Minister Slingenberg prijst de aanpassingspolitiek Binnenland Alkmaarsche Kegelbond „De Kantoeng" Steun aan den tuinbouw Half jaar natrium- verlichting Buitenland De reorganisatie van het spoorwegbedrijf Gentlemen's agreement Zaterdag 13 Maart 1937 Derde blad Inschieten op de marine schietbaan tusschen Petten en St. Maarten aan Zee, van het eerste dubbel kanon, bestemd voor H.M. flottielje leider „Tromp", in aanbouw bij Wilton-Feijenoord. Ook het geschut van de „De Ruijter" is hier beproefd. Eerste Kamer De begrooting van Buitenland- sche Zaken. Moet de Volken bond behouden blijven? In September—October concours te Schagen. In het gezellige zaaltje van de Unie had gisterenavond de algemeene vergadering plaats van den Alkmaarschen Kegelbond. In zijn openingswoord heet de voorzitter de aanwezigen welkom. De notulen worden goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. In zijn uitvoerig jaarverslag deelt de secre taris mede, dat het aantal clubs is gestegen tot 24 (toename 3), dat der leden tot 250. Hij geeft bijzonderheden omtrent, de banen in Bergen en memoreert de bestuursmutaties in het afgeloopen jaar. Het. woord is vervolgens aan den penning meester, wiens boekjaar sluit met een voor- deelig saldo van f 119.56. De heeren H. M. Oostinga en D. M. Post- .ma worden herkozen als bestuurslid. De bond stelde er belang in een tweede be stuurslid uit Schagen te bezitten. Daar slechts de heer C. v. d. Capelle candidaat is gesteld, wordt besloten af te wijken van den regel, dat geen twee leden van één club lid van het bestuur mogen zijn en de heer v. d. Capelle wordt, zonder stemming tot be stuurslid gekozen. De keuzecommissie wordt herbenoemd. Het voorstel van de kegelclub „Gooi geen Poedels" uit Schagen, om naast het lid van de keuzecommissie te Schagen nog twee le den te benoemen, vindt tegenkanting. Be sloten wordt het aantal leden der keuzecom missie voor Schagen te beperken tot twee. In de vacature zal door Schagen zelf wor den voorzien. De behandeling van de agenda van den Nederl. Kegelbond kan niet doorgaan bij ge breke van den beschrijvingsbrief. Goedge keurd wordt het. voorstel, dat de Algmaar- sche Bontf op deze vergadering zal doen om den heer M. Jimmink candidaat te stellen voor de technische commissie van den Ne- derlandschen Kegelbond. De rondvraag levert niets op, waarna de voorzitter nog meedeelt, dat een plan in be handeling is een 12-banen wedstrijd te hou den om het persoonlijk kampioenschap van den Alkmaarschen Kegelbond. Een en ander bij wijze van slof-apothese op het 30-jarig bestaan. In September—October zal het eer ste lustrum van de banen te Schagen wor den gevierd met een concours. Dan volgt de competitie en tenslotte tegen bet eind van het jaar een 6-banen wedstrijd. Voor het 30- jarig bestaan zijn tal van prijzen aangebo den, o.a. door het gemeentebestuur, de V..V.V., den burgemeester en vele anderen. Njfts meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. zei de afgevaardigde te blijven streven naar een universeelen Volkenbond, want 'n Volkenbond van enkele staten zou neerko men op prijsgeving van het Volkenbonds- ideaal. Wat Nederland betreft, de spreker vond, dat in onze geografische ligging onze kracht schuilt. Wij moeten ons dan ook z.i. buiten het warnet van de Europeesche politiek houden. A.s. Woensdag worden de debatten voort gezet. Dinsdag werkt de Senaat in de afdee- lingen. Volgende week wordt het lot van de Kantoengbeslist. De directie van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat waarschijnlijk eerst begin volgende week een beslissing zal worden ge nomen over de vraag wat er zal gebeuren met het wrak van de. tinbaggermolen Kan