Slagerstentoonstelling te Schagen Een appetijtelijke verzameling in de zaal van Hotel Igesz Indische begrooting afgedaan Donderdag 18 Februari 1937 Tweede blad Gistermiddag te 5 uur, werd de eerste Sla- gersvaktentoonstelling, die hier ooit gehou den is, in de zaal van hotel Igesz geopend in tegenwoordigheid van een vrij talrijk pu bliek. Het betrof hier een expositie van eigen werk door de leerlingen van „Van Westen's Slagerscursussen1' gemaakt. Het was, bij de kleine openingsplechtig heid, die aan de bezichtiging vooraf ging, een typisch gezicht. Achter de bestuurstafel nu eens geen zwarte, maar witte jassen te zien. Want daar stonden de slagers en sla geressen in vol ornaat achter de „toonbank". De voorzitter, de heer Van Zoonen, heette de aanwezigen welkom, speciaal den direc teur van den keuringsdienst en de jury, be staande uit de hecren Hulske, Gooskens en Kuik uit Haarlem, die de ingezonden werk stukken bcoordeelen zouden. De opening. Hierna gaf spr. het woord aan Mr. Dr. Buiskool, den voorzitter van Algemeen Be lang, aan wien de opening der tentoonstel ling was opgedragen. Mr. Buiskool zeide, dat het hem een bijzondere eer was deze tentoon stelling te mogen openen, omdat met. deze gebeurtenis het belang van Schagen en om geving gediend wordt en deze er door naar voren gebracht, worden. „Het is voor ons een aangename ervaring", aldus Mr. Buiskool, „dat er door de slagers medegewerkt wordt aan het naar voren brengen van onze ge meente. Een diepere beteekenis heeft deze tentoonstelling echter nog, en wel in de eer ste plaats voor ons zelf, in de tweede plaats voor het publiek. En deze beteekenis ligt hierin, dat. vleesch en vleesclnvaren tot de belangrijkste voedingsmiddelen behooren en men nu pas zal kunnen zien, dat er veel meer bereikt kan worden met. het product dan het publiek wel weet. Niet alleen zal de kooplust van het publiek door deze exposi tie bevorderd worden, doch de liefde-voor- het-vak van de jongeren wordt aangemoe digd. Wij willen dan ook straks bij onzen rondgang niet alleen door uitingen van vak bekwaamheid getroffen worden, maar voor al door uitingen van kunst. Spr. prees voorts de gelukkige gedachte, dergelijke cursussen te organiseeren. De sla- gersvereeniging bewijst hiermee het be staansrecht van den slager als middenstan der. Mr. Buiskool wenschte de organisators geluk met. de bereikte resultaten, waarvan hij blijkbaar al een „voorproefje" gehad had en verklaarde de tentoonstelling voor ge opend. Hierna voerden nog het woord de leeraar der cursisten, de heer Van Westen, die zijn optimistische gevoelens t.o.v. het werk zijner discipelen uitsprak en de heer Kuik, jury lid. Dan begaven allen zich naar de tentoon stellingszaal, waar een lange, smakelijk uit ziende vleeschdisch de bezoekers noodde. Het is werkelijk bewonderenswaardig hoe de cursisten, die toch nog maar „beginners" heeten, de talrijke vleeschsoorten hebben toe bereid. Wij zagen bijv. prachtige vleesch- hors-d'ocuvres met paddenstoelen versierd, een dambord in spek, een sierlijke rococo- dame in dezelfde substantie uitgevoerd. Op vallend waren een groot aantal schilderijen waarbij de slager-schilder zijn penseel in de reuzel gedoopt had en het resultaat, al naar den aanleg van den artist. geestig, kunst zinnig of practïsch was. Zelfs de affiche ontbrak niet en het wapen van Barsinger- horn, uit een eerzaam