De vestigingswet aan genomen Het „zwijgrecht" Buitenland Bekentenissen door middel van vergif Economische raad der Balkan-entente De politieke moeilijkheden in Japan Ragnhild Hveger en de wereldrecords Om den wereldtitel boksen Eerste Kamer MINISTER GELISSEN OVER ONZE ECONOMISCHE SITUA TIE. De begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft ook reeds de Senatoriale spitsroeden gepasseerd, en alleen de N.S.B. liet ten slotte haar „tegen" aanteekenen. Het debat liep ook heden voor een overgroot deel buiten de eigenlijke begrootingscijfers heen. De heer Serrarens (R.K.) verdedigde uitvoe rig het Katholieke ordeningsstreven, aan dringend op meer activiteit in deze, „geen overhaasting, wel kracht". Prof. Diepenhorst (A.R.) bestreed het so cialistische „Plan van den Arbeid". En de heer d'Ansembourg (N.S.B.) had allerlei cri- tische opmerkingen over het optreden van de ministers Colijn, Oud en Gelisscn; een „berg van projecten en toespraken" zou een muis hebben gebaard De Senator besloot met onder vroolijkheid op te merken, dat de demoliberalen de economische beginselen der N.S.B. niet kunnen volgen en dr. Colijn ze niet begrijpen kan. hoewel zij de t rekomst .vertegenwoordigen. Van de antwoordlede van minister Gclis- sen mogen enkele aanteekeningen worden gemaakt, aangezien Z.Exc. zeer weinig con crete mededeelingen deed. Nadrukkelijk wees Z.Exc. er op, dat 't Ne derland 't best gaat, als het geheel in het internationale handelsverkeer kan wor den ingeschakeld. Want actieve handelspo litiek beteekent een zaak van „uitkleedcn", mits de ander dan maar wat méér uittrekt dan men zelf uit doet En Nederland heeft nu eenmaal zoo weinig aan te bieden! Nu is een lichtpuntje, dat onze handel met Duitschland begint op te leven, dat blijkt uit den stand der clearing. Dr. Gelissen wees nog eens op alles, wat te gen het euvel der werkloosheid werd onder nomen. Ten aanzien van de ordening van het be drijfsleven wees de minister erop, dot alles aankomt op samenwerking. Zoo lang die ont breekt zijn resultaten niet te bereiken; zelfs in Duitschland, waar men alles van boven af regelt, is men er niet in geslaagd de in dustrie te ordenen. Tweede Kamer Den Haag, 10 Maart 1937 Wie de parlementsdebntten volgt, heeft over afwisseling stellig niet te klagen! Gis- "teren hielden de Lagerhuizers zich ernstig bezig met Defensie-zaken, spoedig gaat men beginnen aan de ontwerpen betreffende de reorganisatie van het. spoorwegbedrijf, en heden vroeg een wijziging van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering de aan dacht, allemaal kwesties, welke hemels breed uit elkaar liggen. De wijziging van het formeele strafrecht betrof enkele regels, welke de Regcering uit het genoemde wetboek wilde lichten. Art.. 29 geeft namelijk aan, dat een ver dachte bij het (voor)onderzoek zijn verkla ringen in alle vrijheid moet kunnen afleg gen, men dus van geenerlei pressieinaatre- gelen gebruik mag maken. Om een cn an der te waarborgen bepaalt art. 29 verder, dat de verdachte niet tot antwoorden ver plicht is, op welk feit bij door den verhoo- renden ambtenaar of rechter opmerkzaam inoet worden gemaakt. Minister Van Schaik nu is reeds lang tot de ervaring gekomen, dat vele verdachten door het feit, dat de yerhoorende ambtenaar of rechter nadruk kelijk op dat „zwijgrecht" moet wijzen, als vanzelf uitgenoodigd worden, hun mond te houden. Daarom kwam de bewindsman met een wijzigingetje, strekkende, de be paling aangaande het niet verplicht zijn tot