Het initiatief van President Roosevelt Groot offensief bij Madrid Buitenland Miss Earhart's wereld vlucht Snelle executie Engelands noodlijdende gebieden Italië, de totale corporatieve staat Binnenland De ramp der „Van der Wijk" De volkswelvaart in de Vereenigde Staten „Laten wij vrede sluiten en automobielen makenLoons- verhooging zonder voorafgaan de staking. Nieuw leven in het Opperste Gerechtshof Landbouwers moeten eigenaar van hun akkers worden. De sfeer van verdraagzaamheid cn har monie, die in dc eerste weken na de verkie zing van President Roosevelt in alle krin gen in Amerika heerschtc, is met name in de laatste weken door heftige discussies meedoogenloos verstoord; discussies die nauw verbonden waren met twee groote ac ties, die beide in de richting van Roose- velt's hervormingen gingen. Twe crisis-toestanden ontstonden, waar van de eerste op typisch Amerikaansche wijze is bijgelegd door een compromis, na verbitterden strijd van twee kanten. De andere crisis, die wat later uitbrak, be vindt zich nog in het stadium van verhit ten strijd. Ook deze zal eerlang echter zijn bijgelegd en het door Roosevelt gcwenschte resultaat zal vroegegr of later bereikt wor den en als heel natuurlijk worden be schouwd. „Laten wij vrede sluiten en automobielen maken!" Op 11 Februari werd de eerste crisis bij gelegd. De zeswekenlange, met fabrieksbe- zetfing gepaard gaande staking in het auto mobielbedrijf der General Motors, de eerste groote oppositie der nog jonge, door John. L. Lewis geleide vakvereeniging der United Automobile Workers, eindigde in een ver drag, dat van werkgeverszijde ondertee kend werd door den vice-president der Ge neral Motors, William S. Knudsen, bij ge legenheid waarvan deze zeide: „Laten wij vrede sluiten en automobielen maken". De jonge vakvereeniging heeft in de verste verte niet bereikt, wat zij allemaal op haar programma had staan, maar veel van haar verlan gens werden inderdaad venvezen- lijkt. In de twintig fabrieken over welke de staking zich uitbreidde, zal zij gedurende de volgende zes maan den als de eenige vertegenwoordi ging der arbeiders bij de collectieve besprekingen erkend worden, terwijl zij in dien tijd in alle opzichten de gelegenheid heeft, haar lcdcnwer- vingscampagne door te voeren en uit te breiden, zoodat zij wellicht aan het einde van de termijn het grootste gedeelte der arbeiders in haar rijen georganiseerd weet. Binnen niet al te langen tijd zal General Motors weer 225.000 wagens por maand ver vaardigen, alle stakende arbeiders zijn weer aangenomen en er heerscht een goede ver standhouding, die voor alles te danken is aan dc tactische bemiddeling van den gou verneur Frank Murphy, die door taai ge duld en tactisch optreden bloedvergieten en geweldpleging wist te voorkomen. Het aanzien van dezen man, die zich als gouverneur-generaal van de Philippijnen al verdienstelijk maakte is belangrijk geste gen; niet alleen de arbeiders, maar ook dc General Motoi's hebben hem hartelijk dankgezegd en zulks in het openbaar voor zijn bemoeiingen. Loonsverhooging zonder vooraf gaande slaking. Tegelijkertijd heeft dit wereldconcern, ge heel buiten dc slakings-redenen om, de loo- nen met 5 cent per uur verhoogd; terwijl twee andere automobielfabrieken hun voor beeld hebben gevolgd, n.1. de „Packard fabriek, die dezelfde verhooging doorvoerde en de „Chrysler" die dc loonen met 10% verhoogde, zonder dat in deze fabrieken ge staakt is. Hoe staat het met de arbeiders in de staalindustrie en de kolen mijnen. Met het bijleggen van de slaking zijn in feite de problemen waarom het. gaat nog niet opgelost; de onderhandelingen daarover beginnen eerst nu. Maar in ieder geval is de toestand veel zuiverder geworden en dat is meer dan men zeggen kan van twee andere groote gebieden