Een kans in Canada Blijvende welvaart in Engeland? „Fitness" De vakkundige tuinbouwer is welkom Groote bedrijvigheid in de Amerikaansche vlieg tuig-industrie Een Belgische Kenau Lichamelijke opvoeding van het Engelsche volk Donderdag 11 Februari 1937 Derde blad Het is wél duidelijk, dat nu in zoo vele landen van de wereld de werkloosheid zul ke groote afmetingen heeft aangenomen, Canada niet voor een ieder toegankelijk is. Zou dat zoo zijn, dan kon men er veilig van overtuigd wezen, dat binnen korten tijd tal van personen zouden binnenkomen, die spoedig ten laste van de Canadeesche gemeenschap zouden komen. Dat wil de Ca nadeesche regeering vermijden en heeft daarom ook vrij strenge voorschriften voor het immigrecnen gesteld. Hollanders, die Canada binmen willen komen om er zich te vestigen moeten in de eerste plaats .be schikken over het reisgeld en bovendien een bedrag van 1000 dollar bezitten. Dat is vrijwel het minimum, al komen er ook per sonen en vooral gezinnen binnen die daar over niet de zeggingschap hebben. Zij toch kunnen mot 500 dollar volstaan, doch die nen bewijzen te overleggen dat ze familie of kennissen in het land hébben, die be reid zijn om in geval van nood te steu nen. Blijkt dat hun opgaaf juist is dan is de financieele basis in orde. Maar daar mede is men Canada nog niet binnen. Buiten de toeristen, is het verplichtend om zich te vestigen; om een bedrijf te koo- pen en daarop te werken. Heeft, men het plan om in de steden te gaan wonen, dan •wordt geen visum verstrekt. Maar bovendien moet men kunnen bewijzen, het landhouw- vaik te verstaan. Alleen voor hen die dit door en door onder de knie hebben, staan de grenzen open. Daar komt bij dat ook een verklaring van goede gezondheid en betrouwbaarheid af gegeven dient te worden en geteekend door den Inspecteur der Canadian Pacific Railway Company. In een persoonlijk on derhoud stelt genoemde heer een en ander yast. Wat beoogt de Canadeesche regeering met deze vrij strenge maatregelen? Zij hoeft zich tot doel gesteld om bij eventueele im migratie zoo weinig mogelijk financieele risico te nemen. Doch er is nog een heel andere reden. Zij wil oen krachtige, welva rende plattelandsbevolking verkrijgen. En dat probeert zij mede te bereiken door al leen de immigratie aan die personen en gezinnen toe te staan die inderdaad vol doende kansen hebben om te slagen. Daar om is het noodig om over een bedrag te beschikken waarmee een eigen bedrijf be gonnen kan worden. Evenzeer is het noo dig dat de immigranten over vakkennis en vooral doorzettingsvermogen beschik ken. Zeker slagen. De zooeven vermelde Company vermeldt met nadruk in haar geschriften, dat er geen financieele reden bestaat om niet te slagen, maar wel een persoonlijke reden.' Men njoet door de zure appel heen wil len bijlen. Hard werken en met inzicht werken, zuinig leven en zich er doorheen probeeren te slaan dat moet men kunnen. Rekent men zich daartoe niet in staat, dan is er één middel; veilig thuis blijven. Er is tenslotte toch wel overtuiging en kracht voor noodig om de dingen daar goed aan te pakken. De heer Busé, een Hollandsche emigrant, vertelt daarover: „Als je daar voet aan land zet, dan is bijna steeds het eerste verlangen om met de volgende boot weer terug te gaan. Staat het besluit echter vast, dan de tanden op elkaar en doorzet ten. Dan flink zijn en de moeilijkhdeen de baas worden. Doet men dat, dan slaagt men zeker". Uit ervaring deelde hij echter mede, dat een bedrag van 1000 dollar feitelijk te wei nig is. Men moet toch het eerste jaar met den