PRESTO E PUBLICATIE Regeling Haringdrijfnet- visscherij 1937 De Nederlandsche Visscherjjcentrale maakt bekend, dat in de regeling voor de a.s. haring- drijf net visscherg de vaartuigen worden onder scheiden in drie groepen: groep A: motorloggers met een lengte volgens den meetbrief van kleiner dan 28 m en met een machinevermogen van minder dan 125 E.P.K. groep B: motorloggers met een lengte volgens den meetbrief van ten minste 28 m en met een machinevermogen van minder dan 125 E.P.K. groep C: stoomschepen en voorts alle motorlog gers of motorbooten met een machinever mogen van ten minste 125 E.P.K. Van de verschillende uitvaardata af, n.1. 10 Mei, 3 en 19 Juni en 10 Juli (waarop achter eenvolgens 71, 68, 70 en 58 schepen zullen mogen uitvaren) zal ter haringvangst mogen worden medegenomen een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte, droog gemeten, ten hoogste mag bedragen 10 Mei 3 Juni 19 Juni voor groep A: 1.216 m 1.824 m 2.573 m voor groep B: 1.265 m 1.897 m 2 676 m voor groep C: 1.313 m 1.970 m 2.779 m 10 Juli voor groep A: 2.573 m voor groep B: 2.676 m voor groep C: 2.779 m Van 16 Augustus af zal mogen worden mede genomen bjj gebruik van Schotsche. resp. standaard- of Hollandsche netten een vleet met een bovenspeerreeplengte, droog gemeten, van ten hoogste: Standaard- of Holl. Schotsche netten netten door groep A: 2.713 m 3.325 m door groep B: 2.822 m 3.457 m door groep C: 2.930 m 3.589 m De zflpeeslengte van alle netten mag ten hoogste 14 meter bedragen. Het is verboden reserve-reepen of -netten mede te nemen. Indien deze aan boord worden aangetroffen, wordt gerekend, dat het betrokken schip met die netten ter visscherij is uitgevaren. Aanvul ling van in het ongereede geraakte reepen of netten mogen door een ander vaartuig voor het betrokken vaartuig worden medegenomen, in dien de toestemming daartoe vooraf van de Nederlandsche Vlsscherycentrale zal zijn ver kregen. De reeders z(jn verplicht binnen 3 maal 24 u. na binnenkomst aan de Nederlandsche Vis- scherncentrale, Juliana van Stolbergplein 34, Den Haag, opgave te doen van het aantal aan gevoerde kantjes pekel- en steurharing, deze eerste te onderscheiden in maatjes-, volle of jjle haring, alsmede van de aangevoerde hoeveel heid versche haring in kg. Den reeders wordt verzocht zoo spoedig mogelijk aan de Nederlandsche Visscherijcen trale mede te deelen, hoe zij onder deze rege ling hun schepen zullen laten uitvaren, onder vermelding van letterteekens en nummers. 's-Gravenhage, 20 April 1937. (Adv.) REGEERINGSCONTRACTEN CONSUMP- TIEMELK 1937—1938. VESTIGING EN OVERNAME VAN MELK ZAKEN, WIJZIGINGEN TAXERECHT De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt het volgende bekend: A. De regceringscont.racten voor inkoop van consumpticmclk gedurende het tijdvak van 28 Maart 19372 April 1938, dienen uiterlijk op Zaterdag 24 April a.s. in het bezit te zijn van de Nederlandsche Zuivel centrale, Afd. Zuivel, Laan van Meerder- voort. 84 te 'sGravenhage. Voor alle melk, gekocht van veehouders zonder dat daarvoor tijdig een regeerings- contract bij de Ceutralc is ingezonden, zal de volle afdracht verschuldigd zijn. B. Teneinde gevrijwaard te zijn tegen financieelo schade, wordt in overweging gegeven, dat men, alvorens over te gaan tot het huren van een melkwinkel of het maken van onkosten voor het inrichten van een melklokaal, zich ervan overtuigt, dat van de zijde der Nederlandsche Zuivel centrale geen bezwaar tegen vestiging be staat. Koopers van melkzaken, waarvan de eigenaar is aangesloten bij één der erkende melkcontrolcstations, moeten zich voor het vervullen van formaliteiten, noodig bij overneming, wenden