Ongerustheid omtrent Ned. motorschip Binnenland Auto in Ringvaart gereden Nederlandsch schip opgebracht Consumptie melkregeling De dislocatie van de vloot Woensdag 10 Maart 1937 Tweede blad DE JONGE KONING VAN EGYPTE MET ZIJN MOEDER TE ST. MORITZ. DRIE KLEERENDIEVEN AANGEHOUDEN. Kleedingmagazijn in Den Haag geplunderd. De politie heeft den 32-jarigen M. P., den 41-jarigen J. H. A. en den 36-jarigen C. Th. K. aangehouden, onder verdenking van te hebben ingebroken in den nacht van Vrij dag op Zaterdag j.1. in een kleedingmaga zijn aan de Groote Marktstraat te Den Haag. Zij zijn het perceel binnen gekomen door een rooster, dat zich in een poort achter het perceel bevond, op te lichten, waarna zij een luik van hef, kc'derraam wisten te ver wijderen. Ontvreemd werd tot een bedrag van f 1500.— aan kleeding. De goederen werden per auto vervoerd. Behoudens C. Th. K, zijn de beide ande ren meerdere malen met de politie in aan raking geweest. Bij M. P. zijn 42 heerencostuums en 3 regenjassen in beslag genomen. De Mijdrechtsche millioenenaffaire Behandeling wordt op Donder dag 1 April voortgezet. Naar wij vernemen zal het ge rechtshof Donderdag 1 April a.s. de behandeling van de Mijdrechtsche millioenenzaak voortzetten. De kweeker J. B. uit Mijdrecht speelt in deze omvangrijke strafzaak de hoofdrol. Hij maakt aanspraken op de door mevrouw van Wieringen nagelaten millioencn. Hij legde ten bewijze van zijn rechten stukken over, die later in een strafproces valsch werden verklaard. De rechtbank veroordeel de hem tot twee en een half jaar gevange nisstraf, een straf, die door het Hof tot vier jaar werd verhoogd. Terwijl hij zijn straf onderging deed hij door zijn raadslieden Mr. Vcnhuyzen en Mr. ten Bokkcl uit Haarlem, een nieuw stuk in de civiele procedure overleggen. Uit dat nieuwe stuk, onderteekend met den naam van mevr. van Wieringen, zou blijken dat hij recht had op landerijen ter waarde van drie ton. De geschiedenis herhaalde zich. Weder om betwistte de tegenpartij de echtheid en ten tweede male maakte hot O. M. een strafprocedure legen den Mijdrechtenaar aanhangig. Conform den eisch veroordeel de de Rechtbank den man wegens gebruik maken van een valsch geschrift, tot twee jaar gevangenisstraf. In October j.1. diende deze tweede zaak tegen B. voor het Hof. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor gelastte dit college een onderzoek naar verd. 's geestvermogens. De deskundigen achtten hem toerekeningsvatbaar. Voor deze voortgezette behandeling zijn wederom eenige getuigen gedagvaard. Tewaterlating „Nieuw Amsterdam" Naar men ons meldt heeft H. M. de Ko ningin zich bereid verklaard, in den na middag van 10 April de doopplechtigheid te verricht-en en de tewaterlating bij te wo nen van het zich op een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in aanbouw bevindend stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn. Er heerscht eenige ongerustheid omtrent het Nederlandsche motorvaartuig „Baltic", dat op 24 Febr. van Vlissingen naar Ro- chester is vertrokken, doch tot dusver daar nog niet is aangekomen. Het betreft hier een scheepje van 114 bruto ton waarvan kapitein-eigenaar is R. Brink man uit Groningen. De „Baltic" onderhoudt een geregel den vrachtdienst tusschen Vlis singen en Engeland. Drie personen verdronken Vermoedelijk door de gladheid van den weg is gisterenmiddag een auto, waarin vijf Volendammers waren ge zeten, op weg van Hoorn naar Vo- lendam, den dijk van de Ringvaart nabij Schardam afgereden en in het water gestort. Twee der inzittenden konden zich uit het water bevrijden. De drie an deren, de gebroeders De Boer en C. van Tol, verdronken. Tegen kwart voor drie waren vijf Volen- 'dammer visschers, die een bezoek aan Hoorn hadden gebracht, vandaar met een gesloten Fiat-wagen vertrokken om naar Volendam terug te keeren. Het was zeer slecht weer, op den weg lag veel sneeuw en sneeuw jachten belemmerden het uitzicht. Wagen slipte en stortte van een hoogte van ca. 10 meter naar beneden. Te ruim drie uur bevond de wagen zich op den Klamdijk, juist op dat gedeelte van den weg, dat hoog gelogen is. Het grootste gedeelte van den weg loopt n.1. ondor langs den dijk. Tengevolge van het slechte weer is de wagen, juist in de bocht, met het achtergedeelte geslipt en van den ongeveer tien meter hoogen dijk in het uitwateringskanaal van de Beemster Ring vaart. naar het I.Tsselmeer, gestort. Dit. kanaal, hoewel niet bestemd voor de scheepvaart, is ter plaatse vrij diep. Mej. W. Beets uit Schardam, had even tevoren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vreesde zij een ongeluk. Hoewel zij daar van geen zekerheid had, ging zij hulp ha len bij de in de nabijheid gelegen coöpera tieve zuivelfabriek „Concordia". Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Ter plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit de in het water ge vallen auto te komen, 't waren de visschers P. Veerman en N. Veerman, beiden uit Vo lendam, die vertelden, dat zich in den wa gen, die nog te water lag en geheel onder het wateroppervlak was verdwenen, nog drie. personen bevonden. Onmiddellijk werd met het reddingswerk begonnen. De visschers Veerman werden in- tusschen medegenomen naar de woning van mej. Beets, waar zij van droge kleeren wer den voorzien en waar zij met warme dran ken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk tevergeefs. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van de auto van de zuivelfa briek „Concordia" in geslaagd was den wa gen tegen den berm te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite den drie inzit tenden uit, het voertuig te halen. De slachtoffers zatecn n.1. alle drie op de achterbank van den auto, waarop ook nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visschers na eenigen tijd uit het voertuig waren getrokken, konden de inmid dels gearriveerde artsen, de heeren .T. A. Groenman en J. Reurink, uit Oosthuizen, slechts den dood constateeren. Ook de bur gemeester van Beets en Oudendijk, de heer D. Stam, de rijkspolitie van Oudendijk, en de gemeenteveldwachter van Beets, waren toen ter plaatse gekomen, om aan het red dingswerk deel te nemen. De drie slachtoffers, die bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige ge broeders J. de Boer, werden op den wagen naar het lijkenhuisje in Beets gebracht. Later in den middag werden de lijken door den Officier van Justitie te Alkmaar, vrij gegeven voor het vervoer naar Volendam. De visschers Veerman zijn, nadat zij van de grootste schrik waren bekomen, per auto naar Volendam gebracht. Het ongeval heeft in dit stille gedeelte van Noordholland, waar het vooral op dezen winterschen dag zeer eenzaam en verlaten was, groote consternatie verwekt. Ondanks het feit, dat het aanhoudend sneeuwde, kwamen langzamerhand van tal van kanten nieuwsgierigen naar de plek van het ongeval. De Alkmaarsche hoofd agent vrijgesproken Thans In beroep bij het Ambte narengerecht Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep de strafzaak behan deld tegen den oud-hoofdagent van politie A. W. te Alkmaar, die door de Rechtbank aldaar van een overtreding van art. 247 (een zedenmisdrijf) was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Het O.M. had tien maanden geëischt. Het Hof hoorde in deze zaak een groot aantal getuigen. De procureur-generaal vor derde twee maanden voorwaardelijk, doch na het pleidooi van mr. J. A. E. Buiskool deed het Hof onmiddellijk uitspraak en sprak verdachte vrij. waarmede het vonnis der rechtbank werd bevestigd. De hoofdagent is door den burgemeester van Alkmaar oneervol ontslagen, van welk ontslag deze in beroep is gekomen bij het Ambtenarengerecht. Dit beroep wordt Don derdag 11 Maart a.s. behandeld. De „Java" naar de Spaansche wateren Naar wij vernemen Is het s.s. „Triton" van de K.N.S.M. van Bar celona, via Valencia, op weg naar Nederland, door 'n gewapende traw ler van de witte troepen in de straat van Gibraltar aangehouden en over gebracht naar Ceuta. Het schip was geladen met 200 ton stuk goederen en 30.000 kisten sinaasappelen, be stemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de K.N.S.M. berichtte, zal te Ceuta de gcheele lading moeten worden gelost en deze zal in beslag genomen worden. De directie heeft onmiddellijk den minis ter van Bitenlandsche Zaken van deze aan houding in kennis gesteld. Op onze vraag of ook het schip in beslag