De Brabantsche Brief Di van Dré Voetbal Feyenoord öf Go Ahead uitgeschakeld? Kampioenschap van Nederland N.H.V.B. ?7a io louh, 's avonds Zware gang van Texel naar Alkmaar, Krijgt Den Helder Zondag haar K.N.V.B.-kampioen? Schagen II voor de beslissing Be Quick ziet rustig toe Het Groningsche Be Quick, dat de kam pioenscompetitie zoo uitstekend begonnen is, kan Zondag, op fluweel gezeten, toezien, hoe haar groote concurrenten het zullen maken. Nu zij Feijenoord voorloopig van zich afge schud heeft, zal haar grootste belangstelling ongetwijfeld uitgaan naar Eindhoven, waar de kampioensclub van Afdeeling IV, P.S.V., van start gaat tegen Ajax, dat er reeds een overwinning op Go Ahead op heeft zitten. Aangezien de Philips-mannen den eeretitel nu niet bepaald op schitterende wgze hebben be haald, en de Hoofdstedelingen bewezen heb ben uitstekend in vorm te zijn, vreezen we voor de Zuiderlingen, dat hun eerste kam- pioensweddstrijd hun eerste nederlaag zal worden. Tenzij de roodwitten zich laten intl- mideeren door hte élan en brio, waarmede Zuidelijke ploegen aun spel plegen te kruien... In Deventer ontmoeten de ploegen, die deze competitie met een nederlaag ingezet hebben, n.1. Go Ahead en Feyenoord elkaar. De verlie zer kan practisch gesproken wel inpakken, want een verlies van 4 pnt. in 8 wedstr. is veel te veel. Wie zal echter die „uitgeschakelde" worden? De roodgelen nebben een ploeg, die op papier stellig de mindere is van de Rotter- damsche, maar zij spelen op éigen terrein en met een defensie, waarvan gezegd wan wor den, dat zij de eenige linie is. die sterker is dan de overeenkomstige van Van Heel c.s. O.i. hangt de uitslag volkomen in de lucht en als het een gelijk spel wordt, is ons gevoel het meest bevredigd. AFDEELING L Promotie degradatie eerste klasse, Haarlem contra Hilversum Zondag wordt het tournooi om een plaats ln de eerste klasse tusschen R.C.H eenerzijds en de beide Hilversumsche kampioenen ander zijds aangevangen met RCHHilversum. De wijze waarop de mannen van Huizinga zich van den eeretitel meester gemaakt hebben, doet ons veel vertrouwen in hen stellen. Het zou ons dan ook niet verwonderen, als de eerste klasscrs een kostbare nederlaag te slik ken kregen. Tweede klasse A. Deze afdeeling is voorloopig nog niet uit gespeeld, daar Vriendenschaar nog liefst 3 wedstrijden moet spelen! Voor Zondag luidt het programma: VriendenschaarO.S.V. Z.V.V.—W.F.C. Promotie/degradatie tweede klasse. In de Amsterdamsche derby tusschen O.V.V.O. en D.W.V., is geelzwart een streepje voor, omdat het afgeloopen Zondag met een 21 overwinning op Zaandijk de kampioens competitie op heel goede wijze begonnen is. Weten de Nieuwendammers wéér te winnen, dan staan z|j met éen been in de tweede klasse! Zoover is het echter nog niet... Bloemendaal, de lotgenoot van O.V.V.O., zal met den moed der wanhoop in Amersfoort tegen de kampioen H.V.C. ten stryde trekken. Verliest zij ook dézen degradatiewedstrijd, dan is z|j practisch gesproken voor de tweede klasse verloren. Play up, Bloemendaal! Derde Klasse A. Helder en Succes beëindigen het seizoen. IJs en weder dienende zullen onze derde klassers Helder en Succes het seizoen beëindi gen, eerstgenoemde met een uitwedstrijd tegen