OMGEVINGNIEUWS Tweede Kamer Ingezonden Geven „magere" maaltijden voldoende voedingswaarde 'ANNA PAULOWNA BREEZAND. S Gezellige bijeenkomst Moderne Landarbeiders. De goede inuam die het Modern Amster damse h Kleinkunst Ensemble zich hier bij vorige gelegenheden verwierf, trok ruim 400 bezoekers naar de zaal van den heer Borst, waar de afd. Anna Paulowna van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landb.-. Tuinb.- en Veeteeltbedrijf Dinsdag- avond een gezellige bijeenkomst organi seerde. De heer D. Burger sprak namens de Fe deratie Noord-Holl. Noorderkwartier oen kort openingswoord en dadelijk daarop bracht het. bovengenoemde Ensemble den proloog en hot eerste bedrijf van de revue: Wij brengen U! Waaruit die revue bestond? We zouden U de 18 tafercelcn kunnen noemen, maar volstaan met wat het en semble er van zei: Zang en woord, een muzikaal akkoord; wij brengen U strijdlust en levensvreugd! De propaganda voor den bond nam er een ruime plaats in. Meer in het bijzonder was die propagan da toevertrouwd aan het hoofdbestuurslid van den bond, den heer J. Hilgenga, die nog voor de pauze een rede hield, waarin hij opwekte op (lezen avond van vroolijk- heid en gezelligheid ook de plicht tot ver sterking van de organisatie te gedenken, deel te nemen aan den strijd van de ar beidersbeweging, om allen voor verderen achteruitgang te behoeden en de belofte van trouw en kameraadschap af te leggen om samen te vechten voor een nieuwe, be tere wereld. Na de pauze volgde het tweede bedrijf van de revue en alle medewerkenden oogstten ook nu weer stuk voor stuk en herhaaldelijk, een welverdiend applaus. Vermelden we nog, dat ook decors en verlichting uitstekend verzorgd waren cn dat de band van den Sportbond op dezen oiiooien avond voor muziek in de pauze zorgde, dan willen we besluiten met een pluim voor het zoo talrijke publiek: be houdens, een zeer enkele uitzondering na de pauze, steeg er den geheelen avond geen rookwolkje omhoog! Schaken. De schaakwedstrijd tusschen de r.k. ver- ecniging D.O.S. en de chr. vereeniging Ex celsior had het volgende resultaat: P. Suij- kerland—A. Sas 1—0; H. de Groot—P. Blaau Yy.; J. MulderJb. Pieterse 1—0; C. Zandbergen—N. Glasbergen 10; J. Suij kerlandL. Pieterse 10; A. CapteinD. v. d. Walle 1-0; Herm. Ruijsenaars-L. Witte 0 1; P. HeinsbergenJ. Herder 10; E. v. d. Kwaak—J. Glasberg 10; N. v. d. Gulik L. van Dijk 10. D.O.S. won dus met SV2 tegen lYz van Excelsior. C. D. U. Als resultaat van de onlangs gehouden vergadering met twee sprekers van de Chr. Democratische Unie. is hier thans een af- doeling van deze politieke partij opgericht met aanvankelijk 12 lederi. Meerderen wil den het toetreden tot de afd. nog even in beraad houden. Tot secretaris werd be noemd de heer E. Sanders. KOEGRAS JULIANADORP. Huisvrouwenvereen. Julianadorp. Woensdagmorgen hebben een 25-tal dames der Huisvrouwcn-vereeniging te Juliana dorp een bezoek gebracht aan de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek „de Vooruitgang" alhier. Het bedrijf werd door de dames, in volle werking bezichtigd en met veel aan dacht werden de verschillende afdcelingcn bekeken. Begonnen werd met de boterma- kcrij, daarna het ontroomen en het koelen van de room. De vergaarbakken en de inpakafdeeling enz. Dan komt men in de kaasmakerij, alles was prima in orde. En niet te vergeten de machinekamer, de pompinstallatie en de ■meuwe busscnbocnmachine werd eens extra bekeken. Nadat het gezelschap op choco lademelk en koek was gctracteerd, ver lieten de dames een paar uur later hoogst voldaan over al het geziene, dit goed ge outilleerde bedrijf. WIER1NGEN Cinema De Haan. De nieuwe Hollandsche film ,,'t Was 1 April. Onder leiding van den UFA-regisseur Dct- le.f Sierck is een aardige Hollandsche film tnf stand gekomen. Met een vermakelijken inhoud, waaraan de titel reeds denken doet en pittige muziek van Werner Bock- mann, beeft deze film reeds te Rotterdam ■en Amsterdam volle zalen getrokken. De beroemde Nederlandsche komiek Johan Kaart laat zich weer eens van zijn besten kant zien en verder zien wij een respectabel aantal Hollandsche artisten op het witte doek verschijnen. Politie. Gevonden: Een resorve-autohand met vel ling. Inlichtingen bij den gcm.