DE NIEUWE FORD V 8 Raad Wieringen Het overleden raadslid M. de Haan herdacht. De noodtoe stand op Wieringen. Waarom tegen subsidie wordt gestemd Een gemeenteveearts. Insi nuaties en gezond verstand. Het loopt tegen de verkiezingen. Hamerstukken. Een zesde stem district. Het bekladden va* straten tegengegaan. Wat over 1936 aan tantième- en divi dendbelasting werd uitgekeerd. Presentiegelden der raadsle den, kopje thee enz. Een Ha ringbakkerij. Vergadering van den Raad op Vrijdag 26 Februari 1937, des namiddags 2 uur. Vborzitter de heer L. C. Kolff, burge meester; secretaris de heer C. F. van Duin. i'Vllc leden zijn aanwezig, 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering en her innert er aan dat ons door den dood is ont vallen ons mede-raadslid M. de liaan. De heer De Maan is niet. veel in de vergaderin gen van dit college tegenwoordig geweest, tengevolge van zijn langdurige en slepende ziekte. Buiten den Raad was hij een alge meen geacht persoon en als spr. zegt dat zijn persoon ook hier niet spoedig zal worden ver geten, dan gelooft spx*. namens den Raad dit te hebben gezegd. Waar dit de eerste vergadering in 1937 is, wijst spr. er op, dat 1936 geen mooi jaar is geweest voor Wieringen, alleen heeft de ge meente nog dit voordeel gehad, dat zij een uitkeering heeft gehad van de tantième- en dividendbelasting, een uitkeering die wij dit jaar zullen moeten missen. De vooruitzichten zijn dus nog somberder en bezuiniging zal moeten plaats vinden. Het groote aantal werkloozen is niet afgenomen, de maatrege len van het Rijk, om de werklooze arbeiders van hier naar hun vroegere woonplaats te verplaatsen, hebben tot nu toe weinig resul taat opgeleverd, omdat verschillende gemeen ten bezwaar maken die menschen weer te ontvangen. Spr. beeft echter den indruk ge kregen, dat het Rijk doordrongen is van den hopeloozen toestand waarin Wieringen zich bevindt en maatregelen zal treffen om de werkloozen naar hun vroegere woonplaats te krijgen. Spr. is echter bang dat deze 's Rijks hulp t. a. v. de gemeentefinan- tiën, niet veel succes zal hebben. In verband met de lange agenda, worden de notulen niet gelezen, hoewel de heer Bos- ker ze wel zou willen hooren. vooral de no tulen van de comitézitting. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, den heer C. Koorn Vz.. worden nagezien, waarna tot toelating wordt besloten. Medeeeling en ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau bericht van benoeming tot lid van den Raad van den beer C. Koorn Vz. in de vacature M. de Haan en tevëns bericht, dat deze zijn be noeming aanneemt. Van den Minister van Onderwijs een afschrift van het reeds in ons blad opgenomen Kon. besluit, waarbij is beslist, dat de gemeente geen gelden heeft beschikbaar te stellen voor de ge stichte hulpsrhool van de vereeniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs te Den Oever; verder verschillende goedkeu ringsbesluiten van Ged. Staten en jaarver slagen; van den heer J. A. Siesling een tweetal uitvoerige brieven in verband met zijn opwachtgeldstelling als onderwijzer der O. L. school te Westerland. Het schrijven eindigt met het verzoek het genomen raadsbesluit in te trekken en den onderwijzer Cornielje in zijn plaats ontslag te verleenen. