Raad Sint Maarten INGEZONDEN De agenda wordt in een vlot tempo afgewerkt. In Haarlem werkt men ook voor een beetje, tenminste, willen wij den heer De Pee gelooven. Een baantje voor werkloozen. St. Maarten binnenkort noodlijdend? On der protest wordt besloten de begrooting 1937 te wijzigen. De paal te Rijpje maakt de ton gen ook nu weer los. Men zal zijn heil zoeken bij hoogere instanties. De rouleering komt ter sprake; men zal trachten er al te komen. Vergadering van den Raad op Woensdag 31 Maart 1937, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. De raad is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. Mededeelingen. Hiervan vermelden we o.m.: dat vrijstel ling is verleend voor het vak lichamelijke oefening aan de o. 1. school te St. Maarten tot 1 Januari 1938. Goedkeuring is verkregen op- verschillen de raadsbesluiten. De bijdrage aan den keuringsdienst van waren heeft over 1936 f 80.74 bedragen en is voor 1937 begroot op f 66.91. Processen-verbaal van kasverificatie van gemeente en Burg. Armbestuur. Diverse verslagen, o.a. van de commissie tot wering van schoolverzuim en de wijk verpleging. Ingekomen is een brief betreffende de rentevoet van de met de Provincie gesloten geld leening, welke rentevoet door de Pro vincie vrijwillig is verlaagd van 4Va op 4 pet. met ingang van 1 Januari j.1. Verder een brief van den Minister van Financiën, waarbij het bedrag, bedoeld in art. 21 2e lid van het Financieele verhou- dingsbesluifc wordt bepaald op f 11.48. Extra steun over 1937. B. en W. stellen voor van gemeentewege voor 1937 een bedrag van f 60.beschikbaar te stellen, voor extra-steun aan werkloozen (steun B). Door het Rijk wordt daarin bijge dragen f 99.tezamen alzoo 1 159. Goedgevonden. Voorschot op vergoeding. B. en W. stellen voor het voorschot op de vergoeding aan bijzondere scholen voor 1937 te bepalen op f 970.voor do school te Rijpje en f 1200 voor die te Stroet. Aldus vastgesteld. Verhooging pensioengrondslag. B. en W. stellen voor den pensioengrond slag voor J. Koning te verhoogen in verhand met zijn benoeming tot rictluikkcr van den Westfrieschen Zeedijk, van f 950 op f 980. Allen voor. B. en W. stellen voor opnieuw de school- gcldvcrordcning te doen wijzigen, overeen komstig bemerkingen door Ged. Staten ge maakt. Het betreffen hier wijzigingen van redactioneelen aard. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Ook hier: verboden te kalken! B. en W. stellen voor de politieverorde ning te wijzigen voor het aanbrengen van artikelen in verband met het bekalken van straten met politieke leuzen enz. Aldus besloten. Conversie van geldleeningen. B. en W. stellen voor om daarvoor in aanmerking komende geldleeningen te doen converteeren op den rentevoet van 4 pet., ingaande 1 Juli a.s., 't welk de gemeente 'n besparing kan geven van ongeveer f 140 in het jaar. Zij ontraden daartoe alsnog over te gaan met de leening gesloten bij de Bank van Nederl. Gemeenten, aangezien de rente daarvan thans 4'/2 P^t. bedraagt en bij con versie tot 4 pet. wel is waar een verlaging geeft van ongeveer f 30 per jaar, maar daar tegenover stnat terstond een boetcbc- taling van 1 pet. of f 120. Mogelijk dat binnen afzienbören tijd tegen een nog lagere rente kan worden geleend dan 4 pet. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging begrooting 1937. B. en W. stellen voor de gemeentebegroo- ting voor den dienst 1937, in verband met sommige bemerkingen van Ged. Staten, te doen wijzigen. Ged. Staten oordeelen, dat door een klei ner gedeelte van het batig saldo 1935 op den kapitaaldienst over te brengen, de begroo ting behoorlijk is sluitend te krijgen, zonder een extra bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds. Verschillende uitgaafposten kunnen met kleine bedragen (f 5.f 10.