OMGEVINGNIEUWS Oone Jan: een der laatste, nog levende, dragers der kraton-medaille Heemraadschap Schager Kogge. Maardag 15 Maart 1937 Tweede blad JAN STURK een der laatstenog levende Kraton-medaille-dragers. Jan Sturk vertelt van de Marine 70 jaar geleden. Een zwerver op alle wereldzeeën. Hoe de Marine er voor 70 jaar de tucht inhield. Het Atjeh-avontuur. In een klein huisje aan de Oostsloot- straat woont Jan Sturk, aan de haven van Nieuwediep, aan den dijk en voorts overal, waar het water zingt, beter bekend als „Oome Jan". Oome Jan, die op het eercte gezicht iets heeft van den Blauwen Zeeridder met zijn wrikkend grijs baardje, zijn heldere blauwe oogen en zijn heftige bewegingen. Oome Jan is een merkwaardig mensch. Hij behoort tot de garde der vergetenen, die hier en daar in de achteraf-straatjes der steden wonen. Vergeten hun laatste jaren slijten, alleen met hun herinnering en het spook der armoede. 2 medailles. E n s een fiere Hollandsche knaap, die alle wereldzeeën doorkruiste, die zijn jeugd en overmoed uitzong 'op de hoogste top van de ra, die dacht dat de wereld hém behoorde. Die den Atjeh-oorlog meemaakte in '73 als matroos der Nederlandsche Marine, en daar voor beloond werd met de alweer legendarisch geworden Kriton-meclaille en het Eerekruis. Beide liggen in het oude chiffonnièrtje in de pronkkamer. Oud en met de draaglinten ver kleurd ml verkreukeld. Oome Jan behoort met nog enkele, eveneens hoogbejaarden, tot de garde der nog levenden, die in het bezit z\jn der Kraton-medaille. •Dit was voor ons de reden, dat wij hem opgezocht hebben en laten vertellen uit den ouden tijd, die men wel eens als „die goeie" pleegt aan te duiden, maar die toch ook weer- gaasch kwaje eigenschappen had... Voor de tafel zit Oome Jan. Het baardje bij iedere mededeeling komisch wrikkend. Over het oude hoofd liggen de zilver-witte haren en met kennelijk welbehagen trekt de gedeco reerde aan zijn zwart-doorgerookt stompje pijp. Een ietsje trillend komen de blauwdoor- aderde handen uit de marine-blauwe trui. Voor hem liggen de ordeteekenen: de Kraton-medaille in goud met erop, een voudig, „Atjeh 18731874" en aan de andere zijde „Willem m, Koning der Ne derlanden G.H.V.L." Ernaast het metalen eerekruis, gemaakt, aldus Oome Jan, uit het yzer der kanonnen van de Maleiers, die de Hollandsche jongens buitgemaakt hadden en erop geschreven, „Voor krijgs verrichtingen 18731874". Bij de Marine. En „Oome Jan" vertelt, eerst wat ha perend, maar al gauw in 't vuur van z'n waarlijk dramatische verhaaltrant. Hoe hij de zee als z'n maat koos, reeds op 14-jarigen leeftijd bij de Nederlandsche Marine teekende. Begonnen op 't oplei dingsschip „Ajax", een zeiler, na z'n stu dietijd de „Valk", om vervolgens inge lijfd te worden op de Djambi in '69, waar mee hij naar de Oost ging. En met kennelijk welbehagen vertelt hij van de Neptunesfeesten, reeds toen in zwang, en hoe ze met z'n 250-en eerst een trip maak ten naar Australië. Met een écht eskader... op reis naar Sidney en Melbourne. Jongens van ijzer en staal. Hoe het leven aan boord was...? Oome Jan lacht... kijkt ons eens van ter zijde aan en zegt dan: „nou, ze fabriekten toen een vent van je, jongens van ijzer en staal. Maar makkelijk was het niet, om de blikskater niet. Neeë... daar had je nou die Hubert, me maat, die had de commandant met z'n heele lijf teugen de verschansing gemie terd en die most meteen in Indië anderhalf jaar in de boeie geklonken worden. En dat was in die tijd lang niet lollig. Die andere 3% in Leeuwarden waren maar een lolletje daar mee vergeleken." „En druk dat we het hadden", aldus Oome Jan, „druk... daar hije geen idee van. Al maar exerceeren ...'s morgens... 