Interessante experimenten met raketten OMGEVINGNIEUWS ie Alkmaar. W ARMENHUIZEN J AA I tVEP. G AD ER ING WIT-GELE-KRUIS AFD. WARMENHUIZEN-TUITJEHORN Vergadering in liet Patronaatsgebouw te Warmenhuizen op Donderdag 18 Maart. Voorzitter, dc heer Joh. de Groot. Jaarverslaq 1936. Volgens dit jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 1 Jan. 1936 401 en op 31 Dec. 1936 403 leden. De wijkverpleegster Zuster v. d. Pol heeft in 1936 6692 huisbezoeken afgelegd. Dit was 620 bezoeken meer dan in 1935. Voor het vele werk werd aan Zuster v. d. Pol har telijk dank - gebracht. De Tuberculose ver zorging voor Tuitjehorn werd door het Wit- Gclc-Kruis in 1936 overgenomen. In Tuit jehorn is onder leiding van Dr. van Heste ren en Dr. Groenhart een consultatiebureau voor zuigelingen opgericht. In Harenkar spel alsmede te Warmenhuizen werd ten bate van het Wit-Gele Kruis op twee ver schillende dagen een oliebollendag gehou den. De opbrengst viel gezien het vele werk niet zoo buitengewoon mede. De Voorzitter sprak zijn oprechte dank tut aan de gevers van de vrijwillige bij drage, waardoor de Penningmeester in staat is gesteld met een batig saldo van f 178.- voor den dag te komen. Tot lid en reservelid van de commissie tot nazien van dc rekening werden resp. benoemd de heefen S. Burger en C. Mosch. De vergadering keurde, na controle door den lieer Jac. Blokdijk, dc rekening goed. B cstuursverkiezinfl. De heeren A. Kraakman, Jn. de Nijs en C. Roozendaal Nz. waren aan de beurt van aftreden, doch werden met bijna algemcenc stemmen herkozen. De Voorzitter, zegt dat dank zij een gift van f 25.- het bestuur besloten heeft voor te stellen de Koninklijke goedkeuring aan te vragen.. In verband hiermee worden de voorgestel de statutenwijzigingen aangenomen. Rondvraaq. De heer A. Spaanscn betreurde het dat zoo weinig leden op deze vergadering aan wezig zijn, en deed een middel aan dc hand om het vergaderingbezoek te trachten te verbeteren door onder de bezoekers van de jaarvergadering te laten loten vrij van con tributie te zijn. De lieer Jac. Blokdijk is echter een ande re meening toegedaan, en gelooft, dat iets dergelijks weinig uitwerking zal hebben. liet voorstel van den heer Spaansen werd verworpen. De heer C. Mosch bracht de schoolvoeding ter sprake en betreurde het ten zeerste, dat de voorgestelde schoolvoeding door de Ge meenteraad van Warmenhuizen was ver worpen. Aan het rapport uitgebracht door de Hoofden van de diverse scholen in deze gemeente hechtte spr. niet zoo veel waarde. V#n veel moer waarde acht spr. de opinie van een medicus over de ondervoe ding van onze schooljeugd. Aan de hand daarvan neht spr. de toestand zeer ernstig en zou het ten zeerste op prjs stellen in dien het Bestuur van het W.-G. Kruis ecnige pressie uitoefende op de Gemeente raadsleden om de schoolvoeding nog eens onder de oogen te zien. Volgens spr. zijn op één van de R.K. Scholen in deze gemeente S0 a 90 kinderen, waarbij de gevolgen van ondervoeding te verwachten zijn. Het is een bekend feit, dat in vele gezinnen de kinderen niet meer te el en krijgen wat zij hoogst noodig hebben. Spr. zegt dat in Wieringerwaard op initiatief van de Bur gerij en dc Bond van Boerinnen aan de schoolgaande jeugd per dag 2 bekers melk verstrekt wordt en zulks in samenwerking met de daar bestaande zuivelfabriek, die de melk tegen kostende prijs levert. Wan neer iets dergelijks in Warmenhuizen aan b.v. 200 kinderen verstrekt wordt zou dit op die wijze per weck kosten f 25.