DE DRIE MUSKETIERS m fm Is het tankwapen overbodig? Twee minuten in de vlammen NIEUWE DOCTRINE VAN DEN FRANSCHEN GENERALEN STAF. INFANTERIE EN ARTILLERIE BLIJVEN BESLISSEND. In een van de laatste kamerdebatten kwam een episode voor, waaraan door de meeste menschen gedeputeerden en journalisten inbegrepen slechts weinig aandacht werd besteed. Slechts de militaire deskundigen maakten hierop een uitzondering. Het betrof het navolgende: In een van zijn groote redevoeringen kwam de financieele deskundige Paul Reynaud weer eens terug op zijn lievelingsthema, na melijk op de nationale verdediging van Frankrijk, waarbij hij, zooals reeds zoo dik wijls, den eisch stelde, dat Frankrijk zich nu eindelijk eens een gemotoriseerd leger zou aanschaffen. Er zouden, volgons het voor beeld van de Duitsche, Italiaansche en Rus sische legers, geheele pantserwagen-divisies opgesteld moeten worden, opdat ook het Fransche leger in staat zou zijn, in geval van oorlog den zoogenaamden „choc" toe te brengen, waarop de andere legers reeds lang zich zouden hebben voorbereid. Tot groote verwondering van alle militaire deskundigen antwoordde de minister van Oorlog Daladier den in- terpellant Reynaud onmiddellijk en wat hij antwoordde, was van mili tair-technisch standpunt uit bezien een sensatie. Daladier verklaarde na melijk, dat hij er met den grooten genei-alen staf over eens was, dat een gemotoriseerd speciaal corps niet noodzakelijk, ja zelfs verkeerd zou zijn. Men is op het oogenblik weer van meening, dat de ervaringen, die men met pantserwagens en tanks in den wereldoorlog heeft opgedaan, ook voor een komenden oorlog geldig zouden zijn. Wat bedoelde Daladier? De leek zal Daladier's Inlichting mis schien zonder belang vinden. Maar het, tegen deel is het geval. Wij willen trachten, de zaak wat, nauwkeuriger te onderzoeken. Over groote ervaringen ten aanzien van <Ie gevechts waarde van tanks gedurende den wereldoorlog beschikken slechts de Fran- schen. Engelschen en ten deele ook de Ame rikanen. De centrale mogendheden bouwden eerst zeer laat eenige tanks en dat op een oogenblik, dat de oorlog militair reeds be slist, was. Het tankwapen werd in Frankrijk in 1916 geconstrueerd cn hij het groote voor jaarsoffensief van April 1917 voor de eer ste maal bij den aanval gebruikt. Men had 120 tanks *ter beschikking en geloofde, dat deze nadat de artillerie de vijandelijke ka nonnen eenigszins schaakmat gezet zou heb ben een effectieven doorbraak over een aanzienlijke frontbreedtc tot stand zouden kunnen brengen. In de practijlc kwam het echter anders uit: de vijandelijke artillerie kon niet geheel tot zwijgen gebracht worden, integendeel, terwijl de tanks tot den aanval overgingen, verzamelde de artillerie nieu we krachten en bracht aan de tanks aan zienlijke verliezen toe, zoodat het gestelde doel niet bereikt werd. Verder bleek, dat op de plaats, waar de tanks er in waren ge slaagd, ver naar voren op te dringen, de in- fantcrietroepen, die moesten volgen, het tempo eenvoudig niet hadden kunnen bijhou den en geheel uitgeput waren, zoodat zij het veroverde terrein spoedig weer aan den vij and moesten afstaan. Ondanks deze ervaringen werd in den tijd na den oorlog door zeer groote theoretici bijv. den Engelschen generaal Fuller en den Franschen overste De Gaulle de these op gesteld, dat een doorbraak in een toekom- stigen oorlog slechts door een gemotoriseerd corps tot stand zou kunnen worden gebracht en deze these werd door de generale sta ven van alle groote mogendheden geaccep