Vliegtocht naar Californiê en terug Het Gist in Algerië Maandag 15 Februari 1937. Vierde blad EEN LUCHTOPNAME VAN DE PLAATS BIJ TOKIO WAAR IN I9i0 DE OLYMPI- SCHE SPELEN GEHOUD EN ZULLEN WORDEN 8. DE EERSTE TWIST. Dan weerklonk een nieuwe lachbui van het groepje Ibij 't raam. d'Artagnans bloed kookte en ziedend van woede riep hij: „Hé daar, vertel eens wat er te lachen valt, dan kan ik misschien meelachen!" ,Ik lach niet vaak", antwoordde de vreemdeling, „maar ik behoud me niette min het recht voor te lachen, als ik daar zin in heb." „Over mijn paard lacht U; maar ik zou JJ raden niet zijn meester te bespotten", riep d'Artagnan, terwijl hij den degen trok en dreigend op zijn tegenstander afkwam. 7. DE VOORNAME VREEMDELING. D'Artagnan wilde eerst/" terdege kennis maken met den vreemdeling en den blik onvervaard op den onbekende richtende zag hij. dat het een man was van bijna veertig jaar. Hij had zwarte doordringende oogen, een bleeke gelaatstint, een scherp gevormden neus en een fraaien, zwarten knevel. Hij droeg een paars wambuis en een broek van dezelfde kleur. Zijn kleeding zag er wat verfomfaaid uit zooals reis- kleeren, die lang in een valies hebben geze ten. Geleid door een instinctief besef,- dat deze onbekende nog eens grooten invloed zou oefenen op zijn toekomstig leven, merk te de jonge man deze bijzonderheden in één oogopslag op. geleerd: Ons volk behoort niet tot Frankrijk en wil niet tot Frankrijk behooren. Wij willen een vrij Algerië, evenals het onder onze groote voorvaderen vrij was. Deze Arabische leiders weigeren elke samen werking met de communisten, daar zij het communisme als een geïmporteerde wereld aanschouwing beschouwen, die na de be vrijding van het land zou verdwijnen. De kwestie van het stemrecht De situatie is er niet beter op geworden sinds minister-president Blum aan een Ara bische delegatie beloofd heeft, den Arabie ren het stem- en Fransche burgerrecht ta verleenen, dat de Algerynsche Joden reeds sinds 1870 bezitten. Eenige weken na Se dan had de toenmalige minister Cremieux den Joden van Algerië het stemrecht ga- geven. Deze maatregel bracht indertijd on der de Arabische bevolking, die het zooals bekend nimmer met de Joden al te best heeft kunnen vinden, een groote opgewon denheid teweeg. Onder el Mokrani brak er in 1871 een opstand uit, die weliswaar onderdrukt werd, maar de woede van da Arabieren niet tot bedaren kon brengen. In Frankrijk zag men intusschen de gemaakte fout in; de opvolger van Crcmieux wilde de wet weder ongedaan maken, maar hij stuitte daarbij op den niet te overwinnen tegenstand van invloedrijke Joodsche krin gen. Zoo dreigde b.v. Rothschild de leening van vijf milliard, waaruit de contributie aan Duitschland moest worden voldaan, ta verhinderen. Het anti semitisme onder de Ara bieren en het feit, dat de Joden zoo veel mogelijk door de Franschen gesteund worden, wijl het inderdaad betrouwbare onderdanen zijn, leidt overal tot excessen. In de Moskeeën wordt de soerak 85 van den Koran voorgelezen: „De Joden en afgoden dienaars haten de geloovigen het meest". En soerak 159 voegt daar aan toe: want de Joden zijn woekeraars, zij ontnemen aan de geloovigen, wat zij bezitten, zij zul len gestraft worden". Aldus worden er relletjes tusschen Arabieren en Joden uitgelokt Zal nu aan de Arabieren, zooals Blunï beloofd heeft, het stemrecht worden ver leend, dan zal zich volgens de meening van d® Fransche inwoners van Algerië oogen- blikkelijk een zeer sterke meerderheid te gen Frankrijk vormen. En indien Frankrijk in vele kwesties dan niet zeer toegeeflijk zal zijn, is een burgeroorlog niet te vermij den, wijl er reeds thans groote hoeveelhe den wapens het land worden binnengesmok keld. Komt men te Parijs zijn belofte echter niet na, dan zou een opstand daarvan waar schijnlijk het gevolg zijn, en deze zou Frank rijk al even noodlottig kunnen worden. Er is een zeer handige en doortastende poli tiek noodig. om een catastrophe te verhin deren. MET DE AMERICAN AIRLINES TWEEMAAL VAN OCEAAN NAAR OCEAAN Overweldigend zijn de indruk ken, die men opdoet, wanneer men een tocht per vliegmachine maakt van New York naar Los Angeles. De vruchtbare vlakten van Californiê vormen een aangename afwisseling met de woestijnen rondom Desert Cen ter, terwijl de katoenstreken van de Mississippi een groote tegenstelling vormen tot de industriegebieden van het Noorden. Een lezer schrijft ons: Na een trip van eenige weken door Ame rika, bevonden wij ons wederom in New York, om de terugreis naar de „Oude We reld over vijf dagen te aanvaarden. Om deze vijf dagen op een aangename wijze door te brengen, besloten wij met de vliegmachine naar San Fransisco te gaan vliegen en weer terug. Voor deze geweldige tocht van den Atlantischen Oceaan naar de stille Zuidzee en terug heeft een vliegmachine slechts 48 uur noodig zoodat wij deze reis gemakkelijk nog even konden maken. Nadat wij een kort bezoek aan de American Airlines gebracht hadden, waren wij in het bezit van een kaart je voor de tocht van Washington over Texas naar Los Angeles en terug over Chi- cago naar New York. 