De Brabantsche Brief van Buitenland Arbeiders en de Spaansche oorlog Ontnuchterings-termijn Italiaansche represailles Transatlantische luchtdienst Ulvenhout, 12 Maart 1937. Amico. Dat was nog 'ns 'n gèèf koekske- toe, bij 't brood, dat leste winter- ke, wat ons end verlejen begin deus week in d' handen gestopt wierd. Fel zwaaide den Noordooster al en nigte dagen over de velden; dan uit don Noord- hoek. Wij liggen mee ons huiske van achter pal op 't, Oosten en we voel den bij tijen den schralen piekwind aan de voeten. Dubbeléén, de kat, lag 'n paar dagen mee den rug naar de plattebuis. En nou en dan schokte d'r pelske mee rappe snuks- kens over den ruggebocht. „We krijgen voul sneeuw", had Trui dan ook al voorspeld: „zie 'ns, wa'nen kouwen rug die kat heel En eigens heb ik er ook last van", en Trui schurkte d'r eigen zoo 'ns binnen d'r jak. „Nou, toctclocris", zee ik toen: „daar mot te nou nie zoo'n lastig bakkes bij trekken", (ik zie geren sneeuw, amico!), ,,'k zal de plattebuis 'ns op volle toeren brengen'. En terwijl ik op m'n hukken te pooken zat in den rooster, voclde-n-ik, hoe Trui, mee'n ontevrejen gezicht op m'nen rug keek. 't Was, of ze mee d'r oogen twee plekjes op m'nen rug schroeide. Ik keek 'ns lachend op, knipte 'n oogske. „Beljot", bromde ze ontevrejen: „volgende Zondag is 't. al Passiezondag, 'k zou onder hand wel 'ns an m'nen schoonmaak willen beginnen!" 'k Schee uit mee pooken. De leut was er af. Schoonmaak! Mee die kou! Wég, warm huiske En in den wilde probeerdc-n-ik 'n schot, op goed geluk, maare... geenen haas, hor- re! 'k Zee: „Trui nie om oew teugen t' houwen, maarmaar den Paasch is van 't jaar aan den vroegen kant, den winter is laat, zoude „Nikss," siste ze: „nikss!" Toen bijkans dreigend: „vóór don Paasch za'k schoon zijn. Fini! 't, Wordt tijd ook,..!" En meteen draaide beuren kop mee veul afkeuring door den huis en op heu'r gezicht afgaande, zoudt ge vast en zeker geloofd hebben, dat de soep hier van de muren droop. „Jawel, mensch," ik riskeerde nóg 'n schot op goed geluk: „maar verlejen jaar hebben we, mee die veertigjarige bruiloft in zicht, alles gewit, geverfd,, gerepareerd, rtjen vloer vernieuwd kunt ge 't, van 't jaar nou nie 'n bietje piano-aan doen?" „Tazéékers," zee ze. zoet en plakkerig als stroop: '„zééekers! Piano-aan de boel laten vervuilen? Zeekers, kan datte! Waarom nie? De kinders hier laten komen en m'n schoondochters laten adverteeren dat hier alles plakt, en stinkt, zoo pianokes-aan... jaja, Dré Goochem, da's te doen, horre! Goed dat ge me op 't gedacht brengt! Pracht idee, motte patent op nemen. Kan 'n ander 'nie namaken. Witte wat gij^ zijt? ...'Non vetten sloeber! En als ik nog 'ns 't, eerste van ons tweeën uit den tijd geraak, dan komen ze jou na'n jaar uitmesten, vetkees!" Na deze redevoering, amico, heb ik de kachel nog maar 'ns propvol gegooid, 'n versche pijp aangestoken en die kat mee d'ron schokkenden rug weggeschupt! En Zondagmorgen ging Trui in 'n stui vende sneeuwjacht naar de kerk. Lijk' poeier, neeë, lijk witten smoor wolkte d'n sneeuw over 't dorp. Fijntjes plekte den sneeuwpoeier in de voegen van de muren, stoof ie onder de spleten van deu ren en ramen, stofte-n-ie over den erf. De kiepen bleven in de kooi, zaten bij mal kaar en tegen malkaar als 'non troep ouwe wijven, die angstig naar 'nen brand keken. 't Was zoo'nen fijnen poeier, die door de kouwe ruimte mislle, dat 't kicpcngaas er wit van wierd. 