Raad Zijpe Arrondissements rechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 22 Maart. Br. op Lange n dij k. ALS IJZER WAARDE KRIJGT! Oud ijzer, zink, lood en tin. kortom alles krijgt waarde; de deuren worden dan ook plat geloopen. En zoo kon het gebeuren, dat de 26-jarige arbeider P. S. uit Broek op Langendijk en zijn maat. de 25- jarige J. v. E. uit Alkmaar, zich als kooplieden uitgaven en hun geluk beproefden te Broek op Lan gendijk. Hun opkoopen vlotte niet al te best, maar wel wisten zij ijzeren en zinken pijpen, kettingen, roeden en ringen bij Mej. Kreijger weg te pikanen. De goederen wer den tegen een klein bedrag van de hand gedaan, terwijl de opbrengst eerlijk werd gedeeld. De heeren vertelden, dat zij toe stemming hadden verkregen, om de ijzeren voorwerpen weg te halen, maar dit bleek tijdens de zitting heelemaa' niet. Eisch f 25 of 15 dagen. Uitspraak con form. VERBODEN DELFSTOFFEN. Een pittig veeboertje uit Bergen, A. D., had reeds jaren lang uit de Kamper Duinen te Schoorl duinzand weggehaald en daar voor een kleine vergoeding aan den recht hebbende, den hotelhouder P. T.. welbekend, afgestaan. A. D. werd tevens ten laste ge legd strooperij te hebben gepleegd met behulp van een voertuig, strafbaar gesteld bij art. 315 Strafrecht. Hij werd heden ver- oordeeld tot f 4 boete of 3 dagen. Den Helder. ZIJN EIGEN GLAZEN INGEGOOID, De 66-jarige H. K. uit den Helder had in den nacht van 10 op 11 Febr. een glasruit ingesmeten. De man had een stevige borrel op en bovendien wel 'ns omgang gehad met de bewoonster van het perceel J. S., echtge- noote van A. V., die nu echter serieus met haar man leeft. De hilariteit welke dezen middag toch al groot was, bereikte haar hoogtepunt, toen de dame als getuige moest Optreden Met een prachtig melodieus geluid maakte zij de politierechter er op attent, dat zij niet 37 maar 31 jaar oud was. De ver dachte, zat intusschcn aandachtig te luiste ren en hoorde f 15 of 10 dagen tegen zich eischen. Uitspraak conform. Den He 1 d e r. MEVROUW DE J.—VAN D. WAS EEN BEETJE AL TE LICHTVAARDIG MET HAAR CONCLUSIE. In de gerennomeerde slagerswinkel van den heer P. K. te Den Helder hadden een paar dames inkoopen gedaan en nu meende mevr. de J. dat zij bij de afrekening een gulden kwijt was geraakt. Blijkbaar ver dacht zij daarvan de andere dame. de ega van rijksveldwachter V. uit Julianadorp en was nu zoo ontactisch deze daime een ge meen mensch te noemen. Natuurlijk liet mevr. V. zich deze declinatie niet aanleunen Aangifte werd gedaan en heden werd mevr. de J. geleerd hoe gevaarlijk het is, haar tong vrij spel te geven. Lesgeld 7 gulden boete of 1 dag. Over den verbouw van het raadhuis en den bouw van van een ambtswoning voor den Secretaris. De voorstellen van B. en W. met algemeene stem men aangenomen. Het gunningsrecht aan den raad of aan B. en W. in overleg met de com missie. Spijkers zoeken op water. laag Eervol ontslag aan onder wijzeres. Behandeling van de be grootingen. Een subsidie van f 27500 aan het Burgerlijk Armbe stuur. Het Interieur van het Te huis voor Onden van da- gen. Behandeling der gemeen- tebegrooting. - Geen alge meene beschouwingen. De grieven tegen de Ad viescommissie. Geen con tractbreuk. Architecten die eigen werk doen en die toch advies geven - of advies weigeren! De berging van vuilnis. - Vergadering van den Raad op Dinsdag 23 Maart 1937, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Mr. D. Brccbaart Kz., burgemeester; secretaris do lieer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen. Van de mededeelingcn en ingekomen stuk ken vermelden we, dat het nieuwbenoem de hoofd der O. L. school te Schagerbrug be richt van aanneming dezer benoeming heeft gezonden. Uit een schrijven van den Minister van Financiën