Langendijker Groentenveilingen Het mangelt aan export vol gens tuindersorganisaties de regeering in gebreke oordeel van tuinders met gansch ver schillende inzichten weinig aanvoer van aardappels lage prijzen nog belangrijke aan voer van roode kool slechte prijzen lager nog dan voor heen met de gele kool liep het wat beter gevolg van meer export prijzen boven 4.- Deensche witte zeer weinig beter afwisselende prijzen voor groene en taaie gele kool zeer slecht voor uien bijna het uitzoeken niet waard een deel draalt door weinig belangstelling voor peen heel slechte prijzen voor bieten. Als het met den export onzer tuinbouw producten maar wat beter ging, dan zou het wel spoedig niet de afbraakprijzèn ge daan zijn. Doch de uitvoer laat nog alles te wenschen over, zoodat niet genoeg kan worden gedaan, om daarin verbetering te verkrijgen. De stands- en vakorganisaties op tuindersgebied hebben niet opgehouden, om daarop te wijzen, met klem is voor en na aangedrongen op erkenning van Dus- land, ten einde de mogelijkheid grooter te maken, dat onze groenten in dat groote rijk afzet konden vinden, doch tot nu toe is er geen verbetering te constateeren. Telkens weer is er de regeering een ver wijt van gemaakt, dat zij te weinig doet, om den uitvoer te bevorderen, zoodat het in de kringen van den tuinbouw een vrij algemeen gedeelde meening is, dat er in dit opzicht meer had kunnen geschieden. Dit is ook wel duidelijk gebleken op de ver gadering van de Groep Veilingsvereenigin- gen, waar een voorstel met algemecnc stem men werd aangenomen, waarbij aan de re- geering wordt verzocht te willen bevorde ren dat. bij alle handelsverdragen en contin- genteeringsovereenkomsten met landen, welke als afzetgebied voor Nederlandschc groenten en fruit in aanmerking komen, door daadwerkelijke vermindering of op heffing der belommerende bepalingen, ver ruiming van afzetgebied wordt verkregen. Dat een dergelijk voorstel met algemeenc stemmen wordt, aangenomen in een verga dering van tuinders, die hemelsbreed ver schillen in opvatting ten aanzien van politiek en godsdienst, nioet toch wel wij zen op een algemeene ontevredenheid over den gang van zaken op export-gebied. Het winterseizoen is voor Langcndijk nu weldra ten einde en de slechte resultaten zullen hun oorsprong vinden in de slechte uitvoer- mogeüikheden. Aardappelen werden over de veilingen maar weinig verkocht, de meeste verkoopen geschiedden uit de hand. Wat aan de vei lingen werd aangeboden, bracht geringe prijzen op. Voor Bevelanders werd slechts 1.70 betaald Eigenheimers brachten '2.10 2.20 op en blauwe aardappels 1,70— 2.10 Aan de veiling van den Noordermarktbond werd de meeste roode kool aangevoerd, on geveer 50 spoorwagons, tegen 20 aan die van do Langendijker Groentenccntrnlc. De prijzen, welke voor deze kool werden besteed vonden al zeer sterk hun weerspiegeling in den geringen export. Buitengewoon slechte prijzen zijn de afgeloopen week weer be steed. De hoogste noteering was 2.40! Fn dit voor allermooiste product van do meest gewilde grootte. Voor kool van 2 tot 4 pnd. werd 2.10—2.30 besteed, voor zwaar dere f 1.60—1.80 Tweede kwaliteit bracht 1.40 of iets meet- op. Met de gele kool ging het wat beter. Deze verbetering vond zijn oorzaak in grootere vraag, ook uit hot buitenland. De binnenlandschc markt werd daardoor wat ontlast, wat een stimulans voor hetere prijzen vormde. Hoogere prijzen dan deze week zijn gedurende het geheele seizoen nog niet besteed. Vooral op het eind der week was een beduidende stijging te constateeren. Voor de sorteering van 12 kg. werd aan vankelijk 3. 