grond en de werkmethoden vertrouwd raken. De juiste weg moet gevonden wor den en dat gaat steeds met kosten gepaard. De opbrengsten zijn het eerste jaar min der dan in de volgende jaren. Wat financi eele reserve is daarom van het grootste be lang. Beschikt men over 2000—3000 dollar, dan ligt de weg tot een goede toekomst voor U. Er is dan de gelegenheid wat klap pen op te vangen. Koopen is er geen bezwaar. Met, zeer wei nig geld speelt men dat reeds klaar, want het geschiedt dikwijls op termijn. Bij de overgang wordt één termijn betaald en de rest kan dan in bijv. 10 jaren bij gedeelten van de opbrengst betaald worden onder bijberekening van 5 rente per jaar. Ilot blijkt dus, dat ook met weinig geld een eigen bedrijf in het bezit verkregen kan worden. Toch is het raadzaam indien er minder kapitaal dan 2500 dollar tot beschikking is om in Holland te blijven, oordeelt de heer Busé. Bij aankomst is het goed opletten. Zeker, van allo kanten wordt door de C.P.R. voor lichting gegeven, maar toch doet men goed om zich niet in te groote bedrijven te wagen. „Begin in het klein en breidt dan de zaak uit", zegt hij. De Canadeezcn wil len altijd groote stukken grond verkoopen. Niets waard, eerst de toestand kennen en dan uit eigen middelen een bedrijf verder opbouwen, dat is de juiste weg, is hij van meening. Daardoor blijven de handen meer vrij en is men met minder verantwoorde lijkheid belast, Waar lukt ;t? Waar is nu de beste mogelijkheid om het tot een goed eind te brengen? Canada is bijna 300 maal zoo groot als Nederland en is van Oost- naar Westkust ongeveer 6000 K.M. lang. Het is dus uiter mate moeilijk voor een persoon over dit uitgestrekte gebied ervaring en een juist inzicht te hebben. Wij willen hier alleen spreken over Zuid- Ontario, een gebied dat zich bij uitstek voor de groententeelt leent, welke vaak in combinatie met snijbloemteelt bedreven wordt. In dit gedeelte van Canada dat door het Huron-, Erie- en Ontario-mecr inge klemd wordt is de grond en de afzet der producten van dien aard dat er veel mo gelijkheden bestaan. De verbindingen met de steden Welland, Hamilton of Toronto zijn uitstekend. De producten kan men drie maal per week door grossiers laten halen. Veilingen Wij geven in bijgaand artikel een korte beschrijving weer van ©en onderhoud, dat wij hadden met een Hollandschen emigrant, die in Ca nada een tweede vaderland vond en opgetogen was over dit rijke en jonge gebied. als in Holland kent men er niet Ook is het te doen zelf naar de stad te gaan, ter wijl groote hoeveelheden steeds verkocht kunnen worden aan inmaakfabrieken. Van een goede afzet is men steeds zeker. Keert men uit de stad terug dan is de por- temonnaie goed gespekt. De verkoop ge schiedt er contant. De beginnende tuinder kan beter niet te veel gewassen telen. Aardbeien, frambo zen, Sweet corn (onrijp te plukken mais), witte kool en sla met een bijteelt van gla diolen, anjers en herfstchrysanthen vormen een soliede basis voor een bestaan. De beste methode is, weinig land te ne men, dit goed te bewerken en dan met deze producten te kweeken. Vrijheid, blijheid. De zorgen zijn minder drukkend dan in Holland. Na het eerste jaar heeft men er spoedig de vinger achter. Zonnige dagen breken aan. Een bestaan is immers verze kerd en de belastingen zijn er laag. Bij een inkomen van 1000 dollar wordt 10 dollar be taald, bij 3000 dollar, 60 dollar. Dit is dan ook liet eenigste wat er aan belasting ge vorderd wordt. En is het in Holland niet zoo, dat de postbode wéér een waarschuwing van een kwartje in de bus gooit? „Die