Binnenland H.M. de Koningin naar de Jaarbeurs Auto door sneltrein gegrepen De strijd om Gooilust De kosten van levens onderhoud Iedere familie zijn eigen auto Buitenland België en de koloniale kwestie De „Vendetta,, tegen de Fransche regeering Geestdriftige ontvangst door de burgerij. Dank zij haar onvolprezen jaarjjeursin- stituut, is de Domstad gisteren de eer te beurt gevallen van een der eerste officieele bezoeken van Hare Majesteit de Koningin na haar vacantie. De ochtend, waaraan gelukkig de zon te pas kwam en die ein delijk een belofte inhield voor het voorjaar, zag Utrecht in het leestkleed van vlaggen alierwoge. Te 10.39 uur reed de trein, waarin het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, het station binnen. Hierna volgde een rijtoer langs het stadhuis, waar bloemen werden aangeboden. De aankomst op bet Vredenburg, waar zich een talrijk publiek verzameld had, ge schiedde te ongeveer elf uur. H.M. werd hier, voor den ingang van het administratiegebouw der jaarbeurs, ontvan gen door don heer F. H. Fcntener van Vlis- singen, voorzitter van den Raad van Beheer oer Koninklijke Nederl. Jaarbeurs. Na de ontvangst in het gebouw begaf de Koningin zich met het haar begeleidende gezelschap, waarhij zich de Commissaris der Koningin en de Burgemeester hadden aangesloten, onder het gejuich van de hier aanwezige menigte, naar de hal van het vaste jaarbeursgebouw, van waar, terwijl het publiek, dat zich voor de hal verzameld had, voorloopig op een afstand werd ge houden, met de lift de derde verdieping werd bereikt. Hier bezichtigde H.M. de stand der Ver- kaclc's fabrieken tc Zaandam en die van de N.V. van Mcllc's confcctionary works te Broskcns, welke bezichtiging gevolgd werd door een, op de tweede verdieping van de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij Zuid-Hol land, te Gouda, en van de N.V. Kristal Unie Maastricht te Maastricht. Na met de lift in het trappenhuis de vierde verdieping te hebben bereikt, bezich tigde de Landsvrouwe de stand der kou- senfabrieken Hinn te Haarlem, waarna zij zich geruiimen tijd ophield, op do Fransche afdecling, waar enkele Fransche autoritei ten, onder wie de Fransche gezant, Z. Exc. baron d'Arnault de Vitrolles, H. M. van •voorlichting diende. Na een bezoek aan de af deeling bond voor Kunst in Industrie volgde, op de derde verdieping een rondgang over de Duitsche afdecling, waar ter voorlichting van de Ko ningin aanwezig waren gezantschapsraad dr. Boltze. gezantschapsraad dr. Scine en de heer G. H. Franke, voorzitter van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Ne derland. Ook de Belgische afdecling, waar ter ver welkoming van dc Landsvrouwe de Belgi sche gezant Z. Exc. Ch. Maskens, aanwezig was, was in het bezoek opgenomen, waar na op de eerste verdieping, met voor lichting van prof. dr. L. P. Ie Cocquino de Bussy, de door het Koloniaal Instituut te Amsterdam verzorgde Indische afdecling werd bezichtigd. Na dezen rondgang, welke ongeveer drie kwartier in beslag had genomen, nam de Koningin op genoemde afdeeling een half uur rust. Na dc rust werd achtereenvolgens bezich tigd dc stands van Willem Smit en Co.'s Transformatorcnfabrick N.V. te Hengelo, en vervolgens on het parterre gedeelte, die van de N.V. Nederlandsrhe Linoleumfabrick te Krommenie, de N.V. Bussel Tiglia Klei- wnrenfahrieken tc Tegelen, Hevea-fabrieken te Heveadorp, en de Verecniging van Han delaren in Bouwmaterialen in Nederland te Amsterdam. Voor het vertrek uit Utrecht volgde op nieuw een korten rijtoer langs een