—, enz.) verlaagd worden. Voor de leden van de stemburcaux mag niet meer worden uit gegeven dan f 4 per verkiezing. De heer Breed: Zouden ze het daar (te Haarlem verslaggever) ook voor f 4. doen? De heer De Pee; Voor minder nog! De heer Brak geeft in overweging de werkloozen aan het stembureau te laten zit ten en ze evengoed te laten stempelen. (Hi lariteit). De Voorzitter doet voorlezing van de pos ten, welke verlaagd kunnen worden. Enkele posten komen volgens het oordeel van B. en W. niet voor verlaging in aan merking. .Waar de belastingontvangsten zoo hoog geraamd moeten worden is door B. en W. voor teruggave aan belastingen geraamd f 500.—. Na de wijzigingen ontstaat een tekort van f 355.37, waarom de Voorzitter toch nog wil vrageiï om een extra-bijdrage tot dit bedrag. Bij dezen voortgang ziet spr. de toe komst duister in. De heer Breed zegt, dat door de Over heidsmaatregelen de financieele toestand zoodanig in het gedrang komt, dat van een goede behartiging van de zaken geen spra ke meer is. Ged. Staten zullen de wijzigin gen tóch doorvoeren, ook al besluiten we anders, zoodat spr., onder protest, aan de opmerkingen wil voldoen, daarmede de ver antwoordelijkheid afwijzende voor den Raad Spr. vreest dat door de overheidsbemoeiin gen St. Maarten binnenkort tot de noodlij dende gemeenten zal behooren en daarvoor wil spr. de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. In de geest van de woorden van den heer Breed wordt hierna t.a. v. de bemerkingen besloten. De rondvraag. Nogmaals de paal te Rijpje. De heer Brak hee.ft een mededeeling ge mist betreffende de nu zoo langzamerhand berucht geworden paal te Rijpje. De Voorzitter leest een schrijven voor, gericht aan de Banne inzake deze kwestie, waarin wordt aangedrongen een regeling te treffen met het P.E.N. en wordt verzocht een rood licht aan de paal te bevestigen. Het antwoord van de Banne kwam hierop neer, dat den gemeente werd aangeraden, zich maar tot het P.E.N. te richten. De heer Brak zegt. dat we nu weer even ver zijn als drie maanden geleden en spr. wil Ged. Staten of den minister laten be slissen. Deze staan in ieder geval boven de lichamen, welke bij de kwestie betrokken zijn. De Voorzitter constateert, dat de gemeente niet aansprakelijk is, voor do ongevallen, welke uit den toestand kunnen voortvloeien, dat. is in ieder geval de eigenaar van den weg. Spr. weet, dat de heer Brak weet. hoe Waterstaat er over denkt en vraagt hier naar. De heer Brak antwoordt dat Ged. Staten van meening waren, «lat de nolder f20.— moet storten bij het P.E.N., de paal wordt dan verplaatst en de minister doet uit spraak voor wiens rekening de kosten zijn. Dit wil de polder evenwel niet. Uit een conferentie, die de heer De Veer. secretaris van de afd. Schagen van de H. M. van L.. had met den secretaris van den Bond van Waterschappen, den heer Boersma, is geble ken, dat de héér Boersma van meening is dat de schuld ligt bij het P.E.N. Hoe meer van alle kanton op spoed wordt aangedron gen hoe eerder resultaat is bereikt, aldus spr. De heer Glas wil zich rechtstreeks met het P.E.N. in verbinding stellen en verzoeken binnen korten tijd de paal te doen verwijde ren en wordt hieraan geen gevolg gegeven, clan wil spr. van gemeentewege maatregelen treffen. Waar het een vervelende geschiede nis is, vindt spr. dit de beste weg. Nog meerdere besprekingen worden ge voerd over dit onderwerp; het resultaat is ten slotte, dat besloten wordt zich tot hooge re instanties te wenden om een oplossing krijgen. Geoordeeld wordt, dat de toestand zoo niet langer gehandhaafd kan blijven. De heer Brak zegt nog iets te hebben voor besloten zitting. De begraafplaats. De heer Breed informeert naar den toe stand van de paden op de algemeene be graafplaats. De Voorzitter zegt, zelf den toestand te hebben opgenomen, maar