Paaschmorgen Binnenland Dame springt uit rijdende auto Doodelijke aanrijding te Amersfoort Ragnhild Hveger ook naar Amsterdam België - Nederland Buitenland Italië gevoelt zich beleedigd Zaterdag 27 Maart 1937 Derde blad Jaren waren ze al vrienden Jaren kenden ze elkaar, In hun dagelijkschen omgang Zat een hartelijk gebaar. Vele kleine levenszorgen Vonden steeds een willig oor, Want daar waren ze toch immers Inderdaad ook vrienden voor! Alle en...vrienden zijn slechts menschen, 'n Scherp verschil...een vinnig woord, Wat gekwetste eigenliefde, n Koele hoofdknik...enzoovoort, Daarmee kwam helaas het einde Van hetgeen hun vriendschap gaf, En op straat bij het ontmoeten Wendden ze de hoefden af! Dagen kwamen, dagen gingen, In hun harten was geen rust, Oude vriendschap wordt maar zóó niet Door wat drift in slaap gesust! En ze zochten naar een kansje, Ongemerkt en onverwacht, Dat hen met een stille goedheid Eind'lijk weer tesamenbracht! En dat kansje is gekomen, In het morgen-stil plantsoen Straalde wijd en zijd de Paaschz'i i Over 't levend, jonge groen! En er daalde in de harten, In den rijken morgenstond. Iets, wat hen na vele maanden Weer opnieuw tesamenbond! Even kwamen ze elkander langs het smalle pad opzij, Maar de een ging aan den ander Niet meer onbekend voorbij! Want Paaschmorgen vond hun harten Vol van waren levensmoed, Krachtig strekten zich de handen Tot een nieuwen vrienden-groet! KROES Maart 1937. (Nadruk verboden). Wat speelde zich in den two- seater af? Naar wij vernemen stelt de rijks-gemeente- politie te Terheyden bij Breda een onderzoek in naar een geheimzinnig voorval, dat zich Donderdagmiddag aldaar heeft afgespeeld On geveer kwart over zes dien avond naderde uit de richting Breda met groote snelheid ooggetuigen spreken van een vaart van $0 K.M. een two'seater .met een dickey seat. Voorin zat er e.en man en een vrouw terwijl in de dickcy-seat 'een damezat.. Ter. hoogte van café De Gebraden Aak zagen voor bijgangers tot hun groote ontsteltenis de laatst bedoelde vrouw plotseling uit de dickey-seat kruipen en van den in volle vaart rijdenden auto springen. De voorinzit- tende vrouw keek daarop even uit het por tierraampje, waarop de automobilist zonder zich te bekommeren om de op straat liggen de vrouw, in volle vaart doorreed. Voorbijgangers hebben de naar schatting 25-jarige vrouw, die door den val verdoofd was en wier kleeren ernstig gehavend wa ren, haar armen en becnen waren ontveld, in een nabij gelegen boerderij binnengedra gen. Na eenigszins op haar verhaal te zijn gekomen, erkende zij uit den auto te zijn gesprongen, doch zij weigerde haar reden op te geven, terwijl zij evenmin haar naam wilde bekend maken. Ook aan een der hulp vaardige omstanders, die aanbood een paar nieuwe kousen voor haar te gaan koopen, deelde zij mede geheel zonder geldmiddelen te zijn. Toen het plan geopperd werd een dokter te laten komen en de politie in de zaak te men gen, liep zij het huis uit, hield op den weg een toevallig voorbijkomenden auto aan, die haar op haar verzoek meenam in de richting Dordrecht. De rijks- en gemeentepolitie pogen tot. dus ver teyergeefs beide automobilisten op te spo ren, teneinde dit geheimzinnige voorval tot klaarheid te brengen. Aan personen, die eventueel inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich ten spoedigste te wen den tot de rijksveldwacht te Terheyden. BUSSIN BESPEELT DE WEEKE HARTEN VAN HAAR LANDGENOOTEN PARTEN. Hoe vaak wordt niet door allerlei indivi duen op de goedhartigheid en het medelij den van hun medemenschen gespeculeerd, teneinde onrechtmatig aan geld te komen. Dezer dagen is een geval aan het licht ge komen, waarbij niet slechts op het medelij den doch ook op het nationaliteitsgevoel van enkele families een valsch beroep werd ge daan. Een Russische dame te Amsterdam kreeg bezoek van een Russin, die zeide uit Zwitserland te zijn gekomen met het sympa- tieke doel een hulpbehoevende voor een lief- dadigheidsverecniging