Westpact voorloopig van de baan Versterking van de as Rome-Herlijn KIIKEN is XOOPEN iii CLOECK Amerika opnieuw door hoog water bedreigd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Johnstown overstroomd Gevaar voor burgeroorlog in Roemenië De verbroken blokkade van Bilbao Buifenlandsch Overzicht Onrust in Parijs DINSDAG 27 APRIL 19S7. 80e Jaargang. No. 10248. Uitgovt ó*r N.V. v.h. Trapmon Co. Schagea. Reeds tal van personen verdronken Uit Baltimore, Pittsburgh, Johns town en andere steden van Noord- Amerika worden ernstige overstroo- mingen gemeld. Honderden gezinnen, gevestigd in de dorpen aan den rand van de Chespeakbaai, zijn volgens Un Press gedwongen, hun woningen te verla ten. Drie dagen lang heeft het daar aan één stuk door hevig geregend. In de stadswijk Lower East Side te Baltimore, heeft het water bereids een hoogte bereikt van één voet, ter wijl het nog voortdurend stijgt. De meeste kelderruimten zijn over stroomd, waardoor gevaar bestaat voor instortingen. In de haven staat het water slechts zes Öuim beneden de golfbrekers, welke ter be scherming van de zakenwijk zijn opgericht. Ook Pittsburgh en West-Pennsylvanie zijn hevig geteisterd. Gedurende 36 jaar heeft men dergelijke hevige voorjaarsoverstroomin- gen daar niet beleefd. Het hooge water is daar veroorzaakt tengevolge van hevige wolkbreuken, welke twee dagen achtereen hebben geduurd. Tal van rivieren zijn bui ten haar oevers getreden en hebben op ver scheiden plaatsen gevaarlijke aardverschui vingen veroorzaakt. Zeer precair is de situatie in Johnstown, waar de burgemeester de gedeeltelijke ont ruiming van de 70.000 inwoners tellende stad heeft bevolen. Alle scholen zijn gesloten, terwijl de meeste huizen reeds zijn ontruimd. Tot het Roode Kruis heeft men het verzoek gericht, zorg te dragen voor de tallooze dak- loozen. In de straten van de stad staat het water meer dan een halven meter hoog. Het verkeer in de hoofdstraten is volkomen ge paralyseerd. Het dorp Hooversville in West-Pennsylva- nië staat geheel onder water. Vele naburige dorpen zijn eveneens overstroomd, dan wel geheel door het water ingesloten, zoodat. het .verkeer en de toevoer van levensmiddelen slechts met behulp van booten kunnen plaats hebben. De Ohio, die eerst sedert korten tijd haar normalen waterstand heeft herkregen, is weer beginnen te stijgen met een gemiddelde snel heid van 18 centimeter per uur. Wan neer het weder niet spoedig omslaat, zal de rivier zeer binnenkort haar hoogsten waterstand andermaal heb ben bereikt. Berichten uit Cumberland eri Maryland melden, dat de vloedgolven het zakenleven in beide steden ten zeerste belemmeren. Nationaal-gardisten, Amerikaansclie le- gionnairs en hulparbeiders hebben bevel gekregen, het hoogwater te helpen bestrij den. De overstroomde straten zijn afgezet, terwijl tal van huizen op last van de auto- 2'iteiten zijn ontruimd. Ook in Cumberland stijgt het water voort durend. Tot dusver zijn twee personen in de gol ven om het leven gekomen. Reuter meldt nog, dat gehecle gebieden van Pennsylvanic, Ohio, Maryland cn West- Virginia door overstroomingen, welke door de aanhoudende stijgingen van het peil der rivieren veroorzaakt zijn, worden bedreigd. Deze streken zijn nog niet geheel hersteld van de overstroomingen, welke er in Ja nuari jl. zulke ernstige schade hebben aan gericht. Spoordijken zijn vernield en brug gen door watermassa's meegesleurd. De bewoners der laaggelegen huizen ont ruimen hun huizen. Men veronderstelt, dat de Ohio, wanneer zijn peil in de volgende 24 uur blijft «tijgen, zijn hoogsten stand zal hebben bereikt. Het stadsbestuur van Pittsburgh heeft reeds maatregelen genomen om de zakenwijk te doen ontruimen. In Cumberland en Johnstown, moest het verkeer worden stilgelegd. Te O range (Vir- ginia) werd een brug door de watermassa's meegesleurd. Tal van personen zijn ver dronken. EEN INTERVIEW MET KONING CAROL. In een interview, dat koning Carol den specialen verslaggever van het blad „Ce Soir", Mark Ravage, heeft toegestaan, gaf hij