antwoorden te doen vervallen. De Kamer bleek niet bereid, zonder meer met den minister mee te gaan. De vaste commissie voor privaat- en strafrecht was gekomen met oen amendement om het be staande te behouden, alleen met dit ver schil, dat de(n) verdachte niet meer uit drukkelijk mededeeling zou worden gedaan yan zijn recht tot zwijgen. De Regeering werd heden voorts best ro den door de leden Coops (V.B.) en Wijn koop (Comm.) Eerstgenoemde vond, dat een verdachte het recht tot zwijgen toekomt, terwijl de ander vreesde, dat de maatregel de sociaal zwakken zal treffen. Steun kreeg de minister van de heeren Schwartz ,(A.R.) en Westennan (ex N.H.) Mr. Van Schaik begon n\et er op te wij zen, dat hij al 17 jaar geleden bezwaren te gen het huidige art. 29 heeft gemaakt. In werd het door een amend. Van Sassc van IJsselt aldus gewijzigd, dat het opmerk- zaam-maken niet meer ter openbare rechts zitting behoefte te geschieden. Z.Exc. zette verder uiteen, hoezeer de huidigo bepaling het vooronderzoek benadeelt; de Overheid breekt haar eigen gezag af, had de heer Schwartz opgemerkt, en de minister was 't daar volkomen mee eens. Z.Exc. onderstreepte nog eens, dat de .verdachten in volle vrijheid moeten kunnen sproken, en daarom blijft gehandhaafd de aanspraak van den verdachte op een goede behandeling. Doch het positieve zwijgrecht wilde de minister schrappen. Beteekent dat een positieve plicht tot ant woorden? Iedereen is gehouden, aldus Mr. Van Schaik, tegenover den rechter de waar- beid te spreken; het. Staatsbelang mag niet aan het persoonlijk belang worden opgeof ferd. In het beginsel, dat men de waarheid moet zeggen, srhuilt de noodzaak tot ant- woor ion. Men kan toch moeilijk „naar Waarheid" antwoorden, doorte zwijgen! Bij de replieken vond Mr. Donker, dat de minister aan de bekentenis van don ver dachte een veel te groote befoekenis toekent. De afgevaardigde poneerde de oude stelling, dat het beter is, tien schuldigen vrij te laten dan één onschuldige te voroordeelcn. Waar tegenover de minister stelde, dat juist ge- Waakt moet worden tegen het veroordeelen van ouschuldigen. Men vergete niet: on- fcchuldigen zwijgen nooit! Morgen wordt over amendementen en Wetsvoorstel gestemdi Bij de replieken kwam de minister nog terug op een uitlating van den heer d' Ansembourg, die gevraagd had, of de Regeering wel goed doet, een man als dr. Ilirschfeld als onder handelaar naar Duitschland te zen den. Is hij daar wel persona grata? Zinspelend op diens joodsche afkomst had de Senator de vergelijking ge maakt met een Julius Streicher als onderhandelaar naar Palestina De minister verklaarde niet ver wacht te hebben, dat zulke dingen in den Senaat zouden worden gezegd. Z.Exc. was vol lof over de kwalitei ten van dr. Hirschfeld, die heusch personata grata in Duitschland is. Een dusdanige insinuatie over een ambtenaar, die tegen laag honora rium zóó zijn plicht doet, noemde de bewindsman „volkomen misplaatst". Na de middag-pauze kwam aan de orde het wetsontwerp houdende regeling betref fende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van détailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend (dc z.g. Vestigingswet). De heeren Kropman (R.K.) en De la Bella (S.D.) achtten het geborlene maar uiterst ma tig, aangezien h.i. het behoefte-element niet gemist had kunnen worden. Daarentegen ble ken de heer Diepenhorst (A.R.) en Drooglever Fortuyn (V.B.) verheugd, dat dc minister juist zoo voorzichtig te werk is gegaan Mi nister Gelissen zette