ELLEVOETSLUIS..: UollötuU CcutUotyó- [u^l Binnenland Concentratie bijzondere scholen Het Prinselijk paar uit Mittersill vertrokken Nederlandsche olie-tanker in aanvaring Vechtpartij in café Nationaal huwelijks geschenk Echtelijk drama te Vlissingen Maandag 22 Maart 1937 Vierde blad Hernieuwde kennismaking Bepeinzingen onder vuurtorenlicht We zitten in het rood-gepluche-te com- partimentje van de Zuidhollandsche Trammaatschapprj, dat rammelend en stootend en kreunend over de rails Helle- voetsluis-waarts gaat. Buiten sneeuwt het: reeds gedurende den geheelen morgen zijn de groote vlok ken neergezegen: onhoorbaar, het land schap daarbuiten met een onwaarschijn lijk wite deken bedekkend. Langs de route Rotterdam-Hellevoetsluis Uggen vele dorpjes en gehuchten. Neder zettingen, waar geen sterveling, behalve de inwoners zelf, ooit van gehoord hebben: (...Roon... Nieuwenhoorn... Zuidland... wel 12 in totaal. En bij elk ervan stopt het middel- eeuwsche trammetje. Houdt hortend en stootend in, puffend en flapperend stoom- Uitsissend. Dan komt, na een duldelooze reis, Helle- Voet in zicht. Hellevoet... het plaatsje, dat eens zooveel gemeen had met Den Helder, Hellevoet, eens een welvarende stad op het Zuidholandsch landschap. Nu... bijna ver geten, volkomen in verval geraakt. Nog eens zijn wij er heen geweest, nog eens hebben wij dit alles willen aanschouwen, al datgene, wat hem, die dit anders gekend heeft, ontroeren moet. Hoe daar een stad naar den ondergang gaat, waar eens een centrum van Marineleven gelegen was. We zijn de eenige passagier op dezen droeven Zaterdagmorgen, en er is geen controle. Langzaam, onhoorbaar komen de millioenen Vlokken nog steeds naar beneden, als het ware een beschermende deken hullend om de grauwe en zwarte massa's in de verte... Het oude, welbekende, pad langs, de brug over, en dan staan we al voor de Kippenbrug, die toegang verschaft tot het eigenlijke stadje. Het is er stil. Nog stiller dan 4 jaar ge leden. Vensters zonder ruiten, portalen zonder deuren, verveloozen gevels, scheefgezakte gooten... dat is de eerste kennismaking met Hellevoetsluis. Het is schemerig in de Kerkstraat, hoewel het pas middag is. Deze hooge huizen, van 2 en 3 verdiepin gen absorbeeren bijna al het weinige licht van dezen droeven winterdag. Zoo is het in de Kerkstraat, zoo is het (overal. De Haarlemmerstraat, met op den achtergrond een stukje van Fort Haerlem. De Haarlemmerstraat, eens een altijd drukke verkeersweg, waar men den heelen dag de soldaten en matrozen hoorde mar- cheeren en zingen. Waar de ruiten iederen dag trilden van de muziek van tambours en pijpers 18 jaar geleden. Nóg ligt er haaks vóór het Fort Haerlem, maar op de wallen tiert welig het onkruid en de pallisaden staan te verrotten. Hier en daar wonen menschen. Ze staan aan de deuren, en kijken met verbazing naar den vreemdeling. Het is niet opwekkend, dit Hellevoetsluis, dit beeld van armoede en verval. Het zijn alle weer oude bekenden, die nauwe straatje, met hun hooge huizen; Hoofdwachtstraat, Peperstraat, Molenstraat Ook langs de zgden van wat eens een voortreffelijke marinehaven was, de Oost en Westkaai, is het 't zelfde beeld. Toch woont hier nog de garde, die overbleef: gepensionneerden, stok-oude patriarchen, en enkelen, middenstanders, die iederen dag weer tegenover het probleem staan: hoe door het leven te komen. De havenhier lagen voor enkele jaren de marineschepen, torpedobooten, mijnen vegers- en leggers, kanonneerbooten. Nu een enkele verdwaalde tjalk, in den zomer een jachtje, een paar vletten en een botter. Dat is alles. We staan op het hoofd. Links rijst de vuur toren op: zwart en eenzaam. De avond is vallende en zijn licht puurt reeds uit de glan zende reflectoren. Het is nu te zien, mijlen ver, dwars over het breede Haringvliet, waar in de zee ruischend voorbijtrekt. Een lied, van vele