Miaja, militair dictator van Spanje? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Regen en sneeuw aan het Noorderfront Schacht bereikte in Brussel weinig Ludendorff 55 jaar militair Buifenlandsch Italië wil zich uit het Overzicht Scherpe Kerkstrijd in West-Duitschland Controle op niet-inmenging begint 19 April KIJKEN i. KOOPEN u CLOEEK VRIJDAG 16 APRIL 1937. 84e Jaargang. No. 10239. Uitgov» der N.V. v.k Tropmon Ca Sckogen. Een middel tot beslechting van den strijd. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald meent te weten, dat In Spanje een complot op touw wordt gezet, om vrede tot stand te brengen door de uitschakeling van de beide regeeringen en de instel ling van een neutrale militaire dic tatuur om het land te pacificeeren. Generaal Miaja, de verdediger van Madrid, zou aan het hoofd van de nieuwe regeering worden geplaatst. MIAJA. Het plan dat opgesteld is door een groep „neutrale" Spaansche politici en zakenlie den, die zich in het buitenland bevinden, is serieus en men heeft reeds verscheidene der legerleiders aan beide zijden voorzichtig gepolst. Volgens het plan zouden Franco en Ca- ballero moeten aftreden. Er zou een niet-po- litieke regeering gevormd worden die den vrede tot stand zou moeten brengen. Ver der zouden alle buitenlandsche troepen en adviseurs teruggetrokken moeten worden. De ontwerpers van het plan zijn van mee ning, dat een algehcele overwinning, hetzij voor de regeering, hetzij voor de opstande lingen, slechts bereikt zou kunnen worden door een strijd zoo lang, zoo bloedig, en zoo vernietigend, dat Spanje op alle manieren zou worden geruïneerd. Een overwinning zou óf door een witte, óf door een roode terreur worden gevolgd. De nieuwe regeering zou er een zijn van .republikeinsche concentratie, kalmeering en wederopbouw." Miaja, dio door zijn eigen leger vertrouwd wordt, en door den vijand geëerbiedigd, en die tot geen enkele partij behoort, be schouwt men als dengene, die aan 't hoofd van een dergelijke regcering zou kunnen staan. Men gelooft, dat een aantal generaals van Franco, en het meerendeel zijner solda ten gaarne het leiderschap van Miaja zou den aanvaarden. Ooik meent men. dat Miaja's eigen troe pen eenmaal voor de keus gesteld, zich thans liever achter hem dan achter de re geering te Valcncia zouden scharen, want zijn gezag is zeer groot. De alles beheerschende factor is echter Miaja zelf. „Ik ben geen politicus, ik ben soldaat", zoo verklaarde hij nog onlangs. Zijn trouw aan de regeering zal hem dan ook, aldus het blad. ervan weerihouden voor de verleiding te bezwijken, doch degenen die het plan hebben opgesteld, hopen hem over te halen. Zij zijn ervan overtuigd, dat een dergelijk plan door alle mogendheden van harte zou worden toegejuicht. SPANJE Reohtsche zege bij Huesca. In de afgeloopen vier en twintig uur is weinig verandering in de frontlijnen inge treden. Van het Noorderfront wordt regen en sneeuw gemeld, waardoor de krijgsactivi- teit om Bilbao sterk verminderde. De Baskische verdedigingsraad meldt dat In den sector, aan het front van Qulpuzca, vijandelijke troepenconcentraties door onze artillerie uiteengejaagd zijn. De opstandelingen leden daarbij ernstige verliezen. In den sector van Eibar verricht te de vijandelijke luchtmacht verkennings vluchten. De vijandelijke stellingen werden door onze loopgraafkanonnen en onze artil lerie bestookt. In den sector van Orueda hoorde men wat geweervuur van geen be lang. Aan het front van Avala en Biscaje heeft de vijand, die tengevolge van onze aanvallen van gisteren zeer aan het wan kelen werd gebracht, vijftig dooden, vier mitrailleurs en verscheidene goweren in de veroverde stellingen moeten achterlaten. Na versterking te hebben ontvangen, trachtte hij, gesteund door de luchtmacht een tegen aanval te doen, doch werd door onze troe pen in bedwang gehouden. Van