Asendelft, waarvan in het begin van het seizoen met 60 gewonnen werd en de Wie- ringers met een thuiswedstrijd tegen Bever wijk, We hopen, dat beiden voor een goed alot zullen zorgen! Texels nieuwe aanval op de derde klasse Zooals w\j dezer dagen al bericht hebben, vangt Texel a.s. Zondag de promotie-compe titie aan met een uitwedstrijd tegen no. 10 van de derde klasse A, c.q. Alkmaar. Beiden ken nen elkaar dóór en dóór, want in het vorig seizoen hebben zij nota bene 3 wedstrijden tegen elkaar moeten spelen, alvorens het kam pioenschap van de vierde klasse ten gunste van de Alkmaarders beslist was. En nu gaan zjj elkaar om een plaatsje in de derde klasse bekampen, het Wormcrveersche Q.S.C. ziet voorloopig nog toe... We begrijpen allen wel, dat de groenzwarten voor een zéér zware taak staan en dat zjj zelfs boven den vorm van hun besten competitiewedstrijd zullen móeten uitkomen om promotie voor zichzelf te be werkstelligen. Hoe is het met de productivi teit van de voorhoede gesteld Heeft men nog juist op tijd een ..vondst" gedaan? In ieder geval ligt het zwaartepunt van de Texelaars b|j de voorhoede: voldoet deze niet, dan is succes welhaast uitgesloten. Laat ons er echter het beste van hopen en de groenzwar ten onze beste wenschen mee naar de Kaas stad geven. Good luck, Texel! Om de derde plaats. Met de wedstrijden DTSBKC en Water vogelsNieuwe Niedorp wordt de competitie van 4 A beëindigd en waar ook alle deelne mende vierde klassers in de Beker-competitie zjjn gesneuveld, is het seizoen voor hen wel heel vroeg ten einde. Bjj DTS—BKC staat niet anders op het spel dan de eer. Want wat de uitslag ook moge zjjn, DTS kan niet meer stjjgen en BKC kan niet meer van de tweede plaats verdron gen worden. WatervogelsNieuwe Niedorp heeft nog wel een pikant tintje. De winnaar eindigt n.1. als no. drie. N. N. moet voortaan De Weerd missen, die op medisch advies niet meer spelen mag en haar spel tegen J.H.K. was Zondag zoo weinig vertrouwenwekkend, dat we Been c.s. in staat achten revanche te nemen voor de in N. N. geleden nederlaag. Valt de beslissing in de res. derde klasse Zondag kón de beslissing inzake het kam pioenschap van de res. derde klasse A vallen, al is de kans daarop niet groot. Helder H speelt haar slotwedstrijd ln De Koog tegen K.F.C. III, dat onderaan de ranglijst staat en Racing III ontvangt Hollandia II, dat Zondag j.1. zichzelf uitschakelde. Nu zou het 't meest normaal zijn, als beide Heldersche ploegen wonnen, in welk geval er op de kampioen nog een tjjdje gewacht zal moeten worden. Even zoo zou dat het geval zijn, als Helder n één of beide punten verspeelde, maar ónders wordt het als H.R.C dat deed. Wint Helder H en verspeelt Racing III ééi»of beide punten, dan zijn de withemden kampioen. Zoo men ziet, er zijn nog zoovele mogelijkheden, dat we den afloop maar rustig zullen afwachten. AFDEELING II. Promotie-degradatie eerste klasse. RFC, dat Zondag ZFC met 10 sloeg, speelt thuis tegen het Schiedamsche SW. Winnen de Rotterdammers ook thans, dan komen z|j er schitterend voor te staan! Eerste Klasse D. Atlas zal Zondagmorgen om 10 uur op eigen terrein opnieuw met lastige tegenstanders te doen krjjgen, n.1. Held. Boys, die zeker geen reden zullen