die dc aandacht vra gen, n.1. de staal-industrie en het kolenmijn- De minnelijke schikking in het automobiel- conflict. zal ongetwijfeld niet nalaten een gunstigen invloed op dc onderhandelingen in de andere industrieën uit te oefenen. Nieuw leven in het opperste Ge rechtshof. Des te heftiger zijn de commentaren naar aanleiding van het voorstel van President Roosevelt om het Opperste Gerechtshof nieuw leven in te blazen. Het Opperste Gerechthof een beletsel voor de democratie. Hij en het grootste deel van het Amerikaansche volk beschouwen het Opperste Gerechtshof in zijn huidige samenstelling als een hin dernis op den weg naar de verwe zenlijking van den democratischen volkswil welke een wettelijke so ciale vooruitgang nastreeft, die al leen past in het kader van de hui dige maatschappelijke verhoudin gen. De verkiezingen in November hebben duidelijk den wil naar een terzijdestelling van deze hindernis aangetoond. En ondanks den storm die de voorstellen van den Presi dent hebben doen ontstaan, kan men reeds nu met zekerheid vast stellen, dat het Congres den Presi dent zal volgen. PRESIDENT ROOSEVELT In Roosevclt's boodschap aan het Con gres heette het: „Het moderne maatschappelijke leven vereischt een blijvende toevoer van frisch bloed in de rechtscolleges, evenals in het dagelijksche zakenleven Langzamerhand ont staat een toestand, waarin nieuwe feiten onjuist geïnterpreteerd worden en bezien door oude brillenglazen, die als het ware aan de behoeften van een andere genera tie zijn aangepast. Oude mannen zien te weinig het ver schil tusschen het heden en het verleden cn zij vermogen het niet de eischen van een modernen tijd en die van een toekom- stigen te bevatten." Roosevelt's grondgedachte dat de rechters zich op 70-jarigen leeftijd met pensioen uit den actieven dienst moeten terugtrek ken, kan men bezwaarlijk revolutionair noemen. Actie om de pachters in den landbouw eigenaars te maken. Een der eerste maatregelen die Roosevelt ter hand heeft genomen voor de verdere ontwikkeling van zijn sociale wets-hervor- mingen, is een maatregel tot verlichting en verbetering .van den toestand der pachters in het. landbouwbedrijf. In zijn boodschap wijst hij er op, dat het getal dezer pachters regelmatig grooter wordt, dat de bestaanszekerheid op land bouwkundig gebied verdwijnt en dat het op grond der gedane onderzoeken, noodzakelijk is een voorzichtig geleide maar energieke- actie in te zetten, waardoor het een deel der pachters mogelijk zal worden gemaakt eigenaar te worden en waardoor in het. al gemeen het levensniveau der kleine boeren en landbouwers verbeterd wordt. „Wij mogen niet langer aarzelen." „Een probleem van dezen omvang", heet het in de boodschap van den President, „kan niet in één keer worden opgelost cn ook niet door de regeering alleen. Hel pachtersproblccm is weliswaar door dc maatschappelijke crisis ycrscherpt cn acuter geworden, maar het is au fond het resul taat van een eeuwenlang bedreven uitbui ting van onze landbouwbezittingen, van die van ons land cn van de menschen. Wij mogen niet langer aarzelen... Wij kunnen slechts tot een radicale op lossing geraken door eendrachtige samen werking tusschen de regeering de staten afzonderlijk, de gemeenten cn het volk." Aldus ziet het er wel naar uit, dat het krachtig initiatief van den President tot verbetering zal leiden in toestanden, die sinds lang om verbetering roepen cn eerst nu terdege onder het oog gezien zullen worden. SPANJE Eenig succes der opstandelingen in den Guadalajara-sector. De eerste dag van liet sinds lan gen tijd voorbereide groote offensief der nationalistische strijdkrachten te gen Madrid, dat Maandag ten Noord- Oosten van dc hoofdstad werd inge zet, eindigde in den frontsector van Guadalajara met eenige