\r4. Vitrages Van Willigen lil Zl De ontploffingsramp in fyler Opent. Uitvoering HET HEIDEKIND Zaterdag OPENING Hulpgebouw W estslraat DEN HELDER Schagen Schager Roosjes H- VOETS Geheel Texas in rouw gedompeld De watersnood in Engeland Marktberichten en gordijnstoffen ETAMINE, ecru, 90 cm. breed, per el 26 - 19 MARQUISETTE, ecru, sterk weefsel, Indanthren, per el 19 - 12 MARQUISETTE met kant. aparte dessins, per el 70 - 52 - 38 Gebloemde VOILE, meten zonder strookje, diverse mooie uitvoeringen. 90 cm. breed, <««7 per el 45 - 38 - HANDWEEFSTOF, 120 cM. breed, mooie streepdessins, per el 39 MODERNE HANDWEEF- STOF, uitgebreide sortering, per el 64 - 58 - 48 Uitgebreide sortering HANDWEEF TAFEL- en SCHOORSTEENKLEDEN, DRESSOIRLOPERS enz. Gevraagd 2000 GULDEN op hypotheek met ruime over waarde, tegen matige rente, voor vijf jaar vast. Br. onder no. 556 Bur. van dit blad. Te koop: Een stuit KOEMEST, Wed. D. SCHERM ERHORN, Wieringerwaard. Te koop: VERSCHE VAARS, T.b.c. vrij, bij Sj. v. d. WAL, Oosterweg, Nieuwe Niedorp. Getrouwd: Ir. J. H. VELDERS en NEL REZELMAN. De Heer en Mevrouw Velders- Rezelman zeggen hartelijk dank voor de belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Amsterdam, 18 Maart 1937. Toekomstig adres: B. P. M. Pladjoe (Palembang), Sumatra. Op Zondag 21 Maart in de zaal R. LAAN te WINKEL. zal worden opgevoerd door het KINDERKOOR v. Westfrisia: in drie bedrijven, Dir. N. Snel. Entrée 25 ct., plus belasting. Na afloop BAL van het Manufacturen-Mag „DE KLEINE WINST' RECLAME: Bij bestelling Gordijnen gratis naaien en hangen; linoleum gratis leggen. Ziet de étalages. Kleermaker, A 90, BARSINGERHORN. Te koop: SNEEUWKLOKJES, bij NUOT, Ruigeweg, Schager- brug. Te koop: 5 STOELEN, 2 cra- pauds, rood trijp met veeren f5.een kastje, voor twee deu ren f3.—. Een klein kastje met 2 laden f 1.50, een, vloerkleed, vijf vakken f 1.50, drie schilde rijtjes f2.een ronde eiken tafel met kleed f3. Twee spie gels f 0.70 en f 1. J. VAN DUIN, t Zand. Uit onze omgeving WARMENBUIZEN Vergadering Middenstand. DruK bezochte vergadering. Be spreking opheffing gasbedrijf. Donderdagavond hield de middenstands- vcrccniging afd. Warmenhuizen K.N.M.B. een algcmcene vergadering in de zaal van den heer Slikker. Aanwezig 20 leden. De voorzitter, de heer 1J. Dissel opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Na een kleine opmerking werden de no tulen onder dankzegging goedgekeurd. Bespreking kwestie opheffing gasbedrijf. Voorzitter lichtte toe dat wij als midden standers hiertegen actie moeten voeren, om dat liet gaat om ons brood. We kunnen wel niet over cijfers beschikken, omdat steeds deze zaak in liet geheim wordt behandeld. In de gecombineerde bestuursvergadering van de beide middenstandsvereenigingen is besloten aan ieder raadslid een schrijven te richten om onze bezwaren kenbaar te maken. Dit schrijven luidt als volgt: „Rondom de geruchten, die de ronde doen over het al of niet opheffen der gasfabriek, gevoelen de besturen der beide plaatselijke middenstandsvereenigingen, vertegenwoor digende 70 georganiseerde middenstanders, behoefte, het volgende onder uw gewaar deerde aandacht te brengen: 1. Deze kwestie beschouwd uit het oog punt van het algemeen belang: a. Het baas zijn in eigen huis houdt op, wanneer de fabriek wordt opgeheven; men is afhankelijk; b. De gemeente zal moeten missen enkele duizenden guldens aan inkomsten, zoodat de belastingdruk hierdoor zal worden be zwaard; c. Door grooter vervoerkosten zal de prijs der cokes gaan stijgen, hetgeen ten laste komt van de burgerij; tl. Naar wij vernemen is in 1936 een dorde deel van het gebruikte kwantum kolen per spoor aangevoerd. Wij meenen dat het over bodig is, uiteen te zeiten, dat ook het spoor een algemeen belang beteekent. 