Ingezonden te Alkmaar. Uit onze Omgeving Feuilleton HET RAADSEL Huis Strafzitting van Vrijdag 29 Jan. Petten, KEES WIST ER ONDERUIT TE KRUIPEN De heer Cornelis M., 'n ingezetene van Petten, thans door de Zijpe opgeslokt, was door den rijksveldwachter Jan Visser, die zeker een levenslang abonnement op Petten heeft gesloten, gesnapt toen hij een roei bootje had voortbewogen, terwijl zijn deel genoot in de naamlooze venpootschap, Wil lem K., bezig was aalrepen of zoo iets in te halen. De roeir stond nu terecht maar kwam er zonder kleerscheuren af. daar 't met de tenlastelegging niet in orde scheen te zijn. Enfin, als een arme slokker ook nooit eens een gelukje heeft Alkmaar. DIEP TELEURGESTELDE VERWACHTING Toen de naam .Tauher" werd uitgeroepen, gleed een golf van blijde verwachting over de dicht opgepropte tribunisten, doch helaas het bleek niet Richard. maar Henk T. te zijn, een timmerman uit Oudkarspel, die heter klank uit de claxon dan uit zijn keel kon tooveren en terecht moest staan ter za ke een door hem gepleegde aanrijding met een motorische bakfiets, waar hij te kort was langs gewurmd, toen van den anderen kant in de Dorpsstraat een aangespannen melkbussen-karos naderde. Deze kunstrijder had dan ook niet op honorarium te hopen, doch werd daarentegen veroordeeld tot f10 boete of 8 dagen en betaling van f5.50 aan den motorbakfietsrijder, den fruithandelaar Klaas Jonker, ter zake toegebrachte schade. Den Hel der. EEN NOODLOTTIGE DONDERDAG. De vrachtautochauffeur Arie C. uit Den Helder, had misschien op Donderdag 2-4 September toen hij uit de Jutterstad ver trok, een zwarte kat over den weg zien loo- pen, maar in ieder geval had hij in Alk maar op den Stationsweg een zeer onaan gename ontmoeting met een Nassau-taxi, toen hii nabij de Forestusstraat verzuimde een zichtbaar tccken te geven, dat hij Aan richting wenschte te veranderen. Een flinke aanrijding was het noodlottige gevolg van dat verzuim, alsmede heden een veroordee ling tot f 8 boete of 6 dagen en het onplezie rige vooruitzicht dat de patroon van de Nas- sa u-taxiers eerstdaags om 25 pop schade vergoeding kamt aankloppen. Spanbroek. 'T IS UITKIJKEN EN DAGEN TELLEN. In vrachtrijderskringen gaat 't gemoedelijk toe. Heb je 'n pakje in een of andere plaats to bezorgen, je brengt de spullen maar naar 't veerhuis en de zaak wordt prompt he- zorgd. Zoojets overkwam ook ,de 23-jarige expediteur Simon R. uit Spanbroek en wel op 24 November, toen er van de Concordia- fabriek een kist, inhoudende 50 fleschje3 room, werd afgegeven met bestemming Hoorn. De expediteur deed z'n plicht, naar werd onderweg aangehouden ter controlee ring voor smokkelwaren en toen kon hij geen vergunningsbewijs tooncn voor room vervoer. Simon was zich van geen kwaad bewust en sputterde, heden terecht staande, heel wat tegen de zoo onstapelende moeilijk heden. Wie kenschetst zijn schrik, toen de Ambtenaar f8 of 8 dagen eischte. Gelukkig zag de Kantonrechter in, dat de man te goe der trouw had gedwaald en maakte ar f 1 of 1 dag van. Nu zal den expediteur zulks wel niet meer overkomen. Heerhugowaard. HULDE AAN DEN KANTONRECHTER. Dat de Kantonrechter niet altijd boeman speelt, bewees 't onderstaande. De 46 jarige kruidenier Jan Gr. uit Heerhugowaard is gezegend met een huisgezin van 'il kinde ren, doch sukkelt als voornaamste kostwin ner aan een kwaal, welke zijn krachten reeds jaren sloopt. Om nu niet bij 't ge meentebestuur om steun aan te kloppen, laat hij z'n bijna 14-jarige zoon de klanten- wijk bedienen. Aangezien echter de afstan den in dezen polder zeer groot zijn, hereed deze knaap een motorbakfiets, waarvoor echter geen vergunning wordt afgegeven voor personen beneden 16 jaar. Nu kreeg de kruidenier dus een proces-verhaal, waarvoor hij heden terecht stond. De Amb