3.20 besteed." later oploo pend tot f 3.40 a 3.60, terwijl op het eind f 4_/4 60 werd betaald. Voor de zwaardere kool werd in 't begin 1.70 tot ruim ƒ2 betaald. De aanvoer beliep 55 spoorwagons. Voor tweede kwaliteit werd 1.40—2.70 betaald. De anvoer beliep 55 spoorwagons. De meeste Deensche wite kool werd aan geboden aan de veiling te Noordscharwoude Ook bij deze viel een kleine verbetering waar te nemen. Aanvankelijk werd de mees te nog tegen de tot nu toe geldende prij zen verkocht. Later verbeterde dit in ge ringe mate. Aanvankelijke prijzen 1 1.50, later 1.1.90, waarbij voor de sorteering van 2 tot 3 pond de hoogste prijzen werden besteed. Enkele partijen ble ven onverkocht. Groene kool werd verhandeld tegen sterk uiteenloopendc prijzen, afhankelijk van grootte en kwaliteit. De mooiste en groot ste brachten van 2.70—ƒ3. 70 op. Kleinere werden verkocht voor 2—ƒ2.30; afwijkende golden 1.401.70 De hoogste prijs, voor taaie gele besteed, was 3.30 Kleinere en afwijkend goed brachten f 1.101.S0 op. Zeer slecht ging het weer met de uien. Ze zijn nauwelijks het uitzoeken waard. De meeste drielingen draaiden door en ook van de gewone uiten kan niet alles wor den verkocht Wat van drielingen verkocht werd, bracht 60 cent op. een enkele maal 70 cent. Gele uien waren weinig in trek. De mooiste partijen golden van 90 cent tot 1,30. Een deel is voor 60 a 80 cent verkocht. Ook voor grove uien was zeer matige belangstelling. Uitgezochte partijen brachten 1.301.50 op. Er zijn ook nog aanvoeren voor 60 cent tot 1.verkocht. Voor de mooiste groote wortelen werd 1.201.50 betaald. Eerste kwaliteit kwam maar weinig aan do markt. Kleine peen bracht 50 a 60 cent op, of draaide door evenals de grootere met vuur. Ook konden de aangevoerde bieten niet alle worden verkocht. Groote brachten 40 a 60 cent op, kleine 80 cent tot 1. Er blijkt uit, dat alleen voor gele kool een bevredigende kooplust, bestond, die echter nog niet tot resultaat gaf bevredigen de prijzen. Overigens ging het met alles slecht. Uit onze omgeving LANGENDIJK Zooals men weet, is men in tuinderskrin gen niet al te best. te spreken over het be leid van den Minister van Landbouw tem aanzien van zijn bemoeiingen, of liever zijn nict-bemociingcn inzake oxportverrui- ming voor den tuinbouw. Bij de schrifte lijke gedachten wisseling in de Tweede en Eerste Kamer is daarover nogal het een en ander te doen geweest. Vooral de heer Kolff heeft in de Eerste Kamer van zijn onvoldaanheid hierover blijk gegeven, ter wijl hij constateerde, dat er in de tuinders wereld een communis opinio bestond over het in gebreke zijn van den Minister ten aanzien van deze materie. De Minister weersprak dit ondermeer aldus: maar do geachte afgevaardigde moet van mij eens geloovcn, dal er ook tuinders zijn. die zich objectief uitspreken en niet bij monde van moties of massa-requestcn' maar in particuliere gesprekken en die zeggen: wij erkennen gaarne, dat er heel was gedaan is. De Tuinderij komt tegen de redeneering van den Minister op en schrijft o.m.: „Het valt ons moeilijk om aan de opmerkingen van den Minister thans reeds iets toe te voegen, we zijn te veel verontwaardigd." De Minister beroept zich op anonieme, niet nader aangeduide tuinders, die tegen over Zijne Ex. zouden hebben erkend, dat door de regeering toch liecl wat gedaan is. Wij weten niet in welke tuinderskrin gen de Minister zijn licht opsteekt, noch waarover dan die ongenoemde „objectieve" tuinders dan zoo tevreden waren. Ons is slechts bekend, dat de laatste jaren geen enkele exportverruiming ten behoeve van onzen tuinbouw is bereikt, doch dat inte HONIG'5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cf. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Wie weet... misschien een dief, of een kinder moordenaar... De juffrouw op school had gis teren nog gezegd, dat die écht bestonden en de heele klas gewaarschuwd, dat ze nooit met iemand mee mochten gaan, die hen op straat aansprak. Nu dat had Mammie haar ook dikwijls genoeg gezegd. En gisteren had ze het nog eens extra goed in haar ooren geknoopt. Nee. Mammie en de juffrouw be hoefden niet bang te zijn. dat zou ze vast nooit doen. Maar als zoo iemand nu eens bij je thuis kwam, als je alleen was, zooals zg nu. wat dan...? Ze stond in haar onderjurkje tegen de tafel geleund. Ze had den moed niet zich verder uit te klecden, ze durfde zich niet eens te verroeren, bang dat er in dat oogenblik iets gebeurde wat ze niet zag of hoorde... Weer, nu twee, driemaal achter elkaar dat vreemde geluid. Alles kraakte, alles bewoog... Waar kwam het vandaan van de trap of van bulten tegen de ramen? Ze wist het niet meer, ze keek van links naar rechts, haar wangen begonnen te gloeien. Ze drukte de ijskoude vuistjes stijf tegen haar mond... ze kon haast niet slikken van angst. Daar had je het weer... het kwam van het por taal. nu had ze het duidelijk gehoord. Ze voelde haar lippen trillen tegen haar hand. Haar oogen rustten nu onafgebroken op de deur, waarvan de knop, naar het scheen, tel kens even bewoogLeek het nu zoo. of was hij werkelijk een klein beetje naar links gegaan...? „O, Mammie, kom toch..." riep ze half huilend en of het ineens tot haar doordrong dat haar moeder nog niet komen kón, voeg de ze er direct aan toe: „Lieve Heertje, laat er toch asjeblieft niets met me gebeuren Ze hield even haar adem in, alsof ze wacht te op iets. waaruit ze kon opmaken, dat haar gebedje verhoord was. En plotseling hoorde ze weer het geschuifel van juffrouw Vroman's voeten. Dat geluld, dat haar aanvankelijk zoo beangstigd had. gaf haar nu een gevoel van rust. Nu wist ze weer, dat er in ieder geval iemand in haar nabijheid was, een die haar zou hooren als ze hard zou beginnen te schreeuwen. Het was of die gedachte haar moed gaf. Met een plotselinge beweging schoot ze op een der groote armstoelen af. Met alle kracht van haar teere kinderiichaampje duwde ze den zwaren stoel naar de deur. Ze haalde verlicht adem toen ze hem er vlak tegenaan geduwd had. Zóó was het goed, nu kon er niemand meer bij haar komen en kon ze zich rustig verder uitkleeden. Nu durfde ze ook wel naar bed. Dat ze daar niet direct aan ge dacht had... In een oogenblik stond ze in haar nacht ponnetje on zich naar haar bed begevend dat in het aangrenzende vertrekje stond, wipte ze er snel in en boven op de dekens neerknielend, deed ze zacht haar klein avond gebedje. Eh alsof ze bang was dat onze lieve Heer datgene, wat zij zoo belangrijk vond, niet goed zou verstaan als ze zoo fluisterde, bad ze aan het eind hardop: „U hebt me goed geholpen, lieve Heertje, maar maak nu ook nog dat Mammie 's avonds nooit meer weg moet, want misschien ben ik toch nog wel eens een keertje heel erg bang. Asjeblieft lieve Heertje, dank U