andere route van de stad, waar de bevolking, die zich hier in dichte hagen had opgesteld, op bijzonder hartelijke wijze van haar vreugde over dc aanwezigheid van H. M. de Koningin in de Domstad, blijk heeft gegeven. Belangrijke order voor de Ned. scheepsbouw De Ko7i. Shell laat opnieuw drie tankschepen bouwen. De Kon. Shell heeft heden aan de Rotterdomsche Droogdok Maat schappij opdracht gegeven voor den houw van drie tankschepen van elk 12100 ton draagvermogen. De schepen zullen duplicaten wor den van het tankschip, bij de R. D.M. thans voor dezelfde opdracht gevers in aanbouw en zullen even eens worden voorzien van Werk spoor supercharged dieselmotoren. Alweer op onbewaakt en overweg Chauffeur kwam met den schrik vrij. Donderdagavond om elf uur is op den onbewaakten overweg tc De Bilt ongeveer driehonderd meter van den Leyenschenweg een vrachtauto door een sneltrein gegrepen De auto werd een eind meegesleurd en ge heel vernield. Dc bestuurder, W.G. van E. uit Utrecht kwam met den schrik vrij en liep slechts enkele schaafwonden op. Dr. Brouwer uit dc Bilt verleende dc eerste hulp waarna van E. por taxi naar Utrecht wci'd vervoerd. De vrachtauto kwam uit de richting Soesterberg. De bestuurder bemerkte, dat hij den verkeerden weg genomen had. Hij was den overweg reeds gepasseerd. Hierop keerde hij terug en juist op den overweg weigerde plotseling de motor en alle po gingen om den warren weer van de spoor lijn te krijgen mislukten. De auto werd door den sneltrein uit Amersfoort gegrepen. Door de hotsing reed de wagen in een sloot. Het treinverkeer on dervond drie kwartier vertraging. Eischen van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten toegewezen. Gisteren heeft de Amstcrdarnsche recht bank uitspraak gedaan in het civiel geding tusschcn de Verecniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland on den heer Blauw, den- bewoner van Gooilust te 's Graveland. De eischeft der vcreeniging wer den toegewezen. Op 18 Maart 1934 overleed te Zeist Jonk- vrouwe L. W. C. Six, echtgenoote van den heer F. Blaauw te 'sGraveland mot wien zij buiten gemeenschap van goederen was gehuwd. In haar testament liet zij haar geheele ver mogen w.o. het bekende landgoed „Gooilust" te 'sGraveland na aan de verecniging tot behoud van natuurmonumenten. Haar echtgenoot, die geheel onterfd was. bleef echter ook na den dood van zijn vrouw op „Gooilust" wonen. De vcreeniging tot behoud van natuur monumenten maakte in '35 een drietal ci viele processen aanhangig tegen den be woner waarbij ontruiming van Gooilust, af gifte van effecten en afleggen van rekening en verantwoording voor het gevoerde be heer werd gevorderd. Intusschen is ook de heer Blaauw in 1936 overleden. De heer Blaauw had inder tijd aangevoerd, dat zijn vrouw niet in het bezit van haar volle verstandelijke vermo gens was toen zij het testament maakte. De rechtbank wees de drie vorde ringen toe. Aflegging van rekening en verantwoording werd gelast. Voorts gelastte de rechtbank ont ruiming van Gooilust met een dwangsom van f 1000.