successen. Niettegenstaande hevige stortregens, die het terrein doorweekt hadden, de beweging van het zware geschut cn den aanvoer van munitie en levensmiddelen vertraagden, on dernamen naar Un. Press meldt, de witte voorhoede-colonnes een stormaanval op de hoogten bij Almadrones en Alminos. Omtrent, de objectieven van dezen aan val der Noordelijke armee kan na de bezet ting van de hoogten van Almadrones geen twijfel meer bestaan. De colonnes van Fran co bevinden zich op bet oogenblik nog slechts een veertigtal kilometers ten Noor den van den grooten weg. die Madrid via Cuenca met Valencia verbindt. Reeds thans bedreigt de opmarsch van de nationalisten in dit gebied den aanvoer van levensmiddelen uit de Levante-provincies naar dc hoofdstad, die. thans ook van bet Noord-Oosten door Franco's troepen dreigt '*9 worden ingesloten. Dat de aanval der opstandelingen bij Guadalajara werkelijk een gevaar voor rl - regeeringsst el 1 ingen vormt, kan blijken uit het sobere bericht uit Madrid, luidende: In den sector "van Guadalajara bleef de vijand met Ttalinan«che contingenten en automatische wapens sterken druk uitoefe nen. Onze troepen bieden krachtig weer stand. Franco „regent van Spanje?" Antonio Goicocchea, de leider van de par tij „hernieuwd Spanje", heeft Generaal Franco voorgesteld den titel „Regent, van Spanje" aan te nemen, nadat Madrid zal zijn ingenomen. Dc monarchisten hopen, dat de benoeming van Franco tot regent een voorbereiding zou zijn tot de restauratie Inzake de be noeming van Franco zijn de Carlisten het met de partij „hernieuwd Spanje" eens en ook de Spaansche Phalanx heeft geen ern stige opwerpingen gemaakt. De partij „hernieuwd Spanje" is trouw gebleven aan koning Alfonso VIII en zijn zoon Prins Juan. Route reeds vastgesteld. De bekende Amerikaansche aviatricc, Ame- lia Earhart zal naar Un. Press weet te mel den, zich waarschijnlijk reeds heden naar Oakland begeven, waar zij ongeveer 15 Maart zal starten voor haar vlucht rond de wereld. Haar vliegtuig, bekend als „het vliegend la boratorium". is uitgerust met de modernste hulpmiddelen voor het doen van een lange afstandsvlucht. Het heeft o.a. een zend- cn ontvanginstallatie voor korte en lange gol ven. De tanks kunnen 1.151 gallons benzine bevatten, waardoor het toestel bij gunstig weer een actie-radius krijgt van 4.000 mijlen. Harrv Manning, vroeger kanitein van het stoomschip „Manhal tam" zal de aviatrice als navigator vergezellen. Miss Earhart zal de volgende route afleg gen: OaklandHonolocloc (2.381 mijlen); HonoloeloeHowland-eiland ten Zuidoosten van Hawaii. Dan volgt de langste etappe van MISS EARHART. 2.550 mijlen naar Nieuw Guinea. De volgende landingsplaats is Port Darwin, waar kapi tein Manning zal achterblijven. Van Port Darwin zal de aviatrice dc rou te van de Imperial Airways volgen langs de kust van Borneo naar Singapore, dan naar Alahabad, Karachi, dc Roode Zee, dwars door midden-Afrika naar Dakai ver volgens 1800 mijlen over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan naar Natal in Brazilië cn ten slotte via Panama, Mexico- stad, Los Angeles naar Oakland terug. De Spaansche opvarenden van de „Mar Cantabrico" neerge schoten. Een speciale correspondent van de „Jour nal" bericht, dat de kruiser „Canarias" aan de schepen, welke de brandende „Mar Can tabrico" te hulp snelden heeft medege deeld: „Wij zijn in oorlog, we zijn Spanjaar den onder elkaar en uw plaats is ver van ons". Toen de opvarenden van de „Mar Canta brico" voet op dc „Canarias" zetten, hoorde tnen revolvers knallen. De Spaansche opva renden werden neergeschoten en alleen de Amerikanen cn Italianen werden in leven gelaten. Over hun lot zal later worden be slist. Een Italiaan en een Spanjaard tracht ten te ontvluchten. Alleen tle Italiaan slaag de