Verwijten tot de Fransche regeering DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het verdrag met de Sovjets becritiseerd mm mmL Japan wil geen oorlog met Rusland Italië zal de Britsche Kroning boycotten Buiienlandsch Overzicht Reorganisatie der Roemeensche regeering Russische spionage in Noorwegen De Olympische Spelen in 1940 te Tokio KIJKENKOOPEH w CLOECK WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10190. LHtgove der N.V. v.K. Trapmon Co. Schagen. Hechte Fransch-Brifsche Vriendschap Besprekingen van de bnitenland- sche politiek in den Senaat, P a r ij 23 Februari: Gisterenmiddag zijn in den Franschen Senaat de interpella ties van de leden Armbruster en Marcel Plaisant inzake de buitenlandsche politiek behandeld, in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken, Delbos. De onafhankelijke senator Armbruster be handelde de vriendschap van Frankrijk met de landen, welke in den oorlog aan zijn zijde streden. De minister-president verklaarde te Genève dat de banden van vriendschap met Frankrijk nog steeds even hecht waren, doch eenige weken later verklaarde de Koning van België, dat zijn land voornemens was zijn j volledige onafhankelijkheid te hernemen of l te bewaren. Verder zeide Armbruster, dat de 1 Kleine Entente verdeeld schijnt. Terwijl de banden met Joegoeslavië en Italië weer zijn aangeknoopt, verwijdert zich Roemenië van de politiek van Titulescoe. Tsjechoslovakije blijft trouw aan Frankrijk, doch het vraagt zich sedert de bezetting van het Rijnland met ongerustheid af, of het in geval van een aanval kan rekenen op doeltreffenden steun van Frankrijk. Ten aanzien van Polen zeide spreker dat dit land wordt gekweld door de herinnering aan de „Poolsche deelingen" en iich beurtelings keert tot Frankrijk en Duitschland. Inzake de betrekkingen tot Italië zeide Armbruster dat het Stresa front is verbroken en de betrekkingen worden nog steeds gehinderd door de kwestie van de er kenning van den koning als keizer van Ethiopië, Vervotgene hespraS de senator het bolsjewisme, dat hij een dictoriaal bewind van den eersten rang noem de. Aan het verdrag van Frankrijk met de Sovjet-Unie dankt men de beeetting van het Rijnland, het Ja- pansch-Duitsche verdrag en den oorlog in Spanje. Spreker verlangt dat het verdrag met de Sovjet-Unie herzien wordt. Hij betreurt verder, dat de niet-inmenging in Spanje eet>st aoo laat tot stand is gekomen. Tenslotte wees spreker er op, dat Duitsch land reeds alle clausules van het vredes verdrag, behalve die welke betrekkingen hebben op de verdeeling van het grondge bied heeft te niet gedaan. Tegen deze laatste clausule ie thans een veldtocht op touw gezet, waarin Hongarije wordt meegesleept. Ministerpresident Blum heeft een verbazing wekkend optimisme betoond in zijn droom over een ondeelbaren vrede. Armbruster hoopt, dat. de ministerpresident niet door een algemeenen oorlog uit dezen droom zal worden gewekt. Hierna interpelleerde Senator Marcel Plai sant, die zich beperkt tot het Britsch-Ita- liaansch verdrag en de Middellandsche Zee- politiek. Hij zeide o.a. dat het prestige van Frankrijk in de Middellandsche Zee afhangt van de wijze waarop de niet-inmengings- cvereenkomst van Londen door de regeering wordt uitgevoerd. Als Italië een eiland fe ïn de Middellandsche Zee, zooals de Duce 1 November zeide, en als Engeland zijn verbindingswegen moet bescher men, dan heeft Frankrijk het recht hier op te antwoorden, dat het drie kusten heeft aan de Middellandsche Zee, nl. het moederland zelf, Noord- Afrika en Syrië, welke verdedigd moeten worden en waarheen de ver- f bindingswegen ook beschermd moe ten worden, Senator Plaisant vroeg vervolgens of het eilandje Ibiza nog steeds door de Italianen bezet is en of het waar is, dat het eilandje Portelleria sedert eenigen tijd aanzienlijk versterkt is. Dit eilandje ligt tegenover de kust van Tunis. Tenslotte raadde hij aan de Duitsch-Fransche betrekkingen nogmaals grondig in den senaat te bespreken. Vervolgens besprak senator Bergeon. Hij behandelde het Britsch-Italiaansche gentle mens argreement en betreurde dat Frankrijk hierbij