toe, dat de moge lijkheid van een wijziging in de re geering niet uitgesloten is. Ravage sprak den Koning over de groote ongerustheid, die in sommige bevolkings kringen, o.a. de Joden, bestaat voor een bur geroorlog. Volgens hem verwachtte men in bepaalde kringen, Joodsche zoowel als an dere, moordpartijen. Ik zeg niet, antwoordde Koning Carol hierop, dat het onmogelijk is, dat wij morgen of overmorgen in Roemenië moeilijkheden ernstige gebeurtenissen wellicht zullen meemaken. Europa en de Koning Carol. geheele wereld maken een tijdperk van ernstige schokken door. Roemenië zou daar moeilijk een uitzondering op kunnen ma ken. Ik zal echter niet dulden, dat de open bare orde door wien ook wordt verstoord. Koning Carol verklaarde voorts ten aan zien van de buitenlandsche politiek, dat deze ongewijzigd blijft. Voor ons, zeide hij, blijft de Kleine Entente de hoeksteen der politiek in dit gedeelte van Europa. Engelsche kruiser erkent slechts de 3-mijls zone. De toestand, die ontstaan is door het aan komen van een zeker aantal Bx-itschc koop vaardijschepen in Bilbao, heeft het voor werp uitgemaakt van een verklaring in het Lagerhuis door Lord Cranborne, die zeide: „Ik ben op de hoogte van de aankomst te Bilbao van vijf Engelsche schepen. De erva ring van deze schepen geeft echter niet aan, dat een wijziging is ontstaan in den toestand sedert de door Eden op 20 April afgelegde verklaring( hiliariteit bij de oppositie) vol gens welke de inlichtingen, waarover de re geering beschikte, haar niet in staat stelden den scheepvaarders aan te raden Bilbao bin nen te varen, maar dat dit ook voor andere havens, zooals Santander, Gijon een zeker gevaar met zich mede bracht, dat echter van dag tot dag „varieert". Voorts herinnerde Cranborne er aan, dat de Britsche regeering de autoriteiten der op standelingen gewaarschuwd heeft, dat zij zich voorbehoudt betaling van schadever goeding te eischen voor het in beslag nemen van de Spaansche schepen „Mar Baltico" en Fernando de Ybarra, de vorige maand, toen deze schepen goederen, die aan Engelsche firma's behoorden, vervoerden. Engelsche kruiser houdt voet hij stuk. Te Londen wordt vernomen, dat de Brit sche kruiser „Shropshire" geweigerd heeft toe te staan, dat de Spaansche kruisep ,A1- mirante Cervera" een met steenkolen gela den Britsch schip praaide op zes mijl van de Spaansche kust. Tusschen het rechtsche oorlogsschip en de „Shropshire" werden, naar verluidt, telegrammen gewisseld. De „Shropshire" weigerde echter een territori ale limiet van zes mijl, zooals de Spaansche kruiser dit eischte, te erkennen. De „Almirantc Cervera" was vergezeld van den pantserkruiser „Espana" op het oogen- blik van de ontmoeting met de „Shropshi re", terwijl de torpedojager „Fury" teza men met de „Shropshire" in deze wateren patrouilleerde. De toestand in Bilbao. De „France de Bordeaux" deelt mede. dat gistermorgen op het vliegveld Biarritz Par- me een vliegtuig der Air France geland is, komend van Bilbao. De zes Spanjaarden, die met het toestel aankwamen, verklaar den, dat de toestand te Bilbao geenszins wanhopig was en dat. Elorrio door de rc- geeringstroepen inderdaad ontruimd was. De plaats heeft geen enkele strategische bc- teekenis, daar de Basken tevor*,. achter de stad stellingen in gereedheid hadden ge bracht. die zij thans hebben bezet. Tevens verklaarden zij. dat het opgeven van Eibar evenmin gevolgen zal hebben, daar sedert maanden, de machines voor de vervaardiging van wapens naar elders wa ren overgebracht, cn aldaar op normale wij ze werkten. Zij verklaarden verder, dat de bevolking van Bilbao tengevolge van de veelvuldige bombardementen door vliegtui gen der opstandelingen eenige ongerustheid vertoont. Verleden Donderdag werd de stad zes keer op één dag gebombardeerd. De bevolking is zeer ordelijk. Schaarschte van levensmiddelen deed zich voelen, doch sedert eenige dagen heeft de komst van Engelsche schepen den toestand wat ver- lid*. BELANGRIJK RESULTAAT VAN DE BESPREKING TE BRUSSEL. De Engelsch—Belgische