Blum en de communisten „Move" zal Daranyi steunen KIJKEN is KOOPEN nij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Defensie-leening door de Kamer geaccepteerd De Zwitsersche onschendbaarhe id Wordt ^aldwin Lord? De „Mar Cantabrico" niet vergaan Buiienlandsch Overzicht Opnieuw stakingen in Detroit Van Zeeland tegen Degrelle ci'foiirtint WOENSDAG 10 MAART 1937. 80e Jaargang. No. 10208 Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Harde woorden van rechts Gisterenmiddag is de vergadering van de Fransche Kamer hervat. De regeering had onmiddellijke behan deling gevraagd van het wetsont werp, strekkende tot het uitgeven van een leening en het opheffen van een aantal maatregelen van de mo netaire wet van 1 October 1936. Het viel op dat de linkerhelft van het volksfront, met name de commu nisten gedurende het grootste deel van den middag in de zittingszaal ontbraken* hetgeen algemeen be schouwd wordt als een protest tegen de gewijzigde „kapitalistische" koers der regeering. De corr. van het Hsbl. trekt de conclusie dat de uiterst linksche groepen zich slechts niet de grootste moeite in een koersveran dering, die de regeering noodzaakt zoete broodjes te bakken tegen het gehate kapita lisme schikken. De socialisten hielden zich uiterst rustig en waren waarschijnlijk ook liever elders geweest. Daarentegen klonk in de talrijke redevoeringen van rechts een zelfvoldaan: „Hebben wij het jullie niet al tijd gezegd, dat het zoo niet kon doorgaan" en de complimenten, die men den heer Blum van deze zijde bracht, nu hij „einde lijk verstandig geworden was", moeten hem niet veel minder onaangenaam geweest zijn dan de telkens herhaalde vraag: „mogen wij er nu op rekenen dat het voorgoed uit is met jullie revolutionnaire plannen?" Onder deze omstandigheden had de re geering ongetwijfeld gelijk zoo kort moge lijk te zijn. Vincent Auriol, minister van financiën, wicn de heele zaal een doorn in het vleeseh is, liet. zegt de corr., de verde diging van het ontwerp geheel aan zijn mi nister-president over en Blum weigerde in zijn korte interventie op eenig politiek de bat in te gaan. Met enkele handige zinnen trachtte hij aan te toonen, dat de regeering heelemaal niet van houding veranderd is en dat het gemeenschappelijk programma van het Volksfront, dat geen revolutionnai re maatregelen inhoudt, onveranderd van kracht blijft, maar hij slaagde slecht in het handhaven van deze onverdedigbare stel ling. Wanneer men genoodzaakt is zijn toevlucht te nemen tot beweringen als: „een politicus heeft nu eenmaal slechts de keus fusschen zich tegenspreken of zich herha len", dan is men er toch maar slecht aan toe' De moeilijkheid voor Blum zal thans zijn zijn uitersten linkervleu gel in bedwang te houden en te verhinderen, dat die hem op een gegeven oogenblik in den steek laat als hij al te sterk de hand houdt aan de remedie van rechts: een be grooting in evenwicht en een on verbiddelijk uitsluiten van nieuwe ongedekte uitgaven. De opnieuw uitbrekende stakingen onder de bootwerkers en het scheepspersoneel die zoowaar op dit oogenblik met de tentoon stelling in het zicht, wellicht het vertrek van de Normandië heden zullen verhinde ren van diezelfde Normandiër die den pre sident van den Parijscben gemeenteraad moet medenemen naar Amerika, waar hij propaganda voor de tentoonstelling gaat maken, lijkt onder deze omstandigheden wel een zeer omineus verschijnsel. Flandin waarschuwt. Als eerste spreker besteeg Flandin het spreekgestoelte, Hij zegt dat de minister-pre- Vraagt het land een bevestiging van Hitlerts verklaring? Gemeld wordt, dat de Zwitsersche regee ring gaarne een schriftelijke bevestiging zou ontvangen van de verklaring, die Hitier tegenover oud-bondsraad Schulthess heeft afgelegd en waarin hij gezegd heeft, dat Duitschland te allen tijde de onzijdigheid en onschendbaarheid van Zwitserland zal eerbiedigen. Naar verluidt heeft de gezant te Berlijn in de Wilhelmsirasse stappen gedaan in de hoop, een dergelijke verkla ring, die voor langen tijd geldig zou moe ten zijn te verkrijgen. Het schijnt echter dat de zaak niet zoo eenvoudig