DE DRIE MUSKETIERS Arrondissements rechtbank te Alkmaar Binnenland Wie is de baas in huis? MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 6 ApriL Uitspraken van 23 Maart. C. P. N. en C. M., tuinders te Limmen, thans in voorarrest, diefstal in vereen iging onder verzwarende omstandigheden. Eisch: 10 maanden tegen ieder: Uitspraak Interl. vonnis: hervatting onderzoek 20 April c.k. H. S., caféhouder. Den Helder, heling, art. 416 Strafrecht., eisch 7 maanden gev.; uit spraak: ter zake schuldheling 1 maand gev. (art. 417 bis Strafr.) R. D. B., reiziger te 's-Gravenhage, dood van P. D. uit Zuidscharwoude. veroorzaken door schuld op 13 Nov. 1936 op den Rijks weg te Zijpe. Eisch f 150 boete subs. 50 da gen hechtenis. Vrijgesproken. Anna Paulowna. HIJ GING MET 2 VOSSEN OP STAP. Dit Is geen fahel van La Fontaine, met fabels houden wij ons in de strafrechtru briek niet op, maar een scène uit dc paar- denwereld, afgespeeld te Anna Paulowna. De heer K. was in conflict gekomen met de Alkmaarsche civiele rechtbank «vermoe delijk omdat zijn financiën wat al te zwak waren en door den president was nu gelast, een revindicatoir beslag te leggen op 2 vos- paarden, welk beslag door deurwaarder B. ■uit Den Helder werd ten uitvoer gelegd. De in beslag genomen vossen werden nu gesta- tionneerd op het. land van slager Schenk te Anna Paulowna en onder bewaring ge steld. Op 15 Januari bleek echter den be waker H. S., dat de afsluiting van het land was verbroken en de vossen verdwenen wa ren. Natuurlijk werd de deurwaarder op geklopt. deze heer kroeg reuk en zocht on middellijk het spoor naar de woning van mijnheer K.. waar dc vossen werden aan getroffen en de vordering van den deur waarder tot teruggaaf afgewezen door den heer K., geassisteerd door zijn broer C., die de vossen weer had teruggebracht. Hierop werd een bespreking gehouden in tegen woordigheid van mr. Mulder, advocaat te Den Helder en jur. adviseur van de tam. K., die echter de rechtmatigheid van het beslag erkende, zoodat de vossen weer aan den deurwaarder werden teruggegeven. De met het civiel recht echter zoo vrij postig omspringende broer C. werd nu ech ter als de pisang te pakken genomen en compareerde deze torenhooge Texelaar, thans echter inwoner van den Helder en wonende op de Achtergracht, voor het •meerv. college, verdacht goederen aan een wettig beslag te hebben onttrokken. een misdrijf waarmee men geen gekheid be hoeft te maken en waarop krachtens artikel 198 Strafrecht een gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaren is gesteld. Verdachte beweerde echter dc vossen op een wandeling te hebben ontmoet. Blijkbaar waren zij van S.'s land gedrost en had C. zich maar over de zwervers ontfermd door hen weer hij zijn broeder pension te ver schaffen. Maar evenwel bleek, dat de af sluiting van het land door hek en prikkel draad met geweld was verbroken. Het baat te onzen langen K. niemendal of hij al smoesde, wat wij hierboven hebben gerele veerd de Officier wilde niet bijten, noemde het verhaal van de K. en dc vossen een fa beltje en requireerde 4 maanden, wat op een maximum van 3 jaar petoet nog een koopje kan worden genoemd. Misschien is C. K. 'n andere meening toegedaan. Wie weet! Den H e 1 d er. EEN LISTIGE OPLICHTER EN BEDRIEGER. Het Is wel jammer dat de ex-marine-ma- troos C. d'H. te Den Helder met een derge lijke. weinig eervolle titelatuur getypeerd moet worden, maar zijn minderwaardige da den deden hein daarvoor in aanmerking ko men. Hij had zich namelijk gespitst op het oplichten van solide winkeliers en speelde met groote listigheid dan de een tegen den ander uit,. Zoo wist hij den winkelier J. K., zaken doende onder den naam firma B., wijs te maken, dat hij de leverancier was van kruidenierswaren en sigaretten aan grondwerkers op Wieringcn. die in keeten leefden en kocht voor een flink bedrag van die artikelen, die hij contant betaalde en waarvoor hem quitantie werd verschaft. Dan begaf hij zich op 11 Sopt., en nu komt de handige truck, naar den winkelier U. met