's middags... 's avonds... aldoor maar exerceeren. Dat was voor het overtolige vet... wat we niet hadden. Strafexerceeren deje me ook vaak. Iedere dag bijna. Het eten? Nou, dat was maar zóó zóó... we kregen 5 maal in de week snert en Woens dags rats met babispek. Brrr en dan die ééne dag... rijst met ranzig spek. Dat ging meest zoo meteen maar over de reeling, en daar konne de wallevissche en haaie zich een maagkantaar an snoepe. De geest... ja, die was best, maar die hielde ze d'r in met een eindje touw, want er ware d'r wellis, die hun achtergevel tegen de kribbe gooiden en tja, dan was het rats- salderé. Ongevoelig voor de Lijfstraf Of Oome Jan dat zélf ook wel eens... Nou, ze beweere in Nieuwediep van me, dat ik ongevoelig was voor de lijfstraf en dat ze me tenslotte als hopeloos geval maar ontslagen hebben, maar dat is je vuilste laster. Dan had ik nou zeker me brevetten gehad?? Maar dat ik welderis een haal over m'n zuiger kreeg, en aan de Jacobsladder bungelde... nou ja, dét hoorde er bij Een neef van Oome. die het gesprek mee- aanhoort, informeert: „Zeg Opa, is het waar, dat ze je ook 's gekielhaald hebbe...?", waar op Opa woedend snouwt: „Bé-je heelemaal zestig knul... hoe haal je in de herses... dat was al lang niet meer in de mode. Dat was niet geraffineerd genoeg meer... Nee, op het rooster deje ze dat. Ze bonden je teuges het wand op, zoo met de achtergevel tegen een Jacobsladder, 2 man hielden je handen van boven vast en van onderen bonden ze je met touwen. Je broek mog je aanhouderNou, en dan kwam de commandant erbij met den pro- voostgeweldiger en z'n vlaggetje en de dokter en daar ging ie van ratsé ratsé. Met zoo'n vuil end takeling met een knoop d'rin. En ze zei den d'rbij „In naam des Konings" met met een sloegen ze dat je kromp. Assie van je zelleve gong hield de pil een spiegeltje voor je snuffert en as je de boel niet verlakte douwde ze een flessie met rommel onder je neus. Gebeurde het tweemaal, dat ze je posi tieven wegsloegen, dan was de voorstelling afgeloopen en ging je naar de ziekenboeg. Hoeveel je kreeg...?? Nou, da was ongelijk. Net zooveul als de commandant d'r in z'n vessiezak had...! Oome Jan staart voor zich uit. Trekt aan z'n pijpje en is ineens met z'n gedachten ver weg. Duizenden mijlen misschien hiervandaan. Een zwerver van zee tot zee. „Of ik veel meegemaakt heb... zou ik denke. Maar dat wil ik niet in de krant heb ben. Da's allemaal toch al verjaard. En daar komen een serie avonturen, die inderdaad on geschikt rijn voor de krant, omdat je ze zou moeten coupeeren en daar er dan de pointe uit is. We hooren hoe Oome Jan op Curagao aan het passagieren ging van de „Van Galen", en hoe ze een vlet meenamen, en bij de zwart jes de boel op stelten hebben gezet. En van de warme ontvangst na 3 dagen... En van de stormen op alle wereldzeeën., als Oome Jan, toen nog een koene knaap, hoog op het kluivershout zat, en schreeuwde tegen den storm, hem uitlachte... Jan Sturk... een kerel, die het leven lustte... het tartend uitdaagde, keer op keer. En won...