is als zij mocht lijken, daar de Duitsche regèering eenige tegenbeloften vraagt. Zij zou een verklaring verlangen, dat Zwitserland niet zal toelaten, dat zijn houding van strikte neutraliteit geweld zou worden aangedaan door verlichtingen, voort vloeiende uit het Volkenbondshandvest, en dat de Zwitsersche regeering don strijd van Duitschland tegen het communisme zooveel mogelijk zal steunen. sident geweigerd heeft over zijn politiek te spreken, doch indien de nieuwe politiek van de regeering anders is dan die van vroeger, dan is dit een kwestie, welke alleen de ver tegenwoordigers van het volksfront en de kiezers aangaat. Vervolgens zette Flandin uiteen waarom hij en zijn vrienden voor het ontwerp zul len stemmen. De regeering wil haar finan- cicele politiek niet scheiden van de econo mische. Flandin is van meening, dat een nieuw programma van het volksfront den doorslag zal geven hij de spaarders en hij acht het noodzakelijk voor het succes der leening, dat een strenge controle wordt uit geoefend. Iemand die op de leening intec- kent, kan alleen veiligheid vinden als de sociale vrede wordt gehandhaafd. Het publick is verontrust, doordat het ziet dat niet alleen oude wetten, doch ook wetten, welke deze rcgce- ring heeft doen aannemen, niet wor den uitgevoerd. Flandin doelt hier op de wet óp de verplichte arbitrage. Tenslotte verklaarde Flandin dat indien de regeering niet bij machte is cle binnen- landsche rust te handhaven, zij niet de mis lukking, welke zij zelf heeft teweeg ge bracht, in de schoenen van anderen moet schuiven. Het ontwerp aangenomen. Na re- en dupliek, waarbij het zoo nu en dan tot hatelijkheden kwam, nam de Ka mer het ontwerp aan met 470 stemmen te gen 40. In de wandelgangen van de kamer verluidt dat tegen hebben gestemd de leden van de onafhankelijke volksactie, de Elzassers, een dertigtal leden van de rcpublikcinschc fede ratie en onafhankelijk republikeinen. In de groepen van het Centrum waren een honderdtal leden afwezig. ZIJN AFTREDEN TEGEN EIND MEI VERWACHT. In parlementaire kringen verwacht men, dat minister-president Stanley Baldwin ein de Mei of begin Juni zijn functie zal neer leggen. Vermoedelijk wordt hij dan tot graaf verheven en krijgt 'zitting in het Hoogerhuis. BALDWIN. Tevens verwacht men. dat Ramsav Mac- Donald zijn functie van lord-president van den Raad zal neerleggen. Vermoedelijk zal hij geen titel krijgen en dus de Schotsche Universiteiten blijven vertegenwoordigen in het Lagerhuis. Er bestaat ook geen twijfel aan of Neville Chamberlain zal Baldwin opvolgen, en hij zal dan wel besloten hebben welke wijzi gingen hij in zijn regeering wil aanbren gen. De traditie wil, dat Neville Chamber lain zijn ontslag indient om geheel vrij te komen te staan in de keuze van zijn me: dewerkers, maar omdat zijn ontslag een formaliteit is, bestaat er weinig twijfel aan of de nieuwe regcering zal reeds in de week die 31 Mei begint, voor het parement verschijnen. Bevolkingsvraagstuk en grond- stoffenprobleem Het Poolsclie standpunt. Gistermorgen heeft de Poolsche onderstaats secretaris van het ministerie van Handel en Nijverheid, Rose, er op de Grondstoffen- conferentie op aangedrongen, dat verband wordt gelegd fusschen het bevolkingsvraag stuk en het grondstoffenprobleem. Met een jaarlijkschen bevolkingsaanwas van 450.000 zielen staat Poken in de eerste rij der Eu- ropeesche volken voor wat betreft de ont wikkeling der bevolking Daarom heeft het zooveel belangstelling voor de grondstoffen: het bezit daarvan is voor Polen een zaak van leven of dood. Het probleem van de beschikking over de grondstoffen moet op een nieuwen grond slag van billijkheid geplaatst worden. Katapult- en lesvliegfuigen voor de marine Opdracht aan Fokker. Het departement van defensie heeft aan de N.V. Nederlandsche vlicgtuigcnfabriek Fokker te Amsterdam den bouw opgedragen van 12 lesvliegtuigen, type Fokker S IX. De vliegtuigen zullen elk van 'n Amerikaan schen Menascomotor van 160 P.K. worden voorzien. De vliegtuigen zijn bestemd voor den ma rineluchtvaartdienst op het vliegveld De Koov bij Den Helder. Zij zullen het