Het Opperste Gerechtshof in Amerika. DE DRIE MUSKETIERS Het eriitsriieidiiigs- vraagstuk ie Engeland Ons zeesleepbedrijf EEN RECHTSCOLLEGE MET EEN ONBEPERKTE MACHT. Invloedrijker cn beroemder dan. eenig an der gerechtshof in de wereld is het Opperste Gerechtshof in de Vereen igde Staten. Negen grijsaards zetelen in een nieuw gebouwd marmeren paleis; de oudste is van 1S."»6, de jongste werd in 1S75 geboren. Ilun taak be staat niet alleen in liet berechten in uiter ste instantie van rechtszaken. Naar Ameri kaansche opvattingen weten zij zich boven dien belast met het optreden als bemidde laars tusschen rechter en burger, tusschcn organisaties en den staat. Zelfs hebben zij in bijzondere gevallen het recht wetten ongeldig te maken, wanneer het hun voorkomt dat die niet meer pas sen in het raam der wetsbegrippen. In zekeren zin zou men het Amerikaan- sche Opperste Gerechtshof een Tweede Ka mer naast het Congres kunnen noemen, een soort Hoogerlmis met leden, die niet kun nen worden afgezet, rechtsgeleerden, dooi den President l>enoemd, die een zeker veto recht bezitten tegenover alle wetten der Ver- cenigde Staten. Een recht, dat zij overigens alleen gebruiken, wanneer een of ander ge val dat voor haar college wordt gebracht, de toepassing ervan wensclielijk maakt. Een wet kan, zooals dat ook in het geval van de N'.R.A. gebeurde, door het. Congres zijn aangenomen en door den President be vestigd, bovendien door de Regcering al se dert maanden en jaren als geldend zijn toe gepast, totdat, bij in verband met een. vaak niet eens belangrijke zaak, door bet Opper ste Gerechtshof in strijd mot de Grondwet verklaard en verworpen wordt. Veel hangt daarbij uiteraard af van den aard van het geschil dat opgelost moet worden. Het ge tuigt overigens wel van de rekbaarheid der Amerikaansche begrippen dat een dergelijk veto gesanctioneerd wordt. In het algemeen kan men wel zeggen, dat het Opperste Gerechtshof zoo lang mogelijk aarzelt met een harer rechterlijke beslissin gen. Men gaat uit van het principe dat een snel genomen beslissing of eenig ingrijpen in de politieke en sociale verhoudingen van een. zoo machtige en aan wijzigingen onder hevige structuur, slechts schadelijk kan zijn. In tijden van groote politieke en sociale agitatie, zooals in de laatste crisis-ja ren, is 't Opperste Gerechts hof wel eens geneigd zijn terughou ding te laten varen met als gevolg dat er hevige polemieken ontstaan over de evcntueele wenschelijkheid om haar verstrekkende competentie te beperken. Maar ook in die gevallen handelt dit college Hiilerst doordacht. Door de omstandigheden dat de grondwet op vele punten niet dui delijk is, krijgt het Opperste Ge rechtshof dikwijls de gelegenheid om in bijzondere berechtingsgevallen haar mogelijkheden zoo ruim moge lijk te interpreteeren. Dat komt ook tot uitdrukking in het feit dat som mige zeer belangrijke beslissingen niet anders dan na een meerderheid van stemmen, in dit geval dus van 5 genomen kunnen worden. Veel hangt af van de persoonlijk heid van de rechters. Vele kringen in Amerika beweren, dat do rech ters, die slechts uit de oudste en aanzienlijkste mannen, die als ad vocaat met de bestaande belangen door en door hekend zijn, gekozen worden, lang niet radicaal genoeg in hun hervormingen zijn. John Marshall, Opperrechter van 1801— 1835 heeft de centrale autoriteit op kosten der afzonderlijke bondsstaten, krachtig be vorderd en in den beroemden rechtszaak Marbury contra Madison in 1803 het recht van het. Opperste Gerechtshof gedecideerd vastgesteld en gehandhaafd en daarbij niet geaarzeld verschillende welgevingsparagra- fen ongeldig tc verklaren. Weinig minder in boteekenis was zijn opvolger Brooke Taney, die bijna dertig jaar lang President van liet „Supreme Court" is geweest. Oliver W. Hol mes, die in 1935 stierf, de tegenwoordige voorzitter Charles E. Hughes en liet oudste lid van het college Louis D. Brandeis zet ten de.rijen van groote juristen in het Op perste Gerechtshof voort. Het zijn man nen, die in hun uiterste beslissingen niet aan den letter van de grondwet vasthouden, maar die de maatschappelijke verhoudingen in het dagelijksche leven laten doniinoeren. Het is licht, te begrijpen dal steeds weer pogingen in liet werk