betreffende voorschot Landarbei- derswet ten bate van G. van der Stoop, blijkt dat Z.E. van oordeel is, dat voor be doelde woning te veel aan onderhoudskos ten moet worden besteed en het dan nog de vraag zal zijn, of een behoorlijke wo ning zal zijn verkregen, na de herstehverken zal nog een onvoldoende woning verkregen worden en Z.E. kan dan ook geen gunstige beslissing op de aanvrage nemen. Wel zou het geven van een voorschot in overweging genomen kunnen worden, wanneer 'n nieu we arbeiderswoning werd gebouwd. De heer Bruin vraagt, wie een dergelijk lijvig rapport opmaakt. De Voorzitter weet dit niet, misschien wel de heer De Graaf, inspecteur van de Volks gezondheid. Met den aannemer Bruil hebben B. en W. een onderhoud gehad en het slot van do welwillende bespreking is geweest dat sa menwerking met de Arbeidsbemiddeling werd mogelijk geacht. De heer Bruil zag in, dat het niet goed was arbeiders op korten termijn tc ontslaan. Door de Oudercommissie te Petten wordt gevraagd, om een subsidie te vcrleenen, op dat de hoer Bakker zijn modewerking kan blijven vcrleenen, om het onderwijs op peil te houden. B. en W. stellen voor, een subsidie van f 150 per jaar tot wederopzegging, voor het beoogde doel beschikbaar te stellen. De heer Dignum juicht het voorstel toe, maar vraagt zich af, of men er geen prece dent door schept. De Voorzitter acht dit mogelijk, maar wijst op den steun die van de bevolking wordt gekregen. Zooals de toestand thans is, is het mogelijk dat nog voor een school een zelfde regeling noodig zou kunnen zijn. Nadat zonder hoofdelijke stemming con form het voorstel van B. en W. is besloten, dankt de heer Jansma voor dit besluit en doet nog eens uitkomen, dat de onderwijs- bclangcn het noodzakelijk maakten een be roep op gemeentesteun te doen. Van liet Hoogheemraadschap is een schrij ven ingekomen, over de wegverbetering bij den heer Blom, De jaarlijkschc bijdrage door de gemeente zal moeten bedragen, geduren de de eerste 25 jaar f65 en verder bij voort during f 10 per jaar. Dc raad gaat in beginsel accoord met de ze oplossing en het ontwerp-besluit zal na der worden afgewacht. Verbouw Raadhuis en bouw van een ambtswoning voor den Secretaris. Aan de orde komen de voorstellen inzake verbouw van het Raadhuis en het bouwen van een ambtswoning voor den secretaris. Door B. en W. wordt in hun ontwerp-be sluit gewezen op den huidigen toestand, zoowel wat betreft de huisvesting van de familie De Boer als ter secretarie. Daarbij wordt gewezen op het gemis van een wacht kamer, spreekkamer, geen voldoende gele genheid voor het voltrekkon van huwelijken, verhoor van verdachten, enz. Als passend terrein voor den bouw van de ambtswoning wordt genoemd een terrein van Corn. Bakker, groot 900 M2., kostende ten hoogste f 1300. Met inbegrip van de kosten van centraio verwarming worden de bouwkosten der ambtswoning geraamd op f 6350, het bouwrijp maken van het per ceel, salaris architect, enz., f 850, totaal dus kostende f 8500. De huur van de ambtswo ning voor dgn Secretaris te bepalen op 12 van diens salaris, is f 426. De kosten van den verbouw van het raad huis worden geraamd op f 1000, de aanleg- kosten van centrale veiwarming op f 1500. De bovenvertrekken van het raadhuis thans in gebruik bij den Secretaris te doen inrichten voor woning van een con ciërge. De meer-kosten, reorganisatie van de se- cretarie, te betalen uit den gewonen dienst, een bedrag van f 1000 te brengen ten laste van den kapitaaldienst. Op deze voorstellen verstrekt de Voorzit ter nog de noodige toelichting en deelt mede, dat de benoemde commissie accoord gaat met de genoemde totaal-kosten van de ambts woning. In de commissie is ook nog gespro ken over den bouw van een kluis, maar B. en W. willen dit nog