's-Middags om 2 uur 16 startte de gewel dige Douglas van het vliegveld van Was hington en vloog met een schitterende boog over het Lincoln-gedenkteeken, het Washine- tón-monument, over het Kapitool en de prachtige gebouwen van de Amerikaansche hoofdstad in Zuid Westelijke richting. Na een laatste blik op de Chesapeake-baai aan den Atlantischen Oceaan ging de tocht over de eindelooze beboschte bergen van de Zuid- Oostelijke staten, die zich vaak tot 1000 me ter hoogte verheffen. Langzamerhand von den wij ook den tijd, om eens in het vlieg tuig rond te kijken. Wij zaten in een groote Douglas-machine voor 28 personen met twee motoren, de snelheid bedraagt ongeveer 300 k.m. per uur en door de groote vleugel-op pervlakte ligt het toestel zelfs bij de ongun stigste weersomstandigheden zeer rustig in de lucht. Het geraas van de motoren is in de cabine zoo weinig te hooren, dat men er niet de minste last van ondervindt Alles wat er aan het toestel is, de breedte van de stoe len, de hoogte van de cabine en de geheelo inrichting laten duidelijk zien, hoezeer het vliegtuig er op berekend is over groote af standen te vliegen. In Nashville maakten wij de eerste landing na ongeveer 1000 km. afgelegd te hebben. Na een kwartier vertrokken we echter alweer in de richting van Memphis aan de Mississippi. het katoencentrum van de Zuidelijke staten, dat wij nog bij avondlicht bereikten. Zeer spoedig werd het evenwel donker, zoodat we nog in het licht van de schijnwerpers moes ten vertrekken. Ofschoon het op den bodem van Texas zeer warm x drukkend is, is de lucht er juist buitengewoon helder. Vaak zagen we de lichten van vijf of zes kleine steden tegeliik, en spoedig dook ook de lichtzec van Dallas voor de landing op. En 20 minuten later stond in Fort Worth het slaapwagen-vliegtuig reeds voor ons klaar Dit is een zelfde soort machine als waarin we de eerste 2000 km. afgelegd had den; de cabine is in een echte pullman-wa gen veranderd, met veertien bedden rechts en links van 't tusschenpad in twee_ rijen boven elkaar. Voor iederen passagier is ruimte genoeg om zich gemakkelijk te kun nen uitkleeden. Nog voor wij een uur later in Abilene wa ren, sliepen wij vast, vermoeid door de ster ke indrukken van overdag. Ook van de landingen te Big Spring, El Pazo aan de Mexicaansche grens Douglas en Tucson wisten wij ons niets te herinneren. Wc werden eerst wakker, toen wij in Phönix onder een geweldigen palmboom stonden. Achter de stad zagen we de geweldige, door de morgenzon verlichte, kale bergketens. En toen kwam het deel van de reis, dat de sterkste en prachtigste indrukken achter liet; de laatste 600 K.M. tot Los Angeles. Geweldige gebergten verheffen zich uit die pe vlakten, donkergrijs en zoo ver men zien licht. Het groote licht in de cabine was uit gedoofd, en langzamerhand verstomden de gesprekken. Af en toé werd nog een lucifer aangestoken voor een cigaret en in volko men stilte keken we uit naar de naderende lichten van New York met zijn hooge hui zen, havens en straten. De motoren werkten niet meer, de vaart verminderde en lang zaam zweefden we over de Hudson Daarna een laatste wending, een lichte beweging en de groote vogel was geland op het vliegter rein van Newark. Arabische leiders sporen open lijk tot den opstand aan Com munisten visschen in troebel water. Hilversum H. KRO-uitzending. 4.006.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, zang en gram.platen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten. 4.05 „Wat de theosofie voor ons doet", cau serie. 4.30 Gramofoonplaten. 4.35 HIRO-post 4.40 Gramofoonplaten. 4.45 „Op de grenzen van twee werelden", causerie. 5.10 KRO-Melodisten en zang (Om 5.45 Feli- citatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-Kamerorkest en soliste. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-orkest 11.2012.00 Gramofoonplaten, Het koloniale probleem in Noord-Afrika bereidt Frankrijk in den laatsten tijd ern stige zorgen In pers en parlement wordt het vraagstuk herhaaldelijk behandeld en vele politici, zooals b.v. onlangs weer senator RouxPreisseneng, laten hun waarschuwend woord hooren. De senator verklaarde, dat de pan-Islamitischc propaganda en het ge wroet der communisten onbeschrijflijke schade aanrichten. De Islam openbaart zich in Noord-Afrika meer als een nationalistische dan als een religieuse beweging. Het Arabische natio nalisme kent geen geografische grenzen en waar het de gelegenheid krijgt, richt het zich tegen de Fransche heerschappij. De Communistische propaganda tracht nu, on danks de onoverbrugbare tegenstellingen, die er tusschen den Koran en den leer van Len in bestaan, zich in de pan-Islamitische beweging in te schakelen. Algiers, Tangcr, enz. zijn door de communistische agitatoren overstroomd en deze lieden verkondigen wel iswaar niet openlijk het evangelie. van Karei Marx, maar toch bereikten zij, dat de Arabieren met gebalde vuist achter roo- de vlaggen door de straten marcheerden. Auto's waarin Fransche officieren gezeten waren werden door de opgewonden massa met steenen bekogeld. In Mostaganem trachtte men het raadhuis te bestormen en in Oran, Constantine en Sidi bel Abbes vonden bloedige botsingen plaats. Naar de berichten luiden, moest het vreemdelingen legioen hierbij met de wapens ingrijpen, daar de politie te zwak was. Moeilijk te controleeren is intusschen liet gerucht, dat de communistische belhamels dank zij de Volksfrontregeering een zekere immunitiet zouden bezitten. Wordt er werkelijk al eens een leider gearresteerd, dan zou hij toch weer binnen 24 uur worden vrijgelaten. De actie der Oelema's Intusschen versterken ook de Oelema's, d.w.z. de geestelijke lei ders in geKeel Noord-Afrika hun anti-Fransche propaganda. Zij ver klaren, dat voor de Arabieren een assimilatie in Franschen zin niet slechts onmogelijk, maar ook mis dadig zou zijn. De sjeik ben Badis in Algiers weigert beslist, in het Fransch te antwoorden, zoolang niet alle Franschen uit Algerië verdwenen zijn. De groote predi ker van den Islam, de sjeik el Obki verkondigt overal, dat de Arabi sche cultuur superieur is aan de Franschen. In de moskeeën wordt kan, zonder plantengroei. De vlakten zijn doorploegd met uitgedroogde rivierdalen, waaraan men zien kan, met welk een kracht het water vaak door het dal stroomt. Menschelijke nederzettingen kan men van af deze hoogte niet onderscheiden. Spoedig nadat men de Colorado-rivier, die naar de golf van Californiê stroomt, gepasseerd is, bereikt men de laatste pas voor de kust: San Gorgione. Direct daarachter begonnen weelderige boomgaarden van Californiê, die ons, voorbij het oude klooster van de Span jaarden, San Bernardino, Pasadena en de Mount Wilson-sterrewacht begeleidden, 's Morgens om 7 uur 30 landden wij op het vliegveld van Glendale. Sedert, den vorigen middag hadden wij 4000 K.M. afgelegd. We waren in het geheel niet vermoeid en voel den ons volkomen in staat de schoonheden van Californiê in ons op te nemen. We haddert twee dagen den tijd, en be zochten Santa Monica Beverley Hills en Hollywood, waar de natuur buitengewoon weelderig is en de planten, bloemen, vruch ten en vlinders in de mooiste kleuren schit teren. De villa's zijn tot vlak aan zee ge bouwd, omdat het er nooit stormt. Van de groote zuidelijke warmte merkt men niets. Maar tenslotte moesten we na twee heer lijke dagen toch 's avonds terug. De bij zonderheden zullen we hier slechts vluchtig noemen onvergetelijk was het gezicht op het verlichte Los Angeles. Een trein be woog zich onder ons door de woestijn van Desert Center. Ieder half uur vlogen we over een vliegterrein, dat met sterke schijn werpers verlicht was. Zoo leek ons de woes tijn niet zoo verlaten als overdag, 's Mor gens om 7 uur overstappen in een één moto- rige Douglas en verder ging de reis weer over St. Louis, de Missouri en de Mississip pi naar Chicago, af en toe stegen we tot wel 4000 meter om boven de geweldige wolken te komen die de zomersche hemel bedekte In Illinois, de korenschuur van de Vereenigde Staten, was de oogst reeds afgeloopen en waren de landarbeiders al weer bezig den grond voor het volgend jaar om te ploegen In Chicago kregen we wederom een groote machine die ons in één keer naar New York bracht. Deze tocht ging over Detroit, en het Eriemeer, de Niagara-watcrvallen. Boven de bergen van Pennsylvania was een geweldig onweer, waar we rustig overheen vlogen. En tenslotte vlogen we nog een uur over prachtig witte wolken in een helder maan- DINSDAG 16 FEBRUARI 1937. Hilversum L AVRO-ultzendlng. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Aris Swart's ensemble. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Ensemble Aris Swart. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 4.00 AVRO-Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Onderwyspraatje. 10.30 AVRO-dansorkest. 11.00 Berichten A.N.P. Vervolg dansmuziek. 11.3012.00 K. ter Abrahamof en zjjn orkest.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11