tenaar, die ook zeer goed de moeilijkheden van de man voelde, vroeg dc milde straf van f 4 of 4 dg. De Kantonrechter ging nog verder en wilde voor dezen keer geen straf opleggen, mits Groot z'n zoon van de motor- hakficts afhield. Blij verrast verliet de man toen de rechtzitting, met de overtuiging, dat, hij zeer humaan was behandeld. Sc ha gen. DE BLOEMETJES VERKEERD BUITEN GEZET. Een stel jongelui uit Zijpe, te weten Si mon B.. 19 jaar, Laurens en Reije van N., r'esp. 22 en 16 jaar, waren op 16 November naar 't naburige Schapen getrokken en hadden zich daar rijkelijk gelaafd met al cohol, zoo erg zelfs dat ze 'n behoorlijk stuk in hun kraag hadden. Toen zij nu weer huis waarls zouden keeren, ontmoetten zij 'n stel andere onder invloed verkeerende jon gelui en ontstond er een kloppartij van zulk geweld, dat ze op dc film geen slecht, figuur zouden hebben geslagen. Ja, 't. ontbrak zelfs niet aan een paar echte politiedienaren, die met dc gummilat de vechtenden na taai ver zet kon scheiden. Ook 't geluidvolume moet toen schrikaanjagend geweest zijn, tenmin ste 't proces-verbaal getuigde van een hei- densch kabaal. Het sprak natuurlijk van zelf, dat de hoeren behoorlijk ingepeperd werden voor hun dronkemansgedoe en zoo werden ze veroordeeld tot f 10 of 8 dg. Oude Niedorp. 'N AFSCHAFFER VAN LEEGE GLAASJES. „Het was kermis. Edelachtbare, en toen dronk ik eigenlijk meer als goed voor me was. Ja, en toen werd ik wat baldadig, dat gaat dan zoo, hè". Nou de kantonrechter weet niet uit ervaring of het zoo gaat. maar wel wist hij dat 't maar 'ns uit moet zijn met dat gedrink en gevecht op boeren kermissen. Het boven omschrevene had zich afgespeeld op 17 September In café Ligthart, waar 't kermisbal werd gehouden en de 29- jarige Simon L. meer aan drinken dan aan dansen dacht. In zijn dronkenschap was hij zoo moedig, dat hij Brigadier Van Ens te lijf wilde. Nu, de Brigadier stond zijn mannetje en gaf hem behalve 't pak slaag, ook nog een bon, welke lieden f 12 qf 8 dg. uit dc portemonnaie van Simon lichtte. STALIN-BAR BARI SM E M. de Redacteur. Vergun mij ecnige ruimte in Uw blad voor het volgende. Weer staan er een aantal menschen in Rusland op het program die vooral voor de oogen van de Russische arbeiders en niet minder ter illustratie voor het buitenland, ter dood verooordceld moeten worden. Het is een barbaarsheid die geen grenzen kent. Het vind zijn weerga niet in elk fascistisch land dank ook. En men kan er verzekerd van zijn dat hét nog yeel erger wordt. Waarom wordt het erger en waar gaat het hij die processen om? Hoe komt het toch dat er in het zgn. „meest democratische land ter wereld" (volgens Stalin) tienduizen den in dc concentratie-kampen, gevange nissen of Siberië zijn opgesloten, doodge marteld worden of gefusileerd Het beleid van Stalin is een wanheer geweest van de eerste orde. Zijn staal-poli- tiek en zijn optreden tegen dc boeren grenst aan het idiote. Stalin is dc hoofd schuldige dat de grootc massa in armoede verkeert, gebrek heeft aan de allereerste levensbehoeften en dat daarnaast een bu reaucratische kaste leeft, zich in weelde baadt, fijne auto's en meerdere landhuizen in verschillende doelen van het rijk bezit, allemaal op kosten van de massa. Het is de geweldige tegenstelling, tusschen mas sa en bureaucratie, (een tegenstelling die al weer even erg is als in de tijd van vadertje Tsaar), die dc arbeiders en boeren in op stand brengt. Daarom zuchten er zooveel in de gevangenissen, enz. en daarom ook worden er tienduizenden uit de partij ge gooid. Dat zijn dan dc zgn. contra-revolu tionairen of to wel fascisten. Die opstan dige massa wordt een steeds grootcr ge vaar voor het bureaucratisme, waar steeds scherper tegen opgetreden moeten worden wil de Stalin-kliek zich handhaven. Het zal