Door eeo militairen vlieger te laag gevlogen De Sterrit naar Monte Carlo Zege der regeerings- troepen bij Aranjuez Binnenland De vorstelijke familie in het buitenland A.s. Woensdag Opening Dameskapsalon Woonhuis te Rotterdam uitgebrand Marktberichten Po middenweg" Zeer veel uitvallers. 63 deelne mers zonder straipunten. Zaterdagavond gewerd ons door bemiddd- ling van de KNAC het volgende uit Monaco: Onder een warm stralende zon en een prachtig blauwen hemel heeft het vorstendom den deelnemers van den sterrit naar Monte Carlo Zater dag een waardige ontvangst bereid. Uit het feit, dat hun aantal tot op 81 is geslonken volgt direct, dat ook de laatste stadia van den dit jaar wel zeer zwaren sterrit nog vrij veel uit vallers hebben geëischt. Vooral op de Palermo-route is de slach ting groot geweest, slechts zeven van de 22 j-ijders zijn te Monte Carlo aangekomen. Tot de vijf strafpuntvrije equipes uit Pa- lermo behooren behalve de Roemeensche sterritwinnaars van verleden jaar, die nu gescheiden rijden, Cristed met Ford en Zam- firescu met Hotchkiss, onze langenoot van der Hoek en zijn tochtgenooten (onder wie de Schager automobilist Kees Kruit). Het aantal van 18 aankomenden uit 30 ge starte deelnemers geeft aan, dat ook het Stavanger parcours ditmaal hijzonder moei lijk is geweest, maar de Nederlandsche equipes van Beeck Calkoen-Ton-Lamberts Hurrelbrinck en Jacobs-de Boer hebben ook na Venlo zonder strafpunten gereden. De voorloopige uitslag. De Franschen Le BegueQuinlin vermoedelijke winnaars. Ja cobsde Boer op de vijfde plaats Zooals algemeen werd verwacht bleek gistermorgen, dat in den regelmatigheids- rit van eergisteren tusschen Le Muy en Monte Carlo geen enkele deelnemer zonder strafpunten is gebleven. De minste tijdsafwij king aan de twee controles bedroeg in totaal drie seconden. Vermoedelijke winnaar is de Fransche Delahaye equipe Le Begue-Ouinlin. Vijfde zijn waarschijnlijk onze landgenooten Ja cobsde Boer met Buick, eveneens uit Sta vanger met de Boer als eenige bestuurder. Dit is een zeer fraaie prestatie van onze landgenooten en een volkomen verdiende vijfde prijs. Maar. het is wel buitengewoon jammer, dat do Boer door een beschadigd spatbord, dat niet meer geheel aan de regle mentsvoorschriften bleek te beantwoorden, twee strafpunten kreeg en hem daardoor de derde plaats in het algemeen klassement, welke hij moreel zeker verdiend had, Is ont gaan. Onze laridgepopten van Beeck—Calkoen en van Stricn met hun Fords, resp. in Sta vanger cn Tallinn gestart, komen op de elf de en twaalfde plaats, terwijl verder Van der Hoek met Packard uit Palermo le zeven tiende, Habnit met Ford uit Umea de ne gentiende, Gatsonidcs met Hillman uit Umea de twintigste, Bakker, Schut met Lincoln Zepliyr uit Umea de 25ste en Cornelius met D.K.W., eveneens uit Umea de 28ste plaats in het algemeen klassement bezetten. SPANJE De opstandelingen laten een dui zendtal dooden op het slagveld achter. Volgens de jongste berichten hebben de troepen van generaal Franco in de strijd bij .^ranjuez het onderspit gedolven en zich moeten terugtrekken, waarbij zij een dui zendtal dooden achterlieten. Hoewel de actie van de regeeringstroe- pen geheim wordt gehouden toonde een kort bezoek aan het front, dat de verde digingskracht aan dit gedeelte van het front even sterk is als ten westen van Ma drid. In Aranjuez zelf is het leven normaal. Weinig activiteit aan het Ma- drileensche front. Aan dit front van Madrid was het gister rustig. Het slechte weer belemmert de acti viteit der strijdenden. Het klooster Virgen dela Cabe za "wordt nog