niet was uitgenoodigd. Bij deze over eenkomst wordt bepaald dat status quo in de Middellandsche Zee gehandhaafd blijft, doch dit is geen garantie tegen het feit, dat son*ige strategische punten in handen zijn van een derde mogendheid. Hier interrumpeerde de communist Cahin, die verklaarde, dat Italiaansche vliegtuig bases zijn gevestigd op de Balearen en dat Duitsche agenten Spaansch Marokko en de Kanarische eilanden bewapenen. Bergeon beveelt verder aan de kusten te versterken en vliegtuigbases op te richten te Casa Blanca en Dakar. Na een korte onderbreking antwoordde minister Delbos op deze interpellaties. DELBOS. Zich In het bijzonder richtend tot senator Armbruster verklaarde de minister even eens de kwestie van de Fransche Ambas sade te Rome te betreuren. De minister deel de mede, dat de Italiaansche regeering in September j.1. haar toestemming gaf tot de benoeming van de Saint Qucntin tot ambas sadeur, doch tevens vroeg dat in de geloofs brieven den koning den titel van keizer van Ethiopië zou worden gegeven. Aangezien een dergelijk verlangen aan de Vereeniede Staten niet te kennen was ge geven, kon Frankrijk deze achteruitzetting niet aanvaarden. Bovendien is de regee ring van meening, dat zij te kort komt in haar verplichtingen aan den Volkenbond door op deze wijze de verovering van Abessinië te erkennen. Ten aanzien van het gentlemens agree- ment verklaarde Delbos, dat Frankrijk een algemeene overeenkomst wcnscht, teneinde een hegemonie in de Middellandsche Zee on mogelijk te maken. Door den Spaanschen burgeroorlog is dit verlangen op het oogenblik niet te verwezenlijken. Door den hierdoor geschapen toestand is het niet mo gelijk -oote problemen in het algemeen en de kwestie van de Middellandsche Zee in het bijzonder, te bestudeeren. De minister wees er op, dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst tot stand is gekomen door het ver langen de oude moeilijkheden afge scheiden te houden van de nieuwe en zooveel mogelijk de grieven, welke door de Abessijnsche crisis in het leven waren geroepen, uit de weg te ruimen Daarom verzette Frankrijk zich er niet tegen. De minister zeide verder, dat het regelen van een kwestie, waarbij Frankrijk zoo nauw betrokken is, zonder dit land, een belachelijkheid zou zijn. Ten aanzien van de niet-inmenging wees minister Delbos op de verschillende phases van de Fransche actie dienaangaande. Ook wees hij er op, dat bij de verdragen, welke Frankrijk heeft geslotep, geen gevallen zijn voorzien als den burgeroorlog in Spanje Spreker wenscht zich geluk met de niet-inmengingsovereen- komst van Londen. De regeering heeft de Fransche zaak goed gediend. Ten aanzien van de vriendschappen van Frankrijk zeide de minister dat Frankrijk de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Nooit was de solidariteit met Engeland zoo groot en dit is de beste garantie voor den vrede in Europa. Het verdrag tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie behoudt zijn waarde, evenals de verdragen met de Kleine Entente Ook het verbond met Polen heeft zijn volle kracht bewaard. Tenslotte groe peert Frankrijk te Geneve alle landen rond om zich, die een gelijk ideaal en gelijke hoop hebben en het uur schijnt gekomen om den vredeswil tusschen Frankrijk en Duitschland, welke zoo dikwijls is uitge sproken, o.a. door de oudstrijders nader uit te werken. Het leger moet zich van politiek onthouden. Tijdens de besprekingen in de begrootings- commissie der Japansche Kamer heeft zich een discussie ontsponnen tusschen Ryozo Makino, lid van de Seyoekai-partij, een Soe- giyama, minister van Oorlog, die gesteund werd door Hayashi, over den rol der leden van het leger in de regeeringspolitiek. Ma kino uitte verwijten over de inmenging van leden van het leger in politieke zaken en vroeg nadere verklaringen over de toespe ling van den minister op corruptiefeiten. Soekiyama sprak de woorden van den afgevaardigde tegen, maar gaf toe, dat de leden van het leger zelfs het recht niet zouden moeten kun nen hebben een meening uit te spre ken over politieke zaken. Hayashi gaf uiting aan de hoop, dat