DE DRIE MUSKETIERS Buitenland Monniken gaan in staking WOENSDAGSCHE MIJMERIJ De belangengemeenschap der Scandinavische landen „Verdedigingsbond van het Noor- den" een hersenschim. De Deensche minister-president Stauning heeft Maandagavond in de Universiteit van Lund (Zweden) een uiteenzetting gegeven van de belangengemeenschappen der Scan dinavische landen. Aanleiding hiertoe was, dat sommige Zweedsche bladen geschreven hadden, dat Denemarken door zijn valuta- politiek het handelsverkeer met^Zweden verstoort en door zijn geringen lim tot be wapening de „zuidgrens van Scandinavië" in gevaar, brengt Stauning wees er op hoe gering de handel tusschen Zweden en De nemarken is en hoe Denemarken in de STAUNING. eerste plaats is' aangewezen op den afzet in Engeland en Duitschland. Inzake het de- fensievraagstuk verklaarde hij het volgen de: De defensie is in de eerste plaats een Deensche aangelegenheid. Wel hebben de Zweedsche bladen gesproken over een „ver dedig! ngsJbond van het Noorden", maar, aldus Stauning. de Scandinavische landen hebben sterk uitcenloopende belangen. Zou men de Baltische landen meerekenen, dan zou het belangengebied nog bonter en uit eenloopender zijn. Een „verdedigingsbond van het Noorden" achtte de Minister dan ook een hersenschim. Zich hiermede in ernst bezig te houden, zou een nieuw ge bied vol gevaren doen ontstaan. Een aan zienlijk deel van het Deensche volk, zoo vervolgde Stauning, verwerpt alle fantas tische plannen eener bewapening van het kleine Denemarken voor een oorlog der groote mogendheden. Echter zou een ge- isoleerde ontwapening niet in overeenstem ming zijn met de tegenwoordige situatie ter wereld. Tenslotte wees Stauning er op, dat, het Noorden geen economisch eenheidsbegrip vormt. Als is dus de tot stand bren ging van een economisch blok niet mogelijk, de onderlinge samenwerking kan stellig wel ontwikkeld worden. Een verkwistende abt. De abt bracht het klooster in gevaar van faillissement. In Cairo is een merkwaardige sta king uitgebroken. De monniken van het koptische Mariaklooster zijn n.l. in verzet gekomen tegen hun abt. De koptische monniken van het St. Ma riaklooster hebben, aldus onze V.P.B. cor respondent, nu hun toevlucht genomen tot een hoogst modern middel, om zich tegen hun abt te verdedigen dien zij van spilzucht be tichten. Zij zijn in staking gegaan. Tegelij kertijd hebben zij aan den koptischen pa triarch een open brief gericht, waarin zij er hun abt van beschuldigen, dat hij het eertijds zoo bloeiende klooster financieel geruineerd heeft. Hoewel de inkomsten niet minder dan 20.000 pond bedragen hebben, was deze groote som nog niet voldoende, om de uitgaven, welke de abt door zijn slecht beheer had veroorzaakt, te dekken. De pogingen van twee bisschop pen en de politie om het klooster binnen te dringen en met de mon niken onderhandelingen aan te knoopen zijn mislukt. Men wil thans alle voedseltransporten naar het klooster verhinderen, maar ge zien het feit, dat de monniken nog over groote voorraden beschikken, zouden zij een dergelijken boycott lang vol kunnen houden. De abt woont buiten het klooster in Cai ro. De eenige oplossing van het conflict, die de monniken tevreden zou stellen, ware zijn verplaatsing naar een andere post. Het is een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat juist de monniken, die er zich op kunnen beroepen, tot de oudste Christelijke monnikenorde, te behoo- ren, tot een moderne staking zijn overge gaan. De eigenlijke monniksorden zijn, in dien men afziet van de nog oudere Tibet- taansche kloosters, in Egypte het eerst ont staan. Aan de eerste Christelijke kloosters zijn de namen van Antonius, gestorven in 356, Paul van Thebe, gestorven in 341 en Pachomios, gestorven in 345 verbonden. Van Egypte uit verbreidde zich daarna de monniksidee over geheel Europa. De koptische kerk is zooals bekend de Egyptische Christelijke nationale kerk, die in de eerste eeuwen na de geboorte van Christus een groote rol speelde, maar sinds de middeleeuwen onder de Mohammedaan- sche heerschappij verviel. Meer dan een half millioen aanhangers zal de kerk op het oogenblik dan ook wel niet tellen. On der westersclien invloed maakt zich in den laatsten tijd een streven naar hervor- mingén bemerkbaar. Misschien