Het inkuilen van gras Inbraken te Hilversum MAAR HET MOET Arrondissements rechtbank te Alkmaar Overtreding van de Uitverkoopwet NORMAAL IS HET NIET MOGELIJK i Bij vele graslandgebruikers dient zeer bin nenkort uitgemaakt te worden op welke manier zij het gras zullen inkuilen of en- sileren. De nu vrijwel beeindigde stalvoederperio- de heeft op veel punten van het graskuil- vraagstuk wederom het licht doen vallen, waarvan wel een van de belangrijkste was de grote verscheidenheid van de eind-pro ducten van allerlei soorten ensilages. Teneinde een zo nuttig mogelijk effect van het graskuilen te bevorderen volgt hieron der een z.g. gemeenschappelijk advies van de Landbouwvoorlichtingsdienst voor Noord-Holland. Dit advies is in onderling overleg opge maakt. nadat daaraan een conferentie met de II.H. Directeuren van de Physiologische en Bacteriologische Afdelingen van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn was vooraf gegaan. Het uitgebreide onderzoek van het Rijks- landbouwproefstalion te Hoorn heeft zeer belangrijke resultaten opgeleverd. Deze re sultaten zijn reeds ten dele gepubliceerd. Teneinde het practisch effect van het werk van het R.L.P.S. zo groot mogelijk te doen zijn is door ondergetekenden een en ander in een vereenvoudigde vorm samen gevat. Met dit geschrift wordt niet bepogd het maken van propaganda voor het inkuilen van meer gras in plaats van de winning van hooi. De voordelen van het inkuilen van voor- jaars- en/of hcrfstgras zijn bekend. Het stelt den veehouder in staat meer voedsel voor de winter uit eigen bedrijf te halen dan bij uitsluitend hooiwinning. Van de zijde der zuivelbereiding doen zich ernstige bezwaren voor tegen het kuilgras met het oog op de kwaliteit der producten (boter en in het bijzonder kaas), welke de hooivoedering niet heeft. Door gro te zorg aan de melkwinning te be steden kan de kuilsmaak aan bo ter wellicht grotendeels voorkomen worden, maar t.o.v. de kaas is de iJesmetting der melk, geleverd aan de fabriek, dus van vele boerderijen afkomstig, met schadelijke bacteriën niet geheel te vermijden. Dientengevolge is er alle kans, dat de kaas bij het ouder worden, en vooral, wanneer zij blootgesteld is aan de hogere temperatuur van warme streken (export-kaas) ern stige gebreken (laat los en knij pers) krijgt, en dus een onbetrouw baar product is. Dit gevaar bestaat bij alle methoden van inkuilen, ook bij de inkuiling met behulp van mineraalzuur. Om de nadelige gevolgen zo klein mo gelijk te maken, is het zeer gewenst, dat de voedering van kuilgras beperkt blijft tot de konde tijd des Jaars, uiterlijk begin Maart en dat de zuivelfabrieken door controle op de geleverde melk de schadelijke gevolgen van het voederen van slechte kuilen en slechte melkwinning bestrijden. Wij willen nu enige wenken geven over het inkuilen zelf. Rekening houdende met de wenselijkheid dat het in vele gebieden omstreeks begin Maart wel afgelopen dient te zijn met het toedienen van kuilgras aan melkvee, kan dc maximaal benodigde hoeveelheid kuilgras gedurende de periode November—Maart op ongeveer 2500—5000 kg per melkkoe geschat •worden. Per ha voorjaarsgras moet men op onge veer 20.000 kg massa rekenen. Na inkuilen blijft er dan ten naaste bij 15—18.000 kg massa voeder beschikbaar. Hieruit valt af te leiden dat er bij het in kuilen van voorjaarsgras per 6 stuks melk vee 1 ha land gemaaid kan