spr. zou geen kans zien de paden te maken, zooals de heer Breed dat hebben wil. Als het middenvak vol is, kan evenwel met den wensch van den heer Breed rekening worden gehouden. De heer Breed doet nog als middel aan de hand het laten begroeien met gras: spr. is van meening, dat de menschen er recht op hebben om op een behoorlijke manier bij hun graf te kunnen komen. De rouleering. De heer Breed informeert verder, of het .tiet mogelijk zou zijn, van de roulecr-rcgc- \ing ontheven te worden. Aan den eenen kant toch zien we de kosten voor levenson derhoud stijgen, aan den anderen kant da len door de rouleering de inkomsten. Wanneer liet nog niet geprobeerd is, zou spr. nog willen probceren van de roulee ring af te komen. De Voorzitter antwoordt, dat voor de werk- verschaffingskosten een zeker bedrag op de begrooting staat uitgetrokken. Als we slechts in werkverschaffing laten werken, komen we over dat bedrag heen, dus moeten we ronlecren. al is het al zoo lang mogelijk uitgesmeerd. Tevens wijst spr. erop, dat het niet onbillijk is te noemen, dat de georga- ZONDAGSRUST. Bevorderen van de Zondagsrust beteekent meewerken aan een algemeen belang en verder is het houden en bevorderen van de Zondagsrust een plicht voor eiken Christen. Laten daarom de landbouwers op dezen dag geen mest. rijden, de huismoeders niet hun wasch buiten ophangen en laten de notabelen dan (och niet hun wagens la ten wasschen, want dan laten zij op dezen door God geboden rustdag arbeid ver richten. VAN TIENHOVEN. Uit onze omgeving HOOGWOUD Gevonden voorwerp. Gevonden een vulpen met 14 karaats gou den pen. Inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen. Op het oogenblik zijn nog slechts en kele werkloozen in de steunregeling. Bij de afgravingen aan den dijk te Aartswoud zijn 35 werkloozen tewerkgesteld en bij de cen trale werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder 10, zoodat liet aantal werkloozen in totaal nog ongeveer 50 bedraagt. Ook hier schijnt de jacht op oud ijzer te zijn doorgedrongen. De gemeente-veld wachter zag toevallig een paar jongens pas- seeren, die een ijzeren paal meesjouwden. Bij navraag bleken zij die te hebben wegge haald van de afrastering yan de oude tram haan. WARMENHÜJZEN Maandag 2en Paaschdag gaf de tooneel- club V.O.P. een uitvoering in de zaal van den heer Slikker. Door genoemde vereeniging werd opge voerd „Peggie, Mijn Schat" tooneelspel in drie bedrijven onder regie van den heer N. Hartland uit Koedijk. Voor de vereeniging kan het niet een in alle opzichten goed geslaagden avond ge noemd worden. De opkomst had n.1. beter kunnen zijn, iets wat zeer jammer is, want de leden hebben uitstekend spel geleverd en de thuisblijvers hebben hiervan iets ge mist. Het is een zwaar en moeilijk stuk. Van begin tot het inde heerscht een gedukte atmosfeer. Allen, behalve Alaric, hebben een stemmige rol en vandaar ook de moeilijk heid om er het noodige tempo in te houden. De rollen waren heel goed verdeeld en zon der uitzondering is door allen keurig spel niseerde arbeiders zooveel mogelijk uitge trokken raken bij den Bond. De heer Breed doet uitkomen, dat er reeds georganiseerde arbeiders uitgetrok ken zijn, ook voor het volgend jaar. Overi gens zullen verschillende werkgevers een volgend keer wel voorzichtiger zijn met het doen uitvoeren van slootwerk enz. in werk verschaffing, omdat zij door de rouleerrege- ling wel niet eens in staat kunnen zijn de bagger over het land te krijgen. Waarom spr. in overweging geeft een en ander zoo te regelen, dat gedurende de periode, waar in slootwerk enz. wordt uitgevoerd de rou leering stop staat. Andere leden laten zich in dezelfde geest uit. De Voorzitter deelt mede, dat één gedeelte nog moet rouleercn; spr. zegt toe rekening te zullen houden met de woorden van