er in aan boord van het schip „Come- leyre" te komen. Hij vertelde hoe de passa giers onmiddellijk nadat zij ontdekt waren, ter dood werden gebracht. Labour zeer ontevreden. - Hevig tumult in het Lagerhuis. Gister zijn de debatten in het Britsche La gerhuis over de regeeringsvoorstellon tot leniging van den nood in de z.g.n. noodlij dende gebieden begonnen. Minister Brown zou het ontwerp daarna toelichten, maar in het eerste half uur was het zeer rumoerig en werd de spreker her haalde malen in de rede gevallen. De minis ter zag daarom eerst van het woord af cn liet. de arbeidersafgevaardigden hun gemoed luchten. Verscheidene sprekers protesteer den tegen een behandeling, waarbij het in dienen van amendementen onmogelijk was gemaakt, en Tom Jon es-zeide onder luid ap plaus der oppositie dat de arbeiderspartij eigenlijk gek was om een dergelijke klucht bij te wonen en beter deed met al haar le den de zaal te verlaten en het debat aan dc conservatieven onder elkaar over te laten. Attlee en Greenwood zeiden echter dat daar mee de zaak van de noodlijdende gebieden niet gediend zou zijn en ofschoon enkele af gevaardigden Tom Jon es naar de koffieka mer volgden, bleven de meesten in de zaal. Zal de Kamer verdwijnen? De Groote Fascistische raad is gister avond om tien uur opnieuw, onder voorzit terschap van Mussolini bijeengekomen. Starace, de secretaris van de partij, bracht verslag uit over de werkzaamheden van de partij sedert het dertiende jaar van de fas cistische aera tot op heden. Hij deelde me de, dat de stormfasces op het oogenblik 2.027.400 man tellen, de fascistische studen- tengroepen 75.430, de stormfasces van de jeugd 1.270.435, de vrouwenfasces 1.344.737, de fascistische vereenigingen 691.531 en 3.842.450 leden van militaire organisaties. Nadat verscheidene leden over dit rapport het woord gevoerd hadden, praeciseerde Mussolini de directieven, die de partij zal moeten volgen om steeds meer het impe riale bewustzijn van de natie te versterken. De Groote Raad nam daarop de volgende motie aan: „De Groote Raad, gehoord het rapport, bevestigt, dat onder de leiding van Starace cn zijn medewerkers de actie van dc partij in vrede en oorlog op de hoogte gestaan heeft van haar doeleinden en haar politieke en historische karakter en besluit, dat in afwijking van de geldende bepalingen aan de strijders in den imperialen oorlog wordt toegestaan hun opneming in de par tij te vragen, dat allen, die in betrekking staan tot het staatsbestuur, bij de fascist! sche vereenigingen zullen worden ingeschre ven en dat de militaire vereenigingen onder leiding van de fascistische partij komen." Na vervolgens de activiteit van de corpo raties gedurende de eerste twee jaar se dert hun oprichting onderzocht te hebben, nam dc Groote Raad nog de volgende mo tie aan: „De Groote Raad constateert, dat de activiteit, welke dc corporaties geduren de de eerste twee jaar ontwikkeld hebben, reeds aangetoond heeft dat zij de juiste in strumenten zijn voor de regeling en co ördinatie van de oeconomische betrekkin gen, die er de fundamenteele bestaansre den van vormen, voor de bestudeering en de bevordering van onderzoekingen en de beste technische toepassingen in iederen productiesector, met het doel een zoo groot mogelijke oeconomische onafhankelijkheid van de natie te verkrijgen evenals verla ging van de productiekosten en verbetering van producten en diensten en voor de dis cipline in alle betrekkingen van hulpver leening en voorzorg ten gunste van de ar beidenden. Ier verwezenlijking van het be ginsel van Mussolini om de sociale afstan den te verminderen. De raad bevestigt dat gezien de reeds bereikte resultaten en de nieuwe grootere eischen van de natie, die hun uitdrukking vinden op imperiaal plan, de corporaties hun