worden. Na tuurlijk staan deze cijfers niet absoluut vast. zij dienen slechts als richtlijn. Eenvoudigheidshalve kunnen wij de ma nieren van inkuilen splitsen in twee groe pen. De ene manier bestaat uit cnsilage zonder enige toevoegingsmiddelen, de ande re methode kenmerkt zich juist door het gebruik van zulke middelen. De ouderwetse manier biedt zoveel ri sico, wat betreft verliezen aan goed verteer bare bestanddelen en kwalijk riekend eind product, dat wjj daarover geen enkel gun stig perspectief meer durven te openen. Indien men gaat inkuilen is het o.i. slechts alleen dan met enige zekerheid op een goed eindproduct mogelijk als men een methode kiest waarbij toevoeging van na der te noemen stoffen plaats heeft. Het. heeft weinig zin een opsomming fe geven van de verschillende stoffen die bruikbaar zijn, temeer waar wij deze stof fen kunnen samenvatten in twee groepen, te weten de koolhydraten groep en de mine- raalzuren groep. Van de koolhydraten Is wel de meest bruikbare stof de, met 10 zout, gedena tureerde suiker, terwijl tot de minerale groep gerekend wordt, het z.g. Finse zuur. Het z.g. Defu-zuur vindt toepassing onder gelijktijdige toediening van wat suiker. Wat men ook toevoege, e>en eerste vereiste voor een goed resultaat is een nauwkeurige werkwijze. Die nauwkeurigheid bestaat niet alleen uit een juiste opbouw van de gras- hoop of het goed vullen van een silo, maar vooral ook uit een zo gelijkmatig mogelijke verspreiding van de toe te voegen stof. Het eind resultaat zal gelijkmatiger en beter van samenstelling zijn naarmate men de suiker of het zuur regelma tiger over al het geënsileerde ma teriaal heeft verdeeld. Het procédé in de grasmassa wordt na genoeg geheel beheerst door de snelheid en de hoeveelheid van de melkzuurvorming. Ontstaat dit zuur in voldoende mate dan betekent dit het behoud van het kuilpro- duct.' Over 't algemeen vertonen goed geslaag de kuilen een zuurgraad in de massa welke ligt beneden de waarde pH=4,2, wetende dat in deze biologisch materiaal altijd variaties geeft. In die gevallen waar deze zuurgraad niet genoeg benaderd wordt, gaat. na verloop van tijd, het dan aanwezige melkzuur over in hoterzuur met alle nadelige neven ver schijnselen. Dit hebben wij o.a. in het afgelopen seizoen zelf geconstateerd, toen bij con trole bleek, dat graskuilen van goede kwa liteit enkele maanden later veel slechter waren geworden zonder nadelige invloeden van buiten af. Het bevorderen van het gunstige melk zuur-stadium ls nu langs twee verschillende wegen mogelijk. In de eerste plaats door toepassing van de werkwijze volgens de Finse methode. Hierdoor schept men direct een gunstige zuurgraad. Een nauwkeurige toepassing van deze methode betekent dan ook vrijwel steeds een goed eindproduct. Wij weten echter dat er bezwaren tegen dit systeem zijn aan te voeren, waarvan een van de voornaamste is de onttrekking van mineralen aan het gras. Hierdoor blijft extra toediening in de vorm van geslibd krijt en/of sodex noodzakelijk. Hoe eiwitrijker het materiaal is, des te eerder is de zuur-methode te verkiezen. Waar vooral het herfstgras gewoonlijk heel wat armer is aan koolhydraten en daardoor eiwitrijker, verdient bij het inkuilen van dat. product gebruikmaking van mineraal zuur ernstige overweging. Door toevoeging van suiker is eveneens een uitstekend kuilproduct. te bereiden. De altijd aanwezige