De vestiging van kleine winkelbedrijven Petroleum in Oostenrijk DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Beletsel voor energieke personen om vooruit te komen Buna-rubber Opzienbarende mededeeling in het Lagerhuis Rust aan de fronten Belegering van een fabriek Alle Koloniën onder mandaat 1 Nieuwe brandstof voor motoren? Buitenlandsch Overzicht KIJKEN is KOOPEN i CLOECK ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10193. Uitgave der N.V. v.h. Trapman' Co. Schagen. VELE EERSTE KAMERLEDEN HADDEN BEZWAREN TEGEN DE VOORGE STELDE REGELING. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houden de regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van détailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, opperden in de afdeelingen der Ka mer vele leden bezwaren daartegen. Wordt toch deze regeling tot wet verheven, dan zullen bij algemeene maatregel van bestuur minimum- eischen van kredietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid worden gesteld voor de uitoefening ,van een tak van détailhandel, am bacht of kleine nijverheid. Voorts laakten deze leden, dat het in de bedoeling ligt, de uitvoering van de ontwor pen bepalingen grootendeels op te dragen aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken. Die regeling toch raakt niet alleen de belangen van de ondernemers, doch ook die iVan cle werknemers. In de evengenoemde colleges nu zijn de laatst vermelde belangen niet vertegenwoordigd. Voor het overig achtten de hier aan het •frvoord zijnde leden de ontworpen regeling (van zeer geringe beteekenis. Naar hun oordeel zuilen de moeilijkheden, waarin de beoefenaren van den détailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid verkeercn, niet aanmerkelijk worden verlicht, ingeval die regeling tot wet zou worden verheven. Sommige leden verklaarden zich met dit wetsontwerp in geenen deele te kunnen vereenigen. Zij waren van oordeel, dat een toepassing van de voorgestelde bepalingen voor ener gieke elementen een beletsel zou vormen om in het bedrijfsleven voor uit te komen. Enkele andere leden waren bereid, de ont worpen regeling bij wijze van proefneming te aanvaarden. Verscheidene leden, eveneens voorstan ders van de ontworpen regeling, konden zich met de daarop geoefende critiek niet vereenigen. Zij stemden volkomen er me de in, dat wordt voorgesteld, de verleening van een vergunning afhankelijk te maken van minimum-eischen van kredietwaardig heid, handelskennis en vakbekwaamheid en dat het behoefte-element niet onder die eischcn is opgenomen. Sommigen hunner verklaarden nog, rege ling der onderhavige materie vanwege den rijkswetgever aanmerkelijk beter te achten dan eene, die van de plaatselijke autoriteiten zou uitgaan. Ettelijke leden bepleitten, in het belang van den middenstand, het nemen van over heidswege, van maatregelen tegen machts ontplooiing van warenhuizen en andere zeer groote bedrijven. Enkele leden betoogden, dat een regeling als de ontworpene met het oog op de distri butie der goederen moge worden toegejuicht, doch dat zij slechts zal kunnen worden ver wezenlijkt in een corporatief georganiseer- den staat. Nu dit wetsontwerp niet op dezen grondslag rust, vernachtte zij van toepassing van de bedoelde regeling ook geenerlei re sultaat en konden zij mitsdien niet daarmee instemmen. Binnen enkele jaren zal Duitsch land onafhankelijk zijn van het buitenland. In de jongste aflevering van het tijdschrift „Der Vierjahrenplan" wordt, volgens de Msb., medegedeeld, dat de opbouw van de nieuwe Duitsche rubberindustrie reeds is begonnen. Het eerste bedrijf zal binnenkort gereed zijn. Begin van het volgend jaar zal men met de productie van rubber begin nen. De bouw