toeng, die thans 3 mijl van Fowey aan den grond zit. Aanvaring op het Noordzee-kanaal Een zandbak gezonken. Gisterenavond te omstreeks half negen is op het Noordzeekanaal ter hoogte van het stoom pont vee/ Hembrug het Engelsche S.S. „Westminster" dat op weg was naar IJmuiden, in aanvaring gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende sleep zandbakken van de Amsterdamscbe Ballast Maatschappij. De sleep bestond uit drie bakken, waarvan de voorste werd ge troffen, welke daarop onmiddellijk in de diepte verdween. Aangezien de sleepkettin- gen braken, gebeurde er met de beide ove rige bakken niets. Zij zijn door de sleep boot opgepikt, waarna de reis kon worden voortgezet. Het scheepvaartverkeer onder vindt van den gezonken bak geen last, doch wel het pontverkeer, aangezien het vaar tuig juist in de oosthaven van de veerpont is gezonken. De pont vaart nu uitsluitend op de west haven, betgeen aanzienlijke vertraging met zich mede brengt. Morgenochtend om vijf uur zal een duiker een onderzoek instellen, waarna 't gezonken vaartuig dat geheel on der de oppervlakte verdwenen is, zoo spoe dig mogelijk zal worden gelicht. DE DEFENSIE VAN INDIE. Aan het voorloopig verslag over de Indi sche hegrooting, welk verslag gisteren werd gepubliceerd, ontleenen wij dat verschillende leden betreurden, dat het nieuwe defensie plan nog niet bekend is. Zij achtten verster king van de landmacht, vooral van haar Europeesch element, ten zeerste noodzake lijk en drongen aan op een eenhoofdige lei ding voor land- en zeemacht. Andere leden, de noodzakelijkheid van een krachtige verdediging geheel erkennende, waren te dezer zake gerustgesteld door het rapport van den Commandant van het le ger in Nederlandsch-Indië. De Koningin en het eiland Texel Op de jaarbeurs toont H.M. bij zondere belangstelling voor den stand van Texel. H. M. de Koningin heeft gisterenochtend tijdens haar bezoek aan de jaarbeurs ook den stand van de vereeniging voor vreem delingenverkeer „Mooi Texel" bezichtigd, waar zij werd ontvangen en rondgeleid door den burgemeester van Texelv inr. A. F. Kamp De groote maquette van het eiland en het vogeldiorama trokken in het bijzonder de belangstelling van de liooge bezoekster. Namens bet gemeentebestuur van Texel heeft burgemeester Kamp het groote vo- gelwerk over Texel van J. Drijver aan H. M. de Koningin aangeboden. Permanent vertegenwoordiger bij den Volkenbond Dr. A. Loudon benoemd. Bij K. B. van 6 Maart 1937 is mr. C. Rid der van Rappard, thans H. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, ontheven van zijn functie van per manent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot permanent vertegenwoordi ger van Nederland bij den Volkenbond dr. A. Loudon, H. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern. Minister antwoordt op de vragen van de heeren Kampschoer en Groen. Op vragen van de heeren Kampschoer en Groen betreffende verhooging van het steun bedrag voor den tuinbouw en het verlee- nen van steun aan tuinders heeft de mi nister van Landbouw en Vi&scherij geant woord. De minister heeft niet den indruk dat de vierde voorschotuitkeering op den steun- toeslag aan tuinbouwproducten over 1936 bji belanghebbenden in het algemeen een bittere teleurstelling zou hebben verwekt. Dit gevoelen zou geen steun kunnen vinden in de feiten, aangezien^.het toch van alge meene bekendheid mag worden geacht, dat de regeering in de laatste jaren, binnen 't raam van van de haar ten dienste staande middelen, nopens de steunverleening aan den tuinbouw heeft gedaan wat haar mo gelijk was. In dit verband kan er aan worden her innerd, dat, hoewel op de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1935 