melkzuurt)acteriën maken dankbaar gebruik van de makkelijk ver teerbare suiker om daaruit melkzuur te produceeren. Langs deze weg bereikt men, bij voldoen de suikertoevoeging hetzelfde als bij de zuur- methode. Bij suikertoevoeging heeft men het voor dcel dat het conserveringsmiddel bestaat uit een stof die grotendeels z'n voedings waarde behoudt doordat de verbrandings- waarde van het gevormde melkzuur maar weinig minder is dan die van de suiker. Wel gaat er een deel van het zuur weg met het. perssap, maar het restant is ten slotte volkomen verteerbaar voedsel; dit in tegenstelling met mineraalzuur. De suikerensilage verdient, naast de mlne- raalzuur-ensilage, zeker aanbeveling voor het voorjaarsgras. Teneinde voldoende homogene verdeling te verkrijgen is het nodig de suiker op te los sen. Men heeft ongeveer 1,5% suiker (van de grasmassa) nodig. Indien men rekent op ongeveer 20.000 kg. kuilgras per ha., wil dit zeggen dat men voor 1 ha. kuilgras 300 kg. suiker moet gebruiken. De suiker lost uitstekend op in water of in wei. Dit laatste artikel is als oplosmiddel best bruikbaar. Voor 1 ha. moet men reke nen op ongeveer 600-800 liter benodigde wei. Hoe beter de vloeistoffen worden verdeeld des te nuttiger is het effect. Vraagt men ten slotte welke methode de voorkeur verdient dan moeten wij, daarop het antwoord schuldig blijven; waarschijn lijk is het juister in het'voorjaar suiker te kiezen en voor het najaar mineraal zuur. Hier mag niet onbesproken blijven dat het kuilgras nog een vrij grote waarde toe komt in verband met het gehalte aan vita mine A. Het voederen van kuilgras demonstreert zich dan ook altijd in de mooiere kleur van de melk, ook tijdens de stalperiode. Indien enigszins mogelijk is het verstan dig het gras niet te nat te ensileren. Kan men gedurende de korte kuilperiode het werk zo inrichten dat men overdag maait dan verdient dat aanbeveling. Goed vasttrappen van het gras tegen de wand van de silo en goed rondhouden van de kop zijn vanzelf sprekende zaken. Een snelle uitvoering van het gehele pro ces is, ook nog het beste terwijl men bij de afdekking niet te zuinig moet zijn met de dikte van de grondlaag. Wij hopen hiermede enige richtlijnen te hebben gegeven voor de komende kuilperi ode, in de verwachting dat de practijk er baat bij moge vinden. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Noord-Holland Dr. L. T. C. Scheij, te Hoorn; Ir. L. de Vries, te Alkmaar; Ir. G. J. Lienesch, te Schagen. Een woonwagenbewoner, een buffetjuffrouw en Mooie Hein uit Amsterdam als getuigen. In den nacht van 7 op 8 en in dien van 19 op 20 Januari j.1. zijn te Hilversum, resp. in de Spuisteeg en de Chrysantenstraat inbraken gepleegd. De Hilversumsche politie vond een spoor, dat naar Amsterdam leid- dp en al spoedig had de hoofdstedelijkè recher che gegevens verzameld, welke leidden tot de arrestatie van den 38-jarigen aannemer G. van S. en den 21-jarigen B. D., beiden uit Amsterdam Gisteren stond dit tweetal voor de Am- sterdamsche rechtbank terecht. Beiden ont kenden iets met de inbraken uitstaande te hebben. De oudste verdachte, die tevens als woordvoerder voor zijn lotgenoot optrad hield deze ontkenning vol tegenover een reeks getuigen, welke successievelijk achter het hekje verscheen. Een der getuigen is een woonwagenbe woner, die in den avond van 7 Januari in „City Bar" de twee verdachten heeft gezien. Zij