hebben de punten cadeau te doen. Intusschen houden we 't op Atlas. Wieringer- waard ontvangt Zeemacht (2 uur). Indien W. deze match wint, rest haar nog alleen de thuis wedstrijd tegen Petten, waarin hetakampioen- schap een feit kan worden. Maar, dan eerst van Zeemacht winnen, roodbroeken. Petten, blijkens de resultaten momenteel in geduchten vorm, kr|jgt Oudelsuis op bezoek (2 uur). Dit wordt ongetwijfeld een aardige wedstrijd met de derde plaats als inzet. Petten is op revanche belust. Tweede Klasse E. Zondag valt hier de beslissing. Schagen 2 gaat naar W. Frisia 4 (11.30). Wint zjj daar, wat zeker binnen haar bereik ligt, dan helpt het Sport niet meer, dat zij om 2 uur in Sjjbe- karspel de punten verovert. Maar... als dat dekselsche W. Frisia 4 de Spartanen eens tot een gel|jk spel dwong? Dan zouden de Schage- naars op de terugreis aan het lijntje bjj Sijbe- karspel wel een zeer zenuwachtig middagje meemaken. Safety first, Schagen 2, en jullie bent kampioen! Strandvogels 2Hem 1 en OudendijkHollandia 4 sluiten de rij. Tweede Klasse F. BKC 2 zal zich om 2 uur thuis tegen Succes 2 zoo goed mogelijk verweren, maar we zien de a.s. kampioenen toch met ruim verschil winnen. Helder 4 loopt om 10 uur thuis een nederlaag op tegen MLD (indien deze niet zoo gehandicapt is als tegen Oudeschild). Helder 5 moet thuis om 10 ur zwichten voor Racing 5, terwjjl Watervogels 2 op eigen grond Texel 2 klopt (9.30). Derde klasse F. Succes 3. na zoete rust weer eens aan den slag tegen Helder 6 op Wieringen (10 uur), zal weer eens het zoet der overwinning smaken. Vierde klasse G. Allen vrjj. Vierde Klasse H. Wieringerwaard 2 zal om 11 uur in N. Niedorp tegen het derde elftal aldaar toonen, hoezeer men in de toekomst nog rekening met haar zal moeten houden. Dirkshorn 2 zal Oudesluis 2 de handen vol geven (2 uur in D.), maar we zien Stammes c.s. toch aan het langste eind trekken. Adspiranten: Schagen a klopt HRC b om 10.30 in de marktplaats; terw|jl Helder b op eigen terrein om 12.30 korte metten maakt met Succes a. In afd. S. zal Helder c om 10 uur op het Racing-terrein een deel van het verloren ter rein herwinnen door Racing c te kloppen. Atlas a zal ruimschoots de meerdere zjjn van het bezoekende Succes b. (12.30). Helder e krjjgt in afd. T een vuurproef te doorstaan. Call. a komt n.1. op bezoek. Het zal er om gaan! Schagen b—Helder f (12 uur) noodigt weer uit tot een gelijk spelletje. Het gouden kruis In de groep 1 van het district Den Helder komen uit: De Cockdorp. Oosterend. Water vogels II, Wieringerwaard II, Watervogels Hl, Callantsoog I, Texel II, BKC II. In de eerste ronde zullen elkaar ontmoeten: Callantsoog I en Texel II, Watervogels II en III, BKC II en Wieringerwaard II en voorts Oosterend I en De Cocksdorp I. In de tweede ronde zullen elkaar treffen: winnaar CallantsoogTexel II en winnaar van het Watervogelsduel, en voorts de win naars van de beide laatstgenoemde wedstrij den. op het terrein van de winnaar Oosterend Cocksdorp. In groep H van dit district treffen we aan: JVC. Oudesluis, Wieringerwaard, Helder 3 en Held. Boys. In de voorronde spelen Held. Boys en Hel der III! in de eerste ronde de winnaar van deze op eigen veld tegen Oudesluis. En voorts in Julianadorp JVC