voor steun aan den tuinbouw f 7.500.000 kon worden uitgetrokken, waarvan echter f 1.500.000 reeds in 1934 was gebruikt, de minister in den loop van dat jaar het steun bedrag heeft gebracht op f Ï2.000.000. niet tegenstaande het in verband met de finan- cieele positie van het landbouwcrisisfonds noodzakelijk was bij de steunverleening aan den land- en tuinbouw soberheid te be trachten en hoewel in aanmerking kon worden genomen, dat in de afgeloopen ja ren door verlagingen van het loonpeil en de prijzen der hedrijfsbenoodigheden de pro ductiekosten van tuinbouwgewassen zijn gedaald, werd ten behoeve van den tuin bouw voor 1936 wederom f 12.000.000 uitge trokken. De omzet der veilingen bedroeg in 1936 ruim f61.600.000 tegenover f 56.900.000 in 1935. Van deze stijging komt f 1.600.000 voor rekening van het fruit, zoodat andere tuin bouwgewassen in het afgeloopen jaar totaal ruim f 3.000.000 meer hebben opgebracht dan in 1935. Hoewel bij de definitieve vaststelling van den toeslag ten aanzien van enkele produc ten nog een correctie zal moeten worden toegepast, komt. het den minister voor, dat met de voor 1936 getroffen steunregeling voor den tuinbouw als bedrijfstak een resul taat kon worden verkregen, dat bij de uit komsten van 1935 niet ongunstig afsteekt. Op grond van het bovenstaande antwoord op vraag 1 is de minister van oordeel, dat het bedrag van f 12.000.000 voor 1936 toereikend zal zijn om het doel der steunregeling te verwezenlijken, zoodat een ver hooging van het bedrag niet in over weging behoeft te worden genomen. Het is den minister bekend, dat in be paalde streken des lands tuindersgezinnen in moeilijke levensomstandigheden verkee ren. De regeering tracht ook aan de bestrij ding van deze moeilijkheden mede te wer ken. Hierbij dient echter in het oog te wor den gehouden, dat de steun uit het land bouwcrisisfonds ten doel heeft den tuin bouw als tak van volksbestaan te helpen bij het overwinnen van de door de crisis ver oorzaakte moeilijkheden. Met het oog op het beginsel der steunre geling om te trachten de financieele om standigheden van den individueelen tuin der te corrigeeren, moet in gevallen, waarin aan persoonlijken steun behoefte bestaat, naar andere middelen worden uitgezien. Te dezen opzichte zijn echter de bemoei ingen der regeering aan bepaalde, betrek kelijk nauwe grenzen gebonden, mede met het oog op de aan een dusdanige bijzondere steunverleening verbonden consequenties. Niettemin streeft de regeering er naar met de haar ten dienste staande middelen te doen wat mogelijk is. De minister wijst in dit verband op de proeven, welke thans door zijn ambtgenoot van sociale zaken in enkele gemeenten worden genomen met het te werk stellen van zg. kleine tuinders in het eigen bedrijf. Op den Rijksweg Amsterdam Haarlem. Ruim 40 pet. min der ongevallen: geen dooden. De K.N.A.C. schrijft ons: Op 24 Januari j.1 .was de natriumverlich- ting langs den Rijksweg Amsterdam- Haarlem gedurende zes maanden in gebruik. De K.N.A.C. heeft daarin aanleiding gevon den een onderzoek in te stellen naar het aantal ongevallen, dat op dezen weg gedu rende deze periode heeft plaats gehad en dit vergeleken met het overeenkomstige tijd vak van het voorgaande jaar. Zooa'ls was te verwachten, hebben de 385 natriumlampen het hunne ertoe bijgedra gen om het aantal ongevallen op dezen druk ken weg te doen verminderen en wel van 29 in het tijdvak 1 Augustus 1935 t.m. 31 Januari 1936 tot 17 in het „verlichte" tijd perk van de overeenkomstige maanden een jaar later, een vermindering van iets meer dan 41 pet. Gelukkig zijn daarbij in het laatste tijdvak geen dooden te betreuren ge weest (een