't Leek wel 'n verzameling brillen, dat gaas. D'n notenleer kreeg hier en daar al 'n wit vlekske in d'oksels en zoe- tokensaan begosten alle dingen lichter te worden, dan den grijzen hemel. De lich tend' eerde scheen teugen den he>mel als 'n grillig watermerk in Oud-Hollandsch papier. Eu als ik 's middags naar de bakkerij ping, d'n Fielp komt nog nie buiten dan koekte den sneeuw al aan m'n zolen. .Toenr ie in m'n ooren en in m'n zakken. En op n' moment smakte zoo'n sneeuw- dingske op m'n oogharen en 't ding woog wel 'n pond, docht ik. Ja, den Fielp. Hij had 'n hoodschapke laten brengen, door huilie Fielemien, d'ennigst ongetrouw de. die nog thuis is. Sprekend den Fielp. Tweehonderd pond. 'n goeiig gezicht, maar wat blozender, 'n Frommes, om ooit 'nen weduwman mee 'n stuk of zeuven jong te trouwen. Want Trui gelooft vast, dat Fie lemien geren 'nen vent zou willen hebben en ik bon van 't gedacht, dat 't jonkvolk er wel 'n bietje teugen opziet om mee twee honderd pond vrouw<envleesch tegelijk in 't teere huwelijksbootje te stappen. Zooiets mot 'n bietje geleidelijk gaan. Toen ik b.v. m'n Truike trouwde woog ze goed honderd pond en den eersten keer dat ze 'r eigen woog in onzen trouw woog ze honderdtach tig. En ik ik kost toen haast, nie geloo- von, dat mijn huwelijksportie bijna ver dubbeld was..! Afijn. Fielemien was komen vragen, of ik Zondagmiddag naar de bakkerij wou komen, want vader voelde z'n heiges nog nie ferm genopt., hom den nis hal huit te gaan. (Ook mee de „H" is Fielemien erfelijk belast). „Hoe is 't mee vaders, Fielemien?" vroeg Trui. „Wa za'k zeggen. Trui. alen en brengen, alen en brengen, ee. Vader oest zoo, vooral 's nachts. Eel de buurt oest ie wakker. En mager as ie wordt, mager! Hij is-t-er nie alf meer nie alf. Hij' weegt hekans pet zoo locht, as ikke. Net zoo locht." (Fielemien praat sjuust, lijk 'n hondje lóópt. Ze .legt den weg altijd dubbel af, door lolkens 'n stukske terug te gaan en 't nog 'ns over te doen). „Wa zoude gij van 'm denken, Dré? Ik maak me wel 'ns veul hongerust op vaders. Veul hongerust." „Geen zorgen voor den tijd, Fielpke! Hij is altii 'nen steuvigen kearel geweest, opge ruimd, hij kan teugen 'n douwke. Alles wat 'm hapert, allee, 't zijn allegaar kwaaltjes, die zijnen leeftijd meebrengt, horre. Alleen., hij mot wat rustiger zien te worden. Hij zit te vol levensdrift!" „Oow," zee Fielemientje en de blonde haarkes onder d'r alpinomutske begosten in de warmte te krullen en te springen; d'r wipneuske begost te gloeien tusscben de frissche wangen, (ja docht ik, 'n appe tijtelijk dierke voor 'nen weduwman). „Oow, Dré, vader is zoo druk, zoo driftig. Altij vol plannen, waar ie soms nie van slapen kan, ee! Eelc nachten, dat ie nie slaapt. Teugenwoordig gaat ie mee 'n potloot naar bed. As 'm dan 's nachts iets te binnen schiet, schrijft ie 't op den muur van de bedstee. Ook nie lollig, Dré, Trui, voor ons moeder. Eel den nacht zoo'nen schrijvert naast 'r. Neeë, voor ons moeder is 't geen lolletje." En zorgelijk keken heur blaauwe oogskes door m'n zielement. „Jaha, Fielpke", vischte-n-ik, „trouwen is houwefi!" „Gij dee 't toch ook", zee ze rap! „Zekers, daarom weet ik 't zoo goed, ee" „As g'overnieuw beginnen kost deede 't weer", zee Fielemien 'n bietje fel en ze boog ofkens voorover, om op m'n gemoed te wer ken. Nou, dat lukte...! „Fielpke, als ik ooii nóg 'ns trouwen ging, dan kwam ik om jou!" Fieleman kneep T oogskes 'n bietje toe, keek me efkens onderzoekend aan, draaide op den stoel en zee: „gij zou-d-oew Trui nie kunnen vergeten, gij!" Toen wierd 't me te gevaarlijk. (Trui zat èr bij!) Ik lachte maar 'ns, stond op, klopte Fielemien op d'ren ronden, vollen schou wer en zee: „ik kom Zondagmiddag naar de bakkerij, horre. (Sodejuu, wat 'n frisch, mollig