den heer Breed. De heer Glas vestigt er speciaal de aan dacht op, dat de rouleer-regeling niet van B. en W. uitgaat, die wordt van hooger- hand opgelegd. Besloten wordt om te trachten vrijstelling van de rouleering te verkrijgen. Eieren zoeken. Namens den Voorzitter van de tuinbouw- vereetiiging vraagt de heer Blom of er geen actie kan worden ondernomen tegen het zoeken van kievitseieren. Vooral bij nal weer wordt er door het geloop heel wat schade aangericht. De Voorzitter zal er den veldwachter mee in kennis stellen. Hierna volgt sluiting. gegeven. Om de rollen afzonderlijk te be schrijven zou ons te ver voeren, doch even hiervan afwijken meen ik me verplicht te zijn en dat is voor de rol van Peggie, mej. N. Barsingerhorn, steeds was zij in dit stuk de hoofdfiguur en met alle respect De aanwezigen hebben een genotvollen avond gehad en van mooi spel kunnen ge nieten. Een gezellig bal tot slot Vergadering Tuinbouwvereenïging L.T.B. afd. Warmenhuizen, op Dinsdag 30 Maart 1937 in het lokaal van den heer G. J. Mosch. De Voorzitter, de heer W. Dekker opent deze vergadering met den Chr. Groet en deelt mede, dat voor deze vergadering een spreker was aangevraagd. Dit is echter nog niet gelukt. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat de leden in de gelegenheid worden gesteld hunne vroege aardappelen te laten keuren. Zij die dat wensclien kunnen dat opgeven voor 15 Mei a.s. bij den secretaris. Tevens herinnert de Voorzitter aan de circulaire aangaande de zaadkoolrègeling. Voorstellen voor de a.s. vergade ring van de Veiling. De heer K. Mosch zou willen voorstellen een bepaling in het leven te roepen dat de kool die den eenen dag gekocht wordt den zelfden dag gelost moet. worden. De voorzitter zegt dat hier een regeling bestaat: indien een kleine partij niet den- zelfden dag gelost kan worden, ovcrleggeld geheven kan worden. De heer K. Molenaar licht deze zaak nog toe en geeft een ieder in overweging bij eventueele reclames zich te vervoegen hij den Veilingleider. Het voorstel wordt niet ondersteund. Overigens worden geen voorstellen inge diend. Gekozen worden de afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering der Veilings- vereeniging. Rondvraag. Gasfabriek In be spreking. Goede argumenten. De heer Koot brengt naar voren de ge sprekken die thans gaande zijn betreffende de Gasfabriek. De Middenstand doet alle pogingen tot behoud van de Gasfabriek. De heer Koot ziet in de Gasfabriek ook eenig belang voor den L.T.B. Z.i. loopt men de kans als de Gasfabriek overgenomen wordt door Alkmaar de tram eerder zal worden opgeruimd dan wanneer de Gasfabriek niet zal gaan verhuizen. Gaat als gevolg van het vertrek van de Gasfabriek ook de tiam verdwijnen, dan zullen wellicht ook de tuinders via de veiling de strop daarvan ondervinden. Spr. vraagt zich af of dan ook deze veiling kan blijven bestaan. Zouden dan de tuinders niet genoodzaakt worden de groenten aan den Langendijk ter veiling te brengen? Komt men thans ook niet. tat het besef dat ook vanuit den L.T.B. een acr tie tot behoud gevoerd dient te woiMen? De Voorzitter antwoordt hierop dat micn ook niet gaarne de Gasfabriek zal zien verdwijnen. Aangezien de positie van ons Gasbedrijf niet zoo slecht is. zal men tracht ten dit bedrijf zoo duur mogelijk te verkoo? pen. Over de voorwaarden kan spr. zich niet uitlaten, daar alles nog in comité her sproken wordt. Spr. is er echter wel voor, dat de burgerij, voordat de uiteindelijke be slissing zal vallen, met critick naar voren kan komen opdat gezichtspunten die de Ge meenteraadsleden nog niet onder de oogen hebben gezien, onder de aandacht van de Gemeenteraadsleden komen. Spr. zegt bijv. wat. betreft de steenkolen in koop Alkmaar veel goedkooper kan koopen dan Warmem huizen. De heer G. J. Mosch antwoordt