•1 Engelsch verkeers vliegtuig verongelukt Sir Austen Chamberlain overleden Britsche legerbegrooting ingediend RIJKE N» KOOPE H bi C LOEI II HOLLANDS NOORDERKWARTIER DAGBLAD VOOR Mussolini in Lybië Buitenlandsch Overzicht De arbeidsonrust in Amerika WOENSDAG 17 MAART 1937. 80e Jaargang. No. 10214. Uitgav* der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. EEN GROOT BRITSCH STAATS MAN HEENGEGAAN. Sir Austen Chamberlain is gisterenavond op 73-jarigen leeftijd in zijn woning te Lon den overleden. Reeds eenige dagen was Sir Austen door een aanval van spierrheumatiek gedwongen het bed te houden. Gisterenmorgen gevoelde hij zich juist iets beter en om zes uur gister middag stond hij zelfs op, om zich naar zijn bibliotheek te begeven. Plotseling evenwel kreeg hij een hartaan val en overleed slechts enkele minuten la ter, zonder nog tot bewustzijn te zijn geko men. Diepe ontroering in het Lagerhuis. Het bericht, dat sir Austen Chamberlain plotseling aan een hartaanval is bezweken, werd in het lagerhuis met een diepe ont roering vernomen. Bij alle partijen veroor zaakte het droeve nieuws een hevige con sternatie. De emotie zou niet heviger zijn geweest, indien de overledene in het lager huis zelf bezweken was. Alle lagerhuisleden, geen partij uitgezon derd, waren steeds vol waardeering voor sir Austen. Zelfs bij zijn politieke tegenstanders genoot hij de grootste achting. Vijanden had hij niet, in geen enkele partij. Algemeen was men in de wandelgangen onder den indruk van dit overlijden. Het land zal rouwen over dezen doode en het verlies zal zwaar val len. Morgen zal 't lagerhuis den doode 'n laat ste hulde brengen en zullen Baldwin, Attlee en Archibald Sinclair woorden wijden aan zijn nagedachtenis. De figuur van den overledene. Met het heengaan van Sir Austen Cham- berltin heeft Engeland een van zijn grootste en meest gezaghebbende staatslieden der •laatste jaren verloren. Austen Chamberlain is den 16den Octo- ber 1863 geboren als oudste zoon van Joe Chamberlain, die gedurende den Boerenoor log minister van koloniën was. Zijn oplei ding genoot hij te Rugby en Cambridge (Trinity College). Zijn opvoeding week in zooverre van de in Engeland gebruikelijke af, dat hij een deel van zijn studietijd in Duitschland door bracht. Toen hij zijn studiën voltooid had, viel het hem, daar zijn vader intusschen tot groot aanzien was gekomen, niet moeilijk via zijn lidmaatschap van het lagerhuis, waarin hij in 1892 voor de eerste maal geko zen werd, snel op te klimmen langs de maatschappelijke ladder. In de conservatieve kabinetten van zijn tijd was hij van 18951900 civiel lord der Enorme geestdrift onder de in- heemsche bevolking. Voordat Mussolini Bengasi verliet, heeft hij nog eenige bezoeken ge bracht aan de werken, die daar de laatste jaren zijn uitgevoerd. Om 9 uur gisterochtend verliet hij het re- geeringspaleis en begaf zich eerst naar de kapel, waarin de gesneuvel de fascisten zijn bijgezet, waar hij in vroom gepeins verzonken bleef voor de marmeren plaat, die de namen vermeldt van deze verdedigers van de fascistische revolutie. Vervol gens begaf hij zich, toegejuicht door een tallooze menigte, die aan weers zijden langs den zeeweg stond ge schaard, naar hotel Bereni.ce, een gebouw, dat zoowel door schoonheid als door inrichting uitmunt en krachtig meewerkt tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Van het hotel begaf Mussolini zich naar 't huis van de fasci, waar de jeugdorganisa ties van de partij en de Arabische jongens yan den lictorenbundel stonden opgesteld. Vervolgens begaf de duce zich naar de kathedraal, waar de bisschop hem ontving. Mussolini bezocht vervolgens de kazerne Hetzel, het centrum van de gemotoriseerde troepen, die hij schouwde. Bij het vertrek uit de stad reed de stoet 'door het Lictorenbosch, dat rijk is aan aca cia's en eucalyplen, naar de kust, waar de duce zich inscheepte op een kleine bark voor een bezoek aan de grotten van de Lethe, de legendarische rivier, waarop overigens ook andere landen aanspraak maken. De grot ten zijn bijzonder schoon vanwege het merk waardige