belastingen en waarschuwingen ook altijd" zuchtte mijn buurvrouw, die maar nooit kon onthouden wanneer toch die vervaldatum was. Hoe geheel anders in Canada. Daar heeft het leven niet plaats onder de regelmatige belastingdruk. „Graag ga ik weer naar de overzij, 't is daar vrijheid blijheid", zeide de heer Busé met een glans van tevredenheid in zijn oogen. Hier was geen werk voor hem en daar is een taak. Een positie die hem be vrediging schenkt. Een kans, een toekomst voor hem en zijn gezin. En hoevele tuinders zou het lijken om met moeder de vrouw en de kinderen weer goede toekomstmogelijkheden te hebben? In Canada is nog plaats. De 11 millioen in woners op een zoo groot gebied geven geen overbevolking. Het land is jong en kan aan millioenen menschen een bestaan geven. Illusies doet men wel goed overboord te zetten. Ook daar is het voor slappe men schen en. voor diegene met heel weinig geld geen eldorado. Het eerste gebod is er aanpakken en werken. Maar is dat. niet juist iets voor de ijve rige Hollanders? Hebben zij niet met in spanning van de uiterste en beste krachten bedrijfjes en bedrijven opgebouwd. Van niets wat gemaakt dat respect afdwingt. De Canadeesche regeering staat aan de Oostkust en ziet uit over de wijde wateren. Zij ziet uit of Hollandsche emigranten het kloeke besluit hebben genomen om een nieuw bestaan te veroveren op het onme telijke en rijke land van Canada. Nieuwe gezinnen, nieuw bloed, een nieu we geest, nieuwe mogelijkheden. Hollanders met vakkennis, met durf, een goede vrouw en wat kwieke kinderen en met eenig geld, Canada wacht U. Canada stelt de poorten open en biedt u een nieuwe en gelukkige toekomst. Wellicht zullen in de naaste toekomst meerdere Hollanders de dag prijzen dr* ze, evenals de heer J. H. Busé, scheep gingc~ om in de Nieuwe Wereld een bestaan te veroveren, dat het oude Vaderland niet meer vermocht te geven. Een nieuwe toekomst wenkt. ENORME UITBREIDING DER PRODUCTIE VERWACHT. ER WORDT OP VOLLE CAPA CITEIT GEWERKT. De Amerikaansche vliegtuigindustrie, in het bezit van een overweldigen*! aantal op drachten tot den bouw van militaire en verkeersvliegtuigen, uit alle declen van de wereld, werkt op het oogenblik op volle ca paciteit, zoodat men koopt alle gegeven op drachten vrij spoedig te kunnen uitvoeren. Onze V.P.R.-correspondent meldt, dat de Amerikaansche vliegtuigfabrieken aan het begin van dit jaar de beschikking hadden over opdrachten tot een waarde van niet minder dan 100 millioen dollar. Een flink deel van deze opdrachten stamt intusschen van het Amerikaansche leger en de vloot. Europa bouwt thans slechts militaire vliegtuigen. Daar de Europeesche vliegtuigfalbrieken op het oogenblik bijna uitsluitend voor mi litaire doeleinden werken, verwacht men in Amerika intusschen, dat Europa nog veel meer opdrachten voord en bouw van ver keersvliegtuigen zal geven. En verder ver wacht de industrie, dat de federale regee ring te Washington nog in den loop van dit jaar zal overgaan tot een aanzienlijke uit breiding van de luchtvloten van leger en marine. De meest vooraanstaande onder nemingen houden dan ook reeds millioenen dollars beschikbaar voor den houw van nieuwe fabrieken. Ruim ©en millioen passagiers per jaar. Ook van de zijde van de Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen verwacht men groote bestellingen. De Amerikaansche pas sagiersdiensten vervoerden in het afgeloo- pen jaar meer dan een millioen personen. Dit enorme aantal is het resultaat van een verbitterden strijd tusschen de luchtvaart maatschappijen om de leiding. Deze