Binnenland Bezwaren tegen bedrijfsvergunningswet Het geloof der Landbouw- contröleurs De staking bij de Amster- damsche scheepswerven Zal de auto van de Ned. verkeerswegen verdwijnen? Zij gingen gezellig uit stelen Buitenland Moeilijkheden voor Indische verlofgangers Rust in de scherpe Italiaansche perscampagne Van bloemen en gouden tanden Woensdag 14 April 1937 Tweede blad Door de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Hemmende invloed op creatieve krachten van het bedrijfsleven. K. v. K. Amsterdam heeft bezwaren. In haar vergadering van gisterenmiddag heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam eenstemmig besloten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te zenden .waarin zij uitdrukking geeft aan haar bezwaren tegen het ontwerp bedrijfsvergunningenwet. De motieven, in welke het wetsontwerp zijn oorsprong vindt aldus het adres komen de Kamer weinig overtuigend voor, terwijl omtrent de uitvoering vrijwel elke aanwijzing ontbreekt. De toelichting tot het wetsontwerp wijst op 2 principieel ver schillende oogmerken: De bestrijding van kapitaalverspilling en het belang der reeds gevestigde ondernemingen. Slechts de eerste zaak is van algemeen belang. Op dit punt meent de kamer, dat, indien de Overheid slechts die ondernemingen zal toelaten, waarvan het succes vaststaat, zulks een remmenden invloed zal hebben op de crea tieve krachten van het bedrijfsleven. Dat zulk een overheidscontrole in verband wordt gebracht met een bewust stimuleeren der industrialisatie, is bevreemdend. In het wetsontwerp ontbreken criteria voor de toepassing der wet. De Kamer vreest een uitvoering van toevallig en incidenteel karakter. Naar de toelichting doet vermoe den, zal het behoefte-element een groote rol spelen, zulks in tegenstelling tot de vesti gingswet kleinbedrijf. In de toelichting klinkt door, dat juist zij, die door grootere bekwaam heid of grootere kapitaalkracht een gevaar voor hun concurrenten zullen vormen, zullen worden geweerd of in hun bedrijfsgestie belemmerd, hetgeen kapitaalverschuiving naar het buitenland in de hand zal wer ken. Ook is het te vreezen, dat, in dien zij die een nieuw bedrijf willen vestigen of een bestaande onderne ming willen uitbreiden, genoopt zul len worden daarvan volledig mede- deeling te doen aan de overheid, c.q. ook aan anderen, zij in vele gevallen hun plannen zullen laten varen. Onder geen voorwaarde mag volgens de meening der Kamer het artikel 4 van het ontwerp, dat den Minister de bevoegdheid geeft voorloopigevoorzieningen te treffen, behouden blijven. Het adres bevat bovendien een bespreking iVan eenige afzonderlijke artikelen. De minister kan daarop geen invloed uitoefenen bij het uit voer controlebureau. Op de vragen van den heer Donker be treffende het vragen van inlichtingen om trent de godsdienstige gezindheid van sol licitanten voor de betrekking van contro leur bij het Uitvoer Controle Bureau voor groenten, fruit en aardappelen heeft de mi nister van Landbouw en Visscherij geant woord, van meening te zijn dat de eisch van opgave van godsdienstige gezindheid in een sollicitatie als de onderhavige ge voeglijk achterwege kan blijven. De minis ter deelde dit mede aan het Uitvoer Contro le Bureau voor groenten, fruit en aardap pelen, een particuliere instelling van de vereeniging: Groep Veilingsvereenigingen Uit den Nederlandschen Tuinbouwraad, van de Nederlandsche Vereeniging van Groenten exporteurs en van de Rotterdamscbe Ver eeniging van Fruit- en Groentenexporteurs. Te haren aanzien heeft de minister geen andere zeggenschap dan die, welke hem in de op de Landbouw Uitvoerwet 1929 steu nende uitvoercontrolebesluiten is verleend. Deze zeggenschap en dit geldt ook voor soortgelijke instellingen die slechts be oogt te waarborgen, de juiste medewerking bij de uitvoering van die besluiten, strekt zich niet uit over interne aangelegenheden van dat bureau, zooals personeelszaken of samenstelling van het