Eieren en zuivel in crisistijd Het aangename en het nuttige Een voorjaarsbode De opknapdiensl Een kwestie van dollars Binnenland Steun aan kleine boeren Chauffeur gaat vrij uit Gezellige oudejaarsavond Een onbezoldigd rijksveld wachter is rijksambtenaar De kleuren van de Nederlandsche vlag Vreemde aangifte Spo vlieger vloog te laag Het eenvoudige donkere japonnetje roept in 't voor- Jaar als 't ware om een fleurige garneering. Wi] geven hier een kraag-garnituur van helder witte zijde, waar een corsage op aangebracht is, in de kleur van de Japon. WIJ FRISSCHEN ONS AVONDJAPONNETJE EEN BEETJE OP. Op plaatsen die het meest te lijden hebben, loopt een zwart zijden japonnetje vlug vale plekken op Hoe dit weer in orde ie krijgen? Het volgende middel helpt werkelijk probaat.. Men schraapt een aardappel en doet dit schraapsel in een kopje met water. Met het aftreksel ervan wrijft men de vale plekken aan de voor- zoowel als aan de ach terzijde in. Daarna met een warmen bout de achter zijde van de stof opstrijken. HET WASSCHEN VAN EEN KANTEN JURK. In een kanten japonnetje wil licht een scheurtje komen als men het wascht. Dit kan echter verhinderd worden. Men wikkelt de japon in een lap dunne stof, waar na het in een vet sopje van beste zeepvlokken ge daan wordt, laat het een poosje liggen en drukt daarna voorzichtig het vuil er uit. Op dezelfde manier naspoelen in schoon water. GEPLET FLUWEEL. Geplet fluweel verkrijgt z'n ouden glans weer, als men het strak gespannen boven een pan kokend water houdt, terwijl een ander de stof tegelijkertijd tegen den glans in, met een hard borsteltje bewerkt. Wat filmsterren verdienen. Het Amerikaansche blad Variety publiceert de inkomens van sterren en regisseurs over 1935 en het moet den „man in the street" min of meer duizelen bij het zien van deze cij fers. De bovenste vier plaatsen van de lijst worden ingenomen door Pa- ramount-acteurs en -actrices en deze vier gelukkigen nemen ieder jaar het volgende liefelijke bedrag mee naar huis: Mae West 480.833, Mariene Dietrich 3G8.000, Bing Crosby 319.907, Gary Cooper 311.000, Onder aan de lijst staat de band leider Eddy Duchin, die verschillen de musicals gemaakt heeft, met het kinderachtige bedrag van slechts 65.000 Ook de regisseurs kunnen behoor lijke banksaldi hebben. Frank Bor- zage, die de Dictrich-film „Begeerte" maakte, verdiende 242.000. Cecil De Mille staat aanzienlijk lager met 72.000 en King Vidor staat er tus- schenin met 140.000. Men moet natuurlijk rekening houden met de waarlijk fantasti sche uitgaven, die vooral de sterren heiben te doen Belastingen, feesten personeel, publicity en duizend-en- óét andere belangrijke dingen slok keu heel wat op, maar het ovcrblij- .veide is toch nog wel genoeg om rond te komen. Mariene Dietrich Omtrent den te verleenen extra- steun aan kleine boeren wordt nog nader medegedeeld, dat de uitkee- ring aan degenen, die tot deze cate gorie gerekend kunnen worden, zal bedragen: Voor landbouwers met een opp. cultuurgrond minder dan 1 H.A. f 35, voor landbouwers met een opp. cul tuurgrond van 1 t.m. 2-99 H.A. f 45. Voor landbouwers met een opp. cultuurgrond van 3 t.m. 5 H.A. f 35. Zooals uit deze regeling blijkt, heeft de Minister van Landbouw en Vis- scherij, in afwijking van de aanvan kelijk gepubliceerde regeling, ook nog een uitkeering beschikbaar ge steld voor landbouwers met een op pervlakte cultuurgrond minder dan 1 H.A. Alle landbouwers, die volgens de beschik bare gegevens voorloopig in aanmerking zouden komen voor een uitkeering, krijgen een formulier ter onderteekening toegezon den. Dit formulier dient onverwijld in de bijgevoegde dienstenveloppe. te worden in gezonden bij de provinciale Landbouw-Cri- sis-Organisatie, waarbij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of na den daarop vermelden datum bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie voornoemd inkomt, wordt geacht, dat de betrokken landbouwer niet voor een uitkeering in aanmerking wenscht te komen. Personen, die op 1 Maart a.s. nog geen formulier ontvangen hebben en meenep toch aan de gestelde voorwaarden te vol doen, kunnen tot 14 Maart 1937 een formu lier bij den districts-secretaris verkrijgen, welk formulier vóór 21 Maart onderteekend bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij zijn aangesloten, moet zijn ingezonden. 