wel!" Ziezoo, dat had ze gevraagd en dat zou nu wel gebeuren ook, daar twijfelde ze geen oogenblik aan. Moeder Dekkers had haar dik wijls verteld, dat je élles kreeg wat je aan onzen lieven Heer vroeg, en wat moeder Dek kers zei. dat was altijd waar. Als het maar niet te brutaal was, om twee dingen op één gendeel nog steeds afzetgebied verloren gaat. Zelfs nog in 1937 verloor onze tuin bouw zijn afzet van druiven naar Zweden, zijn afzet van stooktoinatcn in Mei naar Engeland, zijn afzet van schorsenccrcn naar Frankrijk. Dat is de handelspolitieke oogst van het zoo juist verstreken kwar taal! Voorwaar de tuinbouw heeft wel reden tot groote waardeering voor hetgeen dc negeering te zijnen behoeve op export-gebied heeft gedaan! Voor roode, gele en witte kool zijn de maximumprijzen op resp. 6, 6 en 4. gebracht. Deze kool kan met recht van be taling over de clearing naar Duitschland worden geexporteerd. Voor uien, waarvoor de maximumprijs op 2.75 is gesteld, moet de betreffende exporteur rechtstreeks bij de Ned. Gr. en F. C. een uitvoermachtiging aanvragen. De groentenoogst in Duitschland is over 1936 zeer goed geweesta In het bijzonder gunstig was dc oogst van late roode, gele en witte kool, resp. 27500, 25500 en 40600 kg. per H.A. Onze Langendijker tuinders hebben van dezen ruimen oogst dc naweeen al ondervonden door de zeer geringe moge lijkheid van uitvoer dezer producten naar onze Oostelijke naburen cn als gevolg daarvan de afbraakprijzèn, die aan de Lan gendijker veiling voor die kool zijn besteed Vroeger werden naar Oostenrijk heel wat groenten uit ons land geëxporteerd, maar door dc invocrbclemmerende maat regelen, en ongetwijfeld ook door de be voorrechting van andere landen is de groen tenexport naar dat land voor ons land van weinig betcckenis meer. Van de 8084900 kg. uien, die in Oostenrijk werden ingevoerd, kwamen er uit ons land slechts 114700 kg. van dc 2126400 kg. bloemkool niet meer dan 4200 kg., van dc 2901700 kg. komkom mers en augurken slechts 1000 kg., van de 2187900 kg. tomaten 200 kg., van de 1322200 kg. sluitkool 365900 kg. van de 12883400 kg. andere versche groenten slechts 28S00 kg. cn van de 6709500 kg. druiven n i h i 1. Is het zoo nog wel te verwonderen, dat het den Langendijker tuinbouw slecht gaat! DEN HELDER Sluitende ontwerp-begrooting der gemeente Den Helder. Den Helder is dit jaar laat met dc behan deling van de gemccntebegrooting. Dezer dagen hebben de raadsleden de stukken, alsmede het gebruikelijke voorwoord toege stuurd gekregen, zoodat het nog wel enkele weken zal duren alvorens de behandeling in den openbaren Baad aan dc orde is. In het voorwoord tot de ontwerp-begroo ting zegt het College van B. en W. o.m. het volgende: „De regeeringsmaatregclen, die steeds meer hun ongunstigen invloed op dc gelde lijke positie der gemeente doen gelden, als mede de minder gunstige positie van de Gemeentelijke Electriciteits- en Gasbedrijven leverden voor de samenstelling van de be groot ingen vele moeilijkheden op. Het doet ons daarom des te meer genoe gen U een sluitende ontwerp-begrooting te kunnen aanbieden, zonder dat verhooging der belastingen noodig is." Van de vele factoren, die de bcgrooting ongunstig bcinvloed hebben, noemen wij de uitkeering uit het gemeenteonds, welke in verband met de toegepaste korting ruim f 50.000 lager geraamd inocst worden dan in 1936. In dit jaar moet voor het cèrsf. inge volge artikel 36 quater, 5e lid, der Middel baar