strijd bracht met, zich, dat, in het bijzonder in ,1936 talrijke opdrachten tot den bouw van nog grootere en nog snellere verkeersmachi- nes werden 'gegeven. Verschillende van de ze machines kosten niet minder dan 110.000 dollar per stuk. Een groot deel van genoem de opdrachten kan echter eerst in den loop van dit jaar uitgevoerd worden. De leidende vliegtuigfabrieken. De drie leidende vliegtuigfabrieken, de Douglas Aircraft Co., de Consolidated Air- craft Co. en de Curtiss-Wright Co. ver klaarden, dat zij nog in het bezit waren van in 1936 gegeven, nog niet uitgevoerde opdrachten ter waarde van 58 millioen dol lar. Men kan dus voort! EEN TRIESTIGE AANBLIK. Deze foto geeft een beeld van een gedeelte der Portugeesche kust, na de hevige stormen. Men zie de wrakken, afkomstig van de tientallen sohepen, die op de klippen te pletter liepen en w.o. zich helaas ook „de Jonge Jacobus" uit Nederland bevond. „Be communistische afgevaar digde, Mevr. Adere had een tele foontoestel van de bank van minister Bovesse weggenomen en sloeg er een van de Vlaam- sche nationalisten mee op het hoofd". (Uit ons verslag over het Bel gische relletje.) Elk land heeft zijn heldin, Een vrouw met mannenmoed: Ze maakt den vijand in En redt het hoogste goed. Heeft Frankrijk Jeanne d' Are En Holland Haarlem 's Kenau De Belgen staan thans sterk Met nét zoo'n flinke vecht-vrouw! Ze greep de telefoon En hield vóór men het wist, Een telefoongesprek Met eèn nationalist „Hallo, hier Moskou; daar!!" Ze sloeg hem op zijn kop, De Kamer uit elkaar En hing den hoorn weer op. DE VERHOUDING TUSSCHEN BANK EN INDUSTRIE. Na. eenige jaren van ononderbroken eco nomische opleving stelt men zich tihans in alle economische kringen de vraag, op welk punt men op het oogenblik eigenlijk aanbeland is. Volgens de oude theorie van den conjunctuurcirkelgang zou er thans een zekeren stilstand moeten intreden, die een komende depressie inleidt. Hoewel men de tegenwoordige economische opleving moei lijk kan vergelijken met de stijgende con junctuur van vroeger tijden, bestaat er toch in het algemeen een op theoretische gronden gebaseerde angst voor een culmi natie van de economische opleving. De practici onder de economen daaren tegen zijn het er reeds over eens, met welke middelen men aan den huidigen stand van zaken een betrekkelijk lang leven zou kun nen bescheren. Het is geen geheim, dat, men in Engeland een nog verder stijgende binnenlandsche conjunctuur ongaarne zou zien. Wel echter verwacht men van een verbetering van het internationale goederen verkeer een economisch herstel voor de ge- heele wereld. Sinds de crisis is er herhaal delijk op gewezen, dat de internationale handelsbelemmeringen den weg naar het economisch herstel versperden. Op deze plaats mag er op gewezen worden, dat de gedachte, dat een economische opleving als groote internationale „conjunctuurreserve" zou kunnen dienen, op het oogenblik ook bij zeer practisch denkende menschen te vinden is en niet enkel en alleen meer als phrase beschouwd kan worden. POLITIEK EN ECONOMIE. Het is daarentegen nog weinig tot de massa doorgedrongen, dat het economische leven op het oogenblik bijna overal geheel onder den in vloed van de politiek staat. Bij een beschouwing over de economische toekomst van de meeste landen moet men dan ook rekening houden met den politieken factor, in hoeverre men zijn bewapening wenscht op te voereru Voor Groof-Brittannië lig gen de factoren der toekomstige eco nomische ontwikkeling in ieder ge val bij de takken van industrie, die voor een goed deel