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discus sie aldus besloten. F.en tweede brief ondergaat hetzelfde lot. Aan J. Snooij wordt ontheffing van hon denbelasting verleend voor gedeelte. Over het in de vorige vergadering gedane voorstel van Mevr. WitSlikker, om f 10. subsidie te verleenen aan de Openbare Lees zaal te Alkmaar, staakten de stemmen. Thans wordt het voorstel met 7—3 stemmen verworpen; een voorstel M. Kooij, om f5. subsidie te verleenen, wordt verworpen met 64 stemmen. De Voorzitter wijst er op, dat vorig maal het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen, werd verworpen, zouden we dat. besluit nu maar niet herroepen? De heer Bosker merkt op, dat er in den raad een geste is, te doen uitkomen, dat de overheid niet alles moet steunen. Bij spr. heeft voorgezeten de overtuiging dat geen enkele subsidieverleening door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. Mevr. Wit zegt, dut het dan 't beste zal zijn maar geen raadsvergadering meer te houden. De. heer Boskpr zegt, dat de raad ook zou kunnen protesteeren tegen het feit, dat de gemeenle als noodlijdende gemeente wordt behandeld, terwijl door bijzondere omstan digheden de gemeente in dezen toestand is gekomen. Mevr. Wit-Slikker wil dit. dan doen, doch de heer Bosker meent, dat er bij dc rond vraag op teruggekomen kan worden. De voordracht tot niet toetreding als lid tot den Ned. Bond tot bescherming van Zui- gelongen en Kleuters ten bevordering van Pracnatale zorg, wordt thans aangenomen. Vereeniging voor luchtbescher. ming. In de vergadering van 22,December J.l. is tot dit doel een subsidie verleend van f 10. Intusschen is via Ged. Staten van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat noodlijdende gemeenten een subsidie mogen beschikbaar stellen van 1 cent per 10 inwoners, in verhand waar mede B. en W. voorstellen dit bedrag na der te bepalen op f 6.50. Allen voor. Een gemeente-veearls. Van den beer Dr. L. ïlocdemakcr, veearts alhier, is een schrijven ingekomen over de behandeling van dieren, welke door werk loozen en andere onvermogende ingezete ncn worden gehouden en waarin hij vraagt of het niet mogelijk is, dat de gemeente hem. hierin financieel ccnigszins tegemoet komt. Bij de overweging van dit verzoek heb ben B. en W. de positie van den veearts in deze gemeente ook in het algemeen na der onder de oogen gezien. Het is bekend, dat de veehouders er hooge waarde aan hechten, dat de veearts hier gevestigd blijft. Waar hiermede een zoo groot belang van een belangrijk en nijver deel der be volking gemoeid is, komt het hun gerecht vaardigd voor. dat de gemeente zich daar voor een uitgaaf getroost. B. en W. meenen daarom te moeten voorstellen aan den plaatselijken veearts een toelage te verstrekken van f 200.per jaar. Deze neemt daarvoor op zich de dieren van door de gemeente gesteunden tegen een verlaagd tarief te behandelen Tevens zou de veearts zich voor dit be drag moeten belasten met het verrichten van keuringen op de bestaande of eventu eel in te stellen markten ter plaatse en ver der opdrachten van niet belangrijken aard, door het Gemeentebestuur verstrekt, dienen uit te voeren. De heer Lont vraagt, of f 200 wel toerei kend zou zijn. De finantieele draagkracht van velen is zeer gering. Zouden wij er geen f100 bijdoen? De Voorzitter wijst er op, dat het moeilijk is een maatstaf te stellen, laten we het met deze f 200 probceren. De heer Bakker vindt f 200 weinig. De heer. Ivooij oppert de idéé dat de werk loozen hun nota's van den veearts dan bij dc gemeente inleveren. Op deze wijze krijgt de veearts wat hem toekomt. De Voorzitter wijst op de andere werk zaamheden, .die dan nog beloond zouden moeten worden. Spr. wijst op dc strekking die uit het prae-advies van B .cn W. blijkt. De heer Kooij betwijfelt, gehoord te ver klaring van den heer Bosker, of Ged. Staten die douceurtje aan den veearts zullen goed keuren. De heer Bosker doet medcdecling van de handleiding van hooger hand waaraan de gemeente zich heeft te houden, teneinde de begrooting niet te