besprekin gen, welke zich volgens van ver schillende zijden ontvangen inlichtin gen op een algemeen plan hebben be wogen, hebben tot een belangrijk re sultaat geleid. Eden, Van Zeeland en Spaak zijn het er na de FranschBritsche ver klaring en onder de tegenwoordige omstandigheden, over eens gewor den, dat thans een rustpauze moet intreden en dat moet worden afge wacht, totdat de omstandigheden voor de verwezenlijking van een pact voor het westen, binnen welks kader België van Duitsche zijde waarborgen zou vinden, gunstiger i zullen zijn geworden. Tot dan toe zullen de besprekingen tus schen Londen, Parijs en Brussel worden voortgezet met het doel de opening van on derhandelingen te bespoedigen. Deze beslissing zou negatief en voorloopig kunnen schijnen, doch zij heeft, toch het voor deel de internationale atmosfeer op te hel deren, daar zij de houding van België tame lijk duidelijk aangeeft. Zij verwerpt in feite het vooruitzicht op di recte onderhandelingen tusschen Brussel en Berlijn, een eventualiteit, welke overigens ver af bleef door de voorwaarden, welke Duitschland verbond aan zijn garantie en wegens de natuurlijke bezorgdheid der Bel gische rcgccring niet den schijn te wekken zich af te wenden van de beide groote mo gendheden, van welke zij den besten steun verwacht. Zekere waarnemers sluiten nochtans niet de mogelijkheid uit, dat een gcdachtengang, zooals die welke België heeft gebracht tot zijn tegenwoordig houding, opnieuw een der gelijke situatie in het leven zou kunnen roe pen, indien de vooruitzichten op een Rijn pact te langen tijd zouden moeten wachten op een Duitsche garantie aan het Belgische koninkrijk. Tenslotte wijst men op de buitengewoon hartelijke toon der redevoeringen, welke de ministers Spaak en Eden gisterenavond heb ben uitgesproken. Naar de meening van welingelichte krin gen zou in geval van nood veeleer op de psychologische elementen dan op- formcclc teksten moeten worden gerekend. De indruk le Berlijn. Belqi'è neutraal maar noq niet onaf hankelijk. Volgens I-lavas zou men de gisteren in Duitsche politieke kringen omtrent de ge meenschappelijke nota van Frankrijk en Groot Britannië, welke Zaterdag aan de Belgische regcering is overhandigd, uitge sproken meeningen als volgt kunnen resu- meeren: „België is neutraal, maar nog niet onaf hankelijk. België, ontdaan van zijn verplich tingen uit hoofde van Locarno, behoort niet meer tot liet stelsel van anti-Duitsche bondgenootschappen. Het is niet meer het opmarschterrein voor Fransch-Britsche mi litaire operaties. Een nieuwe toestand raakt geheel West Europa en daarom Duitsch land in de hoogste mate". Duitsche politieke kringen zeggen, dat België zijn neutraliteit heeft herwonnen, doch nog niet zijn onafhankelijkheid, daar hetg ebonden blijft door de verplichtingen van artikel 16 van het volkenbondspact. Opstand te Granada EEN BEPAALDE WIJK DOOR DE LUCHTMACHT GEBOMBARDEERD. Ondanks het scherpe toezicht, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten aan de grens tusschen Spanje cn het gebied van Gibraltar hebben ingesteld, hebben perso nen, die gistermiddag uit Sevilla zijn aan gekomen. bevestigd, dat te Granada een op stand was uitgebroken. Zij konden echter als gevolg van de terughoudendheid der autoriteiten en den strenge censuur op tele grammen en brieven geen enkele bijzonder heid mededeelen. Den uit Gibraltar komen de journalisten werd gisteren verboden, zich naar la Linea te begeven. Volgens berichten uit serieuze bron, die echter tot. dusver nog niet zijn bevestigd, hebben zich te Granada incidenten afge speeld. In berichten, die te Valencia zijn binnengekomen, wordt gesproken van hevi ge vuurgevechten, die zich in verscheidene wijken van de stad hebben voorgedaan. Twaalf vliegtuigen hebben aldus deze berichten boven de stad verkennings vluchten uitgevoerd, waarna zeven toestel len een der wijken hebben gebombardeerd. Gezien liet optreden der luchtmacht, vraagt men zich af of wellicht sprake is van een militairen opstand. MIJNONTPLOFFING N DE V.S. EISCHT