- per dag, evenals de afgifte van de effecten.. De rechtbank overwoog dat de partij Blaauw er in geen enkel opzicht in ge slaagd was, het bewijs te leveren, dat me vrouw Blaauw niet in het bezit van haar verstandelijke vermogens was. Wel had zij een ziekelijke neiging tot verzamelen, maar daaruit mag niet geconstateerd worden, dat ze bij het maken van baar testament niet in het bezit van baar geestelijke vermogens was. Do Rechtbank kende meer waarde toe aan de verklaringen van prof. Winkler en Dr. van Bork dan aan die van prof. .Tcl- gersma en Dr. Posthumd, die mevrouw Blaauw te kort hebben geobserveerd. Ook uit de verklaringen van den notaris en den candidant-notaris blijkt, dat mevr. Blaauw in het bezit van haar verstandelijke ver mogens was. In Februari 1937 een geringe da ling sedert Januari 1937. Het indexcijfer der kosten van het le vensonderhoud vertoont in Februari 1937 een daling met 0,1 procent sedert Januari 1937. Het bedraagt (op dc basis van bet peil der- prijzen voor den oorlog=100) 133.9 te gen 134.1 in Januari 1937 en 132.0 in Sep tember 1936, de maand der devaluatie. Dc stijging van bet indexcijfer sedert September 1936 bedraagt thans 1.5 procent. Niettegenstaande de daling sedert de voorafgegane maand, is bij verschillende ru brieken van bet budget een stijging waar te nemen: o.a. hij brood (de op 18 Januari in gegane prijsverhooging, welke in het vori ge overzicht reeds werd vermeld, doch ten behoeve van liet indexcijfer over Januari slechts voor een evenredig deel der maand werd meegeteld, oefent thans uiteraard haar vollen invloed uit), grutterswaren (tarwe meel), kleeding, brandstof (petroleum) waschartikelen, woninginrichting en huis raad (aardewerk, emaille, electrische lam- pen) Daartegenover zijn er echter verschillen de posten, die een daling vertoonen, w.o. visch, vetten (natuurboter), vleesch (kalfs- vleesch) eieren, groenten, fruit, waarvan de werking op het eindcijfer die van boven genoemde stijgingen overtreft. Enkele dezer dalingen zijn vrij belangrijk, zooals b.v. die hij groenten en fruit. Bij enkele daarvan zijn seizoensinvloeden aan het werk, o.a. hij eieren en groenten. Worden deze seizoen- bewegingen uit de berekeningen geëlimi neerd door aan te nemen, dat bedoelde arti kelen sedert Januari in prijs ongewijzigd zijn gebleven, dan wordt de invloed van dc rubrieken, waarbij een stijging is te constateeren, duidelijk merkbaar en ver toont het indexcijfer een toeneming sedert Januari van 0.4 procent. Genoemde posten, die lager zijn dan in Januari, bebooren alle tot de voeding en dit verklaart, dat de voeding alleen ster ker is gedaald dan het geheele budget en wel met 1.1 procent (122.2 tegen 123.5 in Ja nuari j.1.) Verkeerde opvatting van „verduistering" Inbraak tijdens luchtbescher mingsoefeningen. Tijdens de luchtbeschermingsoefeningen, welke Donderdag in de provincie Gelderland zijn gehouden, hebben inbrekers te Apel doorn hun slag geslagen. Door het indrukken van oen glas-in-lood- raam wisten zij het groote filiaal van dc firma Krevmliorg in de Hoogstraat binnen tc dringen. Achtereenvolgens werd een be zoek gebracht aan de costuumafdceling. waar eenige regenjassen zijn ontvreemd en aan de afdeeling "neerenmodeartikclen, waar vrijwel de geheele voorraad dassen is ge stolen, terwijl tevens een groot aantal over hemden en hoeden, alsmede couponstoffen werden ontvreemd. Vermoedelijk hebben de dieven bun buil por auto vervoerd, fn den tuin achter bet nerceel zijn door de recherche gipsafdruk ken van voetsporen genomen. Het goudclausule-ontwerp aangenomen Na verwerping met 53 tegen 27 stemmen van een amendement van de heeren Donker en De Geer om de strekking van het wets ontwerp uit te breiden tot de buitenland- sclie crediteuren heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp tot nietigverkla ring van de goudclausule in bepaalde over eenkomsten aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aanteekening dat de heeren van Dijken (a.r.) en Coops (lib.) wilden geacht worden te hebben tegengestemd. De Vlissingsche roofmoord 500.