DE DRIE MUSKETIERS Tweeduizend landbouw bedrijven in den Ni-polder Binnenland Bende rijwieldieven achterhaald Radioprogramma Wilde staking bij de Ned. Scheepsbouw Mij. b Een causerie over Nederlands nieuwste landaanwinning. De heer Krijger, burgemeester van Lem- sterland heeft aldus het Hsb. te Lemmer een Jezing gehouden voor de Vereeniging van Handel en Industrie aldaar over De betee- kenis van de inpoldering van den Noord- Oostpolder voor Friesland en Overijsel in het bijzonder en voor Nederland in het gemeen. De polder zal een oppervlakte hebben van 47.600 H.A. De ringdijk om dezen polder van Lemmer naar Urk over Srhokland naar de Overijselsche kust bij Vollenhove zal f 20.000.000 moeten kosten. De bodem zal bestaan uit 28.000 H.A. klei- en zwaren zavelgrond, rijk aan de noodige stoffen om jarenlang een goeden oogst te verzekeren. 10.000 H.A. zal uit lichten zavelgrond be staan en 8000 H.A. uit goeden zandgrond. De kleigrond ligt midden in den polder in een smalle strook langs de kust de zandgrond en daartusschen de zavelgronden. Een aan tal verbindingswegen zal gemaakt worden. Een groote verkeersweg zal van Lemmer dwars door den polder naar Kampen loo- pen. Vaarwegen. Ook zal voor goede vaarwegen gezorgd worden. Een kanaal voor schepen van 200 a 800 ton zal den polder doorsnijden en met een aftakking uitkomen bij het Zwol- sche diep en ten zuiden van Urk. Het in cultuur brengen van den polder. Vast staat, dat 2000 kleine land bouwbedrijven zullen ontstaan. Het in cultuur brengen zal geschie den in 8 complexen, ieder van 0000 H.A. Geraamd is, dat men 4 jaar noodig zal hebben voor den ring dijk, een jaar voor het droogmalen en drie jaar na het. droogvallen zul len deze complexen geheel ontwa- terd zijn. Na 8 jaar zullen 22.000 H.A. bebouwd kunnen worden en na 15 jaar zal het geheele werk vol tooid en de polder reeds bewoond zijn. De kosten. Volgens de laatste ramingen zullen de kosten van de waterbouwkundige werken 97 millioen gulden bedragen, die van de ontginningen 67 millioen, in totaal al- zoo 164 millioen gulden. Hiertegenover staat een bedrag van 38 millioen aan in komsten, zoodat de saldo-uitgaven 126 mil lioen gulden zullen bedragen. Per H.A. zullen de ontgonnen gronden ongeveer i 2600 kosten. Werkverruiming. De oeconomische weerkracht, van ons volk zal door deze landaanwinning worden ver groot. Bij het aanbreken van betere tijden zal de drang naar expansie kunnen worden op gevangen en ook is de inpoldering van groot belang als object voor werkverschaf fing. Over het geheele land zal deze werk- veruiming zijn waar te nemen en speciaal de deelen die bij den polder liggen zullen den weerslag ondervinden. Reeds het eerste jaar zullen 6500 arbei ders werk vinden en dit zal klimmen tot 10.000 om dan geleidelijk af te nemen. Door de cultiveering zullen echter velen aan blijvend werk geholpen kunnen wor den. Besparing aan steungeld door het Rijk. Het loon, aan direct werkenden uit te betalen, wordt op 66 millioen geraamd; et telijke millioenen zijn ook te rekenen voor indirect werkzamen; 70 pet. van de te werk te stellen arbeiders zijn op 't oogenblik op steun aangewezen, zoodat 43 millioen aan steungelden kan worden bespaard. Dit geld wordt thans productief aangewend en dit weegt op tegen den rentelast, dien de staat op zich moet nemen om dit werk te financieren, terwijl bovendien bereikt wordt dat de demoraliseerende uitwerking der werkloosheid door dit werk velen arbeider bespaard wordt. De mogelijkheden voor nijverheid handel en industrie. Tenslotte gaf spr. eenige cijfers over de mogelijkheden, welke uit dit werk zullen voortvloeien. Er zullen 65 