het front van Burgos valt niets te melden. Overwinning der rechtschen in den sector van Huesca. De troepen van Franco hebben in den sec tor van Huesca. o.a. te Santa Quiteria, een zuiveringsactie uitgevoerd. Zij hebben meer dan 3.000 miliciens verdreven, die tot ach ter hun linies hadden weten door te dringen om den weg naar Huesca af te snijden. Zij vonden 200 lijken en maakten een gelijk aan tal gevangenen, terwijl hun een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal in handen viel. In de Siërra Alcubierre hebben de regee- ringstroepen een aanval ondernomen, welke echter werd afgeslagen. De „Hood" te la Rochelle. Het Britsche slagschip „Hood" is te la Ro chelle aangekomen. Na aankomst begaf vice- admiraal Blake zich per auto naar Hendaye om een bezoek te brengen aan den Britschen ambassadeur voor Spanje. Voorts is te la Rochelle een patrouillevaar tuig der Spaansche regeering aangekomen om levensmiddelen te laden. De sterkteverhouding der strij dende partijen. In welingelichte kringen schat men de sterkte der regeeringstroepen op ongeveer 100.000 man. De effectieven der rechtschen blijven thans beneden dit cijfer, doch in aan merking dient te worden genomen, dat Fran co slechts vijf lichtingen onder de wapenen heeft geroepen, die thans nog in de oplei dingsperiode verkeeren. De rechtschen kun nen nog over tien lichtingen beschikken, doch Franco zal slechts noodgedwongen een beroep op de reservisten doen. Wanneer de strijd om Bilbao is afgeloo pen, zal het Rechtsche opperbevel de helft van de aan het noordelijk front strijdende troepen beschikbaar hebben om hen naar een ander punt van het front te verplaatsen. Geen verkoop van grondstoffen op langen termijn. De indruk van de besprekingen van Schacht te Brussel is volgens Havas dat zij voornamelijk een inlichtend karakter droe gen. De besprekingen tusschen Schacht en Van Zeeland hadden vooral betrekking op de economische enquête waarmede Van Zeeland zich heeft belast; indien er poli tieke problemen zijn aangeroerd is dit slechts terloops geschied. Het schijnt dat het plan van een koopen van grondstoffen door Duitschland, waarbij de haven van Antwerpen belang zou heb ben, gestuit is op financieele bezwaren waarop reeds bij het begin der besprekingen was gewezen. Eenerzijds kon men moeilijk toestemmen in een eventueel verzoek om credi eten op langen termijn, anderzijds stelt België er geen prijs op, op zijn markt nieuwe hoe veelheden Duitsche fabrikaten toe te laten. Zoo er onder deze omstandigheden vorde ringen te boeken waren, kan dit alleen ge weest zijn ten aanzien van detailpunten van de economische betrekkingen der twee landen. Het schijnt dat uit de besprekingen van Schacht alleen een algemeene tendenz of een tactische houding van de zijde van Duitschland is gebleken wat betreft de be langstelling welke het koestert voor de en- quete van Van Zeeland. De boven nationale krachten die Duitschland willen vernietigen. Redevoeringen van von Blom berg en den Veldheer. Ter gelegenheid van het feit, dat het giste ren 55 jaar geleden was, dat Ludendorff zijn intrede deed in het Duitsche leger, hebben zich maarschalk von Blomberg, de minister van oorlog, generaal von Fritsch, admiraal Raeder en luchtvaartgeneraal Kaupisch als vertegenwoordiger van Goering, per vlieg tuig naar Tunzing in Beieren begeven, om Ludendorff de gelukwenschen van Hitier over te brengen. LUDENDORFF. Von Blomberg sprak een rede uit, waarin hij de militaire eigenschappen, die generaal Ludendorff tijdens den wereldoorlog getoond heeft, prees. Wij, soldaten uit den wereld oorlog, zoo zeidc hij, weten beter dan de ge schiedschrijvers, die zich soms vergissen, in welke mate generaal Ludendorff de bezie ler, de chef en de man is geweest, die de groote verantwoordelijkheid op zich heeft weten te nemen, kortom een groot aanvoer der. In zijn