- belooning uitgeloofd. In een buitengewoon politieblad looft de Officier van Justitie te Middelburg een be looning van ten hoogste f 500 voor die(n) gene(n), die zoodanige aanwijzingen kan (kunnen) geven, omtrent den roofmoord op J. F. E. Lauwereyns en diens echtgenoote M. J. van der Staal gepleegd te Vlissin- gen in het.door hen gehouden café aan de Keersluis aldaar in don avond of nacht van 3 op 4 Maart 1937, welke leiden tot ontdek king en veroordeel ing van de daders. In het belang van dc openbare veiligheid wordt een beroep gedaan op ieder, die eeni ge aanwijzingen in dezen kan geven. Inlichtingen tc zenden aan den Commissa ris van Politie te Vlissingen. Kantoorhouder te Woubrugge gearresteerd f 400.verduisterd. Op vermoeden van fraude en valschheid in geschrifte werd door den inspecteur van P.T.T. te Den Haag aan het postkantoor te Woubrugge een onderzoek ingesteld, het geen tot gevolg had dat door den inspecteur hij den burgemeester dier gemeente aangifte werd gedaan wegens knoeien met ge storte belastinggelden, premies van den Raad van arbeid en spaargelden. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat ver schillende belastingbetalers de dupe waren geworden, daar het door hun gestorte be drag niet door den kantoorhouder was ver rekend. Evenzoo was dit geschied met premiegelden van den Raad van Arbied en spaargelden. Terzake verduistering werd de kantoor houder A. W. B. in verzekerde bewaring ge steld. Hij legde bij 't verboor door den bur gemeester een volledige bekentenis af. Het verduisterde bedrag beloopt tot nu toe f 400 Het onderzoek duurt voort De distributie van margarine en bak- en braadvet De beschikbaarstelling van groen ten in blik aangevangen. In aansluiting aan hetgeen de minister van sociale zaken bij de behandeling van de begrooting van zijn departement in de Eer ste Kamer der Staten-Generaal heeft mede gedeeld met betrekking tot de levensmidde lendistributie kan nog worden medege deeld, dat maatregelen zijn genomen, om de groote gezinnen aan margarine en bak en braadvet tezamen dezelfde hoeveelheid te verstrekken, welke zij voorheen ontvin gen aan margarine alleen. Vermindering van het aantal pakjes dat deze gezinnen ontvangen, zal derhalve niet plaats vinden. De uitbreiding tot het oude kwantum zal plaats hebben met ingang van 28 dezer. Voorts kan worden medegedeeld, dat met de beschikbaarstelling van groenten in blik is aangevangen. DE „VOLKSWAGEN" IN VOOR BEREIDING. NAAR EEN DRUKKER VERKEER OP DE RIJKSAUTOWEGEN Duitschland heeft onder het „nazi"-bewind schitterende autowegen gekregen, maar de ze zijn helaas nog niet te druk bevolkt. Niet dat de Duitsche automobilisten een hekel aan de wegen hebben, integendeel: Men moet de oorzaak van dit fenomeen veeleer zoeken in het feit, dat er in het Derde Rijk nu eenmaal niet zoo bar veel gelukkige be zitters van een automobiel zijn. Dit is be grijpelijk, indien men weet, dat de prijs van de Duitsche wagens vrij hoog en liet inko men van breede lagen der bevolking betrek kelijk laag is. De huidige toestand nu, ver driet de leiders van bet Duitsche rijk zeer. In een rede, die Hitier kort geleden bij de opening van de Berlijnsche autotentoonstel ling hield, heeft hij nog eens duidelijk laten uitkomen, dat de motoriseering van Duitsch land tot zijn innigste, wenschen behoort. En de heer Allmers, die daarvoor dan ook pre sident van de Duitsche automobielindustrie is, was dit volkomen met zijn „Führer" eens. Dus moet er nu