waren dronken en gaven rondjes aan alle café-bezoekers. Van S. betaalde met een bankbiljet. „Dat is niet waar", ontkende deze. De muzikant zelf was zoo liederlijk dronken, dat van S. hem spuitwater had gegeven om op te knappen. Doch de buffeljuffrouw van het café kwam het getuigenis van den muzikant bevestigen. „Hoe kwam U aan dat geld?" vroeg hem de President. „Ik krijg een paar gulden steun en ik stroop wel eens". „Je steelt ook zeker wel eens", vermoedde de rechter. „Dat zegt U, maar ik niet", antwoordde de verdachte. Dan komen twee getuigen achter het hekje, wier verklaringen het zelfs den oud sten verdachte moeilijk maken. Dc eerste is een Amsterdamsch type „Mooie Hein", snor der van beroep, en de andere is een chauf feur uit Hilversum. D. „Mooie Hein" verklaart, dat in den nacht van 19 op 20 Januari een wagen bestuurd door den Hilversumschcn chauffeur D., op het Rembrandtplein stil hield. De inzittende de oudste verdachte heeft toen aan „Mooie Hein" gevraagd hem naar een paar adressen te brengen. Hij is echter nergens uitgestapt. Hij had een koffertje bij zich, waar wat in zat. Toen het op afrekenen aan kwam, kreeg „Mooie Hein" bij wijze van fooi een leeren jas cadeau. Die jas nu bleek afkomstig te zijn van de inbraak van den zelfden nacht. Chauffeur D. heeft voorts gezien, dat bei de verdachten in Amsterdam naar de Bank van Lcening gingen. Daarna heeft hij hen naar Rotterdam gebracht. Onderweg hééft de chauffeur in het spiegeltje van den \ya- gen gezien, dat van S. een bloedkoralen halssnoer en een gouden horloge in de hand bad. (Beide voorwerpen bleken bij de in braak te zijn gestolen). De verdachten blijven ontkennen op deze getuigenissen. Wanneer dan de laatste opgeroepen ge tuige op het appèl ontbreekt, is dit voor de rechtbank aanleiding de zaak tot 18 Mei te schorsen. DEN HELDER VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 26 ApriL W i e r i n g e n. ALS ER GEEN MONEY IS, VERSCHAFT HET RIJK OOK GRATIS KOST EN INWONING. Een werkman met niet al te overvloedig eerlijkheidsgevoel, A. K. te Wieringen, was zoo vrij geweest, de ijzeren molenas van een overbodig geachte en alzoo afgebroken mo- I len van het Heemraadschap in te pik ken. Veel vraag is er nog niet naar ij zenen molenassen, maar volgons den secretaris Bosker, was het gestolen ding toch nog wel een 20 pop waard voor den liefhebber. De bewering van den heer K.. vermeend te heb- ben dat de heer Bosker hem deze as zou j hebben cadeau gedaan, werd naar het rijk der fantasie verwezen en de fantast, die steuntrekker en dus op financieel gebied 1 zoo hard is als een afsluitdijk-kei, veroor- I deeld tot 14 dagen volledig pension in hotel „De houten Lepel", Callantsoog. DE LIEVE KLEINEN, DE EEUWIGE BRON VAN OUDERS-TWISTEN. Mc]. S. van T.V. te Calllantsoog, voelde haar vingers jeuken, haar bloed werd kar nemelk, toen zijn bemerkte, dat haar doch- tertje door een mede-scholier, de li-jarige J. t. B. werd geplaagd en zij diende het kind nu een zeer overdadig pak slag toe. Die strafoefening werd door de ouders na tuurlijk niet getolereerd en heden werd juffr. v. T. dan ook ter zake mishandeling tot f 10 boete of 5 dagen veroordeeld. Barsingerhorn. DE KNUPPEL STOND ACHTER DE DEUR. j De slager S. H. uit Barsingerhorn, laadde op IS Maart te Schagen uit een vrachtauto eenige nuchtere kalveren, op een méér dan schandalige manier. Hij slingerde met