uitvoerig antwoord zeide Luden dorff onder meer: „Onze heldendaden hebben in ons een vitalen wil ten aanzien van natie en ras gewekt. Zij vormen de basis van uw actie en van die van het Duitsche leger." Het vervolg van zijn rede was een brand merking van heigeen hij de bovennationale krachten noemde, nl. de Roomschc kerk, het Judaismc en de vrijmetselarij. In dit ver band zeidc de generaal: „In vele opzichten lijkt de toestand, waarin wij thans leven, op dien van voor den oorlog. Wanneer toen de regeering de noodzakelijkheid zou heb ben ingezien, zou ons volk hecht aaneenge sloten zijn gebleven om weerstand te bie den aan de ontbindende activiteit der boven nationale machten, die men nog niet had ontmaskerd. Deze bovennationale machten zouden er dan niet. in geslaagd zijn, staten, volken en legers tegen ons op te zetten. Al leen een gewapend, aaneengesloten Duitsch volk, dat den kant van den totalitairen oorlog heeft gekozen, kan een waarborg voor den vrede in Europa zijn tegen de campagnes van de thans bovennationale krachten Deze machten willep in ons den wil en de mogelijkheid tot nationaal en rassenle- ven vernietigen Spaansche avontuur terugtrekken Groote inschikkelijkheid van de Italiaansche en Russische gede legeerden in de nietinmengings- commissie. In een communiqué van de ondercommis sie der nietinmengingscommissie wordt de samenstelling bekend gemaakt van het on dercomité, dat belast zal zijn met het voor bereiden van een plan voor de evacuatie van alle vreemdelingen, die direct en indi rect betrokken zijn in den Spaanschen bur geroorlog. Het communiqué bevestigt, dat het con troleplan te land en ter zee zal worden toe gepast vanaf 19 April te middernacht. Koop vaardijschepen, bestemd voor Spaansche ha vens, die op dat tijdstip voorbij de laatste waamemingshaven zullen zijn gevaren op hun route naar de Spaansche wateren, zul len vrijgesteld zijn van de verplichte waar nemers aan boord te nemen. Een gelijke vrijstelling zal worden toege kend aan schepen zonder draadlooze in stallatie op weg naar Spanje op bovenge noemd tijdstip. De voorzitter heeft een beroep gedaan op de vertegenwoordigers van het comité een geest van goeden wil te toonen voor de op lossing van de problemen waarvoor het co mité is geplaatst, In antwoord op dit beroep ver klaarde de Italiaansche vertegen woordiger zich bereid de bespreking te hervatten over het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje, mits de andere vertegen woordigers op gelijke wijze gehoor geven aan den oproep van den voor zitter. In denzelfden geest verklaarde de vertegenwoordiger van de U.R.S.S., dat hij er niet op aandringt van het ondercomité te eischen, dat wordt overgegaan tot bespreking van de no ta, waarin zijn allen beli chaamd zijn, welke werden inge diend in de plenaire zitting van het comité op 24 Maart j.1. Het ondercomité kwam overeen een tech nisch consultatief ondercomité te benoemen voor de voorbereiding van een plan tot het verwijderen uit Spanje van alle personen, die middellijk of onmiddellijk betrokken zijn bij het huidige conflict en die niet van Spaansche nationaliteit zijn of dit niet wa ren op 18 Juli 1936, benevens voor de doel matige controle op ieder ontwerp tot eva cuatie van dezen aard. De Italiaansche vertegenwoordiger zeide. dat hij zich voorstelde onmiddellijk voor- stollen in te dienen voor de uitbreiding van het nietinmengingsaccoord teneinde het bin nenkomen in Spanje te verbieden aan alle niet-Spaansche personen, wier optreden hel conflict kan verlengen of vergiftigen. Het ondercomité keurde de voorstellen ingediend door het technische consultatieve ondercomité tot de instelling door de Duit sche regeering van „brandpuntgebieden" (fo- cal areas) in de vloot zone voor dc waarne ming. welke aan de Duitsche vloot is toe gewezen, goed. Critiek op de Eagelsche houding