van een nieuw Bunabedrijf (de naam van de nieuwe Duitsche rubber) bevindt zich reeds in voorbereiding. In enkele jaren zal, Duitschland, welk land thans nog ongeveer 7% van de wereldrub- berproductie opneemt, van de rubberpro ductie van het buitenland onafhankelijk zijn. GOUD IN SURINAME GEVONDEN. Aan den bovenloop van de rivier Sara- macca (Suriname) is op een terrein een stuk erts gevonden, hetwelk bijna 6 kilogr. goud bevatte. Op hetzelfde terrein is in 1930 een steen gevonden, welke bijna 8 k.g. goud be vatte. DE MOGELIJKHEDEN VAN PE- TROLEUMWIN N IN G IN DIT LAND BLIJKEN GROOTER TE ZIJN DAN TOT DUSVER WERD AANGENOMEN. In de eerste twee dagen heeft de aange boorde spuiter 200 ton ruwe olie per dag geleverd om vervol gens nog toe te nemen. WEENEN. De door de „Petrole- umproductie Maatschappij" onlangs bij Zistersdorf aangeboorde spuiter heeft aldus het „Berliner Tageblatt" bewezen, dat de mogelijkheden van petroleumwinning in Oostenrijk blijk baar grooter zijn dan tot dusver werd aangenomen. De spuiter heeft de eerste twee dagen 200 ton ruwe olie per dag ge leverd. Daarna is de productie, bij een poging om een dieptepomp te bouwen, nog toegenomen. Hoewel deze schachten in het begin altijd groote hoeveelheden ruwe olie leveren, en daarna snel in productie dalen, toont deze vondst toch aan dat de Oostenrijksche voor raden, ook onafhankelijk van hun zuiver plaatselijke beteekenis, belangstelling ver dienen. Zooals bekend, werd in Oostenrijk reeds eerder sedert verscheidene jaren op verschil lende plaatsen naar petroleum en aardgas geboord, maar tot nog toe gelukte het slechts in' betrekkelijk bescheiden omvang positieve resultaten te bereiken. In 1931 werd voor het eerst tot een commercieele productie besloten, die echter weer snel daalde. Pas sedert 1933'viel een constante stijging te bemerken. De productie steeg n.1. van 900 ton in genoemd jaar tot 4200 ton in 19*34 en tot 6616 ton in 1935. Over 1936 zijn nog geen bedrijfsresultaten beschikbaar, maar voor zoover bekend is, hield de stij ging in gelijke mate aan. Door den onlangs aangeboorden spuiter verwacht men voor 1937 een groote stijging, mits de nieuwe spuiter eenigen tijd blijft leveren. Men verwacht binnenkort, door het ver richten van nieuwe borinccn, in Zistersdorf of in andere waarschijnlijk oliehoudende ge bieden, positieve resultaten te kunnen be reiken. Het is te begrijpen dat met een stijgende toeneming van de Oostenrijksche ruwe olie-productie ook bet vraagstuk van het economische gebruik, aan actualiteit wint. De ruwe olie van Zistersdorf is van zware kwaliteit, zoodat ze in de eerste plaats in aanmerking komt voor het win nen van machineolie, omdat in Oostenrijk geen „crack"-instalaties bestaan waardoor de ruwe olie in benzine zou kunnen wor den gesplitst Voor machine-olie bestaat slechts een jaarlijksche behoefte van ongeveer 20.000 ton waarin de binnenlandsche raffinaderij en door den invoer van buitenlandsche re- suduen voorzien. De Oostenrijksche raffi naderijen verwerken daarbij een uit Roeme nië ingevoerde ruwe olie. die bestaat uit een mengsel van benzine, gasolie en resi duen, waaruit machineolie wordt gewon nen. Voor het oprichten van een „craok"- installatie acht men den tijd nog te vroeg, zoolang niet definitief bewezen is. dat de aanwezige hoeveelheid olie de kosten van het bouwen eener dergelijke installatie rechtvaardigen. HERR VON RIBBENTROP ALS MR. SMITH Het Engelsche Lagerhuis heeft na een debat in den loop waarvan de meeste ver tegenwoordigers der voornaamste partijen zich er om verschillende redenen tegen had den verklaard, met handopsteken een door afgevaardigde Herbert Williams ingediend voorstel, beoogende de machtsbevoegdheden van