OMGEVINGNIEUWS Olie nit Sojaboonen Groote schoonmaak ia Eogelaod LANGENDIJK OUDKARSPEL Zaterdagavond werd in hotel De Brede- rode van den lieer C. Vis de prijsuitreiking gehouden van de wedstrijden van den Lau- gendijker Kolf bond. Aan deze prijsuitrei king was nog een attractie verbonden. De voorzitter van den L.K.B., de heer L. Mallekote voerde het woord. Spr. memoreer de, dat 52 kolvers aan den wedstrijd had den meegedaan. Dit is minder dan men ge wend is, doch de oorzaak hiervan moet worden gezocht in de minder gunstige tijds omstandigheden. O.a. den marqueur, den heer P. Langen- dijk bracht spr. woorden van dank. De verhoudingen van de corpsen in de verschil lende klassen loopt schitterend. Het gaat geleidelijk op. De resultaten gaan in stijgenden lijn. Voor de classificatie zijn de uitslagen welke steeds geregistreerd worden, van groot be lang. Na een opwekking om vooral sportief te blijven, reikte spr. de prijzen uit. De corpsprijs van de eerste klasse was voor Vriendenkring Noordscharwoude met 2146 punten; Tweede klasse Ons Genoegen Noordscharwoude 1874 punten; derde klasse Ons Genoegen Noordscharwoude 1778 pun ten. Personeele wedstrijd: le klasse le prijs en kampioen Th. Rijper Jr. met 747 p. De heer Rijper was verleden jaar ook al kampioen. Daarom werd hem thans een fraai klokje met inscriptie aan geboden. 2e pr. P. Gelder Oudkarspel 737 p.; 3e pr. G. Hop Noordscharwoude 727 p.; 4e pr. G. Deutekom Noordscharwoude 717 p.; 5e pr. C. Langcdijk Pz., idem 704 p.; 6c pr. C. Vlug Oudkarspel 703 p. Tweede klasse le pr. P. van Dam Oud karspel 670 p.; 2e pr. P. Kist Noordschar woude 659 p.; 3e pr. J. J. Reijne Zuidschar- woude 654 p.; 4e pr. C. Berkhout idem 640 p.; 5e pr. A. Eecen Oudkarspel 639 p.; 7e pr. K. Kat 637 p.; 8c pr. W. Bergen 624 p.; 9e pr. F. Muileboom 606 p. Derder klasse: le pr. N. Rijper Zuidschar- woude 618 p.; 2e pr. Jb. Zijp idem 613 p.; 3e pr. H. Aarts Oudkarspel 598 p.; 4e pr. D. Bakker Noordscharwoude 594 p.; 5e pr. P. Glas Zuidschanvoude 591 p.; 6e pr. C. Hop man Noordscharwoude 586 p.; 7e pr. C. Langedijk Cz., Noordscharwoude 585 p.; 8e pr. J. Deutekom Oudkarspel 578 p.; 9e pr. J. Kramer Zuidschanvoude 564 p.; 10e pr. S. Timmerman Noordscharwoude 554 p.; De uitslag van de attractie, bestaande uit vier slagen over een plankje was: le pr. P. van Dam 35 p., na overkolven met W. Kuin 3e pr. K. Ruiter 33 p. 4e pr. C. Hopman 32 p.; 5e pr. Th. Rijper Jr., 31 p na overkolven met J. v. d. Ham 31 p. Prijs voor het laagste aantal punten W. Bergen 9 punten. Extraprijs voor een slag uit het midden van de baan P. Bergen Az. 11 punten. NOORDSCHARWOUDE. De laatste avond van den Nati- onalen Tooneelwedstrijd. Zondagavond vond in „Concordia" den laat sten avond van den Nat. Tooneel wed strijd plaats. De belangstelling was weer groot. Voor dezen laatsten avond trad buiten me dedinging op de bekende Rederijkerskamer „Helmers" van Amsterdam, met het tooneel- spel „De Duivel". „De Duivel" werd op buitengewone wijze .vertolkt door den heer W. Bischot Jr. Na afloop werd door den voorzitter der jury tot prijsuitreiking overgegaan. Hiervan was het resultaat: le prijs, een zilveren lauwertak en f 125.de Rederij kamer „Helmers" te Amsterdam met. 113.40 p. (maximum 130 p.); 2e prijs, een verg. zilv. medaille en f 75, de Amsterdamsche Dilet- tantentooneelvcreeniging „A.D.T.V." te Am sterdam met 101.19 p.; 3e prijs, een zilveren medaille en f50, de tooneelver. „Dr. Willem Royaars" te Zaandam met 94.30 p.J 4e pr een zilveren medaille en f50.Rijswijksche tooneelver. „De Put" te Rijswijk met 77.70 p. De eere-prijs voor het beste samenspel werd toegekend aan de Rederijkerskamer „Helmers" met 80 p.; de eere-prijs voor de beste regie aan dezelfde vereeniging met 85 p.; terwijl de eere-prijs voor de beste too r.eelaankleeding eveneens werd toegekend aan „Helmers" met 95 p. (maximum 100 p.). De personeele prijzen werden toegewezen aan: De personeele prijs voor de beste too- neelspcelster le plan aan Nadya van „Hel mers" met 76.75 p.; idem voor het tweede plan aan Zana van „Helmers" met 76 p. en idem voor het 3e plan (bijrol) aan Toopie van de Amsterdamsche Dilettantentooneel- vereen. met 81 p. (maximum 85 p.) Met een bijzonder compliment van de jury. De personeele prijs voor den besten tooncel- spelcr le plan aan Sabien Pastal van „Hel mers" met 73.25 p.; idem voor het 2e plan aan Hilary Bankford van „Dr. Willem Royaards" te Zaandam met 71 p. en idem voor het 3e plan (bijrol) aan Beukers van „De Put" te Rijswijk met 67 p. en eveneens met compliment der jury. Door den voorzitter van de jury de heer Holsmuller, werden de prijzen met een toe passelijk woord uitgereikt. Schaken. 1. Wit, 2. Zwart: A. de Vries—H. Stins 1— 0; J. Kroon—M. Langedijk 10; J. Veldman H. Groen 10; C. BakkerN. Kaan 01. II. Kramer—Jb. Gutter 10; J. Deutekom G. van Loenen 10; M. Kuilman.T. Mole naar 1—0; J. Kamper—K. Bierman 0—1; H. HartP. Blom VzV2I M. RootjesJ. Heids- ma 1—0; H. Bouwens—P. Kasten 1—0; J BouwensG. Moraal 01; Jb. GutterC. Witsmeer 0—1, H. KuiperK. de Vries 0—1 D. Butter—G. Zwier 0—1; D. KoornM. Rootjes 10. ZUIDSCHARWOUDE. Voor het volgende jaar staat de kolfclub Op Maat als no. 1 op de nominatie voor de in baar baan te houden nationale kolfwed- strijden. De overweging, dat door het nu niet accepteeren ervan, een reeks van jaren zouden voorbijgaan, alvorens daartoe op nieuw in de gelegenheid te worden gesteld, heeft er toe geleid, dat een ernstig onder zoek naar de mogelijkheid van wèl-ontvan- gen zal worden ingesteld. Met dat doel is naast bet bestuur een commissie aangewezen bestaande uit de heeren P. Goct, J. Kramer, P. Molenaar en J. du Burck, Vrijdagavond gaf de plaatselijke afdeeling van de burgerwacht een propaganda avond in het lokaal van den heer Rus. Als spreker trad op de heer J. E. BoddensHosang, bur gemeester van Naarden, met als onderwerp .Steunpunten in dezen tijd." De avond stond onder leiding van burge meester Sutman Meier. De heer Boddens Hosang begon met te zeggen, dat zijn onderwerp heerlijk, maar moeilijk was. Als eerste steunpunt zag spr. dan het gezag, dat vooral nu, al hebben we er altijd behoefte aan, van belang is. Spr. bedoelt met gezag in Nederlandschen zin, zooals we dat kennen uit de tradities der Oranjes. Als tweede steunpunt in dezen tijd noemt spr. het gezin. Spr. bedoelt hiermede niet de carricatuur, die er tegenwoordig soms van gemaakt wordt, maar de ware kern onzer samenleving, het echte oudcr- wetsche Hollandsche degelijke gezin. Het derde steunpunt noemt spr. het ge loof. Het is moeilijk hierover te spreken. Doch spr. wil toch zeggen, hoe hij dit ziet. Hij bedoelt hiermee het geloof van onze voorvaderen, dat