in het Spaansche' conflict We hebben in ons overzicht van Woensdag, inzake de gewijzigde houding van Engeland in het Spaansche conflict gezegd, dat daar over nog wel niet het laatste woord gespro ken zou zijn. Dat Engeland zijn koopvaar dijschepen waarschuwde zich niet in de gevaarlijke zone van Franco's schepen en mijnenvelden te begeven, heeft in het. bij zonder de socialisten tot felle critiek ge bracht en dat is geen wonder, want men zag daarin een bescherming of bevoordee ling van Franco, den gehaten fascist. Attlee, de leider der socialistische oppo sitie, heeft nu eergisteren de regeering aan gevallen. Formeel gesproken, zegt het Hbl. had Attlee wellicht het recht aan zijn zijde: Engeland heeft de regeering van Franco niet de jure erkend, onderhoudt officieel slechts diplomatieke betrekkingen met de regee ring— Caballcro; dc non—interventie—com missie heeft levensmiddelen niet opgeno men op de lijst van contrabande, en hoven- dien is de onthouding van gewapende be scherming aan Britsclie koopvaardijschepen in strijd met de Britsche traditie. Dat hier het rechtsgevoel, de onaantast baarheid van het Engelsche zeerecht, of de liefde voor de met uithongering bedreigde burgerbevolking van Bilbao, sterker zou spreken dan overwegingen van partijpolitiek is echter niet waarschijnlijk. Sir John. Simon, de minister van binncn- landsche zaken, die namens de regeering de oppositie heeft beantwoord, heeft het ka rakter der oppositie gekenmerkt door er op te wijzen, dat de Britsche regeering reeds in Augustus en September van het vorig jaar de Britsche koopvaardijschepen had gewaarschuwd, zonder dat de oppositie daaraan aanstoot nam, om eenige bepaalde havens niet aan te doen, met nameCeutaen Manilla. Toen was het de vloot van de re- geéring Caballero, dien og de overmacht op zee hebbende, voor genoemde steden een blokkade trachtte te leggen. De beschuldiging, dat do Engelsche regee ring de bedoeling zou hebben om, door het onthouden van levensmiddelen aan de be volking van Bilbao zijdelings het bewind van generaal Franco te steunen, houdt geen steek. Minister Eden heeft er van het begin af aan consequent naar gestreefd, den Spaanschen burgeroorlog te localiseeren en hem te beperken tot de partijen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn. Zij is er dank zij haar tact en zelfbeheersching tot nogtoe in geslaagd, te voorkomen dat de burgeroorlog over de Spaansche grenzen is heengegolfd, en dit kan een geluk voor Europa worden genoemd. Niemand kan zich vleien met de gedachte, dat de overal hoog opge stapelde kruitvaten in Europa, even als in Azië, niet het een voor, het ander na, zouden zijn ontploft. Engeland heeft, om dat groote ge vaar te bezweren, geen al te strak ke lijn kunnen volgen. Men moge er bezwaar tegen -hebben, dat de noninterventie ten aanzien van Snanje niet op volkomenheid kan bogen, maar niemand kan ontken nen, dat zij, dank zij de taaie vast- hond-endheid van Engeland stap voor stap vorderingen heeft ge maakt en dat Engeland Duitsch land en Italië moreel heeft gedwon gen, de noninterventie te aanvaarden. De reeds gedeeltelijk loopende controle te land en ter zee, zal volgens verklaring van Eden, volgende week algemeen worden toe gepast. Dan zal dus blijken wat de non interventie te beteckencn hoeft en of zij ook practische waarde zal hebben. Los van Rome! Aanmoedi ging van het oud-katholisism*. De strijd tusschen de nationaal- socialïstische en de kerkelijke auto riteiten neemt in West Duitsch land scherper vormen aan. De gouwleider van het Saargebied Palts, Buerckel, geeft een opsom ming van de katholieke geestelijken in zijn district, die zich voorstan der van de eenheidsschool hebben verklaard. Een dezer priesters, Kobber, die Buerckel een open brief heeft gezon den, welke door de nationaal-socia- listische pers is gepubliceerd, werd door