-bode. Simultaan-séance. Dinsdagavond jl. heeft de heer J. Navis, lid der Wieringer Schaakclub, een simultaan- séance gespeeld tegen 12 leden van de Oe- versehe Schaakclub D.O.S. De heer Navis heeft aan 10 borden gewon nen en aan 2 verloren. Voor den heer Navis een succes vol resul taat, HOOGWOUD B. en W. dezer gemeente deelen aan den Raad mede, dat de Hoofdinspecteur voor het Lager Onderwijs te 's-Gravenhage met ben een bespreking heeft gehad over de toepassing van art. 104 der L.O.-wet 1020 door de gemeente Sijbckarspel ten opzichte van deze gemeente. Na deze bespreking beeft de Hoofdinspecteur een conferentie gehad te Sijbckarspel en blijkens zijn aan B. en W. gericht schrijven van 3 dezer no. 331 is het resultaat daarvan geweest, dat men zich daar bereid heeft verklaard, de werkelijke uitgaven als grondslag der bere kening te aanvaarden en ook over de jaren 1031, lf>:V2 en 1088 op dien grondslag de rökenhig met. deze gemeente te veref fenen. T)e toepassing, van artikel 104 der I,. O.-wet 1920, zooals R. en W. die voorstel den en zooals die nu aanvaard is door de gemeente Sijbekarspel, is ook geheel over eenkomstig de zienswijze van Z. E. den Minister van O. K. en W. De Hoofdinspecteur adviseert hen, de ja ren 1928, 1929 en 1930 maar te laten rus ten en de schikking te aanvaarden, waar door voor de toekomst in ieder geval een billijke berekening gewaarborgd is. Het gemeentebestuur van Sijbekarspel schrijft reeds in zijn brief van 8 dezer, dat de Hoofdinspecteur, hen had medegedeeld, dat zij zich hiermede konden vereenigen en dat de declaraties over 192S. 1929 en 1930 geen punt van bespreking meer zou den uitmaken. Dit berust op een mis verstand. In de alhier gehouden conferentie is even gesproken over de declaraties van 1928, 1929 en 1930 en hier bracht de Hoofdinspec teur zijn vrees naar voren dat die verorde ningen zouden verjaard zijn. Die vrees be staat bij hen niet, daar naar hunne mee ning deze vordering nog niet verjaard is Artikel 1 der wet van 31 October 1924 S 482 bepaalt, dat met afwijking van art. 2004 van het Burgerlijk Wetboek de rechts vorderingen ter zake van geldschulden ten laste oju. van gemeenten in elk geval door verloop van 5 jaren na den 31sten Decem ber van het jaar, waarin de schuld is op- vorderbaar geworden, verjaren, maar dat de verjaring wordt gestuit door de indie ning van een declaratie bij de betrokken administratie. Uit de hierbij gaande berekening blijkt, dat over de jaren 1928 en 1929 de verreke ning goed is geschied. Het eerste verschil komt voor in 1930 en wel met een bedrag van f 442.07. Het gemeentebestuur van Sij bekarspel heeft op 1 September 1931 de vor dering over 1930 ingediend. De schuld was dus op 31 December 1931 volgens art. 1 op- vorderbaar geworden. De verjaring zou dus zijn geschied op 31 December 1936, tenzij er voor dien tijd een declaratie is ingediend en dit heeft plaats gehad op 9 Juni 1936. Alleen over de jaren 1930, 1931, 1932 en 1933 is er teveel betaald en wel blijkens de hierbijgaande berekening een totaal bedrag van f 2136.64. Daar zij als college meenen, dat zij niet bevoegd zijn een vordering van de gemeente, die nog te verhalen is voor een bedrag van f 442.07 kwijt te schelden of buiten beschouwing te laten, verzoeken zij een uitspraak in deze te doen. Zij adviseeren den Raad hen te machtigen het geheele bedrag van f 2136.64 voor de ge meente in te vorderen door verrekening met de verschuldigde vergoeding aan Sijbekars pel ingevolge art. 104 der Lager Onderwijs wet 1920 over het