een „volkswagen" komen, welke niet slechts uiterst goedkoop is, maar ook een groot prestatievermogen moet be zitten. En deze zal er komen, reeds in 1938, indien men de verschillende berichten en verklaringen, welke op dit onderwerp be trekking hebben, mag gelooven. Wat reeds bereikt Is. Men mag de resultaten niet onderschatten, welke Duitschland bij de pogingen tot uit breiding van zijn automobielindustrie reeds bereikt heeft. Met een jaarlijksrhe productie van 240.300 personenwagens en 71.200 vracht auto's heeft het in het jaar 1936 zijn pro ductie tegenover die van 1929 kunnen ver dubbelen. Maar zoonis al gezegd, wil Duitsch land op den ingeslagen weg voort blijven gaan, dan zullen zijn auto's veel goedkooper moeten worden en daarmede in het bereik Vlam in het gezicht geslagen Rangeerder loopt brandwonden op. Op het spoorwegemplacement te Assen heeft zich gisterenmorgen omstreeks half twaalf een ernstig ongeluk voorgedaan. De rangeerder Abbing smeerde een zg. „sik", hetgeen steeds gebeurt nadat dit voertuig zijn werkzaamheden heeft ver richt. Plotseling schoot een vlam uit de mo tor omhoog, juist op het oogenblik, dat A. over de machine stond gebogen. De man kreeg de vlam in het gelaat en bekwam ernstige brandwonden. Ook zijn kleeren vatten vlam, deze kon den evenwel spoedig worden gedoofd. Het slachtoffer is naar het Wilhelmina- ziekonhuis te Assen vervoerd Hoewel dit ongevel zich anvankelijk zeer ernstig liet aanzien, bleek later, dat de man het gezichtsvermogen waarschijnlijk toch zal kunnen behouden. VEERTIEN RUNDEREN TE LICHTEN- VOORDE VERBRAND. Hevige boerderijbrand. Gistermorgen te half zes Is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van J. B. Wolters te Harreveld. onder de gemeente Lichtenvoorde. De be woners moesten in allerijl in nachtgewaad vluchten. De boerderij brandde af. Acht koeien, zes kalveren en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De „Nieuw Leven'-beweging in China Ma-Tsjoen, de Burgemeester van Nan king, die een geestdriftig aanhanger van de „Nieuw Levensbeweging van mevrouw Tsjang Kai Sjek is, beeft bepaald, dat jon- gemenschen nog slechts op Zon- en feestda gen een bezoek mogen brengen aan de bios copen of andere plaatsen van vermaak. Het dansen in het openbaar is geheel ver boden. Territoriale onaantastbaarheid van de Congo kan nooit in ge ding worden gebracht. Minister president van Zeeland heeft aan een banket van de Afrikaansche club een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. herbaalde, dal België weigeren zal ooit onder oogen te zien, dat de territoriale onaantastbaarheid van don Congo in bet geding zou worden gebracht. „Wij zullen alles ter wereld doen om den Congo te verdedigen" Spr. gelooft niet, dat iemand op bet oogenblik de kolonie bedreigt. Een oplossing van de koloniale kwestie kan ge vonden worden in den zin van een speci aal regiem, zooals dat, hetwelk voor den Congo is aanvaard. Spr. bracht voorts de •geruststellende verklaring van de Duitschen minister voor de propaganda Goebbels in berinnering, die gezegd heeft dat zelfs wan neer Duitschland de kracht had om kolo niën te nemen, het niet den Congo nemen zou. Voor van Zeeland is de kwestie dus geregeld. De beste wijze om den Congo tc van nieuwe groote koopersmassa's komen te liggen. Want van de andere mogelijkheid, een verbooging der inkomens, kan in Duitsch land voorloopig geen sprake zijn. In Duitschland bezit op het oogenblik 1 op de 54 inwoners een auto, in Engeland en Frankrijk 1 op de 20 en in de V.S. zelfs 1 op de 