2. Deze kwestie beschouwd uit het oogpunt van den middenstand: a. De gezinnen, die momentcel een goed inkomen hebben aan het gasbedrijf, gaan de gemeente verlaten: dit beteekent dus verminderde koopkracht; b. Diverse middenstanders, met name sme den, timmerlieden, metselaars, schilders, manufacturiers, de drukker en de kantoor boekhandelaar zien een voorname cliënt verdwijnen, die niet meer terugkeert, terwijl de schipper, vervoerder der kolen absoluut broodeloos raakt. Wij zouden haast durven zeggen: „iedere middenstander verdient, hetzij of indirect, aan het gasbedrijf; 3. Enkele algemeene punten: a. N'aar wij vernemen zal in den loop van het volgend jaar een tamelijke schuld worden afgelost. Indien dit waar is. zou het dan niet mogelijk zijn, hiervoor in de plaats ook de meterhuur en do omzetbelasting voor roke ring van het bedrijf te nemen, 7.oodat dit op deze manier ten goede komt aan de burge rij? (Zooals wij vernemen, is dit ook door Alkmaar aangeboden). b. Volgens enkele middenstanders -zou een deskundig persoon hebben beweerd, dat het jammer zou zijn als het bedrijf wordt opgeheven; het is volgens hem niet noodig. c. Dit alles staat tegenover een voorloo- pig denkbeeldig tekort aan gasverbruik, ter wijl, als de omstandigheden weer cenigszins opleven, het verbruik van gas weer grooter zal worden. Wij geven u ten zeerste in overweging deze motieven alle in oogenschouw te nemen mede jn verband met de slechte bedrijfsuit- komsten waarmee toch ook de middenstands bedrijven voor den dag komen, alvorens uw stem uit te brengen voor opheffing van het gasbedrijf. Voorzitter vroeg of iemand hierover nog wat had te vragen. De vraag werd gesteld waarom alles zoo geheimzinnig gaat. We mogen toch verwachten dat ieder raadslid er van doordrongen is, welke belangen er voor ons dorp aan gelegen zijn. De alge meene opinie was. dat we verplicht zijn, actie te voeren, doen wij dat niet, dan komt het ook zoo af als met de .Mientdem- ping in Alkmaar. Nu dat te laat is, wordt er actie gevoerd. De vergadering beslooi om gezamenlijk met „de Hanze" een verzoek aan B. en W. te richten omtrent hun prae-advies aan gaande deze zaak. Ingekomen is een verzoek om bijdrage, van 15 ct. per lid in het borgstellingsfonds. Voorzitter deelde mede, dat de eerste ver gadering die ten stadhuize te Alkmaar is gehouden, voor ons middenstanders een uitkomst scheen te wezen, door oprichting van genoemd fonds. Wat blijkt nu, een paar verzoeken zijn gericht en nutteloos. De eisrhor, die worden gesteld zijn van dien aard. dat niemand er wat aan heeft en op een niet uitloopen, zoowel wat moreelc als financieele steun betreft. De vergadering is van oordcel. geen subsidie te verleenen. De heer Diepsmeer wil dit niet zoo ver weg gooien. Spr. vraagt zich af hoe het mogelijk is dat het Rijnland-borgstellings fonds' zoo goed werkt naar aller tevreden heid. Voorzitter antwoordt dat de eischen ook van Regeeringswege zoo zwaar zijn, dat niets voor ons is te bereiken. Spreker was ei voor om aan den Bond en het. Borgstel- lingsfonds