tot het betrokken melk controlestation. C. Het verdient voorts ten zeerste aanbe veling, met de Centrale overleg te plegen alvorens over te gaan tot verkoop, koop, verhuur of huur van landerijen enz., waar bij in het geding komt do grootte van de taxe der op regeeringscontract af te leve ren consumptiemelk. Bij achterwege blijven van zoodanig overleg kan de Nederlandsche Zuivelcentra le geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor moeilijkheden of teleurstellingen, wel ke mochten ontstaan als gevolg van de toe passing der bepalingen, zooals deze met be trekking tot het z.g. taxerecht van kracht zijn. Adv. TUINBOUWTEELTVERGUNNINGEN VOOR 1937 De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat voor dengene die op 31 December 1936 in het bezit was van een tuinbouwteeltvergunning, doch aan wien, daar hij in 1936 niet heeft geteeld, een dergelijke vergunning voor '37 door de afd. Tuinbouw van de Landbouw—Crisis- Organisatie in zijn provincie niet is uit gereikt, de mogclijkhed bestaat, alsnog een teeltvergunning voor 1937 te verkrijgen in dien hij zijn bezwaren tegen de afwijzende beslissing der afd. Tuinbouw van de Land bouwCrisisOrganisatie in zijn provincie schriftelijk kenbaar maakt aan deze Centrale. Dit bezwaarschrift moet u i- t er lijk op 30 April 1937 zijn bezorgd bij de afd. Tuinbouw van de Landbouw—Crisis Organisatie, waartoe reclamant behoort. Over dit bezwaarschrift zal dan door de Centrale worden beslist Indien vóór 1 Mei 1937 geen bezwaren op de voorgeschreven wijze zijn ingediend, of de Centrale de ingediende bezwaren onge grond bevindt, zal zij van de beslissing tot nict-uitreiking aan ieder afzonderlijk zoo spoedig mogelijk mededeeling doen. Daarna zal voor een ieder alsnog binnen den daarvoor vastgesteldon termijn van de beslissing der Centrale beroep open staan bij de Commissie van Beroep inzake tuin- bouwaangelegenheden, Lange Voorhout 3, te 's-Gravenhage. Aanvragen voor nieuwe teeltvergunningen en aanvragen voor omwisseling van teelt. ingekomen na 30 April 1937, kunnen als regel eerst met ingang van 1 September 1937 in behandeling worden genomen. Adv. GELDIGHEID TUINBOUWTEELTVER GUNNINGEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat zij met ingang van 1 Mei a.s. geen tuinbouwteeltvergunningen meer erkent, die niet als opschrift dragen: „Tuinbouwteeltvergunning voor het jaar 1937", aangezien op dien datum door of na mens haar aan allen, die krachtens artikel 3, lid 1, van het CrisisTuinbouwbesluit 1937 I voor vergunning in aanmerking ko komen, een tuinbouwtecltvergunning model 1937 zal zijn uitgereikt. Adv. Uit onze omgeving SCHAGERBRUG. REDE Ir. H. VOS VOOR DE S.D.A.P.-FEDERATIE. Voor de S.D.A.P. werd Dinsdagavond door den heer Ir. H. Vos, ontwerper van het Plan van den Arbeid, een rede gehou den. Ondaniks het slechte weer waren toch een 125 personen aanwezig. Na een welkomstwoord van don voorzit ter der federatie, den heer J. P. Geensen, ving de heer Vos zijn rede aan met er op te wijzen, dat het aantal ingeleverde candida ten lij sten voor de Tweede Kamer veel min der is geworden. Bedroeg dit de vorige maal 50, thans zal het aantal de 18 niet overschrijden, hetgeen spreker verklaarde door het feit, dat thans een waarborgsom moet worden gestort, welke ten behoeve van den Staat wordt verbeurd als een can- didatenlijst geen van den kiesdeeler haalt, Uitvoerig besprak Ir. Vos de welvaarls- politiek van de regeering-Col ij n in de afge- loopen jaren. De A. R. partij ging bij de vorige verkiezing met een programima- Colijn den boer op, dat als de 3 voornnamste punten bevatte: 1. herstel van het financi eel evenwicht, der begrooting; 2. herstel