lichtspel, dat het water allerlei kleuren geeft.. Bij zijn terugkeer aan den vasten wal reed 'de duce naar het militaire vliegveld van Benina, op 24 K.M. afstands van Bengasi, dat bijzonder ruim is aangelegd en over een uitgebreide technische organisatie beschikt. Hier genoot de duce een eenvoudige lunch. In de streek van Suani Ticca stond weer een groote inlandsche menigte, die den duce zakken gerst, rijst en suiker aanbood. Af- deelingen kameelruiters en woestijnbewo ners op kleine paardies gezeten. AUSTEN CHAMBERLAIN. admiraliteit, van 1900—1902 onderstaats secretaris van financiën van 19021903 post meester-generaal en tot 19Ö6 secretaris van de schatkist. Tegelijk met het geheele conservatieve ka binet trad hij in laatstgenoemd jaar af en wijdde zich daarna aan de beweging der be schermende douane-tarieven, welke door zijn vader indertijd in het leven was geroepen. Eerst gedurende den wereldoorlog maak te hij weder deel uit van een kabinet en wel in 1915 als staatssecretaris voor Indië. Als zoodanig werd hij heftig becritiseerd wegens zijn gebrekkige leiding van den veldtocht in Mesopotamië. In verband hiermede trad hij in 1917 weder af. In April 1913 maakte hij wederom, toen als minister zonder portefeuille, deel uit van het kabinet. Na den wereldoorlog was hij in het ka- binet-Lloyd Gcorge van 1919—1921 kanselier van de schatkist en tot 1921 leider van zijn partij in het lagerhuis. In 1925 vonden onder zijn leiding de on derhandelingen plaats over het. Westelijk veiligheidspact, welke in October 1925 te Lo- carno werden beëindigd. Op het banket, dat naar aanleiding van de onderteekening van het Locarnopact in de Guildhall werd gegeven, dronk Chamber lain met den naast, hem zittenden Duit- schcn ambassadeur Sthamer uit den histo- rischen „liefdesbeker" en verklaarde in de redevoering, welke hij daarop hield, o.a.: ,Ik heb vanavond met den Duitschcn ambassa deur uit den liefdesbeker gedronken. Mo gen onze naties morgen doen, wat hij en ik hedenavond gedaan hebben." Chamberlain heeft steeds de politiek van zijn land geleid in de richting van het sinds den oorlog ontstane contact met Frankrijk, waar hem tijdens zijn aanwezigheid te Pa rijs op 31 Augustus 1927 het „Gouden Boek van Frankrijk" werd overhandigd. hier tevens den duce. Het hoofd der Cabylen hield een toespraak, waarin hij gewaagde van de dankbaarheid der Mohammedanen voor het groote keizerlijke Italiaansche op perhoofd, wicn hij verzocht zijn vriendelij ken groet over te brengen. Onder groot gejuich zette daarop de auto zijn weg voort, een heel eind gevolgd door de galoppeerende ruiters. Maar reeds kwam een nieuwe talrijke groep inboorlingen in het zicht. Ook hun hoofd hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat men in deze stre ken, nooit een vrede en rust als thans had ge kend. Zoo ging het voort, telkens en telkens weer ontmoette men troepen Arabieren, die getuigden van hun dankbaarheid en trouw aan Italië, tot men kwam in Ghimines, een groot boerendorp, waar de stoet, door een eerewacht van bereden Mehari's omgeven, begroet werd door een geweldige menigte. Ook hier weer hield het. hoofd der Caby len een toespraak, waarbij hij o.a. zeide: „Wij begroeten den overwinnaar van den ne gus en al onze vijanden. Wij groeten den man, die orde, rechtvaardigheid en gezag heeft gebracht". In Elmagrum herhaalde zich de ontvangst weer. Overal was de geestdrift enorm. Op 20 K.M. van Agedabia weer een in landsche menigte. „Gij zijt edelmoedig zelfs, wanneer gij afwezig zijt", zei haar hoofd. „Zoodra uw komst werd aangekon digd, zond God ons regen na een langdurige periode van droogte". Te Agedabia werd de duce begroet door een lange reeks trotsche inlandsche ruiters op rijk opgetuigde kamcelcn. Van hier ging het naar de Arae Philaeno- rum. Sirte komt naderbij, het terrein wis selt van aanzien, weldra bevindt de stoet zich in eindelooze zandvlakten, de zon is ondergegaan. En dan doemt plotseling voor den stoet de triomfboog op, die door zoek lichten wordt beschenen. De duce stapt uit zijn auto en gaat te voet naar den boog toe die zich fier welft over