het Hoogerhuis te verminderen, verwor pen. Sir Ronald Somverville, de attorney-gene- ral, verklaarde, dat het voorstel belangwek kend was, doch in werkelijkheid weinig con structief en moeilijk te verwezenlijken. Op een gegeven oogenblik maakte de ar beidersafgevaardigde Ellis Smith, die vroeg het wetsontwerp aan te houden, bij een aan val op de erfelijke rechten der landheeren en landeigenaars een toespeling op het bezoek van den ambassadeur van Duitschland aan Lord Derby. Hij verklaarde: „Dezelfde lieden, die ge streden hebben tegen de rechten van het volk, spannen thans samen en kruipen met hun standgenooten in andere landen bijeen om ons deze rechten te ontnemen. Onlangs hebben wij het voorbeeld gezien van een man, die in dit land was gekomen, en niet onder zijn ei gen naam durfde te reizen. Hij be diende zich van den naam Smith, omdat hij zich rekenschap gaf van de gevoelens, die hij onderweg zou hebben gewekt, indien hij onder zijn eigen naam zou hebben gereisd." Op de vraag van verscheidene conservatie ve leden zeide Ellis Smith: Het was von Rib- bentrop, die zich onder den naam van Smith naar Lord Derby begaf, omdat hij er zich van bewust was, wat gebeurd zou zijn, in dien hij onder zijn eigen naam zou hebben gereisd." Waarschuwing van den speaker. De speaker deed Ellis Smith opmerken: gij moet niet insinueeren tegen de vertegen woordigers van andere landen in Engeland. SPANJE De regeeringstroepen versterken hun stellingen. In antwoord op een vraag over den toe stand aan het front verklaarde generaal Miaja, dat heden niets te melden viel. De regeeringstroepen versterken hun stellingen. In den sector Las Rosas rukken de re geeringstroepen op. Zij zijn in de nabijheid van het dorp gekomen, dat door de op standelingen wordt verlaten. Voor de op standelingen staat nog slechts een uitweg open en onder het vuur van dc regeerings troepen trekken zij dezen weg terug. Ook in den sector Avila rukken de regee ringstroepen op, zij zouden zelfs de eerste huizen van een belangrijk dorp, vermoede lijk Cebreros, hebben bezet. In den sector Jarama heerschte een be trekkelijke kalmte, alleen toonde de vijand teekencn van leven door artillerievuur bij Morata de Tajuna. De luchtmacht der regeering heeft munitie- depots van de opstandelingen achter het front verhield. Tijdens een vergadering van de verdedi- gïngsraad van Madrid wenschten de leden zich geluk, dat de voorstellen inzake een eenhoofdig commando door de regeering zijn aangenomen. Verder zijn een aantal be sluiten genomen inzake censuur op de pers en tooneelvoorstellingen. De volksrechtbank heeft 84 soldaten van de opstandelingen, die bij de operaties bij Ccrro Rojo gevangen waren genomen, vrij gesproken. Na het uitspreken van het von nis zeide de procureur tot hen: „De wettige regcering der republiek, eert u, door u toe te staan in de rijen der regeeringstroepen te strijden. Gij gaat thans strijden voor uw moeders, uw vrouwen en uw dochters. Gij gaat thans strijden om den grond, de fabrie ken, de mijnen, havens en zeeën van Span je, welke het verraad aan het internationale fascisme heeft verkocht, te heroveren. Gij gaat. thans strijden voor de onafhankelijk heid van uw land, voor de vrijheid der we reld, voor de democratie in Europa en voor het ontembare en eeuwige Spaanschc ras. Leve de rechtvaardigheid van het volk". De Amerikaansche politie werpt met traangasbommen. De belegerden houden stand Om de fabriek der Fansteel Me- tallurgical Corporation te Wauke- gan in den staat Illinois woedt sinds gistermorgen vroeg een verwoede strijd tusschen de plaatselijke poli tie en 150 „stakers-met-gekruiste-ar- men." Traangas, gummistokken, stukken staal en chemicaliën welke