Onderwijswet, zooals deze is gewij zigd bij de wet van 22 Februari 1936 een bijdrage aan het Rijk betaald worden in de kosten van de R.H.B.S., alhier, geraamd op ongeveer f 24.300. Wat de gemeentelijke electriciteits- en gasbedrijven betreft, de winst op het elec- tricitcitshcdrijf wordt ongeveer f 17.000 min der geraamd dan over 1936, terwijl verwacht wordt, dat het verlies van de gasfabriek ruim f 12.000 meer zal zijn. Voorts werd voor de bestrijding der jeugd werkloosheid een bedrag van f 7400 uitge trokken. Dc begrooting werd op gunstige wijze bc- avond te vragen... Met een vaartje dook zc onder de dekens. Hè. wat was het fijn in bed. Nu voelde ze pas hoe moe ze was. En wat had ze een honger... Dat was waar ook, ze was heelemaal vergeten haar boterhammetjes op te eten. Maar ze had ze ook niet gezien. Anders stonden ze altijd op tafel klaar, met een half glas melk er bij, ook wel eens een héél, als er veel melk over was. Zou Mammie ze in de broodtrommel hebben laten staan? Ja, ze moest er dan toch nog maar even uit. want het kriebelde ineens zoo in haar maag. Met eenige moeite haalde ze de trommel van de plank, doch toen ze haar open gedaan had, keek ze erg onthutst. De trommel was leeg... Een paar enkele korstjes lagen er in, dat was alles. Hoe kon Mammie haar zóó vergeten? Maar dan bedacht ze met schrik, dat haar Moeder gezegd had, dat ze, als zc naar huis kwam, een half brood mee moest brengen en dan zelf haar boterhammetje maar klaar moest maken. Een paar plakjes kaas lagen er nog in de kast... Dat kwam er van als ze op straat bleef spelen en niet direct naar huis ging. zooals Mammie dat wou. Nu had ze haar niet eens meer gezien en nu had ze niets, te eten ook. Het was haar eigen schuld, dat begreep ze nu heel goed, maar haar gevoel van honger werd er niet minder door, eerder nog erger. Ze zag in gedachten weer de stapeltjes brood op de tafel by Doortje's moeder. Wat zou ze er nu voor over hebben om één zoo'n lekkere boterham met worst te hebben. Doortje had er haar wel graag een gegeven, als ze maar gedurfd had. Maar Doortje was bang voor d'r moeder nou, dat kon zij best begrijpen, dat was ook een echte moeder om bang voor te zijn. Niets leuk. Nee. dan héér Mammie, die was heel andere! Ze had ineens groote spyt, dat ze niet precies gedaan had, wat mammie haar gezegd had. Dat kwam altyd verkeerd uit, dat kon niet andera. Nu had ze d'r straf al. En onze lieve Heer, nou, Die zou er ook niet erg over te spreken zyn. En nu had ze Hem nogal zoo veel gevraagd... Alles kwam nu ook wel erg slecht bg elkaar. Ze voelde zich verschrikke invloed door een aantal factoren, waarvan wij in de eerste plaats noemen batig saldo van Hoofdstuk 12 (belastingen), dat mede in verband met het vorige jaar door den Raad genomen besluit tot plaatsing der gemeente in de 3e krasse voor de gemeente- fondsbclasting steeg met f 71.600. Dan is er het bijdrageperccntage uit het werkloosheidssubsidiefonds in de steunver lening aan werkloozen en arbeidsloonen e.a. voor werkverschaffing, dat steeg van 70.3 pet. tot 76.4 pet. Rond f 22.000 zal hier door meer worden ontvangen dan in het vorige belastingjaar. Daar het aantal patiënten, dat in 1936 voor gemeenterekening in een ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen, belangrijk lager was dan in voorgaande ja ren, heeft het College dc uitgaven voor zie- kenhuisvcrpleging f 18.000 lager gesteld, terwijl door een reeds genomen besluit tot