van de rentabiliteit van het bedrijfsleven en 3. krachtige bestrijding van de werkloosheid. Deze programmapunten rijn in geencn Gezondheid in Uw huid! Door de huidvoedende, huidzuiverende en auidgenezende kracht van Purol verdwijnen oukkels, vetwormpjes, uitslag, ruwheid/ rood neid en wordt de huid jeugdig-frisch en zach: als fluweel. Gebruik voor qelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom'zeer geschikt voor gebruik overdag. In dooz«n von 30, Tubt 45 ct. Hij Apoth. «n Drogistan. deele verwezenlijkt: de staatsschuld is in de laatste jaren vermeerderd met 250 milli- oen gulden plus 150 millioen gulden vlot tende schuld, de rentabiliteit van het be drijfsleven is nog nimmer zoo slecht ge weest als in de laatste 4 jaren en het aan tal werkloozen, dat in 1932 270.000 bedroeg, was in 1936 gestegen tot 415.000. Hierte genover staat dat in Zweden het aantal werkloozen in 1932 250.000 bedroeg en thans dank zij het verlaten van de aan passingspolitiek is verminderd de sei- zoenwerkloozen in de bouwvakken buiten beschouwing gelaten tot 25.000. Hier te lande zijn dc stcunuitkeeringen in de jaren 19321935 met meer dan Va verlaagd met de treurige gevolgen hiervan voor de werkloo zen. Dit alles is een gevolg van de aanpas singspolitiek van de regeering-Colijn, welke naar spr.'s oordeel naar den ondergang voert. De S.D.A.P. heeft gevoeld dat deze aanpassingspolitiek niet de juiste is en met alle kracht dient te worden bestreden. Spreker brengt hierna het plan van den arbeid ter sprake. Uitvoerig bestreed spr. verder de samenvatting van de regeerings- politiek Colijn in „Het werkende Land", waarin wordt geconcludeerd dat het natio naal vermogen onaangetast is, de koop kracht is behouden en het moreel van de troep niet verminderd. Aan een uitvoerige beschouwing werd de politiek van eenige andere partijen on derworpen. Uitgebreid behandelde spreker de aanpassingspolitiek, waarbij hij er op wees, dat in andere landen (als voorbeel den waarvan werden genoemd Zweden, Amerika. België), de economische toestand verbeterde, toen men de aanpassingspoli tiek liet varen. Spreker hoopte, dat de bit tere les van de afgcloopen 4 jaren tot ge volg zal hebben, dat de roode vaan wordt geplant op het Binnenhof. Na de pauze werd meer speciaal de mo gelijkheid van verwezenlijking van het Plan van den Arbeid ter sprake gebracht. Spreker achtte het financieel heel goed mogelijk het plan uit te voeren, hetgeen hij uitvoerig uiteenzette. Met betrekking tot het plan werd nog be sproken de aanbieding van de communis ten tot het vormen van een eenheidsfront. Spreker acht de communisten onbetrouw bare hondgenooten en is op hulp van die zijde in geen enkel opzicht gediend. Ook het fascisme werd aan een beschou wing onderworpen. Een machtig bestrij dingsmiddel van het fascisme noemde spr. het Plan van den Arbeid, dat ten doel heeft de welvaart te bevorderen en de democra tie ten goede zal komen. Het verband tus- schcn Plan en democratie is zeer groot. Door versterking van de democratie in ons land, zal de ring van democratische landen om Duitschland toenemen en een signaal zijn voor de Duitschers om weer moed te vatten. Wanneer de Nederlandsche De mocratie wint, zal dit ten goede komen aan den vredeswil in Europa en spreker besloot, met, de opwekking de S.D.A.P. op de meest krachtige wijze te steunen, mede in het belang van den vrede in Europa. (Ap plaus). Van dc gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer J. W. Jonker, die niet tevreden was over de wijize, waar op over samenwerking met de communis ten is gesproken. Spreker wees op den steun, dien de Sovjet-Unie geeft voor de de mocratie in