den grooten weg. Op de poort zijn twee tafelen aangebracht, waarin de woorden gebeiteld zijn, die Mus solini heeft gesproken hij de stichting van het imperium: „De eerste étappe van onzen weg is bereikt. Wij zullen in vrede voort gaan. dc taak tegemoet die ons morgen wacht en welke wij het hoofd zullen bieden met onzen moed, ons vertrouwen, onzen wil." En: „Het Italiaansche volk, dat met zijn werk zijn imperium heeft geschapen, zal het bevruchten met zijn werk en het tegen elkeen met de wapens verdedigen." In een tent te midden van de zandduinen ',nn ee^lit doorgebracht.. VERBETERING VAN DE PO SITIE DER MILITAIREN ELK REGIMENT KRIJGT EEN GEMECHANISEERDE AFDEE- LING. Minister Duff Coopcr heeft giste ren in het Lagerhuis de legerbe grooting ingediend, die uiteraard hooger is dan het vorige jaar. In de toelichting wees de minis ter op de grootere verantwoordelijk heid, die ook thans het leger moet dragen bij de verdediging des lands waaruit de verhooging van de uit gaven voortspruit. De meeste kosten komen voort uit de mechaniseering der onderscheidene regimenten en de oprichting van twee aparte tank regimenten, één voor het moeder land en één voor Egypte. De nieu we lichte tanks hebben uitstekend aan de verwachtingen beantwoord en de voorziening van ieder regi ment met een gemechaniseerde af- deeling zou in den loop van dit jaar haar beslag nog krijgen. Dc recrutccring voor de territoriale troe pen was, ofschoon nog niet; heelemaal vol doende, toch van dien aard geweest, dat er thans 15.000 minderen en 860 officieren meer in dienst waren dan op 1 Maart 1936. Voor den nieuw opgerichten civielen lucht- afweerdienst was de belangstelling der be volking zeer groot en in alle districten be schikte men reeds over de noodige manschap pen, die thans geoefend worden, zonder hun beroep in het burgerlijke leven te be hoeven vaarwel te zeggen. De klachten, dat de regcering den dienst in het gewone leger niet aantrekkelijker maakte, waren voor 'n deel gegrond geweest en daarom had spr. DUFF COOPER de volgende maatregelen genomen: de sala risvermindering van 2 V: procent, van 1928, wordt met ingang van 1 April teruggenomen na afloop van den vrijwilligen dienst van 6 jaren zal een soldaat op staatskosten een der oefencentra voor burgerlijke beroepen kunnen bezoeken, het zevende jaar van den dienst in Indië wordt afgeschaft en na hun repatrieering zullen de soldaten nog 3 maanden hun soldij ontvangen, om in dien tijd naar een burgerlijke betrekking te kunnen uitzien, zonder dat zij financieel dadelijk vastloopen; de maaltijden in dienst worden van 3 op 4 per dag gebracht en in de cantines zal weer natuurboter in plaats van margarine gebruikt worden; er zal een half uur meer vrijen tijd in de inessrooms gegeven worden en alle kampementen en ba rakken worden voorzien van flinke ont span ningsruimten met radio-installatie. Op deze wijze hoopte dc minister het En- gelsche leger zoowel in instructief als in humanitair opzicht nog beter geschikt te maken voor het vervullen van zijn hooge taak: het bewaren van den wereldvrede en. zoo noodig, de verdediging des lands. Debat. In het debat zeide de arb.-afgevaardigde Lawson, dat de regeering zich door de „dol lemannen op het vasteland" tot deze buiten gewone uitgaven had laten drijven, in plaats van de belofte van ontwapening na te ko men. De arb.-parlij zou altijd bereid zijn. uitgaven te bewilligen voor de verdediging van het vaderland, maar niet voor zuiver militaristische doeleinden, waarvan het de fensie-program wemelde. Snr. schreef de moeilijkheden hij de recruteering voor Niet gewone leger toe aan het inferioriteits complex. dat den soldaten als vanzelf werd bijgebracht, omdat ze nooit een behoorlijk gesalarieerde positie konden venverven. Een nationaal-lilwaal diende daarna nog een motie in, om de reorganisatie van het leger ernstiger ter hand te nemen en in dc eerste plaats een hetere soldij te garandee ren. Over deze motie was men te elf uur nog aan het delibereeren. Dc Fransche regeering boekt een succes De eerste inteckeninq voor de Defensielecninq een succes. In ons