De wonderlijke carrière van Florenz Ziegield Scotland Yard en de Kroningsfeesten Radioprogramma Donderdag 8 April 1937. Derde blad (naar aanleiding van de Metro GoldwynMayer film „The Great Ziegfeld") De man die het geld deed rollen „Glorificatie van de Amerikaansche vrouw"... en buitensporigheden van een revue-koning. Florenz Zieg- feld's huwelijken met Anna Held en Billie Burke. Zijn manie voor het verzenden van telegrammen en het huren van speciale treinen. Overwinningen en nederlagen van een genialen zonderling. Florenz Ziegfeld, de groote revue-koning, ide pionier op het gebied van film show kunst. wiens leven thans tot onderwerp van een groote gelijknamige showfilm der Metro Goldwyn Mayer gekozen, noemde zijn ensemble mocrie' meisjes Ziegfeld „Follies" Met de ironie, die hem eigen was, bedoelde hij dat deze schoonheden, zorgvuldig uitge zocht, en niet minder zorgvuldig onderricht dwazen waren, in wier oogen klatergoud echt was; het woord „folly" beteekent te kort aan gezond verstand, maar de man, die dit woord toepaste op de jeugdige Venussen yan Amerika, die zich onder zijn banier schaarden, vergiste zich in zijn „girls" Want velen van haar hadden genoeg gezond Verstand om het tooneel tijdig vaarwel te Iteggen en een rijk huwelijk te doen. Wat Florenz Ziegfeld zelf betreftde geschiedenis van zijn carrière spreekt voor zichzelf, deze zonderlinge, in vele opzich ten geniale avonturier in plankenland, sta pelde de eene dwaasheid op de andere, en verbijsterde heel Amerika, dat toch aan extra vagante dingen gewend is en niet zoo heel gauw perplex staat van het onge wone gedrag van excentrieke menschen. Ziet hem daar staan op het hoogtepunt Van zijn roem: zijn haar is grijs, zijn snor is nog zwart, zijn mond is vastberaden en met zijn scherpziende oogen kijkt hij ieder een doordringend aan. Met deze oogen be oordeelde hij de mooie meisjes die tot zijn troep wilden toetreden, maar die hij in ne gen van de tien gevallen afwees, want Flo renz Ziegfeld was moeilijk te voldoen en niet alleen wat betreft de „Follies", die zijn revues tot een succes moesten maken. Hij groeide in buitensporigheden, hij wist nooit van maathouden hij deed de vreemdste dingen en dacht zelden aan de gevolgen yan zijn impulsieve besluiten. In zijn jongere jaren paste Ziegfeld ver spilling met voorbedachten rade toe om in Amerika's sensatiepers kolommen vol re clame te krijgen voor niets, maar ook toen reeds deed hij dingen, die op het waanzin nige af waren. Eens vertoefde hij, tamelijk berooid, in Londen en leende honderd pond sterling om zijn terugreis naar de Vereenig- de Staten te kunnen maken. Dienzelfdcn dag gaf hij de honderd pond uitaan or chideeën voor een Fransche actrice. Zijn dwaasheid opende de deuren tot haar kleedkamer en maakte zooveel indruk op haar, dat zij zich liet overhalen om mee te gaan naar New York Die actrce was An na Held, Ziegfeld zorgde ervoor, dat zij in New York opgang maakte, maar de middelen, waartoe hij zijn toevlucht nam, stelden die welke Barnum en Bailey toepas ten, verre in de schaduw. Zoo liet hij haar iederen dag honderden liters melk brengen voor haar bad en wei gerde daarna de rekening te betalen. De melkleverancier vervolgde hem en dagen lang stonden de kranten vol over het pro ces van den man die een Fransche actrice in melk deed baden. Anna Held had prachtige oogen en Zieg feld deed een lied voor haar componeeren „I can't make my eyes behave", dat den schouwburg, waarin zij optrad, iederen avond tot den nok vulde, dank zij de „pu- blicity". Tenslotte trouwde Ziegfeld en dat was een dwaasheid, vooral van de zijde van Anna Held, die zich verbeeldde dezen on- stuimingen knaap wel te kunnen temmen. Ziegfeld wós niet te temmen, hij, die als Jongen