I DE DRIE MUSKETIERS Binnenland Uitbreiding internationale luchtlijnen Vordering tegen de Haagsche gemeente Alarmeering bij lucht aanvallen Het versche kadetje Een rosarium in het paleis park te Soestdijk V( G ver „St paa var nin te get- Pri en per de l: ker dar der IV gac ree fra mit dit voc te ten dal bri de C OV€ dei al lijk vei ov< Du tre I vr* sta de ke nn fet thi rei de Kc gc nu de st» go 27. DAAR IS HIJ! d'Artagnan zette In het kort uiteen, dat hij er erg naar verlangde musketier te worden. „Ja," zeide De Tréville, „maar Zijne Ma jesteit heeft als voorwaarde voor de opname in het corps gesteld, dat men aan een veld tocht moet. hebben deelgenomen en minstens twee jaar in een ander regiment heeft ge diend." d'Artagnan vond het erg jammer, dat hij den aanbevelingsbrief \lln zijn vader was kwijtgeraakt en begon nu over het gebeurde in Meung te vertellen, waarbij hij den hoog- hartigen edelman zoo nauwkeurig beschreef, dat De Tréville onmiddellijk aan een agent van den kardinaal werd herinnerd. Omdat de jongeman hem goed beviel, ging hij bij de taiel zitten en schreef zonder verdere bezwaren te maken een introductiebrief. d'Artagnan keek ondertusschen uit het raam, sprong echter opeens als door een wesp gestoken op en rende de deur uit, terwijl hij riep: „Daar is hij! Dit keer zal hij er niet tusschenuit knijpen." 28. DE BOTSING. Met drie treden tegelijk holde hij de trap af, doch kwam daarbij in botsing met een musketier, die uit de woning van den heer De Tréville kwam. „Neem mij niet kwalijk! Ik heb haast" riep d'Artagnan en wilde verder gaan, doch nauwelijks was hij één trede af, of een ijzeren hand hield hem tegen. „Meen jij misschien, dat je ons op die manier kunt behandelen alleen daarom, dat je erbij was, toen kapitein De Tréville zoo tegen ons uitvoer?" „Op mijn eerewoord. Ik heb het niet met opzet gedaan! Ik heb haast. Laat mij los!" „Mijn naam is Athos. Zelfs al heb je nog zoon haast, dan kun je me toch zeker wel om 12 uur ontmoeten om mij partij te geven." „Waar, als ik vragen mag?" „Bij de Carms-Deschaux". „Goed! Ik zal er zijn!" riep d'Artagnan en snelde verder. Gunstige resultaten voor de K.L.M. De K.L.M. deelt mede, dat de Avio Linee, de Italiaansche luchtvaart-maatschappij, met ingang van Maart voorbereidende vluchten op Amsterdam zal maken, in verband met de beoogde samenwerking der Duitsche, Ne- derlandsche en Italiaansche luchtvaartmaat schappijen op den dienst over de Alpen: Am sterdamFrankfortMilaanRome. Het zal de eerste maal zijn in de geschiedenis van het Italiaansche burgerluchtvluchtverkeer, dat een vliegtuig uit het zuiden naar de lage landen hij de zee komt gevlogen. De Avio Linee zal voorts met 1 Maart aan sluiting geven op den K.L.M.—D.L.H.-dienst van Rome naar Milaan, terwijl medio Maart het traject MilaanRome in heide richtingen door de Italianen gevlogen zal worden. Wat de luchtlijn naar Parijs betreft, het vliegveld le Bourget zal anzienlijk uitge breid worden en wel van 200 tot 400 H.A. n.1. 40 H.A. uitbreiding in het zuidweste lijk gedeelte en 100 H.A. ten noorden van het oude vliegveld. De beek welke hier het ter rein doorsnijdt is reeds overdekt. Een aan zienlijke autostrada wordt aangelegd van de vlieghaven naar Porte de Champerret. De vervoersresultaten van de KLM waren in de afgeloopen week weer bijzonder gun stig. Op de lijn naar Malmö werd een bezet tingspercentage der vliegtuigen bereikt van 70 tegen 40 in dezelfde periode van 1936. Lijn 516, de middagdienst naar Londen ver meldde een bezetting van 65 (in 1936 47 Alle andere diensten gaven even eens een redelijke bezetting. Vader eischt schadevergoeding voor letsel, zijn dochtertje aan gedaan. Te 's-Gravenhage ligt tusschen de Plette- rijstraat en de Nieuwe Haven een electrische ophaalbrug. Bij het geopend zijn van de brug vindt de afsluiting voor het publiek plaats door een hek, dat op een bepaalde plaats slechts 18 centimeter verwijderd is van het beweegbare brugdek. Het is in Mei 1933 voorgekomen, dat een 10jarig meisje terwijl de brug open was, haar voet door het hek stak, en haar voet door de dalende brug werd verbrijzeld. De vader van het meisje stelde een vor dering in tegen de gemeente en de schade, hierdoor ontstaan, te vergoeden. Deze vordering was gegrond op onvol doende afsluiting van de brug en