rund vervaardigd, trok aller aandacht. Van de vleeschsoorten, die gewoonlijk den boterham bedekken, noemen wij nog een aanlokkclijkcn schotel versche ham, hoofd kaas in taartvorm, een aangesneden cornet- beaf, terwijl een sierlijk opgemaakte roast- beaf ons weer naar den warmen maaltijd deed verlangen. En, als mede-oorzaak van al dat heerlijks, lag daar een groote rose varkenskop, die ons door zijn ééne tomaten- oog, tevreden aanstaarde. Een typische in zending was een meloen, uit tong samenge steld. Het verdient opmerking, dat de vervaardi gers van al deze heerlijkheden, welke den neus van den vegetariër zoo deerlijk voor bijgaan, bij hun „opmaak" terdege rekening hebben gehouden met de soort vleesch, die zij onder handen hadden. Geen enkele maal verkeeren wij over het. onzekere omtrent den aard der „houtjes": het consumptiedoel is al leszins in het oog gehouden. Wij wekken onze lezers op, alsnog deze appetijtelijke uitstalling, die tot vanavond Donderdagavond duurt, in ©ogenschouw te gaan nemen. Het is werkelijk de moeite waard. Uit onze Omgeving LANGENDIJK KRING LAXGEXDIJK XEDERL. TUIXDERSBOXD Woensdagavond werd in hotel Concordia te Noordscharwoude de algemeene jaarver gadering van de Kring Langendijk van den Xederlandschen Tuindersbond gehouden. De opkomst was niet groot, toen de voor zitter, de heer Jb. de Vries, van Sint Pan- cras, de vergadering opende. Het jaarverslag werd door den secretaris uitgebracht. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten op f 96,42, uitgaven f 56.16, zoodat in kas was f -10.26. Deze re kening werd aldus vastgesteld. Medegedeeld werd dat de afd. St. Pancras de winst van 1036, zijnde pl.m. f 5.50 in de Kringkas zal storten. Een voorbeeld ter navplging, meende de voorzitter. Ingekomen waren verschillende brieven over steunverleening enz. Van de Bond v. Staatspensionneering was een schrijven ontvangen waarin wordt verzocht, een voorstel te willen doen voor de alg. verg. voor het premievrij Staats pensioen. Verscheidene hoeren gevoelden de urgen tie van een dergelijk voorstel wel. Van de afd. Harenkarspel zal een dergelijk voorstel worden gedaan. De idee van Staatspensioen leeft wel terdege onder de tuinders. Het zal in het Hoofdbestuur ter sprake worden gebracht. Hierna werden de steunmaatregelen be sproken. Geoordeeld werd dat voor Langendijk een extra steunuitkeering dient te komen. De uitkeeringen zijn steeds te kort ge weest. De heer Kramer vond de beste manier verhooging van de minimumprijzen. De heer Hoogland lichtte toe hoe het in de L.G.C. vergadering is gegaan, waarin hij heeft voorgesteld een vergoedingsprijs vast te stellen en de kool tegen lager prij zen te laten gaan. Dan ontving de tuinder evengoed meer dan nu. Het bestuursvoorstel was een overslag te maken over de in dit seizoen geteelde kool en daarop voorschotten te krijgen. Na zeer breedvoerige besprekingen werd besloten, zoo mogelijk in samenwerking met de C.B.T.B. en L.T.B. een onderhoud aan te vragen met den Regeeringscommis- saris om een extra steun te vragen van f 100.