tegen Wieringerwaard. In de tweede ronde ontmoeten elkaar dan de winnaars van deze beide wedstrijden en wel op het veld van eerstgenoemde winnaar. In het district Alkmaar troffen we o.m. aan: Dirkshorn I, DTS m, Koedjjk II en Schagen III. In de eerste ronde spelen zij de volgende wedstrijden: Schagen IIIDTS III en CSV nDirkshorn I. De winnaars van deze wedstrijden zullen elkaar in Schagen ont moeten. In groep n vinden we Petten, Bergen, Schagen II, DTS II en MEVO I. In de eerste ronde komen tegenover elkaar: Alkmaar II enDTS II, Petten en CSV, MEVO en Egm. Boys en Bergen ISchagen n. In het district Drechterland treffen we aan: VCL, Sport, Hem, Andijk II, Berkhout, N. Niedorp n, Strandvogels II, Hoogkarspel I, And. Boys I. Hier wordt een voorronde gespeeld tegen VCL en Hoogkarspel, waarvan de winnaar overgaat naar de eerste ronde, waar zij op eigen terrein de Andjjker Boys zal ontmoe ten. Voorts spelen in deze ronde tegen elkaar: Andjjk II en Nieuwe Niedorp II, Berkhout en Hem en ook nog Sport en Strandvogels II. De Rauchbeker Naar wjj vernemen heeft de loting voor de wedstrijden om den Rauchbeker plaats gehad. In het district Den Helder komen uit: BKC, Helder I, Helder II, Watervogels I, Texel I en HRC n. Voor de eerste ronde zijn vastge steld Helder nBKC I en Watervogels I HRC II. In de tweede ronde ontmoeten elkaar Texel I en Helder I op Den Burg. Deze wedstrijd wordt den 2en Paaschdag gespeeld. Voorts staat voor de tweede ronde vastgesteld: win naar WatervogelsHRC II tegen winnaar Helder II—BKC I. District Drechterland. In het district Drechterland komen uit: Hollandia, MFC, DTS, And|jk, Nieuwe Nie dorp, Strandvogels en Schagen. In de eerste ronde vinden de volgende ontmoetingen plaats: DTSStrandvogels, AndijkNieuwe Nie dorp, SchagenMFC (Hollandia is vrij). In de tweede ronde zal Hollandia op eigen terrein de winnaar van AndjjkNieuwe Nie dorp ontmoeten en de winnaar van Schagen MFC zal op eigen terrein spelen tegen den winnaar van DTSStrandvogels. ULVENHOUT, 19 Maart 1937 Amico. Druk tij voor ons! 't Gewone voor- jaarswerk, ploe gen, niesten, uit zaaien, zaailingen sorteeren en wat daar allegaar zoo bij te pas komt daarbij veul goedmaken wat d'overst roo ming verknoeide, allee, we weten hier mee onzen tijd wel raad. En om er den deksel heelem&ól af te lichten, begost Trui alvast maar mee den schoonmaak! Passie-Zondag geweestal mai, als Trui dan nie boven op 'nen trap stond, mee 'n zwarte veeg over d'r gezicht en op 'r hoofd 'n mutske mee wat roet, kalk en spinrag, dan wel dan zou Paschen nooit doorgaan. Want Paasch in 't land en zij nie „schoon", da's even onbestaanbaar als 'n inopke radiomuziek zonder refreinzang! Ze is begonnen mee d'opkamer leeg te halen en te schrobben. Toen verdwenen ieverans de gordijnen van de ramen en kreeg den huis 'n aan zien als brandmee-waterschaai! De gordijnen wierden gewasschen en „gespannen", mee 'n vracht vertinde na geltjes, op den opkamervloer, zooda 'k 'n paar dagen nie anders naar m'n „kantoor" kon ('k heb daar in die opkamer zoo m'n bullen en paperassen en m'n Zondagsche spullen geborgen) of Trui stond duuzend angsten uit, da'k op „heur" gordijnen zou trappen mee „mijn vuile pooten." En als ik terugkwam: „hebt ge