Fransche vakbond tegen wilde stakingen Dr. Schacht bij Berlijn protesteert krachtig ten Vaticane KIJKENKOOPEN i« CLOECK Koning Leopold De Egyptische capitulaties DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Belangrijke economische onderhandelingen Amerika streeft naar arbeidsvrede Buitenlandsch Overzicht ARPAD MOLDO\AN De situatie om Bilbao Onlusten in de Russische staat Uzsekistan WOENSDAG-14 APRIL 1937, 80e Jaargang. No. )0237. Uitgove der N.V. v.h. Tropmon Co. ScKogen. De Rotterdamsche haven in de knel? Congo-producten tegenover transito vervoer over Antwerpen. In een extra vliegtuig ï's de rijkslbank'- president dr. Söhacht gistermorgen in Brus sel aangekonien. Het doel van zijn reis is een tegenbezoek te brengen aan den gouver neur der Belgische Nationale Bank. Waarschijnlijk zal hij ook Van Zeeland ontmoeten. Gisteren heeft Koning Leopold dr. Schacht in audiëntie ontvangen. Vervolgens Bracht Schacht den gouver neur der Nationale Bank, Franck, een be zoek. Nadat beide heeren een langdurig onderhoud gehad hadden, zaten zij aan bij een noenmaal, waarbij ook vele personen uit politieke en economische kringen aanwe zig waren. Gevaar voor onze havens. De grootste discretie wordt, volgens Ha- vae. in acht genomen ten aanzien van de besprekingen van dr. Schacht te Brussel. Naar evenwel verluidt moet reeds eenigen tijd geleden een contact tot stand zijn ge komen tusschen een groep Duitsche indu- strieelen en zekere Antwerpsche importeurs van koloniale waren. Van ƒ.1. Vrijdag af zouden de vertegenwoordigers van beide partijen te Gent bijeen zijn. Het streven der Duitsche industri- eelen zon er op gericht zijn, zich grondstoffen te verschaffen, in het bijzonder oliehoudende producten en koper uit den Belgischen Congo. Er zouden van Belgische zijde ëenige be svaren zijn ingebracht tegen de levering van koper, met het oog op het gebruik daar van ten behoeve van de Duitsche heibewa pening. Verder zouden de onderhandelingen belemmerd worden door de moeilijkheid voor Duitschland, zijn betalingen aan. het buitenland in deviezen te doen. Het zou n.1. een bedrag van meer dan een half miliiard Belgische franken betreffen. Daarom zullen tfhans de regeeringen een actief aandeel nemen in de onderhande lingen, die zooals gezegd, door particu liere maatschappijen van beide landen be gonnen zijn. .Van Duitsche zijde zou men eerst een be taling middels' Duitsche producten hebben voorgesteld. De Belgische markt heeft echter aan dergelijke producten geenerlei behoef te. Thans is een voorstel gedaan betreffende invoerfaciliteiten in Duitschland van goe deren, die over de haven van Antwerpen worden vervoerd. De onderhandelingen van Dr. Schacht met de verantwoordelijke instanties van België zijn dus niet zonder belang, te meer wijl het de eerste maal is, dat van Zeeland, sinds hij de taak eener internationale eco nomische enquête op zich genomen heeft, in persoonlijk contact treedt met den minister der Duitsche economie. De corr. van de N.R.Ct. weet te melden dat Dr. Schacht vandaag door den heer Van Zeeland zal worden ontvangen, in diens villa te Boschvoorde. Beide staatslie den zullen aldaar, ver van alle mogelijke indiscrete oogen en ooren over zekere Eu- ropeesche problemen van gedachten kun nen wisselen. Zij zullen vervolgens samen koffié drinken. Na den middag, vermoedelijk om 4 uur, legt dr. Schacht in het Duitsche gezantschapsgebouw voor de vertegenwoor digers van de Belgische en buitenlandsche bladen een verklaring af. Des avonds bieden de Duitsche gezant en baronesse von Richt- hofen Dr. Schacht een diner