gekend kan worden uit dit eene zinnetje, dat zij, als zij in hun noten dopjes op zee zwierven, in hun scheepsjour nalen schreven: „Ik, naast God, schipper van mijn schip." Wanneer ik zie, dat deze drie steunpun ten bestaan, aldus spr., dan word ik lid van de Burgerwacht. Dus om medebouwer te kunnen zijn van een rechtsstaat in Neder land en schrager te worden van voornoem de steunpunten. Wanneer we dit werkelijk beleven, krijgen we in ons leven de waarlijk nationale gedachte. Spr. haalt voorts aan, de Spaansche toe standen, en waarschuwt tegen de cellen- bouw hier te lande. Lid van de Burgerwacht zijn beteekent burger zijn en burger blijven, niet soldaatje spelen. Tenslotte vraagt spr. als laatste steun punt aandacht voor de eenheid. De eenheid dus in Hollandsche zin, die ons in moeilij ke omstandigheden, doet heenzien over dat gene wat ons verdeelt en die geboren wordt uit gemeenschappelijk willen. Spr. wekt op om de vaan hoog te houder» tot behoud van de steunpunten door hem genoemd. Hierna sluiting. De dood langs den weg. Vrijdagavond ongeveer 7 uur werd de bij na 70-jarige echtgenoote van den landbou wer B. op den Middenweg nabij den Bas- serweg, terwijl zij op het z.g. „beharde pad" aan de Oostzijde van den weg liep, door een van een auto uitstekende plank aan den arm geraakt. Zij wist zich tegen een wegboom staande te houden en kon na bii een bevriende familie van den schrik bekomen te zijn, haar weg vervolgen, lukkig zonder letsel. BARSINOERHORN BEER-HUGOWAARB behoeven te worden van de O.O.K., omdat het A.A.Z.A.K. volledige specialistische hulp geeft. De Onderlinge Operatiekas betaalt al leen voor operatiekosten tot een totaal be drag van hoogstens f 75.en geen andere specialistische hulp. De heer v. d. Kuijl dankt den voorzitter voor zijn hartelijk welkom en vindt het een genoegen, weer eens te Barsingerhorn te zijn. Als voorzitter van de O.O.K. geeft hij eenige inlichtingen. De voorzitter sluit hierna de vergadering. BERGEN Algemeene ledenvergadering van de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging te Bar singerhorn op Vrijdag 12 Februari 1937, in de zaal van Café de Fortuin. Aanwezig 17 personen. Voorzitter de heer A. Wiedijk, opent de vergadering met een woord van welkom, speciaal aan den oud-voorzitter der vereeni ging, den heer L. J. v. r. Kuijl, thans te Den Helder wonend. Hij betreurt de geringe op komst, maar meent daaruit te mogen con- cludeeren, dat de leden het eens zijn met het beheer van het bestuur. De notulen geven geen aanleiding tot op merkingen of aanmerkingen en worden on- veranderd goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris, den heer P. Keesman. Meegedeeld wordt, dat de heer A. Wiedijk door het bestuur als voorzitter is benoemd De heer Wiedijk rekent er op, dat de leden hem zijn taak niet zullen bemoeilijken en dat het bestuur hem steeds terzijde zal staan. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester blijkt, dat het aantal verze kerde gezinnen per 31 Dec. 1936 bedraagt 387, tegen 378 op 31 Dec. 1935. Het aantal verzekerden telt 1092 personen tegen 1060 in 1935. Het aantal opgenomen patiënten in de ziekenhuizen in het afgeloopen boek jaar bedraagt 26, niet een totaal aantal lig dagen van 380. Het totaal der ontvangsten is f 2099.49, terwijl de uitgaven f 1618 bedragen, zoodat er een voordeelig saldo is van f 481.49. Het reservekapitaal op 31 Dec. 1936 bedraagt f 1017.37. Het afgeloopen vereenigingsjaar is dus een gunstig jaar geweest. De aftredende bestuursleden de heeren W. Kooijman, Abr. v. d. Welle en P. Kees man worden bij acclamatie herbenoemd. De heer De Mol brengt namens de finan tieele commissie verslag uit. De commissie heeft alles in orde bevonden en brengt hul de aan den penningmeester voor zijn accu raat beheer. De heer J. Borst wordt benoemd tot lid van de finantieele commissie, in de plaats van den heer J. Klomp, die niet herkies baar was. Het bestuursvoorstel om het bestuur voortaan uit 7 leden te laten bestaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De premie voor 1937 wordt wederom vast gesteld op f 2. Het afgeloopen jaar is wel voordeelig geweest, maar er zijn wel eens jaren geweest, dat er f 600 te kort was. Uit het saldo van 1936 wordt f 250 gere serveerd, zoodat het reservefonds thans be draagt f1267.37. Reserveering blijft gewenscht, ook al met het oog op het nog steeds aan hangige ontwerp Ziekenfondswet. Tot afgevaardigde naar de Fedcratieverga- dcring Nederland en naar de vergadering van het Streekverband Utrecht wordt be noemd de heer A. Wiedijk. Bij de rondvraag vraagt de heer Schla- milch eenige inlichtingen omtrent het aan hangige ontwerp Ziekenfondswet, waarop door den voorzitter meegedeeld wordt, dat door den minister eenige veranderingen in het ontwerp zijn aangebracht. Wij moeten nog afwachten hoe de volksvertegenwoor diging hier tegenover staat. De federatie Nederland blijft actief in deze. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Mol over de O.O.K., wordt meege deeld, dat zij, die verzekerd zijn bij het Algem. Afd. Ziekenfonds Alkmaar, geen lid BRIDGEWEDSTRLJDEN. 140 deelnemers bekampen elkaar in de Rustende Jager. Zaterdagavond hield de Berger Bridge club een wedstrijd in de Rustende Jager. Er waren 140 deelnemers en er werd in 7 groepen gespeeld. De leiding was in handen van den heer J. M. de Lange en wij kunnen niet anders zeggen dan dat de zaak uitstekend voor el kaar was. De groote zaal van de Rus bood met die 70 paren een gezellige aanblik en er lieersch- te den geheelen avond een genoegelijke at mosfeer. Het werd ongeveer 9 uur voor de wedstrijd kon beginnen, er zijn altijd laatkomers! en had deze verder een zeer vlot verloop. On geveer half twaalf was de wedstrijd afge loopen en was de uitslag als volgt: le pr. groep A, even lijn: Heeren T. Debets, P. Twisk; idem oneven lijn: Heeren J. Bak— Grootegoed. 2e pr. gr. A, paren: Mej. A. Elzas—Ring; Heeren 1J. SlotT. Zijp. le pr. gr. B, paren: Mej. TolSlotboom; Heeren J. Westra—W. Vlam. i pr. gr. B, paren: Heer en Mevr. v. d. Stok; Mej. SomberveldDr. Hec-ringa. le pr. gr. C: de heeren Brinkhof, G. Zen- derveld, T. Nieuwenhuizen. 2e pr. gr. C: Gebr. Vermeer, mevr. en de heer Blom. le pr. gr. D: Heeren Luijnebcrg, Koning, de heer en mevr. van Toren. 2e pr. gr. D: de heeren G. v. d. Kerk, P. Hes, mej. Hopman, G. Wieman. le pr. gr. E: Dames R. Appel, D. Appel, mevr. Sombroek, de heer Rovers. s pr. gr. E: de heeren J. Timmers, Loeb, Hoevers, Giezen. le pr. gr. F: de heeren Roos, Toereppel, Leertouwer, Arendzen. 