- per wagon kool van November 1936 tot het eind van het seizoen. Verder zal het H.B. worden verzocht te trachten de loonbijslagregeling 1035, welke goed voldaan heeft, weer te krijgen. Na rondvraag volgde sluiting. We vernemen, dat er reeds enkele tuin ders land hebben gepacht voor den ver bouw van kool in de Wieringermeer. Hierboven: Rondgang na de opening. Mr. Dr. J. A. E. Buiskool bezichtigt met den Voorzitter der Slagersver- eeniging, den heer Van Zoonen van Winkel, de tentoongestelde produc ten, met toelichting van den leeraar van den cursus. BROEK OP LANGENDIJK. In het lokaal van den heer C. Vijzelaar hield de Overhaalvereeniging Broekhorn een Buitengewone Algemeene Vergadering. Er waren ongeveer 20 leden aanwezig. De voorziter, de heer P. de Geus, 'opende deze vergadering en memoreerde de verdiensten van den heer P. Bregman. Besloten werd ter vervulling' van de va cature een oproeping te doen en het loon te bepalen op f 15 per week. Nog werd goedgevonden aan de nabe staanden van wijlen Bregman boven het hem toekomende loon f 50 uit te keeren. ZUIDSCHARWOUDE. Voor Op Maat zullen voor de titclyyecU strijden van de PJP.C. van den Néd. Koif- bond uitkomen de .volgende kolvers: Voor den keizerstitel.P. Molenaar en P. Goet, ko ning: A. Kist en J. Lecuwrlk; prins: J. Kra mer en J. du Burck. SINT PANCRAS Gisterenavond vergaderde de afdeeling van den Ned. Tuindersbond in café Bouw- stra. Voorzitter, de heer A. Hoogland, me moreerde in zijn openingswoord de moei lijke tijdsomstandigheden. Het ledental is van 49 teruggeloopen op 46. Er werden voorstellen gedaan om te ko men tot een extra-steun aan, den tuinbouw in deze streek. Verschillende mogelijkhe den werden naar voren gebracht, waarvan een extra-steun op de kool volgens de ver gadering de meeste kans van slagen had. Besproken werd de tewerkstelling van tuinders in het eigen bedrijf met steun van de Overheid, terwijl tevens de noodza kelijkheid werd bepleit, dat aan jonge tuin ders de gelegenheid werd gegeven een teelt- vergunning te bekomen. Colb. Cost. n. maat reeds vanaf 124.— Uw adres voor te klas maatkleedinê PIET SCHMIDT, Ruyghweg 74 DEN HELDER WIERINOEN Door de leden van de R.K. Tooneelver- eeniging „St. Hippolytus" wordt in studie genomen het tooneelspel „De Gouden Slag boom", spel in 4 bedrijven van Steph. van Cuijk. DEN OEVER. Vischafslag. 9 Febr. aangevoerd 122 Kg. wulken f23.60 10 Febr.: 12S9 Kg. wulken f 22.2524.25, 1 tal haring a f 11.80. 11 Febr.: 1507 Kg. wulken f 22.85—26.80. 12 Febr.: 1 tal haring f 12.35, 504 Kg. wulken f 21.1025.50. 13 Febr.: 924 Kg. wulken f 21-40—23.30. 16 Febr.; 612 Kg. wulken f 23.10—21.60, Vj> tal haring f 12.80. 17 Febr.: 508 Kg. wulken f 23.60—25.85, 1 tal haring f 14.35. Laffe streek. Dézer dagen werd netwerk, dat achter de taanderij van de fa. Van Kalsbeek hing te drogen met een mes op enkele plaatsen he schadi<rd. Van den dader geen spoor. Dit is ook al eens het geval geweest met netwerk- dat op den steenglooiing aan den dijk lag te drogen. Het is te hopen dat de vandalen, die dit dure netwerk waar, zooveel arbeid en kosten aan worden besteed, beschadigen, eens betrapt worden. Benoeming raadslid. Door het overlijden van het raadslid, den heer M. de Haan, is volgens de lijst aan de beurt onzen plaatsgenoot de heer C. Koorn Vzn. Naar wij vernamen, zal dc heer Koorn deze benoeming wel aanvaarden. Tweede Kamer Den Haag, 17 Febr. '37. De algemeene beschouwingen over de Indische bcgrooting, met hét ministerieels antwoord, hebben reeds de voornaamste punten uit het Indische debat gelicht, zoo- uat de behandeling der afdeelingcn aan be langrijkheid zeer sterk inboette. Gisteren le verden de bespiegelingen over