st^aRinai Voetbal Be Bilt seint Marktberichten De kerkstrijd in Mexico Open brief aan Nederland Dc staking in dc automobiel industrie Een bloedig naspel WONING gezocht Uit onze omgeving CALLANTSOOG Biljart wedstrijd. Zaterdagavond werd de eerste helft van den wedstrijd tusschen de biljartclubs te Callantsoog gespeeld. De club van „de Haan" kwam bij de club van „de Waal" in Hotel Duinzicht te gast. Beide clubs tellen tien leden en zoo moeten twintig partijen gespeeld worden. De eerste tien in Hotel Duinzicht, de volgende tien in Hotel de Haan. Door de besturen is de handicap on derling geregeld. Zien we deze cijfers aan, dan zal de club ,de Haan" de matadors van het groene laken in den strijd bren gen. Door het stellen van deze handicap voorkomt men dat de spanning in de par tijen verdwijnt. Eerder bleek dat er meer spanning was Zaterdagavond. De meeste partijen werden slechts met een geringe voorsprong gewonnen. De uitslag is, dat beide clubs eerlijk gedeeld hebben. Elk heeft 5 partijen gewonnen. Voor de club „de Haan" werden ze ge wonnen door P. de Haan, K. Baken, A. Kruit, S. Baken en H. Bakker Jbzn.; voor de club „de Waal" door Jb. Mooij Jr., Jn. Kruit, J. Zeeman. Jb. de Waal en P. Glijnis. Volgende week Zaterdagavond zal de strijd om den prijs, een kistje sigaren, worden voortgezet in Hotel „de Haan". WIERINGEN VISSCHERSFONDS. Zondagmiddag j.1. vergaderde in café „De Ster" van den heer S. Scheltus bovengen, fonds. Te drie uur opent de heer J. J. Tijsen de Vergadering. In het afgeloopen jaar, zegt spr., zijn de besommingen f 40.000 teruggeloopen. Ook heeft het afgeloopen jaar één onzer be stuursleden ontnomen en wel den penning meester, den heer Jb. Bakker Cz. Bakker heeft 18 jaar het penningmeesterschap waargenomen" en zegt, spr. „wij zijn voor al het werk in dien tijd gedaan niet alleen aan hem dank verschuldigd, ook zijn echt- genoote heeft aan het vele, een actief deel gehad. Hiervoor dus onze hardgrondige dank". Door den heer H. Krommedam, wordt namens de commissie tot nazien der boeken verslag uitgebracht, alles werd in goede orde bevonden. Hierna wordt door den secr. den heer S. P. de Vries, het financieel verslag voorge lezen, hetgeen als volgt luidt: De ontvangsten bedroegen f 3893.26. Hier van wordt een derde deel verdeeld onder de leden boven de zestig jaar; dit is f 1297.75. Hiervoor komen 48 oude visschers in aan merking, zoodat ieder f 27.035 krijgt. De an dere tweederde worden verdeeld onder de weduwen en weczcn en bovengenoemde vis schers, dit bedrag is f2065.71. Hiervan krijgt iedere deelgerechtigde f 35.79, zoodat de ou de visschers in totaal f 62.82 zullen ontvan gen. De omzet bedroeg in totaal f 427.545.30, waarvan f 5.344.12 voor het fonds is. Door den voorzitter wordt aan den heer de Vries voor zijn vele werk dank gebracht. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. Dirks, M. Kooij en J. Tijsen, wor den bij acclamatie herkozen. In de twee vacatures, ontstaan door het overlijden van Jb. Bakker Cz., en het be danken van J. Koorn Jbz., wordt voorzien door de benoeming van de heeren H. Krom medam en S. ten Bokkel, die hunne benoe ming aannemen. De heer J. Koorn Jbz. wordt tot eerelid benoemd. Rondvraag. De heer S. de Haan Jz. vraagt of het wegen van groote hoeveelheden pa ling niet wat spoediger kan gebeuren. Voorzitter zegt: ik dacht dat dit nogal naar wensch ging. We hebben er al eens een tweede bascule bij gehad, maar die is toen weer weggezet omdat we er niet mee kon den opschieten. Het zal echter onder oogen gezien worden. Hierna sluiting. Zij nog vermeld, dat thans den heer S. P. de