actie moeten verster ken, om integraal een van de hoogste doel einden van het fascisme te verwezenlijken; de oeconomische versterking van de natie, door middel van een hoogere sociale recht vaardigheid. Ciano deelde als voorzitter van de commissie, welke belast is met het doen van voorstellen ten aanzien van dei samenstelling en werkwijze van de nieuwe" fascistische Kamer, mede, dat haar voorbe reiding binnen twee maanden voltooid zal zijn. De Bono sprak vervolgens een heilwensch. voor Mussolini uit in verband met zijn op handen zijnde reis naar Lybië. De vergadering was om half 1 afgeloo- pen. Het agentschap Ilavas meldt, dat. de groo te fascistische raad in zijn gisteravond ge houden bijeenkomst o.a. een motie heeft aangenomen, welke het a.s. einde doet voor zien van de tegenwoordige kamer van af gevaardigden. Deze zou vervangen worden door een ka- mor van fasces en corporaties. Deze grond wetshervorming, welke eigenlijk in Novem ber 1934 is aangekondigd, is sedertdien ge leidelijk voorbereid. Het definitieve ontwerp zal over twee maanden gereed zijn. Do tegenwoordige Kamer van afgevaar digden is gekozen in Maart 1934 voor een tijd van vijf jaar. Minister Brown hervatte toen zijn toelichting, maar de eerste 10 minu ten was hij op de perstribune nog niet te verstaan. De voorzitter deelde een paar krachtige „orde-roepen" uit en ten laatste kon de spreker rustig aan het woord komen. De minister zeide, dat alle plannen, die de regeering had opgesteld, van financieelen aard waren cn dat hij daarom de houding van de oppositie niot begreep, die bij andere financiecle voorstellen nooit, geprotesteerd had, dat dc besteding van het geld onder dc controle van de regeering moest blijven. De minister gaf daarna een uiteenzetting van de bevoegdheden, welke dc regeering aan Sir Gcorge Gillctt. en zijn commissie zou verlce- ne voor de uitvoering van draineeringswerk- zaamheden ontginning van woeste gronden enz. De minister ontkende op grond van een groote serie feiten en cijfers dat de regoc- ring nog niets voor de noodlijdende gebie den had gedaan en het beste bewijs was wel, naar hij zeide. dat dc werkloosheid ook daar geringer is geworden. Credieten van in to taal 24 millioen waren reeds goedgekeurd cn vele werken waren reeds in uitvoering cn nu zou de regeering ook verschillende munitiefabrieken stichten en andere werken voor haar defensieplannen in de noodlijden de gebieden laten uitvoeren. Tsjang Kai Sjck terug naar Nanking Tsjang Kai Sjck, die op het oogenblik nog te Koeling vertoeft, zal 15 Maart te Nanking terug zijn om een Japansche eco nomische commissie, te ontvangen, die, naar de meening van Chineesche kringen, con crete voorstellen voor economische samen werking zal meebrengen. CANADEESCH STOOMSCHIP OP IJSBERG GESTOOTEN. Het Canadcesche stoomschip „Delia" (me tende 1267 ton) is na op een ijsberg te zijn gestootcn ter hoogte van Kaap Race gezon ken. De bemanning kon de kust bereiken. Laboratoriumproeven te Wa peningen. In de Indische bladen hebben weder ver schillende beschouwingen gestaan over dc oorzaken, waaraan de ondergang van de „Van der Wijck" te wijten zou zijn ge weest. Openstaande patrijspoorten zouden daarbij een zeer groote roi hebben gespeeld Hot officieelc rapport van den Raad van Scheepvaart is echter nog te wachten. Men is pas kort geleden met de onderzoekingen begonnen. Op het kantoor voor de Scheep vaart hleek men echter blijkens de persbe richten, de théorie aan te hangen dat die na tri i spoort en de voornaamste rol hebben gespeeld. Nu lezen wc daarover weder het volgende. „De Raad voor de Scheepvaart kwam 3 Maart voor dc eerste maal bijeen om zich te oriënteeren in hef zeer uitgebreide dos sier van de „Van der Wijck-ramp". Om trent het verhand tusschen het openstaan van