-. Dit is wel een flink bedrag, doch de voordeelen zijn enorm hoog. De Voorzitter zegt, dat de voorgestelde schoolvoeding door deze gemeente, die nood lijdend is, niet bekostigd kan worden. Wel is het mogelijk, dat wanneer volgens medi sche uitspraak, in een bepaald gezin steun noodig is, het Burgerlijk Armbestuur nog wel middelen weet tc vinden, om daarvoor te zorgen. In deze zaak is thans het wacht ten op een medische uitspraak. Spr. gaf den beer Mosch, te kennen, dat hij in gevallen waar het volgens Dokter noodig is, zooveel mogelijk zal trachten door het verstrekken van melk en levertraan; het gezin van ondervoeding te behoeden. De heer C. Mosch, deelde het Bestuur mede, dat binnenkort de cursus E.H.B.O. be cindigd zal zijn, en wellicht van de 15 cur sisten een aantal voor het diploma zal sla gen. De hoer A. Nannes, magazijnhouder doet een beroep op de gebruikers van het Ma teriaal van het Wit-Gele Kruis, om toch het materiaal zoo spoedig mogelijk na ge bruik terug te bezorgen. Hierna sluiting. Rusland. Vrijdag 1.1. sprak de Welcd. Heer W. Ver meulen. leeraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar over Rusland. Over de lezing het volgende: Het ontstaan van het communisme schreef spreker hoofdzakelijk toe aan dc mentaliteit van het volk. Onder de regeering van den Tzaar leefden de Russen in een tijd van sla vernij en knechting, waarbij de Tzaar be schouwd werd van goddelijke afkomst te zijn. Op 12 Maart 1917, brak als reactie daar op de revolutie uit. In Juni van hetzelfde jaar kwam Lenin aan het bewind en beloof de het volk algehcele gelijkheid. Door het intrekken van deze belofte ecnige jaren la ter, werd de ontevredenheid van het volk ge wekt en kwam de geest van verwoesting naar voren. Daarna werd het 5-jarcnplan opgezet, wat echter totaal mislukt is. Ten slotte is van het communisme in Rusland het ideaal geheel verloren en blijft hun al leen over het maken van intense reclame in de verschillende landen van Europa. Spreker eindigde met den wensch. dat wij van het communisme ten allen tijde bevrijd zullen blijven, daar het niet alleen voor bet Katholicisme doch ook voor alle andere richtingen de totale ondergang beteekent. ANNA PAULOWNA H. M. van Landbouw. Op dc afd. vergadering van de II. M. v. L., Vrijdagavond in Veerburg gehouden, gold het welkomstwoord van den voorz., don lieer C. Rezelman, in hoofdzaak den spreker, Ir. Lienesch, en den gast, den heer J. den Das, Ingekomen was een schrijven van de fa milie Stammes, inhoudende een dankbetui ging voor het bloemstuk en de innige deel neming bij het verscheiden van den heer D. Stammes. Voorts had de secretaris, de heer N. Raap, van den directeur van het werktuigen bu reau een ontslagbrief ontvangen, in verband met z'ii functie van agent van (fat bureair. Hij was als zoodanig aangesteld door liet hoofdbestuur van dc II. M. v. L. en de ver gadering dróng er dan ook bij de rondvraag op aan schriftelijk te protcsteeren tegen deze vreemde handelwijze. Jubileum Den Das. De lieer J. den Das was ter vergadering aanwezig omdat hem uitgereikt zou worden een diploma voor 25-jarigen trouwen dienst bij één patroon. Daar deze werkgever de voorzitter der vergadering is, had de heer Rezelman den secretaris verzocht de uitrei king op zich te nemen. En deze had dat te genover z'n oud-leerling, oud-cursist en buur man graag op zich genomen. Spr. had zich afgevraagd of hij alleen den arbeider en niet ook tegelijkertijd den werkgever moest huldigen. Zoo'n jubileum kan toch alleen te vieren zijn door een goed bij elkaar passen van werknemer en werk gever. De verhouding tusschcn beide kan van zeer verschillende aard zijn. Hij heeft wel eens gehoord van een N.S.B.