Raad Beryen ALWEER DIE GEHEIMZINNIGE COMBINATIE Waf zou hei ioch beieekenen? handen te stellen ter afdoening, opdat zij zich ter zake nog met Ged. Staten in ver binding kunnen stellen de mogelijkheid over wegende een bedrag daarvoor benoodigd, alsnog op de begrooting uit te trekken. De heer Gut ter (S.D.A.P.) wilde overleg plegen met het Burgerlijk Armbestuur, als Ged. Staten geen gelden beschikbaar wil len stellen. De voorzitter antwoordde, dat menschen die liet noodig hebben bij Maatschappelijk Hulpbetoon geen dichte deur zullen vinden Spr. zal gaarne de hoofden der scholen hierop wijzen. Beheer der Liohtbedrijven. 3. Voorstel van B. en W. a. Tot vaststelling eener verordening re gelende het beheer van het Elcctriciteits- bedrij f. De heer Winder wilde, dat nu aan do ver ordening eens de hand zou worden gehou den; dat is tot nu toe nooit gebeurd. De voorzitter antwoordde, dat zulks ge beuren zou. De verordening werd daarna zonder discussie vast gesteld. b. Tot wijziging en aanvulling der Veror dening regelende het Beheer van het Gas- bedrij f. Als voren. Benoeming schoolschoonmaakster. 4. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een schoonmaakster aan de O. L. school te Schoorl in verhand met het per 1 Januari j.1. verleende eervol orttslag aan J. Ridder Sr. B. en W. bevelen aan: 1. Mej. P. Schuij- tenraker—Kieft; 2. Mej. W. Paarlberg— Kuiper. Benoemd werd mej. Schuijtemaker. Heffing van schoolgelden. 5. Voorstel van B. en W. tot: a. Vaststelling eener Verordening op de heffing van schoolgelden in do gemeente Schoorl. De Voorzitter deelde mede. dat de ge mengde hoofdsom werd berekend na kinder aftrek. Dit is dus een voordeel voor groote gezinnen. Spr. zeide, dat dit dus een belas tingverlaging heteekent. De verordening werd zonder discussie aangenomen. b. Vaststelling van een Verordening op de invordering van schoolgelden in de ge meente Schoorl. Als voren. Verkoop van grond. 6. Voorstel van B en W. tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan den Waee- makersweg. ter oppervlakte van 460 M2. voor een prijs van f 400 aan den heer C. Stoel te Beets. Conform besloten. Het heffen van leges. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot heffing van Leges voor inlichtingen uit de Bevolkingsregisters. Deze verordening werd eveneens zonder discussie aangenomen. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 8. Voorstel van B. en W. tot benoeming onder intrekking van het terzake beslotene in de Raadsvergadering van 23 December j.1. van een lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim, in verband met de periodieke aftreding per 1 Januari j.1. van den heer G. Meercboer. De heer Gutter (S.D.A.P.) zou ook de Groeter school in dit lichaam vertegenwoor digd willen zien. De Voorzitter: Dan moeten wc de com missie uitbreiden, n.1. met een ouder en een onderwijzer uit de school te Groet. Spr. stelde voor, deze benoeming nu aan te hou den tot de volgende vergadering. Aldus werd besloten. Het strand te Camperduin. 9. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een huurovereenkomst met den Staat der Nederlanden, betreffende het weder in huren per 1 Mei 1937 van het gedeelte strand ter lengte van 230 M. gerekend in Zuidelijke richting van het sfranrlhoofd nabij het be gin der Jlondsbossche zeewering af. Wethouder Bijl vroeg, of er geen strenger henalingen waren gesteld? De Voorzitter zeide. dat hij daarop in co mité wel zou willen antwoorden. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Rondvraag. Deze leverde niets op; waarna sluiting volgde. Gisterenavond om half acht. Ijwam de Raad do-:or gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter de heer Mr. H. D. A. van Rco- ncn, burgemeester. Afwezig zijn de hoeren Swaag (B. Bel.) en Brak (S.D.A.P.) De Voorzitter verzocht den leden zich van hunne zetels te verheffen en deelde mede, dat de heer Brak zijne echtgenoote op jeug digen leeftijd heeft verloren. Het gemeentebe stuur had den heer Brak een schrijven van deelneming doen toekomen en dat was het eenigo, wat hot tot troost kon doen. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van het ver handelde in de openbare vergaderingen van 8 en 29 December 193fi. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. 2. Van de aan den Raad gerichte stuk ken vermelden wij do navolgende: Opcenten Gemeentefondsbelasting. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 22 December 1933, houdende goedkeuring der verordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der Gomecntefondsbelasfing voor het belastingjaar 193G1937. Voor kennisgeving aangenomen. Vergoeding aan Bijz. Scholen. Aanvragen van de besturen der Bijzon dere Scholen voor gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs, om de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O.wet 1920 ton behoeve hunner scholen over 1936, alsmede verzoeken dier besturen nm voor schot op do gemeentelijke vergoeding over eenkomstig genoemd artikel voor het dienst jaar 1937. B. en W. stellen voor de aanvrage om ver goeding over 1936 aan te houden totdat de Gemeenterekening over 1930 door Ged. Sta ten zal zijn vastgesteld en voorts de verzoe ken om voorschot om advies in handen van het College te stellen. Conform besloten. Het schenken van alcohol bij feestelijkheden. c. Schrijven van voorzitter en secretares se van de afd. Bergen N'.-H. der N'cd. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, namens de samenwerkende organisaties inzake drankbestrijding, waarin de anndaehi wordt gevraagd voor liet adres door genoem de organisaties in December 1930 aan den Rand gericht. Blijkens den brief zou in de vergadering de indruk zijn gewekt, dat het verzoek uit sluitend gold voor de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. II. Prinses Ju- liana, en in verband hiermede het adres te laat zou zijn ingekomen. Aangezien R. en W. deze meening betwis ten en het adres vóór de vergadering van 29 December, waarin het behandeld werd, voor do raadsleden heeft ter visie gelegen, zoodat bij hen zich geen verkeerde indruk heeft kunnen vestigen, stellen B. en W. voor mede te doelen, dat dit schrijven voor ken nisgeving is aangenomen. Conform besloten. Het Parkeerverbod. <1. Adres van het bestuur der V.V.V.. hou dende verzoek om de redactie van art. 0 h. van Algem. Politieverordening zoodanig te wijzigen, dat uit de bewoordingen nimmer kan worden opgemaakt, dat de bedoelde be paling een verbod tot narkeeren in de ge meente Bergen inhoudt, doch genoemd be stuur er de voorkeur aan zou geven', dat uit de politieverordening alle bepalingen zouden worden geschrapt, welke een materie rege len, die reeds door de Wet i.c. door het Mo tor- en Rijwielreglement, zooals dit laatste lijk is gewijzigd hij K. B. van 18 Septem ber 1930, is geregeld. B. en W, stellen voor het adres in hun handen te stellen om ad vies. De Voorzitter zeide, dat deze zaak in het College was besproken en dat princinieel daarvoor veel wordt gevoeld. Op do volgen de vergadering krijgt de Rand hieromtrent prae-advies. De heer Vrije (B. Bel.) vroeg of deze Mo tor- en Bijwielwct ook gold voor Bergen aan Zee. De Voorzitter antwoordde hierop ontken nend, omdat de weg naar Bergen aan Zee een particuliere weg is. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Aanbieding Begrooting 1937. 3. Aanbieding van de Gemeentehegrooting dienst 1937 en van de begrootingen van het Gemeentelijk Rlcctriciteitshodrijf. het Wo ningbedrijf en het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor alle leden van den Raad, niet uitsluiting der wethouders, te be noemen in de. commissie van onderzoek. Aldus besloten. De heffing van schoolgeld. 4. Vaststelling der verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De tarieven publiceerden wij alreeds in ons blad van gisteren. üc Voorzitter merkte op, dat de genoem de reducties van 25. 50 en 75 pet. nog niet geheel vaststonden. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zeide, dat de helnstingklasse tot f 10.— een belangrijke reductie heeft gekregen. Ten aanzien van de laagste klassen is dc Raad dus zoo schap pelijk mogelijk geweest. Spr. twijfelde er echter niet aan dat deze toch nog be langrijke verhooging wel een paniek zal ie weeg brengen. De verordening werd aarna zonder discus sie aangenomen. Opcenten Gemeentefondsbelasting. 5. Vaststelling der verordening op de heffing van 75 opcenten op dc Gemecntc- fondshrlasting voor het helastineiaar van 1 Mti 1937 tot en met 30 April 1938. Zonder discussie aangenomen. Heffing van loges. 5. Vaststeling eener verordening tot wij- zigingd er verordening op de heffing van rechten 'onder don naam van leges. B. en W. zeggen in hun toelichting, dat voor een verlof B in de Drankwet geen recht is bepaald, doch dat het in verband met de bemoeienissen door het gemeente bestuur, welke aan het verleenen van der gelijke verloven verhonden zijn, gewenscht is hiervoor leges te heffen. Een bedrag van f 2.30 voor het eerste afschrift van de Ver lofsakte wordt niet tc hoog en alleszins bil lijk g eacht De heer Voftte (B. Bel.) vroeg, of dit van terugwerkende kracht was! De Voorzitter antwoordde ontkennend. Een bedrag van f 2.50 wordt slechts eenmaal geheven. Dc verordening werd daarna vastgesteld. Het Burgerlijk Armbestuur. G. Benoeming vau twee leden van het B. A-, wegens periodieke at f reding van de beo ren L. den Das en C. Zwakman. R. ep W„ het Burgerlijk Armbestuur ge boord, bieden den Raad dc onderstaande aanbevelingen aan: vacature den Das; l. L. den Das, 2. A. Jansen. vacature Zwakman: 1. C. Zwakman, 2. P. Blokker. Benoemd werden de hccrcn L. den Das en C. Zwakman. Wering van schoolverzuim 7. Benoeming van twee leden in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de heeren R Wiarda en J. A Hoekman. B. en W., de Commissie gehoord, bieden den Raad de navolgende aanbevelingen aan vacature Wiarda: 1. R. Wiarda. 2. P. El ders; vacature Ilnakman: 1. J. A. Haak man. 2. H. C. van Klundert. Benoemd werden dc aftredenden. Aankoop van grond. 8. Voorstel van B. en W. om onderhands aan te koopen van Jan den Das te Bergen, voor de som van f 20.40. een strookje grond langs den Heerénwcg. Conform besloten. Het schoolplein der Bijz. school. Aanvraag van het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs te Bergen om krach tens art. 72 der L. O.-wet 1920 gelden uit dc gemeentekas te mogen ontvangen voor het verharden van de speelplaats. B. en W. stellen voor om, indien het aan den Inspecteur van het L. O. in de inspectie Alkmaar gevraagde advies gunstig luidt, tot medewerking te besluiten. Het ligt in de bedoeling het terrein, groot c.a. 600 M2. met hoogóvcnstampasphalt te heharden, waarvan de kosten worden be groot op c.a. f 510.