2e prijs: Mej. Winder en Johai, dames Dijke, Knorre. Groep G, le prijs: Heeren Grootes, Nieuw- land, Dames Arendsen, ten Hoofse. Groep G, 2e prijs: Dames Polak, v. d. Eem, Heeren Plompe, Vasbinder. De prijsuitdeeling 56 stuks had een animeerend verloop. De gebr. Brinkhof, leden van de Arb. Brid geclub te Alkmaar, hadden de minste match- punten, nl. 7, terwijl de hoogste der prijs winnaars 15 bedroeg. Dat is dus een hecle prestatie. Ilalftwee was deze amicale wedstrijd weer achter den rug. Een woord van dank aan den leider en het bestuur is hier wel op zijn plaats, daar alle arbeid belangeloos wordt verricht. WIERINGEN Medemblik; J. Lont uit Klundert; I. A. van Hanegcm uit Retranchement; Gezin A. J. Wagemakers uit Den Helder; Mw. J. Groen uit Harenkarspcl; Mw. E. Hoving uit IJlst; J. den Hollander uit Klundert; Th. C. de Koning en gezin uit Den Helder; M. Klem- kerk uit Naaldwijk. Vertrokken: J. Bakker, naar Callantsoog; P. J. Bruul naar Amsterdam; J. Wagenaar en gezin naar Hengelo; G. J. IIoog-Antink naar Bolsward; F. Hille naar Zutphen; E. Brouwer naar Zutphen; R. de Jager en ge zin naar Amsterdam; G. Blom en gezin naar Amsterdam; P. Wielaard e.e. naar Rotter dam; J. Krol en gezin naar Almelo; S. Blom en gezin naar Schoorl; Mw. C. Floris naar Heerhugowaard. DEN OEVER. Openbare verkooplng. Zaterdagavond werd ten overstaan van Notaris Obreen in het café van den heer Moeijes in het openbaar geveild het woon huis en schuur, eigendom van aen heer V. Koorn aan de Zeestraat. Perceel I, hoogste bieder N. Tijsen Dzn., voor f 920; perceel II, hoogste bieder de ver kooper voor f 1080; Vervolgens werden bei de pcrceelen gecombineerd, doch er werd niet gemijnd. Doordat perceel II niet ver kocht werd, werd ook perceel I niet gegund. WIERINGERMEER Burgerlijke stand van 5 t.m. 12 Februari 1937. Geboren: Arie Joliannes, z. v. W. v. d. Haven en G. de Jager; Japke Saakje Jen- nie, d. v. II. de Jong en A. v. Dam. Janna, d. v. P. Braaksma en H. Kleefman. Cornclis, v. S. Scheltus en A. v. Bloemendal. Jan Dirk, z. v. J. Haverkorn en M. Sluis. Ondertrouwd: S. Wilms en A. C. Brink man. Gehuwd: M. Nieuwland en A. Kooij. Overleden: Albert Wagemaker, 84 jr., wc- duwnr. van A. Schram; Maarten de liaan, 66 Jr., man van T. Luijt. Loop der bevolking maand Ja nuari 1937. Ingekomen: J. Goinga uit Bcllingwolde: O. H. Kiewiet uit Midwolde; Mw. C. A. M. Winnubst uit Enkhuizen; E. v. d. Ploeg uit Westdongeradeel; B. Ton en echtgn. uit Is de Wieringermeer het Natio naal bloc? Wij mogen aannemen, dat het als een al gemeene bekendheid geldt dat in de W. meer de geheele natie hare vertegenwoordi gers afstond aan deze nieuwe nederzetting. Dat echter op vrij korten afstand ook in de boerderijen onderscheidene provincialen zich hebben gevestigd valt niet altijd zoo overduidelijk op. Dezer dagen werd ons op een vermeldenswaardig voorbeeld dienaan gaande geattendeerd, waarbij n.1. bleek dat aan een der tertiaire straatwegen, op een ouderlingen afstand van pl.m. 2 K.M. niet minder dan 8 provincies haar vertegen woordigers tellen. Dit gold voor de prov Noordholland, Zuidholland, Noord-Brabant, Celderland, Groningen, Friesland, Overijsel en Zeeland. Om echter dezen kring nog even nauwer te nemen kan daaraan wor den toegevoegd, dat in één boerengezin 5 prov. zijn ondergebracht. De zaak is nl. de ze: de boer is afkomstig uit Overijsel, de echtgenoote uit Noordholland, de knecht is 'n Zeeuw, de dienstbode een Friesche, en de