naar Nederland te brengen. Onderweg had zij echter haar pas en een bedrag van ruim honderd Zwitser- sche francs verloren. Iedereen begrijpt, waar om het de vrouw te doen was. De dame te Amsterdam was echter zoo verstandig haar landgenoote naar een Russisch geestelijke in Den Haag te sturen. Op het gemoed van de zen geestelijke vermocht de vrouw meer in druk te maken. I-Iij gaf het schaapje van zijn kudde reisgeld tot Amsterdam, benevens het adres van een Amsterdamsche familie, eveneens van Russische afkomst, die haar wel verder helpen zou. Inderdaad kreeg de Russin het. van deze familie gedaan, haar vijftig gulden te ge ven, voor welke soms gelds zij in tranen haar dankbaarheid toonde. Nu komt de domme streek, die Iedere dief en dievegge ééns begaat. Geinspireerd door haar succes, begaf de vrouw zich naai de dame. waar zii het allereerst om hulp had aangeklopt. Zooals gezegd, dit was een verstandige vrouw, die zich niet liet ver murwen doch, na zich met het hulpvaar dige RussisJehe gezin in verbinding te hebben gesteld er in slaagde, de bedrieg ster te ontmaskeren. De politie werd op de hoogte gebracht die teneinde uitbreiding v an het aantal slachtoffers te voorkomen, het signalement der Russin bekend heeft ge maakt. Reeds heeft de politie ontdekt, dat de onbekende zich bij het passeeren van de grenzen van een door haar gevonden of gestolen pas bediend heeft, terwijl zij zich den naaim die op dezen pas voorkwam, tij delijk toeeigende. Plotseling den weg overgesto ken. Een doode, een zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op den Utrechtschen weg te Amersfoort nabij het. zenuwgesticht „Zon en Schild" de 25- jarige tuinmansknecht T. v. d. B. en de 21- jarige dienstbode B. M. van H., beiden aan genoemd gesticht verbonden, door een uit de richting Amersfoort komende personen auto, welke bestuurd werd door den heer L. uit Amersfoort, gegrepen en ongeveer 25 meter meegesleurd. Het meisje werd op slag gedood. De man werd opgenomen met een schedelbreuk en eenige gebroken lede maten en is in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" oveargebracht. Ook het stoffelijk overschot van het meisje is daarheen vervoerd. Het ongeluk is gebeurd, toen het tweetal, dat familie naar de tram had gebracht, plotse ling van achter de boomen te voorschijn ko mende, den weg overstak, zonder acht te slaan op het verkeer. Caféhouders gedwarsboomd Hooge bieraccijns blijkt een prachtig drankbestrijdingsmid- del. Zooals wij dezer dagen meldden, Is er van de zijde der caféhouders weer eens een verzoek gericht tot den Minister om verlaging van den bieraccijns. Wij kunnen gerust zeggen, dat over de ge- heele consumptie-linie van de zijde der han- SPORT Een ontmoeting tnsschen Ragn hild, Martha Engfeldt en Val- borg Christensen. Naar wij vernemen, zal 'de Deerische zwemster Ragnhild Hveger op Dinsdag avond 11 Mei a.s. deelnemen aan de inter nationale zwemwedstrijden, welke dien avond in het Sportfondsenlbad te Amster dam door de Zwemvereeniging „Het IJ" worden gehouden. Ragnhild Hveger, die, naar men weet, op 8 en 9 Mei op wedstrijden van de R.D.Z. te Rotterdam uitkomt, zal te Amsterdam zoo wel op een borstcrawl- als op een rug- slagnummer starten. Naar wij verder vernemen, zal Martha Engfeldt, de Duitsche schoolslagzwemster, die onlangs nog het wereldrecord over 400 meter verbeterde, zoowel door de Rotter- damsche Dameszwemclub als dopr „het IJ" worden uitgenoodigd respectievelijk te Rot terdam en te Amsterdam uit te komen. Be halve de sterkste Nederlandsehe schoolslag zwemster zal Martha Engfeldt ook het Decnsche meisje Valborg Christensen als tegenstandster krijgen. De mogelijkheid is verder groot, dat „het IJ" nog een tweeden zwemavond geeft, nl. op Donderdagavond 13 Mei met de zelfde sterke buitenlandsche en Nederlandsehe deelneming. Nida Senff te Dusseldorf. Nida Senff zal op 14 April a.s. te Dus seldorf uitkomen tegen Ragnhild Hveger op het nummer 100 meter rugslag. Het