hen echter niet baten want de stroom van de zgn. contra revolutionaire fas cistische Trol skisten groeit geweldig. De groei daarvan kan men vrij sicuur meten naar mate er scherper en brutaler door Stalin op zal worden getreden. En zulke processen als nu weer heeft de Stalinklick noodig om de proletariërs te laten zien dat zij paal en perk stelt aan die bureaucra tie en haar heftig aan het bestrijden is. Daardoor mee moet en tracht zij zich te handhaven. De knoet en de hielenlikkcrij van de mindere tegenover de meerdere speelt natuurlijk bij het instand houden van de Stalin-kliek de allervoornaamste rol. Het is voor elke mindere noodzakelijk dat hij zijn meerdere als een veel voorna mer wezen beschouwt dan hij zelf is, om vooruit te komen. Op het eind daarvan staat dan de Onfeilbare, God Stalin. De „onfeilbare" die alles wat Lenin op gebouwd had rpet ruwe geweldadigc hand weer afgebroken heeft; en hoe lang nog? Hoe Lenin, Stalin uittiteldc heeft men al iets van in de Schager Courant kunnen lezen. Het is goed dat nog met een voor beeld te vermeerderen. De laatste maan den dat Lenin op zijn ziekbed lag heeft hij herhaalde malen aangedrongen op plaatsing van een artikel in de Prawda over liet gevaar van de bureaucratie, die Rus land naar de ondergang zou kunnen voe ren als daar niet met alle krcht tegenin gegaan werd. Wat deden nu Stalin, Sinow- jew en Kamencw; Zij drukten een paar exemplaren met het artikel van Lenin er in en stuurden dat aan Lenin. Een sme rige vervalsing die een paar van de heeren al duur is komen te staan. Evenzoo vroo- lijk wordt er door de voornaamste tegen- werker van Lenin, nl. Stalin, Lenin-ordcn en kruisen uitgedeeld als een hooge on derscheiding. Op zichzelf ook al weer. iets waartoe Lenin zelf nooit toestemming ver leend zou hebben. Daar lees ik juist in dit, blad dat tegen al len de doodstraf is geëischt, hetgeen ze onbewogen aanhoorden. Wij Trotskisten zien met afschuw dc barbaarschheid van dc Stalin-kliek met zijn leugen en bedrog, echter kunnen we ons over de andere kant niet anders dan verheugen dat Stalin steeds bruter, geraffineerder en geweldadiger op moet treden, want dat wil zeggen dat het volk al meer en meer in verzet komt tegen Stalin's bureaucratisch barbarendom. Wat ik niet begrijp dat is „hoe het mogelijk is dat er nog zooveel Stalinisten zijn, ook hier in Holand, die dat allemaal goed probeeren te praten. Er is veel bij redactie wat ik nog wat meer uit had moeten werken, en met na men en data's vermelden, maar ik heb dat niet gedaan uit vrees dat het dan 1c lang zou worden en het dan misschien door U niet was opgenomen. Metvriendelijke dank voor plaatsing. Nieuwe Niedorp H. TER HAAR. ANNA PAULUWNA BREEZAND. Christ.-Democratlsche Unie. De heer Sanders opende de vergadering van de C. D. U., die in de zaal van den heer Borst werd gehouden, met gebed. Na een ge deelte uit den bijbel gelezen te hebben, sprak hij een inleidend woord, waarin hij opmerk te, dat dit de eerste maal was, dat de Chr. Dcm. Unie in Breezand liet hoorcn wat haar beginselen zijn. Twee sprekers, de heeren Wolkers, lid der Prov. Staten in Noordholland, en Necring, gemeenteraadslid van Ouder-Amstel, namen die taak op zich. We vatten beide redevoerin gen maar samen in één resumé. Voorop werd gesteld: De Chr. Dem. Unie is een positief christelijk getuigende partij en al zijn het vooral de bladen der groote chr. partijen, die het hun in de schoenen schuiven dc C.D.U.