school- vliegtuig type Fokker S III vervangen, dat nu ongeveer 15 jaar dienst heeft gedaan. Ook is, naar wij vernemen, aan de Fok kerfabriek opdracht gegeven tot den bouw van een tweede serie verkenners op drij vers, van het type C XI W. Dit type wordt ook wel het katapultvliegtuig genoemd. Hr. Ms. kruiser De Ruytcr voert zulk een vlieg tuig mede. OPGEBRACHT NAAR SAN SEBASTIAN. De eenige .overlevende van de „Mar Cantabrico", de Spaansche matroos Pablo Bojuan, die niet door de be manning van den kruiser „Canarias" gevangen werd genomen, is gisteren door een Fransch kustvaartuig te Arcachon aan land gezet. Hij be weert, volgens Un. Press, dat de „Mar Cantabrico" niet gezonken ^s doch dat het schip met zijn omvang rijke lading oorlogsmateriaal, nadat de brand aan boord gcbluscht was, door de „Canarias" naar San Sebas- tian is gebracht. Bojuan doet. over het zeegevecht het vol gende verhaal: „Het schip, aan boord waarvan ik mij bevond, was het 6.000 ton groote motorschip „Mar Cantabrico", thuis hehoorendc te BiI- bao. Aan boord bevonden zich een uit 150 personen bestaande bemanning en 17 passa giers. Het schip verliet de Vcrecnigdc Staten met een lading van acht vliegtuigen, juist toen het congres het embargo op den uitvoer van wapentuig naar Spanje afkondigde. De .„Mar Cantabrico" deed daarop Vera Cruz aan om daar nog meer oorlogsmateriaal te laden, en toen het schip eenmaal naar Spanje in zee gegaan was, verwisselde het zijn naam voor die van de „Adda" uit Ncwcastlë, waar van de tonnage vrijwel overeenkwam met die van de „Mar Cantabrico. Helaas liet de kruiser „Canarias" zich niet beet nemen en begon het oorlogsschip ons te bombardeeren. Een bom deed brand ontstaan in ruim 2 Wij zonden daarop S.O.S.seinen uit met gebruik making van de roepletters van het schip, waarvan wij ons den naam hadden toege ëigend. Tenslotte werd onze bemanning door de „Canarias" aan boord genomen. Wat mij betreft, ik viel in zee en werd door uw schip opgepikt. Overigens ben ik «laar blij om, want ik vrees dat mijn kameraden aan boord van de „Canarias" gefusilleerd zijn." PASTOOR TE DUSSELDORP GEARRESTEERD De Geestelijke Rochring, pastoor van de parochie St. Suitbertus te Dusseldorp,, is door de politieke politie gearresteerd en in preventieve hechtenis gesteld. Het vraagstuk van de grond- stoffenverdeeling Een conferentie met een weinig hoopvol begin. Er zijn weinig internationale con ferenties in de laatste jaren geweest die een gunstig resultaat mochten boeken. De conferentie, die sinds Maandag te Gcnevc gehouden wordt waar een commissie van deskun digen het vraagstuk van de grond stoffen voorziening behandelt, lijkt op den tweeden dag al gedoemd tot mislukking. Nu is het vraagstuk van de grondstoffenvoorzicning in derdaad een der moeilijkste van onzen tijd. Wij hebben daar eerder op gewezen, bij den uitgesproken wensch van Duitschland om zijn koloniën terug te krijgen. Een wensch welker vervulling verre schijnt tc zijn en die toch vervuld zal moe ten worden voor een blijvende rust in Europa. De wijze, waarop het grondstoffenpro bleem thans gesteld wordt, hangt ten nauwste met de politieke ontwikkeling der laatste jaren samen-schreef de Nw Rott. Crt. £isleren in een hoofdartikel, aan dit onderwerp gewijd. Het beroep op de grond- stoffenschaarschte is in bepaalde gevallen de vlag, die een andere lading moet dek ken. Vooral in Engeland heeft men niet na gelaten daarop te wijzen en streeft men er naar schijn en werkelijkheid te splitsen. Het blad schijft dan: Het grondstoffenprobleem heeft ton slotte een veel diepcren ondergrond dan de lou tere voorziening met bepaalde artikelen. Het gaat er niet om of land A een bepaald percentage boven zijn behoefte produceert en de productie in land B onder de binncn- landsche behoefte blijft, het is dus geen probleem van percentages en statistieken De grondstoffenvoorziening is veeleer een probleem der dynamiek, een probleem van handelsbeweging cn goederen ruil. Want de grootste tegenstellingen van overvloed en schaarschtc van alle artikelen, dus niet alleen van grondstoffen, kunnen nietwor den