Justitie, Fi nanciën en Binnenlandsch Bestuur weinig markants op, en heden was het al niet veel anders met Onderwijs en Eeredienst, Volks gezondheid, Economische Zaken, Mijnbouw, Oorlog en Marine. Eerstgenoemde materie gaf aanleiding tot een vrij langdurig debat, waarvan de hecren K. ter Laan (S.D.) en Effondi (Comm.) het oppositionecle gedeelte voor hun rekening namen. Daarentegen hadden de leden Van Boetzelaer (C.I1.) Van Kempen (V.B.) en Moller (Il.K.) woorden van soms groote waardeering voor hetgeen de Rogcering in Indië op Onderwijsgebied presteert. Minister Colijn nam er nogal royaal den tijd voor om den opposanten duidelijk te maken, dat het gehalte van het onderwijs in Indië door de bezuinigingen niet geleden heeft. Ondanks de crisisomstandigheden nam Let volksonderwijs met 300.000 leerlin geri toe en als men zegt, dat altijd nog meer op Defensie bezuinigd had kunnen worden, wordt vergeten, dat daar ten minste even sterk gesnoeid wérd als bij Onderwijs! Maar Z.E. gaf toe, dat uitbreiding van he: Volksonderwijs steeds richtsnoer moet zijn, en dan zooveel mogelijk aangepast bij de locale sieer. Versteviging van het eigen cul tuurleven behoort voorop te staan, aldus dc bewindsman. En dé heer Effcndi kreeg te hooren, dat het onderwijs geven in de eigen taal zooveel^ mogelijk in overweging wordt genomen. En evenzeer zal meer en meer worden gestreefd naar aanstelling van In- heemsche leerkrachten. Dr. Moller was nog eens met klachten gekomen omtrent toepassing van het be kende art.. 177 der Indische Staatsregeling, betreffende de zending en de missie. Men weet, dat Dr. Colijn genoemd artikel reeds lang als een anachronisme beschouwt, dat zijn eigen dood zal sterven. Doc-ii zoolang de bepaling bestaat,, zal zij royaal toegepast worden en moeten zen ding en missie elkaar maar niet in den weg loopen, wat voorloopig. volgens den minister, niet noodig is, aangezien men z.i. ieder op eigen terrein nog wel honderd jaar vooruit kan, zonder iets van elkaar te be merken. Bij de afd. Volksgezondheid bad het lang zamerhand traditioneele debatje plaatst tus- schen mevrouw De VriesBruins (S.D.A. P.) en dr .Colijn aangaande de tuberculose bestrijding Natuurlijk gaf Z. Exc. toe, dat de crisis niet bevorderlijk is geweest voor de bestrijding der gevreesde volksziekte, doch de bewindsman wees erop, dat toch nog veel tot stand kon worden gebracht. En daarmede was dit zooveelste schermutselin- getje ten einde. Mr. Teulings (R.K.) kwam bij de afd. Econ. Zaken wat klachten uiten over de gevolgen van de destijds verleende „koffie- steun" en de minister beloofde, met de Indi sche Regeering te zullen overleggen of in deze eventueel iets goed: te maken is. Oorlog en Marine brachten de leden Cra- mer (S.D.A.P.) en Effendi in het geweer o.a. om te pleiten voor aanstelling van in-, heemschen ook in de hoogero officiersrang gen. Welk pleidooi den bewindsman tot de mededecling bracht, dat inderdaad in die richting zal worden gegaan. En verschillen de practische wenken van den heer V. d» Bilt ten aanzien van de Indische Marine nam dr. Colijn dankbaar in overweging. Zoo naderde het einde van het besxootings- debat. Te ongeveer half zeven rinkelden in het Kamergebouw de talrijke electrische schelletjes, ten teeken, dat de vergadoring afgeloopen was. Van een eventueel in het vooruitzicht gestelde! avondzitting kwam dus niets. Het