SLACHTOFFERS. In een mijn te Williamstown (Pennsylva- nia, V.S.), heef) zich een ontploffing voor gedaan, waarbij drie arbeiders zijn gedood. Van de talrijke gewonden zijn twee ster vende. De Belgische positie gelijk aan die van Nederland Zooals we gisteren al in een uittreksel, uit Brusselsche bladen, hebben meegedeeld, wordt in België, de positie, zooals die ge schapen is, na de gemeenschappelijke Fransch-Engelsche verklaring, over het losmaken van België van het verdrag van Locarno, gelijk aan de Ncderlandsche. We hebben er vroeger al op gewezen dat België de Nederlandschc politiek van zelf standigheid, aanlokte. België had genoeg leergeld betaald tengevolge van zijn verhou ding met de groote mogendheden, het wilde zich dus gaarne van zijn verplichtingen, die het verdrag van Locarno het oplegde, ontslagen zien. België heeft er naar gestreefd zich los te maken van de besprekingen van de ge nerale staven, die de andere landen wilden handhaven. Het heeft er telkens weer op gewezen, dat eenzijdige besprekingen ten slotte het land naar het gevoel reeds in een bepaald bondgenootschap inschakelden. Engeland en Frankrijk voelden er aan vankelijk niet veel voor om België te laten schieten, omdat de neutraliteit van België voral voor Frankrijk, van groote betecke- nis is. Maar nu is dan de oplossing gevon den. In de gezamenlijke verklaring, die Engeland en Frankrijk Zater dag hebben afgelegd hebben zij België ontslagen van alle verplich tingen, welke jegens hen voortvloei en uit het Locarno-pact en de afspra ken van Maart 1936, terwijl zij an derzijds de beloften van bijstand jegens België handhaven. België is dus nu nog wel een gewaarborgde, maar niet langer een garandeerendd staat. Het Locarno-systeem, is mede in verband met wat er aan voorafgegaan is, veranderd in een Engelsch-Fransche defensieve alli antie en de betrekkingen van België tot de andere landen dragen het karakter van een vrijwillige neutraliteit. België zal in den vervolge nog slechts gebonden zijn aan de verplichtingen, welke het Volkenbondshandvest aan de leden op legt. Daarnaast heeft het de moreele plicht te waken voor een goede nakoming van de verzekering, die de regeering meermalen heeft geuit, dat het de landsgrenzen tegen iederen aanvaller zal verdedigen en de landsverdediger op effectieve wijze organi- seeren. Een nieuwe situatie is hiermede voor België geschapen en wanneer Eden heden bij zijn verblijf in Brussel bespre kingen zal voeren met van Zeeland en Spaak, zal de nieuwe positie van België als grondslag dienen. Hoe de besprekingen ook verder verloo- pen, voor België beteekent. dit Fransch-En gelsche besluit een stap dichter naar de verwezenlijking van zijn verlangen tot ei gen zelfstandigheid. Goering te Rome Minister-President Goeriiig is gisterenoch tend kwart voor zeven te Rome aangeko men. Hij is evenwel tot negen uur in zijn wagon gebleven, welke op een zijspoor was gereden. Te negen uur werd hij begroet door den Duitschen ambassadeur von Hassel en den luchtvaart-attaché van de ambassade. Goe ring begaf zich vervolgens naar het Ita- liaansche ministerie van buitenlandsche za ken, waar hij door graaf Ciano werd ont vangen. Na zijn terugkeer uit Venetië heeft graaf Ciano den Duitschen ambassadeur ontvan gen om hem op de hoogte tc stellen met de besprekingen, welke te Venetië zijn gehou den. Goering zal drie dagen te Rome blijven, Een programma is nog niet opgesteld, doch er zou sprake zijn van een „bizonderc op dracht" van Goering bij de regeering te Ro me. Goering is steeds een aanhanger ge weest van een hechte vriendschap tusschen Intalië en Duitschland. Het bezoek dat. von Ncurath binnenkort zal brengen, zal mogelijk maken een onder- boud van Mussolini met Ilitler te regelen. Hoewel in gezaghebbende kringen geen enkele aanwijzing wordt ge geven over de besprekingen van Goering met Ciano en Mussolini, meent men toch, dat deze betrek king hebben gehad op de Spaansche kwestie. Voorts verzekert men, al is het niet mogelijk de juistheid daravan na te