dienstjaar 1934 en zoo noodig over een volgend dienstjaar en het bedrag van f 442.07 niet buiten beschouwing te laten, daar ook dit bedrag door hen on verschuldigd is betaald. CALLANTSOOG Arbeiders, die lid zijn van een organisa tie, waaraan een werkloozenkas is verbon den, kunnen uit die kas niet trekken wan neer zij een oppervlakte grond voor eigen rekening in gebruik hebben, grootcr dan door den Minister van Sociale Zaken is bepaald. Voor Callantsoog zijn de maximum oppervlakten vastgesteld op: voor arbeiders zonder inwonende kinderen h.A.; voor- arbeiders met inwonende kinderen, por inwonend kind van 14 jaar of ouder, mits regelmatig op het land van den vader werkzaam 2/7 H.A. meer, met als maximum Overtreding Vuurwapenwet. In vervolg op ons bericht in hel Dinsdag nummer betreffende de in beslagname van twee geweren door den gemeente-veldwach ter, kunnen we mededeelen. dat tegen S. L. cn C. v. B., beiden te 't Zand proces-ver baal is opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. De overhaaste vlucht heeft de hceren niet, kunnen dekken. ZIJPE OP 23 Maart a.s. zullen de volgende dienst plichtigen van de lichting 1937 te Amers foort worden ingelijfd bij het 21e Rcgt. Inft... S. Buik, H. Delver, A. de Graaf, M, Hoep, J. A. Kooijman en J. de Wit Gedeputeerde Staten hebben thans hunne goedkeuring gehecht aan het onlangs door den gemeenteraad opnieuw genomen be sluit tot het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst met de Coop. Boeren leenbank te Schagerbrug. Door K. Bouwcs, timmerman te Burger vlotbrug, is ingevolge de bepalingen der Hinderwet vergunning gevraagd tot het uitbreiden van zijn timmerwerkplaats door het plaatsen van een z.g.. vlak- en vandikte- bank, gecombineerd met een slijpmachine en gedreven door een 5 P.K. electromotor. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken een overheidssubsidie toegekend ten behoeve van een werkver schaffingsobject bij den heer N. Blokker te St. Maartensbrug, n.1. voor diepspitten op diens bloembollenbedrijf. POLITIE Gevonden een rijwielbelastingplaatje 1936—1937 BARSINGERHORN KOLHORN. Op uitnoodiging van het Departement Kol- horn der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, hield j.1. Dinsdagavond de heer Strij- bos een lezing met lichtbeelden in de zaal van den heer Buis. Dr. Werner sprak het opcningsw.oord, waarbij spreker zeide in de bijzonder groote opkomst, een bewijs te zien, dat radio, noch film avonden als deze overbodig maakten, Daarvoor is het persoonlijk contact met den spreker van te groote waarde. De heer Strijbos krijgt dan het woord voor zijn lezing: Indrukken over IJsland. Het is onmogelijk in het kort iets te kun nen weergeven van alles wat spreker ons verteld heeft. Het was een interessant ver haal over een land dat voor verreweg de meeste aanwezigen onbekend is. Een en an der werd met lichtbeelden nader toegelicht. Na afloop dankte voorzitter de spreker, en sprak de hoop uit, dat dit niet de laatste keer zou zijn dat de beer Strijbos ons zijn reisverhalen zou vertellen. Ken succesvolle avond voor 't Departement Kolhorn. De Indische begrooting, gecom bineerd met andere ontwerpen, aan de orde. Van pessimisme tot gematigd optimisme. Den Haag, 10 Februari '37. Van West- naar Oost-Indië is slechts een klein stapje, tenminstevoor de leden der Tweede Kamer! Heden kwam aanstonds aan de orde de Indische begrooting, en de algemeene beschouwingen zouden tevens omvatten besprekingen over enkele andere Indische ontwerpen, namelijk die betreffen de de herberekening der Indische pensi oenen; de verleening van een financieele tegemoetkoming aan Indië, voor bijzondere welvaartszorg; instelling van een rubber fonds en heffing van een. tijdelijk extra uitvoerrecht, benevens de conclusie van het verslag der commissie omtrent inlichtingen op het adres van den volksraad aangaande een verzoek tot het bevorderen