Gemeenteraad Bergen Provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland Gisterenavond om acht, uur kwam de Baad dezer gemeente wederom bijeen. Voorzitter: de heer Mr. H. D, A. van Ree- lien, burgemeester. Afwezig is Wethouder Miltenburg (R.K.) Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken fioemen wij de volgende: De kweekelinge met akte. a. Schrijven van Gcd. Staten houdende mededeeling, datvoorshands tegen het in dienst houden op een belooning van f 400 per jaar van de kweekelinge met akte aan de school voor openbaar gewoon onderwijs, geen bezwaar zal worden gemaakt. Voor kennisgeving aangenomen. Nieuwe verbinding AlkmaarSchoor!. b. Schrijven van Ged. Staten houdende toe zending van een beschikking van den Mi nister van Sociale Zaken, waarbij wordt goedgekeurd het uitvoeren in werkverschaf fing van een aardenhaan voor het traject van den Nesdijk tot Noordlaan van den verkeersweg Alkmaar-Bergcn-Schoorl en de Langcdijken, en het maken van behar- dingswerken ten behoeve van een rijweg en rijwielpaden daarop. Met betrekking hier van zijn Ged. Staten bereid een bijdrage te vcrleenen gelijk aan 50% van de bijkomende kosten (excl. kosten van grondaankoop) tot een maximum van f 2085.- Als voren. De Voorzitter noemde dit een zeer ver heugend besluit van Ged. Staten. De Bergerweg bij de Melkfabriek c. Schrijven van Ged. Staten, houdende verzoek te willen bevorderen, dat liet Raads besluit van 17 December 1935 inzake het in onbezwaard eigendom en gebruik terug te nemen met bestemming van openbaren weg van een terrein strook, thans in erfpacht bij de N.V. tot Exploitatie van de Melkfabriek en Stoomzuivelfabriek Wilhelmina, ten be hoeve van de verbreeding van den Berger- weg, wordt herzien. B. en W. stellen voor, dit schrijven in hunne handen te stellen om advies. Conform besloten. Het kampeerverbod. a. Voorstel van de leden van den Gemeen teraad, de heer C. Brak, L. den Das en J. Hemelrijk, om aan het College van B. en W. op te dragen, in de eerstvolgende Raadsvergadering te komen met voorstellen waarin art. 16 van de Algeincene Politiever ordening der gemeente zoodanig wordt ge wijzigd en aangevuld, dat in het vervolg op zeer bescheiden schaal het kampeeren in deze gemeente, zoowel overdag als '3 nachts weer mogelijk wordt. b. Verzoekschrift van den Voorzitter en Secretaris van Bergens Winkeliersvereni ging, houdende verzoek om in het belang der leden, het kampeerverbod in deze ge meente op te heffen. B. en W. adviseeren den Raad het voor stel niet aan tc nemen en op het verzoek schrift. afwijzend te beschikken. De lieer Brak (S.D.A.P.) wilde de bona fide kampeerders gelegenheid geven in Ber gen te kampeeren en dan op zeer beschei den schaal. Niemand zal daarvan overlast ondervinden, meende spr. Het aantal kampeerders op een zeker ter rein moet beperkt zijn, terwijl de eigenaar van een terrein natuurlijk vergunning dient te hebben. Met de veiligheid en hygiëne zal rekening moeten worden gehouden. De heer Swaag (B. Bel.) meende, dat de bezwaren tegen het kampeeren voor hem niet verminderd zijn. De Middenstandsver- eeniging vraagt vergunning alleen voor kin deren en dat noemde spr. heel wat anders. Wethouder Dingerdis (R.K.) zcido, dat het geen vroeger gebeurde aan het Nachtegalen- laantje en aan de Mosselenbuurt, niet door den beugel kop. O.a. waren van de eigena ren der terreinen alle aardappelen vertrapt. Indertijd heeft, de heer Zeiler het kampee- ren als een nadeel voor de gemeente be schouwd en daarmede was spr. het volko men eens. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) was van oor dcel, dat B. en W. zich van deze kwestie afmaakten. Op geen enkelen behoorlijken grond hebben de tegenstanders van regle mentair kampeeren spr. kunnen overtuigen. Bij gereglementeerd kampeeren kunnen alle ongewenschte toestanden worden bestreden, gemakkelijker dan bij een kermis. Door de tegenstanders worden alle gemeenten in het land veroordeeld die gereglementeerd kam peeren toestaan. Het gaat. er alleen om: is gereglementeerd kampeeren voor Bergen na- deelig? Spr. meende van niet. Het karak ter van Bergen als seizoenplaats zal niet worden geschaad. Met de kermis in het sei zoen is dat anders. De organisaties w«lke ge acht worden vertegenwoordigd te worden door het Middenblok, zijn wonderlijk genoeg tegen de kermis. Dat begreep spr. niet. De heer Voüte: Lat. begrijpt niemand. De Voorzitter: Dat heeft, er niets mede te maken; wij zijn nu met het kampeerverbod bezig. De heer Hemelrijk: Het heeft er ten nauw ste mee te maken. Men wil dit verzoek af stemmen, zonder het behoorlijk tc bestrijden. Dat noemde spr. niet fair. Spr. meende, dat goed gereglementeerd kampeeren geen en kel bezwaar met zich kon brengen. Integen deel, de middenstanders zouden er baat bij vinden. Men zegt nu: het is lastig te rege len, doch dat noemde spr. geen argument. Wij zijn bereid in de regeling alle bezwaren te ondervangen, welke tegen kampeeren zijn. Men is er steeds op uit, de gasten naar Ber gen te trekken en nu wil men tentgasten gaan weigeren. Ten aanzien van de verhuur ders kunnen verschillende eischen worden gesteld; men kan ook controle uitoefenen op hen, die hier willen kampeeren. Ook kun nen eischcn worden gesteld aan hygiëne en aan den aard van de terreinen, waarop ge kampeerd mag worden. De heer Vrijo (B. Bel.) kon de rede van den heer Hemelrijk niet bewonderen. Onze argumenten welke wij nog niet eens naar voren brachten, worden al bij voorbaat ge laakt. Spr. stemde volkomen in met de woorden van den wethouder, dat indertijd de aardappelen werden vertrapt. De "geheele buurt had ergernis van de tenten. De Ve- luwe is zoo groot en breed, dat. ze daar kun nen katnpeeren. Wat snr. heeft, gezien van kampeeren, kon zijn bewondering niet heb ben. De heer Ellis (R.K.) had zich er over ver wonderd, dat dit voorstel van de S.D.A.P. was gekomen, want als Bergen dergelijke gasten hier binnen komt halen, dan zullen de goede gasten wegblijven. Ongetwijfeld zullen de grondeigenaren cn misschien eeni- ge winkeliers er voordeel van hebben, maar de goedkoope pensions zullen er onder lij den. Wethouder Macdonald meende, dat de ge wone politie de controle niet af kon, daar zou een extra-mannetje voor moeten komen en spr. kon daar niet voor zijn. De heer Brak: Dan zou de politie op geen enkele verordening controle kunnen uitoefe nen. Wethouder Macdonald: Dit is meer een nacht- dan een dagcontrole! De heer Brak vervolgende, zeide, dat zijn fractie bereid was een einde te maken aan alle excessen. De lieer Ellis: Dat is onmogelijk! De heer Brak bestreed de argumenten van de heeren Vrije en Dingerdis en concludeer de, dat gereglementeerd kan worden hoe veel tenten er op een bepaald terrein moch ten staan. Wij wcnschen niet anders dan een bescheiden kampeeren. Spr. constateert dat behoorlijke bestrijding is uitgebleven. De heer Voüte kon de zeer bescheiden schaal niet begrijpen. Huis aan huis zou een aanvrage kunnen worden ingediend, om er te mogen kampeeren. En deze selectie leek spr. ondoenlijk. Spr. voelde tenslotte het meest voor het argument van den wethou der. De heer Koning (R.K.) was vroeger ook eigenaar van kampeerterrein, hij kon on mogelijk controle uitoefenen. Spr. was daar om blij, dat het kampeerverbod er kwam. Wethouder den Das noemde de argumen ten geuit, gebaseerd op hetgeen vroeger was. Maar toen was het kampeeren onge- reglementcerd. En dat zal nu anders moe ten zijn. Wij voelen het gemis aan gelegen heid in deze gemeente om op bescheiden schaal te kunnen kampeeren. Te ontken nen valt niet, dat er een groote verantwoor delijkheid wordt gelegd op de schouders van B. en W. Het college toch moet zor gen, dat er geen excessen voorkomen. Als het kampeeren een weinig toeneemt, dan vloeien er baten in de gemeentekas cn kan daarvan het toezicht worden bestreden. Er is dus alles voor, het voorstel van de S.D. A.P.