hierop, dat dit misschien geheel of gedeeltelijk on dervangen kan worden door inkoop geza menlijk met andere Gasfabrieken. Na een breedvoerige bespreking wordt besloten actie te voeren tot behoud van de Gasfabriek. Aan het bestuur wordt thans overgelaten, adhacsie te betuigen aan het betreffende adres van de Middenstandsver- een iging of wel een apart adres aan den Raad te zenden. Na ecnigc kleine besprekingen sluit de voorzitter deze vergadering met den Chr. Groet, EEER-El'GOW AARD Dinsdagavond hield de begrafenisvereen> ging „De Laatste Eer" haar jaarvergade* ring. Voorzitter de heer Th. v. d. Meer. De notulen werden goedgekeurd. Vervolgens was het jaarverslag aan de orde. Hieruit bleek dat het ledental is; teruggeloopen van 494 tot 484. Gememoreerd werd het aftreden van den secretaris, den. heer D. de Jong, in wiens plaats de heer Brouwer werd gekozen. De salarissen van de bode en bewaarder, zijn gelijkgebleven, doch dat van den secres taris werd teruggebracht van f 75 op f50. Het jaarverslag werd onveranderd goed gekeurd. Hetzelfde geschiedde met het finaiu cieel verslag van den penningmeester. Hier* uit bleek, dat in 1936 een winst was ge maakt van f 134.52. waaronder f 65 rente? van belegde gelden. Tot leden van de controlecommissie voor 1937 werden benoemd de heeren P. Slikker en K. Reijne. Bij de bestuursverkiezing werden de afV tredende leden, de heeren Zomer en Brom wer, met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens werd uitvoerig gesproken oven de wenschelijkheid van het aanschaffen, van een instrument om de kisten in de gra-, ven te laten zakken, daar dit met touwen, soms niet mooi gaat. Op voorstel van den heer A. Kooij werd! besloten het bestuur, dat in deze met het kerkbestuur van de Nederduitsch Hervorm de Kerk overleg zal plegen, machtiging t© geven naar goeddunken te handelen. Verder werd, mede in verband met een faricvenverlaging van den heer Wolfswinkel besloten om aan de leden voortaan één. volgrijtuig 'gratis te geven. Dit komt voor de vereeniging neer op een meerdere kosten van f 2.50 per geval. Bij de rondvraag vroeg de beer Kooij hoe de regeling is bij vertrek van leden naai) een plaats waar geen bij de federatie aan* gesloten begrafenisvereeniging gevestigd is. Voorzitter antwoordt dat deze menschen lid kunnen blijven mits ze in deze gemeente ter aarde besteld willen worden. Door den heer Krijgsman werd nog ge-» sproken over de mogelijkheid een rouwka mer aan te schaffen en deze dan te ver huren, doch dit werd niet noodig geoordeeld Hierna sluiting. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 23—30 MAART 1937, Nieuwe Zaken: BERGEN: C. Tiebie, Molenstraat 3, Viscli- en wildwinkel. SCHAGEN: Bureau „Inca*. Molenstraat 44a, assurantie- en administratiekan toor. Wijzigingen1 BERGEN: Coöp. Leenbank W.A., Dorpsstraat 13, bestuurswijziging. NOORD-SCHARWOUDE: „De Noorder- marktbond", Veilingterrein 6, be stuurswijziging. WÏERINGEN: N. Scheltus, Westerlander- weg 18, manufacturen, benoeming ge* volmachtigdo. Feuilleton door Annie dc Hoog—Nooy Maar het zou toch wel pleizierig geweest zjjn om dat heele zaakje eens met haar te bepraten. Ze wist er toch ook alles van. Hij durfde er z'n hoofd onder te verwedden, dat, als zy er geweest was, ze dat vrouwtje niet zoo maar, zonder meer. weg had laten gaan. Moest je net Berta hebben, die moest altijd overal het naadje van de kous van weten. En dat had dan misschien een gepraat gegeven van je welste. Nee, als-ie dat allemaal bedacht, dan was- le maar wat blij, dat ze er niet by geweest was. En dat-ie het er nou niet met haar over kon hebben, och, dat had misschien ook wel z'n goeie zyde, een mensch zei zoo gauw een woord teveel en met vrouwen was het toch altyd oppassen, die praatten meestal haar mond voorby. Wat was het eigenlijk goed