bestuur. Prins Bernhard bezoekt de werk zaamheden aan de „Piet Hein" Gisterenmiddag bracht Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan de fabrieken en (magazijnen van de Koninklijke Nederland sche Meubel en fabriek H. P. Mutters en Zoon te 's-Gravenhage. Het bezoek van Z.K.H. gold o.a. het be zichtigen van de betimmeringen en meube len ten dienste van het nationaal geschenk, het dieselmotorjadht „Piet Hein" volgens ontwerp van het technisch bureau voor scheepsbouw H. W. de Voogt te Haarlem, welke werkzaamheden door de fabrieken van de firma Mutters worden uitgevoerd. Nieuw Nederlandsch record voor modelzweefvliegtuigen Toestel van jeugdig Arnhemmer blijft minstens li min49 sec. in de lucht. Een dezer dagen werd door het lid van de Arnhemsche jeugdluchtvaartclub R. v. d. Mast, een aanval gedaan op het bestaan de Nederlandsche record voor modelzweef vliegtuigen van 9# minuut ten name yan Alg. Ned. Metaalbewerkersbond wenscht geen bespreking, aleer het werk is hervat. De wilde staking, gisterenmiddag onder de nageljongens, klinkers en tegenhouders bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij uitgebroken, (zie elders in ons blad) blijkt niet geheel onverwacht gekomen. Ruim een maand geleden reeds confereer den vertegenwoordigers van deze categorieën werklieden met de directie, met het verzoek om loonsverhooging, echter zonder resul taat. Hun werd verzocht nog even af te wach ten, daar de directie een verhooging op dat moment onverantwoord achtte. Een week geleden uitte de klinkers we derom hun klachten, welke echter door de directie ongegrond werden geacht. Toen gisterenochtend evenwel be kend werd, dat de nageljongens bij de Nederlandsche Dokmaatschappij in staking waren gegaan, besloten dezelfden bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij dit voor beeld te volgen en met hèn de klin kers en tegenhouders. Deze arbeiders werken in het bedrijf in groepen van drie. Iedere groep wordt ge vormd door een nageljongen, een klinker en een tegenhouden Van de circa 85 groepen verlieten er ruim 70 de werf. Zij bleken daarmede sneller gehandeld te hebben dan verwacht, aangezien reeds een conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij en het bestuur van den Algemcenen Nederlandschen Me taalbewerkersbond, waarbij de meeste ar beiders zijn aangesloten, op Vrijdag a.s. was belegd. De leiding van dezen bond stelt zich nu op het standpunt geen bespreking te zui len voeren, wanneer het werk niet hervat wordt. De maximumlooncn der stakende groepen bedragen thans voor de klinkers 50 cent per uur, voor de tegenhouders 40 cent per uur en voor de nageljongens naar leeftijd tot 40 cent per uur, exclusief het tariefwerk. Ook met de directie van de Nederlandsche Dokmaatschappij, waar 70 jonge arbeiders in staking zijn gegaan, zal Vrijdag door den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewer kersbond een bespreking worden gevoerd, indien het werk is hervat. Sombere perspectieven ln de kringen der K.N.A.C. Uit het jaarverslag van de Kon. Ned. Auto mobiel Club blijkt, dat er achteruitgang ge constateerd is in de ontwikkeling van het automobilisme. Dezen achteruitgang wijt de K.N.A.C. aan den hoogen belastingdruk op den uatobezitter. Zij spreekt in dit verband van te weinig waardeering voor het motor- verkeer bij den wetgever. Het verslag geeft enkele frappante cijfers over de gewraakte heffingen. F 450.