nie op mijn gordijnen getrapt...?" „Neeë, Toeteloeris, alleen maar efkens op de „mijne"! Dan rroetsch! vloog ze naar boven en kwam scheldende terug, omda 'k geen voet- af drukken had achtergelaten. Ze heeft 't zóó erg te pakken dat ze stie- kum blij is, wanneer ze iets ontdekt dat „óók 'ns 'n vet zipsopke mot hebben." M'ncn tabakspot b.v. Als ik 'm daar straks van do schouw nam (waar ie in den loop van 't jaar wel 'n bietje vet en plak kerig is geworden) dan zee ze. vriendelijk en 'n bietje ontroerd: „nou, nou, Dré, die mag ook wel 'ns 'n beurt hebben!" En amico, 't geluk blonk, als zeepsop- kralekes in d'r oogen! 'k Heb maar gezwegen en d'n tabak in 'nen papieren buil gedaan. Heorenbaai- Groene-zeepmixturc kan 'k nie 'rooken! Maar één buitengewoon goei ding is er aan, aan dieën schoonmaak: Ulvenhout's (150-jarig jubelfeest deuzen zomer! Vergade ringen...! Zooveul als we willen! En veul trouwe opkomst! Want nie alleen Trui wil schoon zijn voor den Paasch Mar daarover, over die feestvergaderin gen weer op 'nen anderen keer. Dit kan k er wél van zeggen: den Fielp is veul con tent: „ik krijg grond onder m'n voeten, Dré", zee-t-ie me gisteren. „Ik Staai op den oogenblik mee 'n twee-onderdzeuventig vereenigingen in krispedensie. Muziek, voet bal, andboog, gimmelestie, turners, ge wit muziek, zusterverenigingen van vrimdclingenverkeer, muziek en zoo, en 'k eb veul soepele medewerking van der- menie, van den Thé, meneer pastoor eb ik er ok worm voor gekregen en nou gaai 'k 'n vergadering beleggen van halle voorzitters uit de Baronie Breda. De kwestie is deus, Dré, 'k heb ze ier nog nie hallemaal haan m'nen kant maar 'k zal 't er zóó eet haan d'r teencn leggenzóóééétdat ze straks Oome Fielp komen bidden en smeeken, mee te mèugen doen!" „En hoe krijgde die brievenschrijvenj al lemaal voor malkaór, Fielp?" ,,'k Heb 'n kistje geleend van 't Sikkertrie, daar kan ik meemeee... vrek, anders kan 'k 't duuzend keeren huitspouwen...... mee... ekstroog. neeë, ektograveeren. 'k Schrijf éénen brief, mee ekst-cktogravccr- inkt, zoo dik as pap, man, en dan druk ik 'm haf, mee 'n rolleke. terwijl 't brood in den hoven zit. En den .Taan eb jk haangesteld as partekelier sikkertaris. k Geef 'm 'n kwartje voor onderd enveloppen. Duuzend zijn er al gereed! 'k Laat 'm z'n heigen 't hapenzuur pennen!" Afijn, amico, ge ziet, daar wordt gewerkt! Trui heeft al gezeed: „wat er weer aan 't handje is, weet ik nie, maar d'n Fielp z'n brood is weer nie om te freten!" Zoodat ie dus vandaag of morgen weer den bons krijgt! (Wat Trui toch niks helpt! 'k Ileh 't oe al meer verteld: „Trui schupt er den Fielp uit, ze vergeet op tijd 'nen nieuwen bakker aan te nemen en den anderen dag sluipt den Fielp stillekes binnen, legt z'n brood mee 'n krentenmikske-toe! stil lekes op tafel...; en Trui is blij weer brood in huis te hebben!) Z'n zilver jubileum, 25 bonzen, heeft ie al lang herdacht mee 'nen extra krentenmik, waarop 'n sierlijke 25 gespoten! Ja, zoo gaat dat dikwijls in 't leven. 