van een wij ziging van art. 69 der Ind. Staatsregeling. Deze laatste kwestie houdt verband met bet door de Regeering geven van inlichtin gen aan den Volksraad. Er was vanmiddag dus genoeg „stof" om over te boomen, maar buitengewoon belang rijk werden de bespiegelingen niet. Mis schien dat de zitting van hedenavond wat meer „kleur en afwisseling" vermag te brengen! In de middagvergadering kwamen aan het woord de leden Cramer (SD.A.P. Van Boetzelaer (C.H.) Effendi (Comm.) en Van Kempen, (V.B.) Men behoeft nu niet be paald „politiek geschoold" te zijn om nu reeds bij voorbaat te kunnen uitmaken, van welken kant de scherpste critick los kwam! In dit opzicht gaven de leden Cramer en Effendi elkaar eigenlijk niet veel toe. het geen dan bcteekent, dat de Communistische afgevaardigde heel wat „tammer" bleek te zijn dan voorheen, ofschoon de heer Effen di meestal wat aan den gematigden kant is gebleken, gematigd dan voor een Sovjet bewonderaar. Zoo verzekerde hij heden middag, dat, zijn partij het bökende „Indië los van Holland-nu" ecnigermate heeft ver zacht, door dat „nu" meer of minder naar den achtergrond te dringen en wel, omdat men het schoone land nimmer aan „de fascistische roovers" in handen zou willen spelen. Evenwel had hij. op het Nederlandsche bestuur natuurlijk niets dan critiek, en hij hoopte, dat het Colijnrcgime spoedig de wijk z.al moeten nemen voor een meer democra tisch georiënteerd dito. De heeren Van Boetzelaer en Van Kem pen waren de zeer „behoudensgezinden". Bei de afgevaardigden wezen er op, dat reeds vóór de devaluatie van 1936 Indië teekenen gaf van een naderende opleving. Men drong er op aan, dat de lessen van de harde slagen der laatste jaren ter harte zullen worden ge nomen. De heer Van Kempen drong speciaal aan op het doen van pogingen om tot een vrijer handelsverkeer te komen, hoewel hij toegaf, dat men zich zeker niet moet overgeven aan droombeelden. De heer Van Kempen vond verder, dat de Regeering wel wat meer hoopgevende klan ken had kunnen doen hooren bij haar be schouwingen over de financieele vooruitzich ten; een en ander kon hij zich niet goed be grijpen van een minister, die steeds ener giek genoeg is gebleken Avondvergadering. Het sprekerslijstje werd des avonds rustig verder afgewerkt. Mr. Westerman opende het avondlijke de bat cn het ligt wel voor de hand dat 't meest de aandacht trok hetgeen hij zei over de houding der Regeering tegenover de N.S.B. Hij roemde dc houding in deze van den afgetreden G.G., die zoo zei hij toonde te beseffen, dat de nieuwe volksbe weging geen vernietiging, maar volksver heffing beoogt, en dc afgevaardigde begreep niet, hoe men kan twijfelen aan de legali teit van dc N.S.B.-lciders. Aanstonds kwam Mr. Joekes (V.D.) met een weerslag op bovengenoemd betoog voor den dag. Wat oud G. G. De Jonge betreft, de afgevaardigde had wel critiek. En zoo kwam hij tot het bezoek van Ir. Mussert, die aldus Mr. Joekes steeds het idee propageert, alsof het Indische gezag een ander is dan dat in Nederland. De heer Mussert schijnt niet goed te beseffen, dat de G.G. absoluut afhankelijk is van het Neder landsche gezag en daaraan dan ook in alle opzichten verantwoording moet afleggen. De Indische pensioenen. De her-berekening der Indische pensioe nen bracht, den afgevaardigde tot ernstige critiek, erop wijzend, dat de oorspronkelijke korting alleen werd toegestaan door den nood van dc Indische schatkist, doch de be- grootingspositie achtte spr. thans zeer ten gunste gekeerd, terwijl z.i. ook niet verge ten mag worden, dat de koopkracht van den gulden daalde. De heer Van Poll (R.K.) was van oordeel, dat de Indische Regcering allereerst de ge zonde nationale krachten moet versterken en steunen. De afgevaardigde was het met Mr. Joekes niet eens, dat den Volksraad het recht tot interpelleeren toekomt, waar de heer Van Poll daarvan ongewenschte ver