100 K.M. per uur ls niet altijd strafbaar. Delft Twee weken geleden stond voor den kantonrechter te Delft de chauffeur K. uit Den Haag terecht, omdat hij op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Ovcr- schie had gereden met een snelheid van 100 K.M. per uur en bij de kruising met den Akkcrdijkscheweg een dame had aangere den. De ambtenaar van het O.M. had 75 gulden boete, subsidiair een maand hechtenis ge- eischt, doch de kantonrechter had de zaak veertien dagen aangehouden, teneinde eeni- ge deskundigen te hooren. Vandaag diende de zaak opnieuw. Dc dhauffeur van Selm uit Delft en de com missaris van politie te Delft, dc heer U. van der Zee gaven als hun mecning to kennen, dat do weg ter plaatse een snelheid van 100 K.M. per uur zeker toelaat zonder gevaar voor oplettende voetgangers. De derde des kundige, Ir. Tyke van den A.N.W.B. gaf een uitvoerige uiteenzetting van den toestand ter plaatse en concludeerde eveneens, dat de weg voor het groote snelverkeer geschikt is. Na het verhoor der deskundigen trok het OM. zijn eisch in en vroeg vrijspraak, waar bij de verdediger, mr. C. Vlot uit Schevenin- gen, zich aansloot. De kantonrechter sprak den verdachte overeenkomstig den eisch vrij. Verd. ontkent uit „standsbesef." Op den Oudejaarsavond' wachtte een be woner van de Fagelstraat, te Amsterdam, een onaangename verrassing. Hij kwam te gen tien uur met vrouw en dochter thuis. Tot zijn verbazing brandde in het portaal licht en onder dc deur door zag hij. dat ook de lampen in de kamer ontstoken waren. De deur bleek geforceerd en de inbrekers bevonden zich nog in de woning. Juist op het oogenblik, dat dc Fagclstraat-bewoner, die zoo tijdig thuis was gekomen, binnen wilde gaan, werd de deur opengeworpen. Twee mannen wilden de trap afrennen. Maar de heer des huizes bleek niet voor een klein geruchtje vervaard en riep: „Jul lie komen er niet uit." Zonder veel woorden vuil te maken gin gen de inbrekers tot daden over. Zij be sprongen hem en wisten den doorgang vrij te maken. Achtervolgd door den bewoner vluchtten zij de straat op. In het portiek bleek nog een uitkijk te staan, die even eens het hazenpad koos. Ecnige straten verder wist men een van de inbrekers te grijpen. Intusschen had een buurman de politic gewaarschuwd, zoodat de arrestant weldra veilig was opgeborgen. Gisteren stond hij terecht voor de vierde kamer der Arr. rechtbank. De Fagelstraat bewoner herkende hem pertinent als den man. die op Oudejaarsavond zijn woning was binnengedrongen. Verdachte, die tweemaal veroordeeld is, ontkende: „Ik was wel in de buurt en ik was er op uitgetrokken om ergens in te breken, maar in dat huis in de Fagelstraat ben ik niet geweest Dc Officier van Justitie, mr. de Muinck Keizer, hechtte weinig waarde aan verd.'s ontkenning. Verdachte heeft de treurige moed om te zeggen, dat hij op een inbraak uit was, doch dat hij niet in de woning in de Fagelstraat is geweest. Door den bewo ner is hij echter in het huis aangetroffen en na een achtervolging kon hij worden gegrepen. Thans ontkent hij uit een soort „standsbesef". Verd. was in het bezit van valschc sleutels, handschoenen cn een breekijzer. De man is een gevaar voor üe maatschappij. Spr. requireerde wegens poging tot dief stal met braak in vereeniging gepleegd, een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. Th. Boerlage, pleitte vrijspraak. Vonnis 10 Maart. Vergunning tot den verkoop van sterken drank geweigerd. De onbezoldigde rijksveldwachter M. C. te Vlieland had aan Gedep. Staten van Noord- Holland vergunning verzocht voor den verkoop van sterken drank in het klein in een hotel, alleen voor logeergasten. Gedcp. Staten hebben deze vergunning geweigerd op grond dat dc betrokkene een betrekking bekleedt, in dienst van een pu bliekrechtelijk lichaam. C. is van dit besluit in beroep gekomen bij dc Kroon, waarbij hij aanvoerde, dat hij niet In dienst is van een publiekrechtelijk lichaam, maar in dienst van een particu lier persoon, namelijk den pachter van het jachtveld op -Vlieland en als zoodanig de functie van