uitstellen. De heer Van der Sluijs geeft nog een toe lichting t.a.v. de rendabiliteit van de ambts woning van den Secretaris. Met een huur van f426 per jaar wordt binnen 50 jaar nog voldoende gereserveerd voor aflossing. Dc gedachte regeling biedt de meeste veilig heid en is zeker verantwoox'd tegenover de buigei-ij. De discussiën. De heer Doedons beaamt een mededee- ling van den Voorzitter, dat de Commissie homogeen is met B. en W. en deelt xnede, dat hij aanvankelijk opposant was, doch tenslotte is hij met het voorstel meegegaan. Met den finanticelen opzet zooals die door den heer Van dex^Sluijs werd medege deeld, is spr. het niet eens, maar omdat er op vex-schillende voordeelen kan woi'den gewezen, gaat spi*. niet de vooi-slellen ac coord. Alleen verdedigt spr. het maken van een tegelvloei'bedekking in do wachtkamex*, dat is noodig om een goed geheel te ver krijgen. De kosten bedragon f 300. De Voox-zitter zegt, dat B. en W. zich niet tegen dit voorstei zullen verzetten, zij be schouwen het njet noodzakelijk, wel ge wenscht. De heer Dignum kan zich met het idée- Doedens wel vei*eenigcn. De heer Bruin had gedacht, dat de kosten belangrijk hooger zouden worden, doch nu gebleken is, dat na de noodige besnoeiing, geen groot offer van de burgerij wordt ge vraagd, gaat spr. met de voorstellen mee. Den heer Veltman spijt het, dat de leden niet eerst een rapport hcfiben ontvangen, het is nu moeilijk om nu maar direct te be slissen over dfi voorstellen. De kosten van f8500 voor do ambtswoning, het is een be langrijk bedi'ag, en spr. gaat daarbij na de kosten van een flink gebouw in zijn omge ving. Maar spi'. is een leek en moet aan vaarden wat de commissie als deskundigen voorstelt. De hoer Bi'uin vraagt, of er nog tegenval- lex*s zijn te venvachten, want dan zou spr. er anders tegenover staan. De Voorzitter zegt toe, dat er bij den hui digen toestand, geen tegenvallers te duch ten zullen zijn, maar B. en W. moeten niet op f 100 gebonden worden. De heer Veltman wil dat de gunning van den bouw aan den Raad zal zijn en de heer Doedens acht liet gewenscht dat waar pu blieke aanbesteding moet plaats hebben, dat opgenomen dient te worden de bepaling der A.A.V.V., en waardoor als de laagste in schrijver gepasseerd wordt, daarover beroep open staat bij B. en W, De Voorzitter zegt, dat de raad daarover sti'aks een apax-t besluit kan nemen. De heer Bos gaat na de toezegging aan den heer Bruin, met het voorstel van B. en W. accoord. De heer Dooi*n kan zich niet in alle op zichten met den opzet vereenigen en wijst op het honorarium van den architect voor den bouw der bui'gemeesterswoning, en daar tegenover het hoi.orax-ium van den heer De Leeuw. Wat het dagelijksch toezicht be treft door een volontair, spr. zou het geheel liever in handen willen stellen van den heer De Leeuw. De Voorzitter wijst erop, dat de vergelij king niet opgaat, want 't was aan den eenen kant een architect die als beroep de archi tectuur uitoefent, terwijl de heer De Leeuw gemeente-opzichter is, met de beloo ning accoord ging en zelf gevraagd heeft om een dagelijksch toezicht. De heer Doorn betwijfelt of de heer De Leeuw wel met de regeling accoord gaat. Nadat nog de noodige toelichting wordt gegeven èn door den Voorzitter èn door den heer Doedens, wordt het amendement-Doe- riens, de tegelvloerbedekking, met algemeene stemmen aangenomen en worden daarna de voorstellen van B. en W. in hun geheel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter betuigt ook namens den Se- ci'etaris zijn dank voor dit besluit. Het gunningsrecht. Hierna komt aan de orde het voorstel van den heer Veltman om het gunningsrecht aan den raad te geven. De Voorzitter kan dit voorstel niet aan bevelen. B. en W. beschikken over alle mo gelijke