teerd, te meer daar hot tankwapen steeds meer verbeterd is en de tanks op het oogen blik vijf maal zoo snel rijden als in 1917. Anderzijds is ook het tankafweergeschut vervolmaakt en reeds kort voor de ervarin gen van den huidigen burgeroorlog in Span je, waarin het tankwapen immers ook een rol speelt, verzameld konden worden, kwa men eenige militaire theoretici, vooral in Frankrijk, tot de overtuiging, dat evenals in den wereldoorlog ook in de toekomst artil lerie en infanterie beslissend zouden zijn en het gemotoriseerde corps, voor zoover een dergelijk corps noodzakelijk zou zijn, slechts don stormaanval zou moeten ondersteunen. En dit niet frontaal, maar van de flanken af. Vijandelijke infanterie of artillerie, die in den strijd met een tegenstander verwikkeld is, die haar in het front aanvalt, zou met groote waarschijnlijkheid verslagen worden, indien tegelijkertijd groote aanvallen in de flanken door tanks en pantserwagens wor den ondernomen. Tn dit geval zouden betrek kelijk weinig tanks voldoende zijn: alleen reeds hun verschijnen sticht groote venvar- ring. Gelukt, deze manoeuvre, dan kunnen dc tanks niet slechts het front oprollen, maar ook van de flanken af diep in het vijandelijk gebied dringen, zonder dat de vijandelijke artillerie dc gevechtswagens kan bereiken. Dit, is ongeveer de taak, die de Fransche cn Engelsche tanks in het laatste jaar van den oorlog hadden, en die zij, hoewel het wa pen op dat oogenblik nog verre van vol maakt was. bij de groote offensieven van 1918 op verrassend goede wijze vervulden. Dat het anderzijds gemakkelijk is, zelfs moderne pantserwagens buiten gevecht te stellen en zelfs met behulp van zeer primi tieve middelen, bewezen de ervaringen in Spanje cn wij meenen dan ook, dat. de Fran sche generale staf het hij het rechte eind heeft, indien hij zich op het oogenblik op het standpunt stelt, dat een gemotoriseerd corps ook in de toekomst slechts hulpcorps zal kunnen zijn en dat het heter is, de infanterie cn artillerie verder te ontwikkelen en deze heide wapens op de meest intensieve wijze te vervolmaken. Zullen ook de andere gene rale staven volgen? I Vliegtuig te Napels neergestort Een vliegtuig, bestuurd door Tonio Zap- petta is in de omgeving van Napels neer gestort. Het toestel werd vernield, dc be stuurder bekwam lichte verwondingen. VRIJDAG 12 MAART 1987. Hilversum I. 8.0 OVARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonlaten. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. I.30 Gramofoonplaten. 2.30 Lyra-Trio. 3.15 AVRO-Dansorkeat. 4,00 Gramofoonplaten. 5.05 Voor kinderen. 5.30 Orgelspel en gramofoonplaten. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie over de Nederlandsche Arbei dersbeweging. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V.G.P 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Zang en piano. 8.30 Muzikale lezing. 9.00 Radiotooh^el met muziek. 10.15 Gramofoonplaten. 10.10 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. Gewijde muziek (gramofoonplaten). 8.30 Gramofoonlaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble Van der Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Orgelspel. 3.454.45 Sopraan en piano. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Declamatie. 6.05 Gramofoonplaten 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.00 „Uit het werk van een krantendirecteur", causerie. 