dezelfde fantasie bewerende dat de fir ma B. hem in 't gewicht had bedrogen, toonde tevens de quitantie om U. te mis leiden en vroeg toen om een maand crediet voor de in te koopen kruidenicrsartikelcn en sigaretten, wat hem natuurlijk geschon ken werd. Betaling bleef uit, maar ook het oplichters- spelletje, en C. d'H. werd achter de tralies gezet in afwachting van zijn berechting, die heden plaats vond. Zijn arme vrouw had intusschcn de laat ste centen van haar eenmaal zoo rijke spaarbankboekje gebruikt, om ook deze winkelier schadeloos te stellen. Een andermaal had deze model-echtge noot zich voorgedaan als kok en leverancier aan de bemanning van slcepbooten en als- toen ook een winkelier bedrogen, waarvoor moeder de vrouw weer moest bloeden. De gedetineerde, in rechten bijgestaan door mr.Winkel v. Hoorn, erkende zonder bezwa ren de ten laste gelegde oplichting en hoor de door den Officier, die nog eens memo reerde hoe leelijk de verdachte don winke lier U, te pakken nam, 10 maanden tegen zich rcquirceren. Mr. Winkel refereerde zich, doch wenschtc op te merken, dat de verdachte hem had verklaard, waarom hij tot. die oplichtingen was gekomen. Hij had het er namelijk op aan willen sturen, dat zijn vrouw zulk een afkeer van hen» zou krijgen, dat een eisch tot echtscheiding zou worden gesteld. Hij had schoon genoeg van de samenleving met haar, doch thans was hij geheel van mcc- ning veranderd. Hij moest erkennen, dat hij een goede brave vrouw bezat,, die al heel wat voor hem had opgeofferd. Daarom was hij voornemens een beter leven te be ginnen en zijn echtgenoote geen verdriet meer te bezorgen. De verdediger liet natuurlijk dit verhaal voor hetgeen het was. doch meende de rechtbank daarvan niet onkundig te moeten laten, waarna de behandeling werd gesloten. De getuige H. T. U.. uit de Middenstraat te Den Helder, die hoewel behoorlijk als ge tuige opgeroepen, niet. was verschenen, zal daarover van den ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten, wel iets nader ver nemen, wat hem onaangenaam en onvoor- deelig zal zijn. 6 blanke gave guldentjes zal hij alvast wel kunnen afzonderen, dat is ge woonlijk het tarief dat voor een overtreding van artikel 444 Strafrecht wordt gerekend. Texel. DIT WAS WEER EEN LID VAN DE „ENTRE NOUS-CLUB'. De gedetineerde Texelaar A. M. B., die zich aan het zedendelict art. 247 Strafrecht had schuldig gemaakt, stond in de middag zitting voor dit ergerlijke feit met gesloten deuren terecht, verdedigd door mr. Thomas, advocaat te Hoorn. T e x e L DE JALOERSCHE MINNAAR EN DE ZOENLUSTIGE KAPPER. In den nacht van Zondag 5 September be gaven zich een aantal paartjes en onge paarde jongelieden, die de avond en voor nacht gezellig hadden doorgebracht in de dancing van E. te Den Burg, op weg naar huis, toen eensklaps de kapper J. de L. het malle idéc kreeg mei. N. v. d. P., die met haar Kloris, den schippersknecht S. Z. aan den arm liep, te omhelzen en een dikke zoen te geven. Deze heiligschennis maakte S., nog opgewonden van dans- en biergenot, zoo razend, dat hij met een hand, zoo groot als een presenteerblad, den on deugen den haarartist een opstopper op het oog toe bracht, die lang niet voor de poes was en J.'s brilleglas versplinterde, met, gevolg, dat de glassplinters in het oog drongen. De grap kreeg nu een leelijk aanzien, hoewel de kapper er lang „mooi" mee was en f 150 aan medische behandeling, arbeidsverzuim enz. moest missen. Zijn aanvaller was ook nog niet gelukkig en stond nu terecht ter zake mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, subsidiair voorwaar delijk opzet tot zware mishandeling. Hij mikte op het oog en verbrijzelde hot voor het oog extra gevaarlijke brilloglas! Voila fout! Dc kapper kon trouwens uit het ge troffen oog niet veel meer zien. Tegen den schippersknecht, die courf d'argent is en geen boete kan betalen, bovendien nog zit met de vordering van f 150 voor de schade, werd 1 maand gevorderd. 474« STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 7 April 1937 Hooge Prezen 400.