— belasting per wagen per Jaar. De drie voornaamste belastingen, welke op het motorverkeer drukken, nl. de motorrijtuigenbelasting, de extra benzinerechten en de perso- neele belasting, brengen thans een bedrag op, dat de 60 millioen bena dert. Met de andere lasten, welke op dat verkeer drukken, komt zulks neer op gemiddeld f450 per auto, dat is een bedrag, zeker drie maal zoo hoog als vijf jaren geleden. Stuk voor stuk heeft de K.N.A.C. in 1936 bij herhaling aangedrongen op verlaging van en meerdere faciliteiten bij de motor rijtuigenbelasting, op verlaging van de ben zinerechten, mede in verband met de geno men monetaire maatregelen en gewezen op de onbillijkheid van en de onmatige op voering van de tarieven der personeele be lasting. Voor dit laatste heeft zij zich met alle gemeentebesturen in verbinding ge steld. Bij herhaling is voorts gewezen op de on billijkheid, van de belasting der brandstof ten behoeve van den versnelden bruggen bouw, waardoor de vreemde figuur wordt verkregen, dat uitsluitend het motorwegver- keer daarvoor betaalt. Tegen de tolheffingen blijft de K.N.A.C. zich verzetten, evenzeer als tegen den zich als een olievlek uitbreidenden onbillijken druk van gemeentelijke parkeerheffingen in allerlei vorm. Zij zal in het belang van het automobiel- verkeer zeer zeker op den ingeslagen weg voortgaan, want de geenszins denkbeeldige vrees bestaat, dat dat voor de volkshuishou ding zoo onmisbare verkeersmiddel ten slotte niet gehandhaafd kan blijven. B. Dijkman, lid van de Bussumsche Jeugd- Luchtvaartclub. Op de Rozendaalsche heide nabij Arnhem startte v. d. Mast zijn zweefmodel (type Strolch)) met de kabel tot ongeveer 80 meter hoogte, waarna het toestel koers zet te in Z. W. richting. Na de start steeg het model tot 300 meter, bleef geruimen tijd onder een wolk zweven en verdween tenslot te uit het gezicht. Dc duur van de vlucht bedroeg tot dit oogenblik 14 minuten 49 sec Hoelang het toestel nog gevlogen heeft, nadat het uit het gezicht van de tijdwaar- nemers is verdwenen is onbekend, daar het nog niet is teruggevonden. De commissie voor de modellenbouw van de K.N.V.V.L. zal deze zeer geslaagde re cordvlucht ter erkenning voorleggen aan de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart, En tezamen in de Haagsche rechts zaal terecht. De brutalen hebben de halve wereld. De jeugdige schildersknecht P. had er ook zoo over gedacht en was met een sleutel, die hij uit hoofde van zijn ambacht bij zich droeg, de flat Duinwijck binnengewandeld en had uit een kamer eenige heerencostuums en een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen weggehaald. Als helper was daarbij opge treden de 28-jarige koopman B. M., met wien P. samenwoonde. M. wist echter niet, dat hij met P. uit ste len ging, want P. had hem verteld, dat hij in flat Duinwijck met een vrouw had samen gewoond, maar dat hij daarmee ruzie had gekregen en nu zijn boeltje wilde gaan ha len. Dit verhaal was niet al te ongeloofwaar dig, want P. was een knappe jongeman met een keurig verzorgd uiterlijk. Alleen het verschil tusschen de behuizing in flat Duinwijck en de woning, waar P. en M. nu woonden, had M. achterdochtig kunnen maken. M. had echter hier over zijn hoofd niet gebroken en als dank voor de hulp bij de verhuizing, kreeg hij een van de gestolen costuums en wat reisgeld om zijn groot moeder een bezoek te brengen. Niettemin moest hij wegens heling van morgen voor de Haagsche rechtbank ver schijnen. P. was inmiddels al veroordeeld en speelde in de zaak tegen M. slechts de rol yan ge tuige. Hoewel P. alle sdhuld op zidh nam, vond Mr. Hoekstra, die het O.M. waarnam, de he ling bewezen en eischte 8 maanden gevan genisstraf. De verdediger Mr .Wijclcerheld Bisdom wees op het gedecideerde gedrag van P., waardoor verdachte als het ware geïmpo neerd was. Pleiter kwam dan ook tot de conclusie, dat vrijspraak hier moest volgen. Uitspraak 27 April. DE FOKKER G1 NAAR SOESTERBERG. Gistermiddag is de Fokker G1, bestuurd door den heer Meinecke, die vergezeld was van ir. Stok, van Eindhoven naar Soester- berg vertrokken en aldaar geland. Heden zal het toestel door de militaire autoritei ten worden bezichtigd en voor hen worden gedemonstreerd. Zooals bekend, bestaat bij de luchtvaartafdeeling Soesterberg groote be langstelling voor dit zeer moderne vliegtuig. De Parijsche zesdaagsche Het laatste startschot. Wals-Billiet winnen. Dat aan de Zesdaagsche te Parijs een aan tal koppels hebben deelgenomen, welke allen kans op de overwinning hadden, blijkt wel uit den uitslag. Toen het laatste schot van deze zesdaagsche gisterenavond om 11 uur weerklonk, bestond de kopgroep uit niet minder dan acht koppels. Het Nederlandsch Belgische koppel WalsBilliet evenwel legde door een" groote puntenvoorsprong beslag op de eerste plaats. SchoenPelle- naars, de winnaars van de vorige zesdaag sche bezetten thans de vierde plaats, terwijl Pijnenburg metden Franschman Letourneur op de zesde plaats eindigde. De uitslag luidde: 1. Billiet—Wals 834 pnt. Afgelegde afstand 3209 km. 2. GuerreaDi Paco 575 punten 3. SeresBouchard 570 punten. 