den bisschop van Trier ge schorst. In antwoord op dezen strafmaatregel heeft Buerckel te Neustadt een nationaal- socialistisch schoolfeest georganiseerd, waar aan werd deelgenomen door een protes- tantschen geestelijke en een pastoor. Deze laatste, de priester Heinen, beeft zich in een door het radiostation Saar- bruecken uitgezonden redevoering uitge sproken voor de eenheidsschool. Katholieke kringen stellen met groote be zorgdheid deze gevallen van inbreuk op de discipline, welke door de nationaal-socia- listische autoriteiten worden aangemoedigd, vast. ZIJ zijn van meening, dat zekere natio- naal-socialistische leiders nieuw leven zou den willen inblazen aan het oud-katholi- licisme, dat in Rijnland en zekere «teden ln Silezië meer dan 100.000 aanhangers telt. In proclamaties, welke sedert de natio- naal-socialisten aan het bewind zijn, zijn gepubliceerd, worden de leiders van het „oud-katholicisme" openlijk uitgenoodigd een „nationaal-katholieke kerk" te vormen, welke los van Rome zal staan. Duitschland versterkt zijn grenzen Fortificaties in de vroegere ge demilitariseerde zone. Mcl eenige bezorgdheid zien de Franschen hoe Duitschland aan de andere zijde van de grens van Lotharingen, in de vroegere gedemilitariseerde zone, versterkingen aan legt. Dc Duitschers zijn bezig een tegenwicht te vormen tegen de Fransche „Maginof'-linie, niet door middel van een ondoordringbare muur van staal en beton, zooals deze laat ste, doch door middel van een reeks ver borgen nesten en tank-vallen. Een aantal bruggen, o.a. die van Saarbrucken, worden, naar men zegt. ondermijnd. De linie omvat een aantal centra in het steenkool rijke Saargebied, o.a. St. Ingbert, St. Wendel, Neunkirchen, terwijl in het Saargebied, een groote kazerne wordt ge bouwd. Te Saarbruecken, dat vlak hij de Fransche grens is gelegen, worden evenwel geen kazernes gebouwd. Officieel wordt medegedeeld, dat de contróle aan de Spaansche land- en zeegrenzen op 19 April in werking zal treden. De datum is gisteren door de sub-commis sie, die in het Foreign Office te Londen bijeen is gekomen, aan vaard. De Parijscbe tentoonstelling De openingsdatum nog niet vast gesteld. Vlagincidenten. Wij hebben reedsg emeld dat linksche elementen op de bouwterreinen van de Pa- rijsche tentoonstelling vlaggen hadden gehe- schen, voorzien van socialistische en com munistische emblemen en dat de arbeiders het werk zooveel mogelijk vertragen. Nadat deze vlaggen Maandag waren ver wijderd, zijn zij sedert weer geheschen. De regeering heeft een uiterst weifelende hou ding aangenomen en niet de politie op dracht gegeven de vlaggen te doen verwij deren, doch zich op het standpunt gesteld dat de aannemers er voor moesten zorgen dat de van politieke symbolen voorziene vlaggen verwijderd zouden worden. De aannemers hebben zich gehaast op te merken dat het een zonderling verschijnsel is, dat zij, wier gezag voortdurend is on dermijnd en die geenerlei steun van de over heid hebben ontvangen, thans worden uit genoodigd maatregelen te nemen, die tot de taak van de overheid behooren. Gisteren hebben echter, in tegenwoordig heid van den commissarisgeneraal van de tentoonstelling, arbeiders de van politieke emblemen voorziene vlaggen verwijderd, nadat op bevel van den minister van binnen landsche zaken politie ter plaatse was ver schenen. De datum van opening. De dagen, waarop de tentoonstelling offi cieel $n voor het publiek zal worden geo pend, zijn nog steeds niet vastgesteld. Gisteren hebben Parijsche bladen gemeld dat de tentoonstelling eerst omstreeks 23 Mei voor het publiek zou opengaan. Dit is van officieele zijde prompt ontkend, zonder dat echter is medegedeeld wanneer de ope ning wel zal geschieden. Dat dit 0p de oorspronkelijke vastgestelde data zal ge schieden gelooft in Parijs nagenoeg niemand

Schager Courant | 1937 | | pagina 1