-er, die s morgens fluit, z'n werkvolk met de hak ken tegen elkaar laat aantreden en dan zegt: Volksgenooten, dit is dc taak voor van daag. Maar 't kan ook anders. Intusschen, bij den werkgever zit het maken van winst voor (al moet hij ook wel eens verlies ne men), terwijl de arbeider regelmatig z'n loon ontvangt, dat hoogstens in bedrag iets kan schommelen. De boer, zoo zei spr., moest dan ook in dit geval maar weer voor z'n eigen belangen zorgen, hij krijgt geen diplo ma. Ken arbeider, die cèn opdracht krijgt, vervolgde spr., kan het werk opvatten als z'n plicht, hij kan zich inspannen het goed te doen, maar hij kan ook plcizier hebben in het werk, zich interesseeren voor het re sultaat, meewerken om het bedrijf zoo ren dabel mogelijk te maken en is dun niet meer de loonslaaf, maar in de goede betcekenis van iïet wóórd „méhsch" geworden. En zóó heeft spr. J. den Das gezien, zóó over hem hooren spreken, als een die opgaat in z'n werk, baas lijkt naast den baas. Van harte feliciteert spr. namens het bestuur den heer Den Das, die zóó 25 jaar mee het bedrijf heeft helpen voeren, en de vergadering on derstreept z'n woorden mei een luid applaus. Ook het hoofdbestuur heeft z'n belang stelling getoond door een mooi diploma be schikbaar te stellen, dat. door hoofdbestuur en voorzitter en secretaris van het afd. be stuur is geteekend en door het afd. be stuur in oen mooie lijst is gevat. „Neem het mee", zegt spr. tot den heer Den Das, ,hang het op in je kamer, laat het een herinnering zijn aan de jaren die je gewerkt hebt, en moge het een nieuwe periode inluiden van werken op dezelfde manier, in het belang van het bedrijf en voor een eigen, gelukkig leven. Dc heer Rezelman dankt den heer Raap én als werkgever èn als voorzitter voor de wijze, waarop hij zich van z'n „taak" kweet en sprak den wensch uit, dat zoo n huldi ging in de toekomst meerdere malen mocht voorkomen. De heer Den Das, dankend voor het diplo ma, meende, in alle bescheidenheid, slechts z'n plicht gedaan te hebben. Hij dankte in het bijzónder de familio Rezelman, bij wie hij een aangename-werkkring vond en hoop te op dezelfde wijze als hij altijd deed, door te blijven werk. (Applaus). Lezing Ir. Lienesch. Ir. Lienesch sprak over „Welvaart van den boerenstand", naar aanleiding van Prof. Mindcrhoud's lezing over dit onderwerp. Ons verslag zou zeker te lang worden als we spreker's. behandeling van dc rede van den prof. in z'n ejgen beschouwing, al was het zelfs maar kort, weergaven. We volstaan dus met de mededcclingën, dat spr. o.a. als voornamen factor, die welvaart in het land bouwbedrijf in den weg slaat, naar voren schoof; de te groote liefhebberij om boer te worden en dat hij, liever dan aan de in de rede genoemde ordeningsgedachten, meer aandacht zou willen schenken aan het op uitgebreider schaal dienstbaar maken van de binnehlandsche markt voor de eigen landbouwproducten. De interessante lezing gaf aanleiding tot een paar vragen, die de heer Lienesch be antwoordde en tot ecnige gedachtenwisse- ling. Na de rondvraag, die we ook maar stil zwijgend voorbij gaan, sloot de heer Rezel man met een woord van dank aan den