is genomen, antwoordde de directeur, dat het schip zal worden vrijgegeven. De kruiser „Java" naar de Straat van Gibraltar gediri geerd. In de gister gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft Minister Colijn bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de aanhouding van een Nederlandsch Koopvaardijschip, dat met sinaasappelen was geladen, in de Straat van Gibraltar en dat was opgebracht naar Ceuta, telegrafisch opdracht heeft ge geven aan den op de terugreis zijnde kruiser „Java" om zich derwaarts te begeven ten einde zoo noodig Nederlandsche koopvaar dijschepen te convoyeeren. Spoed betracht. In verband met het feit, dat de „Java" naar de Spaansche wateren gedirigeerd zal worden ter bescherming der Nederlandsche belangen, vernemen wij nog, dat het reis plan van den kruiser, welke naar men weet op weg naar Colombo is, zooveel mogelijk bespoedigd zal worden. Het ligt in de bedoeling dat de Java tegen het einde der maand in de Spaansche wateren zal ar- riveeren. Landbonw-orqanisaties door de veehouders onbevoegd verklaard tot het treffen van regelingen. In de vergadering van de Zuid-Holland sche Bond van Melkveehouders, welke gis teren te Rotterdam gehouden werd, kwam de consumptie-melkregeling wederom ter sprake. De voorzitter, de heer A. N. Vaandrager deelde mede, dat op 1 April a.s. opnieuw een jaar expireert van de bestaande con sumptie-melkregeling. Wil men niet opnieuw achter de feiten aanloopen, dan zal binnen enkele weken moeten vaststaan, wat er voor het komen de jaar gebeuren moet. De vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van alles, wat er op het gebied van den melkhandel te organi seeren was. Zij heeft in verband daarmede een omvangrijk rapport samengesteld, waarin een nieuwe regeling werd voorge steld. De voorzitter zeide, dat het uitgeslo ten moet worden geacht, dat die regeling reeds op 1 April a.s. in werking kon tre den. Hij deelde daarna mede, dat het Hoofdbestuur er geen genoegen mee kon nemen, wanneer er een regeling tot stand komt, zonder dat de melkveehouders daarin zelf gekend worden. Daarom werd er een motie voorgesteld, waarin de bond zijn leedwezen uitdrukt over het feit, dat de uitwerking dezer regeling mede in handen is gelegd van de drie centrale landbouw organisaties, waarin geconstateerd wordt, dat deze organisaties zich nimmer met de verkoop van melk hebben bemoeid en daar door de minst aangewezen lichamen zijn en waarin voorgesteld wordt deze bezwaren ter konnis te brengen van de regeering en krachtig op die uitvoeringsmaatregelen aan te dringen, welke in het belang van den bond kunnen worden geacht. Deze motie werd met bijna algemeene stemmen aan genomen. Geen verlaging melkprijs. Aan het eind van de vergadering werd nog een motie aangenomen, waarin er op aangedrongen wordt, in verband met het feit, dat de melkprijs dezen winter te laag is geweest, na 1 April a.s. in elk geval niet tot verlaging van den melkprijs over te gaan. VROUW AANGEREDEN IN AMSTERDAM Op de Weersperzijde bij Schollenbrug te Amsterdam is gisterenmorgen een 66-jari- ge vrouw door een auto aangereden. Zij werd met een zware hersenschudding naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. KIND AAN WETTIG GEZAG ONTTROKKEN. Het gerechtshof veroordeelde gisteren de vrouw uit Halfweg, die haar dochtertje, dat onder gezinsvoogdij was geplaatst, aan het wettig gezag had onttrokken, conform den eisch tot een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank had haar tot. veertien da gen onvoorwaardelijk veroordeeldi Het pachten van een stukje Ned. Nieuw Guinea door Japan Japan moet deze kwestie nog bestudeeren. Sato zegt, dat zijn regeering de pacht nog niet in overweging neemt. De Japansche zaakgelastigde te 's-Graveiihage de heer Yamagucki, deelt het volgende mede: Op 28 Februari heeft in de eerste begrootingscommissie van het Ja pansche Lagerhuis de heer Fakoe- rai eenige vragen gericht tot den eersten minister Hajasji betreffen de de mogelijkheid van het pachten van land in Nieuw Guinea en het sluiten van een non-agressiepact •tusschen Japan en Nederland. Hier op heeft de Japansche regeering ge antwoord. dat zij de onderwerpen waarop de heide vragen