'k Heb 'ns iemand gekend, die 'n nieuwe betrekking kreeg en na veertien dagen teu gen me zee: ,,'k Zal daar geenen zak zout opfreten, Dré!" Na 'n jaar, als ik docht, dat le daar al lang weg was, vroeg ik 'm: „èn... Giel, waar werkte teugenwoorig?' „Dat weet ge toch, Dré, bij die-en-die don dersteen." „Oo? Zijt ge 'r nog?" „Nóg, ja! Maar 'k ben er den langsten tijd gewiest, Dré! Lazerbollen zijn 't!" Later sprak ik den patroon, baas van Lazerbollem, zal 'k maar zeggen. Ineens zee ik zoo: Giel Dieendie is ook nog bij jullie geweest, ee?" Z'n gezicht betrok naar veul vuil weer en toen zee-t-ie: „is nóg bij ons... jah,... hij js ernóg." Ik ging er maar nie op door; ge verstaat. Jaren later sprak ik den Giel z'n vrouw. „En wat doet oewen mensch teugenwoor- dig. Leentje?" „Wel," zee ze 'n bietje verwonderd: „die is nog altijd bij z'nen ouwen baas, ee? Al vijftien jaren! Mjaa,... hij werkt er wel nie geren..., maar allee., hoe gaat dat., elke week verwacht ie z'n ontslag, of zal ie ont slag nemen., maar Dré, 't lee nie opge- schépt.. én., och. 't went, ee! 't Went!" Op 't lest maakte den Giel er van, als ik 'm sprak: .,'k zal er geenen zak zout „méér" opfreten." En op 't allerlest, toen stond ie in 't pri- vé-kantoor van den baas, mee 'nen gouwen horloge in z'n hand en 'n traan in z'n oog, als zilveren jubilaris! Den Giel en zijnen baas.... allee, 't was sjuust 'n huwelijk, amico! Altij ruzie en nie buiten malkaar kunnen! En zoo is 't ook mee Trui en den Fielp. Als Trui teugen me zegt: „dieën bobberd", dan heeft ze 't over den Fielp. En als den Fielp spreekt over „die elleveeg", dan be doelt ie mijnen toeteloeris. Eenenveertig jaren, zoolang we getrouwd zijn, brengt ie al brood, eenenveertig jaren 'leven die twee op voet van onvolprezen vriendschap en ik voorspel oe: tot volmaakte ruzie zal 't nooit komen! Om de dood eenvoudige reden: 't mot nie volmaakt zijn in de wereld en tweedens: ze hebben sjuust zóó'n tikske verachting voor malkaar, dat ze van malkaar niks seerjeus nemen; zelfs geen ultimatum! Maar over al die dingskes had lk nie gedocht oe te schrijven. 'k Wou eigenlijk gezeed hebben g'ad: den schoonmaak is nog nie zooWijd doorgevre ten. da'k m'n plaatske aan de plattebuis a' kwijt ben. En daar ben 'k content mee. Want over dag. mee den zwaren arbeid, kunt g in de velden al 'n gèèf zweetdrupke laten, 't Weer is malsch. 't zonneke gaat al grif door oew flanelleke en dan zoo 's avonds, nou dan zijt ge rillerig, amico. Dan is 't nog volop: winteravond! En 'k vind 't dan plazicrig de plattebuis royaal te meugen stoken, zon der vrees voor de gewitte muren, de geste ven en gestreken gordijnen en al dieën 'tf oonmaakambras! M'n pijp te kunnen smoren zonder angstoogen van Trui en 'ns 'n vlokske assie te meugen morsen, zonder dat dan dalijk m'n huwelijksgeluk op 't spel staat! 'k Mag dan zoo geren m'n krantje lezen in dieën avondlijken rust, mee den tragen tik der steertklok, den zingenden water ketel z'n gelispcl, dat op en neer gaat mee den trek en den gloei van 't vuur; 'n han dige controle! En als 't dan zoo stil is', ook op den bui ten, dat oew huiske lijkt weg te drijven op 'nen stroom van olicdikken rust, zóó stil da'k 't windeke hoor suizelen in 't hartje van de raamblinden, dan kijk ik geren na de sierlijke, blaauwe dradon uit m'n pijp, die 'nen sluier weven om de lamp. En dan, dan zijn er zoo'n paar dingskes uit de krant in m'nen kop blijven vast haken en ze slieren mee, op