onbezoldigd rijksveldwachter uitoefent. In het thans met betrekking tot dit be roep verschenen Kon. Besluit wordt over wogen, dat onbezoldigde rijksveldwachters, al mogen zij overigens in dienst zijn van particulieren, in hun voormelde kwaliteit moeten worden aangemerkt als in dienst te zijn van het rijk. Krachtons het organisa- tiebesluit Rijksveldwacht maken zij immers zegt het Kon. Besluit deel uit van het korps rijksveldwacht, worden zij aan- De Staatscourant van gisteravond bevatte het volgende Koninklijke Besluit: Wij Wilhelmlna, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. op de voordracht van onzen Mi nister van Staat, Minister van Ko- loniën, Voorzitter van den Raad van Ministers van 5 Februari 1937, hebben goedgevonden en verstaan: te bepalen: de kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden zijn: rood, wit en blauw. Onze Ministers, Hoofden van De partementen van Algemeen Be stuur, zijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de Staatscourant zal worden geplaatst. Zeil am See, den 19 Febr. '37. WILHELMINA. gesteld door den Minister van Justitie en staan zij onder toezicht van den districts commandant. Uit een en ander volgt, dat hun verhou ding tot het Rijk als die van een, zij het ook bijzonder, ambtenaar is te beschouwen. Het beroep is daarom ongegrond verklaard. WINKELDIEVEGGEN. Zij hadden twee boodschappen* tasschen bij zich om de buit te bergen In een groot, magazijn in de Rotterdam- sche binnenstad heeft de politie aangehou den twee Amsterdanische winkeldieveggen, de 30-jarigen A. J. O., echtgenoote van H. van O. en de 31-jarige W. J. B., echtgenoote van H., die in een genoemd magazijn een partij zakdoeken en handschoenen hadden gestolen tot een gezamenlijke waarde van f 160. De beide vrouwen waren speciaal daartoe uit Amsterdam overgekomen met medebrenging van een grooten koffer en twee boodschappentasschen om een en an der in mee te nemen. KIND IN SLOOT VERDRONKEN. Gisterochtend is te Varik het tweejarig zoontje van J. Tamis in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt en verdron ken. Gewond meisje bij spoorweg overgang gevonden. Door trein gegrepen? Dinsdagavond kwam de 27-jarige motor rijder H. S. uit de Speelmanstraat te Rotter dam op het politiebureau aan de Hoflaati, aldaar mcdedeeling doen, dat hij op den Tcrbregschewcg nabij den spoorwegover gang een meisje had zien liggen, dat blijk baar vrij ernstig gewond was. De man wist niets over dc toedracht van het. ongeluk, hij was direct doorgereden om de politie te waarschuwen. Toen de politie ter plaatse kwam ontdekte zij, dat het meisje inmiddels met een parti culieren auto was overgebracht naar het verhandlokaal van don geneeskundigen dienst, vanwaar zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel was vervoerd. Het bleek te zijn de 18-jarige T. J. Stolk, wonend aan de Kerklaan te Nieuwekerk, die als dienstmeis je in betrekking is bij een familie aan de Bergschclaan. Zij was per fiets op weg naar huis toen het ongeluk, waaromtrent men nog in het duister tast, haar is overkomen. Op het moment, dat de motorrijder passeer de, stonden ter plaatse een groot aantal menschcn, doch later toen de politie arri veerde, was er niemand, die omtrent h.et ongeluk eenigerlei inlichting kon verstrek ken, waarom de politie van het bureau Hof- laan diegenen, die omtrent dit duistere on- tie? Het gaat hier niet om den ab- solutcn prijs die de melk opbrengt. Het gaat slechts om de vraag of de relatie tusschen kostprijs en op brengst een loonend resultaat bij een overvloedige melkproductie op levert. De verliesgevende zuivelexport. Dan echter wint de vraag aan beteekenis. of er bij deze stijgende melkproductie nog wel een toekomst voor onzen export van zuivel- en melkproducten is weggelegd. De vraag ook of wij nu maar altijd kunnen doorgaan met wat men tegenwoordig aan duidt als de verliesgevende zuivelexport. Deze laatste vraag beantwoordt spr. ont kennend. Ook deze zoogenaamde verlies gevende export is een onderdeel der crisis- regelingen. Of andersom geredeneerd: in dien die export niet verliesgevend was in verhouding tot de productiekosten, dan wa ren er geen crisisregelingen noodig. Voor dc