-fractic aan te nemen. De heer Hemelrijk, in tweede instantie, het woord voerende, wilde er op wijzen, dat de argumenten, welke zijn aangevoerd, alle slaan op de toestanden van vroeger. Spr. geloofde niet, dat het karakter van Bergen als pensionplaats zou worden geschaad. Het voornaamste argument noemde spr. dat van wethouder Macdonald. Maar de richtige na leving der verordening achte spr. zeer wel mogelijk. Controle moet preventief werken, waarom zou dit bij deze verordening niet het geval kunnen zijn, vroeg spr. zich af. Immers, de vergunninghouder heeft er zelf het meeste belang bij, dat er geen excessen gebeuren, anders wordt zijn vergunning in getrokken, Het#voorstel van de S.D.A.P. werd daar na in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Alleen de S.D.A.P.- fractie stemde voor. Regeling van het verkeer. 3. Voorstel van B. en VV. tot vaststelling eener verordening tot wijziging en aanvul ling der verordening tot regeling van t ver keer op de wegen in de gemeente. Het belangrijkste in dit voorstel is, dat bij besluit van B. en W. wegen binnen de be bouwde kom der gemeente, welke geen Rijks- of Provinciale wegen zijn, tot voor rangswegen kunnen worden aangewezen. Zonder discussie aangenomen. Wijziging Politieverordening. Voorstel van B. en NV. tot vaststelling eener verordening tot aanvuling en wijzi ging van de Algenieene Politieverordening der gemeente. De verordening is thans zoodanig gewij zigd, dat daaruit nimmer kan worden opge maakt, dat de bedoelde bepaling een ver bod tot parkccren in de gemeente Bergen inhoudt. Voorts deelen B. en W mede, dat zich in den laatsten tijd in de gemeente steeds meer het euvel voordoet, dat lieden van twijfel achtig allooi liedjes, bedelbrieven e.d. aan de huizen der ingezetenen te koop aanbie den en-of de voorbijgangers op straat lastig vallen met het aanbieden van dergelijke drukwerkjes. Waar deze handelwijze als een verkapte vorm van bedelarij is te beschouwen, cn ook door de vacantiegangers en pensiongasten als een plaag wordt gevoeld, stelt de meer derheid van B. en W. voor, art. 26 zoodanig te wijzigen, dat aan dit euvel paal cn perk wordt gesteld. Hoewel de minderdheid van het College het eveneens zeer gewensclit acht dat tegen dit misbruik maatregelen worden genomen, betreurt zij liet dat deze tot gevolg zullen hebben, dat boi^-fide geldinzamelingen voor een bepaalde politieke doel- of instelling aan de huizen van partijgenoolen en gecst- veiwanten niet meer vrij worden toegestaan, doch onderworpen zullen worden aan de toestemming van B. en W., met liet risico dat deze uit politieke overwegingen In be paalde gevallen geweigerd zal kunnen wor den. De meerderheid van het College acht het door de minderheid geopperde bezwaar niet zoo gewichtig. Zij acht het gewenscht dat de gemeentelijke overheid controle kan uit oefenen op geldinzamelingen op openbare plaatsen en aan de huizen. Zij wijst er voorts op dat het inzamelen van gelden voor poli tieke oogmerken binnen de huizen van par- tijgenooten en geestverwanten zooals bij bedoelde inzamelingen meermalen voorkomt vrijelijk blijft toegestaan. Wethouder den Das zeide, dat een inza meling van gelden voor een bepaald doel, moest blijven toegestaan. Het verkoopen van steunbons aan de deuren zou niet meer mogen en zulks noemde spr. een te ver ingrijpen door de overheid. Daardoor zou de vrijheid te veel worden beperkt. Ech ter, heeft spr. geen