4. SchoenPellenaars 517 punten. 5. IgnatDiot 437 punten. 6. PijnenburgLetourneur 228 punten. 7. ArchambaudLapebie 185 punten. 8. WalthourCrossley 171 punten. De toestand van Koestier Gisterenmiddag heeft de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis met betrekking tot Koestier, den correspondent van de „News Chronicle" in Malaga, die door dc opstandelingen gevan gen genomen en in de gevangenis geworpen is, de volgende verklaring afgelegd: „Koest- Ier is geen Britsch onderdaan, maar aange zien hij correspondent is van een Britsch dagblad, is den Britschen ambassadeur reeds opdracht gegeven niet officieel de opstandige autoriteiten er van in kennis te stellen, dat de Britsche regcering belang stelt in zijn welzijn en het aangenaam zou vinden op de hoogte te worden gesteld van zijn toestand." Optreden van Duitsch oorlogsschip l Het Spaansche s.s. „Magallanes", dat Maan dagavond uit Valencia was vertrokken, heeft een oorlogsschip ontmoet, dat naar men meent van Duitsche nationaliteit was en dat na het schip te hebben gevolgd, het opdracht gaf naar de kust te varen. Aange zien de kapitein van de „Magallanes" wist dat een opstandelingenschip zich op de plaats bevond, waarheen men hem wilde doen varen, wendde hij den steven en keer de naar Valencia terug. HET DEELINGSPLAN. Het plan tot een verdeeling van Palestina blijft commentaren wekken in de Arabische landen van het nabije oosten. De eerste Mi nister en de Minister van Financiën van Irak hebben zich gekeerd tegen de oplossing van een kantonneering, strekkende tot het instel len van twee staten, een Joodsche en een Arabische. Zij hebben tegenover de pers ver klaard, dat zij in een dergelijke verdeeling een gevaar zien voor de Arabische en Mo- hammedaansche wereld. Indische verlofgangers worden leelijk ge dupeerd door een pas verschenen Kon. Be sluit inzake bevolkingsboekhouding, waar in bepaald wordt, dat Nederlanders, wier verblijf binnen negentig dagen na aankomst in Nederland niet langer dan dertig dagen duurt en vreemdelingen, die binnen 360 da gen na aankomst, niet langer dan 180 da gen hier te lande verblijven, als tijdelijk in Nederland verblijvende personen zullen worden beschouwd. Zij worden niet in het bevolkingsregister opgenomen, maar in het „verbl ij f register." Dit heeft ten gevolge, dat Indische ver lofgangers, die vrijwel zonder uitzondering langer dan den gestelden termijn van uiterlijk dertig dagen in Nederland vertoe ven (zonder dat hun verblijf het tijdelijk karakter verliest in het bevolkingsregister worden ingeschreven en niet in het verblijf- register. Daardoor kunnen zij geen gébruik ma/ken van de faciliteiten en bijzondere bepalin gen in tal van wettelijke voorschriften en internationale ver-dragen vastgelegd ten behoeve van hen. wier veihlijf. hier te lan de een tijdelijk karakter heeft. Zij kunnen hier geen R-nummer voor hun auto krij gen en buitenslands wonenden, die in het zelfde geval verkeeren en die. voorzien van de gebruikelijke internationale papieren in Nederland hun auto gebruiken, krijgen een proces-verbaal, daar deze documenten niet meer als geldig worden erkend sedert bun inschrijving in het bevolkingsregister. Hoe wel zij slechts kort in Nederland vertoeven zijn zij verplicht een provinciaal nummer en een Nederlandsch rijbewijs aan te vra gen (na af te leggen rijvaardigheidsproef) en een