West-Europa, n.1. door hulp aan de Regeering van S"panje, waartoe 60 millioen roebel is besteed. Dit acht spreker van even groot belang als de verkiezings strijd tegen I-Iitler. Verder wijst spreker er op, dat men in Rusland niet behoeft te vechten voor een 8-urigen arbeidsdag. Hier te lande zijn chauffeurs, die 18 uren per dag werken: in Rusland streeft men naar een 3 h 4-urigcn werkdag. De werkloozen- kampen hier zijn slavenkampen, opzichters loopen er met knuppels rond. Een stem uit de vergadering: „En in Rus land dan?" De heer Jonker zegt dat niemand kan bewijzen, dat zooiets in Rusland gebeurt. In zijn antwoord aan den heer Jonker, zei Ir. Vos, dat de grootste hulp aan Span je niet is verleend door het groote Rusland, doch door het kleine Zweden. Dat Spanje rie Russische hulp niet versmaadt, kan dit land niet kwalijk worden genomen, doch wanneer zij onder regiem van Rusland zou komen te staan, dan is naar spr.'s oordeel den geheelen strijd tevergeefsch geweest. In Rusland is geen democratie. Wanneer er beweerd wordt dat enen in Rusland ergens naar streeft, dan verklaart spreker dat dit niet zoo is: er wórdt voor het volk ge streefd. De verbanningsoorden, waarheen men in Rusland wordt gestuurd voor zoover men niet wordt doodgeschoten lijken spreker heel wat erger dan de Hol landsche werkverschaffingskampen. En het ergste van de communisten vindt spreker, dat zij, die in eigen land hun eigen men- schcn vermoorden en naar verbanningsoor den sturen, in West-Europa voor hun Rus sische systeem reclame maken. Steun van de communisten, aldus spr., is ons geen sleun, doch laat de communist, die het eer lijk met de democratie meent, bedanken als lid van de C.P.N. en toetreden tot de S.D.A.P. (Applaus). Door den Voorzitter werd hierna de bij eenkomst. gesloten met een speciaal woord van dank aan den heer Vos voor de pret tige en leerzame rede. WIERINGEK POSTDUIF Bij de heer V. Pruimeboom te Polder Waard Nieuwland alhier is aankomen vlie gen een donker bruine postduif gemerkt op ring om linkerpoot S. 268—3—8—N.H. Algemeene vergadering van de rundvee- fokvereeniging Oost- en West Wieringen op Maandagavond in hotel Centraal te Hippo- lytushoef. Aanwezig 12 leden. De voorzitter, de heer M. Bakker Sz. opent de vergadering heet de aanwezigen welkom en hoop dat de bespreking een aangenaam verloop zal hebben. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij afwezigheid van de penningmeester, wordt verslag uitgebracht over de stand der kas, door de controleur. Na inzage door de heeren D. Veerdig en N. Mulder wordt de penningmeester dank gebracht voor zijn goed beheer. Hierna jaarverslag Controleur over 1935 1936 waaruit het volgende. Over 1935 werden van 251 dieren een volledige melkstaat opgemaakt. O e jy x V. g Vaarzen met hooge opbrengsten. Maartje 3, S. Klein 4877 190 3.90 321 Blok 85, Wed. D. N. Mulder 4459 167 3.75 280 Jannie 30, W. Mostert Czn. 4123 165 4.00 330 Dora 6, P. Hellingman 4807 163 3.39 280 Reina 5, Jb. Dekker Pzn. 4824 158 3.28 280 Klara 26, W. Mostert Czn. 3976 155 3.90 325 Horst 21, M. Bakker Szn. 3049 146 4.80 273 Twenters met hooge opbrengsten. Dirkje, N. D. Lont 5218 193 3.70 328 Blok 84, Wed. D. N. Mulder 5363 188 3.51 320 Witkuif, Jb. Wagemaker 4381 182 4.16 280 Zwarte, N. D. Lont 5285 178 3.37 311 Zwarte, P. R. Smid 5385 172 3.19 280 Reina 27, N. Bakker Szn. 4614 167 3.62 280 Jans 6, S. J. Koorn 4655 167 3.59 280 Derde kalvers Antje 11, Wed. D. N. Mulder 6405 238 3.72 304 Jannie 24, W. Mostert Czn. 5720 222 3.88 322 Geertje, M. Lont 6165 225 3.05 302 Atje 3, Jn. Montsma 5531 212 3.83 295 Trijntje 3, N. D. Lont 5224 203'3.89 284 Geertje 5, S. Klein 5359 199 3.71 324 