-ers zijn geen „socialis ten met een christelijk tintje", menisten of communisten. Het socialisme en communis me is gebaseerd op het historisch materialis me. de C.D.U. heeft tot richtsnoer Gods Woord. Zij tracht te handelen naar: Heb God lief bovenal en uw naasten als uzelven, en verwijt de andere chr. partijen, dat men dit gebod alleen met den mond, maar niet met de daad belijdt en daardoor veel menschen van de kerk heeft vervreemd. Het maken van winst is de drijfkracht voor de tegenwoordige maatschappij en in onze liberalistische samenleving geldt het: ieder voor zich. Daar moet ieder christen zijn critiek tegen laten hooren, want het is in strijd met Gods woord, dat immers verant woordelijkheid voor elkaar voorschrijft. De Mozaïsche wetgeving verbood opeenstape ling van eigendom (en eigendom was toen niet eens absoluut) en een deel van de oogst moest beschikbaar gesteld worden voor de armen. Men verwijt nu Van Houten (het C.D.U.- Kamerlid): „Hij noemt zich christen maar stemt met de rooden mee." Moest hij dan met de andere chr. partijen meestemmen, die sa- menstemmen met Liberalen en V.D. en de re geering steunen, die de crisislasten onbillijk verdeelde, die men christelijk noemt, maar liberaal is? Men behoort te staan aan den kant van de werkloozen en crisisslachtoffcrs, zooals Jezus naast de armen stond en niet de rijken zocht. De C.D.U. verdedigt Staatspensioen, om dat in de praktijk niets of weinig terecht komt van verzorging der oude werkers door particulieren en voor de kerk is die taak te zwaar. Het is daarom gemecnschapsplicht te zorgen voor hen, die toch hun diensten ga ven aan die gemeenschap. De C.D.U. verfoeit den oorlog als middel tot beslechting van internationale geschil len.- Is er één chr. beginsel te noemen, waarmee de oorlog van 19141918 is te ver dedigen? 't Ging niet om geestelijke goede ren, maar om matericele belangen, zooals 't bij de meeste oorlogen gaat om olie, katoen, enz. Men verschilt met socialisten en commu nisten van levensbeschouwing, en wil niets van de N.S.B. weten, omdat men als eenigst leider slechts Christus erkent en fas cisme de vrijheid van het geweten, van woord en vergadering aantast. N.S.B. en communisme hadden geen kans als werke lijk het Evangelie van Christus in praktijk werd gebracht. Debat. De heer Van Bostelen (A.R.) vroeg o.a.: Eischt de Schrift dc huidige samenleving, die niet goed is, geheel af te wijzen? Deed Mozes dat tegenover dc samenleving van zijn tijd? Zijn wetgeving paste zich aan bij de zeden van dien tijd en zoo wil de A.R. partij ook reformistisch op het bestaande inwer ken. Waar zijn billijker regelingen voor werkloozen, vraagt de debater en staats pensioen acht hij niets met sociale recht vaardigheid te maken te hebben, vindt het een barmhartigheid met de hand in de por temonnaie van een ander. Een principieel verschil tusschen A.R. en C.D.U. ligt bij het gebod: gij zult niet begeeren het goed van uw naaste. Dc heer Hooimcijer (A.R.) wees er o.a. op, dat do regccring bij crisismaatregelen en be lastingheffing ook had te denken aan kapi- taalvlucht, wees op de progressie bij de in komstenbelasling en stelde dc vermindering van inkomen en vermogen en vermeerde ring van uilgaven tegenover de cijfers van een der sprekers over toename der indirec te belastingen (die naar verhouding dc ar men zwaarder drukken dan de rijken) Wat den oorlog aangaat, vroeg hij: Wat heeft de meeste waarde, recht of leven? De sprekers antwoordend, merkten nog op: Men maakt te veel scheiding tusschen het stoffelijk en geestelijk leven, men rnag wel onderscheid maken, maar geen scheiding, want dc menscli is naar lichaam en ziel geschapen naar Gods beeld. Wc begeeren niet wat van onze naaste, maar wat gerech tigheid is en Christus zcide wel zeker: neen, tegen de samenleving en legde dc bijl aan de wortel van het kwaad. Het gaat, betoog den ze nogmaals, in den oorlog niet om recht en wat de ontwapening aangaat, staat men op het standpunt: Wij moeten God meer gehoorzamen dan de menschen. Waai de maatschappij tekort schiet, heeft, vol gens de souvereinitcitslccr, de overheid een taak; dat geldt ook voor Staatspensioen. Na een opwekking om de C.D.U. te ver sterken. werd niet gebed gesloten. WlERINGERWAARh Vergadering van dc Vereeniging Vrije Liefdadigheid op Vrijdagavond in het lo kaal van den heer R. Breed. Aanwezig slechts 6 leden. Voorzitter dc heer C. Haringbuizen; secre taris tic lieer H. Sijbrands. Na voorlezing notulen, welke onveranderd werden vastge steld, noteerden wc uit het halfjaarlijksche verslag het volgende. Er werd verstrekt 747 I.. melk tot een bedrag van f 50.15, mid- delprijs 6% ct. p. liter. 