be hulp van een stuk touw de slappe, weer- looze dieren met geweld vanuit de auto op de straat. De veldwachter Flapper maakte j van deze dierenmishandeling zeer terecht i proces-verbaal op, met gevolg dat deze die- renmishandelaar, die er nu uitzag of hij 1 geen 10 kon tellen, onder de scherpe af keuring van officier en rechters werd ver- oordeeld tot f 15 boete of 10 dag-en en tevens j tot een maand voorwaardelijk met 2 proef jaren. Directeur Haagsche manufactu. renzaak veroordeeld. Een groote manufacturenzaak te 'si-Gra- venhage verspreidde in December van het vorige jaar onder haar vaste klanten circu- I laires, waarop o.m. stond vermeld: „Aan het begin van het nieuwe jaar met vele I hoopvolle gezichtspunten, stelt de fa. er spe ciaal prijs op de geachte clientèle met zorg j te bedienen en raadt u daarom aan met het oog op de a.s. groote Januari-opruiming d.d. 11 Januari zoo spoedig mogelijk uw inkoopen te doen, daar ons dc gelegenheid I geboden wordt u rustig en vertrouwd onze extra voordeelige koopjes te toonen", enz. In verband met deze circulaire werd te gen den directeur van de firma proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de wet op het uitverkoop- en opruimingswezen. Onlangs werd deze zaak voor het Haag- sche kantongerecht behandeld. De ambte naar van het O.M. vroeg f 15.— boete su'bs>. j 10 dagen hechtenis, omdat z.i. een ver koop was aangekondigd, die gehouden werd eind December en begin Januari, dus buiten den door de wet vastgestelden termijn en bovendien niet op de wijze, zooals deze wettelijk is voorgeschreven. De kantonrechter, die gister schriftelijk I uitspraak deed, veroordeelde den directeur tot f 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. WEGENS OVERDRACHT VAN ZAKEN Daarom is het geen wonder, dat onze OPRUIMING in het brandpunt der belangstelling staat. En Iedere dag nieuwe koopjes, de één nog grooter dan de ander. Men raakt niet uitgekeken, zooveel moois voor zoo weinig geld. Uw stil verlangen kan nu vervuld worden, het ls nu onder Uw bereik. En wat nooit mag In een OPRUIMING, staan wij toei leder artikel mag binnen 8 dagen geruild worden en wordt onder volle garantie verkocht. Heusch, het ls de moeite waard even te kijken bij i JWELIER-HOPLOGEg-OENMELOEP Alléén contant Op Gero-artikelen wordt Geen zichtzendingen geen korting gegeven Feuilleton Annie de Hoog—Nooy 35) En Marry zou nu geen hinderpaal meer z\jn voor hun geluk. Integendeel, door haar zou hun geluk dieper, intenser worden... Voorby was nu dat gevoel van verlaten heid, voorbij ook die angst voor de toekomst. Haar leven zou mooier, heerlijker worden dan het ooit geweest was. Misschien was het noodig geweest, dat ze eerst door de smart gelouterd werd, alvorens ze dat groote geluk, dat haar nu te wachten stond, waard was. Had ze het wel verdiend? Ze durfde op die vraag geen antwoord te geven. Maar wel was er een vreugde in haar om het feit dat ze altijd dezelfde gebleven was. Dat ze niet ge luisterd had, als anderen haar wilden over halen. het leven toch van een wat luchtiger zijde te beschouwen. Dankbaar was ze ook, dat ze de kracht had gehad weerstand te bieden aan de avances, die verschillende artlsten haar gemaakt hadden en waar ze wel eens, zij het dan slechts voor een oogen- blik, door van haar stuk geraakt was. Maar zij had zichzelf weten te bewaren, ondanks hun spotten op haar puriteinsche be