afhankelijk zijn van de legeropdrachten. Het besluit De bekende hoofdredacteur van de „Economist", Gilbert C. Layton, behandelt voor ons in bijgaand artikel de belangwekkende kwes tie van een durende welvaart- Door onze economisch aangelegde lezers zullen zijn beschouwingen ongetwijfeld met groote aandacht worden gelezen. van de Engelsche regeering om het geld zoo goedkoop mogelijk te hou den, is een noodzakelijk gevolg van de financiering der bewapening. En op ditzelfde gebied ligt ook het grootste gevaar, dat er op een gege ven oogenblik een verzadiging in treedt en men dientengevolge weer bergafwaarts zou gaan. Dit gevaar kan intusschen worden bezwo ren door een juiste geldpolitiek. Het is der halve te hopen, dat de Britsche banken meer dan tot nog toe het geval is geweest instrumenten van de regeeringspolitiek zullen worden en dat een zekere ordening de gevaren van al te groote investeeringen in de industrie zal kunnen verhinderen. Zelfs de meest hardnekkige economische theoretici zullen moeten toegeven, dat een politiek van „laissez-faire" op het oogenblik het geheele economische gebouw in gevaar zou brengen. DE BANKPOLITIEK VAN DE „BIG FIVE." Het treft goed, dat juist bij den aanvang van het jaar de algemeene aandeelhouders vergaderingen van de grootste Britsche banken, de „Bic P'ive", die ten deele de in ternationale geldmarkt onmiddellijk bein- vloeden, plaats vinden. In de redevoeringen van de directeuren dezer „Big Five" werd steeds een betrouwbaar beeld van de Brit sche economische situatie gegeven. En in „Fitness" is het woord, dat men, aldus onze V.P.B. correspondent, op het oogenblik in bijna iedere Engelsche courant vindt. Dezer dagen zag men het zelfs als kop bo ven een aantal artikelen staan. De Engel sche regeering tracht, namelijk, de opgroei ende jeugd weer „fit" d.w.z. lichamelijk en ook geestelijk sterk te maken. De physieke standaard van het opgroeiend geslacht zal door middel van sport verhoogd worden, want men heeft met schrik moeten vast stellen, dat de generatie, op wier schou ders eens de last van een geheel wereldrijk zal drukken, lang niet in den toestand ver keert die haar eens in staat zal stellen, hun verplichtingen tegenover volk en staat na te komen. Men bemerkte aan het stijgend aantal af- gekeurden voor den militairen dienst, dat de volksgezondheid achteruit ging. Men heeft dit vooral bemerkt bij de re- crufeering. Speciaal in de noodlijdende ge bieden moest een groot percentage der jonge lieden, die zich voor den militairen, dienst aanmeldden, afgekeurd worden. Ge zien de weinige animo voor het leger, heeft de minister van Oorlog toen moeten be sluiten ook niet geheel deugdelijke recru- ten in dienst te nemen. Om hen geschikt voor den dienst te maken, heeft men, deze jonge menschen eenige weken lang uitste kend gevoed en hen veel aan sport laten doen. Het resultaat daarvan was zeer be vredigend, zoodat men thans deze methode op breede basis wil gaan toepassen. Een poging om de geheele natie fit te maken door financiering van bestaande sportverenigin gen. Op deze wijze is het echter niet moge lijk een geheele natie fit te maken. Daarover zijn de verantwoordelijke mannen van Engeland het eens en daarom zal de regeering niet zelf het werk in handen ne men, maar veeleer sportvereenigingen de geldelijke middelen verschaffen, om deze in staat te stellen het werk op zich te nemen, sportvelden aan te leggen, enz. Bovendien zal men op de scholen meer aandacht aan de sport gaan besteden en in arme streken zal de schooljeugd gedeeltelijk door de regeering