- Atjeh En zóó was Oome Jan matroos bjj de Marine en hij werd een goed matroos, mede door den provoost geweldiger, en al z'n avonturen, en het ranzige spek, Totdat in '72 de Djambi bij Atjeh lag en de oor log uitbrak met de inlandsche hoofden. Het verhaal wordt ernstiger. Oome Jan ge baart plastisch alles uit... slaat met z'n vuist, accentueerend, op tafel. En hy vertelt dat er 4000 kolonialen uit het Moederland kwam en dat ze het stoute stukje uithaalden om te debarkeeren, weliswaar onder dekking van de batte rijen der „Djambi", maar onder een hagel bui van kogels der Atjehers. „Wat een tijd... wat een tyd...", zegt Oome Jan. „Wat vochten die Maleiers. Het kon ze geen steek schelen, of ze op de bajonetten inliepen of een kogel in d'r ransel kregen. Dat rijn voor derlui heilige oorlogen. En die 16- duimers van ons... nou die lieten d'r wat de kraaienmarsch slaan. Ik zelf ging ook al den eersten dag aan land. Nog zie ik die jonge adelborst staan, rechtop. En die schreeuwde: roei op kerels...!! En nét dat ie 't zei... daar schoot zo'n zwarte op 'm, pal in z'n borst. En zóó lag ie in de kali. En aan wal, daar werd gevochten op leven en dood. lederen avond moste we kuile graven en daar gingen ze dan bij 100 tegelijk in. Dat moest vanwege 't klimaat. Anders had je zóó een dood-ziekte. En ze huisden maar in de bosschen, de kerels En ze konnen zoo zacht sluipe, dat de ze door 4-dubbele wachten heen kwamen. Dan lag je te maffe in carré in 't bosch, maar toch werden er nog gemold, door die klewanglui. Ja, ik heb die heele oorlog meegemaakt, maar ik leef nog. De kolonialen vielen bij zwermen en ik zie nog die rijen klamboes, waarop ze aan boord getransporteerd werden, want hospitalen bestonden er niet. En dat alles in de kwaje moesson. De een zonder arreme... de ander met één poot... de derde met en Oome Jan doet een kiertje van z'n realistische vocabulaire open... En hij vertelt van de stukken die de kolo nialen bult maakten op de „nikkers" en waar van ze later fjjn medaille's geslagen hebben. Medailles en ontslag. Maar die kreeg Oome Jan pas een paar jaar na den oorlog, toen hij, nog bij de Marine, in de West lag. 2 Medailes... de Kraton-medaille en het Eerekruis... plus de brevetten. 2 in getale... In '77 heeft Oome Jan de Marine verlaten. We zien de ontslagbrief, imponeerend docu ment, zoowel door grootte en vorm als door de weervlekken erop. De ontslagbrief... van Hr. Ms. Schroefstoomschip „Van Galen", op den 31. December 1877 geteekend met zwieri- gen haal door den commandant: kap. luit. ter zee H. P. Koning. Nou siet U zellef, zegt Oome Jan. Ben ik weggejaagd, ja of nee. 't Zou me gebeurd zijn..." Rare voyagiëen. Van de Marine is Oome Jan overgegaan ter koopvaardij. Hij nam dienst op een 3-mast bark en zeilde er mee de wereld door. Om de Noord en de Zuid. Alle wereldzeeën op ontel bare booten. Van Quibeck naar de Noordkaap en van de Lofodden naar Stormkaap. ,,'t Beviel me best, zegt Oome Jan, je ver diende 30 pop in de maand plus de kost en dat gong voor die dagen wel. Rare reizen... o, hopie. Daar had je nou die keer dat ik monsterde in Londen en uit Cardiff voer met de „Bengalen", zoo'n stoomkist al. We hadden kole voor Port Said aan boord en gingen leeg door naar Alexandrië. Daar moste we toen vodde la je..." „Vodden...???" „Nou ja, stukgoed, dat ZIJN toch vodde!" Maar met die vodde kwammen ook 800 Mexicanen aan boord... „Mexicanen? „Ja, van