9.30 Vervolg concert 10.25 Berichten ANP. 10.30—11.30 Gramofoonpl. Hierna Schrift lezing. Geneesheer, genees U zelf Een man uit Bocholt, W. D. P. D., die een Winterswijkschcn koopman een geschrift van de N.S.N.A.P. had laten verspreiden, waarin de politie van Winterswijk van on eerlijkheid werd beticht, stond nu wegens uitlokking van dit misdrijf voor den po litierechter te Zuthpen terecht. Ter terecht zitting bleek, dat de verdachte wegens ver duistering van de partijkas uit zijn partij was gezet en de rechter maakte dan ook korte metten met hem. Dc man werd con form den .eisch tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Versterking Fransche troepenmacht in Marokko Naar gisteren bekend werd, zullen ver scheidene gemotoriseerde eenheden der veldartillerie, welke tot dusver hun stand plaats in Nimes hadden, naar Fransch-Ma- rokko verplaatst worden. Zij zullen hun standplaats krijgen in de buurt van Taza, 60 km. van de grens van Spaansch Marokko Kort geleden zijn de effectieven in Fransch Marokko reeds aanmerkelijk versterkt «MS 49. BIJ HET RAAM VAN ARAMIS. Op verzoek van mevrouw Bonacieux ging d'Artagnan vervolgens naar het Louvre, om den kamerdienaar der koningin, den heer De la Porte, te vertellen, waar zij zich be vond. Mevrouw Bonacieux had hem nauw keurig uitgelegd bij welke ingang hij zich moest vervoegen. Ook het wachtwoord, waar op men hem open zou doen. had ze hem meegedeeld. Zelf durfde ze zich daar voor- loopig niet te vertoonen. Toen hij daarop togen uur weer naar huis wandelde, was hij diep in gedachten verzonken, welke natuurlijk mevrouw Bo nacieux tot middelpunt hadden. Toen hij echter in de nabijheid van de woning van Aramis kwam, zag hij tot zijn groote ver bazing een zwaar gesluierde vrouwelijke gestalte zich naar het raam begeven. Ze klopte zachtjes aan het luik, waarna het raam onmiddellijk geopend werd en de vrouw een zakdoek aanreikte. „Wat zou dat te beteekenen hebben?", dacht d'Artagnan. 50. EEN ONVERWACHTE ONTMOETING. De zakdoek, dat zag hij duidelijk, werd door een dameshand in ontvangst genomen. Het was dus geen bezoek, dat een minnaar gold. Thans kwam de gesluierde vrouw te rug. d'Ai1a?nan, die zich in de schaduw teruggetrokken had, herkende mevrouw Bo nacieux. Ook zij herkende hem op hetzelf de moment. Toen ze van den eersten schrik bekomen was en begreep, dat ze geen vreemde, maar haren bevrijder voor zich had, verzocht ze hem op de meest, drin gende wijze, haar toch niet van dienst te willen zijn bij de aangelegenheid, met wel ker uitvoering ze thans bezig was. „Wees zoo goed en dring niet aan! Het raat hier immers niet om mijn geheimen, naar om die van anderen". Eindelijk bleef zo voor een deur staan „Ga nu been," verzocht ze haren hege leider met klem. „Ik word verwacht. Ik moet nog meer doen." Met deze woorden reikte ze hem de hand. welke d'Artagnan aan de lippen drukte, om zich daarna vlug te verwijderen. Groote Finsche leger- manoeuvres De Wittenen de „Gelen" leve ren slag. In het Noordoosten van Finland, bij het Ladogameer, zijn de grootste wintermanoeu- vres begonnen, die ooit zijn gehouden. Aan de oefeningen wordt deelgenomen door 30 duizend manschappen en door afdeelingen van dc luchtmacht. De troepen zijn verdeeld in: „Witten" en „Gelen". De Witten moeten de stad Sordavala verdedigen tegen een aanval van de Gelen. De manoeuvres wor den bijgewoond door den opperbevelhebber, den generalen staf cn de militaire attache's van andere mogendheden. De ijsgang in Polen Tengevolge van den ijsgang In de Brda, een zijrivier van de Weichscl, zijn de bui tenwijken van de stad Bydgoszcz in Polen overstroomd. De bevolking heeft haar