jaar daarvoor één). Het aantal licht en zwaar gewonden tezamen heeft in beide jaren 7 bedragen. Uit de ter beschik king staande cijfers is niet voor den ge- heelen weg de vcrdeeling tuschen licht en zwaar gewonden op te maken: van het weg- vak ten Oosten van Halfweg is echter be kend, dat hier geen zwaargewonde slacht offers voorkwamen sinds de verlichting van den weg (vorig jaar één). RANGEERDER DOODGEDRUKT. De 44-jarige spoorwegarbeider J. K. van V., wonende in de Stortstraat te Den Haag, was gisteren bezig met rangeerwerkzaamheden op het emplacement van het Hollandsche Spoorstation, toen, terwijl hij een wagon op duwde, achter hem een andere spoorwagon naderde, welken hij te laat bemerkte. Tus schen de buffers werd de ongelukkige zoo danig verwond, dat hij kort daarna in het Roode Kruisziekenhuis is overleden. Onze O o st, ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Twee Amerikaanschen zwaar ge wond. De 65-jarige mrs. Nelly B. Fairschild uit Brooklyn, die met de „Empress of Britain" een trip maakte, is bij een auto-ongeval dat plaats vond te Banjoemanik, in het onder- district Oengarang, zwaar gewond.. Nadat zij naar de centrale burgerlijke ziekeninrich- ting van Semarang was overgebracht is zij overleden. De mede-inzittende, mrs. C. W. Sutton uit Los Angelos werd zwaar gewond. In verband met de zware deining op de reede konden de passagiers van de „Empress of Britain" niet embarkeeren en zij moesten te Semarang aan land overnachten. De „Em press" zal morgen vertrekken. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat hij meent te weten, dat men op het punt staat een gentlemen's agreement te sluiten tusschen Italië en Zuid-Slavië. De tekst zou er onschuldig uitzien, maar Zuid- Slavië zou het door de sancties verloren handelsterrcin herwinnen, en behandeld worden als Oostenrijk en Hongarije die de pacten van Rome hebben onderteekend. Per tinax ziet hierin een gevolg van de om standigheid, dat Zuid-Slavië thans onder Stodinowitsj neiging vertoont de samenwer king met Frankrijk in den steek te laten, hetgeqn Italië er toe zou hebben gebracht toe te stemmen in hetgeen het tot dusverre geweigerd had. Berichten nog voorbarig. Nazi-activitet in Amerika De leider van den „Deutscher Volksbund" in Amerika, Kuhn, waaromtrent Dickstein in de wetgevende kamercommissie onthul lingen heeft gedaan, geeft toe, dat in de Vereenigde Staten 200.000 personen tot deze organisatie behooren en sympathie voor het Hiller-bewind koesteren. Hij ontkende, dat hij trachtte, het fascisme in de Ver eenigde Staten te verbreiden, doch verklaar de, dat hij streed tegen het communisme en zich keerde tegen den boycot van Duitschc producten door Amerikaansche Joden. Kuhn, die vroeger chemicus bij Ford is geweest, wijdt al zijn tijd aan den Volks bund. Hij verklaarde uit Duitschland geen orders of financieele steun te ontvangen. De New York Journal meldt, dat 17.000 nationaal-socialisten in uniform met bet ha kenkruis iedere week oefenen in een kamp te Yaphank. Het blad bericht verder dat her haalde malen bij de plaatselijke autoritei ten is geprotesteerd, doch deze hebben geen maatregelen genomen aangezien de Duit- schers de wetten niet overtreden en de bij eenkomsten ordelijk verloopen. BUITENLANDSCH JOURNALIST MOET DUITSCHLAND VERLATEN. De zeventiende sinds de N.S.D.A.P. aan de macht is gekomen. Bersmolar, een onderdaan der Vereenigde Staten, die als correspondent werkzaam was van het Joodsch telegraaf-agentschap, heeft gisteren bevel gekregen Duitschland binnen drie dagen te verlaten. Hij is de zeventiende buitenlandsche journalist, die openlijk uit het land wordt gezet, sinds de nationaal-so cialisten aan