spreker. NIEUWE NIEDORP Jaarvergadering Voetbalvereeniging. De Niedorper Voetbalvereeniging heeft in De Prins Maurits haar jaarlijksche ledenver gadering gehouden;» Training. De Voorzitter de heer Groofes geeft hierover een toelichting, hij wijst hier o.a. op de a.s. crisis die dc vereeniging tege moet gaat, voornamelijk wat het eerste elf tal aangaat, hierin'toch zijn een aantal ou dere spelers welke zoo langzamerhand ver vangen dienen te worden. Óm de jongeren rijp te krijgen voor hoogere elflallen, dienen deze leden te trainen en geducht ook. Maar hoe? 'Na een urenlange bespreking wordt besloten om met de donateurs een verga dering te beleggen om tot een eventueel trai- ningsfbnds te komen. Verder zal er van a.s. Donderdag af in de Oude School worden ge traind. Zomerprograirima. Voor het tweede elf tal zullen seriewedstrijden worden georga niseerd en voor de. overige elftallen zullen later wedstrijden worden vastgesteld. Getracht zal worden om weer te komen tot een adspirantenelftal. De rondvraag doet wel veel stof opwaaien, doch het is alles van huishoudelijken aard. Daarna sluiting. Zitting van Vrijdag 19 Maart. Alkmaar. EEN UNICUM IN DE RECHTSPRAAK: EEN VEROORDEELDE VROEG OM HOOGER BOETE. Onze welbekende vriend G. S., die liever scharrelt dan stempelt, paradeerde met zijn 15-jarigen troonopvolger G. Jr., dien hij de ingrediënten van een enormen hutspot voor 50 personen, te weten uien, gele, roode kool, wortelen en piepers had laten vervoe ren. hoewel hij niet. was aangesloten bij de Groentoncentrale. Natuurlijk voerde G. het hoogste woord en daar heeft hij slag van: verweet de groentencontroleurs hun onkun de, daar ze nog geen gele van witte kool konden onderscheiden en ontkenden voorts ten stelligste, dat het vervoer van groen ten alléén strafbaar zou zijn. De heeren lieten G. maar zwammen en daarop volgden 2 vonnissen, elk van 4 gulden of 4 en 2 da gen, maar G. verzocht dringend om de boete lot 5 gulden te vcrhoogen, dan kon hij in hooger beroep komen en behoefde hij niet in cassatie te gaan. De kantonrechter stelde hem echter gerust en beduidde zijn cliënt, dat hij ook verzekerd kan zijn, dat de Hooge Raad der Nederlanden hem in geen enkel opzicht in zijn rechtsbedoeling zou bena- deelen, waarop beklaagde met zijn stam- Professor Goddard verovert het heelal. Het Carnegie-insti- tuut financiert. Van 2000 M. op 20-000 M. In de maanden April en Mei zal men in New Mexico sensatio- neele experimenten met raket ten ondernemen. Professor God dard hoopt nog in den loop van dit jaar de gravitatiegrensvan de aarde te kunnen overschrijden Het was een zeer lange weg van de droo- men van een Jules Vex-ne naar den eersten practischen aanval op de ons gestelde lie- melgrenzen. In het jaar 1912 begonnen de constructeui's van raketten zich ernstig ne- zig te houden met de vraag, onder welke omstandigheden de aantrekkingskracht van de aarde voor menschen of wetenschappe lijke toestellen overwonnen zou kunnen wor. den. Ontegenzeggelijk heeft het vliegwezen het rakettcnonderzoek ver achter zich gelaten. In de laatste maanden zijn er met vliegtui gen snelheden bereikt, waartegenover de experimenten met raketten bijna stumper achtig schijnen. En toch is de raket thans hard op weg om langzamerhand het ter- rein te veroveren, waarop zij eens superieur zal zijn aan het vliegtuig: het heelal. De beide voorwaarden. Men kon bij de ontwikkeling van den he melvuurpijl geen sprongen