betrekking hebben, nog niet bestudeerd had. Zij voegde hieraan toe, dat zij slechts de mogelijkheid van een vreedzame en economische ontwik keling in Ned. Oost-Azïë overweegt. Daarbij zal de Japansche regecring ten volle rekening houden met de houding, die Nederland ten opzich te hiervan inneemt. Den 2en Maart bracht de Nederlandsche gezant in Tokio, de heer Pabst, een bezoek aan den onderminister van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, den heer Horinouchi, naar aanlei-i ding van de op 28 Februari in het Lacer- huis gehouden interpellatie en de artike len, in de dagbladen hierover verschenen. De heer Horinouchi gaf hierop den heer Pabst de hierboven genoemde uiteenzetting Den 9en Maart werden in de parlementai re commissie voor cultureel en arbeid voor China door den afgevaardigde in het Lager huis den heer Nakamoera, eenige vragen gesteld aan den Japanschcn minisier van Buitenlandsche Zaken, Sato. betreffende paeht in Nieuw Guinea. Minister Sato gaf hierop het volgende antwoord: Het pachten van land in Nieuw Guinea maakt op het oogenblik in het geheel geen punt van over weging uit. Japan streeft onver moeid naar een vreedzame en eco nomische ontwikkeling in het Zui den en zal hierbij den toestand en de verhoudingen van de betreffende staten nauwkeurig in acht nemen en trachten, zoo tot wederzijdschen voorspoed te geraken.". Volledige rehabilitatie in het Geldersch tarweschandaal De minister van Landbouw en Visscherij heeft ingaande 2 Maarfc j?l. den heer Ir. W. A. Verheyen benoemd tot directeur der ge westelijke tarwe-organisatie Gelderland Utrecht en Overijsel. DE RIJMPRENT VAN BOUTENS t De regeering heeft besloten de rijmprent van Boutens, uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van H.Iv.H. Prinses Jqli- ana ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Exemplaren kunnen worden aange vraagd bij de Rijksuitgeverij. Tweede Kamer De wijziging der Dienstplichtwet Onze defensie vraagt meer persoonlijke offers. Bijna de geheele S.D.-fractie vóór. Den Haag, 9 Maart '37. Het onder een dikke sneeuwvracht bedol ven Binnenhof werkte heden op vollen stoom! Eerste- en Tweede Kamer hadden haar deuren geopend en in beidé'vergader zalen vloeiden de stroomen van welspre kendheid ononderbroken voort. Precies te één uur vingen Lagerhuizers en Senatoren hun werk aan en gezien de belangrijkheid van de aan de orde komende zaken mag wel het eerst aan een beschouwing worden onderworpen hetgeen in de Tweede Kamer ter tafel verscheen, namelijk de wijziging der Dienstplichtwet-1922, een weinig papier en woorden vragende correctie, welke ech ter zooals de heer Tilanus het heden niet onaardig uitdrukte „de voorhoede vormt van een groote, in opmarsch zijnde colonne". Minister Colijn achtte dit beeld niet hcelemaal juist, omdat z.i. het gebode- ne, ook al waren er verder geen uitgebrei der plannen, toch onvermijdelijk blijft, maar in feite heeft de C.H. afgevaardigde toch wel gelijk. De Regeering wil immers aansturen op vergrooting van het contingent voor on ze landmacht, ten aanzien waarvan in het komende najaar wetsvoorstellen te wachten zijn. Dat zal het werk zijn der nieuwe Re geering, doch intusschen wil het huidige Kabinet toch reeds het noodige doen om de persoonlijke weermacht van onze defensie te kunnen opvoeren. Zoo wilde het gebodene den eersten oefentijd voor de dienstplichtigen der zeemacht van 15 op 21 maanden brengen en het aantal herhalings oefeningen voor de landmacht van twee op drie, hoewel het totaal aan tal dagen 40 blijft. Voorts werd beoogd, tevens mogelijkhe den te scheppen tot spoedige vergrooting van het contingent, en wel door middel van wijziging der broederdienst-bepalingen. De vrijstellingen wegens hroederdienst voor de dienstplichtigen der lichtingen 1938 en 1939 zullen worden veranderd in „voorloopige vrijstellingen", zoodat de betrokkenen met de mogelijkheid rekening dienen te houden, dat zij ten slotte toch nog onder de wape nen zullen moeten komen. Dr. Colijn wees er heden op bij zijn bestrijding van een amcndemenl-K. ter Laan (S.D.) dat aan eenmaal verkregen rechten niet getornd wenschte te zien. Het debat over deze aangelegenheden ver liep vlot en