Vries het penningmeesterschap zal waar nemen. Witte Kruis. Op de gehouden bestuursvergadering van het Witte Kruis is tot voorzitter de heer D. Minnes gekozen. Wielerclub „Wieringcn". Zondagmiddag jl. is de eerste competitie- rit gereden. Dit was een peletonrit over 49.2 K.M. De uilslag van deze rit is als volgt: No. 1. S. Lont Gz., in 91 min. en 4 sec., 6 punten; 2. M. Deijkes, 91 min. 4 sec., 5 pt.; 3. H. Meijer, 91 min., 4 sec., 4 pt.; 4. C. Oost- dijk, 91 min., 4 sec., 3 pt.; 5. A. Baartman 95 min., 25 sec., 2 pt.; 6. J. Verbiest, 97 min. 46 sec., 1 pt. (lekke band); 7. J. Glim, opge geven na 8 ronden. F. Zoons reed deze wedstrijd mee zonder mededinging. Zoons was volgens binnen komst ook no. 4. Paard op hol. Zaterdagmiddag jl. geraakte het paard van de petroleumvènter C. Duijnker op hol. Duijnker was in de I-Ioofdstraat aan het venten, toen hij in de buurt van hotel De Haan een klant bezocht had en weer verder wou rijden, schrok het paard en vloog er vandoor in de richting van de Beltstraat. Duijnker probeerde nog het beest tegen te houden, hetgeen echter niet gelukte. Het op 't Hoekje staande volk vloog, toen het paard naderde, verschrikt uiteen. Het paard wou de Beltstraat in, naar huis, het kon echter met den wagen achter zich aan de draai niet krijgen. Hierdoor kwam do wagen en. tenslotte ook het paard door liet hek in de bleek van den heer J. Kleijn terecht. Nu moest het beest wel noodgedwongen zijn holpogingen opgeven. Het hek was ge heel vernield, terwijl zes palen zijn afge knapt. Na paard en wagen weer op de straat gebracht te hebben, kon Duijnker zijn tocht weer vervolgen. Paard of wagen had den bijna geen letsel bekomen. NIEUWE N1EDORP Vrijdagavond sprak de heer A. Langkem- per in de bovenzaal van de Prins Maurits voor een klein, maar aandachtig gehoor,, over Spanje. Deze vergadering ging uit van de afd. van de R.S.A.P., terwijl het onder werp werd toegelicht met lichtbeelden. In een helder betoog heeft spr. dc gcschie- HOOGWOUD. V.C.L. 1—Andijk 3, 3—4. Met twee invallers die de heeren de Boer en Lak moesten vervangen, vertrok VCL naar Andijk. Dat deze spelers bijna niet te vervangen zijn staat vast, met het gevolg, dat VCL zwaar gehandicapt was voor dezen wedstrijd. Den geheelen wedstrijd door was Andijk steeds de meerdere in het veld. De invallers deden van hun kant wat zij kon den, maar missen ten eenenmale de noo- dige routine, zoodat zij daardoor de tegen partij te veel kans lieten. De voorhoede presteerde zoodoende niet wat zij anders kan doen. De achterhoede was ook niet op dreef, het opruimingswerk was matig, wat ten gevolge had dat Andijk nogal eens door brak. De achterhoede is voor VCL aldoor een puzzle geweest en in de critieke mo menten waar het er om gaat om aan den kop te blijven, is het noodzakelijk dat dit onderdeel voor honderd procent verzorgd is. Jammer dat het hier in de laatste wedstrij den wel eens wankelde. PETTEN 2—CALLANTSOOG I 1—3 Wij, die ons bij voorbaat verheugen in een pittige, pikante ontmoeting tusschen twee kampioenspretendenten, zijn wel zeer teleurgesteld uitgekomen. Wat Petten dezen middag vertoonde was verre heneden peil, zoo slecht en onsamenhangend zagen we hun spel nimmer. Er lag den heelen duur van den wedstrijd een loomheid over hun verrichtingen, die ondanks enkele indivi- dueelc pogingen niet wijken wou. Hierdoor is C's overwinning waarvan v. Scheijen in de eerste minuut met een schitterend doel punt den grondslag legde, feitelijk geen oogenblik in gevaar geweest. Juistgenoemdc speler was dc beste van het veld en maakte het P's verdediging doorloopend uitermate