Het Prinselijk Paar in Den Haag terug Medemblik is voortvarend Partij juweelen gestolen Amsterdamsche Taxi chauffeurs staken Aanvaring tusschen twee sleepschepen Landbouwcrisis-controleur staat terecht Woensdag 7 April 1937. A Tweede blad De commandant van de O. 16, de heer C. J. van Waningen (links), die Dins dag met zijn schip te Nieuwediep terugkeerde, ontvangt de medaille der Ridderorde van Oranje Nassau met de zwaarden. De O. 16, die op terugreis van den Oceaantocht te Lissabon order kreeg zich voor patrouilledienst naar de Spaansche wateren te begeven, is Dins dag te Nieuwediep teruggekeerd. De aankomst. r in een nieuw groen fordje arriveerde het jonge paar in ons land. Verwelkoming door H. M. de Ko ningin op het Huis ten Bosch. Gisterenavond te ongeveer kwart voor acht zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto in Den Haag teruggekeerd van hun buitenlandsche reis. Het prinselijk paar be gaf zich naar het Huis ten Bosch, waar zij door H. M. de Koningin werden opgewacht en verwelkomd. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gisterenmorgen om tien uur Fransche zomer tijd (9.20 uur Ned. tijd), in stralend zomer weer, met den grijzen twoseater uit de Fran sche hoofdstad weggereden in de richting van Le Bourget. Deze reis voerde via Brus sel naar Den Haag. Was het tot in den laten namiddag ten eenen male onmogelijk te ontdekken hoe 'laat en waar het prinselijk paar de Neder- landsche grens had overschreden, omdat men het in de residentie zelf niet wist en zij, die het wel wis*en, absoluut niets wenschten mee te deelen. Het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard tegen een uur of zes Dordrecht zouden passcercn, werd in den Joop van den dag steeds sterker. Aan de Maasoevers, in Dordrecht, zoowel als in Zwijndrecht, stonden honderden men- schen, velen reeds van 2 uur af te wachten, hoewel van de komst van het prinselijk paar niets positief vast stond. Het geduld werd zwaar op de proef gesteld, want het was reeds ecnige minuten voor half 7, toen aan den Dordtschen kant van het veer een grijze Ford langs de fille wachtende auto's reed. Achter het stuur zat de secretaris van den prins, Jhr. Roëll, die het prinselijk paar tot de Nederlandsche grens was tegemoet ge reden en die nu snel vooruit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor de vlotte overtocht op het pontveer. De Koninklijke wagen op het veerpont. De havenautoriteiten waren echter reeds tijdig gewaarschuwd. Hun was bericht dat Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor zes de Nederlandsche grens wa ren gepasseerd en dat dc route over Dor drecht naar Den Haag zou loopen. De heer IJzerman, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf had toen onmiddellijk nog voor de komst van Jhr. Roëll de noodige maatre gelen genomen en zoo kon de prinselijke auto om precies half 7 ongestoord en zon der eenig oponthoud onder de luide toejui chingen van de samengestroomde menschen menigte het veerpont oprijden. Het groene Fordjc, een nieuwe V 8, waarin Prinses Ju liana en Prins Bernhard waren gezeten, stond in het midden van het pontveer, voor op stond de Ford van Jhr. Roëll, terwijl achter de prinselijke auto nog volgde een wagen van de rijksrecherche. Andere auto's werden op het. veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgangers, die in deze oogenblikken, vergeleken bij hen, die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoorrechte positie verkeerden. Op het veer onderhield Prins Bernhard, die uit den wagen was gekomen en er frisch en door de zon bruingebrand uitzag, zich eenige oogenblikken met een der recher cheurs. De overtocht had een vlot verloop. Aan den Zwijndrechtschen oever was er voor de 3 auto's aanvankelijk geen doorko men aan. Het. enthousiast, wuivende en juichende publiek liet. voor de auto's bijna geen ruimte over. Langzaam, heel lang zaam kwamen de wagens vooruit, waarbij de Rotterdamsche motorpolitie de grootste moeite had ruim baan te maken. Van Zwijndrecht naar Den Haag. Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de richting van Rotterdam: de laatste étappe van den huwelijksreis van onze prinses en prins Bernhard. Het Fordje van prins Bernhard, dat lang zamerhand in ons land zoo bekend is ge worden, schoot als een pijl uit den boog vooruit. Wij hebben het den geheelen weg niet meer gezien. Met een flink vaartje ging het den beton weg af naar Rotterdam. Slechts weinigen herkenden onderweg het jonge paar in den groenen wagen. Alleen de Rotterdamsche motorpolitie gaf aan het geheel een bijzon der karakter. Fietsers en voetgangers, die gepasseerd werden, zagen in den regel te laat, wie hen voorbijreed. Konden ze nog 'n glimp van Prins Bernhard en Prinses Ju liana zien, dan juichten ze het prinselijk paar hartelijk toe. Een verkeersagent bedilt den Prins Dc doorrit door Rotterdam gaf geen enkele vertraging, ofschoon in het geheel geen poli tiemaatregelen waren getroffen. De ver keersagent. die Prins Bernhard die even moest stoppen, met een elegant gebaar he- duidcle, dat hij kon doorrijden, had er geen flauw vermoeden van, wie in den wagen zaten. Zonder zich bijzonder te haasten reed Prins Bernhard de drukke Rotterdamsche binnenstad door: de Maasbruggen over, langs de rivier, zoo naar den Coolsingel en vervolgens naar den grooten verkeersweg van Rotterdam naar Den Haag. Niemand herkende de vorstelijke personen op hun doorrit, ook niet in Delft, waar de prins op een gevaarlijk kruispunt plotseling moest uitwijken om een niet-verlicht ver- keerspaaltje te mijden. Het gaf even een kleine verkeersopstopping, doch zonder be- teekenis. Om half 8 passeerde 't gezelschap de Hoornbrug en enkele oogenblikken later was het prinselijk paar weer op Haagscl^ grondgebied gearriveerd. Langs den Rijswijkschen weg, Rijswijksche plein cn Rijnstraat ging het naar het P°- zuidenhout en zoo naar het paleis Huis ten Bosch. Even rustig en kalm als deze huwelijks reis begonnen was. volkomen vrij van pu blieke belangstelling, even kalm was het einde: om kwart voor 8 hedenavond reden vele auto's in file op den Bezuiclenhout- schen weg, niemand schonk er eenige aan dacht, aan. Bij het Huis ten Bosch zwenk ten drie auto's uit de file het Voorplein op. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. Voor het huis te Den Bosch. Om 3 uur des middags waren er al belang stellenden in de omgeving van het paleis in het Haagsche Bosch, die behalve dat zij van een goede plaats verzekerd waren, het voorrecht hadden de Koningin in een open auto te zien uitrijden. Drie kwartier later kwam Hare Majesteit met. bloemen terug. Tegen half zes groeide het aantal nieuws gierigen aan tot een tweehonderdtal, welk contingent van de aankomst van het prin selijk Paar getuige was. Enkele agenten hielden het. publiek ach ter den rijweg onder de hoornen om het voorplein vrij te laten. Achter het stand beeld van Frederik Hendrik was op de trap een looper uitgelegd. Twee manschap pen van de militaire politie deden als schildwachten dienst. De aflossing van de wacht, om klokslag zes uur, brak den tijd en ontging niemand. Ook het stramme heen en weer marcheercn van de wachten, het ontsteken van dc lichten in het palcis, het inhalen van den koninklijken Standaard, 't voorrijden van een brik door een hofkoet- sier hadden de algemeene aandacht. Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramcnschen het geluid van een politiefluitje. Zouden zij in aan tocht zijn? Een grijze Cabriolet, uit dc richting van den Bezuidenhoutschen weg komend, stopt voor een zijvleugel. Twee ge sloten auto's houden achter deze auto stil. Een chauffeur stapt uit, spreekt even tot een bediende en stapt dan in. Er is nog iemand in deze auto die als 't Fordje van Prins Bernhard herkend wordt. In snellen vaart met verblindende lichten trekt de Ford weg, gevolgd door de beide andere auto's, nage keken door H.M. de Koningin, die voor een zijraam even zichtbaar was. Dat het nu slechts een kwestie van enkele oogenblikken kan zijn voelt iedereen. Ein delijk wordt dan het geduld van de wach tenden beloond. Het groote oogenblik. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van het nieuwste tvpe, een Cabriolet twee onder de kap, het voorplein op. Gejuich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de lucht in: 't prinselijk paar is aangekomen, Blootshoofds zit Prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juliana zit naast hem. En kele auto's met bagage volgen. De prinses springt vlug uit de auto, spoedig gevolgd door Prins Bernhard. De Koningin begroet haar dochter en schoonzoon op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin. Prinses cn Prins nog tot de uitbundige toeschou wers, die naar voren dringen. Dan trekt de Koningin en het jonge paar zich terug en verspreiden de wachtenden zich, inrfig vol daan het jonge paar in de residentie terug te weten. Het kasteel Badboud. krijgt zijn grachten terug Nieuio Stad huis. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den raad der gemeente Medemblik heeft de burgemeester, de heer P. Chr. Pe ters, belangrijke mededeelingen gedaan over plannen met betrekking tot het historische kasteel Radboud aldaar. Zooals men zich herinneren zal, werd dit kasteel, hetwelk jarenlang in ernstige mate werd ontsierd door een er teeren aan gebouwde conservenfabriek en eenige oude pakhuizen en woningen, die het kasteel grootendeels aan het oog onttrokken, in den loop der laatste jaren geleidelijk aan geheel ontmanteld terwijl voorts de in de onmiddellijke nabijheid ervan gelegen stadsvuilnisbelt en woonwagenstandplaatscn werden verplaatst. Thans kon de burgemeester mede- deelen, dat volgens een door het rijksbureau voor de Monumenten zorg ontworpen plan de in vroegere tijden gedempte grachten van het kasteel weder zullen worden ge graven zoodat het gedeeltelijk ge restaureerde kasteel wederom ge heel in het water zal komen te lig gen. Binnen de grachten zullen voorts de ver dwenen torens en muren rondom het bin nenplein worden aangeduid door klinker paden, zoodat men vanaf den buiten de grachten loopenden weg een overzicht zal hebben van den oorspronkelijken „platte grond" van het kasteel. De verdere omgeving van het kasteel zal op eenvoudige wijze worden beplant. De verfraaiing van het aloude stadje, waaraan onder leiding van den tegenwoor- digen burgemeester gedurende dc laatste jaren met kracht is gewerkt, zal in het vorenstaande zijn bekroning vinden. Voorts werd besloten, tot den bouw van een nieuw stadhuis op de plaats van het bestaande. Voorloopig werd daarvoor een bedrag van 40.000.- gevoteerd. Insluiping te Oudorp. Bij de familie Heino op den Frieschenweg te Oudorp zijn op klaarlichten dag, terwijl de bewoners op familiebezoek waren, dieven cle woning binnengedrongen. Met behulp van een breekijzer hebben zij, zonder dat de bu ren daarvan iets bemerkt hebben, de voor deur opengemaakt. Men vermoedt, dat hier geen ter plaatse onbekenden aan het werk zijn geweest. Uit een kast in de slaapkamer is voor een bedrag van eenige honderden guldens aan familiejuweelen gestolen, o.a. een juweelen hanger, en een broche. Verder een gouden horloge, een gouden ketting, enz. Op hun vlucht hebben de dieven nog een gouden armband verloren. De politie van Oudorp heeft gistermiddag een uitvoerig onderzoek ingesteld. Uit -protest tegen de verhoogde taxitarieven. Een merkwaardige stilte heerschte giste renmiddag laat en gisterenavond op de standplaatsen van de blokbandtaxi's. De ge wone rijen van stationnecrende taxi's, die men dagelijks kan waarnemen bij de stati ons en op Amsterdam's drukke pleinen, wa ren verdwenen. Slechts nu en dan reed een enkele wagen aan, om terstond met een ongeduldigen passagier te verdwijnen. De chauffeurs van de grote Amsterdam sche taxiondernemingen hadden grooten deels het werk neergelegd. Er heerschte ontstemming onder de chauffeurs over de nieuwe taxifarieven. Deze zijn 10 cents hooger dan de vroegere. De chauffeurs 'tneenden, dat zij hierdoor minder ritten zouden gaan maken. Bovendien was de nieuwe tariefregeling voor hen onvoordeelig doordat de taximeters blijven werken vol- gens het oude tarief. De chauffeurs moeten daarom hij het afrekenen een dubbeltje bo ven den stand van de taximetcr berekenen, hetgeen hun fooien niet ten goede komt. In verband met een en ander willen de chauffeurs een verhooging van loon. De besturen der verschillende werkne mersorganisaties hebben geen advies ge geven tot deze staking. Deze is spontaan uitgebroken, toen vanmiddag, op den eersten dag, dat de nieuwe tariefregeling in wer king was getreden, de avondploegen opkwa men bij de maatschappijen Entam en Atax. welke resp. 114 en 76 