— 2708 100.— 5675 PrUzen van 30— 66 135 193 222 488 734 878 1393 1736 1783 2218 3198 3675 3846 4142 4997 5073 5120 5131 5196 5321 5434 5493 6037 6133 6316 6447 6675 6713 6927 7020 7153 7371 7704 7946 8194 8433 8765 8966 9128 9396 9584 9710 9748 10153 10160 10224 10261 10283 10416 10580 10757 11280 11352 11844 11927 12076 12113 12133 12596 13042 14474 14485 14792 14888 15047 15291 16172 16180 16213 16223 16491 16684 16699 16722 16856 17226 17246 17295 17351 17579 18582 18655 18803 19135 19150 13160 19264 19392 19742 19836 19912 20025 20126 20419 20455 20696 20734 35. EEN LELIE. „De jonge man waarvan ik je nu wil ver tellen, was een graaf uit mijn streek. Hij werd waanzinnig verliefd op een beeld schoon meisje, dat bij haar broer, een gees telijke woonde. Zonder te letten op stands- of vermogensverschillen trouwde de graaf haar en maakte haar tot de eerste dame der provincie. Maar op zekeren dag, toen ze op jacht waren kreeg ze een flauwte cn viel van haar paard. De graaf maakte zoo spoe dig mogelijk haar klcercn los en terwijl hij haar linkerschouder ontblootte, zag hij daarop tot zijn ontzetting een lelie, het brandmerk van den beul. Zijn vrouw was een misdadigster. De bedrogen echtgenoot was bijkans krankzinnig, hij worgde haar cn wierp het lijk in de struiken." „Vreesclijk", zuchtte d' Artagnan. Athos was tijdens zijn verhaal doodsbleek geworden en ledigde den laatsten beker in één teug. 96. DEN VOLGENDEN MORGEN. D* Artagnan merkte al te goed, dat zijn vriend hem zijn eigen levensgeschiedenis had verteld. Om zijn ontroering te verbergen deed hij, alsof hij plotseling in slaap viel. Den volgenden dag reisden ze af. d' Artag nan had de zaak met den waard in orde gemaakt. Het was maar goed, dat kapitein De Tréville hem zoo rijkelijk van geldmid delen had voorzien. Athos was zwijgzaam en gesloten. „Gisteren heb ik eigenlijk toch een beetje te veel gedronken. Ik heb je stellig een massa onzin verteld.'* „Misschien,H antwoordde d* 'Artagnan, „maar ik moet nog erger beschonken zijn geweest dan jij, want ik kan me waarlijk geen woord van ons gesprek herinneren. Ik heb geen flauw denkbeeld van gisteren- avond"i DE EEUWENOUDE STRIJD TUS- SCHEN MAN EN VROUW IN BEELD! De strijd om de vraag, wie de baas in huis is, is al zoo oud als er menschen in huizen wonen, maar het zal wel een unicum in de wereld zijn, dat eeuwen na soms fel op laaiende huiselijke twisten de gedachtenis daaraan voor het nageslacht levendig ge houden wordt. Dit uniek geval doet zich te Leiden voor en nog dagelijks worden de vrouwen eraan herinnerd, dat trots soms uiterlijken schijn van het tegendeel, de uiteindelijke overwinning aan den kant van den man is. Wat er in den loop der eeuwen ook veranderd moge zijn, niet het „mans hand boven In het midden der 17de eeuw woonde in een der laatste huizen van de Nieuwstraat, dicht bij de Hooigracht een gezin, waarvan de vrouw zich als het hoofd beschouwde, al dus de N. R. Ct. Wellicht had de geduldige echtgenoot zich met de tweede plaats te vreden gesteld, ware het niet, dat de vrouw haar man beter dan haar tong in bedwang kon houden. De heele buurt, wel ke in dien tijd vrijwel overeen kwam met de heele stad, wist precies hoe het daar in de Nieuwstraat toeging en het duurde ook niet lang, of de heele stad was op de hoogte van den nieuwen huiselijken twist, die op de Nieuwstraat was ontbrand. De ouders en grootouders van de vrouw hadden haar een aardig vermogen nagelaten en de vrouw wilde een gedeelte daarvan besteden door haar huis af te breken en het door een nieuw te vervangen. Best, zeidc dc man. maar dan koopen we het belendend pand erbij cn we maken er een veel grooter huis van. Neen, zeide de vrouw, daar moet ik niets van hebben; in dit huis hebben m'n oudjes hun geld verdiend en hier wil ik blijven. Als zoovele malen moest de man toegeven; het belendend pand werd niet aangekocht en om haar overwinning nu ook algemeen bekend te maken, liet zij in fraai Bentheimer zandsteen, behalve vele kunstig uitgevoerde guirlandes boven den