commensaal een Geldersche. Mag uit de ze bevolkingssamenstelling blijken dat de W.meer uit een nationaal bloc is opge bouwd. laat ons daarnaast innig hopen, dat het echte Nationale saamhoorigheidsgevoel ook tevens aanwezig moge zijn! SLOOTDORP. Feestelijke vergadering der N-C.L.B. Vrijdagavond hoopt in het gymn.gcbouw alhier de N. Chr. L.B. ha're feestelijke jaar vergadering te houden. Naar wij vernemen verleent de Chr. Muz. Vereen, haar mede werking. SINT MAARTEN Door bewerking met alcohol worden de Sonjaboonen produc tiever. De tot dusver door de Mandsjoerische maatschappij tot bewerking van Sojaboonen gedane proefnemingen om in een alcohol- procede olie uit Sojaboonen te winnen, heb ben goede resultaten opgeleverd. Krachtens dit procédé worden de So jaboonen in alcohol gekookt, daarna wordt de vloeibare massa afgekoeld en de van de boonen afgescheiden olie vrijgemaakt. De overblijvende alcohol, die tijdens het kookproces ook veel water uit de boonen opneemt, wordt weer tot zuivere alcohol ge distilleerd. Bij deze distilatie hoopt men later de zuiverheid van den alcohol die bij de tot dusver gedane proefnemingen slechts 95 procent bedraagt, te kunnen verhoogen tot 99.8 procent, indien het tenminste ge lukt het chloorgehalte uit de vloeistof af te zonderen. De eerste installatie voor dit procédé is reeds geleverd en kostte met inbegrip van de montagekosten 85.000 yen. Haar dage lij ksch productievermogen bedraagt 233 Ko- ku, d.i. ongeveer 420 Hl. Daar bij het alcoholprocédé de kosten voor de oliewinning lager zijn dan bij de vroeger toegepaste werkwijze en hierbij nog meer olie wordt gewonnen dan vroeger, is men van plan in het voorjaar nog twee in stallaties in bedrijf te stellen. De afval wordt ook productief gemaakt. Kunstzijde uit boo- nendoppen Bij de maatschappij worden op het oogen- blik ook proeven genomen 0111 na te gaan of de doppen van Sojaboonen als grond stof voor de fabricatie van kunstzijde kun nen worden gebruikt. Dit vraagstuk wordt in vakkringen met groote belangstelling ge volgd, omdat bij een gunstige oplossing de ontwikkeling van de kunstzijde-industrie. Kin Mandsjoerijc hierdoor sterk zal worden beinvloed. De doppen van Sojaboonen spe len voorloopig bij de bevolking op het plat teland nog een belangrijke rol als brand stof. Worden de donnen dus voor de kunst zijde-industrie gebruikt, dan zal men naar een vervanging als brandstof moeten om zien. T.B.C.-BESTRIJDING Vrijdagavond vergaderde de afd. „Het Witte Kruis" alhier ten huize „Rust en Lust". Met een gepast woord werd deze verg. door voorz. geopend waarna lezing en goed keuring der notulen volgde. Do ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen, waarna lezing jaarverslag volgde. Hieruit stippen wij aan dat de afd. 9 leden heeft verloren en dat door de Wijk verpleegster voor t.b.c. bestrij ding 82 huisbezoeken waren afgelegd. De rekening, door de heeren D. Swart, A. Brak en P. Heneweer nagezien, werd goed gekeurd en gaf aan een saldo groot f 944.14 terwijl de rekening der t.b.c. bestrijding een nadeelig saldo ad. f 221.65 aangaf. Op de vraag van den heer Swart of voor de t.b.c. bestrijding van de Noord-IIolland- sche vereeniging nog subsidie wordt geno ten werd dit ontkend doch de hoop bestaat, dat, nu wij een wijkverpleegster hebben, dit wel het geval zal zijn Getracht zal