wagens in bedrijf hebben. Bij de Kntam was de staking reeds «les middags volledig, bij de Atax zijn eeni ge chauffeurs nog eenigen tijd aan den ar beid gebleven. De chauffeurs van de ande re ondernemingen, zooals de B.W.T., sloten zich gedeeltelijk bij de staking aan. Het aantal stakende chauffeurs bedroeg des avonds 300 tot 400. De bij de blokband-coni- binatie coöperatieve ondernemingen A.T.O. cn „Ons belang" zijn in vol bedrijf gebleven evenals de kleinere particuliere, onderne mingen. Ofschoon op zeer kleine schaal, vond bet taxiverkeer in de stad zoodoende toch voortgang. Den vorigen nacht te half drie organiseer de dc „Neutrale Bond", welke niet bij het collectief arbeidscontract partij is. een ver gadering in „Huize Bob". Hedenochtend te tien uur vergaderen de besturen van de vier werknemersorganisaties, ten einde hun standpunt tegenover de staking te bepalen. De Gercoernstig beschadigd. Maandagavond omstreeks tien uur is op het kanaal bij Hansweert het sleepschip „Gerco" in aanvaring geweest met het sleepschip „Stad van Doornik", waarbij eerstgenoemd schip grote schade heeft op- geloopen. De „Gerco" was met een lading ijzer van Brussel naar Rotterdam, de „Stad van Doornik" met een lading kolen van Duis burg Ruhrort naar Antwerpen. Van de „Gerco" werd de voorsteven inge drukt, waardoor een ernstige lekkage ont stond, zoodat de hulp werd ingeroepen van een pompboot. De Belgische sleepboot „Liège" was het eerst anwezig en heeft bijna den gehee len nacht gepompt, waarna de sleepboot „Hoogezand", van de firma Muller in Ter- neuzen, het werk van de „Liège" overnam, na korten tijd geraakte de pomp van de „Hoogezand" echter defect, zoodat het Bel gische vaartuig „Dolfijn van van der Taks bergingsbedrijf in Rotterdam, op zijn beurt het pompwerk overnam. Men zal trachten, het lek met een nood-reparatie te dichten. De „Stad van Doornik" bekwam slechts lichte schade en heeft gisterenochtend zijn reis voortgezet. Door de aanvaring is de doorvaart van het kanaal eenige uren gestremd geweest. Woonhuis te Heumen afgebrand Oude vrouw ternauwernood gered. In den vorigen nacht is door niet bekende oorzaak brand ontstaan in de woning van de familie Keukens te Heumen bij Nijme gen. De woning brandde geheel af. Een oude vrouw, die bedlegerig was, werd door buren uit het brandende huis gedragen. Zij bekwam geen letsel. Huis en inboedel waren verzekerd. NIEUWE OUD-KATHOLIEKE AARTSBIS SCHOP VAN UTRECHT Gistermorgen is te Utrecht een nieuwe Oud-Katholieke aartsbisschop gekozen als opvolger van wijlen mgr. Kenninck, die op 10 Februari j.1. is overleden. De nieuw-ge- kozene is prof. Andreas Rinkel, Hoogleeraar aan het Oud-Katholieke Seminarie te Amersfoort. Rechtbank Gestolen geheime militaire stukken De heler voor de rechtbank Voor de Haagsche rechtbank diende gis terenmorgen de zaak tegen den 42-jarigen Duitschen koopman G. A. H., die verdacht was van heling van constructie-teekeningen van de genie te Dordrecht en andere ge heime militaire stukken. Verdachte zou deze stukken van den be waarder van het depot in Dordrecht heb ben ontvangen, die deswege is vervolgd en thans in deze zaak als getuige werd ge hoord. De behandeling geschiedde met gesloten deuren. Verdediger was Mr. Rens uit Delft. De officier van justitie eischte tegen H. een gevangenisstraf van vijf maanden. Uitspraak 20 April. Knoeierijen op Goeree-Overflak- kee. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren middag vonnis gewezen in de zaken tegen den 32-jarigen L. G., voormalig controleur van de landbouw-crisisorganisatie in Zuid- Holland, die in de tweede helft van 1936 te Ouddorp op dreiëerlei wijze misbruik heeft ^emaakt van zijn functie, alsmede in de zaak tegen een varkenskoopman, een land bouwer en een landarbeider, allen op Goe- ree-Overflakkee wonende, die mede bij de knoeierijen waren betrokken. G. had een boer. die had verzuimd te zorgen, dat eenige biggen van oormerken werden voorzien, een zoodanig (verkeerd) advies gegeven, dat deze, bang geworden, de beesten terstond kwijt wilde. Een vee handelaar, de tweede verdachte, verkocht de varkens, nadat hij hen eerst, huiten weten van den boer, door een helper van G. had doen merken, waardoor zij veel meer waard