de leden van het parlement er naar zouden streven het volk beter te doen hegrijpen van welken aard de tegenwoordige behoef ten van de nationale verdediging zijn. Makino vroeg vervolgens waaruit de z.g. „Vastelandspolitiek" der regeering bestond. De ministers antwoordden, dat die niet be stond. Het eenige, dat het leger wil is de ontwikkeling van Mandsjoekwo beter te verzekeren, de betrekkingen met dezen staat hechter te maken en den vrede in 't Verre Oosten te verzekeren door de econo mische welvaart tusschen China, Mandsjoe- rije en Japan te versterken. Tsjoe Foenada, lid van de Seyoekaipartij, vroeg vervolgens of het voornemen tot mi litaire herwapening van Japan aanleiding gaf te veronderstellen, dat oorlog tusschen Japan en Rusland onvermijdelijk is. De mi nisters antwoordden, dat de sterkere bewape ning slechts ten doel had te verhinderen, dat een oorlog zou uitbreken en dat er geen aanleiding was de hoop te laten va ren, dat een regeling der betrekkingen met Rusland tot stand zou kunnen komen, wan neer Rusland terugkwam van zijn houding door af te zien van bewapeningen in het Verre Oosten en van communistische be drijvigheid in Mandsjoerije en China. Geen verdere landhonger. Hayasji verklaarde, dat de houding van Japan ten aanzien van Noord-China als volgt was: Japan begeerde geen enkel ge bied, maar vreesde dat Noord-China een operatiebasis zou worden voor de tegen standers van Japan en Mandsjoekwo. Hij voegde hieraan toe, dat hij wenschte, dat Noord-China open zou blijven voor de uit breiding van de economische en cultureele betrekkingen van den rest van China met Mandsjoekwo en Japan. Hayasji besloot zijn verklaringen met te zeggen, dat de autonome regeering van Oost-Hopei en de politieke raad van Hopei en Tsjahar in het leven konden worden geroepen dank zij de hierboven vermelde omstandigheden. ..Wan neer de Nanking-rogeering een beslissing zou nemen, die in strijd zou zijn met de Ja pansche desiderata, zouden de betrekkin gen met .Tapan verscherpt kunnen worden, maar iets dergelijks zal niet geschieden." NEGUS MAG NIET VAN DE PARTIJ ZIJN. De „British United Press" heeft te Rome uit gezaghebbende bron ver nomen, dat Italië besloten heeft, de kroningsplechtigheid van George VI te boycotten, indien de nitnoodiging aan Hailé Selassié wordt gehand haafd. De ochtendbladen zouden, volgens het Hdbld. over deze kwestie niets hebben ver meld, doch de vroege edities van de avond bladen zouden verontwaardigde commenta ren hebben gegeven onder vlammende op schriften als „De klucht gaat door1' enz. De „Giornale dTtalia" acht het een onbe schaamdheid, den vertegenwoordiger van den Koning van Italië op gelijke hoogte te plaatsen als den vertegenwoordiger van den slavenhandelaar Tafari, terwijl verder in of- ficieele kringen wordt betreurd, dat het strikt vasthouden aan vormen het langzaam op bouwen van vriendschap en vertrouwen tus schen Groot-Brittannië en Italië tegenhoudt. Het is of Groot-Brittannië niet wenscht, aldus wordt in deze kringen betoogd, dat de vriendschap wordt hersteld. De uitnoodiging van den Negus wordt als een duidelijke be- leediging opgevat. De bedoeling was ge weest kroonprins Umberto naar de kronings plechtigheid af te vaardigen, doch daar zal thans vermoedelijk niets van komen. Intusschcn moet een zegsmans van de re geering hebben verklaard, dat als ook andere „onttroonde vorsten", zooals b.v. ex-koning Alfonso worden uitgenoodigd, Italië toch wel een vertegenwoordiger zal zenden." Zoo niet, dan moeten wij," aldus de zegs man, „den toestand van alle kanten onder oogen zien en de diplomatieke beslissingen nemen, welke wij noodzakelijk achten." Uitnoodiging aan den Negns be vestigd. De legatie van Abessinië bevestigt, dat de Negus de uitnoodiging heeft ontvangen zich bij de kroningsplechtigheden te laten ver tegenwoordigen. De naam van dezen verte genwoordiger zal later worden bekend ge maakt. DE DUISTERE BEDOELINGEN VAN ENGELAND. De bijeenkomst van den grooten fascis- tischen Raad op 1 Maart a.s. acht men te Rome van groote beteekenis. Men heeft zij delings vernomen, dat Haile Selassic zich