overzicht van Maandag hebben we geschreven dat de eerste dagen van deze week voor de Fransche regeering van groot belang waren, omdat dan zou blijken of het experiment van de regeering zou sla gen. Blum, de Fransche minister-president toch. had een totale koersverandering in gesloten ten opzichte van het kapitaal, dat, naar men weet, hij milliarden de grens over gegaan was. omdat men het niet veilig waande onder het huidige bestuur. Blum, die dc gevolgen van deze kapitaalvlucht on dervond, heeft toen verschillende conces sies gedaan, zoodat de kapitalisten weer bewogen werden vertrouwen in de regee ring te stellen. Of zijn beroep op het kapi taal ingeslagen was, moest nu blijken uit de dezer dagen uitgeschreven „Defensie leening". En de inschrijving voor deze lee ning is een succes geworden. Op den eer sten dag van inteekening werd het bedrag van dc eei-ste tranche ruim overschreden en gisteren werd een tweede tranche uitge geven. De communisten meesmuilen. Zij zijn het natuurlijk niet eens met de politiek van Moeilijke dagen voor de industrie. Het groote aantal stakingen, wel ke zich over geheel Amerika uit breiden, doet de Amerikaansche in dustrie een harer moeilijkste pe riodes in haar bestaan doormaken, zegt Un. Press. Bij de Chrysler-fa- bricken in Detroit zijn 80.000 arbei ders tot werkloosheid gedoemd. 12 duizend arbeiders bij de Hudsonfa- brieken te Detroit en 3000 bij de Reo- fabrieken te Lansing. Te Chicago staken duizenden taxi chauffeurs. Deze staking is boven dien overgeslagen naar Toledo, waai de geheele taxi-dienst stil ligt. Tweeduizend bedienden van een viertal hotels te Detroit zijn even eens in staking gegaan. Bij de Briggs Manufacturing Company zijn 19.000 arbeiders tot werkloosheid ge doemd tengevolge van de stakingen bij Chrysler- en Hudsonfabrieken. Te Detroit zijn 4000 chauffeurs van vracht auto's in staking gegaan, waardoor het vrachtverkeer binnen een straal van 700 mijlen volkomen is stilgelegd. Verder staken 900 arbeiders bij de Bot ton Works te Auburn. Zij hebben gister de fabrieken verlaten, toen hun eisch inzake loonsverhooging niet werd ingewilligd. Honderden bedienden van eenheidsprij- zenwinkels te New York zijn een staking met-gekruiste armen begonnen. Daarbij komen waarschijnlijk nog circa 84.000 houtbewerkers in het gebied van Britsch-Columbia tot Zuid-Californië, die elk oogenhlik in staking kunnen gaan, indien hun eisch inzake een loonsverhooging van tien cents per uur niet wordt ingewilligd. Intusschen wordt onder 117.000 arbeiders van de Canadian Raihvav Companies een stemming gehouden, of zij tot een algemee- ne staking zullen overgaan, indien hun eisch, dat een loonsvermindering van tien pi'ocent. wordt ingetrokken, niet wordt in gewilligd. De stakingen-met-gekruiste-armen brei den zich eveneens meer en meer uit. Zeven bedienden van de Potato Chip Company staken met gekruiste armen en eischen. dat een ontslagen collega weder in dienst wordt genomen. De „sit down strike" van de arbeiders der Pennsylvania Association voor blinden duurt nog steeds voort, terwijl de stakings koorts zich zelfs meester maakt van school kinderen. studenten, warenhuisverkoopsters, arbeiders van zaagmolens, caddies en lift- jongens. Lewis gaat door. Terwijl het grootste gedeelte van de 500.000 staalarbeiders zich gereed maakt dc tweede loonsverhooging in den tijd van 4 maanden in ontvangst te nemen, heeft John. L. Lewis, de leider van het comité voor in- dustriecle organisatie onderhandelingen aan geknoopt met vertegenwoordigers van dc Carnegie Illinois Steel Corporation. De besprekingen zijn gisteren begonnen. Chrysler-stakers besluiten de fa. brieken niet te ontruimen. Tengevolge van een staking van kcllners hebben de directies der vier grootste hotels der stad Detroit Cadillac, Leiand, Staler en Port Shelbv zich genoodzaakt gezien, baar ondernemingen te sluiten. De zes duizend stakers, die nog steeds negen Chryslerfabrieken bezet houden, hebben besloten, den eisch van den rech ter om de werkplaatsen op zijn laatst 17 Maart te ontruimen, niet in te willigen. Blum, maar bij de socialisten