gegevens, doch spi\ wil den raad te gemoet komen door te besluiten dat het gun ningsrecht is aan B. en W., doch in over leg met de door den Raad benoemde com missie. De heer Van der Sluijs vereenigt zich met het idéé van den Voorzitter. De heer Nannis hei'inncrt aan het gebeu ren met de ambtswoning van den bui'ge- meester, en om dit in de toekomst te voor komen, wil spr. het gunningsrecht aan den raad geven. De heer Veltman zegt dat het hier niet gaat om het al of niet vertx'ouwen in B. en W.r maar om het recht dat de raad ook in dit opzicht heeft. De inlichtingen kunnen den raad ook verstrekt worden. Spijkers zoeken op laag water. De Voorzitter wijst erop dat dan een spoed eisch en de vergadering belegd zal moe ten worden en dat kost geld. De heer Veltman noemt dit spijkers op laag water zoeken, voor de burgemeesters- woning is de raad ook bijeengekomen. De heer Dignum gaat met het verleden niet accoord en gaat daarom mee met het voorstcl-Veltman. Spr. is wel genegen am 's avond in comité bijeen te komen, zonder uitkeering van presentiegeld. De Voorzitter wil daarover niet meer spre ken, we zullen hot betalen, zegt spr. De heer Doorn wil het schilderwerk apart aanbesteden en dan een openbare aanbeste ding onder de ingezetenen dezer gemeente. Van verschillende kanten wordt betoogd dat dit niet mag, terwijl de heer Doorn vol houdt, dat dit wel mag en krachtig verde digt spr; zijn standpunt. De heer Doedens wijst nog eens op de wcnschclijkheid in beide bestekken op te nemen de bepalingen der A.A.V.V. T.a.v. het gunningsrecht wordt het voor- stel-Veltman met 9 tegen 2 stemmen aan genomen, tegen stemden de heeren Jansma en Van der Sluijs. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten de aanbesteding openbaar te doen geschieden, ook voor nielingezetenen. Tegen stemden Mevr. Vriesman, en de heeren Doedens, Blom, Doorn en Nannis. De raad gaat accoord met het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 358 be schikbaar te stellen voor extra-hulp aan werkloozen in 1937. Besloten wordt, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten te wijzigen de veroi'dening op de heffing van schoolgeld. Aan Mej. A. A. M. Kuiper woi'dt eervol ontslag verleend, .met dankhetuiging, als ondex-wijzeres aan de o, 1. school te Burger- brug. Tegen het bekalken van wegen enz. B. en W. stellen voor tot vaststelling van een verordening tot het tegengaan van be kalken enz. van wegen e.d. Mevr. Vriesman adviseert dan borden te plaatsen. De Vooi-zitter meent dat dit geen t&aK voor de gemeente is en pi'incipieel is spi*. er tegen. Spi*. wijst op de mogelijkheid dat dan partijen die tegen het gezag optreden, zouden gaan plakken op borden door liet gezag beschikbaar gesteld. De heer Veltman is niet voor het bekal ken van wegen, maar tegen het plakken j van een plaatje op telefoonpalen enz. heeft spi*. geen bczwaai*. Hoeveel waren de kosten voor de gemeente, om de plakkaten vroeger te verwijderen, de kosten waar de Minister op wijst. Laat men zich dit tijdje van de verkiezing uitleven. De heer Doedens vindt het vooi'stel voor onze gemeente wel wat overdreven. Hiex* worden niet, zooals in de stad, de gevels be klad. De heer Dignum laat weer een ander ge luid hooren, iaat men ais men reclame wil maken, dit op eigen erf doen. De heer Nannis vindt het een groot ver schil, beplakken of bekalken. Tegen het be plakken heeft spr. geen bezwaar. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen; tegen stem den Mevr. Vriesman, en de heeren Doedens, Blom, Doorn en Veltman. Wat zullen we plakken, zegt de heer Velt- man. Begrootiizgen. Aan de oi'de is de vaststeliing van de be- grooting van het Algemeene Weeshuis en l van het Burgerlijk Axmbestuur. Na voorle zing worden ze onveranderd goedgekeurd. De gemeentelijke subsidie aan het B. A. is i geraamd op f 27300. De heer Veltman is het interieur van heli Tehuis voor Ouden van Dagen erg tegen gevallen. Voor gehuwden was geen gezel lige kamer; de slaapgelegenheid op die zolder, het viel spr. zeer tegen, na wat hij gehoord had. Is het niet mogelijk een slaap- gelegenheid gelijkvloei's daar te stellen en een gelegenheid dat gehuwde paren met el kaar samen leven. De. heer Van der Sluijs deelt mede dat héti B. Armbestuur al eens meer gedacht heeft aan verbetering van het intei'ieur, en reeds is een tamelijke restauratie in'uitvoering. Laat de x*aad in Mei a.s. eens een kijkje ko men nemen. De noodzakelijkheid tot gele genheid van opname van gehuwden, is nog niet gebleken. Boven zijn er nog een paar kamertjes disponibel en de door den heer Veltman uitgesproken wenschelijkheid, kan eens onder de oogen worden gezien. Het heeft steeds de aandacht van het B. Ai en de tijdsomstandigheden zijn oorzaak^ dat nog niet tot uitvoering van het idee is ovei'gegaan. Maar het zal gewenscht zijn dat er dan ook aanvragen voor inkomen. De heer Blom is wel voor het scheppen van een gelegenheid tot opname van ge huwden, maar spi*. is niet voor instelling van een klasseindeeling. De Voorzitter geeft in overweging dozé besprekingen verder voort te zetten, laten de leden van het B. A. dit eerst in dat cot< lege bespreken. De gemeentebegrooting. Geen algemeene beschouwingen. Niemand der leden maakt gebruik van de gelegenheid tot het houden van algemeens beschouwingen. De Voorzitter deelt mede, dat het gemeen* tebestuur een complimentje heeft gekregeni van Ged. .Staten over het behoorlijk en zui nig beheer der gemeentefinantiën. Ged. Staten vragen het oordeel van der| Raad omtrent hun voornemen om de jaar wedde van elk der wethouders te verlagen van f 350 tot f 300 en het presentiegeld der; raadsleden te verlagen van f 4 tot f 3 pen bijgewoonde vergadering. De Vooi*zitter zet uiteen waarom hij tegen] verlaging van de wethoudei*sjaai*wedde ia en noemt daarbij dat de begrootingspositie de verlaging niet noodig maakt, terwijl da werkzaamheden zeer zijn toegenomen. De heer Bruin gaat accoord met het stand* punt van den Voorzitter, het was beter ge weest dat met het oog op do werkzaamhe den Ged. Staten hadden voorgesteld de jaaxy wedde op f 400 te brengen. Algemeen spreekt de raad zich uit tegen1 verlaging; ook verlaging van het presen- tiegeld voor de raadsleden acht de raad niet gewenscht Het presentiegeld voor do stembureauleden willen B. en W. zulks op aandringen van Ged. Staten bepalen op f 4 per zittingsdag. Thans bedraagt dit presentiegeld f 5 plus f 3 voor ver.versching en B. en W. achten dit niet te veel, doch zij willen zich niet tegen alles wat Ged, Staten wenschen, verzetten. De heer Dignum wil de verlaging van het presentiegeld accepteeren, maar het bedrag voor de consumptie handhaven. Do bespx*eking heeft tot resultaat dat het Feuilleton door Annie de Hoog— Nooy S) Waarom had ze niets, niets van hem ge hoord ook niet op dat telegram, dat ze hem liet zenden, toen ze gistermorgen vroeg hierheen was gebracht? Wat verlangde ze naar den middag, dat juffrouw Dekkers haar zou komen bezoeken. Misschien dat zy gister avond of vanmorgen iets gehoord had. Gisteren... vandaag... Het was of er weken tusschen lagen. Er was in die vier en twintig uur ook zooveel gebeurd. Het verwonderde haar, dat ze nog leefde... en ook dat ze daar m om was. Ze begreep nu niet, dat ze er gisteren naar verlangd had dat het... maar voorgoed af- geloopcn zou zijn. Maar gisteren had ze haar kindje ook nog niet gehad. Toen was zo wan hopig geweest, omdat het haar met den dag duidelijker werd, dat Paul zich niet meer om haar bekommerde, zelfs niet nadat hy wist... Maar misschien waren