gebrek kig toezicht. De rechtbank overwoog dienaangaande, dat bij de exploitatie van een brug rekening mag worden gehouden met ten minste eenig begrip en inzicht aan de zijde van het pu bliek en de gemeente erop kon rekenen, dat het publiek de hekken ook werkelijk zou beschouwen als afsluiting, ook al zouden zij gelegenheid bieden tot het doorsteken van eenig lichaamsdeel en dat men van een gemeente niet kan vorderen, dat zij naast iedere afsluiting nog bovendien een wachter plaatst om te voorkomen, dat het publiek de afsluiting niet respecteert. De rechtbank* heeft op dien grond de vordering afgewezen. In hooger beroep arrest wijzende heeft het Haagsche gerechtshof heden zich vcr- eenigd met de overwegingen der rechtbank en het vonnis bekrachtigd. Bevoorrechting Australische boter in N. 0. Indië Landbouworganisaties in 't go- weer. In verband met een bericht, volgens het welk de import van Nederlandsche boter in Ned.-Oostindië van 1 Maart af zou wor den gecontingenfeerd ten bate van het Au stralische product hebben de Centrale Land bouworganisaties en de F.N.Z. een telegram tot den Minister van Koloniën gericht, waar in zij uiting geven aan hun ongerustheid over bedoeld bericht, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederlandsche boter in Indië zou worden gecontingenteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden ge geven. den import uit te breiden. Zij achten het buitengewoon onbillijk, dat op deze wijze de export uit het moederland wordt achtergesteld, terwijl de boter op de Engelsche markt, zwaar moet concurreeron en de Australische boter op diezelfde markt ingevolge het. verdrag van Ottawa een voor keur van 15 sh. per cwt. geniet. Voorts wordt erop gewezen, dat de bo- ter-export naar Duitschland tengevolge van de clearingregeling ook een sterken druk ondervindt van het belangrijk aan deel, dat de Indische producten in de clearing hebben. Dringend wordt verzocht, al het mogelijke te doen, om de voorgenomen contingentee- ring en de achterstelling van het eigen product te verhinderen. Zandzuiger „Natuur" aan Rusland verkocht Door Ackermans en van Haar en le Antwerpen. Naar wij vernemen is de bakken- en cutterzuiger „Namur" welke in 1931 te Schiedam is gebouwd, door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam naar Rusland verkocht. De afmetingen bedragen: lengte 63 meter breedte 13 meter en holte 4.20 meter. De constructie is voorzien van twee zandpom- pen en een waterpomp, welke tezamen on geveer 3.000 p.k. ontwikkelen. De zuiger is het eigendom van de firma Ackermans en van Haaren te Antwerpen oorspronkelijk een Nederlandsche onderne ming welke te Den Haag gevestigd is. De zuiger zal dienst gaan doen in de Noordelijke IJszee. Voetgangers op den rijweg Niet verboden, wel gevaarlijk In den nacht van 31 Augustus j.1. heeft een automobilist te N'aarden een jongeman aangereden, die daardoor een schouderfrac tuur opliep De automobilist werd daarvoor door de rechtbank gestraft met een hechte nis van veertien dagen en ontneming van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Van dit betrekkelijk zachte vonnis vroeg gisteren de procureur-generaal bij de be handeling voor het hof bevestiging. Wel heeft de verdachte verkeerd gedaan door sneller te rijden dan zijn gedimde lichten toelieten, terwijl ook het feit., dat hij bier gedronken had, tegen hem pleit. Doch een groot deel van de schuld ligt. bij den voet ganger, die op een donkeren rijweg liep, een breeden idealen rijweg, waar auto's in groote vaart kunnen rijden. Het is den voetgan gers niet verboden op den rijweg te loopen, maar dit neemt niet weg. dat voetgangers die dat doen, het verkeer ernstig in gevaar brengen. DE „JANKTOON" OFFICIEEL VOORGESCHREVEN. De Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft de eischen vastgesteld, waaraan hier te lande sirenes, welke worden opgesteld met het doel, de bevolking bij mogelijke luchtaan vallen te alarmeeren, zullen moeten voldoen. Genoemde inspecteur schrijft: Zooals bij de behandeling van de wet van den 23en April 1936 is gebleken, heeft het in de bedoeling gelegen voor het alarmeo- ringssein „luchtalarm" en het sein „lucht alarm geëindigd" vaste, voor het geheele land geldende, signalen te geven die een voudig en voor iedereen begrijpelijk moeten zijn. Immers bij