worden gesteld om de macht van het Opperste Gerechtshof te heperken. Velen IJveren er voor dat dit hoogste rechtscollege een rapport ter be spreking en goedkeuring indient, alvorens een wet in gewijzigde» vorm wordt toege past. Maar deze schijnbaar eenvoudige usance zou in wezen een volkomen tegen stelling vormen mét de op\nt!mgen van het Amerikaansche recht. Een ander voor stel, dat practischer mogelijkheden biedt, behelst de eisch van een uitgesproken meerderheid van stemmen in het Opperste Gerechtshof van b.v. minstens 7 leden van het college, in gevallen van ongeldigvcr- klaring van een wet. Verreweg het meest verstrekkend ware na tuurlijk een besluit van het Congres om de competentie van het Gerechtshof binnen bepaalde, scherp vastgestelde grenzen af le bakenen. Het Opperste Gerechtshof neemt ln Amerika een merkwaardige posi tie in. Soms wordt haar instelling hoogelilk gewaardeerd, dan weer wordt het een tijdlang minder ge apprecieerd, maar in den regel is dit college wel populair. En wat die machtsbeperking betreft, normale grondwettelijke wijzigingen duren Nu Roosevelt een greep naar de macht wil doen door zijn invloed in het Opperste Gerechtshof te ver sterken, is het zeer interessant eens iets te vernemen over den invloed van dit College op het bestuur der Vcreenigde Staten. Wii hebben ons om inlichtingen gewend tot een bijzonderen medewerker, die in bij gaand artikel een beschrijving geeft van de belemmering, welke Roose velt wil opruimen. meestal te lang, terwijl in plotselin ge gevallen zulk een beperking na tuurlijk niet zoo maar direct tot stand te brengen is. De hooge beteekenis en de grootste zeker heid van liet werk van het Opperste Ge rechtshof blijkt wel uit het feit, dat zij haar macht slechts in weinig gevallen gebruikt. Do uiteindelijke beslissingen omtrent maat schappelijke en sociale rechtsvraagstukken vallen in het algemeen binnen de compe tentie van de door het volk gekozen wet gevers en uitvoerende instanties. Wanneer desondanks het Opperste Gerechtshof het leven van het Amerikaansche volk be-in- vloedt, in laatste instantie is het toch dat volk zelf, haai1 gedragingen en nooden, die hun terugslag vinden in det beslissin gen van deze negen wijze mannen. Begrijpelijkerwijs heeft het echt scheidingsprobleem thans in En geland de volle belangstelling. Een der brandendste vraagstukken in de Anglicaanse!]e kerk tegenwoordig is het. pro bleem der echtscheiding en de daarmede ver hand houdende vraag of de gescheiden-her trouwde personen tot de heilige communie mogen worden toegelaten. In de C.onvocations van Canterbury en York is 'dezer dagen dit vraagstuk opnieuw aan de orde gekomen, aldus de N. It. Ct. en aan een ernstige bespreking onderworpen. Zullen gescheiden en weer ge trouwde personen tot de heilige communie worden toegelaten? Het rapport, dat door de samengestelde commissie uti beide convorations over het onderwei-p „Kerk en Huwelijk" was uitge bracht, wilde niet aanbevelen, dat geschei den personen, die hertrouwden, werden ge ëxcommuniceerd; doch wel stelde liet. voor, dat elk geval afzonderlijk door den bisschop van liet bisdom in overleg met den parochie geestelijke zou worden onderzocht en be- heslist. De bisschoppen van Elv en St. Alban ston den daartegenover alleen met hun verkla ring. dat deze aanbeveling en dit voorstel in strijd waren met de huwelijkswetten der christelijke kerk, en met de hekeering, die van den poen it ent géëischt werd. Eerstgenoemde had de volgende resolutie ingediend; „dat, inet 't oog on Jezus' verbod van echtscheiding, nadrukkelijk gegeven in de woorden; „Zoo wie zijn Vrouw verlaat en een andere trouwt, die doet overspel; en ook die degene, welke van haar man verlaten is, trouwt, doet overspel". (Luk. 16:18); (b) de hijkans eenstemmige meening van de godge- loer 'en, die door de samengestelde commis sie goraadnloegd zijn, dat n.1. „het uitzonde ringsgeval" in Math. 5:32 en 19:9 geen deel uitmaakt van de oorspronkelijke leer van Jezus; (c) de besliste leer van de onontbind baarheid van Net huwelijk in de „Marriage Service" van de kerk van Engeland en van de andere kerken in de \nglic. gemeenschap; (d) den eisch van de kerk dat n.1. berouw en een standvastig voornemen tot een heter