eeuwen oud. en waarnaar ontelbare Molenstraat. Als hier de steenen spreken geslachten geluisterd hebben, 1 kondenhoorde men vreemde historieén Hellevoetsluis eens een der meest welvarende stadjes van Nederland, ia sedert de laatste 20 jaren, leelijk in verval geraakt. Nadat het aanvankelijk leek, of het S geheel van de bewoonde wereld wegge- vaagd zou worden, zijn er thans enkele teekenen, die een mogelijkheid tot zekeren wederopbloei i» zich hebben. Z Een onzer verslaggevers heeft de reis naar Hellevoetsluis gemaakt en vertelt in dit artikel van zijn bevindingen Z aldaar. In volgende artikelen de opinie van Hellevoets eersten magistraat, bur- gemeester P. de Geus. Het centrum van Hellevoetsluis. Naast de kerk ziet men het niet onaardige Stadhuis. Eens, lange, lange jaren geleden, kwa men hier de Oostinjevaarders. Prachtige schepen, met majestueuze schegbeelden, voorstellende alle koningen en vorstinnen der aarde. Schepen, die diep lagen van ladingen, die zij uit de geheele wereld haalden. En zij lieten hun anker vallen voor Hellevoetsluis, alvorens naar Rotterdam te vertrekken. De opvarenden waren het maanden- en maandenlange leven op zee zat. En Helle voet was de eerste haven. Dan rumoerde het des avonds en des nachts in het stadje, omgeven met zijn hooge wallen. Dan zong het scheepsvolk alle zeemans liederen van vijf werelddeelen en tot vroeg in den morgen was Hellevoet in rep en roer. Maar dat is lang voorbij, zoo lang, dat alleen de paar stokoude Hellevoeters er nog van kunnen meepraten. Later kwam de Marine. En in de oorlogs jaren lag wéér de haven vol. En wéér was daar bedrijvigheid in Hellevoetsluis. Van 's morgens tot 's avonds was het één onafgebroken va et vient van landmacht en marine. Overal daverden de bevelen door de straatjes en over de pleintjes van Hellevoet sluis. Totdat de schoone dagen van Aranjuez ge teld waren. Totdat de Regeering in een on zalig oogenblik het besluit nam de Marine over te hevelen naar andere bases. En prompt werden de plannen ten uitvoer gebracht en even prompt verviel Hellevoet sluis tot armoede. En tot vergetelheid. Den Helder heeft het begrepen, want er zijn geen twee steden in den lande, die eens zóóveel overeenkomst, In karakter Hier de vermaarde„Kraton eens een doorgang van den Dijk naar de en bevolking, vertoonden als Den Helder en Hellevoetsluis. Dit alles overdachten wfl, staande bfl den vuurtoren op het hoofd. De lichten priemden door de duisternis. Maken rimpelende en tril lende guirlandes in het water van de haven. Verderop, op het Haringvliet, scheren een paar meeuwen weg. Zij zijn het eenige leven, dat zich hier ma nifesteert. Men waant zich in het rjjk der stilte. Buitenkansje voor militairen Reizen voor hall geld. Vanaf Donderdag a.s. Naar wij vernemen zal met In gang van 25 Maart door de Neder- landsche Spoorwegen ingevoerd worden een speciaal tarief voor het vervoer van militairen, beneden den rang van officier. Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang van 's Rijks dienst, in uniform rei zende militairen beneden den rang van officier, van 's rijks land- en zeemacht, daaronder begrepen de koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden en kele reiskaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs eener gewone enkele reiskaart. Het openbaar onderwijs ten on rechte in het wetsontwerp be trokken. De afdeeling Amsterdam van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, heeft, in verband met het door de Tweede Ka mer der Staten Generaal aangenomen wets ontwerp inzake concentratie der bijzondere scholen, de volgende motie aangenomen: De afdeeling Amsterdam van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap consta teert, dat de opdracht van de Staatscommissie bestond uit de bestudeering van de concen tratie van de bijzondere scholen, dat het openbaar onderwijs aaarom ten