een tweetal ruim-pnt.rijspoort.cn aan stuurboordzijde en tle oorzaak van de slag zij, aldus nu het „Rat. N. B." zijn in het Scheepvaartkundig laboratorium te Wage- ningen met een paraffinemodel van de „Van der Wijck" proeven genomen, waarbij op grond van de gegevens langs wetenschap pelijken weg de omstandigheden van het gezonken schip zoo getrouw mogelijk zijn nagebootst. Deze proeven hebben, zijn wij juist ingelicht uitgewezen dat, zelfs reke ning houdende met eenige slagzij naar stuurboord, de beide patrijspoorten zich hoven het. golfdal bevonden. Hieruit zou moeten blijken, dat de slagzij door andere factoren verergerd moet zijn voor het open staan der patrijspoorten een rol ging spe len. Tot zoover dit bericht. Men ziet het, er is nog geenerlei zeker heid en wij zullen nu maar wachten met verdere publicatie, totdat het officieele rapport van den Raad van Scheepvaart be kend raakt. Al het andere is zuivere spe culatie. Brand te Anna Paulowna Dinsdagmorgen brandde de boerderij in den Meerweg, bewoond door den heer A. Schouten, geheel af. Het vuur ontstond, door dat een der kinderen met lucifers bij het hooi in de schuur speelde. Door den feilen wind groep het vuur zeer snel om zichheen zoodat in een half uur tijds de geheele boer derij in de asch lag. De heer Schouten was juist even afwezig, doch zijn vrouw bracht terstond de kinderen en zichzelf in veilig heid. Ook het vee, 9 koeien, werd gered, maar overigens werd alles een prooi der vlam men. Onze eigen brandspuit werd juist na gezien cn was gedemonteerd. Daarom werd de hulp van de Zijper brandspuit ingeroepen. Deze kon echter niets anders doen, dan wat n&hlusschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Het in de nabijheid staande huis van den heer A. Borst, liep door den vonkenregen nog even gevaar, doch met nathouden door mid del van een tuinslang, kon verder onheil toch worden voorkomen. Raad en daad Uit verre raadszalen. DomL né's en onbewoonbaarheldsverkla- ring. In het plaatsje Rijnsburg schijnen veel krot-achti.ze woningen te staan, als wij de. gesprekken van de gemeenteraadsleden in. hun laatste vergadering gevoerd, beluiste ren. Dc inspecteur van de Volksgezondheid heeft n.1. geadviseerd niet minder dan 69 huizen onbewoonbaar te verklaren. Burge meester cn Wethouders vonden den toe stand echter niet zoo ernstig en stelden voor slechts 28 perceelen onbewoonbaar to verklaren. Naar aanleiding van dit ver schil van meening over wat een inwoner van Rijnsburg toekomt, ontstond een he vig debat. Eén der wethouders verbaasde zich er over, dat geen van de predikanten een pro test had laten hooren tegen dergelijke maat schappelijke ellende. Hij zeide: „Hier wordt het christelijk beginsel: hebt Uw naasten lief als u zelve, met voeten getreden." Zijn de beginselen van de c. h. en de a. r. soms paradapaarden?" Een ander raadslid vond, dat beginselen niets met den woningtoestand te maken hadden. Deze huiselijke kwestie word in het nadeel van de slecht-behuisden opgelost cn de raadsleden begaven zich naar hun ambts woningen met de zekerheid dat slechts 28 van de 69 krotten zullen worden opgeruimd. Dc liberale candidatenlijst In Amsterdam Dr. Vos lijst aanvoerder. De liberale candidatenlijst voor de aan staande Tweede Kamerverkiezing in den kieskring Amsterdam is, overeenkomstig 't advies der Centrale kiesvereeniging Am sterdam, door het hoofdbestuur van de „De Vrijheidsbond" als volgt vastgesteld: 1 Dr. I. H. J. Vos 2 Mr. W. C. Wendelaar 3 Mr. G. A. Boon; 4 C. J. van Kempen; 5 Mr. J. A. H. Coops; 6 Mevr. Mr. E. A. .T. Scheltema-Conradi; 7 H. J. Bon; 8 J. J. Korff 9 ProL Mr. C. W. de Vries; 10 Mej. A. C. Schippers 11 F. W. Coster 12 W. C. Post- humes Meyjes 13 J. J. J. de Bniyn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7