aan. Van Bel gische zijde zijn genoodigd de ministers van financiën, oeconomische zaken en kolo niën, wat eenigszins wijst op den aard van de besprekingen door dr. Schacht te Brussel gevoerd. Na het diner heeft een receptie plaats. Dr. Schacht zal waarschijnlijk Don derdagochtend Brussel verlaten en naar Berlijn terugkeeren. Dr. Schacht naar Parijs? In de omgeving van Dr. Schacht verklaart men, dat nog niets besloten werd, aangaan de een reis van den directeur der rijksbank naar Parijs in begin Mei. Men is echter van meening, dat een dergelijke mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, indien de thans gaande zijnde Fransch-Duitsche handelsonderhandelingen tot een resultaat zullen hebben geleid. Alsdan zou de minister zich naar Parijs begeven, teneinde het ver drag te parafeeren. Engeland verdedigt de afschaf fing. Algemeene instemming met de Egyptische verlangens. De conferentie te Montreux, waar de Egyp tische regeering tegenover de z.g.n. capitu- laire mogendheden intrekking van de vroe ger aan die landen gegeven voordeelen in zake rechtspraak en staatsburgerschap, be pleit, verloopt vlot. Henvaakt nationaal Egypte wil in het vervolg door eigen Egyptische rechtbanken vreemdelingen, die zich misdragen, berech ten en in het algemeen zich alle rechten ten aanzien van burgers van andere staten, re serveeren en dit nationale standpunt vindt zoo algemeene instemming, dat men niet ontkomt aan den indruk, dat verschillende landen, het kleine offer der verminderde rechtszekerheid hunner burgers gaarne bren gen, om het steeds sterker wordend en stra tegisch zeer gunstig gelegen Egypte tot vriend te houden. De Britsche gedelegeerde, Captain Ewan Wallace, verklaarde, dat de Britsche regee ring sedert jaren van oordeel was, dat de ca pitulaties in Egypte moesten worden afge schaft. en deze opvatting is dan ook vastge legd in het verdrag tusschen Egypte en En geland. De aanwezigheid van de overige ca- pitulairstaten acht Engeland een bewijs dat zij het in beginsel hiermede eens zijn en er is derhalve geen sprake van beginsel kwesties, doch alleen van uitvoerende maat regelen. De egyptische regeering moet dezelf de vrijheden genieten als andere mogendhe den. Vervolgens bracht spreker hulde aan het werk, dat door de gemengde rechtbanken is volbracht en verklaarde, dat de Britsche re geering een overgangssysteem zou willen in voeren. Zij hoopt, dat de overige staten hier mede zullen instemmen. Na captain Wallace nam de vertegenwoor diger van .Frankrijk, de Tessan, het woord. Hij verklaarde dat Egypte van Frankrijk, dat zoo gehecht is aan de democratische vrij heden, geen moeilijkheden behoeft te ver wachten. De vriendschap tusschen Frankrijk en Egypte is zoo hecht, dat Frankrijk niet anders kan dan zich verheugen over het wegnemen van de hinderpalen, welke nog aan de souvereiniteit van Egypte in den weg staan. De vertegenwoordiger van Italië, graaf Aldovrandi Marescotti zeide hierna, dat de Italiaansche regeering met vreugde de uit- noodiging had aangenomen. Zij begrijpt zeer wel de verlangens van het Egyptische volk. „Onverantwoordelijke stakingen" onwettig. Vele invloedrijke politieke en eco nomische kringen in de Vereenigde Staten hopen, zegt Un. Press, dat als gevolg van het Maandag door het opperste bondsgerecht over de grond wettelijkheid der „Wagner Act", gevelde vonnis, waardoor regelin gen in het kader van de vroegere N.I.R.A. weder rechtsgeldigheid krij gen, een nieuw tijdperk van vrede lievende betrekkingen tusschen ka pitaal en arbeid zal aanbreken en dat er spoedig een einde zal komen aan de