steeds belegerd. Uit Andujar wordt gemeld, dat gister- bchtend een tiental vliegtuigen van de opstandelingen paketten hebben omlaag ge worpen boven het klooster „Virgen dela Cabcza", waar sedert het begin van den opstand een aantal manschappen van de Guardi Civil met hun vrouwen en kinderen worden belegerd door de regeeringstroepen. Twee van deze vliegtuigen zijn verongelukt. De piloot van een caproni-vliegtuig, een jeugdig Italiaan, sprong met zijn para chute omlaag en werd door de regeerings troepen gevangen genomen. I De weduwe van Lenit^ f gearresteerd? I In Polen wederom communisten in hechtenis genomen. De Poolsche politie heeft in den afgeloo- pen nacht een vijftiental communisten ge arresteerd, die in de laatste jaren in Sov jet Rusland een speciale opleiding hebben genoten. Op hen werden cijfertelegrammen, bevelen en instructies van de Komintern gevonden, evenals een nauwkeurig stenogram over het beloop van het dezer dagen te Moskou ge voerde proces. De wed. van Lenin gearresteerd? De Ate meldt, dat te Moskou het gerucht in omloop is, dat ook de weduwe van Le nin is gearresteerd. Voorts is de vrouw van Pyatakof gearresteerd. Deze geruchten zijn volgens het D.N.B. tot nu toe nog niet door de officieele in stanties tegengesproken. Ook zouden nog verscheiden familieleden zijn gearresteerd, van beschuldigden in het proces tegen het parallele centrum. Nog geen rast in China Nieuwe geldelijke eischen van de opstandelingen. Thans wordt uit Nanking bevestigd, dat generaal Jang Hoe Tsjen en de overige lei ders van het oude Noordelijke leger het uit voeren van de bevelen van Nanking inzake het terugtrekken en gedeeltelijk demobili- seeren van hun troepen afhankelijk hebben gesteld van het inwilligen van nieuwe fi nancieele eischen. Bovendien eischen zij, dat maarschalk Tsjang Soe Liang persoon lijk zijn troepen zal toespreken alvorens zij terugtrekken. De troepen van de Nanking- regeering volgen met aandacht de ontwikke ling van den toestand. DE ADVOCAAT REILLY KRANKZINNIG GEWORDEN. Edward Reilly, die als verdediger is opge treden in het proces-Hauptmann, is Zater dagavond opgenomen in een krankzinnigen gesticht te Brooklyn. Sedert de terechtstelling van Hauptmann vertoonde Reilly teekenen van toenemende neurasthenie, welke Zaterdag oversloeg tot razernij. Het Prinselijk Paar naar Krakau. Warschau H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard zijn Zaterdag, na verscheidene tochten in de omgeving van Zakopane, naar Krakau vertrokken, waar zij twee dagen zullen blijven. Waar schijnlijk zal het Prinselijk Paar daarna weer naar Krynica gaan. Te Krakau aangekomen. Nader wordt uit Warschau gemeld, dat het Prinselijk Paar te Krakau is aangeko men. Te hunner eere heeft het gemeentebestuur een illuminatie laten aanbrengen aan de voornaamste monumenten der vroegere Poolsche hoofdstad. De Koningin in Zeil aangekomen. 's-Gravenhage Naar wij vernemen is H. M. de Koningin Zaterdagmiddag te onge veer half vijf in goede gezondheid per auto in Zeil am Sce aangekomen na een mooien rit over de met hard bevroren sneeuw be dekte wegen. op Een tour de France het IJsselmeer Amsterdam, 30 Jan. In „De Waterkam pioen" oppert de heer G. H. W. Douwes Dek ker het denkbeeld een „Tour de France" op het IJsselmeer te organiseeren, dit om het zeilen op „groot water" te stimulceren. Een jaarlijksche étappe wedstrijd op het IJs selmeer zou b.v. kunnen bestaan uit Amster dam—MarkenHoorn op den eersten dag, HoornEnkhuizenLemmer op den twee den dag. Lemmer—Urk op den derden dag cn Urk—Amsterdam op den vierden dag. Bij elke étappe