5. Voor een ingrijpende motoriseering is in het Derde Rijk dus nog voldoende gelegenheid. En daarvoor zal de volkswagen moeten zorgen. Rijksautobanen en volkswagen. Een groote plaats nemen in de ontwikke ling van het automobielverkeer in Duitsch land de rijksautohanen in. Op deze speciale autowegen kan men het kaf van het koren scheiden, hier kan men controleeren of de wagen een groot uithoudingsvermogen heeft De kooper moet de garantie hebben, dat zijn auto uren achtereen met groote snel heid kan rijden, zonder dat de motor ha pert en daarbij moet het benzineverbruik laag blijven. Dat ook de Duitsche wagen op dit gebied een stap voorwaarts is geko men, kan niet ontkend worden. En deson danks zijn de prijzen nog verlaagd, speci aal die van de kleinere modellen. Het hoogtepunt van de technische ont wikkeling zal nu in den volkswagen bereikt worden. Naar president Allmers mededeel de, zijn drie modellen na hun constructie aan een zwaren proef onderworpen. Twee en een halve maand lang hebben zij dag en nacht over de bergen van het Zwarte- woud cn over de rijksautobaan I-Ieidelberg- Nauheim gereden, totdat er een afstand van driemaal 50.000 K.M. was bereikt. Met de opgedane practische ervaringen houdt men rekening bij den bouw van een kleine serie van 30 wagens, waaraan reeds begon nen is. Het eindproduct zal een voertuig worden, dat als nieuwe eenheidswagen bin nen het bereik van de beurzen van breede lagen der bevolking valt. Een gevaarlijke concurrentie voor de overige fabrieken wordt hiervan niet verwacht. Want nog af gezien van het feit, dat het grootste deel der koopers, zoo mogelijk steeds de voorkeur aan een luxeren wagen geeft, zullen de constructieve voordeelcn van den volkswa^ gen spoedig aan de geheele automobielin dustrie ten goede komen. verdedigen is België sterk te maken. Het zal dit te meer zijn, naarmate de Congo sterk zijn zal. Met machtiging van den Koning deelde van Zeeland mede, dat hij besloten heeft binnenkort een bezoek aan den Congo te brengen. GEEN CONFESSIONEELE JEUGDORGA NISATIES IN DUITSCHLAND Volgens den Bcrlijnscbcn correspondent van de „Daily Tèlegrapb" beeft Baldur von Schirach, de rijksjeugdleider, in een rede te Hamburg gezegd, dat voortaan geen con- fessioneele jeugdorganisaties, Evangelisch of Roomscb-Katholiek, kunnen worden toe gelaten. „Ik verklaar plechtig aldus zeide hij dat ik dergelijke organisaties zal er kennen noch dulden". Deze passage is uit bet officieele persver slag weggelaten, omdat een tenuitvoerleg ging van deze aangekondigde politiek door de Katholieken als een nieuwe inbreuk op het concordaat met den Heiligen Stoel zal worden beschouwd. DE DUITSCHE BOER MOET AL ZIJN GROND BEBOUWEN. Een Duitsche rechtbank heeft vastgesteld dat het de plicht van icderen boer is al zijn grond te bebouwen. Een landbouwer bad geweigerd, een deel van zijn grond in cultuur te brengen, waar op de boerenbond eenige arbeiders opdroeg dit werk te verrichten on den boer de reke ning aanbood. Toen betaling geweigerd werd. kwam de zaak voor het gerecht. Dit besliste dat de plicht tot bebouwing voortvloeit uit de levensbeschouwing van het nationaal-socialisme, zoodat hij niet uit drukkelijk in de wet behoeft te zijn vast gelegd. JOODSCHE EMIGRATIE UIT DUITSCH LAND Berlijn, 11 Maart 1937 (V.P.B.) Uit publicaties van verschillende in Duitsch land verschijnende Joodsche weekbladen blijkt, dat de emigratie van Joden uit het Derde Rijk nog onverminderd voortduurt en in het afgeloopen jaar zelfs nog is ge stegen. Opvallend is, dat de