maken. Reeds bij de eerste experimenten bleek, dat er aan twee noodzakelijke voorwaarden moest worden voldaan: eerstens was het noodig, dat dc aandrijving van den raket regelma tig bleef werken en tweedens moest men de opstijgende raket zoo stabiliseeren, dat zij niet plotseling haar evenwicht kon verlie zen en niet meer verticaal, maar horizon taal door het luchtruim schoot. Aan de vervulling van deze beide voor waarden ontbrak nog al het een en ander bij de raketten-experimenten van een Oberth, een Lyon en al de anderen, die in den loop van de laatste vijftien jaren op dit gebied van zich deden spreken. Het rakettenkanon in de woestijn. Professor Goddard ging zeer systematisch houder de zaal verliet. Heelemaal tevreden was de ouwe heer blijkbaar nog niet met het advies. Hij had liever voor dc groote rechtbank in Alkmaar zijn welsprekendheid eens gelucht. N.-S c h ar wou d e. EEN SNEEUWGIJNTJE, DAT HET KA RAKTER KREEG VAN EEN WEERZIN WEKKENDE BALDADIGHEID. Het jonge geslacht van Noordscharwoude profiteerde op 26 Januari niet zoo'n beetje van de flinke laag pas gevallen sneeuw om de passcerendè jongemeisjes eens flink in te wrijven. Gewoonlijk worden dergelijke aanslagen op het schoone geslacht met lach jes en gilletjes niet zoo kwalijk genomen, doch toen de 20-jarige naaister méj. B. K. uit Noordscharwoude, die ook tot de uitver korenen van de uitspattende jeugd van Noordscharwoude behoorde, thuis tot de ontdekking kwam. dat haar mantel totaal vernield en bedorven was, stelde zij den langen slungel, den timmerman K. II. aan sprakelijk voor die schade, wat echter dc grappige baas Duimstok niet beliefde te erkennen. Toen kwam Jan de diender een beetje meepraten en stond ter zake bal dadigheid terecht. Ook toen bleek hij geen lust te hebben, tot schadevei'goeding over te gaan, tot ontstemming van den heer Kan tonrechter, die nu de troeven in de hand hield en op 25 Maart zal vonnissen, ten einde K. alsnog in d>e gelegenheid te stel len aan zijn verplichting te voldoen. Stolt hij in dien tijd juffrouw K. niet schadeloos, dan kan hij er op rekenen, dat hem de volle strafmaat, n.1. f 15 boete of 15 dagen, door den ambtenaar gevorderd, zal worden toegemeten. fe werk. De financieele steun, welke hij van het Smithsonian-Instituut en de Carnegie- stichting ontving, alsmede de giften, welke hij door bemiddeling van colonel Lindbergh van eenige Amerikaansche ïnillionairs kreeg, stelden hem in staat, zich gedurende een aantal jaren geheel aan zijn ingewikkel de experimenten met raketten te wijden. Pi*ofessor Goddard, die voor dit onder zoek zijn tenten ha'd opgeslagen in de nabijheid van Roswell in den staat Nieuw-. Mexico, midden in de woestijn, construeer-, de een soort rakettenkanon met een loopi van niet minder dan 18 meter lengte. Daar-, naast bouwde hij een observatietoren, vart waaruit men de experimenten met de ge voeligste instrumenten kon observeeren. Voor zijn onderzoek vervaardigde hij raket ten met een boring van 14 centimeter mid dellijk, waarin een druk van 130 atmosfe ren kon worden opgewekt en waaruit het gas met een snelheid van 1500 meter in de seconde ontsnapte. Het wonder van den dwerg. gyroscoop. Het gelukte Goddard tenslotte aan de beide genoemde voorwaarden te voldoen* Hij construeerde zijn raket zoo, dat de ont plofbare stof met regelmatige tusschenpoo- zen in de eigenlijke explosieruimte vloei* de. Onregelmatige exploisies behoorden daarmede tot liet verleden. Zeer