geworden waren. Daarna is den boer nog wijs gemaakt, dat de varkens in beslag wa ren genomen en hem in verband daarmee bewogen tot afgifte van pl.m. honderddertig gulden. Het tweede feit bestond uit het merken van varkens met reeds gebruikte insignes. Tenslotte was G. ten laste gelegd dat hij in zijn ambtelijke hoedanigheid groo- tere partijen gedenatureerde aardappelen op had gegeven dan er waren, met het doel op deze wijze hoogere steunbedragen uitge keerd te doen krijgen. De benadeelden zijn nu door G. vrijwel geheel schadeloos ge steld. De vonnissen. De voormalige controleur is veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. C. K., de varkenshandelaar, 38 jaar, te Somrnelsdijk, is wegens medeplichtigheid aan oplichting veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. Tot cén maand gevangenisstraf is de 31- jarige landarbeider P. H. te Ouddorp, we gens oplichting, veroordeeld. De 31-jarige landbouwer M. van der B. te Melissant is wegens valschheid in geschrif te hij heeft de valsche gewichtsopga ven genoteerd en gesigneerd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De overval op de geld auto De derde verdachte tot vier jaar veroordeeld. De rechtbank veroordeelde gisteren den 22-jarigen ijzerwerker F. N. de J., wien in braak in het kantoorgebouw van de scheeps werf en machinefabriek Verschure en Co. en een overval op den geldauto van de Ne derlandsche Scheepsbouw- Maatschappij, welke overval gepleegd werd op 17 Januari 1936 waren ten laste gelegd, tot vier jaar gevangenisstraf. Het O. M. had vijf jaar tegen den man gerequireerd. Verdachte hield vol onschul dig te zijn. Hij werkte vroeger bij Verschti- re en de handpalmafdruk, die in het kan toorgebouw werd gevonden na de inbraak, en die identiek is met dien van verdachte was volgens hem afkomstig uit den tijd toen hij daar voor zijn werk moest zijn. Ook den overval op den geldauto ontken de hij, hoewel de beide verdachten, die reeds zijn veroordeeld en dezen hem als chauffeur van den roofauto aanwezen. Kwakzalfster veroordeeld Amsterdamsche rechter legt f 200 boete op. De rechtbank veroordeelde gisteren de bekende kwakzalfster mevr. W. S. wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst tot een geldboete van f 200, subs. 40 dagen hechtenis. De kantonrechter had haar f 50 boete op gelegd. De officier van justitie achtte deze straf veel te laag en vroeg 14 dagen hech tenis. In een tweede zaak tegen deze vrouw, waarvoor zij door den kantonrechter tot f 500 boete was veroordeeld, achtte de recht bank het bewijs niet geleverd, zoodat rij werd vrijgesproken. Ook in dit geval had het O.M. 14 dagen hechtenis gerequireerd. GRIFFIER VAN HET GERECHTSHOF AANGEREDEN. Je moet maar pech hebben. Er zijn altijd menschen, die hij het zon digen tegen wettelijke voorschriften bijzon dere pech hebben. Nu eens ontpopt een uit eescholden of mishandelde tegenstander rich als een agent in burger, dan weer blijkt een aangeredene een functionaris bij de rechterlijke macht te zijn. Dit laatste was het geval in de zaak tegen den 2(Vjari- gen ITaagschon garagehouder A. W. H., die met een roekelooze vaart de dagvaar ding sprak van 5080 K.M. over het Scheveningsche Veer te Den Haag had ge reden en op het kruispunt Zeestraat Noordeinde in hotsing was gekomen met een taxi, waarin gezeten was mr. H. Sereb- Opzoomer. substituut-griffier bij het Haag sche gerechtshof. De aangereden taxi maakte een kwart slag om, waardoor mr. Seret-Opzoomer op onzachte wijze tgen den zijkant van den wagen werd gedrukt, en een sleutelheen- fractuur had opgeloopen. De verdachte beweerde, hoogstens met 'n vaart van 35 a 40 K.M. te hebben gereden, zijn wagen was pas in revisie geweest en kon geen grootere snelheid halen dan 50 K.M. Verder zeide hij. 20 Meter voor het. kruispunt te, hebben geremd, doch de weg was daar ter plaatse zoo glad. dat de wa gen was doorgegleden. Een der getuigen, eveneens chauffyur, verklaarde, dat de weg bij het bewusto kruispunt inderdaad zeer glad kan zijn en dat^daar heel wat. ongelukken gebeuren. Niettemin achtte de Officier van justitie de schuld van verdachte1 bewezen en eisch te een hechtenisstraf van 14 dagen. Uitspraak 20 April.

Schager Courant | 1937 | | pagina 4