—. Gelijke beharding werd destijds aangebracht op de speelplaats der Openbare Lagere School. De Voorz. deelde mede, dat de Inspecteur het terrein in oogenschouw nam een geen bezwaren mankt. De heer Voute wilde erop wijzen, dat bet onderwijs op de O. L. S. benadeeld wordt, omdat we geen f 480 kunnen krijgen voor de kweekelinge met acte. En nu wordt er maar- weer f 510 uitgegeven voor het ver harden van een speelplaats. Spr. weet wel, dat het wet is, maar het sluit hem toch tegen de borst. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. alsnog trachten de f 480 op de begrooting te krijgen, docli daarop is nog geen ant woord ingekomen. De heer Hemelrijk meende, dat hier het verwijt do Regeering en niet B. en W. be treft. Deze uitgave van f 510 schijnt beslist npodig te zijn. Dc heer Voute wilde ook B. en W. abso luut geen verwijt maken, maar van alle kanten hoort men toch, dat hierin een on billijkheid schuilt. De heer Hemelrijk: De lieer Voüte be doeld, dat voor spelen wel geld wordt ge voteerd en niet voor onderwijs. Het zou goed zijn, als B. en W. hierop Ged. Staten toch eens wezen. De Voorzitter zegde dit gaarne toe. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Verpachting gemeenteeigendom men. 10. Voorstel van B. cn W. tot onderhand- sche verpachting van diverse gcmeente-lan- derijen, -dijken en -wegen. Dc heer Voute wees er op. dat het prin cipieel onjuist is, een land aan Jan Zwak man te verhuren voor den tijd van drie ja ren. Dat is bovendien tegen de eens geno men beslissing van den Raad. De Voorzitter zeide, dat B. en W. het land voor één jaar zullen verhuren, wil Zwak man er een hek om geplaatst hebben, dan zal dit door de gemeente worden in orde gebracht en zullen dc kosten in de huur worden verdisconteerd. Aldus besloten. Het voorstel van B. cn W. werd daarna aangenomen Vergunningen voor auto-onder nemingen. 11. Voorstel van B. en W. om aan het be stuur van dc afd. Alkmaar van de N.B.L.T.O. mede te declen, dat het adres, houdende verzoek om hij verordening tc bepalen dat voor het personenvervoer tegen betaling met huurauto's uitgeoefend binnen en vanuit de gemeente, een door B. en \V. te verleenen vergunning vercisclit wordt, voor kennisge ving is aangenomen, in verhand met het Kon. Besluit van 12 Januari 1937, tot invoe ring van een vergunningsstelsel voor het. exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen. Als voren. Het bouwen van goedkoope wo ningen. 12. Adres van het werkloozencomité tc Bergen, gericht aan den Raad, houdende verzoek: „om die maatregelen te willen treffen welke met zekerheid leiden tot een spoedige algemeene verlaging van dc veel lo hooge huren der arbeiderswoningen in deze gemeente" en waarin tevens wordt op gemerkt. dat „het comité als meest afdoende maatregel beschouwt het houwen van een flink aantal goede en goedkoope woningen. R. en W. doelen naar aanleiding hiervan mede. dat deze zaak nog in behandeling is en aan het Dep. van Binnenlandsche Zaken is verzocht de voor het beoogde doel benoo- digde gelden op de gemeentehegrooting te mogen uittrekken. Een zeer uitvoerige toe lichting is gegeven en zoowel telefonisch als schriftelijk op bespoediging van een beslis sing aangedrongen, waartoe toezegging werd gedaan. lint College adviseert aan adressanten mede te doelen dat onder de gegeven om standigheden het verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Voorts wordt medegedeeld dat van het Dep. van Sociale Zaken bericht is ingeko men, dat door dit Dopt. ook voor 1937 voor het gewenschte doel geen gelden kunnen worden beschikbaar gesteld. De heer Voute vond dit antwoord van B. en W. niet duidelijk genoeg. Aan welk ver zoek kunnen B. en W. niet voldoen? De Voorzitter antwoordde, dat dit gold het bouwen van nieuwe woningen. De heer Voüte: Maar er is ook gevraagd verlaging