haar brieven verloren gegaan ofschoon dat onwaarschijnlijk was, zc had ze Immers duidelijk geadreseerd en ze zelf gepost. Alleen dat telegram, daar had juffrouw Dekkers voor gezorgd. Haar hoofd werd moe van het denken. Kon ze maar even slapen... Ja. slapen, ze voelde nu hoe 'n ont zettende behoefte ze daaraan had. Even alles om je heen te kunnen vergeten, al dat ellen dige. dat je suf en verdrietig maakte en dan straks wakker te worden alleen met de ge dachte dat je een kindje hebt, een eigen, klein menschenkindje... Had ze nu geslapen? Het scheen van wel. Ze voelde zich tenminste veel beter dan tevoren. Maar wat was het donker. Een paar patiënten vroegen al aan de zuster of het licht op mocht. Het werd toch nog geen avond? Om twee uur zou er toch nog eerst bezoek komen? Waarom keken ze allemaal zoo lachend haar kant uit en wat zei de zustex*, dat ze dacht, dat ze het wijzertje rond zou slapen Ze keek verward om zich heen. Naast haar bed, op het kleine kastje stond een vaasje met bloemen en daarnaast op een bordje lagen vier sinaasappelen. Een rolletje amandel pers lag er bovenop. Diny keek verwonderd van het een naar het ander. „Dat heeft uw bezoek gebracht," zei de juffrouw hi het bed naast het hare, daarmee haar onuitgesproken vraag beantwoordende. „Mijn bezoek...??' „Ja mensch, je sliep zoo lekker, dat de zuster het zonde vond om je waker te maken." En Diny's teleurgestelde gezicht ziende, voegde zc er haastig aan toe: „Nou mag ze vanavond even komen, die juffrouw, 't Is al haast zoo laat, om half acht." „Tweemaal per dag bezoek, je zou er haast een baby voor willen krijgen," lachte een jong vrouwtje aan don overkant van de zaal. „Ik hoop, dat ze het mij ook geven als het zoover is. Trouwens, m'n man zal er ook best om vragen. Die kan toch &1 zoo slecht bulten me." „Die verbeeldt zich ook niet weinig!" zei Diny's buurvrouw en zich wat meer naar haar overbuigend vervolgde ze nieuwsgierig: „Ik heb üw man hier nog heelemaal niet gezien. Is-ie soms niet in de stad? „...Neen" antwoordde Diny aarzelend, „hij is,.," Ze wou er nog iets aan toevoegen, maar wist zoo gauw niet wat. De ander vond het schijnbaar al genoeg, want ze liet er direct op volgen: „Mensch, dat !s ook wat. Bjj zooiets verlang je toch het eerste naar je man, je hebt dan al niet nader, néé, zegt u zelf..." Diny wendde het hoofd af, haar lippen trilden. De zuster kwam langs de bedden. By Diny bleef ze even stilstaan. Wat zag dat vrouwtje nog verschrikkeiyk bleek. Ze moest nu toch een beetje bykomen. Ze verschikte quasi iets aan de dekens van de patiënte naast haar. „Niet te druk met dat jonge moedertje, hoor," waarschuwde ze en zich tot Diny wen dend, vroeg ze: „Hoe gaat het nu zeker al een stuk beter, hé? Willen we straks eens probeeren of we die kleine wat te eten kunnen geven? Misschien lukt het wel. Hóór eens, daar meldt ze zich al, ze voelt het zeker..." en toen met haar gezicht naar het kleine bedje: „Ja hoor, daar komen we al ach, heb jij zoo'n honger? Denkt jouw moeder maar dat jy van den wind kunt leven? Wat 'n stoute moeder hè, maar de zuster is er ook nog hoor, wacht maar..." Met een teeder gebaar tilde ze het kleine witte pakje tusschen de dekentjes uit. „Je bent nü al gegroeid, zeg!" En het kleine vuurroode snuitje naar de zaal toekeerend, riep ze: „Kyk eens even allemaal, is het geen schat?" ,,'s Is een wolk van een kind," prees Diny's buurvrouw. „Als je zegt, dat het zes weken is, gelooven de menschen het ook," gaf het jonge vrouwtje aan den overkant als haar meening te kennen, „wat een lengte, gewoon abnormaal..." „Zy kan het weten!" spotte er een aan het andere eind van de zaal. „Dat praat als een moeder van twaalf kinderen en moet nog hard voortmaken om d'r eerste te krygen." „Nu, zóó is het