bij de kroningsfeesten te Londen zal doen vertegenwoordigen door Dr. Martin of door zijn eigen zoon. Zoolang geen nadere gege vens zijn verkregen, zal de Italiaansche re geering naar het schijnt, het nemen van een beslissing inzake de vertegenwoordiging bij de plechtigheden te Londen uitstellen. Tot dusver meende men, dat de Prins en Prin ses van Piemont het Huis van Savoye zou den vertegenwoordigen. Rome ziet bovendien in de Engel- sche bewapening een aanwijzing van duistere bedoelingen van Enge land. Het staat vast, dat de aan staande zitting van den grooten raad gedeeltelijk aan de bestudee ring van dezen kant van de nieu we Britsche politiek zal zijn gewijd. Een nieuwe dictatuur POLEN IN DE RIJ DER TO TALITAIRE STATEN We gaan hoe langer hoe meer den weg op van dc totalitaire staten. Men mag dit wil len ontkennen, omdat men het niet wenscht, maar Europa gaat toch dat is niet te ontken nen, de laatste jaren steeds meer landen tellen, die door één wil geregeerd worden. In Spanje wachten wc nog af welke richting het op zal gaan, maar dat het of fascisme of communisme wordt, dat is in ieder geval wel zeker. En nu volgt Polen in de rij van de totali taire staten. Het politiek program, dat kolo nel Adam Koe Zondag j.1. in heel Polen per radio en per manifest heeft gelanceerd, kan worden beschouwd als een inleiding tot de dictatuur van maarschalk Smigly Rydz over een totalitair Polen, zoo schreef het Hdbld. gisterenavond. Kolonel Koe, de bevelhebber van de Poolsche Legionnaires, kreeg 24 Mei van het vorig jaar van maarschlk Smigly Ridz, de opdracht, om voor de naar aan hangers zoekende regeering een program op te stellen, „bevattelijk geconcipieerd en ge schikt voor de tegenwoordige belangen" van den Poolschen staat. Koe kan worden beschouwd als de groo te vertrouwensman van maarschalk Smig- ly-Rydz die omhangen met den breeden mantel van wijlen den dictator Pilsoedski, er naar streeft, in diens geest Polen's lot verder te bestieren. Uit de bewoordingen van de opdracht, welke Koe uit de handen van Smiglv-Rydz heeft ontvangen, kan dat ten overvloede blijken. Den staatkan men slechts orga- niseeren, wanneer de wil uit een centraal punt wordt geleid. Het komt er zeker op aan, dat een ieder zijn bete broods krijgt; dat is iets, waarover niet meer behoeft te wor den gesproken, maar dat is niet voldoende, er moet nog een hoo- ger doel zijn, waarnaar wij stre ven. De eenige oplossing, welke voor ons moet uitschijnen, is de verdedi ging van Polen." Het centrale punt in het door kolonel Koe ontvouwde program is inderdaad de verdediging van Polen, en het doel van het program is klaarblijkelijk, het nationale bewustzijn van alle Polen op te wekken, die bereid zijn om, zooals in den strijd voor de onafhankelijkheid en in den Poolsch- Rus- sischcn oorlog, persoonlijke en materieele overwegingen ondergeschikt te maken aan het algemeen welzijn van het land. Er moet een eind komen zoo heet het - aan alle onvruchtbare en demoraliseerende discussie, aan alle mccningsverschil over doctrine, aan overdreven individualisme, aan politieken strijd. Dat wil practisch zeg gen, dat voortaan één wil wet is: die van den nieuwen dictator Smigly Rydz. Het communisme wijst Smigly Rydz af als „volkomen vreemd aan den geest van het Poolsche volk", evenals ,alle invloeden van buiten die pogen vreemden druk op het politieke en sociale leven van Polen wit. te oefenen" Verscherpte strijd tegen de fas cistische bonden. Na den Koning dc lijst te hebben aange boden van zijn nieuw ministerie heeft mi nister-president Tataresco tegenover de pers een verklaring afgelegd volgens welke hij de leiding van het ministerie van binnen- landsche zaken heeft overgenomen om een persoonlijke bijdrage te leveren tot het werk van de administratieve consolidatie des lands. Hij heeft voorts uitdrukking ge geven aan zijn wil den volledigen eerbied te verzekeren voor de gezagsidee. Tataresco verklaarde met name: In het land heerschen kalmte en orde en de be volking verheugt zich derhalve in het begin van een zichtbare welvaart op ieder gebied van het oeconomisch leven. TATARESCO