kadeeke!) Als ze weg was, vroeg Trui, zonder van d'r stopwerk op te zien: „hoe vinde gij Fiele mien Beeckers?" „Eh wablief?" En toen, op precies dezelfde manier: „hoe vinde gij Fielemien Beeckers?" „Nou ouw..." Ik stak m'n pijp aan. „Nou ouw... eh, twee druppen water den Fielp, ee!" „Oem", zee Trui. Zoo kwam ik dan Zondagmiddag, door den sneeuw, veul winterweer, bij den Fielp, in z'n warme bakkerij, 'n Genot, om binnen te stappen daar. Den lekkeren broodgeur kroel de warm door de droge werkplaats. En 'n tweede plazierig dingske was: den Fielp zat aangekleed, op z'n Zondags, aan den werk bank. ,Doe die deur dicht, Dré; dat gat ee 'nen stinkenden lïasem!" De kaarten lagen niet voor 'ni. Wel 'n rooi boekske. De kaarten lagen zoo'n bietje ach teloos bezijen. Ook miste-n-ik den luidspre ker! En 't was van den middag toch Hol land-Zwitserland... „Hoe gaat-ie, Fielp' „Ga zitten; van den bollebof, Dré!" „Ilah, dat doet me plazier, jonk!" „Mijn ook!" „Eh... Fielp?" „Jaa?" „Waar is oewen luidspreker?" „Waarom?" „Voetbal!" „Teugen de Belzen „De Zwitsers." „Oem. Oor 's, Dré, niemand weet 't nog, 't. is nog zooveul as ge-eim, maar jouw wil ik 't heerst in vertrouwen nemen Toen boog ie naar me toe. Trok me aan m'n mouw en hëesch van spanning fluis- terde-n-ie: „as O.L.H. me gezond laat, dan... dan bestaat van den zomer Huivenhout zes- onderdvijftig jaren! „Zes honderd- vijftig jaren „Fielp „Geen uur minder, ja!" „Sooode... pata...!" „Zeg da wel!" „Hoe zijde daar zoo achter gekomen, Fié- liepus?" „Ier", zee-t-tie! En hij sloeg mee de vlakke hand parmantig op 't rooie boekske. Ik las: „DE PAROCHIËN in het BISDOM BREDA". En 't was 'n onderdeeltje van 'n kolossaal geschiedkundig werk van Pastoor G. C. A. Juten. „Ier staat van alles in, Dré. 'k Heb 't van deus week in de bedstee 's seerjeus bestu deerd! Wij zijn zoowa de houdste prochie ge wit, de gemeentes zijn hallegaar hont- staan uit prochiekerken en zoo, prochie be- teekent ok zooveul als gemeente (sodepin wat was ie bij!) wij zijn zoowa de houdste prochie in eel den homtrek, Zie, ier staat ons heerste kerkske. Schoon prenteke, vvatte? As we 'r 'n feest van maken as O.L.H. 't wil, bedoel ik, maar ik voel me al veul heter, dan mot op d'een of an dere manier deus kerkske nagemokt wor den. Dré, al is 't op 'nen praalwagen!" „Praalwagen? Fielp?" „Witte nie wat dat is voor 'n dink?" „Jawel maar..." „Niks te maren! 'k Heb 't eele feest in m'nen kop. 'Nen hoptocht, '11 muziek-con- cours, 'n concours-iepiek, misschient 'n open- lochtspul... afijn, ik zal er eerst mee den burgemeester nog 's over beraadslagen... 'k mot natuurlijk centen ebben, veul centen, meneer pastoor ga'k ook mee praten... ja, afijn... ik zit vol, vol, plannen, jonk. Ge wit, Dré! Hulvenout mot hekselsior! En 'k zou 'm van den zomer geren 'n steuvig op donder geven naar boven! Kek 's, hallegaar haanteekeningen en notities. Eel 't feest zit in m'n brein. Eelegaar! Gat..! Dè.'k da nog mee mag maken! Hulvenouts' 650-jarig jubelfeest." I-lij rolde 't boekske van Pastoor Juten op, zette 't aan zijnen mond en „tetterettetettet eh tettet, tetterettetete tèèt, tetteret- tettet-tettettetet uh tèèèèt, tèèèèt!" Hij gaf den eersten fanfare. Toen kwam den Blaau we binnen! Die tetterde al gaauw mee, hij wist nie waarvóór, maar hij dee 't dan maar óp de gezondheid van den Fielp! Ik kan oe zeggen, amico, den Fielp heeft nog nooit zooveul vuile pico's gehaald, als Zondagmiddag. Als z'm uitlachten, dan knipte-n-ie naar mij 'n oogske! Hij was verstrooid! 