grippen. Spot en hatelijke opmerkingen volg den op iedere weigering van haar kant. Ze begrepen haar niet, evenmin als ze begrepen hoe zij. jong en mooi en betrekking wou be- kleeden waar men nooit anders dan oude, derde rangs artisten voor nam. Zy liet ze denken wat ze wilden en had nooit een ander een kijkje in haar binnenste gegund. Alleen Lottie, maar die was dan ook altijd goed voor haar geweest» Ze hoopte dat die ook nog maar eens goed terecht mocht komen, ze verdiende dat om haar warme hart. Maar Lottie verbrokkelde haar leven, ging van de eene hand in de andere... Paul had haar uit haar gepeins gewekt en gezegd, dat hij Marjoleintje, die op de gang wachtte, binnen zou halen. Wist Diny al dat ze nu geen Marry meer heeten wou? Diny wist dat nog niet. ze lachte, ze zou wel kun nen blijven lachen, haar heele leven door. Toen was Marjoleintje gekomen en die had aan één stuk door gepraat. Mammie kon ge rust gelooven, dat dit haar Pappie was, heusch, hij jokte óók nooit... „Wat gaan jullie nu doen als je thuis komt?" had Diny eindelijk gevraagd. „Dan gaan we eerst eten," zei Paul. „Ja," zei Marloleintje, „en dan gaan we met Bobby spelen." „En dan ga j\j naar bed," zei Paul. „Maar eerst vertelt u nog een heeleboel over die negertjes, net als gisteren, dat hebt u mij beloofd." „Dat is waar. Dan gaan we, als je je nachtponnetje aan hebt, nog even bij den haard zitten." „En ik weer op uw schoot..." „O", riep haar moeder uit. „houd op, ik zou wel zóó met julie mee willen-" Marjoleintje gaf Paul een stiekum kneepje ln z\jn arm. „We zullen aan den..* dokter vragen of Mammie gauw naar huis mag, hè Pappie?" Paul gaf een stootje terug. „Als ik haar dokter was, zei ik dat ze morgen al naar huis mocht." „En u bént de dokter!" riep Marjoleintje, ineens uit haar rol vallend, uit. „Lieve hemel, dat is waar ook!" „U jokt nooit, zegt u, dus..." „Dus... komt ze morgen naar huis." „Heusch Pappie?" juichte het kind. „Heusch." .O, Mammie!" riep het kind, haar om de hals vallend uit, „wat hebt u een lieve dokterl" XXIV. Marry stond met Bobby voor het raam, dat uitzicht gaf op de breede laan. „Kijk Bobby," zei ze, op haar teentjes staande, „van dien kant moeten ze komen." Haar vingertje wees de richting van het plein aan. „Hè, stouterd, wat maak je de ramen toch vuil met 'je natten snuit. Kom hier, probeer nu eens even niet te ademen. Nou, maak maar niet zoo'n drukte, ik doe je niets, ik wou alleen maar even je snoet dicht houden. Nu Bobby, nu goed opletten, als jij ze het eerste ziet, moet je blaffen. Blijf nu hier... Wat loop je nu al dien ty'd om de tafel? Daar is toch niets voor jou bij..." Ze keek nog even naar den ryk-versierden disch waarop het zilver en kristal blonk, als voor een groot feest. Een groot feest, dat was het ook, dacht ze. Je kon je toch eigenlijk geen grooter feest in denken dan dat je moeder na zoo'n langen tyd weer thuiskwam. Wat rooken die cro- quetjes lekker, die Berta daar zooeven had neergezet! Dan zouden Pappie en Mammie toch ook wel gauw komen, anders had Berta ze nog wel in de keuken gehouden. Ze hoorde stemmen in de gang... Zouden ze daar werkelijk al zijn? Nu had ze den gehee- len tjjd zoo goed opgelet en nu, in dat oogen blikje dat ze even naar de versierde tafel keek, waren ze aan komen rijden. „Bobby, blijf hier. ik moet eerst Je strik nog netjes doen. Toe, blijf er nou af met je poot, zoo krijg ik het