Oudere koeien. Levs 2, Wed. D. N. Mulder 7704 263 3.41.2S0 Horst 15, M. Bakker Szn. 7022 252 3.59 307 Maartje 2, D. Veerdig 6505 250 3.84 330 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. VOOR DE SCHOONMAAK PAKKEN VOOR IbCTS Trijntje, P. Mulder Jz. 6916 246 3.56 323 Klara 18, W. Mostert Czn. 7016 228 3.25 280 Elsje 3, P. R. Smid 5262 223 4.24 280 Paul in, C. Kool 5622 218 3.88 280 Klara 21, W. Mostert Czn. 5303 216 4.07 321 Klaskc 23, J. Montsma 5600 215 3.84 280 Tcetje 2, Jb. P. Dekker 6354 215 3.38 280 Volgde bestuursverkiezing. Aftredend was de heer Jn. Engel die re glementair niet herkiesbaar was. Gekozen werd dc heer W. Mostert Czn., die de be noeming aannam. Hierna werd nog gesproken over cSllec- tieve bestelling van catalogussen Centrale Stieren keuring Alkmaar. Na eenige besprekingen van huishoude- lijkcn aard en rondvraag, sloot de voorzit ter de vergadering. ALKMAAR EEN DEEL VAN DE STEENEN BRUG AAN DE MIENT INGESTORT. Als een loopend vuurtje verspreidde zich gisteren het bericht door de stad, dat de Steenen Brug was ingestort. Zoo erg, als het 7,ich eerst liet aanhooren, was het wel niet, maar toch was de hoek bij de Visch- markt over een lengte van een tiental me ters bij een breedte van 4 a 5 meter inge- kalfd. Bovendien was dc Mient, die was drooggelegd, ten einde de kaaimuren te her stellen, weer volgcloopen. Wellicht door den grooteren druk'van het water, dat een 30 c.M. hooger stond dan en kele dagen geleden, was de afdamming be zweken. Een tweetal auto's, die waren meege sleurd, konden later met behulp van een kraan weer worden verwijderd. Zooals te begrijpen, was de belangstelling van het publiek buiteiiRcwoon groot. Hon derden bij honderdon verdrongen zich op de Kraanbuurt. Over de schuldkwestie laat zich nog wei nig zeggen. De afdamming zou op verzoek of op last van Gemeentewerken zijn aange bracht, daar waar zo zich bevindt. Ook is van gemeentewege deze gelegenheid benut, de Mient onder de brug uit te baggeren, waardoor de fundamenten misschien extra zijn verzwakt. Hoe het ook zij, de Mientaangelegcnheid heeft hiermede een onverwacht naspel ge kregen. BARSINGERHORN Naar wij vernemen was Ds. R. van der Veen 21 April j.1. 25 jaren als predikant verbonden aan de Doopsgezinde Gemeente alhier. Hoewel het de wcnsch van den jubilaris was, dat aan dit feit geen aandacht zou worden geschonken, kan het niet anders of de a.s. Zondagochtendkerkdienst zal een bijzonder karakter dragen. Aan den dienstplichtige D. W. van de Klooster der lichting 1936 uit deze gemeente is door den Minister van Defensie voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. „Het duurt lang. hè?" zei ze, alsof ze ver onderstelde dat hij dat zou beamen. Ze belde nog eens, en nóg eensEr werd niet opengedaan. Toen zag ze dat het huisje onbewoond was. ..Ach. arme stakker," riep ze met een mede lijdend stemmetje uit. „hebben ze jou hier alleen achtergelaten? Hoe konden ze dat nou doen. Wat een stoute menschen, hè?" Ze aaide het dier troostend over zijn rug. „Wat tril je. arm beest... Ben je koud? Of heb je misschien honger? Ja, had ik nou maar wat voor je Opeens bedacht ze. dat ze naar huis moest. Juffrouw Smit had altijd, als ze binnen kwa men. het eten al op tafel. Als ze te laat kwam, kreeg ze misschien weer niets, net als laatstZe moest nu maar direct gaan. Maar dkn viel haar oog weer op het klagend- Jankende beest, dat plotseling zijn mageren kop tegen haar knietjes lei „Ja beestje, ik moet weg... Maar ik kan Jou hier toch zoo maar niet alleen laten Even stond ze in tweestrijd, niet wetend wat te doen. Dan. plotseling een besluit ne mend. pakte ze het diertje op en droeg het in haar