het bewind zijn gekomen. Tal van andere buitenlandsche correspondenten hebben het land eigener beweging verlaten ten einde een bevel tot uitzetting te voorko men. Naar aanleding van bovengenoemde be richten acht men te Belgrado de in het bui tenland gepubliceerde mededeelingen over een overeenkomst, verdrag of gentlements- agreement tusschen Zuid-Slavië en Italië als op zijn minst genomen prematuur. Het zelfde geldt voor de berichten over een reis van graaf Ciano naar Belgrado. In gezaghebbende Zuid-Slavische kringen, bewaart men het grootste stilzwijgen over het stadium van de toenadering tusschen beide landen. Alleen verwacht men dat binnenkort een handelsverdrag zal worden gesloten met Italië. Een gevaarlijk postpakket Op het postkantoor te Havana heeft men een pakje ontdekt, dat 15 k.g. dynamiet be vatte. Men meent, dat deze zending bestemd was voor een der militaire autoriteiten. De naam van den „geadresseerde" wordt even wel niet bekend gemaakt Overigens heeft de politie gebrobeerd de zaak geheim te houden. Oversfroomingen in Hongarije Het water staat in de graafschappen Bor- sod en Goemoer (Hongarije) reeds ander halve meter hoog, en 20.000 morgen land zijn overstroomd. Sedert menschenheugenis is het niet voorgekomen, dat zulk een uit gebreid gebied was overstroomd. Honderden menschen zijn dakloos en talrijke huizen zijn ingestort. Aan de grens van het graaf schap Pest zijn nog eens 3000 morgen bouw land ondergeloopen. Ook de waterstand van de Theiss is 4 meter gestegen en deze rivier begint de omliggende gebieden in Opper- Hongarije reeds te overstroomen. TERRORISTISCHE ACTIE IN PALESTINA Te Jeruzalem hebben terroristen Engel- sche politieagenten aangevallen en gewond /ij nebben eveneens een aanval gedaan op de Joodsche kolonie te Benyamina. Er zijn door de politie krachtige maatregelen ge nomen om de orde te handhaven. Gok in den Senaat was er een „kliekje" van gisteren blijven overstaan, namelijk het slot van minister Slingenberg s rede. Zij bracht niet veel concreet nieuws, wel na dere uiteenzettingen omtrent hetgeen onze Regeering deed en doet voor de werkloozen van jong tot oud. Zoo had men geklaagd over het verlies van vakbekwaamheid, doch Z.F.xc. wees erop, dat een regeling tot stand kwam voor de sigaren- en diamantindustrie en wordt getroffen in de textielnijverheid in Twente en de metaalnijverheid. Met kracht verzette de bewindsman zich tegen de critiek van de S.D.A.P. en N.S.B., die het veelal doen voorkomen, alsof de Re geering te veel overliet aan het vrije spel der economische krachten. Het boek „Het Werkende Land" is geen reclametruc, maar om onberedeneerde en matclooze critiek met cijfers en feiten te weerleggen! Dank zij de Rcgeeringsmaatregelen aldus met stem verheffing mr. Slingenberg heerscht hier óók in den landbouw, vergeleken met ande re landen, nog betrekkelijke welvaart. „De dikwijls gesmaalde aanpassingsmethode heeft haar resultaten opgeleverd!Want reeds vóór de depreciatie was er geen schip meer opgelegd, kon de textielnijverheid weer concurreeren. De historie zal loeren zoo besloot de minister met kracht hoe de welvaarts- en aanpassingspolitiek dezer Re geering ons land van den ondergang heeft gered! i'Bravo-geroep). Na Sociale Zaken verscheen Buitenland sche Zaken ter tafel, het „specialité de la n aison". De sprekers gunden zich dan ook flink wat tijd bij het uiteenzetten van hun denkbeelden! De heeren De Savornin Loh- man (C.H.) en Briët uV.R.) bleken verheugd te zijn, dat Nederland weer terugkeert naar zijn oude zelfstandigheidspolitiek, omdat de collectieve veiligheid een droombeeld zou zijn gebleken. Dr. Henri Polak (S.D.) hield een uitvoe rig betoog