geen enkelen inwoner, waar hij zich ook bevindt, mag onzekerheid in zake genoemde seinen bestaan. Wel ging par. 19 van den leidraad lucht beschermingsdienst uit van de gedachte, voor elk der beide seinen „luchtalarm" en „luchtalarm geëindigd" een goed te onder scheiden geluidssignaal te doen geven en wel het eerstgenoemde alanneeringssein door aanwending van sirenes en (of) flui ten, het laatstgenoemde sein door het bezi gen van kerkklokken en (of) signaalhoorns. Terecht vermeldt genoemde leidraad dat, ter voorkoming van verwarring, voor het sein „luchtalarm geëindigd" in geen geval van sirenes en (of) fluiten mag worden ge bruik gemaakt. Hoewel deze leidraad van 1931 dateert, blijkt dat zijn inhoud thans nog niet vol doende is ingeleefd. Zelfs nu doen in ver schillende gemeenten de kerkklokken nog dienst voor het geven van het alarmeerings- sein „luchtalarm" niettegenstaande in meer dere rapporten op de onjuistheid daarvan is gewezen. Volgens vele gemeentelijke luchtbeschcr- mingsplanncn worden voor het geven van het sein „luchtalarm" fabriekssirenes en -fluiten gebezigd. Bij nadere beschouwing blijkt, dat op het gebruik dier geluidsmiddelen niet altijd valt te rekenen. Het laat zich aanzien, dat vele fabrieken waarvan de sirenes (fluiten) thans dienst kunnen doen, -in oor logstijd zullen worden stilgelegd. Daarbij komt nog dat deze gcluidsmiddelcn over het algemeen te weinig capaciteit bezitten. Zij dienen toch in de voornaamste plaats voor het aangeven van het tijdstip van aanvang en dat van beëindiging der werkzaamheden in de fabrieken, met andere woorden zij bestrijken met haar geluid slechts een zeer beperkt gebied. De toon van het voortgebrachte geluid is =niet alarmeerend, niet verontrustend en dus juist het tegendeel van hetgeen van het geluid bij het „luchtalarm" moet worden verlangd. Men vergelijke uit een geluidsoogpunt b.v. de sirenes die de brandweer bezigt en die welke het aanvangen van het werk in een fabriek aankondigen. Aan het alanneeringssein „lucht alarm" moet de voorwaarde worden gesteld, dat het onder al 1 e omstan digheden wordt gehoord (in de hui zen, op straat bij druk verkeer enz.) In verschillende steden van ons land zijn proeven met sirenes ge houden, daarbij is gebleken, dat de geluidsoort, die het best voor een dergelijk alarmeerings-middel vol doet, overeenkomt met een „jank- toon" (golvende huiltoon). De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn instemming betuigd met deze overweging. In verband hiermede, zijn deze eischen thans vastgesteld. Deze eischen werden op verzoek van de inspectie luchtbescherming geredigeerd door den hoogleeraar Prof. Dr. C. Zwikker te Delft. Het woord is thans aan de industrie die zich voor nadere inlichtingen kan wenden tot genoemde inspectie. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937. Hilversum I. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel, declamatie en gramofoonpl. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Les Ménétriers" en gramofoonplaten. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 VARA-orkest. 4.05 „De organisatie van de jonge arbeiders", causerie. 4.15 Vervolg concert. 4.45 „De geschiedenis der Russische revolutie", causerie. 5.00 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel m.m.v. soliste. 6.30 Filmland. 7.00 Limburgsche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en gramofoonplaten. 8.50 Toespraak. 9.00 De Ramblers, The Blue Rhytm Singers en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Berichten. 11.2012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten. 1.00 Gramofoonplaten. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.05 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-kamerorkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7 15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 KRO-Melodisten en solisten. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Declamatie met muzikale omlijsting. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonplaten. Minister Slingenberg onderzoekt nog steeds. Onder leiding van den minister van so ciale zaken, mr. Slingenberg, is gisteroch tend te diens departement een bespreking gehouden over het versch- broodvraagstuk, met name over het denkbeeld van het ne men van een proef gedurende eenigen tijd met de beschikbaarstelling des ochtends vóór 10 uur van klein brood. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R.K. werkgeversvereeniging, de Chr. werk- geversvereeniging en van de Alg., de R.K. de Chr., en de Isr. Patroonsbonden in het bakkersbedrijf, zoomede de directeur-gene raal van den arbeid Dr. Ir. A. H. W. Hacke en het hoofd van de afd. Arbeid van het Departement van sociale zaken, den heer Engels. De minister heeft kennis genomen van de wcn'schen der verschillende vertegen woordigers van de werkgeversorganisaties. Hedenochtend zal een dergelijke confe rentie worden gehouden met de vertegen woordigers van de werknemersbonden. Nieuwe Nederl. gezant in Portugal De regeeringspersdienst meldt, dat Mr< J. G. Sillem, thans zaakgelastigde in Athene binnenkort benoemd zal worden tot H.M.'s gezant in Lissabon. Wijziging tabakswet verzocht Een onhoudbare toestand voor, de winkeliers. Het hoofdbestuur van den Koninklijken' Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich dezer dagen tot den Minister van Fi nanciën gewend met het verzoek een zeer spoedige indiening van het wetsontwerp tot wijziging van de tabakswet te willen bevor deren. Een zelfde verzoek werd gedaan door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen. De Minister had in de Memorie van Ant woord van het voorloopig' verslag der Twee de Kamer op het wetsontwerp, 8ste hoofd stuk b. der Rijksbegrooting voor 1937 me degedeeld, dat bovenbedoeld ontwerp van wetswijziging in een vergevorderd stadium, van voorbereiding verkeert. Niet alleen de kleinhandelaren in tabaks artikelen, doch ook in de kringen der be trokken industrieëlcn wordt verlangend naar deze wetswijziging uitgezien. In het bijzonder moge er nog op gewezen worden, dat het aanbieden van tabaksartikelen door fabrikanten rechtstreeks aan verbruikers beneden banderolleprijs een onhoudbaren toestand schept voor de winkeliers. _Een zeer spoedige voorziening in deze moeilijk heden is dan ook ten zeerste gewenscht. De vereeniging ter bevordering der ro zenteelt „Nos Jungunt Rosae" heeft van het Prinselijk Pdar toestemming gekregen tot den aanleg van een rosarium in het park van het Paleis Soestdijk, als geschenk der vereeniging. Het dagelijksch bestuur van „N. J. R." heeft thans in overleg met den intendant van het Paleis Soestdijk, Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen uit de grondstukken, die voor het beoogde doel beschikbaar zouden kunnen worden gesteld, een voor een ro sarium zeer geschikte gazonvlaktc gekozen. Uit de van den intendant ontvangen teeke- ning, heeft den heer F. J. Abbing, tuinar chitect, ondervoorzitter van „N..T.R." bereids een mooi ontwerp van aanleg gemaakt. Daarin is plaats voor zestig rozenvakken van tusschcij 25 en 80 struikrozen tot een gezamenlijk aantal van 2529 struikrozen, terwijl een zestigtal stamrozen plaats zul len vinden. Achtergrond en beide zijvleugels van het rosarium zullen beplant worden met hooger opgaande, bloeiende heesterge wassen en botanische rozen. De uitvoering van het noodige grondwerk enz. is in voor bereiding, evenals de vaststelling van het gewenschte rozensortiment en de bestelling daarvan bij gegadigde rozenkweekers. Tegen brandende kachel gevallen Negenjarig meisje overlijdt aan de gevolgen. Woensdagavond om zeven uur had de ne genjarige Gertruda van den Akker, wonende Prins Mauritsstraat 71 te Aalst, het ongeluk spelendenvijs tegen een brandende kachel te vallen. Het kind, dat alleen thuis was, vluchtte in vlammen gehuld de straat op, waar toege schoten buren trachtten het vuur te dooven. Het slachtoffer werd met ernstige brandwon den naar het St. Josephsziekenhuis te Eind hoven vervoerd, waar zij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. Een oneerlijke chauffeur aangehouden De recherche te Groningen heeft den 27-ja- rigen gehuwden G. A. V., chauffeur bij den Groningschen politiedokter, aangehouden. De man ging zich te buiten aan dobbelen, waardoor hij in schulden geraakte. Ook was hij het slachtoffer geworden van een geheime speelgelegenheid en verder knoeide hij in kwitanties, welke hij moest innen. Door een en ander is de dokter voor een groot bedrag benadeeld. De aangehoudene is ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie»

Schager Courant | 1937 | | pagina 8