onrechte in het wetsontwerp is betrokken, dat het vaststellen van gelijke normen voor de stichting en opheffing van openbare en bijzondere scholen de grondwettelijke ge waarborgde positie der Openbare School aan tast, spreekt haar diepe teleurstelling uit over de overijlde behandeling en aanneming van <^it wetsontwerp. JL Oude overval Merkelbeek opgehelderd De drie vermoedelijke daders aangehouden. In de maand Februari van het vorige jaar, op den tweeden Carnavalsdag, heeft een drietal jongemannen van ongeveer 20 jaar den heer Booste te Merkelbeek met een hard voorwerp bewusteloos geslagen, teneinde in het bezit te komen van een be drag aan geld, hetwelk zich in diens wo ning zou bevinden. De roof werd echter verijdeld, doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samen woont, een ruit insloeg, om de aan dacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen de vlucht en konden niet worden opgespoord. Zaterdag is de marechaussee te Bruns- sum, onder leiding van opperwachtmeester van den Muilen, er in geslaagd de drie vermoedelijke daders aan te houden. Het zijn zekere M., H. en R., allen uit Brunssum Het drietal zal Dinsdag a.s. voor den Of ficier van Justitie te Maastricht worden geleid. Winkel te Amersfoort uitgebrand Nauwelijks was de Amersfoortsclie brand weer uit Hoevelaken teruggekeerd, waar men haar assistentie had verzocht, of zij moest wederom met groot materiaal uit rukken. Dilmaal woedde het vuur in de zaak in rookartikelen en schrijfbenoodigdheden van den heer C. Brüning aan den Arnhemsche- weg 42. Met twee stralen aan de achterzijde van het nog nieuwe perceel en een straal aan de voorzijde werden de fel oplaaiende vlammen bestreden. Toen men na ongeveer een kwartier den brand meester was, bleek dat de geheele winkelruimte waarin zich niet alleen rook- en schrijfartikelen bevon den, maar ook een groot aantal leesboeken aan de zaak is een uitleenbibliotheek verbonden een prooi van het vuur was geworden. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan door een te midden van de planken met boe ken staande haard. H.K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn Zondagmorgen om negen uur uit Mittersill vertrokken. Per auto hebben zij zich via den Brennerpas en Italië naar Monte Carlo begeven. Prins Aschwin ver trekt heden naar Berlijn* Een Nederlandsch olietankschip, het 7987 ton metende motorschip „Su- netta" van de petroleummaatschap- pij „La Corona", in Den Haag, is Za terdag in Gravesend in aanvaring ge komen met het 6866 ton metende mailschip „Pacific" Ranger". Eaatstgenoemd schip brak van den kabel los en verloor zijn anker. Voorts kreeg het op zes voet boven de waterlijn een gat in den romp. Het schip maakt geen water en zal naar het dok worden opgesleept De „Sunetta" zal in Gravesend de lading lossen. De kapitein van het mailschip heeft verklaard, dat er geen enkele reden is tot ongerustheid. De „Pacific Ranger" was juist uit Ameri ka in Gravesend aangekomen. Twee mannen na hevig verzet gearresteerd. Zaterdagavond is in het café van den heer Loeffen aan de Rogstraat te Berghem een twist ontstaan, tusschen twee bezoekers, de arbeiders Ceelen uit Berghem en Theu- nissen uit Schaik, waarvan laatstgenoem de onder invloed van sterken drank ver keerde. Toen de caféhouder het tweetal bui ten de deur wilde zetten, keerden de man nen zich tegen hem. De hulp van den rijks veldwachter werd ingeroepen, die hen na veel moeite meenam naar het arrestanten lokaal. Daar aangekomen greep Ceelen den veldwachter plotseling naar de keel, waar na hij hem tegen den grond wierp. De politieman wist echter zijn sabel te grij pen, waarmede hij zijn tegenstander eeni ge klappen toebracht om hem daarna te overmeesteren. De tweede arrestant had van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ontvluchten doch des nachts half 1 werd hij weer