is het daar aan wel toe te schrijven, dat de idee van een staking met „bezetting van het bedrijf" onmiddellijk ingang bij de monniken van Cairo heeft gevonden. Pracht uitvinding tegen vliegtuigbranden Een bijzondere vloeistof vergast op het moment van den brand en dooft de vlammen. De Engelsche vliegtuigen zullen, naar de bladen melden, eerlang worden voorzien van een automatisch brandblusch-apparaat, het welk bestaat uit een cylinder, gevuld met een vloeistof van groot hlusschend vermo gen. De aard van de vloeistof wordt geheim gehouden. De cylinder staat in verbinding met den motor en bij ongelukken, die met een sterken schok gepaard plegen te gaan, springt de cylinder, de vloeistof wordt „ver gast" en dooft zelfs de hevigste vlammen. De bestuurder van het vliegtuig kan ook door een eenvoudige manipulatie de blusch- inrichting willekeurig in werking stellen. Bij proeven is gebleken, dat het apparaat, dat slechts 6 K.G. weegt, prachtig werkt en zelfs felle branden in de kiem verstikt. Een nieuw seintoestel De onzichtbare infraroodestralen bewijzen hun dienst in het leger. Toen bleek, dat de onzichtbare infraroode stralen in staat, zijn, door mist en nevel heen te dringen, was het. begrijpelijk, aldus de N. R. Crt., dat de militaire techniek onmid dellijk aan het werk is gegaan om een toe stel te vervaardigen, waarmede deze ont dekking in de practijk zou kunnen worden gebracht. Bij de verwezenlijking van het denkbeeld was de moeilijkste arbeid, bij het overzenden van 'n bericht de infraroode en zichtbare stralen van elkaar te kunnen scheiden. Ten slotte slaagde men hierin door de constructie van bijzondere filters uit ge prepareerd glas. Om bij ontvangst van de infraroode stralen deze weer op de een of an dere wijze waarneembaar te kunnen maken, bleek de meest practische methode de toe passing van de foto-electrfsche cel, ook wèl electrisch oog genoemd. Hierdoor kunnen de infraroode stralen veranderd worden in elec- trischen stroom. Versterking van deze stroom is mogelijk, waardoor het verzonden bericht of in morseteekens kan worden opgenomen (telegrafie) dan wel telefonisch. Het Italiaansche leger heeft de primeur. In het Italiaansche leger heeft luitenant Raffaello voor de constructie van een bruik baar toestel gezorgd, dat zoowel met zicht bare als met infraroode stralen kan seinen. De lens heeft 'n diameter van 180 De gewicht van het toestel bedraagt 60 kg. De stroomhron bestaat uit een droog element van 2,4 Watt. Het apparaat kan 250 uren werken. De. afstand waarover kan worden ge seind bedraagt bij zichtbare stralen overdag 5 km., hij nacht 10 km., bij infraroode stra len overdag 3.5 km..hij nacht 7 km., wanneer de weersomstandigheden althans niet. al te ongunstig zijn. De te bereiken resultaten blij ken zeer afhankelijk t.e zijn van de opleiding en kennis der met. de bediening van het toe stel belaste troepen. Een scherpe selectie en een speciaie opleiding dezer z.g. fotofonische troepen is noodig. Teneinde den actieradius der fotofonie te kunnen vergrooten heeft de Italiaansche lui- 47. MEVROUW BONACIEUX IN DE VAL. Weer hoorde d'Artagnan de deur dicht klappen. Een nieuwe vogel in de vall Ditmaal volgde echter geen rustig ver hoor, maar klonken verschrikte vi'ouwen- kreten. Na een hevige worsteling volgde een oogenblik van stilte, waarna angstig, maar ferm een heldere vrouwenstem vroeg: Wat doen jelui hier, waar is mijn man, ik ben Mevrouw Bonacieux! Op deze woorden klonk een juichkreet van de gendarmes, die zich blijkbaar allen tegelijk op de ongelukkige vrouw wierpen. Zijn degen pakken, de trap afspringen en de jonge vrouw te hulp snellen, was voor onzen held een kwestie van een oogwenk en met een paar venijnige degenprikken joeg hij de schreeuwende en tierende gen darmes de straat op. 48. MEVROUW BONACIEUX VERTELT. Het was te voorzien dat de gendarmes spoedig met versterking zouden terugko men en terwijl d'Artagnan aan de bevrijde zijn arm bood, geleide hij haar daarom naar de woning van Athos, waar hij haar veilig waande. Athos was niet thuis, doch onze vriend kreeg gemakkelijk de sleutel van diens appartementen. Onderweg vertelde Mevrouw Bonacieux, dat zij door handlangers van den kardinaal was gevangen genomen, omdat men haar er van