kunnen punten worden toe gekend, het totaaL puntenklassement wijst den winnaar in de verschillende klassen aan. Hieraan kunnen booten als de Pampus- klasse, de draken, regenbogen, enz., deel nemen, terwijl ook een handicapklasse, juist op deze lange route met wisselende weerkan- sen, van het 16—m2-type en grooter, zeker opgang maken. Een dergelijke IJsselmeer- week zou ongetwijfeld stimuleerend werken op het zeiltourisme en kan, mits van boven geleid, uitgroeien tot een steeds tcrugkee- rend nationaal gebeuren. Het ijs bracht uitkomst Inbrekers slaan hun slag ln een vleeschwarenfabriek. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de fabriek van Tonnema's vleeschwaren- bedrijf, aan de Leidschekade te Leidschen- dam. Toen het personeel Zaterdagochtend aan de fabriek kwam, bemerkte het dat de deur geforceerd was, terwijl rondom de fabriek zich talrijke voetstappen in de sneeuw af- teekenden. Bij het onderzoek bleek dat ontvreemd was een partij spek, gestempeld door de keu ringsdienst te Borculo, hammen en verschil lende soorten worst, ter gezamenlijke waarde van ruim tweehonderd gulden. Het vermoeden bestaat dat alles Is ver voerd in manden of zakken over het ijs van een langs het complex lo'opende sloot, aan gezien vervoer aan de voorzijde niet mogelijk was, daar den geheelen nacht personeel van de provinciale waterstaat aanwezig is. De rijkspolitie hoeft direct een uitgebreid onderzoek ingsteld. PUZZLE Wij ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak Puzzlc, welke de ze week door geheel Nederland huis aan huis verspreid is. Tot 15 Maart a.s. kunnen oplossingen worden ingezonden, terwijl de uitslag op 30 April a.s. zal worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina 2, le blad van dit nummer. Boeren, tuinders en de a s. verkiezingen Besluiten van de. algemeene ver gadering van de Nationale boe ren-, tuindersen middenstan ders. Te Utrecht is een algemeene vergadering gehouden van de nationale boeren-, tuin ders- en middenstandspartij, onder leiding van mr. C. Vervoorn. De voorzitter wees in zijn openingsrede op het belang der a.s. verkiezingen ook voor boeren, tuinders en middenstanders en op de noodzakelijkheid van aaneenslui ting van alle boeren, tuinders en midden standers. Besloten werd: 1. in alle kieskrin gen een lijst in de dienen, 2. de sa menwerking met de actie voor den kleine boer, groep Tromp, goed te keuren. 3 te trachten tot samen werking te komen met organisaties met gelijk doel. 4. een op de vergadering aangeno men motie betreffende de huidige landbouwpolitiek aan den minister van landbouw en visscherij te zen den. 5 krachtige propaganda te voe ren. Na nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard werd de vergadering gesloten Prijzen van varkens boven het zoutersgewicht. 's-Gravenhage Naar wij vernemen zal de Nederlandsche veehouderijcentrale in de weck van 16 Februari weder varkens bo ven het zoutersgewicht afnemen, deels be stemd om levend te worden uitgevoerd, deels bestemd om voor uitvoer te worden geslacht. De prijs van de varkens, bestemd voor le venden uitvoer is vastgesteld op 45 cent per kg. levend gewicht. In afwijking van de vorige malen wordt met ingang van 1 Februari 1937 hij de vast stelling van het levend'géwicht geen enkele korting volgens het plaatselijk gebruik meer toegepast. Ook de zg. fondsgelden zul len bij de uitbetaling niet worden afgetrok ken. Overigens zijn de voorwaarden onveran derd gebleven. HET INTERNATIONAAL EXPOSEEREN VAN RAS-KLEINVEE. Een Nederlandsch comité opgericht. Als gevolg van de resultaten en ervaringen der