gansche Ministerie op Exc. Gelissen na. die morgen in de Tweede Ka mer interpellaties moet gaan beantwoorden kan zich thans opmaken om morgenoch- tend elf uur present te zijn in de oude Sta tenzaal aan de overzijde, waar de Senaat een begin zal maken aan de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor dit jaar. BERGEN Vereen. _jr Vreemdel.verkeer. In het Oranjeholcl had Dinsdagavond de afd. Bergen van de V.V.V. een lezing met lichtbeelden georganiseerd, welke druk was bezocht. De voorz. de heer C .F. Zeiler heette alle belangstellenden hartelijk welkom en gal daarna onmiddellijk het woord aan den heer J. P. Pfersch, die een lezing met licht beelden zou houden oyer de eeuwige stad Rome. Deze kunsthistoricus voerde zijn gehoor naar het oude Rome en liet hcii eerst een blik werpen op dc San Pietro, als dominant over de stad. Kijkende en luisterende naai den onderhoudenden^gids maakte men ken nis met tal van bouwwerken, tempels, basi lieken, 't colosseum, waar in den tijd van de christenvervolging gevechten met wilde dieren plaats vonden. De stichtingslegende van Romulus en Remus maakte 't Palatinns interessant. Met een Trappistenbroeder dwaalde men door de oude Catacomben, vaak de schuilplaats van de eerste christe nen bij vervolgingen. Buitengewoon interessant, die oud-christe lijke symbolen daar op de wanden, vooral als men mag luisteren naar zoo'n uitste kend causeur als deze spreker bleek te zijn. Franschc opnamen werden geprojecteerd van de werken van Michel Angelo, dezen schilder, beeldhouwer en bouwmeester met z'n groot en scheppingsdrang. De serie licht beelden eindigde met eenige beeldhouw werken welke, zooals spr. het uitdrukte, wel beroerden, maar niet ontroerden. Dc V.V.V. heeft haar leden met dezen hoogst interessanten avond zeer zeker een groot genoegen gedaan cn de ouderen on der hen zullen bovendien aangenaam ver rast zijn geweest, toen de eerste projectie hun het beeld vertoonde van den hun wel bekenden Dokter van Pelt. WINKEL Uitslag damwedstrijd. Dinsdagavond speelde de damclub „Win kel" tegen de damclub T.O.G. uit Wognum, waarvan de- uitslag was als volgt: Winkel—T.O.G.Wognum. Uitslag. T. Mantel—J. Koster 2-5» A. WitM. Betzema 02 P. J. Korver— J. Wit 20 P. Zwagerman—R. Deugd 2—0 J. v. d. Molen—C. Dekker 2—0 P. OudJ. Zorgdrager 11 J. KrapJ. Ootjcrs 02 C. Lodder—A. Winkel 2—0 C. de Jong—E. Appel 0—2 H. Velthuijs—P. Houter 1—1 J. Kamp— J. Roos 11 J. BreebaartR. Wit 11 A. KuperusM. Kuipers 11 Jb. KorffA. Westerhof 20 D. YViedijk—J. Worp 20 S. SnipD. Slotemaker 20 C. Hartog—S. Suierveld 2—0 P. v. h. Kaar—J. Helder 2—0 D. v. d. BelP. Piersma 02 Einduitslag 25—13 Door den heer S. Snip uit Winkel werd een dambord met stukken als prijs beschik baar gesteld, voor die vereeniging die in twee wedstrijden het grootst aantal pun ten zal weten te behalen. Deze eerste wed strijd werd door Winkel met flinke cijfers gewonnen en mocht het Winkel gelukken de tweede wedstrijd gelijk te spelen of te winnen, dan is de einduitslag niet twijfel achtig. De wedstrijd kenmerkte zich ook nu weer als een zeer sportieve, tenvijl het geheel een gezellig verloop had. HOOGWOUD Dezer dagen ontstond in het café van den heer de L. in de Weere een begin van brand, doordat het houtwerk van de schoorsteen door de hitte van de kachel vlam vatte. Gelukkig werd de orand spoedig bemerkt en kon door middel van een slang op de \va terleiding worden gebluscht. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat zij hunne goedkeuring hebben verleend aan het raadsbesluit tot het houden van de kermis aan de Langereis op den laatsten Zondag in September en die in de Weere op den tweeden Zondag in Juli. De heer J. C. Benit is benoemd tot kerke meester der N.H. Kerk te Hoogwoud. Vrijdagavond a,s. zal in het café van den heer J. Breed als spreker voor de R.K. Kies- vereen igmg fungeeren het Tweede Kamer- 'id de heer Jac. Groen Azn. HEER-HU GOW AARD Aan den heer A. Goudsblom tó Broek on» Langendijk werd vergunning -verleend to^ den boinv van een woonhuis met diverse hijgebouwen ten dienste van de hoender fokkerij aan het Zuideind van den Midden* weg alhier. De alhier gestationneerde chef der Ilollandsohe Spoorwegen, den heer Linde blad, zal eerlang worden overgeplaatst naar Zandvoort. ZIJPE COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NOODEN Dinsdagavond werd alhier onder voorzit terschap van den Burgemeester, den heer Mr. D. Brebaart, ten raadhuize de instal- latie-vegadering gehouden van de onlangs m het leven geroepen commissie van sa menwerking voor Bijzondere Nooden, welke Commissie in de plaats is getreden van het opgeheven Crisis-Comité A. Deze commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de voornaamste ondersteunende lichamen en sociale dien- sten ter plaatse, mag zich echter, in tegen stelling met het vroegere Crisis-Comité A, niet bezig houden met eenige credietverlee- nmg, noch met steun in natura, noch met ge regel den onderstand. Het werk der Com missie zal uitsluitaend bestaan in 't verlee- nen van eenmaligen steun, uitkeering in eens, in die gevallen, waarin het verlee- nen van steun de kracht van de gewone in stellingen (Armbesturen of Diaconieën- te boven gaat en wel hoofdzakelijk aan de z.g. stille armen, die door bijzondere noo den in moeilijkheden zijn gekomen, tenvijl ook moreele en bemiddelende steun vpr- leend kan worden. Het werk van de com missie zal, zooals vanzelf spreekt, van zeer vertrouwclijken aard zijn. Nadat het doel en de werkwijze der com missie waren besproken werd overgegaan tot vaststelling van een Reglement voor de commissie. verband met het feit, dat de commis sie, wil zij haar taak naar behooren uitvoe ren, veel geld noodig heeft, werd besloten een beroep te doen op alle in de gemeente gevestigde vereenigingen en instellingen, met verzoek de commissie met een jaaiiijk- sche bijdrage te steunen. Door B. en W. zijn de volgende bouwver vergunningen verleend: Aan P. Schouten te Sint Maartensvlot- brug tot het bouwen van een bergplaats aldaar; aan wed. A. Heddes-Dekker te 't Zand tot het bouwen van een boerderij met woonhuis aldaar; aan N. D. M. Dekker te t Zand tot het bouwen van een heerenhuïs aldaar. Naar ons wordt medegedeeld, is mej. A. Troost tijdelijk met de leiding in het Tehuis voor Ouden van Dagen alhier belast, zulks in verband met het feit, dat de Moeder we gens een haar overkomen ongeval haar functie voorloopig niet kan waarnemen. - OUDESLUIS Naar men ons mededeelt is A. van Rijs wijk te Wieringerwaard voornemens op de plaats van het onlangs afgebrande woon huis te Oudesluis een dubbel woonhuis te doen bouwen en dat de aannemer K. Kreij- ger alhier met de uitvoering van het werk wordt belast.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5