hui zen verlaten. Het Zwarte legioen De moord op den uitgever Kingsley Negen leden van het „Zwarte Legioen", die schuldig bevonden zijn aan samenzwe ring tot het plegen van moord op den uit gever Arthyr L. Kingsley, van Highland Park, in de Verecnigde Staten, zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vijf jaar. Auto-ongeval van den Tsjèchischen gezant Auto kantelde in de Leidsche vaart. De gezant van Tsjecho-Slowakije en mevrouw Krno is Dinsdagavond op den Leidschestraatweg door de gladheid ben auto-ongeval overkomen, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. De heer en mevrouw Krno reden in hun door hun chauffeur bestuurden auto in den laten avond uit de richting Wassenaar huiswaarts, toen ongeveer 100 meter voorbij het viaduct de wagen op den gladden door bevroren sneeuw bedekten rijweg slipte. Het was den chauffeur niet mogelijk, den wa gen verder te beheerschen. De auto gleed dwars over den weg door en kantelde in de vaart tusschen Marlot en den straatweg. Het water is daar zeer ondiep, zoodat het den drie inzittenden vrij gemakkelijk ge lukte, zich in veiligheid te stellen. Met behulp van intusschen op de plaats van het. ongeval aangekomen andere auto mobilisten werden heer en mevrouw Krno naar het Diaconesscnhuis Bronovo overge bracht, daar mevrouw K. een lichte verwon ding aan den neus en aan den hals had bekomen. De gezant zelf bleek ongedeerd te zijn. Beiden hebben den nacht in het zie kenhuis doorgebracht. De chauffeur die geeneriet letsel had op- geloopen kon zich met een anderen auto huiswaarts begeven. Egypte bestrijdt de malaria Moerassen worden drooggelegd. In het kader van de bestrijding der ma laria bestudeert de Egyptische regeering een grootscheepsch ontwerp voor de droogma king van alle moerasland. De tenuitvoerlcg ging van dit plan zou in 12 jaar tijds on geveer 36 millioen gulden kosten, een ge bied van 40 vierkanten kilometer zou wor den drooggemaakt. De regeering is er ziet van bewust, dat de moerassen de hoof door zaak van de verbreiding der malaria in Egypte zijn. Ook in het gebied van het Suez-kanaal zul len de hygiënische omstandigheden verbe terd worden* INTERESSANTE PROEFNEMIN GEN MET ONBRANDBARE KLEE DING IN ENGELAND. In Engeland worden in den laat sten tijd proeven genomen met onbrandbare kleeding ter bescherming bij plotseling uit brekende branden, zooals bij vliegtuigongevallen. Wie, voorbij de Londensche voorstad Sloueh in het graafschap Buckingham den linker oever van de Theems houdt, kan door mid den in het open veld dagelijks een interes sant schouwspel beleven. Midden in het veld ligt een vliegtuig, oogenschijnlijk neer gestort. De inhoud van een benzinetank wordt over het vliegtuigwrak uitgegoten, terwijl bovendien nog alle mogelijke brand bare stoffen worden aangesleept en in brand gestoken. Binnen enkele seconden is het een laaiende vuurzee Plotseling ziet men een man, die zich in de cabine verborgen had, pogingen doen, om uit de vlammen zee te komen. De spanning en opwinding onder de toeschouwers stijgen ten top. Doch het duurt slechts enkele seconden dan treedt de man, die in een soort van duiker pak is gekleed, buiten den kring der vlam men. Hij begeeft zich tusschen de toeschou wers, die blijkbaar zeer verheugd zijn, hem' weer behouden in hun midden te zien, haalt zijn horloge voor den dag en constateert, dat hij twee minuten in de vlammen heeft vertoefd. En dan vraagt hij om een glas water, want hij heeft grooten dorst, wat na zijn onderneming ook wel te begrijpen Wie is deze