dat dat vrouwtje niet een of twee dagen eerder gekomen was. Dan had ze mijnheer vast en zeker aangetroffen, want die was de laatste dagen geen deur uit geweest. Het had een mooi spektakel kunnen geven, want hy wist maar al te goed hoe de oude heer over haar dacht. Dat had hij vaak ge noeg gehoord als hij het met mijnheer Paul over haar had. Maar het gekke was, dat je uit alles op had kunnen maken, dat de jonge mijnheer niets liever wou dan zich weer met z'n vrouw te verzoenen. Dat hleek uit zijn heele hou ding. Geen andere vrouw had hij aangekeken en al die toevallige ontmoetingen en bezoek jes van die juffrouw de Grave, die had hij meteen door gehad. Hij kon zich best voorstellen, dat hij, van dat oppervlakkige kind, dat zoo goed wist, dat ze mooi was, niets moest hebben, voor al niet als je zoo'n vrouwtje $ls dit was, ge had had. Wat een lief gezicht en in d'r manieren echt iets van een dame, daar ging niets van af. Daar had hij haar warempel vergeten te vragen of ze hem zijn krant weer terug wou brengen. Het was de eenige, die hij had en h(j was er nogal zoo trots op geweest, omdat er alles in stond over zrjn jongen mijnheer. Zoo ging het, een mensch werd altijd de dupe van z'n goeie hart. Maar als hij er aan dacht dat dat kleine, bleeke vrouwtje er mis schien heel erg blij mee was, dan kon hij al geen spijt meer hebben. Hy zou morgen, bij zijn broer In den boek winkel, het adresboek eens raadplegen. Ze heette óók Beerens, dat stond vast het zou dus best mogelijk zijn dat hij haar adres vond... Verbeeld jc, dat mijnheer Paul van daag of morgen daar eens belang ln stelde... Wat zou het dan fyn zijn als hij kon zeggen, h\j bedoelde schrijven natuurlijk: „Asjeblieft meneer Paul, d44r en d&ér ls het. Daar heeft Stevens nou-es voor gezorgd" En dan zou hy weer net als vroeger, toen hij nog klein was, tegen hem zeggen: „Stevens, jij bent eigenlijk m'n beste vriend." IX. Vele maanden waren voorbijgegaan, waarin het leven maar weinig verandering voor Diny bracht. Na dien Zondag, waarop ze een be zoek gebracht had aan Paul's huis, was er een zekere berusting in haar gekomen. Ze wist nu dat hij uit haar leven verdwenen was. En al schrijnde het haar, dat hij misschien zelfs voor jaren, weggegaan was zonder een enkel verklarend woord, wou ze toch niet anders dan met liefde aan hem denken. Zy woonde nog steeds bij juffrouw Dekkers, door wier goede zorgen Marjoleintje gezond en flink opgroeide. Het waren wel eens moeilijke oogenblikken voor haar, wanneer ze zag dat de aanhanke lijkheid meer naar die vreemde vrouw uitging dan naar haar. Het deed haar wel eens pijn als de kleine Marjoleintje, nu bijna een jaar oud, de armpjes verlangend naar juffrouw Dekkers uitstrekte in de schaarsche oogen blikken dat zij gelegenheid had het kind op haar schoot te nemen. Doch er stonden zooveel goede, lieve dingen tegenover, dat ze daar niet te lang bij stil wou staan. Later, als ze zóóveel verdiende, dat zij op zichzelf zou kunnen wonen en Mar joleintje groot genoeg was, dat ze naar een fróbelschooltje kon, zou ze het kind avond aan avond voor zich alleen hebben. Als de verontrustende berichten, waarmee Dekkers de vorige week thuisgekomen was, maar niet op waarheid berustten... Dat er kans bestond dat hy naar een andere stad overgeplaatst zou worden. Dat hadden z(j in het begin van hun huwelijk ook al eens ge had. Toen hadden ze drie jaar in Utrecht ge woond. Dekers had er nog maar over hooren mom pelen. Officieel was er nog niets bekend, maar de chef van zijn afdeeling had iets van de mogelijkheid daarvan uitgelaten. Hij dacht Amersfoort... Wat zou zij dan moeten beginnen? Ergens anders vond je met een kind niet gauw een onderkomen, en zeker niet zooals ze het bij juffrouw Dekkers gevonden had. Ze behandelde haar daar als een eigen zuster