ook aanstonds uiteen, dat hij steeds zooveel mogelijk dc organisa ties wil inschakelen. Nu zag dc heer Krop man het ontwerp als „bijna niets", doch Z. Exc. vroeg zich af, hoe men het behoefte- clement in deze kan meten? Als men een poging in die richting wil doen, dan komt men in een dwang-maatschappij, aldus de bewindsman. Voorts had de heer Kropman gezegd, dat dc Regeering de middenstandsordening veel meer methodisch moest aanpakken, doch de minister verzekerde, dat in dit opzicht het noodige gedaan werd. Z. Exc. erkende, dat de nood van den middenstand zou af nemen, als nren een aantal winkels gaat afsnijden, doch welke normen zouden daar bij moeten dienen? De minister noemde het gebodene een „filter" ten aanzien van hetgeen van bo ven af of onder op tot den middenstand komt. WEIGERING VAN ZEELIEDEN NAAR ALICANTE TE VERTREKKEN. Twee Engelsche en zes Ncdcrlandsche zee lieden van het Engelsche stoomschip „Thor- pehall", dat zich naar Alicante moest hege ven, hebben zich gister voor den politie rechter te Gibraltar te verantwoorden gehad wegens weigering naar zee te vertrekken. Het schip was Dinsdag uit Bilbao te Gibral tar aangekomen met stukgoederen. Dc beklaagden verklaarden niet naar Ali cante te willen vertrekken, uit vrees hun le ven in gevaar te brengen, daar zich tien jon ge Spanjaarden aan boord bevonden. Veroordeeld. De zes Ncderlandsche zeelieden, alsmede hun twee Britsche collega's, die zich zooals reeds gemeld, voor den politierechter te Gi braltar hebben moeten verantwoorden, om dat zij geweigerd hadden naar Alicante te vertrekken, zijn ieder veroordeeld tot een boete van twee pond sterling, plus 2 shil lings 2 pence boete. Bovendien zijn zij ont slagen. BRITSCHE BLADEN IN DUITSCHLAND VERBODEN. De politie te Berlijn heeft gisteren dc nummers van 9 Maart van de Britsche bla den Times, Morning Post, Daily Telegraph en Evening Standard in beslag genomen en de verspreiding ervan verboden. De Man chester Guardian en Dailv Herald zijn voor goed in Duitschland verboden. AMERIKAANSCHE EXPERIMENTEN MET SCOPOLAMINE. HET GEVAAR EEN BELETSEL VOOR ALGEMEENS TOEPASSING. Naar aanleiding van het Radck--proces te Moskou hebben sommige deskundigen, voor namelijk in Engeland, zich met de vraag bczig'gehouden, of men den beklaagden niet een of ander middel zou kunnen toedienen, dat bepaalde natuurlijke functies op kunst matige wijze ten dcele belemmert, ten deele juist sterk ontwikkelt. Bij deze debatten kwamen ook moderne serummcngsels ter sprake, zooals bijvoorbeeld „scopolamine", waarbij echter niet altijd een even juiste meening omtrent dit middel bleek te bestaan. Met name in Engeland houdt het pro bleem, op welke wijze men misdadigers met behulp van de chemie tot bekentenis kan brengen, de criminologen reeds jaar en dag bezig. Het is niet bekend, of men in Rusland ook dergelijke proeven heeft, genomen, doch wel staat het vast, dat men in de Verccnig- de Staten deze methoden reeds in de prac- tijk toepast en vooral met het legendarische scopolamine werkt. Ik hen, zegt onze V.P.B. correspondent, in do gelegenheid geweest met Anierika's grootsten criminoloog, Hcnry Morton Robinson, een onderhoud te hebben, waarbij deze bij uitstek deskundige zich als volgt over deze materie uitliet: De uitwerking van scopolamine. „Scopolamine is een middel, dat hoofdza kelijk uit het sap van het bilzenkruid wordt gewonnen; deze plant is zooals bekend zeer vergiftig. De ontdekker van het middel is een chemicus uit Texas. Het vergif heeft een