lastig. Een fout van een der P. backs strafte hij voorbeeldig met een doelpunt af. Een vlak voor de rust door hem genomen penatv wist Raven echter fraai te stoppen. Ruststand 02 Na de hervatting kreeg P. het windvoor- deel, doch ook hiervan wisten de blauwwit- ten niet te profiteeren. Dank zij een over treding binnen 't strafschopgebied, kreeg P. een penalty toegewezen, die De Waard benutte 12 Hierbij bleef het echter. De ver dwaalde ballen, die nog op het C'oog doel kwamen, werden door den doelman, die een prima partij speelde, onschadelijk gemaakt. Aan de andere zijde kreeg Raven eenige moeilijke ballen te verwerken, maar moest uiteindelijk zwichten voor een schot van den linksbuiten. Met den stand 13 kwam het einde voor C, dat de overwinning vol komen verdiende. Scheidsrechter Bijlsma leidde goed. denis van 't Spaansche volk en de toestan den waaronder het Spaansche proletariaat gebukt gaat, verduidelijkt en de aanwezigen verklaard hoe de tegenwoordige revolution- naire strijd in Spanje is geboren. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen, ontstond nog eenig debat met den heer Jan Bakker, naar aanleiding van de kritiek die spr. had uitgeoefend op de Hollandsche anarchisten, die op het stand punt der absolute geweldloosheid staan, in tegenstelling met de Spaansche anarchisten uie daadwerkelijk aan den strijd in Spanje deelnemen. Z1JPE REISPLAN MIDDENSTANDS VER EENIGINGEN. In een gezamenlijke vergadering van de besturen der Middenstandsvereeniging „De Hanze" te 't. Zand en de Middenstandsver eeniging te Schagerhrug is besloten om de klanten van leden dier vereenigingen door het uitreiken van spaarbonnen in de gele genheid te stellen een reisie te maken. Ge noemde vereenigingen werken tot dit doel samen en zullen samen het reisje organisee- ren. Leden-middenstanders zullen tot 19 Fe bruari a.s. kunnen verklaren of zij aan het middenstandsreisplan meedoen, aangezien na dien datum met de afgifte der bonnen zal worden aangevangen. AUTOBOTSING AAN DE STOLPEN. Hedenmorgen heeft er. hoewel de toestand t.a.v. het verkeer daar ter plaatse belangrijk is verbeterd, weer een autobotsing plaats ge had, op het punt waar al zoo menige auto slachtoffer werd, n.1. op den driesprong bij de voormalige vlotbrug te Stolpen. Het onge val dient nu de verkeersobstakels daar zijn verwijderd, ongetwijfeld toegeschreven te moeten worden aan de mist. Een groote autobus van de N.A.C.O. en een zandauto van de firma Bakkum te Castri- cum, kwamen op het bewuste punt aan den Rijksweg dermate met elkaar in botsing, dat van verder rijden geen sprake meer was. De politie was spoedig aanwezig om een onder zoek naar de oorzaak in te stellen. OUDESLUIS. Brand. Vannacht om ongeveer half een brak brand uit in de boerenhofstede van den heer W. Bos en bewoond door de gezinnen Heems kerk, Blaauboer en de Jong en staande aan de Grootesloot. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered en een der bewoners in nachtgewaad een vei lig heenkomen moest zoeken. Alles brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners waren tegen brand verze kerd, uitgezonderd de heer Heemskerk, wiens geheele inboedel, ongeveer P/2 maand geleden, ook was verbrand en nu nog niet opnieuw was verzekerd. SCHAGERBRUG. Gymnastlekuitvoering. Voor een vrijwel geheel bezette zaal gaf de plaatselijke gymnastiekvereniging „Ons Ge- norgen" j.1. Zondagavond een non-stop-uit- voering in „Het Wapen van de Zijpe". De heer P. Vries, voorzitter der vereni ging, opende den avond met een woord van welkom, speciaal aan het orchest ((Funnv Boys), het jeugdorchest en dc heeren Schenk en Koopman, die medewerking verleenden. Allereerst kwamen de medewerkenden kwiek het tooncel opmarcheerden en het deed ons genoegen te mogen constateeren, dat „Ons Genoegen" een flink aantal leden telt (dat niettemin voor uitbreiding vatbaar is). Achtereenvolgens kregen we te zien brug- oefeningen, meisjes; groepen op brug en Verwachting: matige tot zwakke, zui delijke tot westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen; aanvankelijk zachter, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: veran dering. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7.5 gr. C. is 46 gr. F. RHEUMATIEK? TERLEP'S RHEUMATIEKSMEERSEL zal U helpen! Eén flesch gebruikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers- Assistenten, HOOGZIJDE 103 TEL. 99. - SCHAGEN. paard, jongens; brugoefeningen, dames; paardspringen, meisjes; knotsoefeningen, da mes; brug, heeren en tot slot voor de pauze een alleraardigst ballet van de jongere meis jes. Onmiddellijk na de pauze volgde muziek van het jeugdorchest, onder leiding van den heer P. Kroonenburg. Gespeeld werden het Bandlied, „II pleut sur la route" (refrein zang Daan.Iimmink). „When the Popoeys bloom again" (refreinzang Guus de Moor, Netty van Veen en Daan Jimmïnk) en het Vil ja-lied van Franz Lehar, en wel zoo goed, dat het jeugdige gezelschap een open doekje kreeg, waarna het Band lied nog eens werd gegeven. Na een nummer Niels Bukh-oefeningen van jongens kwamen een achttal dames populaire zangnummers ten gehoore bren gen, waarbij het publiek verzocht werd het refrein mee te zingen, aan welk verzoek grif gevolg werd gegeven. Buitengewoon leuk was het nummer kleu- tergymnastiek, dat werd gegeven ojn het publiek een indruk te geven op welke wijze op de wekelijksche g.vmmiddagen met de kleinere kinderen wordt geoefend. Hierna werd door de dames een ballet ge geven, de heeren voerden Niels Buck-oefe- ningen uit, terwijl tot slot nog een ballet door dames plaats had. De balletten werden keurig uitgevoerd, waarbij een kleurige be lichting het noodige effect sorteerde. Onze indruk over het turnen op dezen avond luidt onverdeeld gunstig. De oefenin gen werden correct en met prijzenswaardige vlugheid uitgevoerd. Natuurlijk werden er enkele fouten gemaakt, doch wij meenen met gerustheid te kunnen neerschrijven, dat „Ons Genoegen" zich in den korten tijd na dc \ve- der-oprïchting onder leiding van haar be kwamen directeur, den heer C. Met, heeft ontwikkeld tot een turnverecniging, die er zijn mag. Er rest nog te vermelden dat het mu zikale gedeelte prima werd verzorgd door eenige leden van „The Funnv Boys", terwijl het amusementsgedeelte voortreffelijk slaag de door het optreden van Teun en Willem (de heeren Schenk en Koopman van Barsin- gerhorn), die vooral met onderwerpen van „Schagenbrugger aard"' de lachers op hun had kregeij. De heer Vries sloot met een woord van dank deze vlotten turnavond. HEER-HUGOWAARÜ Zaterdagavond gaf de afdeeling Heerhugo- waard van den Bond voor Staatspcnsion- neering een goed geslaagde propaganda- avond in het lokaal van den lieer Rus. Aan dezen avond werd medegewerkt door do Tooncelvereeniging „Harmonie", die on der regie van den heer P. J. Mienes het pro pagandastuk „Zonsondergang", een spel in 4 bedrijven, van H. G. Dorhout, opvoerde en» door het muziekclubje „Onder Ons". Toen de voorzitter, de heer A. Kooij, de bijeenkomst opende, was een vrij talrijk pu bliek aanwezig. Spr. wees er op, dat er op deze propaganda-avond geen spreker zou optreden. De propaganda zou dus uit moe ten gaan van het door „Harmonie" op te voe ren stuk. Spreker hoopte, dat