dieën blaau- wen. langzamen nüpsmoor. Ge zit dan wel 'ns verbijsterd over oew weareld, maar ook schiet ik 'nen enkelen keer in den lach, dat m'n knikkebollende Trui ervan wakker schrikt! „We we wat hoor ik Dré?" En dan langzaam trekt 't bewustzijn weer op 'r ge zicht, als manelicht door den nacht. Van de week is me dat nog overkomen, als ik in zoo'n uurke van stroomloos pein zen ineens 'n rooi lichtje zag opgloren en vlak daarop 'nen eikenhouten vuist zag uit schieten. Allemaal in dieën blaauwen smoor, versta-me goed, amico. Ge mot weten, 'k had gelezen, dat er (ik meen in Amerika) plannen gaan, om den radioluistereers 'n knopke te geven waar mee ze in dén studio 'n rooi lampke kun nen aansteken, om op deuze manier te ken nen te geven: „trapt dieën zanger, spreker of pianist van den oogenblik, buiten!" En 't was toen ik heb ook nogal 'ns mee den Radio te maken, lijk ge weet da'k docht: as ze hier ooit mee zon lichtje beginnen, dan kom ik nooit meer voor den radio. Tenzij... wij 'n „bewegingske" terug kunnen doen! B.v. beantwoorden mee ook op 'n knopke te drukken en dan zóó, dat er aan den anderen kant 'nen eikenhouten vuist uit schiet 't Was toen, da'k efkens In den lach schoot! Ja, amico, we gaan hard, hard vooruit! De weareld nadert de „volmaaktheid". En dus dus krijgen we behoefte aan electrieke, eikenhouten vuisten...! We gaan hard vooruit. Daar is al wepr 'n heel geslacht van mannen en vrouwen, van vaders en moeders opgegroeid, dat nie beter weet, of vliegmachines zijn er altij geweest! En toch hoe kort lijkt me den dag nog bij, 't is ruim 25 jaren gelejen, da'k mee m'n jongens op 'nen warmen Zondag, 't was 27 Juni 1911, naar de Leur stapte om 't eerste vliegmachien te zien omhooggaan! Graaf de 1'Ambert zou daar vliegen, 's Middags om twee uur! En we maakten, mee duuzenden anderen, onzen kuier van 'nen kilometer of twintig (veertig op-en- necr) om deus overwinning van den mensch op de locht te zien. Te zien mee eigen oogen Onzen kuier, ja! Want auto's... daar ree er in de stad Breda pas één. En jaren keken we 't vehikel na, als we 't teugenkwamen. Jaren! Want 't hlééf toch maar 'n wonder, lijk gezicht, zoo'n rijtuig zonder peerden, waar dieën dokter rustigskes zn krantje in te lezen zatj! Autobussen waren er dus nog veul minder te bekennen en fietsen...? On zen Dré heeft ze dieën dag geteld. Hij was zoó aan de vijftien...! Neeë, algemeen goed was 'n fiets nog nie, want dingen die duurder kosten dan f25.waren 'n luxe, waar g'oew eigen wel 'n bietje voor schaamde! Ochja. de jeugdi van nou kan lachen...! Maar we wareni toen ook nie zoo wijd, dat failleeren 'nen' vorm van „zaken-doen" was! We namen dus den pootenwagel en... dat dejen we zonder bij te prakizeeren. Want al wierd er nie zoo krankzinnig aan sport gedaan, 't algemeen uithoudingsvermogen was grooter dan nou. Zelfs zonder vierdaag- schen en zoo. Om twee uur zou den Wlraaf „op&tlj- gen", hiette 't. 