die kerels, die an die kei in Mekka gaan snuffelen, en DAT was me toch een consternatie. We hebben ze 14 dagen aan boord gehad. Eten hadden ze niet en kleeren nog minder. En vuil dat ze waren... Oome Jan schiet nóg in den lach als hij er aan denkt. Vuil... meneertje, dat had U ereis motte zien. Ze zatte onder de vlooie en wandluize en ze deje niks as derlui krabbe en jeuke. Brrr. Ja, dat was me een reissie. Afijn, ik kwam wel weer in Londen terug en vandaar nam ik een overstappie naar Mokum en toen zat ik zóó in Nieuwediep. En Oome vertelt verder van z'n avonturen. Hoe hij, gaande om den Noord, in het Kattegat een vlet oppikte met schipbreukelingen. Die waren van de „Drie Gezusters" uit Harlingen onder kapitein Ruig. De schuit zelf vonden ze later, al bijna gezonken. Ik heb 'r nog drie gulden voor gehad, zegt Oome Jan, maar de ouwe zeker wel 100. Dan zegge ze; d'r mot onderscheid zijn..." Bijna een eeuw. Zóó was het leven van Jan Sturk. Jan Sturk, die nu 85 jaar is en langs de haven loopt, met z'n honderdduizend herinne ringen aan een kleine eeuw. Vele jaren een zwerver van land tot land, bekend op alle wereldzeeën. Aan den Buitenkant van Nieuwediep kennen al de waterrotten, alle havenbeambten, lood sen, stuurlui en visschers hem. Mogen hem graag, omdat hij nog beschikt over een hel deren geest, geen zeurpiet is. En daar vernamen wij, dat hij de eenige in dat noordelijk stukje Holland is, die vergun ning heeft officieel in de haven te mogen dreggen. Helaas, ook dat brengt weinig of niets meer op, zoodat Jan Sturk thans op zijn 85sten jaar moet rondkomen met een inkomen van ...6 gulden in de week, zijnde de totale som van ouderdomsrente en armbestuur. Oome Jan vertelde het ons. Dat het niet veel was en dat ook HIJ moest leven. „Ik moet me toch scheren, ik heb m'n schoenen en af en toe een plukkie tabak. En m'n schoonzuster, bij wie ik inwoon, die heeft 't ook niet breed. Nou heb ik al 's gedocht om me begrafenisfonds op te zegge, maar dan mot ik van de arreme begraven worden en dat doe ik niet... Jan Sturk... 85 jaar, 2 medailles, een leven van hard werken... 6 gulden in de week en 10 gulden per jaar van de Marine. Daar zit tragiek in... WIERINGERWAARD Witte Kruis-vergadering. op Vrijdagavond in het lokaal van den heer R. Breed, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Aanwezig 15 personen, w.o. 2 dames. De bijeenkomst welke tegen half acht was uitgeschreven, werd om 8 uur met een woord van welkom geopend. Voorzitter herdenkt het feit dat de heer D. Sleutel j.l. Zaterdag gedurende 25 jaar ais secretaris-penningmeester van onze af- deeling heeft gefungeerd. Het is, zegt spr., lot den jubilaris, een mijlpaal geweest, wel ke u hebt bereikt. Uw werkkring is begon nen toen u nog aan den Barsingerweg woon de. Behalve deze functie heeft u nog ver scheidene anderen vervuld, n.1. armvoogd, secretaris van den polder. Hieruit blijkt wel dat u zeer veel voor de gemeenschap heeft gedaan en wel met volle toewijding. Ik ge loof de tolk te zijn van alle leden, wanneer ik u hartelijk geluk wensch en de hoop uit spreek dat u nog vele gezonde jaren zult mogen beleven. Daarna overhandigde de voorzitter aan den heer Sleutel als blijk van waardeering een wandelstok met inscriptie „1912—1937 secretaris Witte Kruis". Tevens werd aan mevr. Sleutel een bloe menmand aangeboden. De jubilaris bedank te met enkele woorden voor deze attentie. Van het hoofdbestuur was een telegrafi sche gelukwcnsch ontvangen cn eveneens van de afd. Anna Paulowna. (Applaus). Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Geerligs te Oudesluis dat hij bereid was om gedurende de winter maanden ijs te leveren tegen f 10 per jaar. Voorheen was dit f 20, doch omdat we in de zomermaanden ijs van de zuivelfabriek de Volharding kunnen krijgen, hebben we alleen in den winter den heer Geerligs noo- dig. Het contract zal overeenkomstig wor den gewijzigd. Van de commissie van Malariabestrijding werd een verzoek ontvangen om een finan- cieele bijdrage. Besloten werd f 5 bij te dra gen. Werd nog medegedeeld dat door het be stuur een nieuwe closetstoel is aangekocht. Volgend punt is herziening statuten huis houdelijk reglement in verband met het feit dat de koninklijke goedkeuring opnieuw moet worden vastgesteld. Van het Hoofdbe stuur is een nieuw model ontvangen, welke in zijn geheel werd voorgelezen. De verga dering ging accoord met het voorstel van het bestuur om de statuten aldus vast te stellen en hierop de koninklijke goedkeu ring te vragen. Uit het jaarverslag noteerden we dat het ledental is gestegen tot 304. In October werd een cursus gehouden voor ziekenzorg, waar aan door 30 personen werd deelgenomen. Uit het magazijn werden 179 artikelen uit geleend. De rekening van den penningmees ter nagezien door de heeren Ilofsté en H. Sijbrands was in orde bevonden. Met inbe grip saldo vorig jaar ad f 24.06 hadden de ontvangsten bedragen f 772.17, uitgaven f 698.91, alzoo batig saldo f 73.26. De begrooting werd in uitgaaf en ont vangst vastgesteld op een bedrag van f 493.26 De heer Ilofsté als commissielid tot het nazien der rekening had opgemerkt dat het salaris van den magazijnmeester f 35.45 be droeg en zou dit willen verhoogen tot f 50. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Als bestuursleden moesten af treden de heeren C. R. Blaauboer; Chr. v. d. Kolk en J. van Ham niet herkiesbaar. Gekozen werden de heeren Hofsté, Sijbrands en Peereboom. Door den voorzitter werd verslag uitge bracht van de gehouden algemeene verga dering. Bij de rondvraag wil burgemeester Kaan nog even terug komen op het jubileum van den secretaris en zich geheel aansluiten bij de woorden van den voorzitter. Ook Dr. de Vries en de heer Jb. Kaan roemden den jubilaris. De heer Sleutel bedankte. Ten slotte ïegde de voorzitter de aftreden de bestuursleden dank voor hetgeen zij in het belang van het Witte Kruis hebben ge daan en sloot onder dankzegging het offici- eele gedeelte, waarna men op verzoek van den jubilaris, onder het genot van een glas wijn nog een poosje gezellig bijeen bleef. Wij willen aan 't slot van dit verslag nog meedeelen, dat de heer Sleutel ook sinds 27 jaar secretaris is geweest van de P.O.C. Landbouw Onderlinge; 22 jaar secr. van de H.M. v. Landbouw, 15 jaar penningmeester van de Ring van boerenleenbanken en 20 jaar kassier van de Boerenleenbank. WIERINGEN VERVOER ARBEIDERS WERKVERSCHAF FING Ingaande 29 Maart a.s. geldt voor het vervoer van arbeiders naar en van de werk verschaffing weer de z.g. „zomerregeling" en wel tot en met 13 November d.a.v. De nieuwe regeling is als volgt: De arbeiders dit dagelijks meer dan 2 X 20 km. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen dienen in den regel geheel voor rekening van de Over heid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeiders die dagelijks 2 X een af- van 15 tot 20 km. naar en van de werkver schaffing hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van f 1.- (een gulden) per man en per week. De arbeiders die dagclijksch 2X een af stand van 10 tot 15 km. naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen, ont vangen 50 cent (vijftig cent) per man en per week. Voor afstanden welke minder dan 2X 10 km. bedragen, wordt geen vergoeding gege ven. BOUWVERGUNNINGEN Bouwvergunning is verleend aan den heer J. J. Bosker, tot het oprichten van een ga rage achter zijn woning in de Elftstraat. Aan den heer C. Lont Jz. tot het bouwen van een woonhuis in de Kerksteeg te Den Oever. BURGERLIJKE STAND 27 Fcbr.12 Maart 1937 Geboren: Egbert Frouwinus, zoon van K. Klein en A. Stevens; Roelofje, zoon van R. Mast en I. Bus; Klaas, zoon van J. Greijda- nus en van J. Geidanus; Johannes, zoon van Th. Conijn en A. Poppen; Tine Maartje, dochter van G. Omis en J. E. Bakker: Trijn tje, dochter van N. D. Lont en A. Kcijzcr; Bonne, zoon van S. ten Kate en R. Westra. Ondertrouwd: E. Stubbe en J. Westerbeke. Gehuwd: Simon Wilms en A. C. Brinkman Overleden: Evert Kuit, m. 44 jaar, zonder beroep; M. ten Bokkel, m. 54 jaar, echtg. v. C. Tijsen; M. Mulder, vr. 71 jaar zonder be roep; te Alkmaar J. Bontes, vr. 54 jaar echt- genoote van J. A. Siesling. LANGEND1JK DE HEFFINGEN OP IN DUITSCHLAND INGEVOERDE KOOL De heffingen op de in Duitschland inge voerde kool zijn de laatste tijd aanmerkelijk gestegen. Voor het tijdvak van 1 Maart tol 14 Maart waren ze resp. voor roode kool R. M. 2.40 en witte kool R.M. 1.55, alles per 100 kg. Dit vormt voor den uitvoer naar Duitsch land een groote belemmering. Het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland heeft zich tot den Minister van Landbouw ge wend met een verzoek, om er op aan te dringen, dat tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk ook ten aanzien van deze heffingen een rege ling wordt getroffen, waardoor de invoer- inogelijkheid voor onze producten in Duitsch land en de volledige uitputtingsmogelijkheid der ons toegekende betalingscontingenten wordt verzekerd. Momenteel wordt n.1. over de vaststelling van deze heffingen geen overleg gepleegd tusschen de beide landen, hetgeen volgens het C. B. in strijd is met de tusschen Nederland aangegane handels overeenkomst. Op deze wijze worden de invoerrechten zonder overleg zoo ongeveer verdubbeld, waardoor de uitvoer voor een zeer groot deel onmogelijk wordt gemaakt. NOORD-SCHA RW OUDE SCHAKEN De uitslag van de gespeelde competitie wedstrijd van „Schaakmat" was: Wit Zwart. H. Kuiper—M. Kuilman 9—1 J. HeidsmaJ. Kroon 01 P. de RuiterJ. Klinkert 01 C. WitsmeerK. Bierman Th. de Bruin—N. Kaan 0—1 D. Butter—M. Kuilman 0—1 J. Kamper—G. van Loenen 10 H. GroenM. Rootjes 01 G. Keppel—C. Bakker 0—1 J. Bouwens—J. Kamper 1—0 P. KastenP. Blom 01 P. de RuiterJ. Molenaar 01 G. KeppelH. Kramer 01 TITELWEDSTRIJDEN NED. KOLFBOND. Zondag werden in de kolfbaan van den heer P. Kramer de titelwedstrijden, uitge schreven door de P.P.C. van den Ned. Kolf- bond, beëindigd. Dezen laatsten keer ging het o<m den Keizerstitel. Van een twintigtal clubs waren kolvers aanwezig, die elkander den titel betwistten. Er werd met veel ani mo en onder groote belangstelling gekolfd. De uitslag was voor Gummi: 1. A. Houter, Venhuizen, 200 p'. 