verdacht, betrokken te zijn bij een poging om den Hertog van Buckingham die de Koningin zeer beminde, binnen het Louvre te brengen, teneinde afscheid van haar te nemen. Mevrouw Bonacieux wist echter te ontsnappen en daar zij niet wist dat haar man gevangen was genomen, liep zij in de uitgezette val, waaruit zij slechts, dank zij het optreden van. d'Artagnan, kon ontsnappen. Algemeene ontwikkeling. Een bekend restaurant te Rotterdam heeft Den beroemden zanger, den WelEd. Heer „Toscanini", met zijn gevolg een souper aangeboden, na afloop van het concert, Zaterdag j.1. in de „Doelen" ge houden. Het viel tóch samen met een groot schermfeest in de dancing aldaar, en zeker zou den gevierden gast dit internationale sportfeest interesseeren! We hebben helaas niet gelezen, of Toscanini er is geweest, en of hij er een nummertje gezongen, en mis schien ook een potje geschermd heeft Maar de uitnoodiging zal den maestro een oogenblik stil hebben gemaakt. Toscanini te zijn en voor een zanger te worden aan gezien, dat moet ongeveer zijn als Mengel berg te heeten en voor een hoogen top in Zwitserland te worden gehouden. De brave restaurateur zal misschien met La Tosca in de war zijn geweest, en wie kan zeggen, dat hij zich in dit opzicht nog nooit ver gist heeft? In den tijd, toen in Spanje de burger oorlog begon, en de kranten vol stonden over de hartstochtelijke linksche redenaar ster „La Passionnaria", werd in Amster dam een noviet door zijn donderaars aan den tand gevoeld over zijn muzikale kennis. Wie heeft La Passionnaria gecompo neerd? Verdi. Man je bent niet wijs. Wanneer dan? Bij de opening van het Suezkanaal. Aïda bedoel je! Ach ga weg, dat is immers een siga- renmerk! Helaas biggelden op dat oogenblik den vragers de tranen reeds over de wangen, anders had de veelbelovende jongeman misschien ook Bismarck, Karei I en Wil lem II tot tabak gereduceerd. Met dat al wordt het tijd, dat we eens wat meer aandacht gaan besteden aan onze algemeene ontwikkeling. In een Engelsch blad heb ik een aardige manier ontdekt, om deze spelenderwijze op te doen. „Test u zelf", heet de rubriek, en ik zal er hier een voorbeeld van geven. Welke van de vijf volgende personen heeft „De Nachtwacht" geschilderd? Lodewijk XIV Menno ter Braak Göring Rembrandt Henriëtte Davids Wie heeft de Amsterdamsche Beurs ge bouwd Clinge Doorenbos Tsjang-Kai Sjek Berlage Moestafa Kemal Shirley Temple Wie heeft de opera „Butterfly" gecom poneerd? Dr. Veraart Buziau Piet Hein Lindbergh Puccini Wie heeft de „Gu'sbreght van Amstel" gedicht Minister Slotemaker Ma Braun Bakhuys Vondel Piet van Kempen Wie ontdekte de kracht van den stoom? Piet v. d. Hem Landru Maurice Chevalier James Watt Beethoven Hoe heette de laatste Tsaar van Rusland Mistinguett Mozart Ford Nicolaas II Louis Davids Wie is de bekendste Nederlandsche vlieg tuigbouwer Corrie Vonk Multatuli Madame Curie Schuschnigg Fokker Wie heeft de bioscoop uitgevonden? Prof.Huizinga Mengelberg Suzanne Lenglen Lumière Hailie Selassie Wie ontdekte de draadlooze telegrafie? Cees Laseur Joséphine Baker Dimitrof Marconi Generaal Duymaer van Twist Wie heeft Amerika ontdekt? Erasmus Columbus Beb van Klaveren Jeannette MacDonald Lou de Visser En nu aan den slag! Wie alle vragen goed beantwoordt, weet ook wie Tosca nini is. tenant Ricocco bij het bestaande apparaat een toestel vervaardigd, waardoor het moge lijk wordt, het door dc fotofonie overgeseinde woord op een draadleiding over te brengen, zoodat het nu veel verder door kan komen. De voordeelen zijn duidelijk. Onder werk zaam vuurbereik geen kwetsbare draadlei ding, want daar kan de fotofonie over al thans 3.5 km. zonder draad seinen. Hier achter, dus buiten werkzaam artillerievuur aansluiting op het draadnet, waardoor be richten uit de voorste linie direct naar ach teren kunnen worden gezonden. NIEUWE BRUGGEN IN MOSKOU Over de Moskiva. Koortsachtig wordt gewerkt aan de bouw van nieuwe bruggen over de Moskwa (de rivier waaraan Moskou ligt), opdat zij ge reed zijn bij de opening van het Moskwa— Wolgakanaal. Een van de bruggen, de Mos- kwarettsky-brug zal 40 m. breed worden. De hangbrug Krimskv zal zoo worden ge bouwd, dat het uitzicht op het nabij gelegen Moskousche cultuurpark niet zal worden geschaad. Deze brug zal een