Belgische elftal samenge steld. Een zeer sterke ploeg. Het Belgische elftal, dat op 4 April a.s. te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Braet (C.S. Brugge); Achter Paverick (Antwerp* F.C.) en Joachim (Olympique Charleroi); Midden: Dalem (Standard), Stvnen (Olym piqué Charleroi) en de Winter (Beerschot); Voor: Buyle (Daring), Ceuleers (Beerschot) Voorhoof (Liersche Sportkring), Raymond Braine (Beerschot) en van den Eynde (Beerschot). Als reserves zijn aangewezen: Badjou (Da ring), Smellinckx (Union St. Gilloise), Meuldermans (Beerschot), Isenborghs (Beerschot) en Capclle (Standard.) Dit elftal lijkt ons wel het sterkste, dat België momenteel in het veld kan zenden. Vooral de voorhoede is van groote kracht. Een linie, die juist in de laatste jaren nim mer het sterkste deel van de ploeg heeft uitgemaakt. Sparta geklopt De Oostenrijkers winnen met 3-2 First Vienna won gisterenmiddag te Rot terdam den laatsten wedstrijd van haar Ne derlandsehe tournee, met 3—2 van Sparta. Alle drie doelpunten der Oosten rijkers werden door Fischer gemaakt. Don Roer maakte voor de rust een goal voor Sparta de rust ging in met 2-1 voor de Vienna en na de rust braebt Voormolen de partijen op gelijken voet. Daarna was het Fischer, die Vienna met een goed doelpunt de zege be zorgde. Zijn Paaschmorgen delaars op verlaging der belastingen wordt aangedrongen, doch de bierverkoopers heb ben op dit punt met een bijzonder soort dwarsboomerij te kampen, welke in het nauwste verbond staat met den aard van hun artikel. Hoe duurder n.1. het bier, hoe minder diep zullen de menschen in het glaasje kijken. Dat weet o.a. de Nationale Commissie tegen Alcoholisme heel goed en op de jong ste vergadering dezer Commissie viel het volgende besluit onder den voorzittersha mer: „Een actie zal worden gevoerd tegen de motiveering van de verzoeken om verla ging van den bieraccijns." De minister beleeft dus voor het eerst van zijn leven plezier van een hooge belasting. Repliek op de aanval in het Britsche Lagerhuis. Naar aanleiding van de onvriendelijke dingen, over het doen en laten van Italië in Abessinië en Spanje gezegd in het Lager huis dient de Tribuna, te Rome, van re pliek. Het blad vraagt zich af of de leden der Engelsche arbeiderspartij, die zulke felle redevoeringen hielden, wel de meening ver tolken van het werkelijke Engeland. Het Engelsche regeerstclscl maakt het moge lijk, dat daar iedereen vrijuit zijn meening zegt over wat in het buitenland gebeurt. Het zou beneden onze waardigheid zijn daarop te repliceeren; maar wanneer nu ook een groot deel en de erkende voormannen der kerken en ook de groote organen van de openbare meening ons land stelselmatig belasteren, hebben wij ald.us de Tribuna het recht, te vragen of er in Engeland nog een verantwoordelijke regeoring bestaat en wat men in verantwoordelijke Engelsche kringen werkelijk van ons land denkt. Het is ontoelaatbaar, dat in het oudste en grootste parlement ter wereld een partij zelfs al is het de socialistische eischt, dat een groote mogendheid (Italië) onder toezicht wordt gesteld wat betreft zijn na tionale politiek. Het is ontoelaatbaar, dat minister Cran- bome zich van die verantwoordelijkheid afmaakt door te verwijzen naar den Vol kenbond. En dit alles nog wel nadat tus- schen Engeland en Italië een „gentleman's agreement" was tot stand gekomen en Engeland zijn legatie te Addis Abeba had gereorganiseerd, om daarmee zijn vertrou wen in de goede nabuurschap der weder zij dsche koloniën (in Noord-Oost-Afrika) te toonen. KRONINGSSCHOENTJES VOOR KONINGIN ELISABETH. Met juweelen bezet; aangeboden door Canadeeshe schoenfabri kanten. De Canadccsche schoenfabrikanten hebben een comité gevormd dat aan koningin Eli- sabeth van Engeland een paar kostbare schoentjes zal aanbieden om bij de kro ningsplechtigheid te dragen. De schoentjes zullen bezet zijn met 2300 diamanten, ro bijnen en paarlon. De vervaardiging is op gedragen aan de schoenfabriek