internationale deelneming op verschil lende tentoonstellingen, is een dezer dagen opgericht een Nederlandsch comité ter be vordering van het internationaal exposeeren van raskleinvee. De bedoeling hiervan is om binnen het ka der van de doelstellingen der bestaande na tionale- en internationale organisaties het in ternationaal karakter der tentoonstellingen, in het belang der raskleinveeteelt, practisch te bevorderen. Leden van het comité zijn: J. B. W. A. Giesbens, C. S. Th. van Gink, P. Korsten, E. Ostermann en R. J. Templeton. Het comité heeft zich gewend tot den raad van beheer en toezicht op het gebied ior pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia, en pels- dierentcelt, met verzoek om zijn erkenning te willen verleenen aan het door het comité beoogde doel. Het secretariaat van het comité is geves tigd: Heerengracht 40S, Amsterdam, C. VIER ARRESTATIES TE OEGSTGEEST. De politie van Oegstgeest is in samenwer king met die te Leiden overgegaan tot de arrestatie van de gebroeder H. B., en G. cn de beide broers Th. J. van W. en J. C. van W., allen wonende te Voorhout. Dit kwartet heeft eenige inbraken op zijn geweten, welke den laatstcn tijd te Voor hout en Oegstgeest zijn gepleegd. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Brand te Medemblik Mahufacturenmagazijn een prooi der vlammen. Het manufacturenmagazijn van den heer F. Wilkens te Medemblik, is Zaterdagavond geheel door brand verwoest. Terwijl de bewoners afwezig waren is de brand te 10 uur uitgebroken. De brandweer bestreed het vuur met verscheidene stralen doch kon niet verhinderen, dat het pand geheel in vlammen opging. De omliggende perceelen konden worden gespaard. Verzekering dekt de schade. STATIONS-BEAMBTE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is op den Rijksweg te Sit- tard de stationsbeambte A. J. Gruyters, toen hij, gezeten op zijn rijwiel, den weg wilde oversteken door 'n hem achter op rijdende personenauto, bestuurd door den 20-jarigen N. H., gegrepen en eenige meters meege sleurd. Met een hersenschudding, een beenbreuk en een ribbcnfractuur bleef het slachtoffer dat vijftig jaar oud is, op den weg liggen. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Origineel „Wella" Permanent f2.50. Wasschen, Knippen, Onduleeren, Watergolf. Bel. aanbev. J. v. d. POLL, D.- en H.-kapper, Wieringerwaard De le-luitenant-vlicgenier van de Lucht- vaart-afdeeling Soesterberg, P. J. E. J., is door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch, we gens overtreding van het luchtvaart-regle ment veroordeeld tot een geldboete van f20.subs. 10 dagen, zoowel de auditeur-mi litair, als de beklaagde waren van dit von nis in hooger beroep gekomen. Volgens de ten lastelegging zou beklaagde op 3 Augustus in de gemeente Steenwijker- wold met een door hem bestuurd vliegtuig, genummerd 620, op een hoogte van ongeveer 15 meter hebben gevlogen, terwijl het lucht vaartreglement een minimum hoogte van 400 meter voorschrijft. Getuigen hadden ver klaard, dat beklaagde zoo laag vloog, dat hij af en toe moest stijgen om boomen of boer derijen te passeeren. Voorts waren landbou wers, die in het open veld bezig waren mot rogge maaien, bij het naderen van het toestel op de vlucht gegaan, evenals de paarden van de maaimachine, welke tengevolge daarvan beschadigd werd. Beklaagde ontkende zoo laag te hebben ge vlogen als door getuigen was verklaard. Vol gens zijn waarnemingen zou hij op onge veer 50 meter hoogte hebben gevlogen en wel omdat hij volgens de voorschriften, ter wille van de veiligheid steeds op ongeveer 100 me ter beneden het