armen mee. Van de andere kinderen was nu geen spoor meer te zien. Dat was jammer, want Doortje had hem ook zeker wel even willen dragen, hij werd wel een beetje zwaar De hond vlijde zich tegen haar aan. Dat hij een beetje vies rook, deerde haar niet. Ze vond het heerlijk, dat hjj zich zoo veilig bij haar voelde. Hij likte telkens en telkens weer met zijn warme tong haar koude handje Juist toen ze dacht, dat ze hem niet langer meer zou kunnen houden, zag ze Betsy met haar poppenwagen naar buiten komen. „Betsy!" riep ze, een beetje buiten adem. Het kind keek snel op. „Kom 'ns...!" Betsy kwam met den wagen naderbij. „Mag hij daar even in?" vroeg ze. „Dan draag ik je pop. Ik kan hem haast niet meer houden, zie je." Het kind haalde smalend het neusje op. „Die vieze hond in mijn mooie wagen, néé hoor!" Meteen keerde zij zich om. „Hjj is niet vies!" schreeuwde Marry haar na. „Hij stinkt," riep de ander terug. „Jjj stinkt!" schold Marry verbolgen. Het kind sjorde haastig d'r wagen weer naar binnen. „Tc Zal het toch wel tegen m'n moeder zeggen..." riep ze, nog voor ze de deur dichtsmeet. Marry stumperde met den hond verder. „Ik laat je toch niet aan je lot over, hoor, zei ze bemoedigend tot het dier, „eerst zal je wat te eten hebben..." Eindelijk had ze het huis van juffrouw Smit bereikt. Doortje was nergens te zien, die was zeker al naar boven gegaan. Als juf frouw Smit het nou maar goed vond dat ze dien hond meebracht. Ze wist eigenlijk niet of ze van beesten hield. Trede voor trede klom ze de trap op, met haar schouder steun zoekend tegen den muur, omdat ze geen hand vrfl had om de leuning vast te houden en de trap was erg stijl. Vooral bij dien draai, daar was ze aan den eenen kant nog smaller dan je voet. dat had ze vaak gemeten. Eindelijk stond ze boven en duwde met haar volle gewicht de kamerdeur open. Haar binnenkomen met den hond bracht een paniek teweeg. Juffrouw Smit gaf een schreeuw van schrik. Doortje's gezicht stond angstig. Chris grinnikte. „Wat heb je daar, een hond?" riep de vrouw woest uit. „Wèg d'r mee, ik ben als de dood voor honden. Er uit met dat beest, gauw!" Marry's zielig figuurtje stond nog steeds in de deur-opening. De hond, aangetrokken door Je warmte in de kamer, begon zich uit haar armen los te werken. „Hou 'm vast!" gilde juffrouw Smit. „De straat op met hem, ongelukskind dat je bent. Altyd is er wat anders met jou. Als ;e hem los durft te laten, sla ik je de hersens in!" Ze zocht dekking achter de tafel. „Hij doet niks, heusch niet," zei het kind op bevenden toon. „U hoeft niet bang voor hem te zijn, ik zal hem wel goed vasthouden." Ze wou naar de tafel toeloopen. Maar daar schoot juffrouw Smit manmoe dig op haar af. „Gè je nou met dat beest, ja of nee?" „Ik wou hem alleen maar wat te eten ge ven. Hij heeft zoo'n honger en hij is, geloof ik, een beetje ziek..." „Ik wil dat stinkende beest geen minuut in m'n huis hebben. Chris, vooruit, pak haar dien hond af." „Nee. nee riep Marry uit, het dier ste vig tegen zich aandrukkend. „Ik laat hem zóó nie: gaan, hij moet eerst wat eten." En toen ze het van woede verwrongen gezicht van de vrouw zag, riep ze smeekend uit: „Ach toe. lieve juffrouw, laat hem asjeblieft een oogenblikje hier blijven... het is zoo'n stakkertje..." en toen Chris probeeren wou haar den hond af te nemen, riep ze hem drei gend toe: „Pas op hoor, htf bijt!" Dc jongen sprong een eind terug. ..Durf je niet, lafbek!" schold z'n moeder. Dan zal ik het zélf wel doen." „Néé, néé..." gilde Marry. „Laat los, zeg ik je!" „Ik laat hem niet los. ik dóe het niet. hij moet bij me blijven," gilde het kind, nu over haar zenuwen heen. Met veel moeite had se het