van te hooge huren. Wethouder MacDonald:- Beide dienen te worden gescheiden. De Voorzitter zeide, dat 't duidelijker is, te zeggen, dat er momenteel geen aanleiding bestaat nieuwe woningen te bouwen en dat voor verlaging der huren door Ged. Staten geen gelden worden beschikbaar gesteld. Wethouder den Das wilde niet afwijzend staan tegenover het bouwen van goedkoope woningen. De zaak moet dus steeds onder de aandacht van den Raad worden gehou den. Gezien de actie welke het gemeentebe stuur voert, dient te worden afgewacht wat het. Dept. van Binnenlandsche Zaken doet. Helaas wil het Dept. van Sociale Zaken geen medewerking verleenen. Het is te hopen, dat het Dept. van Binnenlandsche Zaken nu eens uitsluitsel geeft. Wil men daar niet toestaan, dat er voor huurverlaging een post op de bcgrooting wordt gebracht, dan moe ten we naar andere middelen uitzien om tot huurverlaging te komen. De heer Hemelrijk noemde een en ander kortzichtigheid van de Regeering. Spr. vroeg of deze zaak afzonderlijk wordt beslist, of dat we weer moeten wachten, totdat dc bcgrooting naar Ged. Staten is gezonden? Dit is een noodtoestand welke niet mag voortduren, meende spr. Het schijnt wel. dat het Departement erop wacht, totdat de gemeente zelf zal gaan bouwen. De Voorzitter antwoordde, dat inderdaad deze materie afzonderlijk wordt behandeld, evenals die van de kweekelinge met akte. De heer Voüte merkte op, dat het dus in de bedoeling lag van B. en W. goedkoope arbeidswoningen te bouwen, als Binnen landsche Zaken geen steun verleent. Maar spr. wilde zeggen, dat hij vreesde, dat B. en W. in dat geval den gcheelen Raad niet mede kregen. De Voorzitter: Principieel is dat ook in het college niet besloten. De heer Hemelrijk: Het is nog de vraag, of de Regeering zooiets wel zou goedkeuren. Het advies van B. en W. werd daarna aangenomen. Een vliegveld bij Alkmaar? 13. Voorstel van B. cn W. a_ tot het verleenen van een crediet groot f 250.- als aandeel in de kosten der Com missie tot onderzoek van de mogelijkheid van vestiging van een vliegveld in of na- hij Alkmaar. h. tot het verleenen van een crediet van ten hoogste f 1500.- ter bestrijding van dc kosten voor deskundigen bijstand in ver band met de kwestie met de Provincie in zake de electriciteitsvoorzicning. Conform besloten. Geweigerde bouwvergunning 14. Schrijven van J. Koomen te Bergen N.H., waarhij in beroep wordt gekomen te gen het besluit van B. en W. houdende dc afwijzende beschikking op de aanvraag van appellant dd. 1 December 1936 om vergun ning tot het uitbreiden van zijn woonhuis cloor de aanbouw van een houten schuur op betonnen voeting en met een dakbedekking van mastiek. Uit het te dezer zake door den Directeur van Gemeentewerken uitgebracht rapport blijkt wel voldoende, dat de bouw» aanvraag goed onder oogen is gezien. B. en W. deelen mede, dat zij afwijzend hebben beschikt, omdat zij van oordeel wa ren, dat de plat afgedekte uitbouw uit een oogpunt van welstand aanstoot zou geven. De heer Voüte vond deze afwijzing wel wat ver gezocht. De voorzitter zeide, dat de kwestie met den heer Koomen was besproken, doch hij heeft een en ander niet willen wijzigen. De heer Voüte: Waarom niet? De voorzitter: Dat is mij niet bekend. De heer Voüte: Dus dan is het onwil van den heer Koomen! De voorzitter; Onwil, dat zeg ik niet. Het is zoo moeilijk te zeggen, waarom hij de teekening niet wilde wijzigen. De heer Voüte zeide, dat als B. en W. mea nen gedaan te hebben wat ze konden, spr, er vrede mee had. Dc Raad ging daarna met het advies van B. en W. accoord. Rondvraag* De heer Voüte zeide, dat de weg bij de brug in den Bergcnveg