te verzoeken hierin verandering te brengen. De heep Diepsmeer die als afgevaardigde de Districtsvergadering had bijgewoond, bracht verslag uit. Den heer D. Pastoor heeft het verwonderd dat hierover geen verslag in de cou rant heeft gestaan en van de vorige verga dering wel. Naar men zegt heeft de pers geen toegang tot deze vergadering. Na nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard sloot voorzitter onder dank zegging de vergadering. BARSINnERBORN Aan het iaarverslag van het agentschap der arbeidsbemiddeling over 1936 ontlee nen we het volgende: In de Commissie van toezicht op het agentschap kwam geen verandering. Het aantal werkzoekenden bedroeg per 1 Januari 1936: 113 (133), gedurende het ver slagjaar werden ingeschreven 600 (376) werkzoekenden; geplaatst werden 17S (103) werkzoekenden, terwijl 415 (293) personen uit anderen hoofde werden afgevoerd. Het aantal ingeschrevenen per 31 December 1936 bedroog 120 (113) De tusschen haakjes genlaatste cijfers geven de aantallen over 1935 weer. Wegens vertrek van Mej. M. Messchaert is thans tijdelijk als onderwijzeres aan de G L. school te Ivolhorn werkzaam Méj. J. M .de Vries. B. en W. hebben aan den Minister van Justitie overschrijving verzocht van de ten name van A. Buis te Kolhorn staande drank wetvergunning op naam van C. Droog Az. aldaar. Molenbrand in de Moerbeek Een van de mooiste molens uit onze omgeving vernield. Een van de mooiste molens uit onze omge ving is gisterenochtend een prooi der vlam men geworden. Jammer! 't Is al heel moeilijk deze sieraden van ons polderland te kun nen behouden en 't zal wel ondoenlijk blij ken op deze plaats weer een molen opge bouwd te krijgen. Over1 den brand zelf vernemen wij, dat de echtgenoote van den bewoner, den heer Leijen, zich gisteren even naar de bouw had begeven voor kleine werkzaamheden, toen zij plotseling brand in den molen ontdekte. Het was niet mogelijk het vuur te stuiten en de fraaie molen brandde dan ook tot den grond af. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. ANNA PAOLOWNA )e school was plotseling een ziedende vuurzee (Zie voor begin eerste pagina). Geheel Texas is in rouw gedompeld ten gevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinderen beroofd heeft. Nog steeds is het niet moge lijk een overzicht te krijgen over den tota len omvang van de catastrophe. Het is niet mogelijk door te dringen tot de plaats des onheils, waar een strenge afzetting ge handhaafd wordt en waar koortsachtig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is ,niet door een ont ploffing in de verwarmingsinstallatie, maar tengevolge van een ontploffing in een buis, welke natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.1. midden in liet petroleum- gebied en werd hoofdzakelijk bekocht door de kinderen van employés der olieonderne ming. De overvloed van natuurgas, die de bodem oplevert, wordt gebruikt voor ver- warmingsdoelpinden. en te dien einde is een uitgebreid net van buislcidingen langs de verschillende gebouwen aangelegd. Langs de school liepen ook verscheidene van deze buizen en de centrale verwarming do school werd gestookt met liet door deze buizen aangevoerde natuurgas. Door onbe kende oorzaak schijnt een scheur in deze gasleidingen te zijn ontstaan. Het ontsnap pend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Oog getuigen vertellen, dat zij plotseling een donderende