km. kanalen en 500 km. landwegen worden aangelegd. De producten zullen meermalen 100 tot. 150 k.m. vervoerd moeten worden naar marktplaatsen op ver ren afstand, zoodat het land- en scheep vaartverkeer belangrijk zal zijn. 40.000 H. A. zal bebouwd worden met granen, peul vruchten, aardappelen enz. zoodat de pro ductie op 550.000 ton geraamd mag worden wat voor vervoer en verwerking in aanmer king zal komen. Ook de invoer zal belang rijk zijn. Voor draineering zullen de eerste 10 jaar 15 millioen draineerbuizen per jaar noodig zijn; voorts zijn noodig 25.000 ton kunstmest per jaar, 5000 ton landbouwzaden en gereedschappen, 50.000 ton brandstoffen 50.000 ton bouwmaterialen, 40,000 ton voe dingsmiddelen en huishoudelijke artikelen en 20.000 ton wcgenmateriaal. Spr. eindigde zijn rede met de opmerking dat uit deze cijfers blijkt, dat er goede mo gelijkheden voor nijverheid, handel en in dustrie zijn. Mussert heeft geen verstand van de pers Ned. Journalistenkring en N.S. B.-leider blijven kibbelen. Het. bestuur van den Nederl. Journalis tenkring nam in zijn vergadering van 10 April kennis van het „antwoord"' dat de heer A. A. Mussert algemeen leider van de Nat. Soc. Beweging in „Volk en Vaderland" van 9 April heeft gegeven op het protest van het kringbestuur tegen de even grieven de als ongefundeerde uitlatingen van den heer Mussert, welk protest op 23 Maart daaraan vooraf gaand in de dagbladpers was opgenomen. Het kringbestuur constateerde dat de heer Mussert zelfs geen poging doet om zijn be schuldiging van vcrvalsching der parlemen taire verslagen te bewijzen. Wel worden ergerlijke qualificaties en Tewaterlating van de «Tromp' door de Koningin Op 29 April zal de flottieljeleider „Tromp", die in Amsterdam in aan bouw is, te water worden gelaten. H.M. de Koningin zal de plechtig heid van de doopplechtigheid ver richten. insinuaties herhaald en nieuwe onbehoor lijkheden daaraan toegevoegd. Het kringbestuur is daardoor in zijn over tuiging bevestigd dat men hier met waan voorstellingen heeft te doen, waartegen rede lijke argumentatie niet kan baten. Het feit dat de heer Mussert in zijn „ant woord" geen onderscheid blijkt te kennen tusschen de zakelijke kamerverslagen en de uiteraard meer beschouwende kamerover zichten bewijst ovcrigeus wederom dat hij publieke voorlichting heeft willen geven op een gebied, waar de meest elementaire ken nis hem ontbreekt. Kind uit den trein gevallen Wonder boven wonder er goed afgekomen. Toen Maandagvoormiddag de sneltrein van Roermond naar Maastricht, welke om tien uur te Sittard moet arriveeren, Maasbracht passeerde, werd de trein door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. Het bleek, dat er een kind uit den trein was gevallen. In groote angst renden de vader, treinpersoneel en reizigers langs de lijn en tot aller verbazing kwam de kleine, een vierjarig meisje, hen reeds huilend tege moet. Het kind bleek zoo goed als geen letsel te hebben bekomen, enkel een klein wondje aan het hoofd. Met een vertraging van tien minuten zet te de trein de reis voort. De kleine was door den schrik en emotie geheel overstuur geraakt en te Sittard aangekomen, reed de vader, de heer do W. uit Den Bosch, die met twee zijner kinderen naar Maastricht reisde, terstond naar het ziekenhuis „de Goddelijke Voorzienigheid". Bij het geneeskundig onderzoek kwam vast te staan, dat het kind niets mankeer de. Loonende kon de kleine het ziekenhuis weer verlaten. Daar de trein ter plaatse van het ongeluk een snelheid had van ruim 70 K.M. mag het onbegrijpelijk hee- ten, dat het kind er zoo goed is afgekomen. Oplichting voor f 14000.