toekomst zijn er echter hoopgevende ver schijnselen. De positie wordt langzamer hand iets beter. De prijzen zijn nog onvol doende. doch zulks in mindere mate dan enkele jaren geleden. Is er hoop, is er toekomst voor onzen zui velexport? Spr. meept te mogen zeggen van wel. Het geheele Nederlandsche exportsur- plus is een druppel op de totale wereld productie. Een kleine verbetering der alge- mcenc welvaart, een kleine verbetering van het woreldverbruik is in staat ons surplus en veel meer dan dat op te nemen, en dan blijft er nog voldoende elasticiteit van vraag over. om de prijzen tot een ook voor onze productie redelijk peil te doen stij gen. Daarbij zal men niet uit het oog moeten veriiezen, dat wij onzen export inderdaad moeten ombouwen. Daarom: geeft gelegenheid door vrijheid aan industrie en handel om hier op te bouwen. Dit geldt voor onze zuivelproductie en zuivelexport. Dit geldt evenzeer voor onzen export van en handel in andere producten, zaden, aardappelen, groenten, fruit, var kens, vleesch, spek, eieren, pluimvee en zoovele andere producten. geluk iets Innen mededeelen, verzoekt zioh te willen woegen aan dat bureau. Het meie is met hoofdwonden en een hcrsenschiding in het ziekenhuis opgeno men. Ilna fiets is gedeponeerd aan het blokhuis vi de Nederlandsche Spoorwegen. STEKPARTIJ IN GARAGE. Op 24 (tober j.1. kregen twee chauffeurs in een gage op den Ceintuurbaan te Am sterdam zie, waarbij de een den ander in de buik ak, waardoor deze een levensge vaarlijkeronde opliep. Hij herstelde echter en kon December het ziekenhuis verla ten. De chiffeur H. P. werd gisteren door de rcchtba) te Amsterdam wegens zware mishamling met voorbedachten rade ge pleegd, eroordeeld tot anderhalf jaar ge- vangenltraf met aftrek van voorarrest Het O.l had twee jaar gerequireerd. f 200.boete. HIJ raakte met een vleugel van zijn toestel de romp van een schip. Inïptember J.1. had de 22-jarige student en lding van de nationale luchtvaart- scho R. V. L. van T. uit Delft, als be- stuuer van een sportvliegtuig op zeer ge- ringhoogte gevlogen boven het in den Nieten Waterweg bij Maassluis varende stotfehip „Oranjepolder". Hhad boven het schip gecirkeld' ter begtting van een aan boord zijnde ken- nis.aarbij had een der vleugels den sch>sromp geraakt. Voden kantonrechter te Delft had hij zich gisfcn te verantwoorden wegens het in gevr brengen van de veiligheid van het veter. ^deskundigen werden gehoord de heer J. t der Heijden, directeur van den Rijks- luivaartdienst en D. L. Asjes, chef-in- strteur van de Natinonale Luchtvaart scll te IJpenhurg. 'de deskundigen wezen erop, dat laag vlfen boven water is toegestaan, indien ge personen In de nabijheid zijn. rdachte heeft echter op onverantwoor dde wijze gevlogen, temeer, daar hij geen eiren vlieger is. Door de N. L. S. is hij graft met een schorsing van twee jaar. ;t O. M. trok een vergelijking tusschen hdoor verdachte overtreden art. 10 van h Luchtvaartreglement en art. 22<n van bmotor- en rijwielreglement. Het achtte \i. schuldig en eischte twee honderd tfen boete, subs. veertig dagen hechtenis i intrekking van het vliegbrevet voor tijd van zes maanden, i verdediger, mr. H. P. Bennewitz, drong i op vrijspraak. Iet vonnis luidde twee honderd gulden •te, subs. veertig dagen hechtenis. De regeering negeert de vakmenschen Gecentraliseerde export op Duitschland ontwricht bestaan de exportzaken. Pluimveehouderij en eierenexport in ert- sistijd", was het onderwerp, waarover de heer D. J. Holsteijn voor den Ned. Industrie- en Handelsraad Dinsdag j.1. sprak. Spr. behandelde dc pluimveehouderij, on derverdeeld in graanrechten en teeltrege ling, en den eierenexport. Bij de invoering der graanrechten heeft de regeering medegedeeld, aldus spr., dat deze de pluimveehouderij niet mochten be lasten. Tegelijk met de invoering der graan rechten werd ook een restitutieregeling ge troffen. Het gaat er niet alleen om, of de pluim veehouder de bij den uitvoer aan den ex porteur gegeven restitutie wel in handen krijgt, doch ook, of er wel een prijsoptrek- kende werking, voor het binnenland plaats vindt En nu zal het toch wel duidelijk zijn, dat deze prijsoptrekkende wer king alleen tot haar recht