stagncercn. Wat de onder havige quaestie betreft, dit is een heel ander ding. Uitvoerig wijst hij op den noodtoe stand, waarin kleine boeren zich bevinden. Dit is een zaak van algemeen nut. Men moet niet verwaarloozen, dat er onder die kleine hoeren enz., zijn die met minder toe moeten dan de steunt rekkers. Wij moeten met z'n al len de verarming op Wieringen zooveel mo gelijk tegengaan. Wij hebben meer te doen dan partijbelangen voor te staan. De. heer M. Kooij: Het gaat tegen de ver kiezingen. De heer Bosker; Dat is weer een insinua tie. Ik laat me niet langer beleedigcn; vorig maal heeft de heer Kooij dat ook al gedaan, maar spr. heeft liever dat de heer Kooij dat zegt, dan iemand met een gezond verstand. Mevr. Wit merkt op, dat de heer Bosker sprak over zijn rechterzijde, doch spr. s frac tie heeft over deze zaak nog niet het woord gevoerd. Wij zijn niet tegen het vaststellen van een belooning, maar wij zullen graag een goede regeling zien, zooals bijv. met dc vroedvrouw. De Voorzitter zegt dit laatste toe. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. cn W. aangenomen. Tegemoetkoming sohoolbezoek. Aan A. Kingma, J. van den Schuur cn W. van der Kaap worden tegemoetkomin gen verleend voor het bezoeken van hun kinderen van dc school voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Den Oever. Stenn aan borgstellingsfonds voor den Middenstand. De Minister van Binnenlandsche Zaken wenscht die bijdragen voor noodlijdende ge meenten te zien beperkt tot niet meer dan 10 cent per inwoner voor deelneming in het kapitaal en tot 2 cent per inwoner en per jaar gedurende de eerstvolgende vijf jaren voor deelneming in het jaarlijksch inkomen der fondsen. Daar voor deze gemeente is besloten in het kapitaal van het Borgstellingsfonds I-Iollands Noorderkwartier te Alkmaar deel te nemen naar een grondslag van f 0.20 per inwoner, stellen B. en W. voor die deelname nader te bepalen op f 0.10 per inwoner en 2 cent gedurende dc jaren 1937 tot en met 1941 als subsidie in de gewone kosten. Allen voor. Reinigingsrechten. B. en W. stellen voor ontheffing wegens vuilnisophalen te verleenen aan: Wed. P. Engel, V. Bakker (rioolaansluiting) A. Ot- tens (V2 gedeelte). Wed. J. dc Beurs, N. J. Bruul, G. van Asch, C. Bakker. P Heikcns gedeeltelijk) en de volgende aanslagen te handhaven: R. Iedema, D. Vonder, P. de Wit, Wed. E. Klein, Jb. Bakker. Aldus wordt besloten. De jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. Bij raadsbesluit van 20 Februari 1936 werd de jaarwedde vastgesteld op f 600. waarvan een bedrag van f 250.per jaar zou dienen als vaste jaarwedde en het meerdere als tijdelijke toelage. B. en W. stellen vodr dezo regeling wederom met één jaar te verlengen. Goedgevonden. Uitbreiding aantal stem. districten. B. en W. stellen voor een afzonderlijk stemdistrict te vormen voor het deel der Wieringermccr, dat onder de gemeente Wie ringen ressorteert en als stemlokaal voor dat district aan te wijzen het vergaderlo kaal aan de Meeuwstraat te Wieringerwerf. Allen voor. B. cn W. stellen voor over 1937 aan de R.K. school te Hippolytushoef een voor schot te verleenen van f 521.93, aan do school voor Christelijk Nationaal onderwijs te Den Oever van f 1453.77 en aan de lagere school te Wieringerwerf van f 1186.44, bere kend naar de gemiddelde kosten van f 12.73 per leerling aan de o. 1. scholen. Goedgevonden. Tegen het bekladden van stra ten. Ingevolge een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken stellen B. en W. voor in de politieverordening dc bepaling op te nemen, waarbij het hekalken van wegen, schuttingen enz. en het hij donker vervoe ren van plakmiddelen of verf wordt