- Man te Amsterdam aangehouden. De politie van het bureau Pieter Aertz- straat te Amsterdam heeft een ruim 30- jarigen man aangehouden verdacht van op lichting voor een bedrag van fl. 14000. De man was werkzaam in het confectiebe drijf en had geld geleend om stoffen te koopen voor het. maken van damesconfectie Door een valsche boekhouding liet hij-' het voorkomen alsof er winst werd gemaakt, zoodat hem steeds meer geld geleend werd. Het. bedrog kwam echter aan het licht, waarna de man is aangehouden. Brandkast opengesneden Brutale inbrekers te Amsterdam In den vorigen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een technisch bureau aan de Rozengracht te Amsterdam. Via een raam in het trapportaal van de bovenverdieping zijn zij de woning binnen gedrongen, waar zij een brandkast aan den achterkant opengesneden hebben. Er wordt een bedrag van ruim fl. 700.— vermist. 105. OM ACHT UUR. Precies om acht uur dien avond stond d'Artagnan in een bibliotheek voor een werktafel, welke met allerlei papieren be dekt was. Aan de tafel zat een man en schreef. Even later keek hij op het was de kardinaal. Inderdaad, niemand had zulk. een doorborendon blik als kardinaal Riche- lieu. „U is d'Artagnan uit Bearn?" vroeg de kardinaal. „Ja. Ik ben de zoon van dien d'Artagnan, die onder den vader van Zijne Majesteit, den grooten koning Hendrik aan de gods dienstoorlogen deelnam." „Juist. U verliet ruim twee jaar geleden uw geboortestreek om hier in de hoofdstad uw geluk te beproeven." „Jawel. Eminentie". „U had een introductiebrief aan den heer De Treville bij U, niet waar?" „Ja, maar door een ongelukkige samen loop van omstandigheden in Meung..." 106. D'ARTAGNAN'S DOOPCEEL WORDT GELICHT. ging die brief verloren*, vulde Riche- lieu aan. ..Dat weet ik allemaal, maar kapi tein De Tréville. die een groot menschen- kenner is, verschafte U niettegenstaande het verlies van dien brief een betrekking in de compagnie van zijn zwager, kapitein des Essarts en beloofde U, dat U een goede kans maakte, later in het corps der musketiers opgenomen te worden.' „Uwe Eminentie is voortreffelijk inge licht!" zeide d'Artagnan. „Sedert hebt U nu juist niet weinig be leefd. 7oo was U te eeniger tijd achter het Karmelietenklooster. Het ware beter ge weest, dat U daar niet was aangetroffen. Dan maakte U tesamen met Uw vrienden een reis naar Forges. Uw vrienden hadden daarbij een beetje pech. U echter kon niets weerhouden. Om het maar meteen kort en bondig te zeegen: U had zaken te doen in Engeland!" „Eminentie!" riep d'Artagnan verbluft uit, „Eminentie; U weet.." „Ja. ik weet ook dat. Het behoort tot mijn ambt dat allemaal te weten." De politie te Bodegraven heeft succes. De politie te Bodegraven heeft een com plot ontmaskerd, dat licht brengt in talrijke fietsendiefstallen, zoomede van diefstallen van oud ijzer en koper. Een drietal jeug dige personen is reeds door de politie in arrest gesteld, terwijl vermoedelijk nog meer arrestaties zullen volgen. Den laatsten tijd kwamen te Bodegraven en omgeving vele diefstallen van rijwielen en van koper en oud ijzer voor. Hoe de politie ook speurde, zij kon de daders van deze diefstallen maar niet betrappen. Doch zij gebruikte elke aanwijzing om te trach ten de daders op het spoor te komen. Vo rige week Dinsdag kreeg de politie bericht dat de 15-jarige winkelbediende K. de ouder lijke woning was ontvlucht en per fiets de wijde wereld was ingetrokken. Den avond daarop werd wederom een rijwiel gestolen en ditmaal van een gepensionneerden poli tieman van Bodegraven, die het even on beheerd had laten staan voor het vcilingge bouw. Natuurlijk volgde aangifte bij de po litie en wederom