worden om van het t.b.c.fonds der Paaschtentoonstelling iets los te krijgen daar anders de vereen, voor de t.b.c. be strijding teniet zou gaan. Verder deelt voorz. mede, dat de contributie voor deze afd. ver laagd zijn en velen nu 't minimum betalen. De heeren Jb. Schermerhom en R. Breed, aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl voor den heer K. Kalf Jr. ook aftr. gekozen wordt de heer C. Dekker. Tot afgevaardigden voor de nlg. verg. worden gekozen de heeren A. Klerk en P. Breed en als plaatsvervangers de heeren A. Brak en T. Rens. Door den heer A. Klerk wordt hierna een verslag voorgelezen van de gehouden Alg. Verg. welk verslag aller goedkeuring ver wierf. Na rondvraag sloot voorz. in dank voor de opkomst deze vergadering. ZUPE ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, Is de op zichter van Zijpe en Hazcpolder, de heer P. Kooij alhier, mede benoemd tot seinopzich- ter van hot Hoogheemraadschap van de Uit- watcrcnde Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. SINT PAN CR AS De dertigduizend. Naar wij vernemen is de premie van f 30.000 gevallen in de collectie loten van den lotendebitant, den heer C. Dekker. Een mooi buitenkansje voor de gelukkige win naars) van den prijs van f 1000. DE MORAAL ONDER STRENGE CONTROLE. ZELFS GRAPJES OVER SCHOONMOEDERS EN STOTTERAARS VERBODEN! Dat de troonsafstand van koning Eduard VIII en de benoeming van zijn broeder tot opvolger niet slechts een zuiver administra tieve gebeurtenis was, maar dat George VI, voor zoover de grondwet hem daartoe in staat stelt, van plan is veranderingen in het# openbare leven en vooral in de open bare meening aan te brengen, is volgens on ze V.P.B. correspondent reeds uit vele din gen gebleken, in het bijzonder uit het zeer energieke streven, de moraal van het land op een hooger peil te brengen. Dit mag misschien wat eigenaardig klin ken, omdat eerstens de moraal in Engeland zich op grond van oude tradities op een niveau bevindt, dat niets te wenschen over laat en wijl het tweedens zou kunnen schij nen, alsof do korte regeeringstijd van Edu ard VIII van het land een Sodom en Go- morra zou hebben gemaakt. Het tweede punt is beslist niet waar; over het eerste kan men natuurlijk van meening verschil len. Vast staat in ieder geval, dat op het oogenblik het Ministerie van Binnenland- sche Zaken hand in hand met Scotland Yard en den lord Mavor van Londen een veldtocht ter zuivering van het Engelsche en in het bijzonder het Londenschc leven ondernemen. De invloed van de kerk gestegen. Deze veldtocht, die absoluut ernstig ge meend is, staat eenerzijds in verband met den sinds den troonsafstand van Eduard VIII weer grooter geworden kerkdijken in vloed, anderzijds met liet streven, 0111 den velen honderdduizenden bezoekers, die in Mei uit alle deelcn van de wereld naar En geland zullen komen, een uitstekenden in druk van het land te geven. Intusschen ont staat hier tegelijkertijd een dilemma: er zijn namelijk vreemdelingen, die er, natuur lijk volgens Engelschen maatstaf, een „vrije re" opvatting op nahouden en die niet slechts de kroningsplechtigheden wenschen te zien, maar zich ook willen amuseeren. Bij deze lieden zou een wat al te puriteinsch Engeland weinig in den smaak vallen. Intusschen schijnt men toch geneigd te zijn, datgene, wat men als „exces" beschouwt, zoo