nooit gedaan..." Marry was niet meer ln de kamer te hou den. Als een wervelwind vloog ze de gang op. „Mammie. Mammie „M'n lieveling," stamelde haar moeder, snikkend. „Mammie, niet hullen. U bent toch blij?" „Daarom huil ik juist, m'n lieveke," zei ze terwijl ze door haar tranen heen lachte. „Moeder huilt van geluk..." „Van geluk? Kan dat...? O, kyk eens Mam mie. Pappie kan het ook al..." Gezamenlijk gingen ze naar binnen» Marry voorop. Met een uitroep van schrik bleef ze plotseling staan. „O Bobby", riep ze uit. „Wat heb je nu ge daan?" Ook Diny zag het. „O, Paul, en croquetjes nog wel, wat zonde!" zei ze. „Mén verrassing..." bekende hij jongens- „Mijn verrassing..." bekende hij jongens- Ze begreep hem onmiddellijk. „Die is er niet minder om, Paul, zei ze hartelijk. En terwijl Marry den wegloopenden Bobby naholde om hem te bestraffen, zei Paul tot Diny: „Ik had ze toen ook voor je meegebracht, dien avond... weet je wel...?" „Jongen," zei ze ontroerd, „zeg maar niets meer. Wil je me helpen alles weer goed te maken? Alléén zal ik het niet kunnen..." „Dan zal Marjoleintje je wel helpen, vrouwke." XXV. Een half jaar was voorbijgegaan. Diny was weer volkomen gezond, maar aan haar geluk scheen iets tfc haperen. Met een verveeld ge zicht was ze dien avond naar haar kamer ge gaan, nadat Paul zich al vroeg voor zijn werk teruggetrokken had. Ze hoorde Marjo leintje de trap afkomen. Ze kwam niet bij haar binnen, ging zeker eerst haar vader goedennacht zeggen. Zij stoorde nooit... Voor de deur van haar vaders studeerkamer stond Marjoleintje, en wachtte... Toen het wat erg lang duurde, deed ze heel voorzichtig de deur open. „Ik heb al drie keer geklopt, Pappie. Hoor de U mij niet?" „Schijnbaar niet kindje. Ik was nogal ver diept in m'n werk. Ga je naar bed?" vroeg hy opkijkend. „Neen Pappie." „Neen en je bent al in je nachtjapon?" ..Ik kom eerst nog een beetje bij U zitten. Ik heb U den geheelen dag nog niet gezien." „Ik ben ook nog niet thuis geweest, Mar joleintje. Vader heeft het erg druk." „Niks lol... leuk". Paul deed alsof hy niets merkte. „Als vader nu hard werkt kan hij later al tijd met jou en Mammie samen zyn. Dan gaan we uit en..." „Mammie gaat veel liever nu met U uit. En ik ook." „Werk gaat voor, kindje." „Pappie..." „Ja pop?" vroeg hy, zonder van zyn werk op te zien. „Pappie, wat staat déér op?" Haar vingertje wees naar een spreuk aan den muur. „Daar staat: „Make the best of lt." „Wét zegt U, ik versta U niet, U praat zoo gek." Hij lachte. „Dat is Engelsch, Marjoleintje." „Maar er staat toch ma-ke," zei ze, trots op haar schoolkennis. „U zegt „meek", dat is toch niet goed." „Dat is wel goed, de Engelschen spreken het anders uit." „Kunnen ze in dat land dan heelemaal niet goed praten?" „Dat is goed," lachte hfl. „maar het is een heel andere taal. Die leer je ook als je wat grooter bent." „Wat beteekent, dat wat U zei, Pappie?" „Wat, die spreuk?" Ze knikte. Ja, hoe zal ik zeggen, dat je van alles, wat er ook in je leven gebeurt, het beste moet maken. Ik bedoel, dat het zoo goed mogelijk wordt..." „O", zei het kind, maar had haar aandacht al weer bij iets anders. Ze zag haar vader op staan en eenige papieren in zyn actetasch doen. „Gaat u nog weg?" vroeg ze. „Ja schat. Vader heeft een lezing. Ik moet de menschen vanavond een heeleboel over Af-:ka vertellen." (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 6