't Was 'nen zomerdag om op 'n prentje to zetten, 'n Locht zoo blauw als maar kon! Warm als n'en ouwerwetsche zomerdag altij was. Geen windeke, geen zuchtje, helder weer! Maar 'n aantal deskundige heeren stond mee den graaf bedenkelijk omhoog te kijken, tot zeuven uur toe .Toen begost 't te regenen. Om 8 uur fladderde den graaf omhoog Twintig meters. En wel vijf minuten aan één stuk. In 'n soortement van kiepenkoot mee veul afdakskes^ En als wij 's avonds om elf uur thuiskwamen, dan stond in onz* oogen het Wéten! Het gelukkige weten van] 't feit dat den mensch vliegen kon! Wat ging de weareld vooruit? Op eerdei waren we baas mee spoor en automobiel. Op zee mee onze zeekasteelen die in twee, drie maanden naar Indië vlogen. In drie weken naar Amerika. Onder zee! 't domein van de visschen, vernolle, hadden we ver overd! En nou, de locht, 't gebied der veu- gels. En 'n bietje angstig van zóóveul voor uitgang. zaten we daar avonden lekker griezelig over te boomen! En... 't ging hard vooruit. Want den oor log kwam ons „helpen". Zóó hard was' da vliegerij gevorderd, dat ze malkaar, na en kele jaren, nog geen tien, al grif uit de locht schoten! 't Wierd.. volmaakt! En d'auto? Ge weet 't amico, net zoogoed als ik! Dat eene automobieltje van 25 jaren; gelejen.. "t is zóó vergeten, dat 't jeuk" is. om er vandaag 'ns over te praten. Van daag, nou de auto-industrie zóo hard voor uit gegaan is, dat er eiken dag honderden, verpletterd worden onder de auto. Ja, ze is... volmaakt, de auto nou! Maar wat had auto, vliegmachine, ja *t eerste electrieke licht te betcekcnen teugen! de radio?? Electriek..., ocherm..., wie staat erbij elec- triek nog stil! Nou we daar zóó in gevor derd zijn, dat we ons broek electriek op persen, electriek koken, stoffen, vegen, klop pen. Nou 't zóó volmaakt is, dat de weareld z'nen electrieken stoel bezit! Volmaakt is 't! Maar de radio... dat was „het" groote wonder. Waar zijn de dagen gebleven, dat ge maar efkens aan vijfentwintig knopkes hoefde te draaien en aan zeuventien spoe len, om „muziek" te hebben! Om duidelijk 't onweer in Engeland te hooren! En wat waren de „zoekers" gelukkige, maar ook wonderlijke, geniale menschen, die op éénenavond, van acht tot twaalf uur, soms drie stations hoorden! Heele- maal Italië hadden gehoord. Stockholm soms en misschien was dat om elf uren Pctrograd (nou weer Leningrad) wel ge weest! En nou? We draaien aan één knop en we zitten in de studio van Bandocng, van New-York van Moskou! We gaan hard, hard vooruit en ln de lijn van al 't voorgaande, wordt de radio- grafischc-eikenhou ten-vuistopkinhoogte wezenlijk 'n behoefte We snellen naar de volmaaktheid. Engeland peinst op luchtnetten hangen de aan ballons-captifs want 'n wordt mee'al dieën vooruitgang wel 'n bietje gevaarlijk. Gasmaskers hebben ze nou allemaal en gaskelders en zoo ook maar de locht, de locht mot ook nog 'n bietje „voorzien worden. We vliegen nar de volmaakt heid, amico En ik durf te zggen: maak de weareld volmaakt en ze is 'n hel!" Neeë, dan praat ik liever *n bietje over ons feest. Daar kan 'k beter op slapen gaan, als ik zoo 'ns 'n half uurke m'nen pijpesmoor heb zitten nakijken. Maar nou schei ik er af. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v, Dré MA Uil GIS GOJ VEI VIG JJU r Hei con in de der l nat me ger I tus cor da! ,ma zeg ilov I opj Igei hij gel dei hei gei I ser va: lin tro te zch trc de ke totu"r vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUI DSS/G/1A AL VERBODEN fm!|V

Schager Courant | 1937 | | pagina 16