ontploffing boorden en zagen, hoe het dak van de school „weggeblazen werd", een gehoele vleugel van het gebouw ineenzakte. Vrijwel tezelfdertijd laaiden fel le vlammentongen hoog de lucht in en hul den den jammerlijken puinhoop, die van de school was overgebleven, in een ziedende vuurzee, zoodat in het eerst, zelfs niet mo gelijk was nabij te komen. De omgeving van de school biedt een troos teloos schouwspel. Het terrein ligt bezaaid met brokken ijzer en steen, waartusschcn de eerst aangekomonon de droevig vermink te en verkoolde lijkjes der kinderen ver spreid vonden liggen. Het is niet mogelijk een beschrij ving te geven van de tooneelcn, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils afspeelden. In stomme ver slagenheid staan clc ouders roerloos te staren naar de puinhoopen waar uit de vlammen nog steeds opstij- DE A.S. RAADSVERGADERING Weer een teeken van leven, De raad dezer gemeente komt na een zeer lange rustperiode dezer dagen weer eens bijeen n.1. op Maandag 22 Maart a.s. nam. 2 uur. De 25 punten lange agenda vermeldt o. m.: Voorstel verhooging jaarwedde, agent der Arbeidsbemiddeling van f 500.- tot f 700 De benoeming van C. Wuis tot wacht meester; De benoeming van een hoofd der O. L. School III, de voordracht luidt: 1 G. Hein hoofd der school te Waarde. 2 H. Eckhart onderwijzer te St. Maartensdijk, 3 C. K Ilemclink, onderwijzer te Anna Paulowna. Benoeming van een onderwijzeres aan school III, vacature Mej. Oudshoorn. Hier luidt de voordracht: 1. J. Blok, Anna Pau lowna; 2 E. Vorstman, Anna Paulowna; E. J. Brink, Wieringerwaard. Ook zal de raad hebben te beslissen op een verzoek om ontslag van A. den Broeder als onderwijzer aan school II. PLANFILM De vlugge opeenvolging van bijeenkom- ten der S.D.A,P.afdceling en haar onderaf delingen, heeft ongetwijfeld ten gevolge gehad, dat zij alle minder bezoek trokken dan verwacht kon worden. En 7.00 wa voor de Plan-film, die Donderdagavond bij den heer W. Kossen werd vertoond, ook niet die belangstelling, die de verlooning andera vast en zeker zou hebben gehad. De ze film, „Ochtendgloren" getiteld, schilder de in hoofdzaak, zooals de heer J. Dekker kort samenvatte, de harde, rauwe, werke lijkheid, de ellende der werkloosheid als gevolg van overprductic en rationalisatie, dus van onplanmatige productie. Spr. hoop te, dut de vertooning een aansporing mocht zijn om in Mei een regeering te verkiezen, die het Plan van den Arbeid wil uitvoeren. Vóór de hoofd filmen werden eenige klei nere gedraaid, o.a. een paar propagandis tische voor arbeiders-verzekering en Coöpe ratie. Heel mooi. vooral wat de muziek aan gaat was de film: De afschcidssymphonie van Joseph Haydn. In de pauze wekte de heer D. Dekker op, zich aan tc melden voor medewerking aan het Meispel: „De worsteling der vrijheid dat op het Meifeest opgevoerd zal worden, en dat buiten het koor en de muziek nog een dertigtal medewerkenden eisclit, HEER HUGOWAARD gen. Van tijd tot lijd moeten vol wassenen weggedragen worden, wien de smart tc hevig is geworden.. Bij het vallen van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht ie krijgen van liet aantal slachtoffers. Met koortsachtigen haast, maar in 'n vrecselijk beklemmend zwijgen, werken de reddings manschappen voort. Toen de nacht was ingetreden, werd het bergingswerk voortge zet met het behulp van schijnwerpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waartusschcn