230 eieren voor f 11.12 middelprijs 494 cent, terwijl voor f 15.44 aan vléeschwaren en voor f 2.75 aan room, Aan 30 gezinnen werd brandstoffen verstrekt tot een bedrag van f 22.50. liet ledental bleef statipnair. De rekening van den penningmeester was bereids nagezien door den heer W. Peere boom. De ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar ad f 269.01 hadden bedragen f 583.20, uitgaven f 319.70, alzoo een batig saldo ad f 263.50. De rekening werd uoed- gekeurd onder dank aan het commissielid voor zijn bemoeiingen en aan den pen ningmeester voor zijn richtig beheer. Rondvraag nihil, waarna tot een bestuurs vergadering werd overgegaan. WINKEL De eerste bijeenkomst in 1937 der afd. Winkel van den Bond van Boerinnen e. a. Plattel. Vrouwen werd jl. Woensdag alhier gehouden. Dc vergadering was druk be zocht; niettegenstaande dc koude, waren vele dames, w.o. een 15-tal van de zuster- afd. te N. Niedorp, aanwezig. Voor de afd. trad Mevr. v. d. Veen-Wil" son, voordrachtkunstenares, te Alkmaar, met „de Oude Agneta" van Selma Lagerhof en „Vader" van Augusta de Wit, op; na de pauze werd een drietal schetsjes ten gehoore gebracht. Met onverdeelde aandacht werd een en ander gevolgd;, de woorden van dank die de presidente aan Mw. v. d. Veen bracht, werden door de aanwezigen, die zeer van het gobodene hebben genoten, gaarne onderstreept. Na eenige mcdedeelingen van meer huis- houdelijken aard werd de bijeenkomst ge sloten. WIERINGEN IJSCLUB „WESTERLAND". Zondagmiddag j.1. had op de ijsbaan van de Westerlander IJsclub een hardrijderij voor mannen plaats. Waarvan de uitslag is, als volgt: le prijs S. Lont Gz., f 15. 2e prijs E. Stubbe f 10. 3e prijs P. Dekker Jbz., f 5. 4e prijs A. van Goor f 2.50 Er bestond voor deze hardrijderij flinke publieke belangstelling. Het ijs was door de dooi, in slechte conditie. Dit was zeer jammer omreden het weer nu prachtig me dewerkte. Zaterdagavond was nog gelegenheid te schaatsenrijden in de Wielerhaan, welke voor dit doel was verlicht. Hier was het aardig druk, doch de ijzige regen maakte het ook niet tot een eldorado. DEN OEVER UITVOERING „OEVERSCHE ORKEST VEREENIGING." Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging ter gelegenheid van haar eenjarig bestaan haar eerste uitvoering. Het weer werkte al bijzonder tegen en toen de Voorzitter van de „O.O.V." de heer van Vrede, deze feestavond waaraan de humo rist de heer Louis Conlran medewerkte, met een woord van welkom opende moest hij tot zijn groote spijt constateeren dat de zaal slechts voor een klein gedeelte bezet was. Doch men liet zich niet uit het veld slaan en met frisschen moed werd begon nen. Eerst kregen wc „O.O.V." te hooren, dat een viertal muzieknummers ten beste gaf. Gezien het hartelijk applaus dat na elk nummer volgde, bleek dat het gebodene zeer in den smaak viel. Hierna trad dc heer Contran vergezeld van zijn pianist voor het voetlicht. Deze zeer goede humorist had er dra de stem ming in en hield dc aanwezigen gcruinicn tijd bezig met zijn praatjes en liedjes. Vervolgens komt „O.O.V." weer aan de beurt. Nadat de heer Contran weer aan het woord geweest is wordt deze avond die ondanks het geringe bezoek uitstekend ge slaagd mag heetcn, met een gezellig bal besloten. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen «oppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! VAN HET ONBEWOONBARE Tl Naar het Engelach bewerkt door THEA BLOEMERS 5) „Niet dat lk weet. Maar, mijnheer Ju- llan..."? „Zou u dat we doen, nu de villa verhuurd is?" „Och wat, ze zal denken, dat ik de tuinman ben. Ik heb nog wel een oud jasje." „Het spijt me, dat ik u nog met andere zaken moet lastig vallen," zei de heer Berry, terwyl hij hem een stuk ter teekening voor legde. Toen Julian geteekend had, keek hij met een ontevreden gezicht naar buiten. De regen druilde neer, de ruiten waren er streperig van. „Ik had om drie uur hier willen zijn," zei hij. „maar ik liep toevallig den eenigen man in Londen tegen het lijf, die ik graag eens wilde ontmoeten, mijn neef Le Mesurier. Hebt u wel eens kennis met hem gemaakt?" „Sir Gerald Le Mesurier, de chef van de centrale recherche?" Julian grinnikte. „Hij liep zich te ergeren over die interpel latie in 't Parlement gisteravond. „Een interpellatie?" „Niet gelezen? Hte was geweldig! Is het juist dat de Fransche regeering scherpe op merkingen heeft gemaakt over het onrustba rend aantal valsche bankbiljetten, dat uit ons land in Frankrijk wordt ingevoerd? Is het de regeering bekend, dat die biljetten in Enge land gedrukt zijn? Waar is de Schotland Yard? luidde de interpellatie verder. Hebben we een recherche of hebben we er geen? Is de regeering tevreden over de door haar be reikte resultaten? Enzoovoort. Gerald was ge woon woest! Ik heb bijna een uur werk ge had om hem te kalmeeren. Vanavond dineer ik met hem, dan begint hij natuurlijk weer. Ik snak er naar me in de eenzaamheid terug te trekken. Als er soms iemand naar me vraagt, zeg dan maar, zeg dan maar, dat ik een voorhistorischen tempel aan 't uitgraven ben op de zuidelijke helling van de Popoca- tepetl." „Maar mijnheer Julian, ik geloof werke lijk..." „Van het weer trek ik me geen steek aan", viel Julian hem in de rede. „Ik veeg den vloer en braad saucijsjes en ik flirt een beetje met lady Susan en 's avonds heb ik mijn lectuur. Tot ziens, mijnheer Berrij." Hij stond al op den drempel en wuifde den notaris toe. Toen keerde hij zich om. „Wat ik zeggen wil, als u soms eens die mevrouw Grey schrijft, vertel haar dan, dat de tuin man een volkomen betrouwbaar individu is!" HOOFDSTUK III. Een week later, op een Maandagmiddag, reed Amabel Grey In een ouderwetsch rij tuigje van de halte Forsham weg. Ze had den arm om arm om den nek van Marmaduke, een niet meer jongen takshond met een eenigszlns onberekenbaar humeur. Tegenover haar zat de trouwe Ellen. Zij zou voor haar meesteres door het vuur zijn gegaan, als het noodig was, maar aan overmatige vrooljjkheid leed ze niet; ze droeg ook ditmaal zwarte handschoenen en trok een echt begrafenisgezicht. Amabel keek uit het raampje, toen het vehi kel de oude steenen brug passeerde. Zij was in een opgewekte, bijna avontuurlijke stemming. Haar huis was verhuurd en Daphne was op getogen vertrokken. En zij, Amabel, keek met schitterende oogen naar de dingen, die ze in geen twintig jaar had gezien. Er viel een miezerige regen. De bermen waren nat en donker. Toen ze hier den laatsten keer was geweest, was de hemel blauw en de heggen bloeiden. Hier, op dezelfde plek, was Julian van den berm gesprongen, toen ze ver trok, het rijtuig had even stilgestaan en ze hadden elkaar met vochtige oogen aangezien. Nog hoorde ze zijn stem: „Amabel! Beloof je...?" Was dat werkelijk twintig jaar gele den? Het leek... Met een blos op haar gezicht trok Amabel zich van het raampje terug. „We zijn er direct, Ellen", zei ze. „Het huis zal je best bevallen en je zult met Jenny wel gauw goede vrienden worden. Ik herinner me Jenny nog wel, dat wil zeggen, ik herinner me, dat er tweelingen