mogelijk voor de Meimaand met wor tel en tak uit te roeien. Zoo hebben bijvoor beeld 300 man van Scotland Yard dezer da gen de opdracht gekregen, de Londenschc boekwinkels en courantenkiosken te inspcc- teeren en alle buitenlandschc magazines, vooral Franschc en Ameriaanschc, voor zoover deze dingen zouden inhouden, die in strijd met de goede zeden moeten wor den geacht, in beslag te nemen. Bij deze razzia werden niet minder dan 40.000 van dergelijke geschriften in beslag genomen, een feit, dat des te opvallender is, wijl eenige dagen tevoren een groote zending Fransche magazines in de haven van Fol- kestone door de autoriteiten was vernie tigd. Ook de radio wordt „gezuiverd". Ook de Engelsche radio werd onder de lóupe genomen en de leiding van de „Bri- tish Broadcasting Corporation" moest te genover het Ministerie van Binneniandsche Zaken de verplichting op zich nemen, van nu af geen improvisaties meer te dulden, d.w.z. bij uitzendingen van revue- en ca baretvoorstellingen moeten de tooneelspe- lers zich nauwkeurig aan den tekst hou den, die tevoren aan de B.B.C. werd voorge legd. Rovendien zijn grapjes over bepaalde personen en onderwerpen verboden, b.v. over schoonmoeders, hardhoorenden. stot teraars, enz. Men ziet het. over de moraal kan niet strenger gewaakt worden dan op het oogenblik in Engeland. Nachtclubs en music-halls. In de derde plaats zal van de meer dan 1000 nachtclubs, die Londen op het oogenblik telt, voor het kro ningsfeest meer dan de helft ver dwijnen, waartegen ook van geen enkel standpunt iets in te brengen is, want de meeste van deze nacht clubs zijn zaken, waar men de gas ten slechte dranken tegen exorbitan te prijzen voorzet. Moeilijker is reeds het vraagstuk, wat men doen moet, om het moreele peil der music-halls te verhoogen. Inderdaad heeft en daaraan is Eduard VIII ongetwijfeld geheel onschuldig de Londensche music- hall zich in den laatsten tijd aan continen tale voorbeelden gespiegeld en na langen strijd met de censuui en andere autoritei ten. hebben de directeuren van eenige the aters het door weten te drijven, dat er thans zeer spaarzaam gekleedc danseressen op het tooneel mogen verschijnen. Dat deze scènes, indien men van de zoo goed als ge heel ongeklccdc dames afziet, in den grond geheel decent zijn, behoeft wel geen be toog. Intusschen hebben de Londenaren 't schouwspel in den eersten tijd met verba zing gadegeslagen, want om een dergelijke sensatie te kunnen medemaken, moest men: tot nog toe voor een weekend naar Parijs vertrekken. Indien men nu ook de music-halls onder een strenge censuur stelt zullen dan niet de buitenlanders, die toch van het onzedelijke" continent komen (om van Amerika maar geheel te zwijgen!) niet te leurgesteld zijn over de verveling, die van het Londensche nachtleven uitgaat-' En dat is nu juist de vraag, die de gemoederen van de competente autoriteiten als maar bezig houdt. Eenerzijds moet er iets gedaan worden, om de goede oude zeden weer tot aanzien te brengen en anderzijds mag het vreemdelingenverkeer daaronder niet lijden, integendeel. Sir John Simon, de minister van Binnen iandsche Zaken, die de zuiveringsactie leidt, bevindt zich dus in een moeilijk parket en gaat. volgens den een te ver, volgens den ander daarentegen niet ver genoeg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7