leven verlangd worden voor dengene. die tot 's Hoeren Avondmaal komt dit Huis niet competent is zijn goedkeuring Ie geven aan ile toelating lot de IT. communie van personen, die na scheiding hertrouwd zijnde en aldus de wet van Christus en van de kerk overtreden hebbende, voortgaan le leven in strijd met de moreele verplichtingen, welke degenen, die tol de H. communie naderen, moe'on binden." De Engelsche bisschoppen zijn conservatief. De bisschop van St. Alban zeidc over tuigd te zijn, dat zij, die deze resolutie on dersteunden. van gebrek aan christelijke naastenliefde en van rigorisme zouden be schuldigd worden. Doch iedere christen, zal indien hij waarachtig geloovig is. vroeger of later streng moeten worden. Welke macht de bisschoppen ook mogen bezitten om van de kerkelijke wetten dispensatie te verlee- nen zij hebben geen macht om van Gods wetten te dispenseeren. Wat de staat ook moge gedaan hebben sinds de echtschci- dingswet van 1857. de huwelijkswet in de kerk is gebleven wat zij altijd geweest is. Echtscheiding is door de kerk van Engeland nimmer geoorloofd. Zouden de bisschoppen in Afrika door zulk een toegeven aan do tnatswetten gesterkt worden in hun strijd •oor het monogame huwelijk onder de in boorlingen, wier wetten niet. alleen polyga mie veroorloven, doch zelfs aanmoedigen? Zouden d.ie bisschoppen daardoor gesterkt worden in hun weigering om polygame in boorlingen te doopen laat staan ze tot de H. communie toe te laten? „Ik ben blij, dat ik niet zulk een openbare zondares ben als die andere vrouw." De bisschop van Birmingham was het niet eens met bovenstaande theorieën en bracht de volgende argumenten te berde: „Twee vrouwen", zoo zeide hij, gaan op naar de kerk. De ééne, koud, hardvochtig, egoïstisch, een groot inkomen betrekkende uit het ver huren van krotwoningen, uit dividenden van oorlogsindustrieën en whisky fa brieken, zegt: „Tk hen blij, dat ik'niet zulk een openbare zondares hen als die andere vrouw." En die andere vrouw, ni;ig niet tot 's.Heeren Ta fel komen. Haar loven is een tragedie ge weest. Zij trouwde den verkeerden man om te ontdekken, dat hij een slecht mensch was, gemeen naar de ziel en ziek naar liet lichaam en zij scheidde van hem. Daarna trouwde zij opnieuw in de hoop voortaan een drage lijk leven te zullen hebben. Zij heeft twee kinderen en zij wenscht van de H. communie gebruik te maken cn zij kan de hulp van dit sacrament niet ontvangen! „Gaan wij" zoo vraagt, deze bis schop „naar de H. communie, om dat wij rechtvaardig zijn; omdat er geen zonde in ons is? Is de toelating tot des Heeren disch een certificaat yan een goedzedelijk karakter?" Hij kon niet goedkeuren, dat het al taar omlijnd werd. Men moest veel meer al degenen, die Christus' hulp verlangen tot een beter leven, aan moedigen tot de H. communie te gaan. De verstrekkende bedoeling van het uitsluiten van de heilige communie. De aartsbisschop van Canterbury wijster op, wat de eigenlijke bedoeling is van de ex communicatie. Deze zou zijn, dat alle ge scheiden personen, die weer in het huwelijk getreden zijn, voor altijd uitgesloten zullen worden van de goddelijke genade. Dit kan de aartsbisschop niet aanvaarden. De resolutie om tot ex-commun- catie over te gaan, werd dan ook door het geheele Kerkelijk Hoo- gerhuis verworpen. In een uitvoerige, nieuwe resolutie wordt daarna aangenomen, dat elk geval afzonder lijk, naar omstandigheden, zal worden be oordeeld. Over deze soepelheid zal o.i. een groot deel van de Engelsche bevolking zich verheugen. Onze Hollandsche kapiteins aan den kop van de internationale sleepdiensten. Het Nederlandsche zeesleepbedrijf, aldus „De Tel.", is niet alleen een afspiegeling van de nooden, dié de zeescheepvaart bij zwaar weer heeft te doorstaan, maar ook van de opleving :-;an de bedrijven over de geheele wereld. Immers, wanneer ergens op de wereld een bedrijf materieel noodig heeft dat met behulp van sleepbooten over de wereldzeeën moet worden getransporteerd, dan komen de zeesleepbedrijvcn in aanmer- ZATERDAG IS FEBRUARI 1937. Hilversum I. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht en gramofoonplaten. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 De Ramblers. 4.05 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „Filmland". 