ingang een vrouwenbeeld aanbrengen met het on derschrift ,,'t Wijfhooft'" Deze zege had ze echter moeten bekoopen met de toezegging, dat ze niet verder haar gang zou gaan dan tot de hoogte van het afgebroken huis. Een maal zoover gekomen, nam de man de lei ding over, en met de opmerking, dat z'n vrouw over de lucht geenerlei zeggen schap had. liet hij er nog een verdieping opzetten en liet onder den nok van den ge vel een steen aanbrengen, waarop een hand is uitgehouwen met het onderschrift: Mans hand boven. Zoowel de guirlandes- gevelversiering, als de vrouwenkop, die uiteindelijk toch het onderspit had moeten delven cn de trotschc mannenhand, zijn in nog ongeschonden toestand aanwezig. De annalen vermelden tenslotte, dat ook deze huiselijke twist een happy end gehad heeft, want na zulk een openbaro nederlaag heeft de vrouw hot hoofd gebogen en zooals zoo velen na haar: zij leefden sedertdien heel gelukkig tezamen. De Vlissingsche malver saties Milde voorwaardelijke straffen opgelegd. Collectanten vrijge sproken. Gister deed het Haagsche gerechtshof uit spraak in de zaak tegen den Vlissingschen oud-wethouder P. G. L. on den secretaris- penningmeester van Maatschappelijk Hulp betoon W. de W., die in deze functies te Vlissingen verschillende malversaties had den begaan ten nadcele van het crisis-co mité cn van maatschappelijk hulpbetoon. Door de Middelburgsche rechtbank waren zij veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 6 en 4 maanden. In hooger' beroep had dc procureur-gene raal deze straffen voorwaardelijk geëischt met een proeftijd van drie jaar en voor de W. bovendien nog een geldboete van f 40. W. de W. werd door het gerechtshof ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met een proeftijd van 3 jaar cn een geldboete van f 20, subs. 10 dagen hechtenis. De oud-wethouder P. G. L. werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Hierna hadden terecht gestaan de Vlis singsche collectanten H. V., C. G. en A. B., die op onrechtmatige wijze goederen uit de opslagplaats van het. crisiscomité hadden meegenomen. De Middelburgsche rechtbank had hen wegens diefstal veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van een maand. De procureur-generaal eischte in hooger beroep deze straffen eveneens voorwaarde lijk. Heden werden zij door het Haagsche Gerechtshof vrijgesproken. Conflict in schoenfabriek te Waalwijk Ultimatum qesteld. Door het personeel van de stoomschoenfa- briek Pulles van Gerwcn en Co. te Waal wijk is een ultimatum gesteld. Indien niet voor 19 April een overeenkomst is bereikt inzake het collectief arbeidscontract, zal tot staking worden overgegaan. De 125 arbeiders zijn allen georganiseerd in den R. K. en Christelijkcn bond. Zeldzaam geluk Tn de Noorderstraat te Amsterdam !s gisterenmorgen omstreeks 10 uur een man uit een raam van de vierde verdieping op straat gevallen. Hij werd naar het Binnen gasthuis overgebracht, maar kon na onder zocht te zijn naar zijn woning worden vol voerd. liet bleek namelijk dat het slachtof fer slechts ecnige lichte kneuzingen en schaafwonden had opgeloopen...-. Ernstig ongeluk te Harendermolen Twee personen zwaar- en één, 1 lichtqewond. Gisterennacht omstreeks half drie Is een truck met trailer, welke in Amsterdam ge repareerd was en met een der Hunzebooten was medegekomen, bij Harendermolen (Groningen) tengevolge van den mist inge-1 reden op een met paard bespannen wagen, waarvan de voerman op weg was naar de Paardenmarkt te Assen. Vermoedelijk heeft j de voerman van den wagen, waarachter nog twee paarden werden meegevoerd, mis-l leid door den mist, iets te veel linkerkant li van den weg gehouden. De gevolgen van dc botsing waren nogal ernstig. De tien tons trailer botste eenige S malen tegen de langs den weg staande boo- t men, waarna zij tenslotte tot staan kwam. j De chauffeur van de truck, de heer J« Huizinga uit Groningen, cn een jongeman, f die naast hem was gezeten, werden vrij. ernstig gewond. h De eerste klaagde o.m. over pijn in de I maagstreek. De