genivelleerd, indien de verplaatsingen niet betaald kunnen worden, indien om den vorm te kiezen, waarin die betaling in het internationale verkeer moet plaats vinden daar geen goederenstroom in omge keerde richting tegenover geplaatst kan worden. Het blad wijst er dan op hoe de 19e eeuw dit probleem in dezen omvang niet gekend heeft, omdat er toen lusschen Europa en de rest van de wereld een ruil van eind producten met grondstoffen en voe dingsmiddelen was, waarop de ge- heele internationale handel en de welvaart van Europa gebaseerd was. Na den oorlog is men er door de ontwikkeling in de jongere ge bieden en de autarkie in Europa niet meer in geslaagd een dergelijk ruilevcnwicht te herstellen, met alle moeilijkheden die daarvan het ge volg geweest zijn. Het was hierop ook waar Dr. Dijt de vorige week in een lezing over het. plan Deterding op wees. Het gezonde ruilver keer ontbrak en daardoor was de toestand in dc wereld zoo hopeloos in de war ge raakt. En daarvoor nu de oplossing te vin den! Het is hot probleem waarop de groot ste economen en staatslieden zich het hoofd breken. De Engelsche mentaliteit van het oogen blik is allerminst geschikt voor het vin den van een constructieve oplossing, gelijk voor eenige maanden nog mogelijk scheen. Sir Frederik Lcith Ross is Maandag nog op zeer scherpe wijze de vertolker geweest van het Engelsche standpunt. Door a priori iedere overdracht van grondgebied als ondoeltreffend te verwer pen. door het Engelsche aandeel in de op lossing te beperken tot een mogelijke aan moediging in de koloniën van de produc tie van een grondstof, waaraan behoefte be staat. door de afwijzing van de koloniale potitiek van de open deur, beperkte hij het terrein van onderzoek zoodanig, dat het geheele werk nutteloos zal zijn. Zijn toe voeging. dat men voor de moeilijkheden, die zekere landen ondervinden, bovendien zal moeten nagaan of die niet het gevolg zijn van een eigen oeconomische of verkeerd toegepaste financicele poltitiek, waardoor zij zich zelf in een minderwaardige po sitie plaatsen, was al was zij op zich zelf ook juist zoo duidelijk tegen Duitsch land gericht, dat men zich afvraagt of het oogmerk der commissie een collectieve re clame tegen enkele landen is, dan wel het zoeken naar een oplossing van een pro bleem, dat tot een werkelijkon wereldoor log kan leiden. 74000 arbeiders zonder werk. De huidige toestand in de Ameri- kaansche auto-industrie doet, zegt Un. Press, denken aan de ergsie da gen van de groote staking bij de Ge neral Motors. Door de stakingen in de Chrysler- en Hudsontabrieken worden op het oogenblik bijna vier en zeventig duizend arbeiders ge troffen. Men vreest, dat het tot soortgelijke ge welddadigheden komen zal als onlangs in Waukegun zijn voorgekomen, nu stakings- posten gisteren twee directeuren van de Chryslerfabriekcn den toegang tot hun kan toren geweigerd hebben, waarop een van deze beide heeren verklaarde dat de sla- kers thans met het gerecht te doen zouden krijgen. De staking met gekruiste armen in de Chevrolet- cn Fishcrfabricken, waardoor De premier doet een goede te genzet. Bij den aanvang van de vergadering van de Belgische Kamer heeft de voorzitter van de Kamer gisteren aangekondigd, dat de af gevaardigden zich in den namiddag zouden moeten uitspreken over een wetsontwerp, waarbij in dc toekomst aanvullende ver kiezingen tijdens de zittingsperiode van dc Kamer zullen verboden zijn ingeval de va cature niet „toevallig" is. De socialistische fractie heeft verklaard vóór dit voorstel te zullen stemmen. Niettemin zal het wetsontwerp nog niet van toepassing kunnen zijn op de door het aftreden van afgevaardigde Olivier te Brus sel noodig geworden verkiezing, welke hinncn veertien dagen zal moeten worden gehouden. Zooals men weet is deze afgevaardigde met opzet afgetreden, om den Rex-lcider egrelle de gelegenheid te geven als lijst aanvoerder. dank zij zijn populariteit een serie overwinningen te forcceren en zoo doende algemeene verkiezingen noodzake lijk te maken. De tegenzet van Van Zeeland. Minister-president Van Zeeland heeft in de Kamer verklaard, dat hij door