bui tengewoon merkwaardige uitwerking: be paalde deelen van de hersenen worden vol slagen verlamd, terwijl tegelijkertijd het ge heugen niet alleen intact blijft» doch zelfs Veerpont in China omgeslagen Veertig dooden. Een veerpont, die 'den dienst tusschen Tientsin en Tangkoe onderhield, is in de door een voorbijvarend stoomschip veroor zaakte deining omgeslagen. Veertig op varenden zijn verdronken. Opnieuw Italianen in Spanje geland? Duitsch linieschip lost oorlogs- materiaaL Uit Algeciras wordt gemeld: Volgens een pas aangekomen Britsche rei ziger zouden drie schepen aan het einde der vorige week te Cadix Italiaansche troepen aan land hebben gezet. Deze schepen voer den geen enkele vlag, terwijl de namen wa ren overgeschilderd. Voorts zou het Duitschc linieschip „Deutschlandte Cadix een ge heime lading hebben gelost, die ndar men meent uit kanonnen en machinegeweren be stond. Bevordering der onderlinge be trekkingen. De economische raad van de Balkan-En tente is op 18 Maart te Athene bijeengeroe pen. De nationale commissies der vier Balkanlanden, welke tijdens de beraadsla gingen van den economischen raad in Juli van het vorige jaar te Bied zijn ingesteld, zijn reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Op de agenda van de komende vergade ring staan o.a.: scheepvaartkwesties, de ontwikkeling van de wederzijdsche handels betrekkingen, de samenwerking der banken, verkeersvraagstukken, kwesties betreffende de posterijen, telefoon en telegraaf, het spoorwegverkeer e.a. In het bijzonder zal echter onderhandeld worden over een verlaging der passagiers en vrachttarieven. Verder zal ook gespro ken worden over de resultaten van de Cen trale banken der Balkan-Entente. Speciale aandacht zal worden geschonken aan het toerisme tusschen de Balkan-Staten onder ling. Ecvenecns zullen nieuwe besluiten ge nomen worden over de werkzaamheden van de schecpvaartcommissie der Balkan- Entente, welke haar.permanente zetel heeft te Piraeus. Bekend diamanthandelaar aan gehouden Wegens bedrie gelijke bankbreuk. Het parket te Antwerpen heeft den be kenden diamanthandelaar H. Adler gear resteerd onder de verdenking van bedriege lijke bankbreuk. Gister heeft dc handelsrechtbank het fail lissement uitgesproken. Het tekort bedraagt naar het schijnt 28 millioen B. franken. De Belgische cn de Ncdcrlandsche justi tie 'houden zich met deze zaak bezig. Omtrent de aanhouding te Antwerpen van den diamanthandelaar Adler vernemen wij nader, dat de Ncdcrlandsche justitie niet rechtstreeks bij deze zaak bctrokkkon is. Zij heeft slechts de gebruikelijke mede werking verleend hij het onderzoek van do Belgische autoriteiten, dat zich in ons land uitstrekt. CONFLICT TE BORDEAUX BIJGELEGD. De aangesloten zeelieden hebben eenstem tuig een resolutie aangenomen, die een ein de aan het conflict maakt. De schepen, wel ker vertrek door dc moeilijkheden vertraagd was, kunnen thans dus zee kiezen. wordt verscherpt en bovendien de betrokken persoon, al is hij een nóg zoo terughoudend cn zwijgzaam mensch, tot een onbchccrschtc spraakzaamheid wordt aangezet, waarbij hij verhalen uit zijn verleden vertelt, die hij zich in normalen toestand nauwelijks zou herin neren. Na de eerste experimenten meende men, dat scopolamine misschien sterk de fantasie prikkelde, zooals ook menschen in dronkenschap dikwijls dingen voor waar verkondigen, die louter op fantasie berusten. Merkwaardigerwijs is echter gebleken, men heeft alle verhalen nauwkeurig nage gaan en onderzocht dat menschen