dit 'n succes zou worden. Spr. riep daarom, evenals aan die van „Onder Ons", aan de leden van „Harmonie" een bijzonder woord van wel kom toe. Spr. deelde nog mede, dat do lei der van „Onder Ons", de heer P. dc Geus, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, maar spr. sprak de wensch uit, dat het aan deze vereeniging evengoed zou ge lukken de nummers goed ten gehoore te brengen. Alvorens de avond voor geopend te ver klaren wilde spr. nog wijzen op het groote demonstratieve congres, dat door den Bond in Den Haag wordt georganiseerd. Spr. deel de mede, dat men dit congres hier vandaan voor f 1.25 per autobus kan bezoeken. Zoo veel mogelijk menschcn, aldus spr., moeten dit congres bezoeken, zoodat de verwezen lijking van onze eisch niet meer zal zijn te stuiten. Ten slotte herdacht spr., den overleden bondsvoorzitter, Jhr. de Muralt. Hierna voerde „Harmonie" het propagan- dastukje op. Dit gcschieddo op de bekende goede manier en zal zeker niet hebben na gelaten indruk te maken bij het publiek. Tusschen het tweede en derde bedrijf werd het lied „Door duisternis tot licht", van mevr. Porte-Wit door het publiek gezongen. Na de opvoering van het tooneelstukje werden door „Onder Ons" nog eenige num mers ten beste gegeven, waarop de voorzitter met eenige woorden van dank de bijeen komst sloot. WARMENHTJIZEN, 13 Februari. Roode kool f 1.40—3, gele kool 1.20—1.40, Decnsche witte kool 1.groene kool 2.60, drielingen 0.60, uien 0.80—1.10, grove uien 1.201.40, peen 0.70—1.60. bieten 1.40. Aanvoer: 108.400 Kg. roode kool, 27900 Kg. gele kool, 47700 Kg. Deensche witte kool. 5675 Kg. uien, 1900 Kg. peen, 300 Kg. bie ten, 475 Kg. groene kool. ALKMAAR. 13 Februari. N.V. Eïerveiling voor Holl. Noorderkwar tier. Aanv.: 150.000 kipeieren 56-58 Kg. 3.50— 3.75, 58—60 I<g. 3.55—3.90, 60—62 Kg. 3.70—4. 62—6 f Kg. 3.80—4.10, 64—66 Kg. 3.85—4.15, per 100 stuks. ALKMAAR, 13 Februari. Op5 de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 9 paarden f 200—350 en 5 nuchtere kalveren (slacht) f 4—8.50. ALKMAAR. 13 Februari. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 77V>80 cent en kleinhandel 80—85 cent. Handel goed. Kip- eieren (groothandel) f 3.253.75. Handel goed. Eendcieren geen. MEDEMBLIK. 13 Februari. D. witte kool 1.roode kool 1.401.69. gele kool 1.20. groene kool f 1.79, veldgele 1.59. uien 35—50 ct., kroten 52 ct., wortelen 1.20—1.30. NOORDSCHARWOUDE, 13 Februari. Schotsche muizen 1.50, uien 0.901.10, drielingen 1.10—1.30. grove 1—1.30, peen 1— 1.30. kleine peen 50S0 ct., roode kool 1.40 2.80. gele kool 1.20—1.30, D. witte kool 1—1.10. NOORDSCHARWOUDE. 15 Februari. Aanvoer: 5400 Kg. uien: 0.801, drielin gen 1.10—1.30, grove 1—1.10, gele nep 4.10. 400 Kg. peen 1.40, 5100 Kg. roode kool 1.40 —2.50. 29100 Kg. gele kool 1.20—1.30, 64000 Kg. D. witte kool 1. ALKMAAR. 15 Februari. Tor veemarkt waren heden- aangevoerd: 85 vette koeien f 140—265, handel rede lijk, 226 nuchtere kalveren f 414, 343 vet te varkens 4246 ct. per Kg. Katholieken trachten met geweld de kerken te heropenen. 5.000 Katholieken uit Cordoba hebben ge poogd de kerk van OL. Vrouwe van Lourdes waarvan een brandweerkazerne gemaakt was, te heropenen. Zij verjoegen de brand weerlieden en vernielden het brandweermar teriaal. De federale troepen slaagden er echter in hen te verdrijven. Te Orizalm zijn de geloovigcn volkomen meester gebleven over vier kerken van de tien, die tot dusverre gesloten waren. De federale troepen houden dc andere zes be zet. 15.000 geloovigen, met aan het hoofd een aantal vrouwen, die het beeld droegen van de H. Maagd van Guadclupe, hebben