over de internationale vraagstuk ken van dezen tijd. Hij constateerde, dat de Volkenbond door het optreden van Japan, Italië en Duitschland zeer verslapt is, en dat de dictatoriaal geregeerde landen het oorlogsgevaar zeer hebben aangewakkerd. Dr. Polak noemde de N.S.B. die ons land ,als brug" tusschen Engeland en Duitsch land zou willen gebruiken, „fantasten en brekebeenen" op internationaal gebied. Weloverwogen, krachtdadig moet ge streefd worden naar versteviging van Genè- ve, wil men niet zien, dat de fascisten Euro pa ih vuur en vlam steken. En ten slotte uitte Dr. Polak een woord van ernstig protest ten aanzien van betgeen niet Nederlandsche schepen in de Spaan- sche wateren is geschiedt. We staan hier voor een ongekend feit, aldus de Senator, rp-_ bellen kunnen nu eenmaal niet als oorlogs voerenden worden beschouwd, hoewel onze regeering tracht te doen wat, mogelijk is. Mr. Van Lanschot (R.-K.) verklaarde ook vroeger gewaarschuwd te hebben tegen overdreven verwachtingen ten aanzien van den Volkenbond. Thans moet Nederland z.i. heil 'zoeken bij een sterke nationale weer macht. Doch intusschcn dient men zoo Tweede Kamer Den Haag 12 Maart 1937. Nadat de Kamer de „restantjes" van gis teren, namelijk het ontwerp nopens de nie tigverklaring van sommige goudclausules en dat tot technische wijziging der Zcgel- wet-'17, had afgedaan, en een reeks contin- gentecringen was goedgekeurd (de contin- genteering van veekoeken lokte wat critiek uit, doch minister Gelissen verklaarde, dat de boeren zich een klein offer moesten ge troosten ten bate van de oliefabrieken), wijdde men zich aan de bespreking van het bekende ontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. Vadertje Staat heeft nu al jarenlang groote bedragen moeten „bijpassen" om ons huidige spoorwegbedrijf op gang te kunnen houden, en dat deze ongezonde toe stand maar niet kalmpjes kan blijven voort bestaan zal iedereen onze Regeering toege ven. Daarom werd naar middelen gezocht, welke de noodige saneering zouden bren gen. Aldus zag een wetsontwerp het licht met het doel, S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe N.V. De Nederlandsche Spoorwegen, met een aandeelenkapitaal van 10 millioen, formeel aldus te verdoelen, dat één aandeel van f 1000 ten name van de S.S zal worden gesteld, en een van gelijk bedrag op naam van de H.S. De rest ont vangt het Rijk, dat dan ook alles „te zeg gen" zal krijgen. De bedoeling is, het nieu we bedrijf eenvoudiger en economischer op te zetten dan het huidige, wat ook beteekent dat een einde zal komen aan de overkapi- talisatie. Hetgeen op zijn beurt weer een of fer zal vragen van de obligatiehouders, die in de gelegenheid worden gesteld, hun pa pieren te ruilen voor Staatsobligaties a 3 pCt. Zij, die weigeren, het offer te brengen moeten dan maar afwachten, wat de liqui datie van de oude maatschappij oplevert. Doch velen zullen in deze liever het zekere voor het onzekere willen nemen!... De Kamer zal de voorstellen zeer stellig aanvaarden, al hebben verschillende leden op detailpunten ernstige bezwaren, hetgeen heden uit de discussies wel bleek. Natuurlijk werd heel veel bespiegeld over de oorzaken van de steeds stijgende tekor ten, doch die mogen beken r| genoeg worden verondersteld. - Minister Van Lidt. de Jeude ging in het begin van zijn rede de oorzaken van de moeilijkheden der spoorwegen na; overkapi- talisatie, crisis, concurrentie van auto en sohip. Maar volgens Z.Exc. laten zich thans reeds betere bedrijfsuitkomsten zien. A.s. Dinsdag zet de minister zijn rede voort. tusschen Italië en Zuid-Slavië I Belgrado zou Parijs loslaten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9