voerman, J. Wolthuis uit I Groningen werd eveneens licht gewond. Een van de paarden werd op slag gedood. De Ij marechaussee stelt een onderzoek in. ji Poes wierp petroleumlamp omver Woonhuis afgebrand te Tjalle- bert (Fr.) Dinsdagavond nepen uur ontstond te Tjallebert (bij Heerenvecn) brand in het huis. bewoond door het gezin van den heer J. Knevelman, doordat de poes een petro leumlamp omverwierp. Het vuur greep direct zoo snel om zicli heen, dat de bewoners er slechts met de grootste moeite in slaagden de drie kleine kinderen, die reeds naar bed waren, te red den. Huis en inboedel gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De Scheveningsche visschers en het crisisharingbesluit Een typische procedure. In 1935 hadden een aantal Scheveningscha visschers een partij haring binnengebracht, welke het in het Crisis-haringbesluit vast* gestelde kwantum te boven ging en wegens overtreding van dit besluit werd de vangst boven de geoorloofde hoeveelheid verbeurd verklaard en werden de respectieve reeders door den Haagschen kantonrechter veroor deeld tot hoeten van f 20.tot. f 200. Daar zij het Crisis-haringbesluit als een onbillijke regeling voelden en ook omdat verschillende visschers eigenmachtig hun vangst hadden bepaald, waren de reeders zeven in aantal in hooger beroep ge komen, doch ook de rechtbank sprak eert veroordeeling uit. I De reeders gaven hot niet op en teekendeas cassatie aan, met het gevolg, dat de Hooge Raad de zaak naar het Haagsche gerechts hof terugwees, waarvoor bij gistermorgen diende. De reeders waren niet verschenen. Voor hen trad op mr. de Mos uit Scheve- ningen. Er werden twee nieuwe getuigen gehoord', die verklaarden, dat de inspectie-ambtenaar een zekere toegeeflijkheid in verband met de hoeveelheid gevangen haring had be loofd. De inspecteur, die op het. oogenblik ongesteld is, kon zelf niet worden gehoord Een cn ander kon den procureur-generaal echter niet bewegen een ander standpunt in te nemen dan dc kantonrechter on bij eischte tegen allen een gcldboole van f 10 subs. 20 dagen hechtenis en verbeurdver klaring van dc hoeveelheid haring boveü het in het besluit genoemde kwantum. Uitspraak 21 April. Aan gasversfjkking ontkomen Twee jongetjes te 's-Gravenhage sliepen argeloos, terwijl de ka mer zich met gas vulde. Dinsdag werd de brandweer van het bu reau Laan Copes van Cattenburg te Den Haag gealarmeerd om hulp te verleenen in een huis aan de Bankastraat, waar door omwonenden een sterke gaslucht was waar genomen. Dc politie en de brandweer ver schaften zich aan dc achterzijde toegang tot het huis. Het bleek dat in een slaapkamer waar 2 jongens, van 3 en 10 jaar oud, lagen te slapen, een gaskraantje openstond. De kamer was reeds voor een groot, gedeelte met gas gevuld. Onmiddellijk werden de kinderen wakker gemaakt en naar buiten gebracht. Gelukkig hadden zij nog geen na- deelige gevolgen van den uiterst gevaarlij ken toestand waarin zij verkeerd hadden. De ouders van de jongens waren niet thuis en het bleek dat het jongste knaapje voor liet naar bed gadn spelend het kraan tje had opengezet. Diefstal van een auto Handig ingepikt. Twee tot nu toe onbekend gebleven per sonen lieten zich Dinsdag per auto vervoeren naar een adres te 's-Gravenhage .Toen zij ter bestemder plaatse waren aangekomen, verzochten zij den chauffeur even aan te bellen. Deze voldeed an dit verzoek, stap te uit en begaf zich naar de deur van het bedoelde perceel. Men zal zijn verbazing kunnen begrijpen, toen hij zag dat. zijn beide passagiers er eensklaps met zijn auto van door reden. De chauffeur heeft bij de politie aangifte van dien diefstal gedaan. Tiet nummer van van den wagen is H. 55606. DRONKEN MAN BEROOFD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de den 28-jarigen koopman B. W. wegens roof van i 486.ten nadeele van een dronken man tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn medeverdachte D. H. werd vrijgespro ken. Het O.M, had resp. twee jaar en een jaar gevorderd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10