eigenlijk bestemd zijn om als vulling van brandbluschapparaten te dienen, worden, zegt Un. Press, gebruikt in dezen „oorlog", welke aan beide zij den met de grootste verbittering wordt gevoerd. Herhaalde malen is de politie over gegaan tot een stormloop op de door de arbeiders bezette fabriek en slin gerde zij traangasbommen door de vensters in het gebouw, dat door de belegerden met den moed der wan hoop verdedigd werd. De arbeiders beantwoordden het traangas bombardement der politie met de stralen van met bijtende chemicaliën gevulde brand bluschapparaten. Bovendien wierpen zij zware stukken staal op de aanstormende agenten, die telkens met bebloede koppen moesten afdeinzen. Aanleiding tot het krachtig optre den der politie was het feit, dat de stakers weigerden, gevolg te geven aan een gerechtelijk bevel, om de door hen bezette gebouwen terstond te ontruimen. De arbeiders waren in staking gegaan, om aldus de er kenning van hun vakvereeniging af te dwingen. Na een strijd, welke meer dan twee. uren duurde, begon het traangas der politie zijn plicht te doen en van buiten af kon men zien, hoe de arbeiders telkens weer hun oogen. welke hevig traanden, moesten af- wisschen. Desondanks dachten zij er niet aan, zich over te geven, temeer daar het gas zijn uit werking evenmin miste op de politie. Ver scheidene agenten werden namelijk half verblind door hun eigen traangasbommen. Bovendien werd nog een agent ernstig gewond, doordat zijn gaspistool dat aan zijn koppel hing, ontplofte. Tegen den middag was de voorraad traangasbommen der politie uitgeput, waardoor zij gedwongen werd, den strijd voorloopig te staken. Korten tijd later openden de agenten weder een nieuw offen sief. Ditmaal maakten zij gebruik van de plaatselijke brandspuiten, die onder hoo- gen druk geweldige watermassa's over de arbeiders in de bezette fabriek uitstorten. De arbeiders weten evenwel van geen wij ken en op bet oogenblik van het afzenden van dit bericht houden zij nog steeds stand. De gouverneur komt tusschen- beiden. De gouverneur van Illinois heeft de po litie gelast, haar pogingen om de stakers uit de gebouwen der Fansteel Metallurgieal Corporation te verdrijven, te staken. Het optreden der politie was in den namiddag aanleiding tot een hevige botsing met de stakers. Er worden thans pogingen aange wend een overeenkomst tot stand te bren gen. Tal van stakingen met ge kruiste armen". Het succes der stakingen met gekruiste armen in de automobielindustrie heeft ten gevolge gehad, dat overal in de Vereen. Staten tal van fabrieken door stakers van verschillende industrieën zijn bezet. Zoo houden o.a. te Detroit aldus meldt het D.N.B. meer dan 2000 stakers, voor het meerendeel vrouwen, vijf fabrieken, w. o. twee sigarenfabrieken en een groote bak kerij, bezet, om een loonsverhooging af te dwingen. De Britsche regeering kan over deze vraag niet denken. In het Britsche Lagerhuis is de vraag ge steld of de regeering de geschiktheid zou kunnen overwegen van een voorstel aan den Volkenbondsraad om de principes van bet mandataire systeem door alle mogend heden te doen uitstrekken tot hun koloni ën, of wel om onder internationale controle het principe'van open deur en gelijke aan gelegenheden voor alle leden van den Vol kenbond te doen toepassen in alle indivi- dueele landen, die geen zelfbestuur heb ben en daarbij le kennen te geven, dat de Britsche regeering bereid is deze methode te aanvaarden op voorwaarde dat de an dere koloniale mogendheden hetzelfde zou den doen. Lord Cranbörne heeft hierop ge antwoord, dat hij het betreurde, maar dat de Britsche regeering niet in staat was te denken over het in deze vraag gedane voorstel. Komt Hitier met een belangrijke