spanning heb ben met een diameter van 500 m. De grootste onder de nieuwe Moskousche brug gen zal de Kradnochalsky-brug worden, die een lengte krijgt van 800 meter. EEN RUSSISCHE SKI-DELEGATIE VAN DE OERAL NAAR MOSKOU Acht sportlui en een stootbrigadier van de fabriek Centraal in de Oeral bereiden zich voor op een groote skitocht van de Oeral naar Moskou. Zij zullen aan het commissariaat voor de zware industrie een verslag uit brengen betreffende de maat regelen die werden getroffen om de door de Trotskisten veroorzaakte daden van sa botage weer goed te maken, die het plan werk van de fabriek in de Oeral heeft ver traagd. De tocht is op Zaterdag j.1. begon- DE STORMACHTIGE OVERTOCHT VAN DE „REX". Het Italiaansche ministerie voor het ver keerswezen heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat een lid der bemanning ge dood en twintig passagiers en leden der be manning gewond zijn tijdens den stormach- tigen overtocht van den oceaanstoomer „Rex", die Maandag in Genua uit New York is binnengeloopen. De Australische landsverdediging Men venvacht, dat de Australische regee ring in het aanstaande financieele jaar min stens 10 millioen pond sterling voor de landsverdediging zal uitgeven tegen 8.8 mil lioen in het loopende jaar. Er bestaan plannen voor de versterking van alle wa pens: onder meer wil men een nieuwen flottieljeleider bouwen en het aantal vlieg tuigen, tot meer dan 300 uitbreiden. De minister van defensie, Sir Archdale Parlhill, die de kroningsfeesten te Londen zal bijwonen, zal van de gelegenheid ge bruik maken om de samenwerking op mi litair gebied met de Britsche autoriteiten te bespreken. GEEN HISTORISCHE PERSONEN IN VARIÉTÉ OF CIRCUS. De „Reichstheatcrkammer" heeft een ver ordening uitgevaardigd, uit kracht waar van het. voortaan verboden is, historische personen uit dc Duitsche geschiedenis uit te beelden in variétéprogramma of circus. Voor besloten voorstellingen van bepaalde nationaal-socialistische organisaties kunnen uitzonderingen gemaakt worden» De Duitsche kweek De commissie tot herziening van de Duitsche strafwet stelt voor speciale bepalin gen op te nemen tot aanmoe diging van een hooger ge boortecijfer. Zij komt tot de conclusie, dat, heeft men eenmaal een huwelijk geslo ten, men zijn best moet doen, een zoo groot mogelijk gezin te vormen. Vier kinderen wordt wel hét minste geacht, wat duldbaar is. Daily Telegraph. Een groot gezin Is het begin Van een heel groote natie. Daar hoort niet in De Joodsche min, Al is die „van-de-natie!" Dus éérst beperkt, En dan versterkt, Zal de familie bloeien. Het Arisch ras In Hitler's kas Mag men niet méér besnoeien!! Eén kind is géén Te weinig: twee; Een drietal? Om te hoonen! Eerst een kwartet, Kuisch opgezet, Durft men den Führer toonen! Dolf Hitier, nog steeds vrijgezel, Geeft tot geboorte het bevel, Zóó stijgt het Duitsche kindertal! De beste stuurlui staan aan wal. Zeeliedenstaking in Frankrijk Gisterenmorgen hebben de zeelieden der koopvaardijschepen en sleepbooten te Le I-Iavre het werk neergelegd. Zij hebben een staking van vier dagen afgekondigd. Hun eischen hebben betrekking op verhooging van pensioenen en invoering van de veer- tigurige werkweek. Gedelegeerden zijn vanmorgen naar Pa rijs vertrokken om de arbeiderseischen voor te leggen aan den minister voor de Koop vaardij. AARDSCHOKKEN IN DE VER. STATEN. De menschen werden uit hun bed geslingerd. Een aardschok van afnemende hevig heid. die bliksemsnel zich voortplantte, is> gisternacht te Detroit gevoeld om 3 uur 45 en vervolgens te Indianapolis en Colum bus in Ohio, te Cincinnati en te Louisville om ongeveer 3 uur 49. De voortgolvende beweging heeft dus 1600 K.M. afgelegd in vier minuten. Te Detroit en in de buiten wijken der stad is eenige schade aange richt. Te Moinsever in den Staat Indiana polis werden de slapende inwoners uit hun bed geslingerd. MANOEUVRES BIJ STRENGE KOUDE. Aan de Zweedsch-Finsche grens worden groote manoeuvres gehouden in tegenwoor digheid van den Zweedsehen kroonprins, don generalen staf en de militaire attache's der vreemde mogendheden. De weersom standigheden zijn zeer moeilijk: de gemid delde temperatuur bedraagt 15 graden on- dei; nul, terwijl er een meter sneeuw ligt,

Schager Courant | 1937 | | pagina 8