bibberende dier uit Marry's arjpen gerukt en haar angst overwinnend, greep ze het beest in zijn nek en terwijl ze met de andere hand het kind opzij duwde, smeet ze den hond, die luid jam merde, met een harden smak de trappen af... Een oogenblik stond Marry, de beide handjes van schrik tegen haar mond gedrukt, wezen loos voor zich uit te staren. Dan laaide er een felle woede in haar op. Alle haat, die zij deze vrouw toedroeg, kwam in dit oogenblik bij haar boven. En terwijl juffrouw Smit zich omkeerde om verder met haar af te rekenen, vloog ze naar de vensterbank, greep twee pot ten met geraniums tusschen de latjes van daan en smeet ze op den grond aan stukken. „Daar dan," riep ze met schrille stem uit, „déér was jij zoo dol op!" Onder verschrikte uitroepen hadden allen haar snelle bewegingen gevolgd. Marry zag of hoorde niets, alleen drong heel even Door tje's stem tot haar door: O Marry, wat doe je?" Maar op hetzelfde oogenblik stond ze reeds op het portaal, nog voor juffrouw Smit de gelegenheid had gehad om één woord te zeg gen. Ze vloog als een razende de trap af. Ze had geen seconde langer in de kamer durven blijven. Doortje's moeder had haar vast dood geslagen. Zij had bjj het wegvluchten nog even haar verschrikkelijke gezicht gezien Op straat, vlak voor de deur, zat de hond. Toen ze hem zag, kwamen de tranen, die boven niet wilden komen, los. „Ben je daar nog, arm dier...? Kom maar mee, óns zullen ze niet meer vinden." En zoo vlug als haar beenen haar konden dragen, liep ze met het dier in haar armen het plein over, de eene straat in, de andere uit... xxn. Op den avond van dienzelfden dag, zat Paul Beerens op zijn kamer en verveelde zich gruwelijk. Hij had een hekel aan alles en aan Iedereen, nu de mooie toekomstdroomen waarmee hij. bij het terugvinden van zQn vrouw vervuld was geweest, zoo verstoord wa ren. Hij was volkomen uitgedacht over het- geen hem te doen stond. En omdat hij daar nu niet verder over piekeren wou, verveelde hij zich. Dat gevoel had hij nooit gekend, dat kwam de laatste dagen pas bij hem boven. Was dat omdat hij nu eerst goed zijn een zaamheid voelde, nu hij dag en dag in het ziekenhuis met Diny tezamen geweest was? Haar genezing was rog maar een kwestie van dagen. Dan zou zij bij hem thuis komen En nog steeds was de kwestie van het kind niet opgelost. Het ergerde hem, wanneer Diny er over begon, omdat hij wist, dat ze steeds nieuwe argumenten zocht om hem te over tuigen. Maar er viel immers niets te ,over- tuigen. Hij had zijn eigen zienswijze er over en Diny moest er in haar hart dankbaar voor zijn, dat hij haar die niet kenbaar maakte... Hij trachtte den haard, die neigingen vertoon de om uit te gaan, wat op te stoken. Akelig kil was het in de kamer en de avond was nog zoo lang. Zin om uit te gaan had hij niet. Hij zou in 's hemelsnaam nog maar wat gaan lezen. Hij liet zich lusteloos in een fauteuil neer vallen, pakte het boek op waarin hg tevoren had zitten lezen, maar gooide het na enkele oogenblikken weer van zich af. Hij kon de radio wel eens een poosje aanzetten, mis schien was er iets behoorlijks te beluisteren. Muziek weerklonk... Standchen van Schu- bert, nu, daar was hij wel echt voor in de stemming... Hjj nam een krant, liet zijn oogen langs de kolommen gaan, neuriede intusschen met de muziek mee... Een Hollandsch liedje werd geannonceerd: „Twee kleine handen..." Hij luisterde maar half... Doch toen trok ken een paar zinnen zijn aandacht: Wanneer je ééns, na zorg en strjjd Liefde en troost ondervindt, Maken de handen der vrouw... in je hart Plaats voor twee kleinen van 't kind... fU'ordf vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 5