van huis weg was gcloopen om met Buffalo Bill's Wild West Circus te kunnen rondreizen, hij, die Sandow, den sterken man, introduceerde op de wereldtentoon stelling van Chicago en daar 50.000 dollar mee verdiende, die hij er in zes dagen in Monte Carlo doorbracht, hij, die op zijn manier hield van Anna Held, doch zich door niemand aan banden liet leggen, ook niet door zijn vrouw, alm eende zij het nog zoo goed, De tFollies'" verwoestten zijn huwelijk Kort na zijn huwelijk kwam het idee in hem op de „Ziegfeld Follies" ten tooneele te voeren, de tullen jurkjes en decoratieve hoeden werden verbannen en Ziegfeld for meerde aldus een groep schoonheden, die heel New York tot extase brachten. Het publiek stroomde en de autoriteiten wisten niet goed wat zij voor een houding moesten ^annemen, want Florenz Ziegfeld had zijn plannen goed overlegd en maakte veel misbaar van zijn bedoeling: de „glo rificatie van de Amerikaansche vrouw"! Ook waakte hij er angstvallig voor, dat de liedjes, die zijn „follies" zongen, nooit obsceen waren: mooie figuurtjes, mooie ge zichten en aardige melodieën waren zijn troeven en hij speelde ze zorgvuldig uit Zijn „follies" maakten hem een rijk en gevierd man, maar verwoestten zijn huwe lijk en tenslotte zijn leven. Anna Held had hij aangekondigd als „de vrouw met de smalste taile ter wered," in zijn gezelschap „Follies" waren het de beenen waarvoor de aandacht werd ge vraagd. Een paar maanden trachtte hij schuldbewust zijn vrouw stil te houden met dure geschenken, maar dit hielp hem William Powell als Florenz Ziegfeld en Luise Rainer als Ziegfeld's eerste vrouwt Anna Held. nen. Een gewone pullman was voor hem niet goed genoeg, hij moest een heelen trein voor zich alleen hebben en eens, toen de moeder van een van zijn koristjes ziek werd, liet hij het meisje in een specialen trein naar Milwaukee reizen. Als zakenman was hij echter geniaal en aan zijn „Follies" besteedde hij zijn uiterste zorg. Een meisje, I Een der grootste show-scènes uit de film Ziegfeld, de revue-koning op den duur niet, zij liet zich van hem scheiden en hij ging eenige jaren zijn weg alleen. Ziggydeed steeds vreemder. Het was een zonderlinge weg en „Ziggy" deed zonderlinge dingen. Is het een wonder, dat zulk een man over den tong ging en dat zijn „girls", die hij goede salarissen be taalde, met hem dweepten? In 1912 stond hij op het hoogtepunt van z'n roem 't geld stroomde z'n kassa's binnen maar hij begon zich steeds vreemder te ge dragen. Zoo kreeg hij een manie om tele grammen te verzenden; dikwijls zond hij telegrammen met instrulties aan zijn em- ployé's, die in het vertrek naast hem werk ten, en artisten die hij wenschte te enga- geeren ontvingen in die dagen tien, twintig telegrammen van hem op één dag. Deze onzin duurde totdat wijlen de humorist Will Rogers, zelf milionair, hem in het zonnetje zette. Will Rogers kreeg op één middag dertig telegrammen van „Ziggy" en antwoordde met het terugtelegrafeeren van een geheel ochtendblad, onderteekend: Will Rogers! Schoonheids-défilé voor den revue-koning. Een andere zonderlinge gewoonte van Ziegfeld was het huren van speciale trei- EEN TOT IN DE DETAILS TREFFENDE GELIJKENIS! Louise Rainer, de M.G.M.