De Bilt seint Marktberichten Mevr. Eleanor Holm thans beroepszwemster De daling van het Italiaansche geboortecijfer Engelands ontwapening Onze nationale veiligheid Schager Roosjes Motorvervoer voor het streekverkeer Credieten aan het buitenland Uit onze omgeving BARSINGERHORN Door B. cn W. werden de navolgende bouw vergunningen verleend: aan J. Pascha te Barsingerhorn, tot het doen bouwen van een woonhuis aldaar; aan de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Winkel tot het doen bou wen van een kolenpakhuis bij de Waardbrug te Kolhorn. De aan M. Ploeger, C. Kalf cn W. H. Tielrooy verleende machtiging tot het heb ben van draden boven gemeentegrond, ten behoeve der door hen geëxploiteerde radio centrales, is tloor B. en W. tot wederopzeg ging verleend. Door B. en W. is aan de Harmonie „De Eendracht" te Kolhorn toestemming verleend tot het houden eener verloting. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Chr. Middenstandsbond. Voor bovengenoemde vcreeniging trad in de zaal van den heer .T. Balder op Mr. van Wolferen, Dir. Chr. Middenstandsbond, met als onderwerp: „Het veel besproken borgstel lingsfonds". Spr. zette uiteen, dat het doel der fondsen is om de middenstanders te helpen aan eenig bedrijfskapitaal, mits de bedrijven voor 1 Januari 1930 reeds bestonden, volwaardig zijn en kan worden aangetoond, dat men door den crisis is achteruitgegaan. Tevens moet blijken dat wanneer hulp wordt verleend, men zich in de toekomst weer kan redden. Uitgesloten zijn de z.g.n. dwergbedrijven. Op deze rede volgde een breedvoerige ge dachten wisseling. DE BOLLENKWEEKERS BIJEEN. Donderdagavond werd een vergadering van Bollenkweekers gehouden, onder leiding van den heer S. de Boer. Doel was om te probeeren dat alle kwee kers hun bollen veilen te Broek op Langen- dijk als behoud der markt als zoodanig. In een breed betoog zette voorzitter uit een, Jioc vanaf de oprichting der bollenvei- ling m 1929, afgestapt is van het op crediet veilen en de contante betaling is ingevoerd. Gewraakt werd het uit de hand verkoopen, daar de historie betreffende de groentenvei- ling wel ten zeerste heeft bewezen in de 50 jaren van haar bestaan, dat men de werke lijke prijs voor zijn product krijgt, wanneer het geveild wordt, terwijl men dat niet weet wanneer uit de hand verkocht wordt. Gewenscht is dat het product' gecentrali seerd wordt. Waar aan den Langendijk en O. zooveel bollenkweekers zijn, kunnen hier ge makkelijk belangrijke veilingen plaats vin den. Wat het veilings-percentage betreft, kan gemakkelijk geconcurreerd worden. De heer P. Tromp, Heerhugowaard, zou het op prijs stellen wanneer het veilingsper centage iets lager werd gesteld. Voorzitter merkt op, dut dit reeds in het bestuur is besproken. De heer H. Glas, B. o. L., zegt, steeds een groot voorstander van het veilen te zijn geweest. Spr. wees op de ongelukkige toe standen welke er vroeger heerschten. De offers welke de ouders voor het vei len hebben gebracht, daarvan plukt men nu de vruchten en al is het, dat het soms wat moet kosten, moet men toch doorzetten. Voorzitter zet uiteen, dat het veilingwe zen voor ons van groote betcekenis is. Op de vraag of alle aanwezige kweekers zich willen verbinden om al hun bollen aan de Broeker veiling te brengen, bleek dat hiertegen nog enkele bezwaren bestonden. Besloten werd dan ook dat allen voors hands een zeker aantal manden zullen op geven voor de eerste veiling en dat binnen enkele dagen aan alle bollenkweekers (500) een schriftelijke uitnoodiging zal worden gezonden tot het wederom doen houden ,van een vergadering. In dien tijd zal niet uit de hand verkocht worden. Yerwachting: in het noorden krachtige zuidoostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankel. m. sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lich te vorst, in het zuiden krachtige lot matige zuidoostelijke to zuidwestelij ke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen neerslag, iets zachter. .Verdere vooruitzichten: onzeker. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 uur: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5.5 gr. C. is 42 gr. F. RHEUMATIEK? TERI.EP'S RIIKUMATIEKSMEERSEL zal U helpen! Eén flcsch gebruikt en de pijn is Verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers Assistenten, HOOGZÏ.TPE 103 - TFT„ 99. RCTÏAOF.N. WIERINGERMEER Eindles cursus Staatsinrichting en gemeentebestuur. Op 1 Maart a.s. hoopt burgemeester Pe ters de laatste les te houden over Staatsin richting cn gemeentebestuur. Waar op deze laatste les ook juist het wetsontwerp over de W.Meer wordt behandeld, verwacht men, ook buiten de cursisten om aparte belang stelling. Voor zoover de localiteitsruimte toe laat bestaat geen bezwaar voor bezoek van gegadigden. Zwem-badinrichting. Hoe staat het met de plannen tot stich ting van onze zwem-badinrichting? Boven staande vraag wordt meermalen gesteld, doch liet blijft alles stil, muisstil. De con tributies zijn geind, maar de leden hooren of zien niets en denken misschien buiten gewoon veel. Zal nu in het komende seizoen nog ge bruik gemaakt kunnen worden van de bad inrichting? Zullen onze kinderen ook dit seizoen opnieuw in de gevaarlijke kanalen moeten ploeteren? Wc hopen nog Z1JPE BURGERLIJKE STAND Geboren: Roelf, zoon van Jacobus Johan- nes Boerma en Grietje Hccringa. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Maarten Kool, 22 jaar, melk- slijtcr, te Wijdcnes cn Marie Paarlberg 25 jaar te Zijpe. Overleden: Dirk Spaans, 31 jaar echtge noot van Margaretha Anna Mulder (Overle den te Callantsoog) Petrus Nicolaas, oud 10 maanden, zoon van Jacob Bleijendaal en Maria de Vries (overleden te Den Helder.) Christina Dina van Koningsbruggen, 51 jaar, weduwe van Martinus Janssen. Johannes Dekker, 71 jaar, weduwnaar van Keeltje de Graaf. Predikbeurten ZONDAG 28 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, nam. kwart vóór 7, Ds. v. d. Poel Barsingerhorn geen dienst. Dirkshorn, 's av. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Hemelbestorming. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm, 10 uur. Ds. Van Baaien. Zuidscharwoude, vm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Hoogwoud, voorm. 10 uur. Ds. Rijkx. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Baudet. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur. Ds. Roobol. Noordscharwoude, vm. 10.30 uur ,Ds. Roobol Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. v. d. Kam. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Vecnhuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, v.m. 10 uur, Ds. Witkop. Oudesluis, nam. 2 uur Ds, Witkop. Petten, geen dienst. Schagcrbrug, zie Oudesluis. Julianadorp, vm. 10 uur, Ds. M. v. Wichen. Hippolytushoef. voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur Ds. Van Beek. Anna Paulowna, vm. 10 u., Ds Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Geref. Kerk. Schagcn, (in het voormalig Kantongerecht- gebouw), nam. 6 uur (inplaats van om 5.30 uur), Ds. Richel, v. Nd.-seharwoude. Kolhorn, voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2.30 uur, Leesdienst. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Nam. 2 uur Leesdienst. Middenmeer, voorm. 9 uur, Leesdienst. Nam. 2 uur Ds. C. v. d. Vliet. Wieringerwcrf,' Cand. Fijn van Draat. Nam. 5 uur Cand. Fijn van Draat. Ned. Herv. Evang. Middenmeer. voorm. 9.30 uur. Ev. Kiewiet. Wieringerwcrf, nam. 2 uur, Cand. v. Vliet. Slootdorp, nam. 2 uur Jeugddienst. Voor ganger de heer C. Tabak, Alg. secr. N.J.V. Slootdorp, 's av. 7 uur, Ev. Kiewiet. Zaterdagavond 7.30 uur Jongeliedensa- menkomst in het verecn.gebouw Ned. H. Kerk Middenmeer. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Oorthuijs, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Den Oever. nam. 2.30 uur, de heer O. Deen. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- ncnvcrecniging, Donderdagavond 7.30 uur in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp. voorm. 10 uur cn nam. 7 uur, de heer Looij, van Rotterdam. WARMENHUIZEN, 25 Febr. 119400 Kg. roode kool f 1.40—2.60, 30S00 Kg. gele kool f 1.201.60, 60100 Kg. D. witte kool f 1, 700 Kg. rammenas f 0.80, 12875 Kg. uien f 0.901.30, grove f 1.101.40, drielin gen f 0.60, 3875 Kg. peen f 1.20—1.40. 825 Kg. bieten f 0.60. EIERVEILIXG SCHAGEN, 25 Febr. Aangevoerd: 4S000 kipeieren 5456 Kg. f 3.85—3.90, 5658 Kg. f 3.90—4, 58—60 Kg. f 3.95—4.05, 60-62 Kg. f 3.95-4.10, 62-65 Kg. f 4.054.40; eendeieren f 2.75—2.85. EIERVEILING DEN HELDER. 25 Febr. Aangevoerd 20926 kipeieren 52—54 Kg. f 3.50, 55—57 Kg. f 3.60—4, 58-60 Kg. f 3.80 —4.20, 61-63 Kg. f 3.90-4.30, 64—67 Kg. f 4.20—4.40, 511 eendeieren f 2.703. MIDDENMEER. 24 Februari. Rogge 8.50—8.75, wintergerst 8—8.25, zo- mergerst 8.40—8.65. witte haver 7.25—7.60, zwarte haver 6.75—7, groene erwten 8.50 9, paardeboonen 7.25—7.40. duiveboonen 9 9.75, blauwmaanzaad 22.1023. karwijzaad 22.75-23.25. NOORDSCHARWOUDE. 26 Februari. Uien f 0 701.10, driel. f 0.60, grove f 1.10 1.30, peen f 1.30—1.60, kl. peen f 0.70. Kroten 0.70—1.20. roode kool 1.46—2.60, wite kool 1.20—2.90. gele kool 1.26-1.40. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Februari. 1000 Kg. bl. eigenheimers f 2.40—2.80, bl. aardappelen f 1.80, 80.000 Kg. uien f 0.70—1, driel. f 0.60, grove f 0.80—1.10, 3000 Kg. peen f 1.10—1.30. Groene kool J.26—2.30, kroten 0.76—1.20. roode kool 1.46—2.70. boerenkool 1.50, gele kool 1.201.60, D. witte kool 1. 30.000 dollar voor een „watercar naval" De bekende Amerikaansche zwemster Mevr. Eleanor HolmJarrett, die, behalve door- haar wereldrecords ook groote bekendheid verkreeg, doordat haar het starten op de Olympische zwemwedstrijden tc Berlijn in 1936 werd verboden wegens het overtreden van de trainingsreglementen, is thans de finitief naar de beroepssport overgegaan. De Amerikaansche zwemster, die thans geen enkel wereldrecord meer op haar naam heeft staan, heeft een contract geteckend voor het medewerken aan een „watercarna- val", dat ter gelegenheid van een tentoon stelling in den a.s. Zomer te Clcveland (Ohio) zal worden gehouden. Mevr. Holm Jarrett ontvangt hiervoor 30.000 dollar. Reeds sedert de Olympische spelen werd mevr. Jarrett door do A.A.U. het leidende sportlichaam in de Vereenigde Staten, niet meer als amateure erkend, daar zij tc Ber lijn een aantal artikelen over de Olympi sche spelen voor een Amerikaansch kran ten Syndicaat had geschreven. Eenigen tijd geleden evenwel won zij een beker toen zij te Washington op een onder auspiciën van de A.A.U. gehouden zwem feest uitkwam. De zwemster cischte toen wederopneming in de amateurgelederen. Mr. Daniël Ferris, de secretaris-penning meester van de A.A.U. verklaarde toen ech ter, dat de vereeniging te Washington, welke haar had toegestaan op dit zwemfeest uit te komen, te dien opzichte een fout had be gaan. „Het is duidelijk dat de Amateur Athletic Union mij niet vrijwillig in de amateur- staat wenscht te herstellen en daarom heb ik besloten, mij voor mijn zwemmen te laten betalen", meende Mevr. Holm-Jarrett. Waarmee haar professionalisme thans wel vaststaat. Enkele provincies hebben een laf/er geboortecijfer dan het ver vallen Engeland" Biologische en hygiënische campagne dient te worden gevoerd Verontrust over de daling van het Itali aansche geboortecijfer heeft Mussolini aan Giuseppe Bottai, den minister van nationale opvoeding, opdracht gegeven, een rapport uit te brengen over deze aangelegenheid op de bijeenkomst van den grooten