waren, en daar moet Jenny er één van zijn. Hoe heette de andere ook weer?... Annie?... Ja, zoo was het, Jenny en Annie. Ze had lichtrood haar en zat vol met sproeten. Ik ben benieuwd wat er van haar geworden is. „Ik houd niet van rood haar", verklaarde Ellen. Maar Amabel luisterde niet. Het rijtuig reed een hek in en zij keek weer naar buiten. Het was nauwelijks drie uur, maar het was al donker. Ze voelde iets als opluchting, toen ze de open ruimte voor het huis bereikten. De koetsier steeg af, belde aan en opende het portier van het rijtuig. Marmaduke blafte scheL Amabel kalmeerde het dier, stapte uit en keek om zich heen. Wat zouden de dames Georgina en Harriet daar wel van gezegd hebben! Overal onkruid en mos, doode struiken en verwilderd klimop; groen op de stoep, zelfs de koperen deurknop was zwart! Langzaam, aarzelend ging de deur open. „Jenny Brown zeker", zei Amabel. Ze her kende de hall, maar Jenny herkende ze niet. Amabel had twee kleine meisjes gekend met roode krullen, heldere oogen en kwieke bewe gingen. Nu zag ze een verwelkte vrouw met een gezicht zonder uitdrukking en fletse, matte oogen. „Twintig jaar!" dacht Amabel. Ze keerde zich om, om iets tegen Eilen te zeggen en vluchtig zag ze daarbij zichzelf in den hall- spiegel. Zij zag licht in haar oogen en den warmen blos op haar gelaat. Het trof haar zonderling, het was alsof ze een visioen van haar eigen jeugd had gezien, alsof de jaren achter haar plotseling waren uitgewischt. Jenny had thee klaargezet in het kamertje boven, waar de dames Forsman gewoonlijk zaten. „Ik dacht dat u het in den salon wat koud zou vinden, mevrouw", zei ze bedeesd. „Ik heb de slaapkamer er tegenover voor u in orde gebracht; wilt u uw dienstbode op de kamer er naast hebben, of verderop de gang in?" „Laat Ellen maar bij me blijven", antwoord de Amabel. „U woont met uw moeder bene den, is 't niet?" „Ja, mevrouw, meneer Forsman heeft ons de kamer van de huishoudster en de kamer ernaast g-egeven." „Ik herinner me uw moeder nog wel", ver telde Amabel. Als ik mag kom ik haar mor gen eens even begroeten. Ik heb u nog gekend als klein meisje, en uw zuster heette die niet Annie? is ze getrouwd?" Jenny ging naar de open deur. „Neen", zei ze vlug. Toen voegde ze er aan toe: „Moeder zal 't heel prettig vinden als u komt." Amabel keek rond, terwijl zij haar thee dronk. Het behangsel, het vloerkleed, de be kleeding van sofa en stoelen, het was alles verschoten en onwezenlijk scheen op die oude dingen het nieuwe electrische licht. Dat had George Forsman laten aan leggen vóór de laatste huurder de villa betrok; de installatie op het kasteel leverde den stroom. Al viel electriciteit in die omgeving uit den toon, Amabel was toch blij, dat het er was. Met al dat licht was er zooveel minder gevaar, dat zij of Ellen zich zouden verbeelden... Amabef sneed die gedachte onmiddellijk af. Het was de eerste maal sinds het plan om de villa te betrekken bij haar was opgekomen, dat zij zichzelf van de ongerijmdheid van het spook verhaal trachtte overtuigen. Na de thee ging zij naar haar slaapkamer, om uit te pakken. Marmaduke, de hond, volgde haar en onderwierp de kamer aan een gron dige inspectie. Toen hij alles besnuffeld had, ging hij onder het bed liggen en knorde be haaglijk. Toen kwam Ellen binnen. Op haar gezicht stond duidelijk te lezen, dat zij zich op het ergste had voorbereid. „Kijk Ellen," begon Amabel, „je komt vlak naast mij, hier achter deze deur. Je zult het wel naar je zin hebben, want het is de kamer van mis Georgina zelf geweest. Ben je al bij juffrouw Brown geweest? En heb je al vriendschap gesloten met Jenny? Vóór ik er morgen heenga, moet je toch eens zien uit te vinden, wat er van haar zuster geworden is." (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 8