herziening van de tarieven, waarop patiën ten in een ziekenhuis kunnen worden op genomen, bet verhaal op de daaraan ver bonden kosten f 2500 hooger geraamd is. Op de bcgrooting missen we een post uit getrokken voor dc Handels-kweekschool, wel ke dit jaar door de gemeente van de Alge meene Helderscbe Winkeliersvereniging „overgenomen" is. B. en W. deelden mede, dat men nog niet over de juiste gegevens beschikte, zoodat deze post t.z.t. per wijzi- gingsbegrooting zal worden ingevoerd", evenwel de geraamde subsidie aan de A.H. W. is gelijk aan het thans ten laste van de gemeente komende bedrag." Tenslotte spreekt het College de verwach ting uit, dat door toename van het gasver bruik de exploitatie van de gasfabriek dit jaar wellicht een gunstiger beeld zal vertoo- nen. WIER1NGERW AARD Rundveefok vereen! ging. Bovengenoemde vereeniging hield haar voorjaarsvergadering in café Breed. In z'n openingswoord sprak de voorzitter, de heer Jb. Kaan Kz. zijn groote voldoening uit over de groote opkomst. De notulen werden goed gekeurd en geteekend. Bij de ingekomen stukken waren o.m. en kele aanvragen van personen uit Anna Pau- lowna om te kunnen toetreden als lid der vereeniging. Het bestuur stelde voor, naar aanleiding van dc aanvragen, om het voor stel te aanvaarden, om als regel geen leden buiten de gemeente aan te nemen, zulks in verband met de practische uitvoerbaarheid van het werk voor den controleur. Wat de gestationneerde dekstieren betreft voor het a.s. dekseizocn; mededceling werd gedaan, dat het fonds genegen is, om voor W.Waard en omstr. een stier te stationnee- rcn. Uitvoerig wordt het een en ander be sproken. Tcrwillc van dc zoo noodige uniformiteit zal slechts met 3 stieren gedekt worden, n.1. de zooeven genoemde fonds-stier, de stier ge naamd Atlas, en Wodan Frans 62, respt. eigendom van dc hceren R. L. Waiboer en H. K. Koster. Wat den stier Atlas betreft, hiervoor werd reeds tijdens de vergadering toezegging gedaan van pl.m. 80 koeien, me de door de buitengewone afstamming van het dier. Voorzitter deelde mede, dat, met het oog op de goede afstammingen van dc 3-jarigen stier van don heer Koster, welke reeds be keken waren, alsmede aan liet feit, dat een half-broer van den stier ook elders goede resultaten te zien gaf, den stier vertrouwen gaf voor den toekomst. Bij den rondvraag werd er op gewezen, dat Prof. v. d. Plank a.s. Donderdagavond 15 April in Wieringcrwaard een inleiding zou houden, over liet momenteel zeer actu- eele onderwerp, „Kunstmatige bevruchting" Dc leden en ook de niet-ledcn in en buiten de gemeente werden opgewekt deze belang rijke lezing niet te verzuimen. De nadere bijzonderheden zullen in de advertentie's in dit blad bekend gemaakt worden. Loop der bevolking over het le kwartaal 1937. Burgerlijke stand: Geboren: Willem Adri- aan, zoon van F. W. v. d. Ham en E. P. Witte; Hendrik Cornelis Jan, zoon van C. H. Limpers en M. K. te Buck; Alijda Johan- na, dochter van J. W. Mctzclaar en S. P. lijk schuldig. Ze zou het allemaal weer goed maken. Mammie zou zich in het vervolg niet meer over haar te beklagen hebben, dat nam zy zich vast voor. O, jeetje, wat begon het nu toch gek te doen in haar maag. Net of er van binnen een muisje zat te knagen... Zou ze die twee plakjes kaas maar opeten? Dat mocht anders niet zonder brood, maar nu, dat ze zoo'n honger had...? Ze dacht er aan hoe ze dien middag nog ontevreden tegen haar moeder had gezegd: „Ajakkes, vanavond