fascistischen raad op 1 Maart a.s. Waarschijnlijk zullen zegt Reuter nieuwe maatregelen worden aangekondigd, om aan deze daling een einde te maken. Reeds schrijft de gezaghebbende „Critica fascista", dat twee streken in Italië, Liguria cn Piemont, „een lager geboortecijfer hebben dan het vervallen Engeland" Een gezin in Turijn heeft gemiddeld 2.26 kinderen terwijl bet gezin in heel Italië ge middeld 4.11 kinderen heeft. Door de fascistische partij zijn de afgeloo- pen tien jaren reeds reusachtige sommen uitgegeven, om bet geboortecijfer te doen stijgen, doch niettemin is dit cijfer gedaald van 29 in 1924 tot 22.2 in 1936. Door de „Critica fascista" worden thans om hieraan een einde te maken, de volgen de nieuwe maatregelen voorgesteld: 1 Huwelijksprcmies voor arbeiders. (Tot nog toe ontvingen zij slechts premies voor kinderen). 2. Het uitwerken van statistieken, waar uit blijkt, hoe spoedig na het huwelijk het eerste en elk volgend kind moet worden ge boren. De huwelijks- en kinderpremies die nen te worden toegekend, verlaagd of geheel ingehouden naar gelang de kinderen binnen dezen termijn worden geboren. 3. Vele gehuwde beperken hun gezin tot één kind om het 'n betrekkelijkcn welstand tc kunnen laten genieten. De staat dient daarom het vermogen van een persoon na den dood in 4 deelen te verdeelen, waarvan het ecnigo kind slechts één deel erft. 4 Economische aansporingen zijn niet vol doende. Er moet een groote organische, bio logische en hygiënische campagne worden gevoerd. De Seine wast Het peil van de Seine is de laatste uren sneller gestegen dan men verwacht had. De waterkanten, die vier en twintig uur ge leden nog droog stonden, staan nu geheel on der water. Op de tentoonstellingsterreinen te Parijs langs de rivier is men bezig met het bergen van de materialen, teneinde te voorkomen, dat ze weggespoeld worden. Al leen kleine rivierschepen kunnen nog onder de brugbogen passeeren. Men vreest dat he den bet gebeele verkeer op de Seine stopge zet zal moeten worden. Was van den Rijn Geen reden tot bezorgdheid. Uit Keulen meldt men, dat de Rijn hier en daar zijn stroomgebied verlaten heeft, in vele plaatsen de straten blank staan en het water de huizen omspoelt. Naar alle waar schijnlijkheid zal het hooge water geen ge vaarlijken omvang nemen. BOTERNOTEERING. VGRAVENHAGE, 25 Febr. De commïssie- noteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 67 cent per Kg. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 25 Februari. Berlijn: Holl. savoye kool 6.066.56, Holl. spruiten 1620. Munchen: Hotl. roode kool 6.567.20. IIoll. witte kool 5.00—6.00. Holl. savove kool 6.50, Holl. uien 7.007.60. Bonn: Buitcnl. producten: bloemkool 2540. komkommers 150200, schorseneeren 2225, andijvie 7- 20. F ra n kort a M.: Holl. roode kool 5.00— 5.50, Holl. schorseneeren 20—24. Anti-semitische agitatie in Hongarije Sedert eenigen tijd komt een zekere anti semitische agitatie tot ontwikkeling in de universiteitsteden Pees, Debretsjen en Boe dapest zelf. Overal wordt deze agitatie uit gelokt door nationaal socialistische studen ten. Verschillende bladen vragen de regec- ring thans energieke maatregelen te nemen of uitbreiding der agitatie te voorkomen. Daranyi heeft trouwens verklaard, dat de autoriteiten de noodige maatregelen zullen weten te nemen. bracht geen wereldvrede Sir John Simon in het Lagerhuis. In het Lagerhuis, bij de debatten over de bewapeningscredieten, heeft Sir John Si mon het slotwoord gesproken, Hij definieer de aldus de bedoelingen der regeering: „Wat thans door de regeering aan het Lagerhuis wordt voorgelegd, beteckent geen nieuwe politiek met een doel, dat afwijkt van wat zij tot dusverre heeft nagestreefd. Het onder oogen geziene doel blijft het verkrijgen van ee.n internationale overeenstemming en een versterking van de fundamenten