genoeg," zei de zuster een beetje streng. „Nu weer eens een poosje de monden dicht, hoor." Ze steunde met een kussentje Diny's arm, waarop het hoofd van het kindje rustte. „Gaat het zoo? En nu maar i*ustig aan, de eerste keer is het altyd een beetje moeiiyk. Niet huilen, kom nou... Ja, ik begrijp het wel, het is een heele gewaarwording..." Juffrouw Dekkers had er heel wat voor over gehad als ze Diny had kunnen zeggen, dat er eindelyk tijding voor haar uit Amsterdam ge komen was. Ze had, toen ze dien middag naar het ziekenhuis moest om haar te bezoeken, haar eene dochtertje expres thuisgehouden, om zeker te kunnen weten of er in dien tyd iets of iemand geweest was. Ze wist nu al dat Diny daar het eerst naar zou vragen. Ze be greep er nu zelf ook niets meer van, want na hetgeen de jonge vrouw haar verteld had, kon zij zich niet voorstellen, dat die man zich nu verder niets van haar aantrok. Ze had nog even het plan gehad, zelf naar het, door Diny opgegeven adres in Amster dam, toe te gaan. Daar moest toch iets niet in den haak zyn. Maar toen ze er met haar man over sprak, had deze het haar afgeraden. Waarom zou zij zich met een andermans zaken bemoeien Als het zoo moest zyn, dat die twee jonge menschen weer bij elkaar kwamen, dan zou dat ook zonder haar inmenging geschieden. En achteraf gezien, kon juffrouw Dekkers niet anders dan haar man gelijk geven. Je deed zooiets om iemand te helpen en je bedierf dikwijls meer dan dat je goedmaakte. Wat Diny betrof, die zou gerust bij haar kunnen biyven wonen en als ze weer op de been was en naar haar betrekking terug kon gaan, zou het voor hMr geen bezwaar zyn om op het kindje te passen. Ze had er zelf vier groot gebracht en ze zag er niets tegen op die jonge moeder dat werk een beetje uit de hand te nemen. Met die goede voornemens bezield kwam ze in het ziekenhuis aan. En nog voor ze op de stoel, die de zuster aanschoof, plaats genomen had, hoorde ze Diny reeds vragen: ,Is er al bericht voor me gekomen, juffrouw Dekkers?" Op die vraag voorberg I;£ü ge haar ant woord reeds klaar. Nog niet, maar de laatste post was immers nog niet geweest. Als er wat was, bracht ze het morgen mee. O, was er dan geen bezoek? Ook al geen bezwaar, dan liet ze het haar dochtertje wel even brengen. Maar de volgende dag verliep, zonder dat Diny iets hoorde... Haar kindje was nu al anderhalve dag op de wereld en Paul was nog niet gekomen. Nu... kwam hij niet meer, dat wist ze. Een gevoel van groote verlaten heid kwam over haar het was of ze alleen een langen, onafzienbaren weg moest afleggen... en ze was zoo moe, zoo verschrik kelijk moe. In gedachten ging zij dien weg reeds en het kindje, dat zij eerst als een, lichte last in de armen droeg, werd zwaarder en zwaarder... Nu en dan zag ze het beeld van Paul, als een donkere schim tusschen de eindelooze rij boomen die ze langs kwam, op rijzen dan riep zij zyn naam, steeds hai*der en harder... maar hij hoorde haar niet... De zuster kwam bij het bed, liet haar wat dx-inken. Ze moest rustig zyn, anders kon ze vannacht weer niet slapen... Zou ze haar ge zicht e§ns lekker frisch afwasschen? 't Lag heusch aan haar, zóó warm was het hier niet. Wou ze het kindje nog niet even zien, voor ze ging slapen? 't Mocht eigenlijk niet, dat ze het tusschentijds uit het bedje nam, maar zou ze dan maar voor één keertje zondigen, om dat het moedertje het zoo graag wou? Zag ze wel hoe 'n echt menschelijk ge zichtje of het kindje kx*eeg? En morgen zouden ze samen een naam bedenken. Of deed ze dat liever alleen? Neen, er langer mee wachten ging heusch niet... maar waar om ook? Iedex*e naam die een moeder voor haar kindje uitdacht was toch mooi daar zou haar man precies zoo over denken..., (Wordt vervolgd.);

Schager Courant | 1937 | | pagina 6