een vreugdebetooging gehouden voor het regec ringspaleis in tegenwoordigheid van den gouverneur, aangezien zij dachten, dat zij hun strijd reeds gewonnen hadden. De gou verneur verklaarde echter, dat de katholie ken hem hadden beloofd dc wet te zullen eerbiedigen en de orde te bewaren tot do kwestie der heropening der kerken definitief geregeld zou zijn. De Liga van landbouwgemeenschappen in den staat Vera Cruz, die een radicale rich ting heeft, heeft besloten president Carde- nas te vragen onmiddellijk een bataillon ar beiders en boeren te vormen binnen liet ka der van de kortelings in het leven geroepen legerreserves, aangezien zij van mccning is, dat de fascisten van de katholieke beweging gebruik zullen maken om de staatsregeering omver te werpen. De a s. kroningsfeesten te Londen Goering nog niet als vertegen- woordiger van Hitier aangewe zen. In welingelichte kringen te Berlijn verluidt naar aanleiding van de in de bladen gepu bliceerde berichten, dat minister-president Goering als vertegenwoordiger van den Fuehrer zou deelnemen aan dc kronings feesten te Londen, dat de Fuehrer in deze kwestie nog geen beslissing heeft genomen. De aan deze berichten vastgeknoopte gis singen zijn derhalve eveneens onjuist en van iederen grond ontbloot. Sneeuwstorm in Noord- Japan Schepen in nood. Op Hokkaido en Aomori heeft een felle sneeuwstorm gewoed waardoor het verkeer ernstig werd belemmerd. Men is ernstig be vreesd over het lot van het vrachtschip „Otaru Maru", metende 1464 ton, dat Zater dagavond S.O.S. seinen uitzond. Als positie werd opgegeven 40 mijl ten zuiden van Yatsusobe in de prefectuur Aomori. De „Heiyie Maru" snelde te hulp. doch heeft niets van de „Otaru Maru" kunnen ontdek ken, zoodat men vreest dat het schip is ge zonken. Verder is Zaterdagavond het vrachtschip „Fuki Maru" op reis van Yokohama naar Hokkaido aan den grond geloopen. Het schip is evenwel weer vlot gekomen. Tenslotte drijft nog een vrachtschip, de „Daizan Maru", metende 3857 ten, met ma- chineschndc stuurloos rond in de nabijheid van Hokkaido. De marine-autoriteiten heb ben torpedojagers opdracht gegeven de sche pen te hulp te snellen. Het Hongaarsche blad „Pesti Naplo" publiceert een zgn. „open brief aan den minister-president van Neder land", waarin de schrijver, getroffen door het bezoek onzer Kroonprinses en Haar Gemaal aan Hongarije, ge waagt van den band tusschen Ne derland en Hongarije. De hulp door Nederland indertijd aan Hongarije's zwakke kroost bewezen, is wel de oorzaak van dezen brief. De open brief van Graaf Gabor Haller in het Hongaarsche blad besluit dan met het volgend.e: Wij zijn Holland dankbaar, omdat dit land den adel van het leven in zijn historische opvatting heeft beleden, omdat het de her geboorte der menschheiii niet aan Rome en Griekenland, maar aan Bethlchem en Gol- gotha toeschrijft, omdat het de vrijheid der wetenschap heeft verzekerd. Onzen dank aan Nederland, dat openlijk vergondigt dat de kunst „geen bandje aan het kleed is, geen spel, maar een genadig geschenk van God". Bemoedigend is voor ons de gedachte aan de bevrijding van Leiden, in het fatale jaar 1573, toen Alva en Willem de Zwijger hun geweldigen strijd hebben gestreden, toen de bevolking zich met ratten en honden heeft gevoed, verklarend als één man: „Als het noodig is, eten wij onze linkerhand op, op dat wij met dc rechterhand onze vrouwen, onze vrijheid en onzen godsdienst kunnen verdedigen." Een verheffend voorbeeld is voor ons do vrijheidsliefde ,de eerbied voor de grondwet en de voorbeeldige bescherming der vrijheid van bot Nederlandschc volk. Zoo kunnen