stakingen met gekruiste ar men als strijdmiddel in arbeidscon flicten. De Amerikaansche vakbeweging, aldus verluidt uit toonaangevende vakvereeni- gingskringen, zal zich deze beslissing van 't opperste geerchtshof ten nutte maken, en beginnen een machtige arbeidersorganisatie op te bouwen. Terwijl men eenerzijds een ontspanning tusschen arbeid en kapitaal verwacht, vreest men toch anderzijds, dat de strijd tusschen het algemeen vakverccnigingsverbond van Green en het Cio van Lewis om de hegemo nie nog scherper vormen zal aannemen. In hooge bestuurskringen verwacht men, dat de wettelijke maatregelen inzake de eerbiediging van de ar beidsovereenkomsten binnen zeer korten tijd zullen worden opgesteld en dat misschien ook maatregelen zullen worden getroffen, welke „on verantwoordelijke stakingen" in de toekomst in strijd met de wet zul len verklaren en verbieden. Zooals men in welingelichte kringen reeds voorspeld had, heeft Roosevelt gisteren de bevoegde regeeringsinstanties aangespoord, haar maatregelen tot indiening van een plan tot hervorming van het bondsgerechts- systeem te bespoedigen. De tegenstanders van een hervorming van het opperste bondsgerecht hebben, den hun door Roosevelt toegeworpen handschoen op genomen en verklaard, dat zij „tot het bit tere einde" tegen deze plannen van Roose velt zullen strijden. Het doorvoeren van Roosevelt's plannen zou een geheel andere basis geven aan het industrieele leven van de Vereenigde Staten. Het voeren van onderhandelingen over col lectieve arbeidsovereenkomsten en de erken ning der vakbonden zou dan verplichtend worden gesteld. Bij het aannemen van de „Wagner Act" behaalde Roosevelt een overwinning met slechts een stem meerderheid. Dit is natuur lijk te weinig om daarop een geheel gewij zigd economisch-finantieel stelsel op te bou wen. Gelukt het den President echter zijn wil door te zetten en door een grooter aantal Raadsleden zijn invloed in het Bondsgerecht te versterken, dan kan hij veilig aan het ex perimenteeren slaan en staan Amerika ze ker belangrijke en belangwekkende proefne mingen op sociaal gebied te wachten. Ford over de beslissing inzake de Wagner-wet. Henry Ford heeft verklaard, dat afgewacht dient te worden, hoe de Wagner-wet zal werken. „Ik zie niet in, zeide hij, hoe zij op ons van invloed kan zijn, daar wij voort zullen gaan als vroeger." DE „PAUZE" KAN NIET EEUWIG DUREN. VEERTIGURIGE WERK WEEK VOOR ALLE ARBEIDERS GEEISCHT. Het hoofdbestuur van het Fran sche vakvereenigingsverbond de C.G.T. heeft een bijeenkomst gehou den, waar Leon Jouhaux een be langrijke redevoering heeft uitge sproken. Jouhaux wees er op, dat de betee- kenis van Frankrijk als voorpost van sociale wetgeving der industrie landen voor de C. G. T. zekere ver plichtingen medebrengt „te meer", aldus Jouhaux, „daar onze tegen standers zich er niet voor geneeren op tendencieuze wijze onze daden en woorden uit te leggen en er te genstellingen met het optreden der regeering in probeeren te ontdekken De discipline moet door alle par tijen in acht worden genomen." Jouhaux erkende, dat het vakverbond de regeeringsdaden kan critiseeren. „Wij heb ben ook het recht hulde aan de waarheid te brengen: in geen enkel land heeft eenige regeering zoo vlug laten stemmen over de toepassing van een sociale wetgeving". De Secretaris-generaal van het vakver bond waarschuwde er voor niet gehoor te geven aan opwellingen en daardoor aanlei ding te geven tot kwaadwillige aanvallen der reactionairen van het binnenland, wel ke hand in hand zouden gaan met dc re actionairen in het buitenland. Laten