Sebastiani. De kosten bedragen 14.000 dollar. DE VLOOTBASIS OP DE PHILIPPIJNEN DIENT GEHANDHAAFD. ïïubbart, voorzitter der Amerikaansche ..Navy League" heeft aangedrongen op de noodzaak om de vlootbasis op de Philip- pijnen te behouden", ter bescherming van de Westersche beschaving in het Verre Oosten." De stabilisatie van den dollar Wetsvoorstel uit het inflationis- tische kamp. Senator Thomas van Oklahoma heeft een wetsvoorstel ingediend, dat den Federal Re serve Board machtigt, de waarde van den dollar te regelen en te stabiliseeren. Deze wet, zoo verklaart Thomas, zal de valuta ge heel volgens de wenschen van president Roo sevelt controleeren. Het Journal of Com- merce merkt bij, dit wetsvoorstel op, dat de autoriteit van de afzonderlijke Federale reserve banken reeds sterk is beperkt. De Federale Reserve Board, die door pre sident Roosévelt wordt benoemd, bcheerscht nu definitief de rentenoteeringen op de open markt, terwijl deze tegelijkertijd volmach ten heeft om de reserveverplichtingep der aangesloten banken te veranderen. De nieu we, ih het' wetsontwerp van Thomas uit gedrukte, pogingen ter nationaliseering van het Federal Reserve System en wel dit keer van de zijde van het inflationistisclie blok, kunnen slechts één doel beoogen, n.1. de be moeiingen van den gouverneur van de Fed. Res. Board, Eccles, en van den federalen gouverneur tegen te werken, omdat deze tegen inflationistische stemmingen in het bankwezen zijn. Dc bewapening in de lucht Bestelling van vliegutigen met onbekende bestemming De Vultee Airplane Corporatie te Los An gelos deelt mede, van een mogendheid, welke niet genoemd wil worden, opdracht te hebben ontvangen een veertigtal zeer snelle bommenwerpers te bouwen. De totale kosten hiervan zijn drie en een half milli- ocn dollar. De toestellen zullen een snel heid kunnen ontwikkelen van 360 K.M. per uur met een actieradius van 4000 K.M. De vliegtuigen zijn bewapend met zes mitrail leurs en zullen een bommenlast. van 500 Kg. kunnen vervoeren. De bemanning be staat uit drie koppen. Kerkstrijd in Duitschland Herderlijke brief der R.K. Bis schoppen. In een episcopalen brief geven de Duit sche bisschoppen uiting aan hun ongerust heid ten aanzien van de toekomst, der lief dadigheidswerken en der opvoeding van de katholieke jeugd. De Duitsche bisschoppen, aldus de brief, verklaren zich verantwoordelijk voor het vrije optreden der christelijke liefdadigheid ten gunste van de jeugd. Met de grootste ongerustheid zien zij, dat op grond van of- ficïeele bepalingen de ontwikkeling van de liefdadigheid voor de jeugd belemmerd wordt en dat aldus de samenwerking van huisgezin en kerk verminderd wordt op het gebied der opvoeding. De Duitsche bisschoppen verwachten van de ouders, dat zij volharden in hun wil hun kinderen in katholieke jeugdorganisaties te doen treden. De bisschoppen dcelen in dit opzicht de zorgen der ouders en zullen alles in het werk stellen om hen te steunen hij het ten uitvoer leggen hunner plichten als christenen en opvoeders. BETOOGING REPUBLIKEINSCH LEGER IN IERLAND VERBODEN. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft een betooging, die op touw was gezet door bet Republikeinsche leger in het graaf schap Mavo, te Castlebar, en die Maandag a.s. zou gehouden worden, ter herdenking van den opstand van 1916, verboden. Belang rijke afdeelingen politie zijn derwaarts ge zonden om de verbodsbepaling te doen na komen. Verzet tegen politiek van Cardenas Mexico's steun aan Rood Span je veroordeeld. Gisteren heeft president. Cardenas voor het eerst openlijke critiek ontvangen op zijn politiek van begunstiging der Spaan- sche volksfronters en wel van de nationale vereeniging van Indianen, welke de India nen en Mestiezen vertegenwoordigt, die gezamenlijk vijf en tachtig procent van de Mcxicaansclie bevolking uitmaken. In een communiqué noemt dc vereeniging deze begunstiging de oorzaak van moeilijk heden in Mexico en dringt zij aan op ab solute