die zich onder den invloed van scopolamine bevin den, slechts dingen vertellen, die werkelijk gebeurd zijn, doch die zij in normalen toe stand zich niet meer herinneren, dan wel niet wcnschcn te vertellen. En vooral deze zucht om het gebeurde te verzwijgen, valt onder invloed van scopola mine weg. „Zijn er reeds practische proefnemingen op verdachten of misdadigers verricht?" vrnag ik. Robinson knikt: „Natuurlijk. De experi menten waren verbluffend. Vooral in den staat Alahama is op dit gebied druk geëxpe rimenteerd, met name in liet jaar 1934, toen 25 moordenaars, die hardnekkig alle schuld ontkenden, na de eerste inspuiting met sco polamine tot bekentenis werden gebracht. Zij vertelden eenvoudig alles heel zakelijk, alsof het hun niets aanging, alsof ze een an dermans geschiedenis vertelden, zonder eeni ge terughouding en met vermelding van de geringste details. Daarbij droeg hun gezicht een uitdrukking of ze heelemaal niet meer op aarde waren: ze schenen niets van het geen er om hen heen gebeurde te bemerken, doch praatten maar, praatten maar. Meestal volgt hierop een diepe slaap. Als ze dan ont waken vooropgesteld dat ze gezond wak ker worden herinneren zij zich niets meer." „U zei zoo Juist, Mr. Robinson, dat het twijfelachtig is, of ze gezond wakker worden. Is liet middel dan zoo gevaarlijk?" Gevaar voor de gezondheid. „Dat is het fuistAls dit niet het geval was, zou scopolamine reeds lang over de ge- Het aftreden van Baldwin zeker? In parlementaire en politieke kringen te Londen acht men het thans zeker dat mi nister-president Baldwin na de kronings feesten zal aftreden en zal worden opgevolgd door Ncville Chamberlain, Alleen weet men den juisten datum nog niet, men vermoedt dat deze datum bekend zal worden gemaakt in de week volgende op de kroning, d.w.z. 16 tot 22 Mei. De nieuwe regeering zal tijdig genoeg sa mengesteld worden om zich hij de opening van de nieuwe zitting van het parlement op 31 Mei voor te stellen. Het is mogelijk, dat de imperiale conferen tie, waarvan de datum nog niet is vastge steld, geopend zal worden door Baldwin, terwijl Nevillc Chamberlain de verdere ver gaderingen zal presideeren. BRAND AAN BOORD VAN EEN DEENSCH SCHIP. Aan boord van het Deensche schip „Laila" dat Dinsdag met een lading nitraat uit Chili in de haven van Boston is aangekomen, is brand uitgebroken. Alle drijvende pompen van de havenbrandweer begaven zich naar het. schip, doch aangezien gevaar voor ont ploffen bestaat, zijn zij teruggetrokken. Het schip levert gevaar op voor de scheepvaart. IJSDAM IN DE WEICHSEL. Het water in de rivier wordt opgestuwd. In de benedenloop van de Weichsel nabij de grens tusschen Polen en Dantzig, heeft zich een groote ijsdam gevormd, waardoor liet water in de rivier wordt opgestuwd. De dam strekt zich uit over een lengte van 26 kilometer en vergeefs heeft de genie ge tracht met dynamiet den dam te vernielen. Ook vier ijsbrekers zijn er niet in geslaagd het ijs te breken. De omgeving van Torun is overstroomd en de brug bij Fordon over de rivier loopt ge vaar weggespoeld te worden. Dc was van de rivier bedraagt zes meter. Talrijke dorpen in het gebied zijn ontruimd. Afgevaardigden loopen weg uit Lagerhuis. Het Japansche Lagerhuis heeft zijn ver gadering moeten onderbroken, aangezien het quorum niet meer aanwezig was, toen alle afgevaardigden met uitzondering van de leden der partij der sociale massa, wegge- loopen waren op het oogenblik, waarop het wetsontwerp op dc geneeskundige herverze