gaan, dat de Portugcesche gezant te Rome vanochtend door Ciano is ontvangen. Het. gesprek van Ciano met Goering heeft drie uren geduurd. Goering bij Mussolini. Generaal Goering is gistermiddag te vijf uur door Mussolini ontvangen. De geruchten over een onder houd HitierMussolini. Van Italiaansclie ministerieele zijde wordt naar aanleiding van de geruchten, volgens welke Ilitler en Mussolini op i Mei a-s. een onderhoud zouden hebben, medegedeeld, dat ten aanzien van een dergelijk onderhoud uog niets is vastgesteld, zoodat van een be paalden datum en zeker een in de naas te toekomst niet kan worden gesproken. De „Daily Herald" bericht, dat Hitier en Mussolini den komenden zomer een onder houd zullen tebben te Berlijn. De volgende maand zou Von Ncurath een bezoek bren gen aan Mussolini om de bijzonderheden van het onderhoud te bespreken, dat ten doel zou hebben de „as RomeBerlijn" te versterken. Mussolini op zoek naar bondge- nooten. Na zijn bezoek aan Venetië, waar de Ducc een onderhoud had met den Oostenrijk- schen bondskanselier Sehuschnigg, zal Mus solini hedenochtend een onderhoud hebben met minister-president Göring ter bespre king van de mogelijkheid de zoogenaamde „as Rome-Berlijn" te versterken, door het zoeken van verdere bondgenooten. Men moet afwachten in hoeverre Sehusch nigg zal beantwoorden aan de pogingen, vand en Duce hem af te trekken van de „as Parijs-Londen" en de isolatie van Tsjeoho-Slowakiie als bondgenoot van Frank rijk uit te breiden. De komende wekien zullen een «a-n-t-ai vriendschapsbezoeken zien. de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano zal een bezoek brengen aan Albanië, Boekarest, Boedapest en vermoedelijk aan Ankara, terwijl de bezoeken waarschijnlijk bekroond zullen worden met oen bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesga- dcn. In het onderhoud van Mussolini met Göring hedenochtend zullen zonder twijfel de Spaansche kwestie en het Duitsche vier-jaar-plan ter sprake komen. Tengevolge van de winkelslui ting op Maandag. In verband met de toepassing van de wet op de veertigurige werkweek hebben de groote magazijnen en de levensmiddelenwinkels, welke veel personeel in dienst hebben, heden gesloten. Een aantal zaken bleef evenwel, overeenkomstig een beslissing van de liooge handelsfederatie van Parijs, geopend. Aan de ingangen van deze winkels staan groote borden, waar op staal aangekondigd, dat het per soneel in overeenstemming met de directies, niet langer dan veertig uren per weck werkt. De politie is voorbereid op eventueele on geregeldheden en heeft een aanzienlijke macht samengetrokken op de voornaamste punten. Gisterochtend om tien uur vond een kleine schermutseling plaats tusschen aan hangers en tegenstanders van de veertiguri- gc werkweek voor een groot magazijn op het plan Richelieu-Drouot. De politie verstrooide de ordeverstoorders. Ruim dertigduizend kleinhandelaren uit Parijs en omgeving hebben gistermiddag in het Vélodrome Hiver een vergadering ge houden, waar zij een motie aannamen tegen de toepassing van de veertigurige werkweek in hun bedrijven. Incidenten hadden niet plaats. Staking der bakkerspatroons te Provins. Militairen bezorgen brood. Gisteren is in het departement Seine-et- Marne een staking van bakkerspatroons be gonnen. Militaire vrachtauto's hebben 5000 Kg. brood aangevoerd naar het gemeente huis van Provins, waar het onder de bevol king is verdeeld. Wereldtentoonstelling Parijs Openingsdatum der tentoonstel ling oificieel vastgesteld. Zoo juist vernemen wij, dat de plechtige opening der wereldtentoonstelling 1937 op 2i Mei zal plaats vinden. Den 25sten Mei zal zij voor het publiek geopend worden. ONTPLOFFING IN BUSKRUITFABRIEK TE PARIJS. Een doode, zes gewonden. In de buskruitfabriek van Sevran Livry te Parijs is tijdens het drogen van schiet katoen een hoeveelheid van dit ontploffing middel ontploft. Volgens mededeeling van het ministerie van oorlog is een werkman omgekomen en zijn zes mannen gewond.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1