ver boden. Dc heer Kooij adviseert dat de gemeente hier en daar aanplakborden plaatst. De Voorzitter: De bedoeling is dat an dermans eigendommen beschermd worden. De lieer Bontkes is eveneens tegen het bekladden van straten, enz., maar z.i. gaat het voorstel van B. cn W. te ver. Wat het aestetisch aanzien betreft, laat men dan ook krotten e.d. opruimen. Laat de gemeente aanplakborden plaatsen, een algemeen plak verbod gaat spr. te ver. Mevr. WitSlikker stelt voor, dat een bepaling in de politieverordening wordt opgenomen, waarbij het kalken wordt ver boden. Het voorstel van B. en W. wordt, nadat het voorstel nog eens wordt gelezen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, want in het voorstel stond reeds dat het verbod alleen gold, wanneer geen toestemming van eigenaren tot plakken was gegeven. Nieuwe verordeningen school geldheifing. Nu de schoolgeld verordeningen moeten worden herzien en daarbij behalve het in komen als element van draagkracht ook de vermogensbelasting wordt ingeschakeld, bieden B. en W. ter vaststelling de desbe treffende verordeningen aan. B. en W. hebben in het schoolgeldtarief een reductie opgenomen voor het geval meer dan een kind uit hetzelfde gezin een lagere school bezoekt. Omdat de gemeente noodlijdend is mag het schoolgeld niet be lieden een zeker minimumtarief worden ge heven. Aldus wordt besloten. Geen rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding. Aan opcenten dividend en tantieme- belasting een ontvangst van 1 125118.70. De gemeentebegrooting voor 1936 is van Ged. IS laten terugontvangen met een nota van opmerkingen cn een uitgebreid rapport van den Rijksaccountant in verband met de noodlijdendheid der gemeente. Door ge noemd College worden een aantal maatre gelen aan de hand gedaan voor het slui tend maken der begrooting zonder Rijks hulp. Het dienstjaar 1936 is echter reeds te ver gevorderd om nog ingrijpende bezuini gingsmaatregelen te nemen. Aan enkele op merkingen zal worden voldaan. B. en W. deelen mede dat na de voorgestelde wijzi gingen de begrooting sluitend kan worden gemaakt zonder een bijdrage van het Rijk in de kosten der gemeentehuishouding, me de ten gevolge van het feit, dat in 1936 is ontvangen een bedrag van f 125118.70, we gens opcenten dividend- en tantiëmebelas- ting van de N.V. M.U.Z. Ie suppletoire begrooting dienst 1937. Voor de begrooting dienst 1937 is het noodzakelijk rekening te houden met de op merkingen welke door Ged. Staten zijn ge maakt ten aanzien van de begrooting dienst 1936. In verband hiermede stellen B. cn W. den Raad voor te besluiten: a. ingaande 1 Januari 1937 de vergoeding voor het gebruik van het kantoor van den gemeenteontvanger te verlagen tot f 50. per jaar en met ingang van dezelfde datum het lidmaatschap van den bond voor Staats- pensionncering op te zeggen. B. en W. mee nen niet te moeten voldoen aan het verlan gen van Ged. St. om dc bijdrage voor kosten van schoolreisjes te schrappen. Ook met betrekking tot de subsidies aan de. plaatse lijke afdeeling van „Het Witte Kruis" voor dc tuberculose-bestiijding cn de wijkverplo ging zouden B. en W. Ged. Staten willen verzoeken hierop geen verlaging toe te pas sen. Ten aanzien van de gevraagde korting ad. 5 pet. op dc jaarwedden der ambtenaren en werklieden wordt nog overleg gepleegd met de Regeering. Ten slotte zijn Ged. Sta ten voornemens de presentiegelden der Raadsleden te verlagen van f 3.