wegenbelastingkaart te nemen. De A.N.W.B. heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat hiertegen ge ageerd. PUBLIEK DE ZAAL UITGEGOOCHELD. Incident tijdens voorstelling voor Amsterdamsche werkloozen. In het Grand Theater te Amsterdam trad gisterenavond voor een aantal werkloozen een goochelaar op. Zooals bij deze voorstel lingen gebruikelijk is, werd een van de aan wezigen op het tooneel ontboden en hem werd verzocht zijn jas uit te trekken. De man deed zulks en werd vervolgens met den rug naar het publiek geplaatst, waarbij bleek dat hij een politieke leuze, be trekking hebbenden op de komende Kamer verkiezingen, op den rug had. Dit was even- Hevige brand in Heiligen- stadt Een hevige brand, welke gisteren bet dorp Kreuzeber bij Heiligenstadt in Duitsch- land heeft geteisterd, heeft het halve dorp in de asch gelegd. Drie en twintig families zijn dakloos geraakt, 27 huizen zijn een prooi der vlammen gewerden. Veel vee is omgekomen. De brandweer van het plaatsje stond machteloos tegenover de vuurzee. Toevallig trok een troep militairen uit Muéhlhausen op een oefening door het dorp. De man schappen verleenden assistentie bij het blusschingswerk, terwijl eveneens een be roep werd gedaan op de S.A., S.S. en. N.S. K.K. Eenige soldaten liepen tamelijk ern stige brandwonden op. Kalmere houding jegens Enge land. In de officieuse Italiaansche pers kan een duidelijke kalmeering waargenomen worden jegens Engeland De door Londen genomen besluiten niet te intervenieeren tegen de vlootstrijd'krachten van Franco buiten Bil- bao en vooral de verklaringen van Baldwin in het Lagerhuis en de redevoering van Eden in Liverpool worden beschouwd als daden van voorzichtigheid. De vredelievende bedoelingen van Enge land worden echter niet zonder eenig voor behoud erkend. De „Tribuna' is van mee ning, dat het „leven en laten leven" van Eden te laat komt en d«t Engeland zijn program in dit opzicht niet eerbiedigt door tegenstand te bieden tegen de Italiaansche expansie in Afrika, den strijd van Italië tegen het bolsjewisme en de Duitsche ko loniale eischen. De Gazote del Popoio is van meening, dat het Britsche antiwoord, evenals trouwens het FransChe, op het ver zoek van de regeering van Valencia om Fransch-Britsche hulp ten aanzien van Marokko, geen voldoende weigering vormt. DE UITZETTING DER ZENDELINGEN UIT ABESSINI& De Britsche ambassadeur Sir Eric Drum mond heeft Maandagavond met den Itali- aanschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Ciano, gesproken over de verwijdering van zeven Britsche zendelingen uit Ahes- sinië. Hij heeft Ciano verzocht te willen me- dedeelen, welke houding de Italiaansche re geering denkt aan te nemen tegenover de vele Britsche protestantsche zendelingen, die al sedert jaren in Abessinië werken. Daarbij is er de nadruk op gelegd, dat Ita liaansche missionarissen nog altijd vrijelijk in Britsch gebied mogen arbeiden. STRAFEXPEDITIE TEGEN FAKIR VAN IPL Volgens de bladen zal dezer dagen een sterke strafexpeditie óp de been worden ge bracht tegen de oproerige stammen van AVziristan in het Noordwestelijke grensge bied van Britsch Indië. De expeditie zal het hoofdzakelijk gemunt hebben op den fakir van Ipi, die, zooals bekend, verantwoorde lijk geacht wordt voor den jongsten aanval op een Britsch convooi. Op het oogenblik bevinden zich in het oproerige gebied reeds twee Engelsche brigades troepen. wel geenszins naar den zin van de aanwe zigen, die luide hun ontevredenheid de monstreerden en in groot en getale de zaal verlieten. De zaal werd daarop zonder verdere inci denten ontruimd, waarmede de voorstelling een einde nam. Brand in een pakhuis te Rotterdam Gisterenavond omstreeks tien uur is brand ontdekt in pand 5 aan de Bierhaven te Rotterdam, welk pand eigendom is van den heer Davids en verhuurd aan de firma Felix Akkersdijk handel in granen. Het pand is als pakhuis in gebruik en er lagen partijen bruine boonen en erwten opgesla gen. De brand