wij begrijpen hoe Holland voor de wegens hun godsdienst vervolgden in den loop der eeu wen zoo een groote gastvrije familie kon worden. Dit was mogelijk, omdat de Neder landers zicli aan hun godsdienst, aan hun constitutie en aan hun gewetensvrijheid on verzettelijk bleven vasthouden. Mijnheer de minister-president, deze ge dachten was ik zoo vrij in den vorm va® een open brief le publiceeren, nu ons land door de vreugde is verrast, dat Uw Kroon prinses bet heeft bezocht. Wij weten dat. Haar komst van zuiver par ticulieren aard is, doch ik kan u deze ge dachte toch niet verzwijgen. De gedachte van de volkomen vrijheid houdt ons sterk gevangen, wanneer wij dc diepte en de stra lende schoonheid van deze gedachten voor God meten. De gedachte van de vrijheid ver schijnt voor mij met toenemende kracht, wanneer ik het ongelukkige Europa van allo kanten door het despotisme zie bedreigd. Na Groen van Prinsterer en dr. Abraham Kuyper moge het aan u door Gods genade gegeven zijn om de grondwet, de nationale deugden en het gezinsleven van Nederland voor de toekomst te bewaren. Dezen dr. Hendrik Colijn. dien ik in dg achterste banken van een der Gereformeer de kerken 111 Den Haag heb zien bidden, de zen man, die in zijn diep ernstig bewust zijn van zijn roeping een der grootste poli tici van Europa is, wensch ik Gods zegent op zijn werk en zijn persoon." De dezer dagen geëindigde groote staking in Amerika's auto-industrie heeft Zaterdag in de stad Anderson nog een bloedig naspel gehad. Georganiseerde arbeiders vierden in den schouwburg aldaar een overwinningsfeest, ter gelegenheid van de beëindiging van het conflict in Flint. Nauwelijks echter waren de feestelijkhe den begonnen, of voor het gebouw verzamel den zich volgens Un. Press, ettelijke hon derden arbeiders, die niet bij het vakver bond zijn aangesloten, om tegen het vroe gere optreden van de georganiseerden te protesteeren. Dc georganiseerden verbarricadecrden zich daarop in den schouwburg en trachtten hierdoor tijd te winnen, om zich van stoel- pooten en andere wapens te voorzien. Toen. zij zich voldoende uitgerust achtten, onder namen zij hiermede een uitval, waarbij het tot bloedige vechtpartijen kwam. De toestand werd ten slotte zóó erg, dat de autoriteiten zich genoodzaakt zageneden, staat van beleg in Anderson af te kondigen. Tn twaalf steden van den staat Indiana werd de nationale garde gealarmeerd, om even tueel te kunnen ingrijpen. Een 275 man sterke afdeeling van de na tionale garde is daar inmiddels reeds gear riveerd en beeft alle wegen in dc omgeving met mitrailleurposten bezet, daar uit Flint zevenhonderd georganiseerde arbeiders naar Indianopolis onder weg zijn. Ongeveer tweehonderd daarvan rijden in een gesloten autokaravaan, bestaande uit ongeveer viiftig auto's, die reeds in de na bijheid van Muncie bij Andersongesignaleerd zijn. Dc nationale garde aldaar heeft op- drachto ntvangen, deze auto's in geen ge val naar Anderson door te laten. Het feit, dat bet vakverbond van arbeiders in do auto-industrie nu ook over vliegende_ stoot troepen beschikt, heeft bij de autoriteiten groote bezorgdheid gewekt, daar deze troe pen telefonisch kunnen worden ontboden, zoodra er ergens iets op touw gezet wordt. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter, ADRIANA. E. FERWERDA. Tj. FERWERDA—Muller. Kolhorn. 14 Fehr. 1937. Net kl. gez., vast Inkomen, zoekt per 1 Maart eenv. ger. woning. In of omgev. Scha- gen of in of omgev. Schoorl. Brieven met prijsopgaaf voor a.s. Woensdag letter A post kantoor Sint Pancras.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3