moeilijk op te lossen was het pro bleem van de stabilisatie. Maar na veel vergeefsche moeite gelukte het toch, een zeer kleine gyroscoop in een kamer van de raket te construeei'en. De gyroscoop (die men bij voorbeeld ook in den vliegtuig-ro bot vindt) kreeg de taak, bij de verstoring van het evenwicht een secundaire gastoe- voer te openen. Hierdbpr ontstaat een krachtiger explosie, die oogenblikkelijk het evenwicht weer hersteld. Hoe ver is men reeds gevorderd? Hoever is men reeds op den weg naar da verovering van het heelal gevorderd? God dard heeft bij zijn experimenten in het af- geloopen jaar een hoogte van 2250 meten bereikt. Dat is een zeer bescheiden presta tie, die eerst dan belangwekkend wordt, indien men van Doddard hoort, dat hij thans, nadat het vraagstuk van het even wicht is opgelost, zijn raketten zonder meer tot een hoogte van 20.000 meter kan laten stijgen. Ook de thans bereikte snelheid van 880 kilometer in het uur wijst er op, dat de ra ketten spoedig veel sneller zullen zijn dan dc vliegtuigen. Langzaam maar zeker na dert het oogenblik, waarop Goddard zijn schot in het heelal zal afvuren...... „Néé, hier is ze niet en ze is er niet ge weest ook." De uitwerking, die haar woorden op Paul Bcerens hadden, schonk Diny's tante groote voldoening. Die zit aardig over z'n vrouw in dc rats, dacht ze en het was maar goed, dat hy óók eens z'n portie kreeg, want haar nichtje had de hare allang beet. Ze moesten hóór wat vertellen. Ze had genoeg gezien, toen Diny laatst om een paar gulden ter leen kwam. Mager en akelig had ze er uit gezien. Ja, ze had net zoo'n hoofdpijn, zei ze. Je zou d'r ook wel hoofdpijn van krijgen! Maar het was dr' eigen schuld, ze had het zelf zoo ge wild... Maar nou was het haar toch zeker wel een beetje te bar geworden, dat ze den kolder in dr' kop had gekregen en eruit geloopen was. Dadelijk stond ze voor d'r neus. je zou het zien. Maar ze ging weer nèt zoo terug als ze gekomen was. Daar was geen beginnen aan. eerst zij, en morgen kreeg jt hèm op je dak. Wat stond-ie nou te wachten? Als ze kwam. stuurde rij haar direct terug, daar kon-ic vast van opaan... Met onrust in het hart sloeg Paul den weg in naar huis. Nu hij Diny niet bij haar tante aangetroffen had, wist hij, dat ze daar ook niet meer zou komen. Dc ernst van het geval werd hem nu eerst volkomen duidelijk. Hij zou thuis komen en zijn woning leeg vinden. Diny was en... bleef weg. Zij was God weet waarheen, gegaan... En toch. vèr kon dat niet zijn, want hij wist dat ze niets bezat om te leven. Een oogenblik kwam de angstige ge dachte in hem op, dat ze zich in haar wan hoop... iets aangedaan had, maar die moge lijkheid verwierp hy direct. Diny was een ge- loovige vrouw, tot zooiets zou .zy niet gauw komen. Had ze hem kort geleden het plan niet voorgelegd weer in betrekking te gaan? Hij had daar tóen niet van willen hooren. Mis schien dat ze nü, zonder hem, dat voornemen ten uitvoer bracht. Dat zou nog niet zoo on mogelijk z(jn. Hij zou den volgenden morgen direct op onderzoek uitgaan. Het was niet buitengesloten, dat ze bij haar vroegere col lega's den nacht doorbracht, hij kon zich best voorstellen, dat zij haar tante liever buiten deze aangelegenheid hield. Wat een vreeselijk mensch, hij kon zich niet begrijpen, dat Diny het al die jaren bij haar uitgehouden had. Nu kon hy zich eerst goed voorstellen, hoe zij er naar verlangd had daar weg te komen... Zou ze daarom misschien