wij geen stakingsbewegingen veroordeelen, maar zij moeten zich niet in wanorde en zonder eenig voorbehoud voordoen." Jouhaux gaf te kennen, dat de vakbewe ging op loyale wijze met de regeering moet samenwerken en haar moet zeggen, wan neer zij zich vergist. „Wij kunnen evenwel niet tegelijkertijd in onze beweging een houding van oppositie zich laten ontwikke len, welke de kracht van de regeering en die van het geheele volksfront vermindert. De vakvereenigingen staan misschien voor een moeilijker taak dan eenige sociale groe peering ooit heeft gekend: men moet het bedrijfsleven een nieuwe basis geven en dat eischt van iedereen veel plichtsbesef, redelijkheid en de beheersching van opwel lingen. Ten aanzien van de tegenwoordige „pauze" verklaarde Jouhaux: „wij hebben deze niet voor eeuwig aanvaard. Wij hebben haar aanvaard voor de noodzakelijke aanpassing der verkregen hervormingen. De vakvereeni gingen zullen verder gaan met het onder zoek van de nationalisaties, welke op haar program staan, met name die van het cre- diet." De stabilisatie heeft volgens Jouhaux niet alle verwachte resultaten opgeleverd, i daar de regeering alle tekorten en foegroo- De Engelsche houding in het Spaansche conflict Een onopzettelijke ft"'" ooi Franco. De gedragswijziging, of mogen we dit niet zeggen, en moeten we spreken van „de nieu we houding van Engeland" in het Spaan sche conflict, heeft heel wat stof doen op waaien, in het bijzonder in het kamp der anti-fascisten. Engeland heeft, zooals men in ons num mer van gisteren heeft gelezen, uitsluitend om practische redenen, cle Britsche koop vaardijschepen aangeraden niet binnen de territoriale grens te komen, wegens het dreigende gevaar, dat daar bestaat, tenge volge van het feit, dat Franco een mijnen veld heeft aangelegd en bombardementen uitvoert op schepen, die de regeeringspartij in welken vorm dan ook, steun verleenen. Uitsluitend om practische redenen zoo zegt minister-president Baldwin, heeft Engeland deze maatregelen ge troffen. Niet omdat het. Franco wil steunen, niet omdat het Franco als oorlogsvoerende partij erkent, maar om het feit dat ieder schip dat zich in de gevaarszone bevindt, inder daad in gevaar verkeert, wegens de door Franco getroffen maatrege len. De houding van de Engelsche regeering is dus ten opzichte van de strijdende partijen, in geen enkel opzicht gewijzigd. Maar de Britsche oppositie is ontstemd. „Welk nut heeft het een oorlogsvloot te heben" vraagt de „Daily Herald" het arbeidersblad spottend en 't blad wijst er op dat aan de koopvaardijschepen alleen dan hulp zal worden verleend, als aan de rechtschen geen nadeel kan worden berok kend. Het blad meent, dat de buitenland sche oorlogsschepen volstrekt gerechtvaar digd zijn, de Spaansche territoriale wate ren binnen te gaan, wanneer de regeering van Valencia zich daar niet tegen verzet, teneinde deze regeering (de wettelijke dusl te helpen bij het beschermen van koopvaar dijschepen tegen daden van roof. Inderdaad beteekent dc nieuwe houding van Engeland, al is dit dan geenszins de bedoeling, een hulp voor Franco. Franco's streven toch is om zijn tegenpartij uit te hon geren, alle toevoer van levensmid delen dus te belemmeren, om zoo doende de tegenstand te breken. Een fraaie methode. Maar in den oorlog immers is alles geoorloofd en wint hij het die de geraffineerdste methode weet te vinden om zijn tegenstander te vernietigen, of dat door gasbommen of door uithonge ren gebeurt, maakt weinig uit. Als Engeland dus zijn schepen er tegen waarschuwt om Bilbao of een andere Spaansche regeeringsha- ven