en de kinderen waren allemaal even dol op Marjoleintje. Het was hun nooit teveel om met haar te spelen. Waar zou zij dat zoo vinden Ze moest maar geen zorgen voor den tijd maken. Misschien kwam het er niet eens toe, en dan had zij er al over in benauwdheid ge zeten. Maar dat deed ze niet zoozeer voor zichzelf, meer om Marjoleintjei Dienzelfden avond nog hoorde ze dat haar vrees bewaarheid was. Ze had daar zeker een voorgevoel van gehad, het had haar immers den geheelen dag niet losgelaten. Ze had zoo iets wel eens meer en het kwam bijna altijd uit. Ze stond dus voor een groote verandering. Het gezin Dekkers eveneens en men praatte den geheelen avond over niets anders. Diny was zoo in haar eigen moeilijkheden verdiept dat het haar moeite kostte haar aandacht te wijden aan het uitvoerige relaas, dat Dekkers gaf over het onderhoud met zijn chef. „Ja", vervolgde hij, ,,'t was machtig mooi wat-ie zei van: „daar nemen ze niet de eerste de beste voor, Dekkers, dat mag je wel waar- deeren. 't Is wat je noemt een promotie, man." Ja, dat waren z'n eigen woorden. Juffrouw Dekkers knikte instemmend. „Dèt is het ook, al moeten we dan ook naar een kleine plaats, maar die acht gulden in de maand méér, die spreken voor zichzelf, wat jou, Dien?" vroeg ze en Diny's verwonderde gezicht ziende, voegde ze er aan toe: „O, dat is waar ook. Dat weet je natuur lijk nog niet Ja, mensch hy heeft twee gulden in de week opslag. Een bewijs dat-ie z'n best doet. Ik zeg altyd, je moet het eene net zoo goed zeggen als het andere..." „Wanneer moet het gebeuren?" vroeg Diny toonloos. „Over zes weken gaat z'n dienst daar ln. We moeten er dus gauw eens een keertje naar toe voor een woning. De verhuiskosten krijgen we vergoed, dat is een geluk..." ,,'t Is voor mij een heel ding..." zei Diny in gedachten. „Dat is het. En m'n man en ik hebben het er ook al hoog en breed over gehad, hoe we daar mee aan moeten." „Kon je maar met ons mee..." overwoog Dekkers. ,,'k Zou best willen, maar dat gaat nu een maal niet." „Waar een wil Is, is een v,*s£»" vond juf frouw Dekkers, die graag geijkte termen ge bruikte. Ze had een stille hoop, dat Diny daar toe over zou gaan. want ze kreeg het al be nauwd bij de gedachte, afstand van Marjo leintje te moeten doen. En nèt nu het kind op z'n liefst werd... „Ik kan er m'n betrekking toch niet aan geven." „Werk vindt een mensch overal, dat is nou maar gekheid," hield juffrouw Dekkers aan. „Maar niet in het fijnere genre, zooals ik dat hier heb. Daar is in een kleinere plaats niet zoo'n behoefte aan. En voor gewoon confectie-werk kunnen ze zoo'n salaris niet betalen, daar hebben we het al dikwijls ge noeg over gehad." „Dat hebben we ook. Maar iets zullen we er toch op moeten verzinnen, dat zal je toch met me eens zyn." „M'n vrouw bedoelt natuurlijk met het oog op het kind." „Ja, dat heb ik wel begrepen," zei Diny, meer tot zichzelf, dan tot de anderen. Vader Dekkers waagde de sprong, die zijn vrouw blijkbaar niet durfde te nemen. „Als je Marjoleintje eens aan ons meegaf? Het is een gezonde streek waar we heen gaan* dat is vast." „Zoo écht buiten," viel juffrouw Dekkers bij. Wat kan je voor een kind beter hebben? 't Is voor jou haast niet te doen, haar hier bij je te houden. Wie weet waar je terecht komt. Je kan je kind toch maar niet den heelen dag aan vreemde menschen toever trouwen..." „Ja, maar vrouw..." „Man, hoü je mond nou even. Ik weet wel wat je zeggen wilt, dat ik... of wy... dat ook voor d'r zyn, maar ik voel me niet als 'n vreemde tegenover dat kind. 't Is me even na als m'n eigen kinderen. En wat ik zeg is waar, ze moet maar afwachten hoe een ander er voor is, èls die tenminste een kind in huis willen nemen. Want daar is ook nog niet iedereen voor te vinden." .(Wordt vervolgd.);

Schager Courant | 1937 | | pagina 6