2. P. Gelder. Oudkar spel, 198 p; 3. K. de Vries, Hoogkarspel, 192 punten. Voor sajet was de uitslag de volgende: 1. J. Schenk, Barsingerhorn 178 p; 2. H. Ero, Koog a.d. Zaan 167 p; 3. J. Leguit Krom menie. 161 punten. De heer J. Schenk heeft met een toepas selijk woord de prijzen (voor hem zelf deed dit de heer Mallckotc) en dankte allen, die hebben meegewerkt om de wedstrijden zoo uitstekend te doen slagen. W ARMENHUIZEN Aan de veiling werd verhandeld in: Febr. 1937 Febr. 1936 Roode kool 1.316.850 kg. 656.900 kg. Gele kool 523.350 kg. 174.750 kg. D.W. kool 860.825 kg. 285.825 kg- kg. Uien 99.475 kg. 111.450 Peen 27.425 kg. 31.175 kg. Nep 125 kg. Aardappelen 250 kg. 1.700 kg. Savove kool 1.275 kg. Bieten 5425 kg. 5.475 kg- Rammenas 850 kg. De omzet bedroeg in Februari 1937 f 42.484,86 tegen f 78.837,76 in Februari 1396. De Kogge zorgt zelf voor het toe zicht bij het uitdiepen van den boezem, 22 Maart a.s. begin nen de werkzaamheden. Reke ning en begrooting. Vergadering met Hoofdingelanden op Za terdag 13 Maart 1937, 's namiddags om 2 uur, bij den lieer A. de Graaf te Barsingerhorn. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, dijk graaf, secretaris-penningmeester de heer P. Hopman. De vergadering is voltallig. Na opening volgt lezing en vaststelling der notulen. Ingekomen is o.a. van Ged. Staten bericht, dat is goedgekeurd het besluit tot -het aan gaan van een geldleening van ten hoogste f7000.—, voor liet uitdiepen van den boe zem en ook het besluit tot het aangaan van een geldleening tot een bedrag van f2500. voor het aanbrengen van een tandwielkast aan het gemaal te Kolhorn. De bijdrage van dit Waterschap in de kosten van den kanalenaanleg is over 1935 vastgesteld op f737.84, welk bedrag werd voldaan. Van den Minister van Sociale Zaken kwam een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat de bepaling, waarbij de dagelijksche leiding van het uitdiepen van den boezem in han den van de Ned. Heidemaatschappij wordt gelegd, komt te vervallen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelt de Voorzitter mede. dat dit voor het Waterschap geen extra onkosten mede brengt. Wat het uitdiepen betreft, zegt spr. voorts, dat hij een conferentie heeft gehad met den Secretaris van den Bond van Waterschap pen. Spr. kan dan mededeelen, dat 22 Maart met de werkzaamheden zal worden begon nen, voorloopig met 15 man onder leiding van een ploegbaas. Van de Provincie is toe stemming gekregen de bagger naar haor ter reintje bij de Hemme te brengen. Wat de werkzaamheden aan het gemaal te Kolhorn aangaat, van Ir. Pleyte heeft spr. bericht ontvangen, dat Werkspoor kans ge zien heeft de technische moeilijkheden te overwinnen. De rekening 1938. Aan de orde komt de rekening over 1936; de inkomsten met inbegrip van het batig saldo 1935 ad f 1840.89, zijn f 18.891.81, de uit gaven f 17.864.60, batig saldo alzoo I827.2L Verder is er een buitengewoon saldo van f 200.dat rentegevend moet worden be legd. Onder dankzegging aan den penning meester voor zijn richtig beheer, wordt de rekening aldus vastgesteld. De begrooting 1937. Deze sluit op een bedrag van f22.781.30, de post onvoorzien bedraagt f 176.37, terwijl de omslag blijft gehandhaafd op een bedrag "an f3.50 per H.A. De rondvraag. levert niets op; sluiting volgt onder dank zegging.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5