te naderen, beteekent dit, onop zettelijke hulp voor Franco. Wij twijfelen er dan ook niet aan of over dit onderwerp is het laatste woord nog niet gesproken. Artistieke Bruidsfoto's - FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER - —NIEUWE NIEDORP- tingsanoeilijkheden van vorige regeeringen heeft geërfd. Het Vakverbond moet. thans handelen om de internationale monetaire overeenkomst haar geheele waarde te geven De resolutie. Alvorens zijn werkzaamheden te beëindi gen, heeft het nationaal comité der C.G.T. met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin het voldaanheid uit spreekt over hetgeen de volksfrontregeering tot stand heeft gebracht op het gebied dei- sociale wetgeving om. de veertig-urenweek, de betaalde vacanties en de collectieve ar beidsovereenkomst. De resolutie voegt hier aan toe: „De nieuwe sociale politiek zal haar volledig effect slechts afwerpen door een algeheele en snelle toepassing der door het parlement aangenomen sociale wetten en door het in studie nemen van het plan der C.G.T. „Het comité vraagt uitvaardiging van decreten, waarbij de veertigurige werk. week toegepast wordt op alle categorieën van arbeiders. De resolutie „acht de voort durende schendingen door de werkgevers van de arbeidersrechten onduldbaar, welke tengevolge hebben, dat de agitatie, welke schadelijk is voor een economisch herstel der nationale welvaart, blijft bestaan." Voorts wordt aangeduid, dat de arbeiders en organisaties der C.G.T. met groote valk- vereenigingstucht de sociale wetten moeten doen eerbiedigen en wordt er aangedrongen op de noodzakelijkheid van dringende ten uitvoerlegging van groote werken. Het co mité geeft tenslotte uiting aan diepe ge hechtheid aan den vrede en vraagt om aan den eersten Meidag het karakter te geven van een betooging van solidariteit jegens het Spaansche volk en een betooging ten gunste van den wede. De Paus zou een algemeen front tegen Duitschland willen vormen Naar te Rome bekend wordt, heeft de Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel een antwoordnota overhandigd op den apostolischen brief over de positie der katholieke kerk in Duitschland, waarin het Rijk een schending van het concordaat werd venveten. Omtrent den inhoud der antwoord nota verneemt men te Rome, dat er met verwondering in wordt gecon stateerd, dat de Paus niet alleen cri- tiek uitoefent op de binnenlandsche toestanden van het Rijk, doch daar enboven een appèl richt tot de open bare meening der wereld, en in ze keren zin probeert een algemeen front tegen Duitschland te bereiken. Er wordt op gewezen, dat in de Mexicaan- sche encycliek niet een dergelijk beroep op het geweten der wereld voorkomt. Voorts wordt er op gewezen, dat het nieu we Duitschland door het Vaticaan wordt ge meten volgens democratisch-parlementairen maatstaf, welke niet kan worden toegepast. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de be volking van Duitschland slechts voor een derde uit katholieken bestaat. Ten aanzien van de in den apostolischen brief vervatte bewering, dat in Duitschland de katholieke religie zou worden vernietigd, wordt in de nota, naar verluidt, gewezen op feiten, zooals dé sluiting van het concordaat zelf en de in dit verdrag der katholieke kerk gedane en steeds nagekomen concessies. Verder op het feit, dat het nationaal so cialisme het Rijk voqr het bolsjewisme be hoedt en daarmede ook dc kerk voor den ondergang heeft gered. Ten slotte wordt ge wezen op dc financieele prestaties aan de kerk, welke uitgingen boven de rechtens be staande verplichtingen. Deze feiten weer