kering en op de verbetering van de open bare hygiëne behandeld zou wórden. De af gevaardigden van dc partij der sociale mas sa namen daarop een resolutie aan, waarin zij de regcering verzoeken het Lagerhuis te ontbinden, op grond van de lusteloosheid van de andere partijen, die geen belang stelling toonen voor het eenige plan tot so ciale hervorming, dat zich op het huidige zittingsprogram bevindt Men acht het waarschijnlijk dat de legerkringen zullen trachten gebruik te maken van den toe stand voor hun antiparlementaire aanval len. EEN ALGEMEENE SYMPATHIESTAKING VOORGESTELD? Reuter meent te weten dat Thomas op 't congres van S.A.I. en I.V.V. heeft voorge steld, dat tegelijkertijd in alle Europeesche landen een staking wordt afgekondigd, die den arbeiders gelegenheid zal geven, uiting te geven aan hun sympathie voor de Spaan- sche bestrijders van het fascisme. heele wereld, door de justitie worden toege past. Maar het is levensgevaarlijk. Als de betrokken persoon niet een bijzonder sterk gestel heeft, kan reeds na een enkele inspui ting binnen een paar dagen 'tijds de dood intreden. De onderzoekingen op dit punt zijn nog niet afgesloten en men heeft anderzijds ook menschen ontmoet, die volkomen im muun schenen en elke hoeveelheid van dit vergif verdroegen. Doch juist omdat men nooit van te voren weet. of iemand het mid del zal verdragen of niet, is men er ook in Alabama voorloopig mee gestaakt, misda digers met behulp van scopolamine tot be kentenis te brengen. Misschien zullen wij over vijf jaar verder zijn." „Wat is dus volgens uw mecning het beste middel, om iemands schuld vast te stellen?" Mr. Robinson glimlacht: „Nog altijd het oude, beproefde vingerafdruksysteem. In de Vcreenigdc Staten heeft dit systeem thans reeds een zoodanigen jrraad van volmaakt heid verkregen, dat het, althans voor zoo ver het beroepsmisdadigers betreft, met 100 zekerheid werkt. Practisch gesproken, be staat er van een duimafdruk geen tweede op de wereld theoretisch heeft men bere kend, dat er op elke 64 millioen menschen tweemaal dezelfde afdruk kan voorkomen. De Amerikaansche politie bezit ongeveer 30 millioen vingerafdrukken, die volgens een bewonderenswaardig systeem zijn gecatalo giseerd. De identiteit van een arrestant kan volgens dit systeem binnen luttele minuten worden vastgesteld, mits het iemand betreft, die reeds eenmaal met de justitie in aanra king is geweest. Doch over vijf jaar zullen wij waarschijnlijk ook met scopolamine en misschien nog wel met heel andere middelen, werken. Zooals gezegd, is de chemie nog lang niet aan het eind van haar onderzoek." Of er dan, als men technisch en chemisch zoo ver gevorderd is, minder misdadigers of verdachten op -de wereld zullen zijn dan tegenwoordig daarop moest ook de vak man Robinson het antwoord schuldig blijven. Fr zal wel niemand zijn, die dit zou kunnen voorspellen. Moeilijkheden bij de vaart op Spanje Zeelieden weigeren te monsteren. Met de bewering, dat zij voor oorlogs risico's zouden worden geplaatst, hadden zestien zeelieden te Londen geweigerd te monsteren op een schip dat een reis naar Valencia zou maken. Nadat de autoriteiten, in verband hiermede hun werkloozensteun hadden ingehouden, legden de matrozen het geval voor aan het scheidsgerecht te South Shields. Dit heeft hen in het gelijk gesteld en hun recht op schadeloosstelling toegekend. Een nieuwe berg in de Zuidpool De jongste ontdekking van een Noorsch poolonderzoeker. Het ras Zuidpoolonderzockers is nog niet uitgestorven. Het