warringen vreesde. De muntdepreciatio besprekend, zei de af gevaardigde, dat alles momenteel nog op losse schroeven staat. Wel bepleitte hij ver booging van bet extra invoerrecht van 2 op 4 pet. en onderbrenging der egalisatie kwestie in een afzonderlijk ontwerp. De door de Nederlandsche Regeering verstrekte f 25 millioen achtte de afgevaardigde een aanwijzing dat de Regeering eigenlijk er kent, dat zij met het bezuinigingswerk te ver is gegaan. Dr. Bierema (V.B.) kwam voor zijn frac tie, de bezwaren tegen de her-berekening van pensioenen uiteenzetten, welke in veel overeenkwamen met die van Mr. Joekes. De heer Sneevliet (RSAP) die zich gedu rende enkele weken in de Kamer niet liet hooren, sloot de rij sprekers van hedenavond zoodat juist het middernachtelijk uur kon worden bereikt. Zijn woord was echter niet minder bitter-sarcastisch <jan anders. Nog diverse afgevaardigden staan op het sprekerslijstje. W ARMENHUIZEN Onderling Veefonds. Bovengenoemd fonds hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in café De Lindeboom. Na verwelkoming der leden door den voor zitter, leest de secretaris-penningmeester, dc heer Jn. de Groot de notulen, welke onver anderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het fonds dit jaar weinig verliezen had geleden. De ontvangsten bedroegen f 1565.02. de uitgaven f993.72, zoodat de balans een batig saldo gaf van f571.30. Wegens wanbetaling werd besloten één lid te royeeren. Bij de periodieke verkiezing werd de heer Jn. de Groot met algemeene stemmen her kozen. Bij de vaststelling der klassen werden deze vastgesteld als volgt: Klasse A 190, B 170, C 150, D 136 gulden. Voor dc hokkelingen A 90, B SO. C 70 en 1> 60 gulden. Kalveren 10 ct. per week vanaf 1 Augustus. Bij de rondvraag stelde de beer Ligthart voor op vastgestelde tijden dc klassen te ver- hoogen. Het bestuur ontraadde dit, mede.om fraude te voorkomen. De heer Van Duin vroeg of ook wrakke koeien werden overgenomen, waarop door den voorzitter werd geantwoord, dat de koeien dan ook ziek moeten zijn en onge schikt voor het bedrijf. Tot branders voor dit jaar werden aange steld de heeren K. Tcssclaar cn Jn. de Groot. Hierna sluiting. HEER-HIJGOWAARD Dinsdagavond hield de zangvereeniging „Ons Genoegen" haar jaarvergadering in 't lokaal van den heer Rus. De voorzitter de heer P. Blauw Jr., open de de vergadering, waarna dc notulen wer den voorgelezen. In het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Kooij, werd allereerst den directeur lof toegezwaaid, vooral voor de groote ver scheidenheid in de liederen, die werden in gestudeerd. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar op het concours te Wieringen een 2den prijs beeft weten te behalen met 277V2 punt. Met dit resultaat was men tevreden, al zal men trachten in het komende jaar meer te be reiken. Verder bleek, dat „Üns Genoegen" heeft meegewerkt aan de opening van het nieuwe sportterrein. Eén uitvoering werd gegeven in samenwerking met het muziek clubje „Onder Ons". Op deze uitvoering trad de vereeniging voor het eerst op met een dames- en een mannenkoor. Op 7 Jan. j.1. werd medewerking verleend aan den feesl- a\ond. Het repetitiebezoek was vrij bevre digend, het verslag zei, dat er met groote ernst was gerepeteerd en besloot met een opwekking om den directeur in zijn stre ven te steunen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, waar bij de voorzitter het dankwoord aan den directeur onderstreepte. Spr. loofde de ijver van den directeur en wees er hierbij op, dat deze een dames- en een mannenkoor begonnen is, wat voor hem neerkomt op een uur langer repeteeren, zonder salarisverhoo- ging te vragen. De kascontrolecommissie deelde hierna mede de boeken en bescheiden van de pen- ningnieesteresse in orde bevonden fe heb ben, waarna deze een uitgebreid finantieel verslag uitbracht, waaraan de vergadering haar goedkeuring hechtte. Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van de door hem bijgewoonde bonds vergadering. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden Mevr. Ilittema-dc Vet cn de heer Schenk, met groote meerderheid van stemmen herkozen. Tijdens de rondvraag wees de heer A. Blauw er op, dat het z.i. niet goed is, dat wanneer de repetitie niet doorgaat, toch de volle contributie wordt betaald. Spr. zou voor willen stellen de contributie dan met 50 pet. te rcduceeren en clan ook niet aan den directeur zijn volle salaris uit tc kee- ren, doch dit met 25 pet. te verminderen. De vergadering wilde hier echter niet mee accoord gaan, waarbij opgemerkt werd. dat de directeur, wanneer er voor een uit voering eens een extra repetitie noodig is, geen salaris vraagt. De heer Saai (directeur) sprak nog even over het geven van theorie. Spr. wilde dat als er gelegenheid voor was, wel doen, doch meende dat door de tijd te besteden aan de beide nieuwe koortjes, nuttiger werk werd gedaan. Verder wees spr. op de nood zakelijkheid meer propaganda te maken voor het kinderkoortje. Dit koortje zingt wel aardig, maar het is te klein. Aan het slot van de vergadering werd op initiatief van mevr. Hittema-de Vet geld bijeengezameld om een bouquet te kunnen sturen aan één van de leden, die tengevolge van een motorongeval in het ziekenhuis rnoest worden opgenomen. Nadat de voorzitter nog had medege deeld dat op 14 Maart a.s. een uitvoering zal worden gegeven, werd de vergadering gesloten. door MARTINE WITTOP KONING. Als in den vastentijd het vleesch tijdelijk moet worden uitgeschakeld, dan tracht de huisvrouw de voedzaamheid van het mid dagmaal gewoonlijk op peil te houden door een ruimer gebruik te maken van visoh en van eieren. Te weinig echter denkt zij aan de hulp, die haar in dit opzicht ook wordt geboden door nog een ander „goed-Nederlandsch" product, de kaas: ook daarvan staat liet vast, dat het de eiwitbehoefte voldoende dekt, terwijl de gerechten, waarin kaas een hoofdrol speelt, er bovendien toe meewer ken om dc eentonigheid in onze maaltijden weg te nemenjuist, omdat zulke scho tels nog niet behooren tot de dagelijks op tafel verschijnende kostjes. De vastentijd biedt een goede gelegenheid om met het gebruik van kaas in het mid dagmaal te beginnen. Mag ik U eens een paar maaltijden noemen, waarin dit uitste kende voedingsmiddel de hoofdrol speelt? Ik kies er een drietal, waarin de kaasge- Mijnheer de Redacteur, Het Buitenlandsch Overzicht in Uw blad van 8 Febr. doet mij naar dc pen grijpen. Het uitgangspunt van dit overzicht zijn de berichten die de laatste dagen door het Duitsche Nieuws Bureau over een z.g. op standige beweging in de Sovjet-Unie wor den verspreid. De overzichtschrijver erkent, dat deze geruchten „oncontroleerbaar" zijn en met een korreltje zout genomen dienen te worden" maar dit verhindert heim toch niet om aan te nemen, dat er „een kern van waarheid" in deze berichten zit. Op wat voor grond doet hij dat? Soms, omdat het D. N. B. als een objectieve cn betrouwbare bron speciaal in Russische aangelegenheden bekend staat? Deze „oncontroleerbare geruchten" doen mij den ken aan een ander „oncontroleerbaar ge nicht" dat eenigen tijd geleden eonige ruimte in de kranten opeischte, n.1. dat Sta- lin op sterven lag (in het geheim nog wel). Op deze berichten, waarvan de onjuistheid nooit is erkend, werden toen ook in de bladen artikelen over de S.-U. opgebouwd. Of ik denk aan het „oncontroleerbare gerucht" dat ieder iaar minstens twee keer iri de krant verschijnt, dat dc weduwe van Lenin gearresteerd is (ook nu weer wordt dat beweerd), wat haar inmiddels nog nooit beeft verhinderd om op congressen te ver schijnen cn buitcnlandsche delegaties te ontvangen. De processen tegen de Trotskistische spi onnen cn saboteurs zijn moeilijk als een bewijs van een opstandige beweging onder de arbeiders en boeren der S.