legden het opgeworpen verwijt. Naar men voorts verneemt, zou de nota er ook op wijzen, dat de verplichtingen tot in standhouding der Duitsche volksgemeen schap niet toestaat, dat de kerk een staat in den staat vormt, of dat de Clerus een eigen kaste buiten de volksgemeenschap beteekent. De gemeenschap wordt door de Duitsche wetten beschermd en deze kunnen geen plaats, toekennen aan bijzondere bedoelin gen. Het Rijk moet daarom iedere inmen ging in zijn intern' leven van de hand wij zen. Ten slotte constateert de nota, dat van de door het vaticaan aan te nemen houding en het aanpassingsvermogen van de kerk een rustige ontwikkeling afhangt, waaraan het Rijk, evenals tot nu toe groote beteeke- nis hecht. Ook mijnvelden in de Middel- landsche Zee. Op grond van inlichtingen, afkomstig van generaal Franco, heeft het Engelsche mi nisterie van handel medegedeeld, dat de Spaansche opstandelingen het mijnveld tusschen Sacratif en Kaap Falco, in de Mid- dellandsche Zee en tusschen Kaap Vidiod en, Kaap Malhichaco, in de golf van Goscogne, zullen uitbreiden. De marinecommandant van San Sebastian heeft gisteren een waarschuwing uitgegeven voor zeevaarders, volgens welke het gevaar lijk is te varen nabij Kaap San Adrian. De autoriteiten weigeren iedere verantwoorde lijkheid voor ongelukken, ontstaan door overtreding van deze warschuwing. Nu Engeland zich beperkt tot bescherming zijner koopvaardijschepen buiten de drie- mijlszone, hebben de opstandelingen vrij spel om in de Spaansche territoriale wateren hun mijnenvelden te leggen. Het is voor de oorlogsschepen der opstan delingen te gevaarlijk, om zich te dicht bij de kust te begeven, daar de regeeringstroe- pen over uitmuntend afweergeschut beschik ken. Vandaar dat thans blijkbaar de kracht wordt gezocht in het bestrooien der kust wateren met mijnen. Gewapende treiler bemoeilijkt vrachtschip. Het Spaansche vrachtschip El Kaidal, dat 2000 ton meet en thuis behooit te Bilbao, dient reeds meer dan een jaar voor het ver voer van steenkolen tusschen Engelsche havens en Les Sables d'Olonne (Fransch de partement Vendee). Toen het Zondagavond gelost was, wilde het schip weer zee kie zen, maar nauwelijks was het buitengaats of het moest terugkeeren. Een dag of vier kruist reeds een oude treiler op tien k.m. buiten de kust. Deze treiler is bewapend met twee kanonnen, doch voert geen vlag. Verraad en sabotage- Uit de berichten, welke te Riga gisteren uit Moskou ontvangen zijn, blijkt, volgens Stefani, dat zeer hooge functionarissen van het volkscommissariaat voor de lichte in dustrie zijn gearresteerd, o"nder wie de ge broeders Obelezumof, die beschuldigd wor den van zeer ernstig plichtsverzuim. De gisteren door de radio te Riga onder schepte berichten betreffende een revolutie in den sovjet-staat Uzsekistan worden door Moskou bevestigd. De bevolking van Uzsekistan heeft zich schuldig gemaakt aan zeer ernstige daden van sabotage, welker gevolgen nog niet zijn te overzien. Alle spoorlijnen in dezen staat zijn ge blokkeerd door 38 treinen, die onbeheerd op de rails zijn blijven staan, nadat zij door de bewoners der naburige dorpen wa ren leeggeplunderd. Bijzonder hevige onlusten hébben zich voorgedaan in de stad Taskcnt, waar de Gepoe op de menigte het vuur moest ope nen. In dezelfde stad zijn ernstige daden van sabotage gepleegd. Volgens de officieele statistiek werd het transportplan daar voor slechts 35 procent verwezenlijkt, terwijl de helt. van het rollend materiaal buiten ge bruik was gesteld door de anti-communis ten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1