van den wereldvrede. De. opgelegde herbewapening beteckent niet, dat dit doel verlaten wordt. Zij beteckent het toepassen van nieuwe me thodes, die wij gehouden zijn te aanvaarden teneinde het doel zekerder te bereiken. Wij beschouwen de herbewapening niet als een doel op zich zelf. Wij geven ons volledig rekenschap van de onvruchtbaarheid van deze politiek, een noodlottige onvruchtbaar heid, die tot resultaat zou hebben een on ophoudelijke opstapeling van bewapenin gen. Ons eerste experiment heeft ons ge toond, dat wij geen internationale overeen stemming zullen krijgen voor den wereld vrede door middel van relatieve ontwapening terwijl andere groote naties zich tot de lan den bewapenen. Wij zijn er van overtuigd, -dat wij den vrede zullen versterken en de vooruitzichten zullen verbeteren door onze defensie op een beter aangepast peil te bren gen. De geheele wereld weet, dat dit land slechts de handhaving van den vrede na streeft en dit is het program, dat ten doel heeft onze bijdrage tot den wereldvrede doeltreffend te maken." Tumult in den Belgischen senaat In den Belgischen senaat is gisteren de kwestie van de pensioenen van de gouver neurs der provincies besproken. De frontist van Dieren vroeg verdaging van de behan deling. De socialist Lalemand behandelde hierop van Dieren als een clown, waarep deze verzocht Lalemand tot de orde te roe pen. Hierdoor ontstond een tumult in den senaat, dat een oogenblik dreigde in een handgemeen te ontaarden. De voorzitter schorste de vergadering en nadat de vergadering weer was hervat ver klaarde Lalemand, dat hij zijn mcening over van Dieren handhaafde, doch het tot de orde roepen aanvaardde. Het verdagen van de behandeling van de kwestie der pensioenen werd tenslotte met 73 tegen 31 stemmen bij twee onthoudingen verworpen. DOUGLASBEDRIJVEN ONTRUIMD. Vierhonderd stakers, die de vliegtuigfa brieken van Douglas sedert drie dagen be zet hielden, hebben de lokalen thans ont ruimd na een sommatie van de politie. HET ALCAZAR VAN TOLEDO HIS TORISCH MONUMENT. Een gisteren gepubliceerd decreet be paalt. dat het Aleazar van Toledo een his torisch monument is. Deze maatregel heeft ten doel het bouwwerk te behouden, zonder dat men vooruit wil loopen op zijn toekom stige bestemming. Vergrooting van het contingent en verlenging der eerste oefe ning bepleit. Het dagelijksch bestuur der vereeniging voor nationale veiligheid verzoekt publicatie van het volgende: Met groote voldoening heeft ons bestuur kennis genomen van het vrijwel eenstemmig oordeel uit de verschillende kringen hier te lande over de onmogelijkheid om te onder handelen over het waarborgen van onze neutraliteit door Duitschland of welke mo gendheid ook. Met nadruk willen wij echter wijzen op het feit, dat ons huidig kabinet de vergrooting van het contingent en de verlenging der eer ste oefening als dringend noodig heeft ver klaard om zelf de onaantastbaarheid van ons gebied te kunnen waarborgen. Dat zoo algemeen die onaantastbaarheid door ons volk als een axioma wordt be, schouwd, zal ongetwijfeld indruk in andere landen hebben gemaakt. Een duidelijke ma nifestatie van den volkswil om ook die on aantastbaarheid zelf te waarborgen, is ech ter onder de tegenwoordige omstandighe den wel hoogst gewenscht. Niets kan daar toe beter dienen dan de bereidheid te too- nen om den door onze regeering aangewe zen weg te volgen, opdat het volgend kabi net onverwijld tot vergrooting van het con tingent en verlenging der eerste oefening zal kunnen over gaan. Ondertrouwd: ADRIAAN GLERUM en ELIZABETH GLAS VAN DER LIPPE, Slootdorp, Kerkstraat 24, Wieringermeer, 25 Febr. 1937. Wieringerwaard, Molenweg 8. Huwelijksvoltrekking 11 Maart 1937. Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank, voor de vele blijken van belangstelling bij 't overlijden van onzen besten Vader, J. SLIKKER. Namens de Familie SLIKKER. Kreil, Wieringenvaard, Febr. 1937 Gevraagd: EEN HUISHOUDSTER, Brieven onder ietter L28 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: Een JONGE TREKHOND, door J. GROOTES, Burgerbrug, Zijpe. Gestreeld moet worden naar aansluitend verkeer. Geen bevoorrechting van be paalde vervoermiddelen. In zijn gistermiddag bij de installatie van de „Commissie voor personenvervoer" ge houden rede. kwam Minister van Lidt de Jeude op tegen de dikwijls geuite veron derstelling alsof de regceringsmaatregelen tot doel zouden hebben het eenc vervoer middel tegen het andere te beschermen, waardoor de technische vooruitgang zou worden belemmerd. Spreker zegt dat het motief voor het in grijpen der regeering en het richtsnoer voor hare handelingen uitsluitend kan worden ontleend aan het algemeen belang. Belemmering van den vooruitgang der techniek zou daarmede ten eenenmale in strijd zijn. Zijn Excellentie merkte op dat de maat staf voor het verleenen van vergunningen voor personenvervoer allereerst moet zijn een gercgeldcn dienst, maar daarnaast is uiteraard ook rekening te houden met an dere vervoershelangen. Bij de verhouding tusschen motor- vervoer langs den weg en spoorweg vervoer zijn twee gevallen te onder scheiden. Het eerste geval is dat dit motorvervoer liet streekvervoer be dient en als regel komt 't daarvoor in de eerste plaats in aanmerking. Hoofdzaak is dan, dat zooveel moge lijk naar aansluitend verkeer wordt gestreefd, zoodat het eene vervoer middel het andere kan voeden. Moeilijker is het tweede geval, of autobus diensten kunnen worden toegelaten op groo» tere afstanden cn tusschen belangrijke cen tra waarin tot dusverre door spoorwegdiens ten werd voorzien. In het laatste geval dient men te beden ken, dat de spoorwegen met de vervoerbe- langen van het geheele land hebben reke ning te houden, terwijl de concurrentie zich incidenteel werpt op een enkel traject met het dichtste vervoer Toch is het mogelijk, dat in dergelijke gevallen autobusdiensten toelaatbaar zijn. In de eerste plaats als de spoorweg voor personenvervoer kan worden opgeheven en een autobusdienst voordcelinger kan exploi- feeren. In de tweede plaats kan met be- "houd van den spoorweg en met hetzelfde begin- en eindpunt de autobus een ander parcours aflegen. Een algemeene regel is bezwaarlijk te geven Geval voor geval moet worden bezien. Tenslotte sprak de minister het vertrou wen uit dat de commissie er in slagen zal het vertrouwen te wekken van hen, wier belangen haar worden opgedragen en meer en meer het besef te doen doordringen, dat de belangen van het vervoerwezen in zijn geheel en van de vervoerondememers af zonderlijk niet zijn tegenstrijdige, doch ge lijk gerichte belangen. Laat elke gedachte aan bevoorrechting van bepaalde vervoermiddelen vreemd zijn. Slechts het algemeen vervoersbelang zij richtsnoer, Minister acht direct staatstoe zicht niet wenschelijk. De Minister van Financiën heeft thans ge antwoord op de vragen van het Eerste Ka merlid Pollema naar aanleiding van be richten in de bladen, dat blijkbaar onder handelingen gaande zijn omtrent een Ne- derlandsch crediet aan Frankrijk, waarvoor kortloopende kasbiljetten der Fransche spoorwegen hij een Nederlandsch bankcon- sortium zouden worden geplaatst. Van deze berichten is kennis genomen, doch blijkens door de regeering ingewonnen inlichtingen zijn zoodanige onderhandelin gen niet gaande. De Minister is voorts van meening, dat direct staatstoezicht op het verleenen van buitenlandsch crediet niet gewenscht is. Hij acht het toezicht dat de Nederlandsche Bank defaeto uitoefent voorshands voldoende, doch zal opnieuw de vraag in studie nemen of het gewenscht is aan dit laatste een wettelijk» basis te geven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3