alwéér kaas..." en nu vond ze het zoo heerlijk, hoe kon dat nou? Ze vergat de broodtrommel weg te zetten alvorens ze weer in bed stapte. Dat kwam omdat haar gedachten alweer met iets an ders bezig waren. Wat had juffrouw Vro- mans ook weer allemaal gevraagd over haar vader? Dat moest ze Mammie zeker ver tellen... Hè. wat stak dat licht in haar oogen. Het beste zou zgn, dat ze heelemaal met haar hoofd onder de dekens kroop, dan zag ze het niet... Maar dat durfde ze toch niet goed, al wist ze zeker, dat ze bg dat helle licht niet gemakkelijk in slaap kon komen. En het nachtlichtje uit het donkere keuken tje halen... dat deed ze voor geen geld van de wereld. Nee, dan maar zoo. Als ze haar gezicht eens naar den muur keerde...? Maar dan kon ze immers de deur niet in het oog houden... Daar moest ze toch steeds naar blijven kijken, al stond die groote stoel er ook voor. Ze was er wel zeker van dat er nu niemand binnen kon komen, maar je kon toch nooit weten, sommige mannen waren zóó sterk...! Toen bedacht ze plotseling met schrik, dat haar Mammie er nu ook niet in kon. Wat nu? De stoel wegschuiven? Daar dacht ze niet aan. Er was dus maar één uitweg, wak ker blijven totdat ze thuiskwam. Ja, 'dét zou ze doen... Maar geen vgf minuten daarna sliep ze als een roos. De nabijzijnde torenklok deed juist twaalf slagen hooren, toen Diny de straat harcr wo ning inkwam. Ze was laat vanavond. De meisjes hadden haar ook nog zooveel kleine werkjes gegeven en als ze die nu D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, SUIKER. RUBBER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. AUE GRANEN ENZ. TER BEURZl VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ DAM U TtWoot» No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Boua NU 2. ToW. 30012 Tel^r.m^ro.i CARLOS-AMSTERDAM 4 Kistemaker; Lummigje, dochter van F. Ja ger en Gr. Leeuw. Huwelijken: Adriaan Glerum, arbeider, oud 27 jaar met Elizabcth Glas van der Lippe, zonder beroep, oud 24 jaar; Jan Wil lem Hendrik Laby v. d. Poll, coiffeur, 24 jaar, met Gerritje Wit, zonder beroep, oud 19 jaar. Overleden: Aris Sleutel, oud 83 jaar; An- ries Wink, oud 41 jaar; Jan Slikker, oud 76 jaar; Cornelis Rol, oud 81 jaar; Jan Snij ders, oud 70 jaar; Symon Wit, oud 85 jaar; Dirk llaverkorn, oud 71 jaar; Aagje Kos- sen, gcb. van Zoonen, oud 9:3 jaar. Ingekomen personen: Melle van der Hei de van Tictjcrkstcradeel; Sipke Dobma van Schagen; Anna Grin van Barsingcrhorn; Roelof Bakker en cehtgcnoote van West woud; Paulus Voorthuijsen en gezin van Anna Paulowna; Maarten Blaaubocr van Anna Paulowna; Pieter Douma van Bar singcrhorn; Cornelis Glim en gezin van A. Paulowna; Muttert Gouma van Anna Pau- lowno; Antonie Hoogestegcr en gezin van Barsingcrhorn; Adriaan Glerum, van Sloot- dorp gem. Mcdemblik; Jan Willem Hendrik Laby van der Pol uit Schagerbrug; Hen drik Germs van Groningen. Vertrokken: Anna Lommcrt ecb. Suk naar Groningen; Bernhard van der Veen en gezin naar Oudcsluis; Wieger Veenstra naar Scha gerbrug; Trijntje van der Woude, geb. Stammes naar Alkmaar; Anna Elisabctli Kaan geb. Waiboer naar Alkmaar; Symon de Hoog en gezin naar Werverslioof Luise Müller naar Werverslioof; Gcrrit Schoorl naar Eenigenburg, St. Maarten; Pieter Fed- dema naar Venhuizen; Catharina Grin naar Winkel; Pieter Dissel naar Oudkarspel; Be rend Slagter en gezin naar Barsingcrhorn; Arnout Wisse en echtgenoote naar Anna Paulowna; Pietertje Glas van der Lippe naar Schagen (Avondrust); Michiel de Jong naar Barsingcrhorn: Marinus van de Kloos ter naar Barsingcrhorn; Christianus Pais en gezin naar Utrecht; Marijtje Langedijk naar Schagen; Geesje Jager naar Slootdorp gem. Medemblik; Tetje Bakker naar Odoorn; Bauke Sjoerd Sieswcrda naar Yelsen; Cor nelis Glim Mz. naar Anna Paulowna. ZIJPE Voor de Ouden van Dagen. Tusschen 14 en 17 April a.s. wordt, met vergunning van Burgemeester en Wethou ders in de gemeente Zijpe een bloempjes- collecte gehouden voor de Ouden van Da gen. vanwege het fonds „A. S. Talma- stichting. dat oude lieden met weinig of geen middelen, in staat stelt, op den ouden dag een verzorging te genieten. Offer Uw gave, want er zijn vele' oudjes in nood, die om hijstand en hulp vragen. De „Christelijke Vereeniging tor Verzor ging van Ouden van Dagen", de stichtster van bovengenoemd fonds, vei7.orgt ruim 150 oude lieden, w.o. invaliden, hulpbehoe venden en gebrekkigen. In de Talma-rustoorden worden verzorgd van alle Protestantsch-Christcliikc richtin gen. niemand uitgesloten, n.1. Gereformeer den, Hervormden. Chr. Gereformeerden-, Ev. Lufherschen als andere. 84 Hervormden, waaronder Vrijz. Herv. cn Orth. Herv.; 69 Gereformeerden, de overigen van andere kerken en groepen. HARENKARSPEL WAARLAND. Geslaagd, Aan de Handelsavondschool te Schagen slaagden voor het derdejaars eindexamen in de vakken dubbel boekhouden en han delskennis, onze plaatsgenootcn de heeren Corn. Jaspers Sz., J. Bakker Pz., A. v. Op- hem, G. Stoop, en Corn. Bcemstcrboer. niet even afgemaakt had, zou ze er morgen zeker een uur vroeger voor hebben moeten komen. Morgen... Er was altgd weer een nieuwe dag waarop dat afschuwelijke werk haar wachtte. Hoe lang nog? In ieder geval niet langer meer dan enkele weken. Ze bègreep nóg niet hoe ze er toe gekomen was zoo'n betrekking aan te nemen. Nog nooit had ze ergens zóó'n spgt van gehad. lederen avond voelde ze weer opnieuw, hoe dat tooneelgedoe haar tegenstond. Dat was een wereldje op zichzelf, waar zij zich niet op haar plaats gevoelde. En nu had zij er eigenlijk nog zoo weinig mee te maken. Ze deed haar werk en daarmee was het voor haar afgeloopen. Maar dat nam niet weg, dat zy er toch heelemaal tusschen zat. Daar zag ze Lottie ook pas, zooals ze wer- kelgk scheen te zijn, los in woorden en manie- ren. En ze was nog niet eens de ergste .van het troepje. De een stak daar de ander aan. Ze kreeg verhalen over avontuurtjes te hooren, zooals ze niet gedacht had, dat ze konden bestaan. Ze liet het allemaal maar langs zich gaan, nadat ze haar eens in koor uitgelachen hadden, toen zij haar veront waardiging er over uitsprak, dat men in de kleedkamers zoo .onbeschaamd over dingen durfde te spreken, waaraan een ander zelfs vermeed te denken. Later, toen ze naar huis was. hadden de anderen flauw gelegen van het lachen. Dat vertelde Lotti den volgenden dag. Wat was zg er eigenlijk voor een, had den zg gevraagd. En wat verbeeldde zij zich wel? Dat ze hun een beetje de les kon lezen om wat ze él of niet mochten zeggen? Kon ze geen aardigheidje verdragen? Waar dacht ze eigenlyk, dat ze terecht gekomen was, in een klooster? Ze had non moeten worden, dan? Ze was getrouwd, ja dat kenden ze. Zoo van tijd tot tijd waren ze dat allemaal. Ze had ze achter de ellebogen, dat was vast. Ze zouden haar wel eens willen zien als ze los kwam. dan was ze misschien wel tienmaal erger dan zij... (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 6