de snelle en geruchtlooze fi guren der bergingsmanschappen z.ich voort bewegen in een bijna ondragelijke spanning Buiten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huis waarts te begeven en af te wachten lot zij bericht krijgen, dat hnn kind gevonden is Hopen zij het onmogelijke? De gouverneur van Texas heeft alle be schikbare troepen hierheen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, verpleegsters en geneesmiddelen. Alle auto's uit de omgeving zijn gerequireerd, maar het is bijna niet mogelijk bij het terrein van de ramp te komen. De wegen zijn ver sperd door de duizenden auto's van be langstellenden en hulpbiedendon, die zich terstond op weg begeven hebben. Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulp maatregelen heerscht dus op het terrein zelf gebrek aan bevoegd medisch personeel aangezien dokters noch verpleegster snel genoeg nabij kunnen komen. Tot laat in den nacht had men van de veer tig vermiste onderwijzers eerst tien kunnen bergen, verminkt, onherkenbaar. Het sta.1t wel vast, dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel terstond hij de ontploffing door liet neerstortend gesteente gedood is. Sommigen echter zijn door de steekvlammen, die ont stonden, getroffen en totaal verkoold. Veel slachtoffers ook zullen in het geheel niet kunnen worden teruggevonden, aangezien hun lijken uiteengereten zijn door liet ge weld der explosie. Van het stoffelijk overschot van elk slacht offer, dat geborgen is, worden vingerafdruk ken genomen, in de hoop, dat men daarmede nog tot identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren nog geen vijftien jaar. Het schijnt echter, dat de jongste scholieren al naar huis ge zonden waren, toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men, dat het aantal slachtoffers zoo groot is ge worden, doordat ^alle overige leerlingen op eengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school waar niets van overgebleven is. Door den heer Jc. Stekelbos, aan den Janglijnisweg, alhier, werd de eerste prijs der z.g. Schager Paaschverloting gewonnen. Door het Staatsbedrijf der P.T.T. werd een aanvang gemaakt mrd het leggen van een ondcrgrondschen telefoonkabel vanaf den Molenweg langs den Middenweg tot aan het perceel Baars (Noord). Van R.K. zijde worden voorbereidende maatregelen getroffen om tot oprichting van een bewaarschool aan het Kruis te komen. Door het polderbestuur werd de levering van 300.000 straatklinkers opgedragen (breed model) aan dc firma Feikcma en de Boer tc Leeuwarden. Het vorig jaar werd met deze soort een proef genomen aan den Basserweg. Het thans bestelde quantum dient om de bestrating van dezen weg te suppleleeren, terwijl de rest in den Middenweg zal wor den aangewend. WIÉRINHES CINEMA DE HAAN. „Helden van onzen tijd". Wal- lace Beery in de hoofdrol. Dit is een vlicgfilm van den eersten rang. Hoewel men in het wereldnieuws, dat de groote film voorafgaat, steeds tal van vlieg tuig-manoeuvres kan meemaken, geven deze manoeuvres toch niet de sensatie, welke bij een echte vliegfilm worden opgewekt. Deze geeft n.1. steeds top-momenten te zien. Te- pletter-vliegende machines, gedurfde vluch ten, opwindende starten en gevaarlijke lan dingen. dit alles maakt „Helden van onzen tijd" tot een prachtig boeiend schouwspel. En als dan de romantische draad niet ver geten is, en Wallace Beery ons er telkens aan herinnert, dat de wereld niet alleen uit machines, doch ook uit mcnschen bestaat, dan weten wij zeker dat wij een goed beste den avond hebben, als we naar „Helden van onzen tijd" gaan kijken. 