gevoed worden. Nu ontbreekt, het Engeland echter aan sportleeraren en daar om wil men een bijzonder instituut in het leven roepen, om dergelijke menschen op te leiden. Men moet hierbij bedenken, dat Engeland lang niet het sportland is, waar voor het in Nederland dikwijls wordt ver sleten. De sport was voor velen tot nog toe slechts een kwestie van toezien en wedden. Bij de kwestie der lichamelijke opvoe ding blijft Engeland natuurlijk aan het principe van de vrijwilligheid vasthouden. Het blijft nu echter de vraag, of de geheele jeugd zich aan deze lichamelijke opvoe ding zal onderwerpen. Daarbij komt nog, dat de regecring in het zoo pacifistische Engeland door breede kringen, die in een lichamelijke opvoeding iets „militairistisch' zien, wordt tegengewerkt. Maar hoe het ook zij vast staat dit eenc: De Engelsche regeering heeft het ver zuim van het verleden ingezien en doet alles, om zoo snel mogelijk de zonden van het verleden weer goed te maken. dit jaar verdienen zij wegens het nauwe verband tusschen economische opleving, geldmarktpolitiek en regeeringspolitiek in het bijzonder de aandacht, niet slechts in Groot-Brittannië, maar ook daarbuiten. Schommelende industrieele koersen kun nen een gevolg zijn van speculatie; specu latie in dezen zin, dat op bepaalde plaalsen te veel geld in de industrie wordt gesto ken, terwijl op andere plaatsen wederom „speculatief" te veel vlottend geld wordt weggepompt om dit ergens anders verkeerd te beleggen. Hier kan de politiek van de banken ongetwijfeld een herhaling vermij den van de ineenstorting, die Amerika eenige jaren geleden beleefde. De directeu ren van de „Big Five" behandelden in de algemeene vergaderingen van dit jaar dit thema zeer uitvoerig. Zij kwamen daarbij tot de conclusie, dat de speculatie op het oogenblik nog niet een omvang heeft aangeno men, die beperkende maatregelen zou rechtvaardigen. Bij de credicten aan industrie en handel is intusschen 't speculatieve van het niet-speculafie- ve moeilijk te onderscheiden de verliezen der Britsche filmindustrie in de laatste jaren bewijzen, dat er nog steeds de ongelukkige neiging bestaat om een slecht schuldenaar nog van goed geld te voorzien, om ingetreden verliezen niet openlijk af te moeten schrijven. Verder maakt de geldbehoefte voor de bewapening een beperking van de credietcn aan de industrie noodzakelijk: Om deze behoefte te kunnen bevredigen moet de re geering de rente laag en dientengevolge de koersen van obligaties hoog houden. De vijf grootste Engelsche banken hebben nu in het afgeloopen jaar aan de industrie 60 mil lioen pond sterling meer credict dan in 1935 ter beschikking gesteld; stijgt deze som in dezelfde mate verder, dan moeten óf gelden van de rentemarkf teruggetrok ken worden, wat tot een stijging der renten zou leiden, óf de geldreserves zouden dien overeenkomstig verhoogd moeten worden, wat wederom inflationistische gevolgen zou hebben. Intusschen kan men zich op het oogenblik en niet slechts in Groot-Brittannië verlaten c-> het woord van de directeuren, dat men voorloopig, d.w.z. zeker niet voor 1938, voor de hierboven aangestipte gevaren behoeft te vreezen. Door middel van een juiste regeeringspolitiek zou naar de mee Gedenkpenning ter gelegenheid van de En- ning van deze directeuren een „crisis" in i qelsche Koninqskronina in Mei a.s. Deze de daarvoor in aanmerking komende lan- penning wordt In goud. zilver en brons den waarschijnlijk vermeden kunnen wor- uitgevoerd en is op de Engelsche Munt d€n' 1 geslagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9