Ik zal niet toestaan, dat deze kalmte en orde worden bedreigd door eenige haarden van agitatie welke in het leven zijn geroe pen door lieden zonder verantwoordelijkheid en ik zal niet dulden, dat de goede reputatie van het land zal worden geschaad door een zeer kleine minderheid van agitatoren, die niets gemeen hebben met den geest en de behoeften van de volksmassa. Eenheid in de liberale partij. De reconstructie van het ministerie is het einde van een crisis, welke sinds lan gen tijd latent was in de liberale partij met name ten aanzien van de houding der re geering tegenover de extremistische groe pen der rechterzijde. Onlangs hebben tal van parlementsleden een memorandum on derteekend, waarin de aandacht van den minister-president werd gevestigd op de gevaren, welke de „politiek van buitenspo rige verdraagzaamheid" voor het constitu- tioneele en democratische stelsel verwekte en gevraagd met spoed maatregelen te ne men welke het gezag van den Staat zouden kunnen herstellen. In verband hiermede schijnt de be noeming van generaal Gabriel Ma- rinesco tot onderstaatssecretaris be last met de algemeene veiligheid in staat de ongerustheid weg te nemen die met name in liberale kringen was teweeggebracht door de geweld daden en toenemende agitatie der extremisten. Marinesco was tot nu toe hoofd commissaris van politie te Boeka rest hij gaat door voor een verwoed tegenstander van de beweging der „ijzeren garde". Voorts verheugt hij zich in het vertrouwen van de kroon Zijn benoeming tot medewerker van Tata resco in diens nieuwe functie aan het mi nisterie van binnenlandsche zake wijst naar de algemeene opvatting op het vaste voornemen van Tataresco voortaan energiek op te treden tegen illegale activiteit Ove rigens, aldus besluit Havas, is dit de geest der verklaringen, welke Tataresco tegenover de pers heeft afgelegd en uiteengezet in een circulaire van het ministerie van bin nenlandsche zaken aan de provinciale gou verneurs. De geheimzinnige vliegtuigen zijn geen spookverschijningen. Belgonen legt een bekentenis af. De Noor Belgonen, die eenige weken ge leden in hechtenis is genomen, verdacht van spionage voor de Sovjet-Unie, heeft voor den rechter-commissaris te Vadsoe een uit voerige bekentenis afgelegd. Hij moest vol gens zijn verklaringen zijn berichten in oode doorgeven aan zijn opdrachtgevers in Rus land. O.m. moest hij onmiddellijk kennis ge ven van de aanwezigheid van vreemdelin gen in Noord-Noorwegen. Ter vergemakke lijking van de berichtgeving stond hij voort durend in radiotelegrafische verbinding met zijn oom, die kapitein op een Russisch wachtschip is. Het schijnt, dat Belgonen in Noord-Noor wegen handlangers heeft gehad. Generaal Erichsen heeft tegenover de pers verklaard, dat het Noorsche volk nu einde lijk moet inzien, dat bij de geheimzinnige vliegtuigen en duikbooten, die boven het land en langs de kust gezien zijn, geen spra ke is van spookverschijningen, het is bitte re ernst. MEIJI TEMPELPARK ALS PLAATS VOOR DE SPELEN GEKOZEN. Het Japansche organisatiecomité der Olym pische Spelen, is gisteren bijeen gekomen om te bepalen, welke terreinen en gebou wen den athleten in 1940 als strijdperk zullen dienen. Zooals te verwachten was, viel de keus op het Meiji-stadion dat in de z.g. Meiji- tuinen is gelegen. Deze tuinen ontleenen hun naam aan het belangrijkste heiligdom van Japan: den tempel van Keizer Meiji in het centrum van Tokio. Zoowel het stadion voor de athletiek als het zwemstadion zullen geheel verbouwd worden en men denkt den tijd tot 1940 ten volle noodig te hebben voor de enorme uit- brending van deze stadia In deze bijeen komst, welke door prins Tokoegawa werd voorgezeten, werd verder het besluit geno men, dat de hockey-, polo-, voetbalwed strijden- enz. op de terreinen van de vroege re militaire schietbanen zullen worden ge houden, welke ten dien einde zullen wor den uitgebreid Voor de werkzaamheden aan het stadion voor de athletiek en aan het zwemstadion te verrichten, heeft de regee ring reeds een bedrag van 10 millioen yen, toegezegd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1