7.00 Groningsche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8 00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten A.N.P. en VARA-Varia. 8.15 R'damsch Philh. Orkest en R'damsch Philh.koor. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Toespraak. 10.15 VARA-Salonorkest. 11.10 Berichten. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en gramofoonplaten, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.05 KRO-kamerorkest m.m.v. solisten. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzingen met muzik. omlijsting. 8.30 KRO-orkest. 8.50 Gramofoonplaten. 9.10 KRO-orkest. 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonplaten. king en het is geenszins toevallig, dat dan de over alle oceanen vermaarde kapiteins van L. Smit Co's Internationalen Sleep dienst voor dit werk in aanmerking komen. L. Smit en Co. te Rotterdam heeft thans vele opdrachten. De algemeene opleving heeft dan ook L. Smit cn Co's Internationalen Sleepdienst tal van opdrachten gebracht. Als toevallige om standigheid komt daarbij, dat de prijzen in den scheepsbouw zeer stijgende zijn en daarom worden verscheidene orders ten uit voer gebracht uit vrees, dat de prijzen nog meer omhoog zullen loopen. Zoo brengt dan de „Witte Zee" nog deze week het 9000 ton metende Engelsche stoom schip „Upwey Grange" naar de werf van Wilton ter reparatie, Dit schip komt na langen tijd te hebben opgelegen, weer in de vaart, maar vóórdien is een groote repara tie noodig. Als de „Witte Zee" dit transport heeft beëindigd, wacht al een nieuw en wél dat van een grooten tanker, de „Rialf", die langen tijd te Londen heeft opgelegen en nu naar Birkenhead moet worden ge sleept voor reparatie. De „Humber" krijgt nog het Franschc s.s. „St. Vincent" van Bordeaux naar Emden te versiespen. Een 17000 tons dok van Bergen naar Oslo. In April van dit jaar krijgt de sleepdienst nog een transport te verrichten van de soort, waarin zij wel specialiteit mag wor den genoemd, n.1. een 17000 tons dok van Bergen naar Oslo. Behalve deze opdrachten wachten I* Smit en Co. nog tal van kleinere slepen; een groot aantal kranen en bakken naar de Azoren, baggermaterieel naar de kust van Portugal en naar de Middellandsche Zee en in 1938 het transport van een motoi-hopper naar Buenos Aires. Veel tin zal worden versleept. Het blijkt ook in het tinbedrijf weer aam merkelijk beter te gaan, want zoowel voor rekening van het Nederlandsch-Indischi Gouvernement als voor Engelsche rekening moet materieel voor dit bedrijf worden ver sleept. In Maart krijgt de „Humber" den tinmolen „Kantocng", de „Ebro" den tin zuiger „Sigcmbir" naar Ban ka te verslee- pen. Kort daarop moet een groote tinbag- gerrriolcn voor de Billiton Maatschappij naar Billiton worden gebracht en omstreeks dienzelfden tijd een tinbaggermolen voor Engelsche rekening naar Engclsch-Indië. 3. HET AFSCHEID VAN DE MOEDER. Mevrouw d' Artagnan weende bitter, toen ze van haren zoozeer geliefden zoon afscheid zou nemen; hij was immers haar eenig kind. Voor ze echter scheidden, gaf ze hem het recept voor een wonderkrachtige zalf dat ze van een zigeunerin had gekregen. Iedere denkbare wónde kon door deze zalf genezen worden, behalve een gewond hart. Ook de jonge man was diep onder den in druk en hoe zeer hij zich ook inspande, zijn ontroering tcverbergen, zooals een toekom stig musketier van den koning betaamde, liepen hem toch de heete tranen over de wangen. L VAARWEL, MIJN LIEVE JONGEN. D' Artagnan was, toen hij het huis zijner ouders verliet, eèn piepjong kereltje van pas negentien jaar. Hij had een gebogen fijn besneden neus en een verstandige», open blik. Groot was hij niet, maar sterk en le nig. Hij droeg een wollen wajnbuis cn op 't hoofd een baret welke met een veer was versierd. Het paard, waarop hij reed was een bezienswaardig wezen. Het was beslist onmogelijk om dat rijdier niet op te mer ken, want het had een gele huid, eeltknob- hels op de beenen en een staart zonder haar. Bovendien liep het beest met het hoofd lager dan zijn knieën. Maar niette genstaande dat alles kon het toch gemak kelijk zijn acht mijl per dag halen, wat echter niemand aan het dier kon zien.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2