- ster die in de film Ziegfeldde Revue-ko ning", de rol van Zien*eld"s vrouw vervult, en daarnaast de historische Anna Held in 1897 (naar een foto opgedragen u„n en in het bezit van Max Gebriel) dat hem schreef, dat zij 21 was (de leeftijds grens stelde hij van 18 tot 25- er goed uit zag en haar haarkleur en lengte opgaf: kon er zeker van zijn, tegelijk met andere sollicitanten voor hem te mogen paradee ren. Gewoonlijk beoordeelde hij hen in groepen van honderd of meer zij wandelden in hun gewone pakjes langs hem, twaalf werden uitverkoren en de anderenmet een bou- quet bloemen weggestuurd. De twaalf over- blijvenden kregen een badcostuum aan en Ziegfeld beoordeelde hen als een expert op dit gebied. Als hij een meisje engageerde, was haar carrière gemaakt, maar te zijner eer dient <rezcgd, dat hij nooit zijn toevlucht nam tot obscene tooneeltrucs; zijn „girls" waren mooi, maar decent en hij gaf enor me bedragen uit om hen in toiletten, van echte juweelen voorzien, voor het voetlicht te brengen. De vrouw met het roodbruine haar. Zijn onkosten stegen tot 300.000 dollar p. ensceneering en tot 25.000 dollar per week voor salarissen, het publiek stroomde toe en midden in die periode van succes en roem ontmoette hij Billie Burke. Zijn be wondering voor deze zéér mooie vrouw met haar roodbruin haar, was grenzeloos, hij trachtte haar te imponeeren met ju weelen en bloemen., en ving bot. Tenslotte stond hij als een stamelende, verlegen schooljongen voor haar en eerst toen nam zij zijn huwelijksaanzoek aan. Korten tijd was hij een ander man. maar op den duur kon hij zijn waren aard niet verloochenen, hij werd weer de oude Zig gy: overstelpte zijn vrouw met juweelen zond haar iederen morgen bloemen en ieder half uur een telegram met liefdesbetuigin gen. Zijn onkosten stegen en stegen en ein delijk ging hij te ver zijn uitgaven over troffen zijn inkomsten, zijn crediteuren werden ongeduldig. Hij leende tienduizend dollar om een dringende schuld af te beta len. liep over Fifth Avenue met het geld in zijn zak en zag in een juwelierswinkel een collier liggen dat zeven mille kostte. Hit kocht het, betaalde contant en zond het aan zijn vrouw, de rest van het geld gaf hij uit aan bloemen. Niemand geeft hem meer een dollar crediet. Maar de tijd, dat hij zich" zulke dingen kon veroorloven, was voorbij, de toeloop naar zijn revues verminderde sterk, man nen. die het een eer hadden gevonden za ken met hem te doen, durfden geen dollar meer in zijn ondernemingen te steken Geen bloemen, telegrammen, juweelen en speciale treinen meer voor Florenz Zieg- fed, de tocht bergafwarts was begonnen en die tocht ging snel. Echter kwam hij al zijn moeilijkheden nog eenmaal te bo ven: Billie Burke, zijn vrouw, verkocht al haar juweelen en gaf hem al het geld. dat zij as actrice - en zij was en is nog een groot actrice verdiende. Op de oude manier toog Ziegfeld weer aan het werk; zijn bankiers en geldschie ters waarschuwden hem keer op keer, maar er was geen houden meer aan. In den nood leert men zijn vrienden kennen. Mans populariteit blijkt echter uit het feit. dat alle artisten. die door hem op den voorgrond waren gekomen, waaronder Ed- die Cantor, Will Rogers, Dolores Costello, Greta Nilsen en Marion Davies hem te hulp snelden Sommigen van hen verbraken zelfs om zijnentwil hun contracten in Hollywood, Florenz Ziegfield kwam er tijdelijk weer bovenop, maar hij, de man. die de Ameri kaansche vrouw glorie had willen bijbren gen. naar hij voorgaf, zag zich op eigen ter rein overtroefd door anderen die hun „girls" nog minder kleeren aantrokken en de liedjes en scènes achter het voetlicht meer suggestief en vulgair opdischten. En de groote Ziegfeld schreef protesten in de kranten, waarin hij uitvoer tegen., dit on behoorlijk naaktvertoon! Hij hield zich ondanks alles staande tot 1929. toen de ineenstorting in Wall Street hem weer arm maakte. Weer snelde Billie Burke en zijn vrienden hem te hulp en weer zou hij er wellicht zijn bovenop ge komen, als zijn gezondheid hem niet in den steek had gelaten. Hij liep pleuris op. genas wel, maar was een gebroken man. Zijn leven was geleefd, zijn vlam gebluscht, toen hij voortijdig oud in 1932 op 49- jarigen leeftijd overleed, door velen be treurd, ondanks zijn groote fouten, buiten