't Feest't Groote feest...! Zou ie 't voor malkaar gebokst krijgen Ge ziet, waar 't al niet goed voor is, dat 'nen mensch 'ns 'n week op bed ligt en van verveling 'n boekske gaat lezen, dat plotseling groote schatten blijkt te verber gen..; (Lot en eigenschap van veul boe ken......) Maar nou ga 'k er afscheien. Ge hoort er natuurlijk nog veul meer van. De eerste vergadering is al uitgeschreven! Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRé. Drie resoluties van de S.A.I. Het Londensch congres van de Socialis tische Arbeiders-Internationale heeft Don derdagavond zijn werkzaamheden beëin digd met het aannemen van drie resoluties (en aanzien van de Spaansche aangelegen heden. De Volkenbond moet ingrijpen. De eerste resolutie zegt, dat het 'thans duidelijk is, dat de wereld staat tegenover een weloverwogen aanval van den kan' der Duitsche en Italiaansche fascisten op Spanje en dat het Spaansche volk niet in een bur geroorlog is verwikkeld, maar in een na tionale bevrijdingsoorlog. De tweede arbeidersinlernationale is niet overtuigd, van de doeltreffendheid der door het nielinmengingscomité aanvaarde maatregelen om de gevaren van den toe stand op te heffen. „Het Spaansche pro bleem kan niet worden opgelost, noch de vrede hersteld, dan door een politiek van trouw aan de beginselen van de collectieve veiligheid, uitgevoerd door tusschenkomst van den Volkenbond, Het eenige middel, dat geschikt is, 0111 de fascistische mogend heden te beteugelen is een vastberaden actie van de vredelievende volken, voor wie de vrede een schat is." Een internationale week. De tweede resolutie voorziet in de orga nisatie van een „internationale week" ge durende welke een intensieve propaganda zal worden gemaakt voor het inlichten van de openbare wereldmeening. Een telegram aan Largo Cabal- lero. De derde resolutie wordt gevormd door een telegram, dat gericht is aan Largo Ca- ballero en dat hem verzekert, dat alle so cialistische en arbeiderskraohten bijeenge roepen zullen worden om energiek deel te nemen aan een campagne ten gunste van de Spaansche republiek. Mijnramp in de Vereen. Staten Twee en twintig personen vermist. In de aan de „Hutchinson Coal Company" toebehoorende mijn Macbeth te Charlestown (West Virginia) heeft zich een mijngasont- ploffing voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen werden gedood en zeventien bedolven. Men vreest, dat de bcdolvenen, die op een afstand van twee mijl van den in gang in de mijn opgesloten zitten, om het leven zijn gekomen. Ploegen reddingsman schappen zijn koortsachtig aan het werk om te trachten hun kameraden te bereiken. Drie arbeiders zijn, naar men meent, aan de ontploffingsramp ontkomen. Havas meldt nog nader, dat twee en twin tig mijnwerkers op het appel ontbreken. De chef der politie heeft verklaard, „Het is onmogelijk hen binnen 36 of misschien zelfs •48 uur te bevrijden en er schijnt helaas slechts weinig hoop te bestaan, dat zij gered zullen kunnen worden". UIT DE LINDBERGH-AFFAIRE. Nieuwe verwikkelingen. Nog steeds is er geen einde gekomen aan de zaak der ontvoering van Lindbergh's ba by. Thans zijn twee personen, Martin Schlossman cn Harry Weiss geheeten, schuldig bevonden aan ontvoering van Paulh. Wendel, vroeger advocaat in Trenton, dien zij door martelen er toe gebracht had den te bekennen, dat hij het was geweest, die de baby van Lindbergh had ontvoerd. Door deze bekentenis moest de terechtstel ling van Bruno Richard Iiauptmann drie dagen worden uitgesteld. AMERIKAANSCHE BOERENSTEUN. Twintig dollar por maand. De Resettlement Administration te Was hington heeft bekend gemaakt, dat thans op de steunlijsten de namen voorkomen van tusschen de 400.000 en 600.000 boerengezin nen. Ieder gezin krijgt een maandelijksohen steun van gemiddeld twintig dollar. ZONDAG 14 MAART 1987. Hilversum I. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 „Van staat en maatschappijcauserie. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Rem. Kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 „Is geloof een goedkoop© oplossing", causerie. 12.40 Kovacs Lajos' orkest, orgelspel en zang. 1.15 Schilderij-bespreking. I.30 Jack Hylton en zijn Band. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouworkest en solisten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.10 Schaakles. 4.35 AVRO-Dansorkest. Sportreportage. 4.55 Berichten ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 De Ramblers. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Populair programma m.m.v. solisten en het VARA-Theaterorkest. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Operette-uitzending. 9.30 Radiojournaal. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Omroeporkest en solist. 10.40 „Nederlanders op avontuur", causerie. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest en gramofoonplaten. Hilversum H. 8.S0 NCRV» 9.80 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramooofnplaten. 9.45 Hoogmis. 11.15 Gramofoonplaten, 12.15 KRO-orkest. 1.00 „Kent U de Kruisvaart?" causerie. 1.20. R.K. Ettensch Mannenkoor. 1.35 Gramofoonplaten. 1.45 Vervolg Koorconcert. 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Evang. Luth. Kerkdienst. Hierna: gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 „Christus in uw gezin", causerie. 8,10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest en Gramofoonplaten. In de pauze: Vragenbeantwoording. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 15 MAART 1987. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10,00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 „Melody Circle". 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelspel. 12.30—1.45 De Flierefluiters, zang en gram.pl. 2.00 Pianorecital. 2.30 Gramofoonplaten en causerie: Het schoone gebaar. 3.30 Saxofoon en piano. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 „Les Ménétriers". 6.00 Orgel en zang. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Veiligheidspraatje. 7.30 „De Krekeltjes" 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Oratorium-uitzending. 9.15 VARA Groot-orkest, en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg concert. 11.0012.00 Dansmuizek (Gr.pl.) Hilversum n. NCRV-uitoending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewade muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45—4.45 Schriftlezing. 5.00 Alt en piano. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Muziekkorps „Euphonle", 8.45 Lijdensmeditatie. 9.15 Vervolg concert. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP, 10.05 Chr. Residentie-Mannenkoor, en gr.pl. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hierna Schrift lezing. Banket voor de Ned. Handelsmissie Optimistische tafelspeeches. De Braziliaansche minister van financiën, de heer Sauza Costa bood Donderdagavond een schitterend banket aan ter eere van de Nederlandsche Handelsmissie. Tal van de hoogste autoriteiten en de kopstukken van het economisch leven in Brazilië zaten aan dit feestmaal te Rio de Janeiro aan. In een rede, in de Portugeesche taal uitgesproken, zeide de minister, dat er tusschen Neder land en Brazilië generlei problemen zijn, welke op een beslissing wachten en niet voor oplossing vatbaar zijn. Jhr. Van Karnebeek antwoordde in een Fransche improvisatie, welke