is uitgebroken in een lucht koker, welke vrijwel achterin is gelegen. Het vuur woedde op de tweede verdieping en via de luchtkoker is het doorgeslagen tot en met de vierde verdieping, maar al leen in de buurt van de koker heeft het gebrand. Er ontwikkelde zich zooveel rook, dat manschappen van de afdeeling brand- bluschmiddelen onder leiding van den heer de Keyzer, opzichter van dezen dienst, met rookmaskers moeten assisteeren. De brandweer slaagde er in het vuur meester te worden. Er is aanzienlijke wa terschade veroorzaakt. De oorzaak van den brand is onbekend. Kruimeldieven voor de Haag- sche rechtbank. De 27-jarige machinist C. V., die uit het pakhuis van den bloemen koopman B. te Den Haag eenige bossen bloemen had weg genomen, werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf Het O.M. had zes maanden geëischt. Zijn vrouw, mej. L. W. F. S., die in haar werkhuis een doosje met gouden tanden had ontvreemd, werd conform den eisch eveneens tot 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Dezelfde straf kreeg ook de 28-jarige koop man M. G. B. wegens heling van de gestolen bloemen, terwijl ten slotte de 30-jarige los werkman H. G. S. die de gouden tanden verkocht had, van heling werd vrijgesproken In beide laatste gevallen was door het O. M. resp. zes en vier maanden gevange nisstraf geëischt. Twee negers in Amerika gelyncht De sheriff van Grenada (staat Missouri) heeft mededeeling ontvangen, dat een me nigte van honderden personen twee negers heeft gelyncht, die wegens moord op een blanke waren aangehouden. De aanvallers hebben zich meester gemaakt van de ar restanten. Zij bonden deze mannen aan een paal vast en richtten een brandstapel op, waarna zij hun slachtoffers ter dood brach ten. STAKING IN HET BOUWBEDRIJF IN IERLAND BREIDT ZICH UIT. Gisterenavond hebben tienduizend metse laars het werk neergelegd, waardoor het aantal stakende bouwvakarbeiders tot twaalfduizend is gestegen. Zij eischen ver korting van arbeidstijd en verhooging van loonen. Te Cork heerscht eveneens een algemeene staking in het bouwvak, en men vreest dat de beweging zich tot den geheelen Vrijstaat zal uitbreiden en tot sympathiestakingen on der de arbeiders in andere industrieën aan leiding zal geven. DE „BROOHOLM" ERNSTIG BESCHADIGD Het Deensche schip „Brooholm", dat naar gemeld werd, Maandag ten zuiden van Leixos op de rotsen is geloopen, heeft een groot gat in den voorsteven. Het schip, dat 1400 ton meet, werd van de ankers geslagen en ging op drift. Sleepbooten hebben ver geefs getracht het vlot te sleepen. De beman ning verkeert niet in gevaar. DE NAAR BRITSCH SOMALILAND GEVLUCHTE ABESSIJNEN. Te Londen wordt vernomen, dat de om streeks 1300 Abessijnen, mannen, vrou wen en kinderen die, komende naar men meent uit de streek van Harrar, en naar Britsch Somaliland gevlucht zijn, geen wa penen bij zich hadden, toen zij de grens over schreden. MARINEVLIEGBOOTEN TE HONOLOELOE. De twaalf groote vliegbooten der Ameri- kaansche marine, die te San Diego waren opgestegen, zijn na een vlucht van ruim 4.000 K.M. te Honoloeloe aangekomen. SPLITSING IN DE ENGELSCHE FASCISTISCHE PARTIJ. Eenige vooraanstaande leden der fascisti sche beweging van Sir Oswald Mosley, heb ben zich afgescheiden en 'n nieuwe organisa tie gevormd. De leiders der nieuwe partij zijn de vroegere chef der propaganda van Mos ley, Joyce, en de vroegere uitgever van het partijblad, Beckett. ARABISCH PROTEST TEGEN NIEUWE IMMIGRATIE IN PALESTINA. Het Joodsche agentschap heeft toestem ming gevraagd voor de immigratie van 15.000 Joodsche arbeiders. Dit verzoek heeft protesten uitgelokt van de zijde der Arabieren, die op de uitbreiding der werkloosheid wijzen. TROTZKY EN MOSKOU. Leon Trotzky heeft zich opnieuw bereid verklaard naar Moskou terug te keeren ten einde de door de Sovjetregeering tegen hem ingebrachte beschuldigingen van pogingen tot contrarevolutie en verraad te weerleg gen*

Schager Courant | 1937 | | pagina 5