alleen...? Neen, hy moest zich geen waanvoorstelingen maken. Ze was met hem getrouwd, omdat ze van hem hield. Met geen andere gedachte had ze rekening gehouden. Maar... als dat waar was, hoe kon ze dan zoo van hem weggaan? Ze wilde hem niet langer tot last zijn--- Maar dat was ze immers niet. Waren zijn lasten verminderd nu zij weg was? Integendeel immers. Thuisgekomen vond zy' de kamers precies zooals hy ze verlaten had. Waarom was hij eigenlijk rechtstreeks hierheen ge gaan? Had hij dar. toch nog een oogenblik gedacht haar hier te vinden Had hij gehoopt, dat zij zich bedacht had, nadat zij misschien in een oogenblik van wanhoop, dat briefje geschreven had? Hoe had hy dat kunnen den ken. Hij kende Diny toch, wist dat zy' nooit overijld een dergelijke stap zou doen. Wie weet hoe lang zij reeds met het plan rond liep en hij had daar niets van gemerkt. Had hij de uitvoering er van misschien niet be spoedigd door zijn brute optreden? Zonder het te weten had hij haar zelf weggejaagd... Hij kon het in huis niet uithouden, het was of de eenzaamheid hem verstikte, hij moest de straat op. De frissche avondlucht zou hem misschien kalmeeren. Hy liep, waarhéén wist hij niet... Hy zou wel uren kunnen loopen zonder moe te worden. Alleen zijn hoofd was moe, moe. van het aanhoudende denken. Wel honderdmaal stelde hy zich dezelfde vragen... Waarom was ze weggegaan? Waarom op déze manier... En dan die laatste, die martelende vraag, wéér zou ze zijn...? Totdat hij zich aan dien strobhalm vast klampte, dat het toch heel goed kon zyn, zooals hij dacht, dat ze weer haar eigen brood wilde verdienen. Ze kon in haar oude betrekking terugkomen, had ze laatst verteld. Dan zou ze hem van den last ontheffen voor haar te moeten zorgen. En wat haar weg gaan betrof, dat was immers alleen om hem er toe te brengen zich met zijn vader te ver zoenen. Ze had natuurlijk gedacht dat daar, zoolang zij te zamen waren, geen sprake van kon zijn. Wat zou ze morgenochtend, wan neer hij plotseling voor haar neus stond vreemd opkijken. Ze zou niet kunnen begrij pen, dat hij zoo gauw haar bedoeling door had. En samen zouden ze naar huis gaan en dezen eenen ongelukkigen avond vergeten. Hij moest nu maar naar huis gaan en naar bed. Morgenochtend zou hij haar vroeg opwachten b(j het oude plaatsje... Ongemerkt was h(j wat rustiger geworden, maar toch duurde de nacht, waarin hij slapeloos lag te woeien in zijn bed, een eeuwigheid voor hem. Na langen tyd vergeefs gewacht te hebben, meldde Paul zich den volgenden morgen op het atelier. Men wist van niets. Had Diny werkelijk plannen om terug te komen? Wist hij het zeker? Paul had zich geen tijd gegund om hun vragen te beantwoorden. Wanhopig zoekend liep h(j door de stad, zich nauwelijks tijd gun nend iets te eten te koopen, een kleinigheid maar, om zooveel over te houden voor Diny, als zij terugkwam. Doch ze kwam niet. Eerst toen Diny in <len trein zat, die haar van de hoofdstad naar de Residentie voerde, kwam ze tot het volle besef van vat ze ge daan had. Ze had het huis van haar man ver laten en daardoor voor het oogenblik althans, vrijwillig afstand van hem gedaan. Zou hij het opofferen van haar daad begrijpen? Zou hij iets van het leed voelen dat zij met zich meedroeg? Misschien was het een afscheid voor kort, misschien voor langeren tyd. Ze wist het zelf niet. Het zou geheel en al van de omstandigheden afhangen. Voorgoed deed ze geen afstand van hem, dat kon ze