neutraliteit ten opzichte van Spanje. „Wij verzoeken Cardenas, zoo heet het in het communiqué, op te houden met het begunstigen van die maatregelen, die in strijd zijn met de nationale belangen, op dat hij in de geschiedenis als een ware nationale president voortleve". Het is overigens reeds lang geen geheim meer, dat vele klassen in Mexico in het ge heel niet enthousiast zijn over de politiek der regeering ten opzichte van Spanje. ANTMTALIAANSCHE DEMONSTRATIES IN JOEGO SLAVIË. Gisterenavond hebben te Belgrado anti-Ita- liaansche demonstraties plaats gehad, die echter weinig ernstig waren. Een tweehon derdtal jongelieden hebben in een der voor naamste straten de ruiten van een winkel verbrijzeld, waarvoor een Italiaansche vlag uithing. Zij uitten daarbij vijandige kreten tegen het fascisme. De politie joeg de betoo- gers uiteen en arresteerde er verscheidene. Enkele dagen geleden waren reeds, bij wijze van voorzorgsmaatregel, eenige arrestaties uit-gevoerd te Belgrado en Zagreb. KINSHOE MAROE NEEMT OPVARENDEN VAN DE „FIJIAN" AAN BOORD. De dertig opvarenden van het vrachtschip „Fijian", die tengevolge van een aan boord uitgebroken brand het schip moesten ver laten, zijn door de „Kinshoe Maroe" gered, nadat zij gedurende twintig uren op den Stillen Oceaan hadden rondgedobberd. Naar wordt gemeld, is de „Fijian" in de wateren van de Marshall eilanden gezonken IJZERADERS IN ITALIË ONTDEKT. Italië zou hierdoor onafhankelijk worden van vreemden ijzerin- voer. De wetenschappelijke onderzoekingen heb ben het bestaan in Italië bevestigd van een ijzerader ter lengte van 1800 km., men heeft geschat, dat. de exploitatie hiervan Italië, vol doende ijzer zal verschaffen, om zich geheel vrij te maken van buitenlandschen invoer, .^b WAT DE VIJFLING VERDIENDE. In drie jaren een half millioen dollar verdiend. Uit een lijst van inkomsten welke Vrijdag de wetgevende vergadering van Toronto is voorgelegd,'blijkt, dat de beroemde vijfling van Dionne in hun bestaan van nauwelijks drie jaren, een bedrag van meer dan een half millioen dollar heeft „verdiend". Fransch schip door opstandelingen beschoten De kapitein van het Fransche mailschip „Imerethie 2" dat te Valencia uitwijkelingen is komen halen en dat door den opstande lingenkruiser Cananas gebombardeerd is, heeft verklaard, dat drie losse schoten op zijn schip zijn gelost en dat een scherp schot is afgevuurd. Dc granaat viel op 50 M. van het schip in zee. De gezagvoerder riep de hulp in van den Franschen kruiser „Suf- fren", die convooi verleende tot Alicante en vervolgens naar Valencia. De opstandelin genkruiser liet bij wijze van verontschuldi ging weten, dat de „Imerethie 2" op den voorsteven verdachte teekens voerde. Het Fransche schip is n.1. gemerkt met de let ters C.N.P., de initialen der maatschappij en de kruiser had ze verward met de letters C.N.T. van de Confederation Nacional de Trabajo. Teekcn van terugkeerende welvaart Toenemende smokkelpogingen met luxe voorwerpen. Volgens mededeeling der Amerikaansche louane-ambtenaren blijkt de terugkeerende welvaart duidelijk uit de toenemende smok kelpogingen van passagiers aan boord van de groote Oceaanstoomers, die op deze wijze de inkomende rechten op voorwerpen die zij vóór zich zelf of voor vrienden gekocht hebben, trachten te ontduiken. Vooral Pa- rijsche japonnen en andere dameskleede- ren, parfums en luxe artikelen worden weer gretig uit Europa medegebracht. MODDERSTROOM BRENGT DORP IN HET NAUW. Ten gevolge van het buiten de oevers' tre- len van een bergstroom, die zijn loop koos •ver een weide, is het dorpje Serrieres na ai Aix les Bains, aan den oever van het meer Nourgct. door een midderstroom over vallen. Troepen zijn aangekomen om den s'room te stuiten. die de huizen indrukt, muren doet barstten, de huizon binnen dringt en de kelders vold oet loopen. Het. vorige jaar was' hetzelfde dorp reeds door #en dergelijken stroom overvallen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8