wolkendek moet blijven. Er hing een zg. nimbuswolk en beklaagde was genoodzaakt om laag te vliegen. De president wees er op, dat verschillende getuigen in hun verklaringen, pertinent wa ren en dat deze mede verklaard hebben dat het op dat tijdstip helder weer was. De weer berichten van de Bilt stemden met deze ver klaringen overeen. De eerste-luitenant-vliegenier J. de Vries, getuige a decharge, heeft als passagier met beklaagde medegevlogen. Ook getuige achtte de waarnemingen van de getuigen k charge niet juist. Er is op sommige punten wel laag gevlogen en ook heeft de bestuurder af en toe moeten stijgen, maar hij deed dat om dat hij dan boven een bebouwde kom of bo ven een straatweg kwam. De advocaat-fiscaal Mr. L. J. B. Vermeu len, achtte het onwaarschijnlijk, dat ver schillende getuigen, zoo unaniem in hun verklaringen, allen in hun waarnemingen zouden hebben gefaald, terwijl ook niet ge bleken is ,dat de weersomstandigheden vlie gen op zulk een laagte noodzakelijk maak ten. Bovendien is de minimum-hoogte 400 meter en niet 50 meter. Beklaagde heeft degelijk dé veiligheid in gevaar gebracht en terecht is in eerste instantie tegen hem 'n hoogere straf geëischt waarmee spr. zich kon vereenigen. Mitsdien vroeg hij verhoo ging van de boete tot f 50 subs 50 dagen. Mr. Krijgsman, de verdediging voerend, betwistte, dat beklaagde de veiligheid ver stoord of in gevaar had gebracht. Zoowol uit een oogpunt van naleving der voor schriften voor militaire vliegers als voor persoonlijke veiligheid van bestuurder en passagier was op sommige gedecltdh van de vlucht laag vliegen geboden. Beklaagde, die gehuwd is en kinderen heeft, heeft, geen risico willen nemen cn pleiter betwistte, dat de waarnemingen van de getuigen als juist moeten worden aangemerkt, Mitsdien concludeerde hij tot vrijspraak. Het Hof zal later uitspraak doen. Gisterenavond te ongeveer half twaalf, is brand uitgebroken in pand 14 aan de Dier gaardelaan te Rotterdam. Dit perceel is in zijn geheel in huur bij tien heer Vermeulen, die het in gedeelten heeft onderverhuurd. Gelijkvloers is gevestigd de Astoria-bar, ge rant J. Steenbergen, op de eerste verdieping is een kapsalon, en de tweede en derde etage zijn in gebruik bij den beer Vermeulen zelf. Op de tweede étage is de brand uilge broken. De heer Steenbergen, die zich te on geveer half twaalf in dc keuken bevond, hoorde glasgerinkel en toen hij aan dc ach terzijde naar buiten keek, zag hij op de twee de verdieping de vlammen naar buiten slaan Inmiddels had men ook aan de voorzijde den brand bemerkt cn spoedig was de brand weer met groot materieel ter plaatse. Via het trappenhuis cn eenige belendende perceelen werden de slangen naar boven geleid, ter wijl ook van de straat af eenige stralen op de brandende étage gericht werden. In to taal werden negen stralen op het vuur ge richt, waarvan drie van de motorspuit. Hot vuur sloeg weldra over naar de derde étage en de zolderverdieping. Aangezien de brand op een zeer druk punt van de stad, vlak bij het Hofplein, woedde, bestond er uiteraard veel belangstelling van de zijde van het publiek. De politie die voor een goede afzetting zorgde, moest ook de diverse tramlijnen om leggen. Te ruim 1 uur in den nacht kon men zeggen, dat de brandweer het vuur geheel onder den knie had. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Wel brandde op de tweede verdie ping een kachel, maar er kon nog niet worden vastgesteld of deze iets met den brand te maken heeft gehad. De tweede en derde verdieping cn de zolder, waar ook een café-inventrais stond opgeslagen zijn to taal uitgebrand, De heer Vermeulen was verzekerd. De heer. Steenbergen niet. ALKMAAR AUTOBUS TE WATER. Zaterdagavond geraakte door den gladden weg de autobus AkerslootAlkmaar, ter hoogte van het Zeglis in het N.H. Kanaal. De inzittenden kwamen met een nat pak en de schrik vrij. Een luxe auto geraakte. Zaterdag in het Verdronkenoord. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Hiermede vervul ik den treurigen plicht U in ken nis te stellen met het overlijden van mijn ge- geliefden Man Jacob Nieuwland, in den ouderdom van 60 jaar. Wed. NIEUWLAND— Schrijver. Alkmaar, 30 Jan. 1937. Hoogstraat 12. Geen bezoek. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Woensdag 3 Febr. a.s., des namiddags 2 uur op de Begraafplaats te Oud karspel. Vertrek vanaf Centraal Ziekenhuis nam. 1 uur. Te koop: Alle soorten Rij- en Werkpaarden, w.o. 3 drachtige. Gebr. KUIPER, Heerhugowaard Noord. SCHAGERBRUG VAN HET RECHTE PAD In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte alhier een auto van het spiegel gladde wegdek tegen de deur van de winkel van den heer P. Dekker Jr. De deur werd versplinterd, terwijl de auto geen schade bekwam. Toen dc weg weer begaanbaar was heeft de automobilist zijn tocht voortgezet. BURGERVLOTBRUG. Zaterdagavond hield onze Ver. Nut en Ge noegen haar tweede en laatste bijeenkomst in dit seizoen in het café van den heer De Nijs alhier. De voorzitter#- de heer J. Ploeger, opende en het verheugde spreker dat de opkomst, gezien de spiegelgladde wegen en het heer- schen der griep, toch nog tamelijk was. Daarna werd overgegaan tot afwerking van het uitgebreide programma. Want niet minder dan 15 nummers moes) en afgewerkt worden. En het moet gezegd, het heeft alles een keurig en vlot verloop gehad. Tooneel, voordracht, muziek en zang, het was weer voortreffelijk, voor zoover men van amateurs mag verlangen. De muziekverecniging „Toncgido" was dit keer verhindert op. te treden; wel. een gemis doch het werd vergoed door de mooie num mers accordeon, door de heeren muzikan ten. Al met al een prachtig geslaagden avond. Voorzitter sprak dan ook een hartelijk woord van dank tot alle medewerkenden, voor hun opofferingen" en moeite, weer voor het Nut getoond. Mogen wij het. komende seizoen weer op uw medewerking rekenen? Ja? Dan bij voor baat al onzen dank! BROEK OP LANGEND1JK. 1 Februari. Uien f 1.60—1.80. grove f 1.501.70, ronde kool 1.603.10, gele kool 1.20—1.60, Deensche wite kool f 1,40. NOORDSCHARWOUDE. 1 Februari. Aanvoer: 32000 Kg. roode kool f 1.403.40, 1700 Kg. gele kool f 1.30, 4300 Kg. Deensche witte kool f 1—1.10. WARMENHUIZEN30 Januari. Roode kool f 1.80—3.70, Deensche witte kool f 1. Aanvoer: 46300 Kg. roode kool, 500 Kg. Deensche witte kool. ALKMAAR. 30 Januari. N.V. Eierveiling voor Ilol!. Noorderkwar tier. Aangevoerd: 180.000 kipeieren: 5358 Kg. f3.35-3.55. 53—60 Kp. f3.40—3.60. 60— 62 Kp. f 3.50-3.70, 62—64 Ke. f 3.55—3.85, 64 66 Kp. f 3.704. per 100 stuks. ALKMAAR, 30 Januari. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: kleinhandel 85—80 cent en groothandel 77VS»—80- cent. Handel goed. Vaten niet genoteerd. Kipeieren (groothan del) f 33.80. Handel goed. Eendeieren geen ALKMAAR. 1 Februari. Ter veemarkt waren beden aangeroerd: 74 vette koeien 130250, 3 vette kalveren40 —7.50, 96 nuchter kalveren salcht 5—15, 16 vette schapen f 24—28, 257 vette varkens 43 46 ct. Onderweg is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar Juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het Inhalen. En op de lin kerweghelft? Daar... nooit!)

Schager Courant | 1937 | | pagina 9