— tot f 2.50, over welk voornemen B. en W. gaarne het oordeel van de vergadering wenschen te vernemen. B. en W. stellen voor de wijzigin gen verwerkt in een le suppletoire begroo ting vast te stellen. De heer Lont verklaart zich tegen verla ging van het presentiegeld van de raads leden. Het rijk is zelf ook armlastig en toch loopen daar de bezuinigingen dikwijls niet al te vlot. De Voorzitter deelt mede. dat B. en W. reeds gewezen hadden op de af te leggen afstanden door de raadsleden en op werk verzuim, maar zij kregen tot antwoord, dat met die omstandigheden rekening was ge houden, want anders zou f 2.zijn voor gesteld. Het kopje thee dat hier nog wordt geschonken zal straks moeten ophouden. De heer Lont: En het lunchen door de groote" heeren coat maar door. Mevr. WitSlikker deelt mede, dat haar fractie zich ook tegen de verlaging van pre sentiegeld verklaart. Het is de manie tot be zuiniging die dc hoeren in Haarlem parten speelt. Spr. wijst voorts nog op dcwenschc- lijkheid dat een ieder raadslid kan zijn. Dc Voorzitter constateert dus dat dc raad het presentiegeld op f 3. gehandhaafd wil zien. Opcenten gemeentefondsbelas- ting. Waar het finanticcl cspect der gemeente geen verlaging van het thans geheven wor dende maximumaantal opcenten toelaat, stellen B. en W. voor de verordening te con ti nu eeren. Aldus wordt besloten. Verhaal premie ziektewet. In de nota van opmerkingen ten aanzien van de gemeentebegrooting 1936 deelen Ged. Staten mede, dat de door de gemeente ver schuldigde premiën ingevolge de ziektewet tot het in die wet vermelde percentage op de belanghebbenden behooren te worden verhaald. Daar te dezer zake thans geen inhouding plaats vindt, stellen B. en W. voor nader een besluit tot verhaal te nemen. Goedgevonden. Benoeming armvoogd. In de vacature van wijlen ^cn heer II. Bakker Jz. worden door de Hervormde Kerkeraden ter benoeming aanbevolen: 1. P.P Bakker Hermz.; 2. P. Hellingman; 3. C Koorn Vz. Gekozen wordt de heer P. Bakker Rfarmz met algemeene stemmen. Volgt de samenstelling der stembureaux. De rondvraag. De heer Lont brengt een klacht over dat de z.g. schoolbus binnen de 5 K.M. kinderen opneemt. Is dat geoorloofd? De Voorzitter licht toe dat de gemeente hiermee niets te maken heeft. De heer Lont zegt. dat beweerd wordt dat die kinderen van de openbare school dan omgepraat worden om op de christelijke school te krijgen. Spr. betreurt dien school strijd. Spr. wijst ook op de finantieele ge- De introductie van den nieuwen Ford V-8 voor 1937 heeft in Nederland wel op zeer bijzondere wjjze plaats gevonden. In de voornaamste couranten in Nederland heeft het publiek een opvallende advertentie campagne kunnen volgen, die den nadruk vestigde op de geheimzinnige getallen „60" en „85", welke uiteindelijk zooals gisteravond door de radiouitzending over Luxemburg is gebleken voorstelden het aantal rempaar- dekrachten van de twee V-8 motoren, welke Henry Ford het publiek in 1937 biedt. Inderdaad heeft men dit jaar een keuze uit 2 verschillende V-8 motoren. Het groote Ford-nieuws van dit jaar! De verbeterde 85 rempk. motor geeft de groote en snelle acceleratie, waardoor de Ford-automobiel terecht beroemd is ge worden, gepaard met een zeer laag ben- zinegebruik. De nieuwe 60 rempk. V-8 motor, die in 5 verschillende carrosserie-typen leverbaar is, heeft het mogelijk gemaakt een lich- teren automobiel te leveren, die lager in prys is en waarvan de bedrijfskosten even eens lager zgn. Deze motor waarborgt V-8 rust en soeplesse zelfs bjj snelheden boven de 100 kilometer per uur terwijl het aantal kilometers, dat met dezen motor per liter benzine kan worden af gelegd, zoo groot is, dat hg een nieuwen zuinigheids-standaard vormt voor moderne automobiel-exploitatie. Het uiterlijk. De Ford V-8, die thans haar intrede in Nederland doet, is nog fraaier dan haar voor gangsters. Het nieuwe stroomlgnontwerp