bij de Melkfabriek weer begon te verzakken. Wethouder Mac Donald antwoordde, dat de weg weer zal worden opgehaald, zoodat dit euvel vanzelf weer zal verdwijnen Dc lieer Ellis vroeg, waarom bij de laatstej gladheid zoo karig met zand is omgespron» gen. Het was levensgevaarlijk op den weg te loopen. De voorzitter antwoordde, dat de kwestid van* zandstrooien altijd een lastige is. Er is al eens aanmerking in den Raad gemaakt dat er teveel geld voor zandstrooiers werd uitgegeven. Spr. heeft tegen den gemeente» opzichter nu gezegd: strooi in den vervolgel maar wat meer, dan zijn we verantwoord. De lieer Ellis meende, dat het heter is een keertje meer te strooien, dan dat er, een ongeluk gebeurt. De binnenwegen wareaj bepaald onbegaanbaar. De heer Hemelrijk vroeg, wanneer d*| Heeren weg klaar was? Wethouder Mac Donald antwoordde, da4 de Heerenweg half Mei klaar moet zijn. Dua in elk geval vóór het seizoen. De heer Vrije vroeg, waar de kosten uit bestreden werden, die den houw van het Ooievaarsnest in de Hertenkamp met zicbl brengt? De voorzitter antwoordde, dat op de ge* meenterekening geen post hiervoor is uitge» trokken. Het werk is in werkverschaffing uitgevoerd. Spr. zeide, dat het nest juist de» zen ochtend was klaar gekomen. Of er ni< een ooievaar zal komen, is de vraag. Noord» Holland is een slechte Provincie voor ooi©» vaars, want er is cr maar ééntje. De heer Hemelrijk: Is dat beest niet lokken? De voorzitter: Er is een hoofdondcrwijzec die een middel schijnt te weten, om het diefl te lokken. Maar het is een toer om op het nest komen. De heer Henfélrijk: Voor dc ooievaar o| voor den hoofdonderwijzer? (Hartelijk ge* lach). Hierna sluiting. Uit onze omgeving HOOGWOUD AARTSWOUD. Verslag van de Algemeene Vergadering van de Fokvereeniging Aartswoud, gehou den bij mej. wed. K. Renooij aan de Gouw. Voorzitter de heer L. Glas. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen is de beschrijvingsbrief der Algemeene Bondsvergadering; deze geeft weinig slof tot bespreking. De afgevaardig den krijgen vrij mandaat. Tevens is ontvan gen het programma voor de stierenkeurin gen. De vergadering betreurt, het dat onze keuringsplaats Opmeer is en niet, zooals voorheen Hoogwoud. Naar aanleiding van dit vraagprogramma, deelt de controleur mee, hoe de eischen voor erkenning op af stamming het volgend jaar zullen zijn. De penningmeester doet rekening en ver antwoording. Met een omslag van f 1.85 per koe. bedragen de ontvangsten f 1698.09, uitgaven f 1712.84, nadeclig saldo f 14.75. Dc kas verminderde hierdoor tot f 399.74. Na mens de commissie tot het nazien der re kening zegt de heer K. Hoek alles in de beste orde te hebben bevonden. De rekening wordt goedgekeurd. Het aftredend Bestuurslid, de heer D. Koorn, wordt met algemeene stemmen her kozen. Het salaris van controleur en monsterne mers, de kosten van kalvenschctsen enz. worden gehandhaafd. Hierna brengt de controleur zijn jaarver slag uit. Het ledental bedroeg 43; voor ue meerderwaardigheidsverklaring eener fok- yerccnigingsveestapel kwamen 6 bedrijven in aanmerking. Van 876 dieren werden de dekkingen geregistreerd. Over het afgeloo- pen jaar werden 251 kuikalvercn en 32 stierkalveren geschetst. In totaal werden S77 koeien in controle genomen. Verder vermeldde het verslag vele dieren met een hooge productie aan Kg. vet. Tevens werd dc aandacht gevraagd voor een staatje van de opbrengst over de laat ste 10 jaar van alle vaarzen. Hierbij bleek, dat de opbrengst van dc erkende dieren hoo- ger was dan van de niet-erkende en dat het gemiddelde vetgehalte in stijgende lijn was. Ook bracht de controleur nog met eenige