meeste emi granten niet naar de overige Europeesche landen, maar hoofdzakelijk naar Palestina en de overzeesche staten uitwijken. Van de 21.000 Joodsche emigranten, die in het jaar 1936 Duitschland verlieten, gingen er 9000 naar Palestina, ongeveer 10.000 naar de overzeesche landen en 4500 bleven in Euro pa. De Joodsche emigratie uit Duitsch land naar Zuid-Amerika heeft zich, zooals uit de gepubliceerde cijfers blijkt, in de laat ste twee jaren verviervoudigd, In het bij zonder Argentinië en Brazilië hebben een groot deel van deze Joodsche emigranten opgenomen. De Joodsche organisaties doen alle mogelijke moeite, om bet aantal emi granten in de komende jaren nog grooter te maken. Men hoopt in den tijd van vier jaren nog 100.000 .Todon uit Duitschland in andere deelen van de wereld te kunnen onderbrengen. Aan het eind van het afge loopen jaar bedroeg het aantal geloovige Joden in Duitschland overigens nog slechts 400.000. Daarbij komen dan nog de vele Jo den zonder geloof en degenen, die naar het Christelijk geloof zijn overgegaan. Daily Herald wijst op het her stel in Nederland en Zwitser land. Blad verwacht suc ces van Fransche leening. In een artikel over de vooruitzichten voor de Fransche defensielcening, schrijft de „City Editor" van de Daily Herald o.a. het volgende: De enorme economische verbetering welke Frankrijk thans kan verwachten van den terugkeer van gevlucht kapitaal kan wor den afgemeten naar dc grootte van het herstel in Nederland en Zwitserland sedert de devaluatie. Nederland en Zwitserland, de eenige twee landen waar in het najaar 1936 nog de groote depressie heerschte, hebben in September het voorbeeld van Frankrijk volgend, hun munt gedevalueerd. Voor dien tijd hadden zij, evenals Frankrijk, de intense deflatie- en overwaardeerings- crisis ondervonden. Hun rentetrekkers ech ter waren niet tegen de regeering ingenomen en heiemmerden de herstelpolitiek der re- gcering niet door hun geld in het buitenland te houden. In Zwitserland steeg de goudvoorraad van de centrale bank van 1554 millioen frc. in September tot 1717 millioen in Januari, rekening houdende met de berwaardeering als gevolg van de devaluatie. Tegelijkertijd nam de index van industrie-aandeelen toe van 108 tot. 150 hetgeen een aanwijzing was voor de sterke daling van den rentestan- danrd. De index van groothandelsprijzen nam in hetzelfde tijdperk slechts toe van 08.6 tot 76.8 en de kosten van levensonderhoud ste gen van 80.7 tot 82.9. De productie nam toe en de werkloosheid verminderde. De goudvoorraad In Nederland steeg in drie maanden tiids na de devaluatie van 670 millioen tot 820 millioen gulden, zonder rekening te houden met den uit -de depre ciatie voortvloeienden winst. De index van aandeelcn steeg van 33.0 tot 60.2 hetgeen wederom beteekent een aanzienlijke daling in den rentestandaard op langen termijn. De kosten van levensonderhoud in Ne derland zijn ook slechts met een paar pun ten toegenomen. Inmiddels is de productie der industrie gestegen met 20 procent, en vertoont de werkloosheid een verm in dering. Deze succesvolle resultaten der devaluatie in Nederland en Zwitserland toonen, vol gens de Daily Herald, aan, hoe snel in Frankrijk een herstel verwacht mag worden nu de rentetrekkers hun „vendetta" tegen de regeering beginnen op te geven. Het is immers duidelijk dat Frankriiks financioele moeilijkheden van het laatste halfjaar ge- weten moeten worden aan deze „vendetta" en niet aan de devaluatie-politiek.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10