is verheuging over het regeeringssucces. Het volksfront herademt, schreef de N.R. Crt. gisterenavond, de markante, ietwat re volutionaire figuren, die de groote gangma kers van dc volksfrontpolitiek zijn ge weest en zich de laatste dagen in een ang stig stilzwijgen hadden gehuld, kunnen weer op den voorgrond treden. De Volksfrontgedachtc, zoo doodgezwegen in de laatste dagen toen een beroep op het nationale gevoel en de nationale samenwer king werd gedaan, herleeft. De prxfTking van den klassestrijd wordt hervat, alsof de gedachte van een tentoonstellingsbestand, van een politieken godsvrede voor enkele maanden, nimmer over de lippen van pre sident Lebrun was gekomen. Hoe zal Leon Blum, het hoofd der Fran sche regeering, zich tegenover de situ atie stelen? zoo vraagt, het blad. Zal hij het succes opvatten als te zijn verbonden aan de nieuwe richting van het Volksfront? Of zal hij den thans geschapen toestand zien, gelijk hij in zijn communiqué over de afgeloopen week deed, als een be vestiging van de verbetering van den fi- nancieelen, monctairen en economischen toestand? In dat geval immers zal hij uit dit hei-stel de argumenten kunnen putten om te betoogen, dat de situatie een hervat ting van de Volksfrontpolitiek gedoogt, dat het economisch herstel dc sociale maatrege len mogelijk maakt en dat dit herstel niet inhaerent is aan dc wijziging van zijn po litiek. Blum komt tenslotte niet in conflict met zijn beloften, die alleen budgetair evenwicht betreffen, indien hij zijn sociale maatrege len hei*vat. Al is het voor de rust van Frank rijk te hopen, dat hij voorloopig daarvan af zal zien. VERBRANDE RESTEN GEVONDEN. DRIE DOODEN. Men maakte zich gisterenochtend, volgens Reuter, ongerust over het lot van een vlieg tuig van de Imperial Airways, dat den vori- gen avond naar Keulen was vertrokken en daar des ochtends nog niet was aangeko men. Aan boord van het vliegtuig bevond zich één passagier. De bemanning bestaat uit twee personen. Volgens Havas is gisteren een vliegtuig van de Imperial Airways uit Croydon ver trokken om te zoeken naar het vermiste vliegtuig. Maandagavond had het vliegtuig te Brussel een tusschenlanding gedaan. Ook Belgische vliegtuigen zochten tus- schen Hasselt en de Duitsche grens naar het vermiste Engelsche vliegtuig. De benzine voorraad van het vliegtuig was tot half drie gisterochtend toereikend om in de lucht te blijven. De verbrande resten gevonden. Drie dooden. Gistermiddag berichtte Reuter uit Londen dat de verbrande resten van het vermiste vliegtuig bij Bergheim, een dorp ten Westen van heulen, zijn aangetroffen. De drie in zittenden, nl. de bestuurder, de marconist en de passagier waren dood. Passagier was de 44-jarige heer C. F. W. Dod, chef van de afdeeling Europeesche lijnen yan de Imperial Airways. Hij is tot 1919 vliegei bij de Engelsche luchtmacht ge weest, en ging vervolgens over in dienst van Vickers Ltd., waar hij tot 1920 is gebleven. Daarna is hij instructeur geweest bij de Spaansche militaire luchtvaartafdeeling In 1922 ging hij over in dienst van een Spaan sche luchtverkeers-ondememing, welke een luchtlijn tusschen Scvilla en Spaansch Ma rokko in exploitatie had. In 1923 kwam hij als vlieger in dienst bij de Instonc Airline. Van 1924 tot 1928 is hij vlieger bij de Impe rial Airways geweest. Nieuwe verschillen bij de niet-inmenging Teniqtrekken der „vrijwilligers" ontmoet bezwaren. In de vergadering der subcommissie der nietinmengingscommissie hebben de verte genwoordigers van Duitschland en Italië er den nadruk op gelegd, dat een terugtrekken van dc vrijwilligers gevolgd zou moeten wor den door een regeling van de kwestie van indirecten financieelen steun aan Spanje. Deze laatste kwestie is langdurig besproken evenals een voorstel tot neutralisatie van het door de regeering van Valencia in het buitenland gedeponeerde goud. De Russi sche gedelegeerde Maisky verzette zich hef tig tegen het neutraliseeringsvoorstel en men meent te weten, dat ondanks de lang durige bespreking geen enkele oplossing tot stand is gekomen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1