is de Noor Lars Christien- sen, die zich onlangs weer in het koude ge bied gewaagd heeft en pas te Londen de pers mededeelingen over zijn jongste reis naar de Zuidpool gedaan heeft, naar de N.R.Crt, meldt. Christlensen vertelt: „Wij hebben een nieuwe berg ontdekt en ik geloof dat het verrichte werk van groo te waarde zal blijken te zijn, wat betreft de in kaartbrenging en de loodingen. Met een watervliegtuig boven het Ijs. Wij hadden een watervliegtuig bij ons waarmee wij belangwekkende tochten hoven het ijs uitvoerden. Wij hebben meer dan 2000 foto's genomen uit het vliegtuig, terwijl wij ons boven nieuw ontdekt terrein bevonden. Ik zal verslag uitbrengen aan het Kon. geo grafisch genootschap". Christiensen heeft 51 dagen in het Zuid poolgebied doorgebracht. DE „DJEBEL ANTAR" STOOMT NAAR MARSEILLE. Het Fransche schip „Djebel Antar" dat door een vliegtuig werd gebombardeerd, was op weg naar Ajaccio, doch heeft la ter zijn koers gewijzigd. Het schip stoomt thans, begeleid door den Franschen kruiser „Foch" naar Marseille, waar het schip in den nacht wordt verwacht. De averij van de „Djebel Antar" Is van weinig beteekenis. SPORT Het gelukt niet altijdl De laatste weken zijn er zoovele wereld records door Ragnhild Hveger verbeterd, dat het vermeldenswaard mag worden genoemd, nu het Deensche zwemstertje tijdens de gis teravond te Aarhuis gehouden internationale wedstrijden eens niet een wereldrecord liet sneuvelen. Integendeel, zoowel op de 100 me ter borstcrawl als de 100 meter rugslag, bleef zij aanzienlijk boven de recordprestaties van resp. Willy den Ouden en Nida Senff. Op de 100 meter borstcrawl werd Ragn hild Hveger wel eerste, doch zij bleef zelfs boven het Deensche record en noteerde een tijd van 1 minuut 8.4 sec. Inge Kraft werd tweede in 1 minuut 9 sec. Op de 100 meter rugslag werd Ragnhild Hveger eveneens eerste, waarbij zij over de zen afstand 1 minuut 18.7 sec. noodig bleek te hebben. Het wereldrecord staat op naam van Nida Senff met een tijd van 1 minuut 13.6 sec., dus de Deensche zwemster bleef daar nog ver boven. Een nieuw aanbod van Schme ling. Kamp te Berlijn? De strijd om den wereldtitel aller gewich ten tusschen Braddock," Schmeling en Louis is in een nieuwe phase gekomen. Schmeling heeft n.1. gisteren medegedeeld, dat hij den wereldkampioen Braddock een aanbieding heeft gedaan, waarbij den titelhouder een bedrag van 250.000 dollar wordt gegaran- deord, indien hij in Juni van dit jaar op het Rijksportveld te Berlijn tegen Schme ling in een gevecht om het wereldkampioen schap wil uitkomen. Het bedrag van 250.000 dollar wordt op een Europeesche bank gestort. Bovendien zal Braddock de film- en radio-rechten voor Amerika ontvangen. De organisatie te Berlijn zal in handen zijn van de Duitsch- land-halle A. G. Aan de Madison Square Garden, die contractueel Braddock en Schmeling schonden lieeft voor een gevecht om den wereldtitel op 3 Juni a.s. te New York, zal 50.000 dollar schadevergoeding worden uitbetaald. In het geval, dat Schmeling den titel mocht winnen, wil hij zich reeds thans ver plichten een match voor het wereldkampi oenschap aan te gaan legen Joe Louis of een anderen tegensta--w, welke ontmoe ting dan ln Amerika kan worden gehou den in September van dit laar. In zijn aanbieding verklaart Schmeling verder, dat er een neutrale scheidsrechter in den ring zal komen, tenviil een der ju ryleden een Amerikaan zal zijn. De Amerikaan Braddock heeft thans het woord.nMHi

Schager Courant | 1937 | | pagina 12