van radiateurscherm, motorkap, spatschermen en van de geheele carosserie geeft den wagen een forschen en gedistingeerden indruk. Het geheel stalen dak loopt in één ononderbroken lgn van voor naar achteren. De koplampen zijn in de fraai gebogen spatschermen, ingelaten. De V-vormige voorruit kan bg alle gesloten mo dellen worden geopend. NIEUWE SNELWERKENDE VEILIGHEIDSREMJIEN. De nieuwe Ford-remmen geven U alles wat U van een modern remsysteem kunt ver wachten: betrouwbaarheid en gemakkelijke pedaal werking... en bovendien: de veiligheid van staal tusschen wiel en pedaal. Zg worden door kabels, welke geleid en beschermd wor den door stalen omhulsels, bediend. De Ford- remmen zijn zelfbekrachtigend, d.w.z., dat de kracht van den zich voortbewegenden wagen benut wordt om de remmen te helpen be dienen. Zorgvuldge proefnemingen hebben aangetoond, dat ongeveer 1/3 minder pedaal- druk noodig is voor het tot stilstand bren gen van den wagen. De nieuw ontworpen veeren zijn voorzien van druksmering, teneinde ze geruischloos te doen werken. Een nieuwe wijze van carros serie-montage op het chassis, geluids-isolatie van de carrosserie, een nieuwe methode van uitlaat- en knaldempermontage en verbete ringen in de achter brug en drijfas, dragen bij om U in dezen automobiel volkomen rust en geruischloosheid te verzekeren. Verhoogd Comfort. Door zijn door en door modern ontwerp is de Ford V-8 voor 1937 eén groote, uiterst ruime automobiel, die extra ruimte biedt voor passagiers en bagage. Dit komt, omdat de compacte 8-cyl. motor in V-vorm, zoo weinig ruimte inneemt. Het comfort van het rgden in Center-Balans d.w.z. dat de inzit tenden allen tusschen de assen, zoo dicht mogelijk bg het midden van den wagen ge plaatst zgn, en dus als het ware tusschen de veeren gewiegd worden is nog verhoogd door de soepele werking van de langere, taps toeloopende veeren, die voorzien zijn van druksmering. Breede gemakkelijke zit plaatsen, groote banden en een laag zwaarte punt dragen eveneens bij tot het groote comfort van dezen automobiel. Nieuwe Interieurs. •Het interieur in den nieuwen Ford V-8 voor 1937 is van geheel nieuw ontwerp. Van de keurige bekleeding gaat juist die voor name rust uit, waaraan men den automobiel van distinctie herkent. Het nieuwe instru mentenbord is vlot en practisch tevens. Alle instrumenten zijn zoo geplaatst, dat men ze gemakkelijk af kan lezen. De startknop is op het instrumentenbord aangebracht. De handremhefboom bevindt zich links onder het dashbord. De verstelbare bestuurszitplaats rijst tegelijk als zij meer naar voren wordt gebracht. De nieuwe Ford is te zien bij de Ford dealers; Blaauboer en Kossen Schagen; Maar ten Smit, Koegras en in de Showroom van den heer Schulmayer, Spoorstraat 62, Den Helder. volgen, als de school te Hippolytushoef ont volkt mocht worden. De Voorzitter zegt dat niet de gemeente de bus laat loopen en vergoediug wordt voor die gevallen niet gegeven. Spr. ziet niet dat er iets aan te doen is, maar zal er zijn ge dachten over laten gaan. Over een vlschbakkerij. De heer Wigbout deelt mede dat zijn frac tie op 22 Januari een vergadering heeft aan gevraagd, doch de Voorzitter achtte dit blijkbaar niet noodig. Spr. wijst op dc werk loosheid en zegt dat als 'n vischbakkerij op gericht kan worden, reeds veel bereikt had kunnen worden. Deze gedachte berust niet op louter fantasie, want sinds 16 November heeft de regeering zelf de distributie van visch ter hand genomen cn met succes. Uit voerig toont spr. dat uit een courantenbe richt aan, het verstrekken van gebakken visch is in studie. Spr. wil dus zien dat alles gedaan wordt, oin een vischbakkerij hier