komt, wanneer het inderdaad de exporteur is, die de markten inzet Is de binnenlandsche prijsverhouding be ter, dan is het de binnenlandsche koopman die met koopen begint, die geen restitutie ontvangt, derhalve ook niet met dat bedrag rekening houdt en dan faalt die prijsop- trekkende werking dus volkomen. Voorts wees spr. erop, dat zelfs indien de pluimveehouders ten volle restitutie ontvingen voor de verhoogde voederkosten door de monopolierechten ontstaan, deze monopoliehcffingen de eierprijzen niettemin kunstmatig op een zoodanig hoog niveau houden, waardoor althans de binnenland sche afzet nadeclig wordt beinyloed. Teeltregelfng voor de pluimvee houderij. Spr. kwam vervolgens tot don toeltrege- ling voor dc pluimveehouderij. Het verdient vermelding, dat dc Neder landsche industrie- en handelsraad de suc cessievelijke ministers van landbouw tel kens opnieuw verzocht heeft over deze voor onze volkswelvaart zoo belangrijke aange legenheden nu eens ernstig overleg te wil len plegen met zaakkundige vertegenwoor digers van de betrokken takken van het bedrijfsleven. Alles echter tevergeefs. Men gaat zijn eigen gang en zet door, omdat de gezaghebbenden in deze nu een maal geen vakmenschen zijn en meer het oor te luisteren leggen bij hen, die van deze regeling profi- teeren en de, er tegen geopperde zeer ernstige bezwaren wegpraten, zonder dat de andere partij daarbij tegenwoordig kan zijn. Spr. behandelde tenslotte den eierenex port in crisistijd, waarbij hij alleen onzen export naar Duitscliland onder de loupe nam. De export naar Duitschland bracht ernstige schade. Tot 1933 kon men vrij exportcoren. De mi sère begon in Mei van dat jaar, toen Duitsch land met zijn invoerrecht ging manipulee- ren en dit in enkele weken tijd van 5, via 30.50 mark tot 70 Mark, dus veertien voudig opvoerde, terwijl er tegelijk een contingen- teering werd ingesteld, op basis export 1932. De misère verkreeg echter eerst haar vollen omvang, toen in het najaar van 1934 de eerste centrale levering naar Duitschland plaats vond, namelijk aan de Rcichsstelle l'tir Eier. Een centrale levering be- leekent immers het loslaten van dik wijls zeer kostbare en gedurende vele tientallen van jaren moeizaam opgebouwde handelsrelaties cn iede re koopman zal kunnen meevoelen, hoe hard het is, wannocr men zon der meer wordt ontrecht. Het is onze Raad geweest, welke op dit gevaar met klem heeft gewezen en wel in een schrijven aan den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, waarin werd uiteengezet, dat door middel van die centrale leveringen van eieren naar Duitsch land, op bepaalde momenten een kunstma tige druk zoowel op onze binnenlandsche markt, als ook op dc door ons in Engeland te maken prijzen kan worden uitgeoefend, waaraan dus groote gevaren voor onze pluimveehouderij verbonden zijn. Spreker hield tenslotte een pleidooi voor samenwerking tusschen regcering en hef georganiseerde bedrijfsleven. Dc Voorzitter van don Raad, de heer G. J. Blink, die deze vergadering opende, hield vervolgens een rede over: „Veehouderij en zuivel in het teeken van crisisregelingen." Spr. merkte op, dat voor onze melkvee houderij een eerste bestaansvoorwaarde is. dat wij den Ncderlandschcn melkveestapel niet alleen op peil houden, doch steeds ver beteren in gezondheid en productiekracht. Verhouding productiekosten en opbrengst der productie. Noch de omvang der melkproductie, noch de plaatsing der zuivelproducten heeft ons tot heden voor onoverkomenliike moeilijkhe den geplaatst. De moeilijkheid lag slechts in de dispariteit tusschen productiekosten en geldelijke opbrengst der producten. Iedere factor, die onder deze omstandigheden de productie verhoogt, gaat tegen den draad in Over den omvang der melkproductie zeidc hij dat de aan de statistiek ontleende conclusie: de melkstroom moet verminderen, gevaarlijk en on juist is. Want boven het vraagstuk van den materieelen omvang der productie staat verre in beteekenis de vraag: zullen wij in de toekomst in concurrentie met andere zuivel- exporteerende landen kunnen tre den op de wereldmarkt, op basis van een goedkoope. overvloedige en van hooge kwaliteit zijnde melkproduc-

Schager Courant | 1937 | | pagina 10