-U. te heschou wen. De aangeklaagden in deze proeessen waren bijna allen boogergeplantste ambte naren, die uit. zucht naar macht, verbon den met dc ergste vijanden van de S.-U. (daarmee het voorbeeld volgend van dc rechten onderling een zeer verschillend ty pe dragen. 1. Aardappelsoep; stamppot van sa- voyekool met gepaneerde kaaslapjcs; vruchten. 2. Gevulde brokjes (met kaasragout); Brussclsch lof, aardappelen met bo tersaus; rijst met bessensap. 3. Risotto (voedzame voorschotel); veldsla met bieten, gebakken aard appelen; gebraden appelen. Volgens de berekening van de voedings waarde die ik hier maar niet voor U zal neerschrijven voldoen al deze maaltijden, wanneer er normale porties van worden ge bruikt, aan de gestelde eischcn. De menu's zijn eenvoudig en brengen geen groote kosten mee; grootcndeels zullen de gerechten bekend zijn, zoodal ik alleen van de hier aanbevolen kaasvariaties de recep ten zal laten volgen. RISOTTO (4 personen) 200 G. (2 ons of 2 kleine theekopjes) rijst, 200 G. (2 ons) geraspte kaas, 2 flinke uien, 4 d.L. (schraal Yi L.) melk 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, wat zout, wat peper. Laat de gewassclien rijst in ruim kokend water met zout 10 minuten koken, giet dan het water er af en leg de helft van dc rijst in een diepen vuurvasten schotel (van te voren met wat boter ingesmeerd). Leg daarop dc fijngesnipperde (of ge hakte) uien, die terwijl de rijst kookle, lichtbruin zijn gefruit met 2 lepels van de boter; strooi er de helft van de geraspte kaas op een bedek die met de rest van de voorgekookte rijst. Giet over dit alles de melk, die met wat peper cn zout is vermengd; leg een dek sel op het schoteltje en zet liet gedurende 1 uur in een matig warmen oven, tot n.1. de rijstkorrels mooi gaar cn gezwollen zijn en dc melk er geheel is ingetrokken. Strooi er dan de nog overgebleven kaas over, leg er kleine klontjes van de nog achtergehouden boter op cn laat den bo venkant nog even lichtbruin, bakken. sociaal-revolutionnairen tijdens den burger oorlog) het socialisme hebben verraden. De overzichtschrijver gelieve bovendien te be denken als hij het over den omvang van deze contra revolutionnairc beweging heeft, dat de S.-U. een bpvolking heeft die 21 k 22 maal zoo groot is als die van Nederland. Als men die verhouding in het oog neemt, staan 200 saboteurs in de S.-U. gelijk met nog geen 10 bij ons. Onder de bevolking der S.-U. kon deze kliek geen beweging verwekken, dat bewijzen de middelen, waartoe ze hun toevlucht moesten nemen. De oorzaak van hun los staan van de massa is de groeiende welvaart die de Sovjet macht de werkers gebracht heeft. Dat do woningtoestanden nog achterlijk zijn, wordt daarvan kan de overzichtschrijver zich overtuigen waarachtig niet ontkend. Maar de arbeiders en boeren van de S.-U. weten, dat zij deze achterstand op dezelfde wijze zullen inhalen als het vele wat ze al ingehaald hebben, ze hebben wel grooter moeilijkheden overwonnen! De overzichtschrijver noemt Citrine eni André Gide. Van de laatste schrijver ver zekerde men mij, dat. hij zijn levenlang voortdurend van opinie is veranderd eii dat hij zich in zijn boek telkens tegen spreekt. Tegenover het oordeel van boven- genoemden stel ik het oordeel van het echtpaar Webbs dat de S.-U. grondiger en nauwkeuriger heeft bestudeerd dan deze twee heeren en die tot heel andere conclu sies komen. Tenslotte zou ik den overzichtschrijver nog een vraag willen stellen. Kan hij me een. democratische grondwet van eenig land, noemen, die verhindert een openhaar pro ces (in de meeste landen zou een proces als dat in Moskou, waarin sprake was van verbindingen met buitcnlandsche machthebbers, met gesloten deuren zijn ge voerd!) te voeren tegen een samenzwe ring van terroristen en saboteurs? Met dank voor dc plaatsing, J. P.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7