verklaring? Hedenochtend zal Hitier, volgens de Un. Press, de jaarlijksche automobieltentoonstel ling openen. Bij gelegenheid van dezen „Staatsakt", zooals de openingsplechtigheid officieel wordt genoemd, zal de „Fuehrer" een rede houden, welke door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. De rede wordt door de pers „belangrijk" genoemd, doch omtrent den vermoedelijken inhoud is nog niets bekend geworden. Van verscheidene zijden wordt evenwel de verwachting uitgesproken, dat Hitier een nieuw proces tot vervaardiging van synlhe- tische brandstof zal bekend maken, welker productie vijftig procent minder zal kosten dan tot nog toe het geval was. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN PERU. Op een afstand van twee en een hal ven mijl van La Merced (Huanoayo), is een auto bus uit Colonia Perene, waarin 23 passagiers gezeten waren, van den weg geslipt en in een afgrond gestort. Twaalf der inzittenden kwamen om het leven, elf werden gewond. De Balkan-Entente in de richting van een neutraliteitsbloc Gisteren is de Balkan-conferentie geëin digd. Een conferentie, die met groote be langstelling tegemoet is gezien. We hebben de vorige week nog op de belangrijkheid van deze conferentie gewezen, omdat de Balkan een terrein is, waar dc groote mo gendheden op allerlei manieren hebben getracht invloed te krijgen. De N. R. Crt. schrijft er over: Daarom was het begrijpelijk, dat velen achter het Bulgaarsch-Zuidslavisch vriendschapsver drag en achter de besprekingen van graaf Ciano met Rüstu Aras, de Turk6che minis ter van buitenlandsche zaken, een diepere beteekenis wilden zoeken. En zij werden, in deze gevoelens versterkt door de mede deeling, dat graaf Ciano binnenkort in de Balkanhoofdsteden op bezoek gaat Er is op den Balkan, na den oorlog, veel veranderd en de mogelijkheid van een nieu wen oorlog heeft dat nog eens onderstreept De Balkanlanden hebben ondervonden, welke nadeelen er verbonden zijn aan te nauwe banden met groote landen. Hun groeiend nationaal zelfbewustzijn heeft bij hen ten aanzien van de intemaionale poli tiek dezelfde gevoelens ontwikkeld, die de kleine landen in West- en Noord-Europa reeds lang beheerschten: het verlangen, naar zelfstandigheid en neutraliteit. Men wil met alle landen vriendschappelijke re laties onderhouden en hoewel die uiteraard op een bepaald moment met het eene land wel eens wat vlotter kunnen zijn dan met het andere, wordt getracht ervoor te waken, dat men niet op sleeptouw wordt genomen in de eene of andere richting. Wanneer de Balkanlanden op het oogenblik bespre kingen voeren met bepaalde grootere sta ten, dan gebeurt dit in dc eerste plaats, om dat zij mccnen daarmede hun positie en nationale veiligheid tc kunnen verbeteren en moet in mindere mate dan vroeger het geval geweest zou zijn aan de uitbreiding van invloedssferen gedacht worden. De groeiende wensch naar natio nale zelfstandigheid houdt voorloo pig althans de tendenz in de Bal kan-entente te versterken. Want ieder dezer landen beseft op zijn beurt, dat het te klein is, een der gelijke taak zelfstandig te vervul len. De gemeenschappelijke wensch brengt hen bij elkaar en leidt de Balkan-entente in de richting van een neutraliteitsbloc. Zoo stond de vergadering der Balkan entente ditmaal in het teeken der verstevi ging en overeenstemming. Eenstemmigheid op den Balkan; het is bijna te mooi om. waar te zijn. TANDH. INRICHTING CAFé „CENTRUM". MARKT. Schagen. Spreekuur van den Tandarts eiken Donderdag, 1 *»r. Ge heele gebitten f 30-. trekken inbegrepen Consult kosteloos. Lage tarieven. Zooals men op bovenstaand plaatje ziet, eens aan den waL zoeken de rwanen hun ontbijt ook wel

Schager Courant | 1937 | | pagina 1