grooten in druk maakte, over het vraagstuk van den wereldhandel en de handelsbetrekkingen, dat inderdaad, wanneer de hangende kwes ties naar genoegen geregeld zullen zijn, zich tusschen Brazilië en Nederland een sfeer van vertrouwen zal kunnen ontwikkelen, welke bij een stijgende conjunctuur zou kunnen leiden tot een uitbreiding en inten- siveering der handelsbetrekkingen. Voor dronken bruidsparen Het schijnt in de Vereen. Staten meer dere malen voor te komen, dat menschen in dronkenschap een huwelijk aangaan. Misschien dat dit verklaard kan worden doordat de bruiloft vóór de huwelijksvoltrek king gevierd wordt, of omdat de menschen in het vooruitzicht van den feestelijken dag vast een glaasje drinken, doch in ieder ge val heeft het Huis van Afgevaardigden in New York zich genoodzaakt gezien aan den kcnnelijken staat der trouwlustigen paal en perk te stellen, temeer omdat de paartjes later echtscheiding aanvroegen omdat één der twee dronken was. Voorgesteld is, dat er 78 uren moeten verloopen tusschen de indiening van de trouwvergunning en de voltrekking van het huwelijk. Een termijn, welke lang genoeg is om ontnuchterd te raken. Tegen verklaringen in het En* gelsche Lagerhuis. De romeinsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat het Italiaan sche ministerie van pers en propaganda be gonnen is met het nemen van represaille maatregelen tegen de besprekingen in het Lagerhuis over de Italiaansche wreedheden in Abessinië. Zoo meldde een radiostation in verschil lende talen, dat Britsche vliegtuigen in boorlingen te Al Giaber bij Aden met gif gas hebben gebombardeerd, omdat de belas tingen niet betaald werden. Ook zijn zeer overdreven verhalen over de moeilijkheden aan de noordwestelijke grens van Britsch Indië door den omroep verspreid. Besprekingen op het doode punt New York dan wel Montreal 't eindpunt? De New York Times meldt, dat de Ern gelsch-Amerikaansche onderhandelingen over de instelling van een transatlantischen, luchtdienst door Imperial Airways en Pa- namerican Airways op het doode punt zijn gekomen. Er bestaat verschil van meening tusschen de Canadeesche autoriteiten en het Amerikaansche departement van handel over de vraag, of het traject zal eindigen, te New York dan wel te Montreal. Zoowel de Canadeesche autoriteiten als het Britsche ministerie van luchtvaart zijn van meening, dat een route van Engeland via New Foundland naar Montreal, met een aftakking naar New York de meest logische oplossing zou zijn...... OMVERWERPING TSARISME HERDACHT! Gisteren werd in de geheele Sovj'et-Unle herdacht, dat twintig jaar geleden een eind werd gemaakt aan de autocratie van het tsarisme. De pers wijdt aan dit feit talrijke artikelen en verhalen van deelnemers aan de Februari-revolutie. VOOR DE WAPENFABRIEKEN. 180.000 ton ijzerschroot gereed. Honderdtachtig duizend ton ijzerschroot, die besteld zijn ten behoeve van bewape ningsdoeleinden, liggen opgestapeld in de havens van de Vereen. Staten aan den At- lantischen oceaan, waar zij wachten op scheepsruinvte om naar Europa en het Verre Oosten vervoerd te kunnen worden. VERSTERKING DER FRANSCHE LUCHT MACHT TE DZJIBOETI. Generaal Denaln, inspecteur-generaal van: de Fransche overzeesche luchtmacht, is te Dzjiboeti van Dakar aangekomen. Hij zal de luchtbasis in oogenschouw nemen en daarna over Cairo en Benghazi naar Frank rijk terugkeeren. Het is niet onwaarschijnlijk dat zijn be zoek in verband staat met plannen tot ver sterking der luchtmacht te Dzjiboeti, die op het oogenblik uit een half eskader of negen toestellen bestaat.

Schager Courant | 1937 | | pagina 16