niet, daarvoor hield zij te veel van hem... Hij zou nu, alleen gebleven, zeker tot zijn vader terugkeeren en deze zou hem met open armen ontvangen, en hem verstandig prijzen, dat hy het er op aangestuurd had, dat zij van hem weg zou gaan... En zijn vader zou onge twijfeld herhalen, wat hij hem dien middag voorgehouden had, dat als de zorgen het huis inkwamen, de liefde er uitging. Maar dat zou Paul niet beamen, die wist toch immers met hoeveel geduld ze alle tegenslagen gedragen had. Ze ging naar een andere stad, omdat ze wist, dat de verleiding tè sterk zou worden als ze bleef. Ongetwijfeld zou ze dan den een of anderen dag naar hem teruggaan en dat mocht niet eerst moest hij bereiken wat hij bereiken wóu. Eerst z'n studie voltooien, waaraan zijn hart hing en waarin hij nu troost en afleiding zou vinden. Ze zou t achten op de hoogte te bl(jven van de vorderingen die hij maakte om, als hij goede resultaten be reikt ttad, weer zoo spoedig mogely'k by' hem te kunnen zijn. Als hij eenmaal zelfstandig was en in niets meer van zijn vader afhankelijk, zou deze hun geluk niet langer in den weg kunnen staan. Eén ding hoopte ze, dat dit alles zou mo gen gebeuren, voordat haar kindje geboren werd... Wat zou Paul, als ze te zamen dat groot geluk doorleefden, haar dan dankbaar zyn, dat ze hem de kans geboden had, het eerst tot iets te brengen. Als ze bleef, zou dat nooit het geval kunnen zyn, bleef het een getob zonder einde. Noodgedwongen zou Paul immers alles aannemen, wat hem geboden werd en zoo zou de tijd, die hy nu zoo prach tig kon benutten, omdat hy met zijn gedach ten nog zoo heelemaal bij zijn studie was, vruchteloos voorbijgaan. Voor hem was het zóó verreweg het beste. En voor haar... Ze had zoo goed als nog niet stilgestaan by hetgeen ze zelf van plan was te doen. Ze zou werk zoeken en het ook vin den, veel hoefde ze niet te verdienen voor zich alleen. Eenige maanden kon ze nog wel in betrekking zijn, alvorens men... iets aan haar merkte en veel langer zou niet noodig zijn* Had Paul haar niet meerdere malen verze-. kerd, dat hij slechts vier, vijf maanden noodig had om af te studeeren? Hadden ze hun hu welijk toch maar tot zoolang uitgesteld. Wat had hij er nu aan, dat hij, trots alles, zijn wil doorgezet had? Niets dan ellende. Heele maal bij het verkeerde eind had zijn vader het niet gehad, ofschoon... Neen, zij mocht niets leelijks over Paul denken. Had hij haar niet gelukkig gemaakt, gelukkiger dan ze ooit gedacht had te zullen worden? Had h(j niet alles, zijn vader, z'n vrienden, z'n studie opgegeven voor haar? Om haar te bezit ten had hy toch afstand gedaan van het ge makkelijke leven dat hij leidde in hat huis mkakelijke leven dat hij leidde in het huis van zijn vader, zorg en ontbering had hij verkozen boven financieelen welstand. Zy mocht niet vergeten, dat hetgeen zy' voor hèm gedaan had, nog niets was tegenover hetgeen hi voor haar gedaan had. Zij vroeg zich af, wat hij nu zou doen. On getwijfeld zou hy' haar gaan zoeken. Zij hoopte, dat hij maar niet naar haar tante zou gaan, ze gunde het die vrouw niet, dat ze tegen Paul zou kunnen zeggen, dat het héér niet zou verwonderen dat het zoo geloopen was. En wie weet, zou ze ook nog toespelin gen maken op dat geleende geld... Het zou Paul hinderen als hij hoorde, dat ze dat zonder zyn medeweten gedaan had. Met een schok stond de trein stil. Was ze er nu al? .(Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6