cijfers het vermoedelijke overervingsvermo gen door de stier van moeders op dochters. Dc voorzitter brengt den heer Veerman een hartelijk woord van dank. Bij de rondvraag komt tor sprake het la ten keuren der koeien voor het stamregister. Allen zijn hierover slecht te spreken. De secretaris heeft toch vroegtijdig keuring aangevraagd. Een lid heeft de indruk, dat dc vcreenigingen welke niet veel vee op het gereserveerd terrein der nnjaarsveemarkt te Hoorn aanvoeren, wel wat achteraf worden geplaatst. Over heide aangelegenheden zal het bestuur een bespreking houden. Ook zal getracht worden, alsnog de stierenkeuring te Hoogwoud te krijgen. Na' een korte bespreking volgt sluiting. TIFRU-TIVGOW AARD Opening Bazar Zusterkring- Picieieicicieie ie-ic Het wordt een schijnbaar eindeloos ge luid, voortgebracht als door een schor per soon in een hceschcn klank, waarvan he£ eind in onberekenbafe verte verborgen ligt. Het orgel De predikant richt zijn blikken naar ho* ven. Het weinig talrijke gehoor, kijkt glun» derend achterom, -ie-ie-ie-Note gaie in den kerkdienst. De organist frommelt wat heen en weer. Wendt pogingen aan om de naklank vani het groote harmonium tc bezweren. Het orgel moet gerepareerd worden. Eu het orgel wordt gerepareerd. Maar het wordt een geschiedenis als van Saidjah en Adinda. Dat piepen is maar één van de g©. breken. Door een omvangrijke reparatie aan de gebouwen is bovendien de kas van do kerkvoogdij geplunderd en het orgel zal voorloopig nog wel het orgel blijven. Tenzij Eenige jaren geleden werd reeds door eenige goedwillendcn een bazar georgani-» seerd en er was een begin. Enkele giften! kwamen binnen, soms uit hoeken vanwaar men ze niet verwacht had. Het begon te groeien. Maar o zoo langzaam. Tot een predikant beroepen werd en hij liet oude ougel zagcn hoorde. En zag de glundere gezichten der kerkgangers bij de soms wondere intonaties. De gesprekken over het orgel begonnert veelvuldiger tc worden. Tot er tenslotte plannon waren. De zusterkring Odith span-( de zich voor den wagen. Lange jaren had-» den de mannen gesproken en vergaderd. De vrouwen begonnen te dóen. Artikelen, werden vervaardigd gedurende de lang© winteravonden. Naar heinde en ver werden aanschrijvingen gericht. De voorraad bcgoa te groeien. Een massa werd werd opzij gezet.' Eca loterij georganiseerd. Het resultaat? Woensdagmorgen wapperde van de toreö der N. H. Kerk de vlag. Beschilderde doe» ken en borden met vermeldingen waren' aangebracht. Een heerlijk Februari-zonnetja verleende volle medewerking. De man van Po'on was present. En toen onze tfredi» kant, Ds. Van der Kam. om half drie befi openingswoord snrak. kon hij er blijde ver» heugenis over uitspreken dat er zoovelen: waren eekomen. die aan de diverse oproe» pen eehoor haddon gegeven. Met dankbaar heid herdacht hii hetgeen door de zusters tot stand was gebracht, dankte allen dia medewerking hadden verleend hiervoor on' kon uitspreken dat dc bazar. wat het begin; betrof, als alleszins geslaagd kon worderï aaneemerkt. Nadat nog een woord van dank was ge sproken aan de Landsvrouwe, wie het had behaagd, mede oen gift te zendon. werd de hazar eeopond on spoedig was het kerkge bouw. dat stemmig was behangen met doe ken der firma Holsmuller te Alkmaar en geheel van interieur was veranderd, ver vuld met een vroolijk geroezemoes van de talrijk opgekomenen. ALKMAAR Bij Kon. Besluit van 19 Februari 1937, is aan Mr. P. A. Offers, op zijn verzoek met ingang van 1 April 1937, eervol ontslag ver leend als recht er-plaatsvervanger in de ar» rondissements-rechfhank tc Alkmaar, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6