zich can- didaat te laten stellen tegenover Degrelle er slechts naar streeft een nationale oplos sing te zoeken, een oplossing tot nationaal herstel. Op deze wijze zal hij den kiezers vragen zich achter hem tc scharen. Hij zal niemand aanvallen en is niet van plan aan de ver kiezing het constructieve karakter der na tionale eenheid te ontnemen. Van Zeeland vroeg de Kamer voort te gaan met de werkzaamheden zonder zich te laten medesleepen door oproerige agitatie Hij besloot: ik ben er zeker van, dat gij u aldus het vertrouwen zult verzekeren van 9/10 der Belgen (Aanhoudend applaus). Het wetsvoorstel aangenomen. De Kamer heeft met 110 tegen 26 stemmen en een onthouding het wetsontwerp aange nomen, waarbij voortaan gedeeltelijke ver kiezingen in geval van een niet „toevalli ge" vacature worden afgeschaft. Het wetsontwerp heeft niet betrekking op de verkiezing noodig geworden door de af treding van van Zeeland. De regeering heeft dus, zegt de corr. van de Msb. den handschoen opgeraapt. Tijdens den kamerzitting van hedennamiddag heeft minister-president van Zeeland o.m. ver klaard, dat het land rust en kalmte noodig heeft en dat een verkiezing er niet gewenscht is; doch dat de regeering deze toch aan vaardt, om tot het ophelderen van de situ atie te helpen bijdragen. Onder gejuich van de regeeringspartijen verklaarde de heer Van Zeeland verder, dat hij had aanvaard, als candidaat op te tre den, buiten alle partijen om, doch in werke lijkheid als candidaat van de regeeringspar tijen. Van rexistischc zijde werd geroepen: „Rex zal zegevieren," veertien duizend arbeiders getroffen wer den, is daarentegen bijgelegd, nadat de maatschappijen zich bereid hadden ver klaard, de leden van den vakbond, die on der beschuldiging van het voeren van pro paganda voor de vakorganisatie waren ont slagen, weer in dienst te nemen. De toestand in Detroit is zoo gespannen, dat de gouverneur van Michigan, Frank Murphy, die reeds bij de laatste stakingen met succes de rol van bemiddelaar heeft ge speeld, zijn vacantie in Florida heeft afge broken cn per vliegtuig naar Detroit is ver trokken, om daar toezicht uit te oefenen op de arbitrage-onderhandelingen. De uit de laatste stakingsbeweging beken de vrouwenbrigade, die de stakers van le vensmiddelen voorzag, heeft haar werk zaamheden hervat. Vrees voor een staatsgreep in Hongarije niet geweken. De Maandagavond te Boedapest gepubli ceerde officiecie mededceling heeft de open bare mccning in het land niet tevredenge steld. Alleen de Duitschgezinde pers aan vaardt het standpunt der regeering volko men. De „Pester Lloyd", die onder invloed van het departement van buitenlandsche zaken staat, verlangt ,dat de geheele aan gelegenheid bekend zal worden gemaakt Het blad schrijft: „Hoewel de autoriteiten een geruststellende verklaring hebben afgelegd, weet men nog niet, welk gevaar de rc-geering heeft bezworen: Daranyi moet het land daarvan in kennis stellen. Alle partijen zul len hem steunen, maar hij moet dc geheele waarheid zeggen. De bescherming van het land tegen een door het buitenland geor- ganiseerden staatsgreep is een zaak, die niet alleen Hongarije, maar geheel Europa aan gaat. Daranyi kan zeker zijn van den steun van het geheele volk en van alle beschaaf de Europeesche volken". Bela Marton, ondervoorzitter van de par tij der nationale eenheid en voorzitter van de „Move" heeft verklaard, dat hij een volkomen vertrouwen in Daranyi heeft. Zoo lang Daranyi aan het bewind blijft, zal Marton hem niet bestrijden. Marton ontkende verder deel te hebben aan een onwettige beweging en zeide er van overtuigd te zijn, dat. in Hon garije geen enkele organisatie van dien aard bestaat. Daranyi heeft Marton, die hem een me morandum betreffende verschillende sociale aangelegenheden kwam aanbieden, ontvan gen. De minister-president verklaarde het met de opstellers van het memorandum eens te zijn ten aanzien van de waarborging der vrijheid van arbeid. De regeering zal zich bezig houden met de gedachte van betaalde vacantie cn gozinsloonen voor de arbeiders.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1