onbrandbare man en wat beoogt hij? Het is een zekere Mr. Bridge- man uit Slough, die nu al vijf jaar proeven met onbrandbare klccding neemt. Zijn doel is, een onbrandbaar pak te maken, dat niet alleen voor speciale gevallen, waar groot brandgevaar bestaat, bestemd is, doch dat dienst moet doen als costuum voor allen dag. Wel is waar heeft hij dit doel nog niet geheel en al bereikt, doch een feit is het, dat zijn thans geconstrueerde pak onbrand baar is. De uitvinder verstrekte hierover de volgende interessante gegevens: „Reeds in 1933 begonnen wij met betrek kelijk eenvoudige asbest,helmen, asbestklee- ren en asbesthandschoenen te experimentee ren. Bij de eerste proefnemingen kwam het nog voor, dat de vuurvaste kleeding bij al te hooge temperatuur uiteenviel. Eer ik mij in een brandend vliegtuig waagde heb ik mij er door oefening aan gewend, twee minuten in een brandende kachel te ver blijven. Verder deed ik nog de ervaring op, dat het niet raadzaam is, de onbrandbare kleeding onmiddellijk na dc vuurproef af te leggen, omdat bet plotselinge tempera tuurverschil het lichaam te sterk aangrijpt. Gewoonlijk trek ik mijn pak eerst twintig minuten nadat ik uit de vlammen kom, uit1* Niet alleen met kleeding experimenteert Mr. Bridgeman, doch ook met asbestdaken en asbestkleeden als beveiligingsniiddel te gen brandgevaar. Op het oogenblik werkt hij met kleurstoffen, teneinde ook tapijten en gordijnen niet alleen onbrandbaar, doch tevens in verschillende kleuren te kunnen vervaardigen. De uitbreiding van het toezicht in Nieuw-Guinea In verband met de bestuursvestiging hij het Amaroe-<meer zijn aan den kust-basis te Teminaboean. reeds zestig militairen ge arriveerd met veertig gestraften (deze ge straften verrichten verschillende diensten ten behoeve van militaire expedities, enz.) onder leiding van een kapitein. Tevens is een arts aangekomen. Momenteel is men bezig met den bouw van Goedangs en een bivak. Daarna zal men het binnenland in trekken. Op het traject tusschen Temina boean en het Amaroe-meer zullen twee marsch-bivaks worden gebouwd, waarna men zal beginnen met den bouw van het etablissement te Amaroe. Einde dezer maand worden nog 40 milit tairen verwacht. Amerika beperkt den in voer van artisten In de Ver. Staten ls men bezig den Invoer van buitenlandsche artisten te beperken. De democraat Drakstein heeft in de z.g.n. „Drakstein-wet" voorgesteld, dat er evenveel buitenlandsche artisten in Amerika zullen worden toegelaten als er Amerikaansche in Europa worden ontvangen. De voorzitster van het Metropolitan Operft Gilde, mevrouw August Belmont. heeft vu rig tegen bovenstaanden maatregel ge ageerd. Zij wees er o.m. op, dat de Ameri kaansche opera grootendeels uit Amerika nen bestaat, dus het weren van buitenlan ders geen zin heeft. Arme kunstenaars, die van de wereld markt verdwijnen moeten! Japan herdenkt den oorlog met Rusland In geheel Japan heeft men op geestdrif tige wijze den Russisch-Japanschen oorlog en speciaal den veldslag van 1905 herdacht. De officieele herdenking vond plaats in de legerclub, in aanwezigheid van den keizer. In de hoofdstad werd eèn luchtrcvue ge houden, waaraan 150 militaire vliegtuigen deelnamen. 70.000 toeschouwers sloegen de verrichtingen der bommenwerpers gade. Door de straten van Tokio marcheerden militaire muziekcorpsen. Het persbureau van het ministerie van oorlog heeft 200.000 brochures uitgegeven, waarin herinneringen aan den oorlog van 32 jaar geleden worden opgehaald»

Schager Courant | 1937 | | pagina 10