1YIERINGERMEER WIERINGERWERF. Hulpprediker H. v. Vliet. De heer II. van Vliet, candidaat-hulppre- diker bij de vereeniging voor evangelisatie in de Wieringermeerpolder, te Wieringer- werf, die beroepen was bij de Ned. Herv. Gemeente Ie Paramaribo, kan wegens afkeu ring dit beroep niet volgen en stelt zich we der beroepbaar bij de Ned. Herv. Kerk hier tc lande« Militairen gerequireerd. Groot ste watersnood welke Engeland ooit kende. De toestand in het vennengebicd tusschen Canibridge en Ely is gistermiddag op drio plaatsen verergerd, maar aangezien de re gen eindelijk is opgehouden hopen de in genieurs van den waterstaat dat de dijken het zullen houden en het water vannacht iets zal vallen. De bres hij Soham Lode, waar de Soham in dc Ouse vloeit is tot 30 yard verbreed en 20.000 acres land is hier 4060 c.M. ondergeloopcn. Aangezien do boerenplaatsen algemeen op hooger terrein liggen zijn slechts twee farms ontruimd moeten worden. Het grootste gevaar is thans bij het dorpje Prickwillow waar de dijk van de Ouse verscheidene gaten vertoont en het water ieder oogenblik door kan bre ken. Er is hier echter '150 ton klei gestort, en de hoofdingenieur in den Catchment Ouse polder heeft gezegd dat het een ongeveer gelijke kans is of de rivier hier door zal breken of niet. Het is de grond die Londen •voorziet van sellerie en audere groenten en de schade zou hier bij een overstrooining bijzonder groot zijn. Latere berichten melden evenwel dat de toestand met het uur meer dreigend wordt en militairen zijn gerequireerd oni dc be volking in haar strijd tegen het water te helpen. De Ouse heeft haar ketenen verbroken en bruisend storten haar wateren zich in het lager gelegen land, waar thans 100.000 hec taren grond met overstrooming wordt be dreigd. Men vreest dan ook dat deze overstroo- mingsramp zal uitgroeien tot de grootste, waardoor Engeland ooit is geteisterd. WARMENHUIZEN, 18 Maart. Roodc kool f 1.40—2, gele kool f 1.201.60, Bloemendalers f 2.10, Deensche witte kool f 1—1.30, drielingen f 0.60, uien f 0.801.10, boerenkool f 1.50. Aanvoer: 88300 Kg. roode kool, 28800 Kg. gele kool. 17100 Kg. Deensche witte kool, 400 kg. Blocmdalcrs, 0975 kg. uien, G00 Kg. Boerenkool. EIF.RVEILÏNG SCHAGEN, 18 Maart. Aangevoerd: 65.000 kipeieren: 5456 Kg. 3.25. 56—58 Kg. 3.25—3.35, 58—60 Kg. 3.30— 3.40. 6002 Kg 3.30—3.45, 02-65 Kg 3.10— 3.55, eendeieren 3.003.15. per 100 stuks. HOORN. 13 Maart. 1 stapel kleine Fabriekskaas, wegende 808 Kg. f 21. Handel goed. IIELDERSCHE EI ERVEILING DEN HELDER. 18 MAART 1937. 52—54 kg. 3.00; 55—57 kg. 3.20—3.40; 58— 00 kg. 3.303.50; 01—63 kg. 3.10—3.70; Gi— 67 kg. 3.603.80; Eendeieren 2.302.50. Aangevoerd 28734 kipeicrcn en >670 eend- eieren. BROEK OP LANGF.NDTJK. 20 Maart. Uien 1.401.60, drielingen 00 ct.. grove 1.10 —1.30, poion 0.60—1, kroten 00—90 ct.. roodc kool 1.002, groene kool 1.203.00. vcldgelc kool 1.201.40, gele kool 1.40—1.90, Deen sche witte kool 1—1.20 NOORDSCHARWOUDE, 20 Maart. Uien 11.20. drielingen 00 ct., grove 0'60 1.10. peen 0.801.10, kleine peen 00 ct. Kroten f 0.10--0.90. roode kool f 1. <0—1.70, laaie gele kool f 1.80. gele kool f 120—1.90, D. witte kool f 1—1.10.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3