aangehouden. Bij de vechtpartij had hij eenige bloedende wonden aan het hoofd opgei oop en en is door een dokter verbonden. De twee mannen zullen ter be schikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Vechtpartij aan boord van de Boschfontein Dronken schepeling verwondt twee zijner makkers. Gisterenmiddag is het tot een bloedige vechtpartij gekomen tusschen leden der be manning van het Nederlandsche s.s. „Bosch fontein", welk schip gemeerd was aan de Scheldekade te Antwerpen. Zpkere R. S., die dronken aan boord kwam, kwetste het lid van de bemanning Ph. B. levensgevaar lijk door hem met een scheermes een diepe snede in de zijde toe te brengen. Een ander lid der bemanning, de 34-jarige D., werd ernstig aan de rechterhand ge wond. De dader is door de politie gearresteerd. De twee gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De toestand van B. is ernstig. De „Boschfontein", is met enkele uren vertraging vertrokken. Motorrijwiel over den kop geslagen Drie zwaar gewonden. Gisterenavond te kwart voor zeven is op den rijksweg Maastricht-Roermond een ern stig motorfietsongeluk gebeurd, waarbij drie personen zwaar werden gewond. De 45-jarige Laurens uit Heerlen was te voet op weg naar het station Roermond. Hij liep op het fietspad en begaf zich naar den rijweg, omdat hij van de fietsers hinder on dervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende motor fiets gegrepen en tegen den grond geslin gerd, waarbij het voertuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Hou- ben en M. Machelissen, beiden uit. Roermond, werden zwaar gewond. Beiden liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Laurentius Ziekenhuis vervoerd. Ook de voetganger werd zwaar gewond. Zijn rechterbeen werd versplinterd en bijna van het lichaam gerukt. In ernstigen toestand werd hij eveneens naar het genoemde ziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn voorzien van de H.H. sacrementen der stervenden. De conservendiefstal te Alkmaar Nog twee arrestaties. In verband met het ontvreemden op groote schaal van blikken groenten bij de conserven fabriek v. Hoogenstraaten te Alk maar zijn nog aangehouden de 34--jarige N. K. uit Koedijk en de 25-jarige H. E. uit Egmond aan Zee. Er zijn nog meer arrestaties te wachten. Sigarettenpapiersmokke- laar aangehouden Zaterdagavond laat reed een auto met Nederlandsch nummer en letter vanuit België naar de Nederlandsche grens. Bij het grenskantoor Wernhout aangeko men, werd den bestuurder gevraagd of hij iets had aan te geven. Op zijn ontkennend antwoord werd hem verzocht uit te stap pen, waarna de auto aan een onderzoek werd onderworpen. Daarbij bleek, dat de auto een ïooze hen- zinetank had, waarin zich een groote partij hoekjes sigarettenpapier bevond. Uit een verder ingesteld onderzoek werd de rest van een partij van 20.000 boekjes achter de zittingen van de auto gevonden. De he stuurder, zekere L. uit Amsterdam, werd aangehouden. De auto ig in beslag genomen. Een aanzienlijke inzameling. Het algemeen comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijks geschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwe lijksgeschenken aan het Prinselijk bruidspaar 'n bedrag van f664.661.67 Door het provinciaal comité voor Noord-Holland is bijeengebracht 161.077.67. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Ne derland en in het buitenland remises inge komen welke inclusief de tot dusverre ge kweekte rente in totaal f 24.055.94 beloopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel door verschillende instellingen afzonderlijke in zamelingen gehouden, welke voor speciale doeleinden zullen worden gebruikt zooals een schouw in de ontvangkamer van het paleis, een wandkleed en bijpassend ameu blement in de eetkamer, een huistelefoon inrichting van Soestdijk (bijdrage van de P.T.T.), een bibliotheek en sport- en ten nisvelden. Het algemeen comité wenscht bij het be kend maken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het nationaal hu welijksgeschenk bijeengebrachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun arbeid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevredigend resultaat en het volledig slagen van het plan hebben medegewerkt. Na het verlies van den Kantoeng De nieuwe tinbaggermolen wordt waarschijnlijk gedeeltelijk in In- dië gebouwd. Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat de voorbereidende be sprekingen omtrent het bouwen van een nieuwen tinbaggermolen, ter vervanging van den „Kantoeng" reeds vorderen. Er is echter nog geen enkele beslissing genomen, aangezien de mogelijkheid bestaat dat thans van de gebruikelijke methode- bouw van den geheelen baggermolen in Ne derland en het sleepen daarvan naar Ned.- Indië, wordt afgeweken. Indien zulks mo gelijk is, ligt het n.1. in de bedoeling, Indi sche bedrijven zooveel mogelijk in te scha kelen en een gedeelte van den bouw in Ned Jndië te laten verrichten. Reeds zijn oriènteerende besprekingen hieromtrent ge voerd en met de werf „Gusto" welke de Kantoeng in zijn geheel bouwde, en met de directie van een in Indië gevestigde maatschappij, de Droogdok-Mij. „Soerabaja" welke zich reeds eerder interesseerde voor den bouw van pontons voor tinbaggermo lens. Een beslissing Is echter nog niet genomen. Het spreekt vanzelf dat een samenwerking tusschen een Nederlandsche en een Indische werf veel van het risico, verbonden aan 't sleepen van den geheelen baggermolen naar Indië zou wegnemen. Verzekering. Voorts vernemen wij, dat. de afwikkeling van de verzekering van den Kantoeng ge heel normaal en bevredigend gaat en de volgende week wel tot een einde zal zijn gebracht. Gisteren heeft de minister van Koloniën „letter of authority" geteekend. benoodigd om het geheele bedrag bij de betrokken verzekeringsmaatschappijen te claimen. Dank zij optreden politie erger voorkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is door krachtdadig optreden van de politie, Vlissingen voor ernstig onheil gespaard ge bleven. In het pand Dokkade 12, is een café geves tigd, bewoond door de familie Arnscheidt. De verhouding tusschen man en vrouw was klaarblijkelijk niet gunstig, waarom de man dan ook eenigen tijd geleden naar Duitsch- land zijn vaderland was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de echtelijke wo ning teruggekeerd en 's nachts om één uur werd polifieassistentie in het café verzocht. Onmiddellijk begaf een inspecteur van po litie zich daarheen. Buiten trof hij de vrouw in opgewonden toestand aan, die verklaarde dat haar man haar naar het leven had ge staan en het café in brand wilde steken. De inspecteur verschafte zich met geweld toegang tot het café. Hij trof achter het café in een kamer een groote plas petroleum aan, eveneens waren de wanden en trappen, zoo mede kleeden en bedden met petroleum over goten. In de slaapkamer zat A. met rijn drie kin deren in zijn armen op den rand van het bed. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat haar man ook haar gedeeltelijk met pe troleum'had overgoten, nadat hij haar eerst door wurging om het leven had willen bren gen. F.en zuster bevrijdde haar echter uit baar netelige positie. De vrouw heeft zich daarop met geweld meester gemaakt van de lucifers welke de man in zijn hand had en is daarna de straat op gevlucht. Wanneer ter plaatse een brand was uitge broken. had dit een ware ramp kunnen ver oorzaken daar het café een zeer oud huis is en van binnen geheel van hout is opge trokken, daarbij is het in een dicht bebouw de omgeving gelegen, schuin achter het ge meentehuis. De commissaris van politie, de heer Gasin- iet beeft persoonlijk ter plaatse een onder zoek ingesteld. De man is in bewaring ge steld»

Schager Courant | 1937 | | pagina 11