sporigheden en dolle streken. Het is treffend, dat deze geboren idealist deze verheerlijker van het vrouwelijk schoon, deze schepper van de moderne „girl" die hij zoo als hij het in de film zoo treffend zegt wenscht te kleeden in ziide en satijn niet voor de oude heertjes op de voorste rij. maar voor de dames en de jonge meisjes in de loges, zijn eigen vrouwelijk ideaal op het eind van zijn le ven herkende in dit ontroerend eenvoudige schilderij van een Hollandsch meisje van het land: Rembrandt's Hendrickje Stoffels, dat ook als slot-tafereel in de M.G.M.-film „The Great Ziegfeld" (waarbij Ziegled's tweede vrouw Billie Burke adviseerde) op den achtergrond zichtbaar is. VRIJDAG 9 APRIL. Hilversum L Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek Gramofoonplaten 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano voordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonplaten. 1.45 Ensemble v. d. Horst, 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Vervolg concert. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Mezzo-sopraan en piano. 4.455.45 Declamatie en gramofoonplaten. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie over kamerplanten. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 „Amsterdam in de Nederl. dichtkunst". 9.30 Vervolg NCRV-Orkest en solist. (Om 10.00 Berichten ANP.) 10.3011.30 Gram.pL Hierna schriftlezing. Hilversum n. 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA, I.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonplaten. II.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpL 2.00 Declamatie. 2.30 Het Lyra-Trio. 3.15 AVRO-Dansorkest, 4.00 „Melody Circle" en gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Hoofdmomenten uit de geschiedenis des Ned. arbeidersbeweging", causerie, 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V.G.P. 7.3ó Religieuse causerie. 8.00 Instr. Kwintet. 8.30 „Open vensters", lezing. 9.00 VARA-Orkest. 10.00 Gramofoonplaten, 10.10 Zang. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwjjding. 11.00 Jazzmuziek Gramofoonplaten)'* 11.30 Gramofoonplaten. RAZZIA OP VREEMDE LINGEN IN LONDEN. Reeds is de Londensche politie met haar werkzaamheden begon nen, om Londen te zuiveren van alle lichtschuwe elementen, naar aanleiding van het groote aan tal bezoekers, dat men ter gele genheid van de kroning uit het buitenland verwacht. In onder staand relaas worden eenige scènes beschreven, zooals die zich dagelijks op hef Londensche politiebureau afspelen. Bow street. Een straat, die voor iederen vreemdeling van groot belang is. In Bow street bevindt zich het centrale bevolkings bureau van de Londensche politie. Engel- schen zelf behoeven zich op Engelsch grond gebied niet aan te melden, maar buitenlan ders, die langer dan drie maanden in En geland willen blijven, moeten hun foto en hun personalia op het bureau in Bow street, tegenover de opera van Covent Garden de- poneeren. Van hier uit loopen de draden naar Scotland Yard. Wanneer men nu een misdadiger zoekt, dan is Bow street een plaats, waar de recherche Inlichtingen kan krijgen. Nauwkeurig worden de vreem delingen geregistreerd. Vreemdelingen, die voor een bezoek ln Londen vertoeven, worden verzocht, kennis te nemen van de voorschriften voor de aan melding, en zich nauwkeurig aan de sta tuten te houden, wanneer ze niet door een onoplettendheid in het. nauw willen gera ken. Vaak is dan zelfs de gezant van het betrokken land niet in staat hen te helpen. Iedere buitenlander moet alle vragen van het invulbiljet ondubbelzinnig en naar waarheid beantwoorden en zich dan ook houden aan de verklaringen, die hij over het doel van zijn reis gegeven heeft. Iedere adresverandering moet onmiddellijk aange geven