werd een scherp onderzoek ingesteld. Donderdagavond kreeg de politie bericht, dat de Dinsdagmorgen ontvluchte K. in Wezel door de Duitsche politie was aange houden en uitgeleverd aan de Nederland- sche politie te Gendringen. Te Gendringen werd de jongeman op transport gesteld naar Bodegraven, waar de politie hem aan het station opwachtte, zij nam hem mee naar het politiebureau en onderwierp hem aan een verhoor. Bij dit verhoor kwam de poli tie door zijdelingsche aanwijzingen op het spoor van een bende jeugdige misdadigers, welke den laatsten tijd Bodegraven en om geving onveilig maakte. De rijwielen werden handig ge demonteerd en weder opgebouwd Later arresteerde de politie een tweetal jeugdige personen en hiermede vermoedt zij de hand te hebben gelegd op de daders van de vele rijwieldiefstallen. Vooral de arrestatie van den jeugdigen van D. bleek van groot belang te zijn, daar deze als hee- er en opkooper van de gestolen goederen fungeerde. Hij wist de rijwielen zeer han dig te demonteeren om ze weer opnieuw op te bouwen. Banden jen onderdeelen verkocht hij afzonderlijk zoodat hij alles weer spoe dig van den hand had gedaan. De politie stelde terstond een onderzoek in de werkplaats van dezen verdachte in en vond nog enkele voorwerpen welke door diverse eigenaars konden worden herkend. Daai1 de schuur waar de jongeman werkte langs den Rijn was gelegen, heeft de politie dezen omtrek afgedregd en verschillende voorwerpen opgehaald als frames e.d. welke alle van diefstal afkomstig waren. Ook de j.1, Woensdag gestolen fiets van den ex-politieman werd nog gevonden. Verwacht wordt, dat op de enkele arres taties, welke reeds geschiedden, er nog meer zullen volgen. Voor de politie is deze ontmaskering van deze gevaarlijke bende jeugdige misdadigers een mooi succes. Verschillende diefstallen van de laatsten tijd zijn reeds opgehelderd, terwijl wellicht nog meerdere geheimzinnige diefstallen zullen worden opgeklaard. Heil- Hét Leger des Heils bestaat 50 jaar Een optocht van 10.000 soldaten In de hoofdstad. Amsterdam krijgt oen leger- citadel. Het Leger des Heils zal op Hemelvaarts dag 6 Mei a.s. op feestelijke wijze zijn vijf tigjarig bestaan in Nederland vieren. Op dien dag zullen duizenden uit den lande samenkomen in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam om het zegenrijke werk van het leger gedurende de afgeloopen halve eeuw te herdenken. De groote herdenking, zoo vertelde com mandant Bouwe Vlas ons in een dezer da gen "ehouden persconferentie zal op He melvaartsdag plaats vinden onder leiding van Samuel Hurren, de ^welsprekende direc teur van de Londensche kweekschool, des morgens te half tien wordt de bijeenkomst geopend met een lof- en dankstond waarna de internationale gasten welkom worden geheeten. Behoudens toestemming van den Burge meester, zal 's middags een optocht door de stad worden gehouden, waaraan 30 zegewa gens, die het werk van het Heilsleeer uit beelden. 10.000 Heilsoldaten en 900 muzi kanten deelnemen. Om vijf uur zullen 6000 medewerkers de speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde Jubileum-Canta te ten gehoore worden gebracht, waarna van 6—8 een bijeenkomst de viering zal besluiten. Een onzer toekomstplannen is. zoo ver telde commandant Vlas verder, de vestiging van een groot centraal gebouw te Amster dam. een legercitadel. zooals die ook in an dere Europeesche hoofdsteden bestaan, met een bijeen komst zaal voor minstens 3000 per sonen. Thans zijn wij steeds aangewezen op het Concertgebouw of kerken. In dien citadel zou dan ook het hoofd kwartier kunnen worden gevestigd. De bureaux zijn thans - op de Prins Hendrik kade zeer slecht ondergebracht Wij gaan vol moed en vol plannen voor waarts in een land, waar ons werk gewa-r- deerd wordt" I DONDERDAG 15 APRIL. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.80 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd, 5.155.45 Gramofoonplaten. 6.00 „Medische zending, haar motief, taak en werking", causerie. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie vanwege de Nederl. Chr. Reis- vereeniging. 7.35 „De Vondeluitgave van Albert Verwey", causerie. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" en het Residentie-orkest. 9.15 „Het Protestantisme in Oostenrijk en Hongarije", causerie. 9.45 Vervolg concert. 10.25 Berichten ANP. 10.3011.30 Gramofboonpl. Hierna: Schrift lezing. Hilversum IL AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Omroeporkest en solisten. In de pauze Declamatie. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-Orkest en soliste. In de pauze: Radiotooneel. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten ANP. 11-1012.00 AVRO-Dansorkest. Verkiezingsrelletjes fe Nijmegen Kamercandidaat geverbaliseerd4 Bij het verspreiden van het orgaan van een politieke partij, met het oog op de a.s. kamerverkiezingen, is het in Nijmegen tot wanordelijkheden gekomen. Er ontstond een volksoploop. De politie greep in en nam een vijftal aanhangers van deze partij, on der wie zich ook haar kamercandidaat. de heer H. W. P. bevond, mee naar het politie bureau. Tegen hem werd proces vex'baal opge maakt wegens overtreding van artikel 8 h, van de politieverordening. De schietpartij in Den Haag Schuldige dient in krankzinni- gengesticht te worden opgeno- men. Gisterenmorgen behandelde de Haagsche rechtbank in raadkamer de zaak tegen den 60-jarigen kunsthandelaar L.B. uit de Wei- marstraat, die op 4 Januari j.1. zijn vrouw, en zichzelf van het leven heeft getracht te berooven. Uit het psychiatrisch onderzoek was ge bleken, dat de man niet toerekeningsvatbaar kan worden geacht, om welke reden de officier van justitie buitenvervolging stel ling eischte met plaatsing in een krankzin nigengesticht voor den proeftijd van een jaar. De verdediger mr. W. van den Berg sloot zich hierbij aan. De rechtbank zal dienaangaande nader beslissen. De nageljongens trokken de poort uit. Gistermiddag is onder de nagel jongend van de Nedcrlandsche Scheepsbouw Maat schappij een ongeorganiseerde staking uit gebroken, waarbij zich een aantal volwas senen, in hoofdzaak klinkers en tegên-* houders, hebben aangesloten. De staking omvat ruim twee honderd personen. Dc eerste symtomen dat er onder de eerst genoemde groep van jonge arbeiders het een en ander gaande was, deden zich voor, toen na het schaftuur een aantal nagel jongens de poort uittrokken. De jongens, die waren aohtergebleven, weigerden toen huw dit bevolen werd, aan den arbeid te gaant, waarna zij van het terrein zijn verwijderd* Dit was voor een aantal klinkers en tegen- houders de aanleiding om het werk even eens neer te leggen. De staking betreft een loongeschil, ïu welk verhand een bespreking met de di rectie was aangevraagd, welke, daar het hier een volkomen ongeorganiseerd optre den betrof, niet werd toegestaan. Reeds eenigen tijd zijn met de vakvere«enigingen hesprekingen gaande inzake een wijziging van de loonsvoorwaarden van verschiWendo groepen, buiten welke besprekingen om' bet fhans tot vermelde staking is geko men. Ofschoon het bedrijf der N.S.M.. waar thans 11500 arbeiders" werkzaam zijn. voort gang vindt, is uiteraard, wat de werkzaam heden van het klinken betreft, eenige stag natie ingetreden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8