opgericht te krijgen, in overleg met de regeering. Het zou brengen werk en eten. De Voorzitter zegt dat dc spoedeischendc raadsvergadering die in Januari werd aan gevraagd, niet direct noodig werd gcoor deeld, doch dat de Voorzitter zich in ver binding had gesteld met den heer Van der Hoeven, op wiens advies spr. zich wendde tot de Visscherijcentrale. Vorige week is spr. nog weer bij den heer Van der Hoeven geweest, die nog niet erg enthousiast bleek te zijn. Als er mogelijkheid tot stichting zou zijn, zou de heer Van der Hoeven naar Wieringen komen. Verder heeft spr. er niet meer van gehoord. Op de volle medewer king van B. en W. zou zeker zijn te reke nen, maar wat kunnen B. en W. of de raad op 't oogenblik nog verder doen.. Eerst wan neer er van de gemeente offers zouden wor den gevraagd, zal de quaestie in den raad gebracht dienen te worden. De heer Van der Hoeven wil dc Waddenzeeharing brengen waar ze niet komt en daartoe wil de ge meente haar medewerking zeker verleenen. Bij de bespreking komt naar voren de wenschelijkheid om alreeds le vragen of maatregelen getroffen dienen te worden om op lijd een bakkerij te hebben. De heer Wigbout informeert naaf het werk voor het nieuwe kerkhof. De Voorzitter deelt mede dat de bijkomen de kosten te hoog werden geacht en nu wordt getracht die bijkomende kosten te drukken. In Den Haag zal worden gewezen op de hooge kosten die de gemeente zich voor werkverschaffing elders heeft getroost cn nu een werkobject in onze gemeente naar voren wordt gebracht, nu wordt gewe zen op de schulden der gemeente. De heer Lont wijst op de tegenstrijdigheid dat de ruilverkaveling wordt bepleit, ten einde een werkobject te hebben. De heer Bontkes wijst er op dat hij de aangevraagde raadsvergadering evengoed noodig achtte, maar hij heeft goedgevonden dat als B. en W. meer resultaat zouden kun nen bereiken dan de Raad, de aangevraagde vergadering achterwege kon blijven. De Voorzitter herhaalt dat de raad op dit punt nog niets kan doen. De heer Bontkes dringt er op aan dat door de gemeente steeds tijdig wordt ge zorgd voor voldoende voorraad onvermengde margarine. Laat de betrokken ambtenaar zijn aanvragen tijdig inleveren. De Voorzitter deelt mede, dat de Arbeids beurs thans deze zaak in handen heeft. Spr. hoopt dat er nu geen fouten meer zullen worden gemaakt. De heer Bosker deelt mede. dat Ilarlin- gen druk bezig is en ook Den Helder, om een haringbakkerij gevestigd te krijgen. Wieringen zal dus alles in 't werk moeten stellen om op tijd klaar te zijn. Maar als het geld moest kosten, valt er met rijk en provincie nog heel wat te verhandelen. Wat betreft de begraafplaats, die zaak bad aan hangig gemaakt moeten zijn in Haarlem, waar een Prov. Commissie voor de bijko mende kosten zit. en niet direct bij Ged. Staten. Spr. wijst er verder op dat door de Commissie, van Verzoeken der Tweede Ka mer besloten is. dat de kusten der Wadden zee. dus odk Wieringen tot de Zuiderzee- steunwet behooren. Dit inzake de zeeeras- geschiedenis. Uiteindelijk is de heer Tijsen, de eenige deskundige, in de Commissie ge komen, hoewel men er blijkbaar zeer op gebrand was. dat de zaak door Den Helder en Texel werd opgeknapt. Laat Wierin gen nu krachtig bij de Regeering aandrin gen om in te grijpen. De Voorzitter zegt dat bij dc Regeering zal worden aangedrongen dat de wiermaai ers. -visschers en -drogers opgenomen wor den in de Zuiderzeesteunwef. De heer Bosker deelt nog mede. dat spr. zich ook nog gewend heeft tot Minister Oud. iemand die uit hoofde van zijn vroe gere werkzaamheden op de hoogte is van den toestand hier. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11