worden, want juist in de laatste we ken zijn talrijke buitenlanders zonder om slag uit het land gezet, omdat zij ver zuimd hadden, de politie hun adresverande ring mede te deelen. Tienduizend gasten verwacht in de polltie-gevangenissenl Voor de kronïngsweek verwacht men een hoogconjunctuur in de thans reeds zeer volle politie-gevangenissen. Men rekent dan op ongeveer „tienduizend gasten", die een week lang op kosten van zijne Majesteit den koning onderhouden moeten worden. De koninklijke beambten zullen buitengewoon veel aandacht aan hun persoonlijke veilig heid en gezondheid besteden en er voor zor- gen, dat zij de gastvrijheid van den koning werkelijk in volle mate zullen gebruiken. Op iedere celdeur van de politie-gevangenis sen is G.R. geschilderd, het teeken van alle koninklijke instellingen, waarvan het hoofd George Rex VI is. Geheime controle. Scotland Yard werkt achter de coulissen. Niemand, ook niet de verdachten zelf, merkt iets van de onderzoekingen van de inspec teurs, die iederen vreemdeling gedurende deze weken nauwkeurig waarnemen. De cartotheek van Bow street geeft alle ge- wenschte inlichtingen over de personalia van verdachte personen. Wanneer deze carthoteek geen Inlichtingen kan geven, dan wendt men zich tot het Criminal Investigation Department Men informeert dan bij de huisbewoners naar de bijzondere omstandigheden van de verdach te personen, de gezantschappen moeten ook inlichtingen geven en in bijzondere geval len wordt ook de politie van het betreffen de land opgeroepen. Beroemde detectives. Een van de leiders van deze politie-orga- nisatie ter zuivering van de Hoofdstad des Rijks is inspecteur Donaldson. Hij, evenals de meeste van zijn collega's is echter een leerling van den beroemden inspecteur Par ker, die meer dan veertig jaar bij Scotland Yard gewerkt heeft en de „schaduw" was van drie Engelsche vorsten. Koningin Vic toria, Eduard VII en George V. Bovendien was hem de bewaking toevertrouwd van de prominente bezoekers van Engeland: den czaar van Rusland, den Duitschen keizer, koningin Wilhelmina en prinses Juliana, en bijna alle koningen en presidenten van de landen van Europa, die Engeland be zochten. Aan zijn organisatie is het te dan ken, dat al deze bezoeken zonder veel inci denten afgeloopen zijn. Keizer Wilhelm dankt aan Parker zijn leven. Toen deze aan den Engelschen koning een bezoek bracht, vernam Scotland Yard juist dien morgen, dat men van plan was een aanslag te plegen, als er een rondrit door de stad gehouden werd. Parker plaatste 5000 detec tives langs de route. Honderdduizenden stonden in breede rijen langs de trottoirs. Het leek natuurlijk volkomen hopeloos, om in deze menigte den man te vinden, die den aanslag wilde plegen. Maar ParkeFs organisatie werkte koortsachtig. Op het oogenblik, dat de koninklijke stoet over Trafalgar Square ging, legde zich een zware hand op den arm van een student, die een pistool krampachtig vasthield en op het punt stond te schieten, toen hij den naast hem staande detective herkende. Scotland Yard spant een on doordringbaar veiligheidsnet. De woningen langs de kroningsroute wor den eerst nauwkeurig onderzocht. Op den dag voor de kroning zal een detective-pa trouille alle woningen controleeren en de wapenvoorraden na gaan. Het net, dat Scot land Yard gespannen heeft, om de feeste lijkheden ongestoord te laten verloopen, is volkomen ondoordringbaar. Ook de han digste oplichters zullen van hun trucs moeten afzien. Maar de beste voorzorgs maatregelen moet het publiek zelf nemen. .Bewarp of Pickporkets" is de leus van Scotland Yard. Vijf en twintig duizend politie-agenten zorgen er voor. dat deze waarschuwing niet over het hoofd gezien wordt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9