de Regeering heeft in de afge- loopen jaren zelden zooveel steun inzake defensie maatregelen gevonden als ditmaal! Slechts de communistische heer Wijnkoop bleek tegen te zijn, niet omdat zijn partij tegen een sterke weermacht is „wij zijn nooit voor nationale ontwapening geweest!" riep de afgevaardigde onder vroolijkheid in de zaal uit maar wijl ons bewind niet democratisch genoeg is, en er aldus gevaren a la Spanje te vrcezen zouden zijn. De heer Tor Laan gaf voor 't eerst in ons Parlement blijk van het officieel veranderde .inzicht der S.D.A.P. aangaande de weer macht, aankondigend, dat zijn fractie de voorstellen steunen zou. De meeste aandacht genoot vanmiddag het vraagstuk dor „dislocatie" van de vloot" waarmee de uitbreiding der zeemilitie ten nauwste verband houdt. De Regeering wil de Indische materieel-reserve tien deele in Nederland beschikbaar houden voor oefe ningen, vlagvertoon of andere acties. De heer Schaèpman (R.K.) had allerlei bezwa ren daartegen, doch zijn partijgenoot Van de Bilt kon geheel met de Regeering mee gaan. Minister Colijn liet blijken, dat de Staten-Generanl ten slotte geen be voegdheid hebben aan te geven, waar de deelen der vloot het nut tigst kunnen werken. Zij hebbpn natuurlijk te oordeelen over de sterkte der vloot, maar staat. zij eenmaal ter beschikking der Regee ring, dan heeft alleen zij uit te ma ken, wat ermee geschieden moet. En in dit verband deelde dr Colijn het eerst hedenavond alom bekend geworden bericht mede. dat in de Spaansche wateren een Nederlandsch schip door een oorlogs bodem van generaal franco aangehouden en opgebracht werd (naar Ceuta) en voorts gedwongen zijn lading sinaasappelen te lossen. Z. Exc. heeft onmiddellijk het naar Pafria terugkeerende oorlogsschip „Ja va" geseind, dat het in de Spaansche wate ren moet gaan patrouilleeren om zoo noo dig onze koopvaardijschepen convooi te ver- leenen Zulke maatregelen kan de Reeee- ring nemen, en daarmee heeft de. Volks vertegenwoordiging geen voorafgaande be moeiing. De heeren Schaèpman, Wendelaar (V.B.) en Schilthuis (V.D.), die de vlootplannen hadden becritiscerd, werden door den minister voor de vraag gesteld: Wat is beter, in In- dië een onbemande reserve, of een deel in Nederland, maar dan be hoorlijk bemand? Als het in de Oost gaat rommelen, kan zij onmid dellijk naar Tndië worden gezon den. Tenslotte wees dr. Colijn erop dat de in bespreking zijnde plannen inderdaad nog slechts plannen zijn welke de toekomst nog in geen en kel opzicht binden. In het debat waren diverse wenschen en wenken tot uiting gekomen, o.a. van den heer Tilanus (vrijstellingen, wijze van keuring enz.) doch de minister kon daar thans niet op in gaan; een en ander zal wel bij de komende wettelijke regeling be keken worden. Mr. Westerman (ex.N.-H.) kwam protes teeren tegen, de aantijging, als zou de N.S. B. „een voorpost" van de Duitsche Nazi's zijn. „Laat de heer Wijnkoop zijn woorden terugnemen!" aldus besloot de afgevaar digde. EERSTE KAMER. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEP VAART. Een debat van „zware polemieken" over ordening en socialisatie beeft ons heden middag een poos in den Senaat gevangen gehouden. De heer de La Bella (S.D.) hield een lang betoog over de inzichten van hen, die heil verwachten van door den Senaat diep ingrijpen in het economische leven, „zoo noodig met dwang", waartegenover de heeren Ter Haar (C.H.) en Gelderman (V.B.) waarschuwden tegen „kunstmatige bescherming", welke zou kunnen leiden tot sluiting van gezonde bedrijven, tot ver stikking van het gezonde initiatief. Bij het ministerieele antwoord, dat morgen zal volgen, kan eventueel op het in dit verband gesprokene worden teruggekomen. Voorts zal minister Gelissen dienen te antwoorden op hetgeen mr. Knottenbelt (V.B.) had op gemerkt aangaande de contingénteeringen, welke de Senator zooveel mogelijk opge heven wilde zien. Mr. Drooglever Fortuvn (V.B.) vroeg inlichtingen omtrent de wer king van de wet op de evenredige vracht- verdeeling voor de binnenscheepvaan en de heeren NIvard (R.K.), Werker (V.D.) en Lohman (C.H.) drongen aan op maatrege len tegen de Antwerpsche Rijnvaart-premie*

Schager Courant | 1937 | | pagina 5