behoorlijke oplossing kunnen vinden. De heer Voüte: Maar Iemand die steun- bonnen wil verkoopen, kan toch vergunning van B. en W. krijgen. De heer den Das: Er bestaat, de mogelijk heid, dat vnnr zekere doeleinden door B, en W. geen toestemming wordt verleend. Spr. wilde als minderhejd van het college, daar om tegen dit artikel in de verordening stemmen. Wethouder Dingerdis zeide, over alle moei lijkheden heen te willen stappen, om het verkapt bedelen tegen te gaan. De heer Hemelrijk was van oordeel, dat de raad nu afhangt van dengene, die de vergunning verleent. Het verkapt bedelen moet inderdaad worden tegengegaan, maai de prijs welke daarvoor nu moet worden betaald, achtte spr. te duur. De Voorzitter antwoordde, dat in de ge meente. thans misbruik wordt gemaakt van de vrijheid. De stcunbonnen moeten in de verordening worden opgenomen omdat daar van ook al misbruik is gemaakt. Hot, in eigen kring collecteeren noemde spr. een collectief begrip. Voor algemeene doeleinden zal collcrteercn altijd in eigen kring kun nen worden toegestaan. De Voorzitter zegde in elk geval een soe pele toepassing toe. De heer Hemelrijk: Daar hebben we erva ring van! De verordening werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen voor en 3 tegen, tegen stemde de S.D.A.P.- fractie. Betrekkingen voor capitulanten. 5. Voorstel van B. en W. in te trekken het Raadsbesluit d.d. 8 December 1936 tot het vragen van ontheffing van de verplich ting. opgelegd in art. 179, 2e lid der Gemeen tewet en lot vaststelling eener Verordening tot Aanwijzing van de ambten en betrek kineen in dienst der gemeente, welke met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door mili tairen of gewezen militairen, die ingevolge een wettelijke regeling aanspraak hebben op benoeming tot, ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4 der Pensioenwet 1922. De Minister is namelijk met Ged. Staten van meening. dat de betrekkingen van hal en stalknecht bij het. Slachthuis cn gemeente arbeider, gelet op de daaraan verbonden bezoldigingen, zeer zeker geschikt zijn om door een capitulant te worden vervuld, mits deze voldoet aan bepaalde eischcn van scholing cn geoefendheid, terwijl voorts de functie van schoonhouder van het Raad huis en de scholen gevoegelijk door een capitulant kan worden hekleed. Hoewel het in de bedoeling ligt, deze werkzaamheden eerlang te doen aanbeste den, acht de Minister het onjuist thans reeds met deze in uitzicht gestelde veran dering rekening te houden en dient momen teel uitgegaan te worden van de Ihans be staande functie en de daaraan verbonden weddereceling. B. en W. stelten voor, aldus te besluiten. Zonder discussie goedgekeurd. Benoeming stembureaux. 6. Voorstel van B. en W. om te benoemen: a. een voorzitter van stembureau in stemdistrict III (St. Ursulasrhool) voor de verkiezingen van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. ter voorziening in de va cature J. Apeldoorn: b. een lid van dit slembureau: c. twee plaatsvervangende leden voor elk der vier stembureaux. B. en W. bevelen ter benoeming aan: 1. als Voorzitter van het stembureau in sfemdistrict III, L. den Das; 2. als lid van dit stembureau: 1. C. W. Ellis; 3. als plaatsv. leden: C. Brak, J. N. de Koning en P. Vrije. De te benoemen leden treden af tegelijk met de thans zittende leden en plaafsv. le den der stembureaux, op 1 April 1939. Als plaatsv. leden zijn reeds aangewezen C. de Wit cn J. Brugman. De voorged ra genen werden gekozen. Middenstandsborgstellingsfonds. 7. Benoeming van een plaatselijke com missie als bedoeld in art. 24 van het Huis houdelijk Reglement van het Middenstands borgstellingsfonds Holt. Noorderkwartier. Deze commissie wordt ingesteld op initia tief van het gemeentebestuur, in overleg met ter plaatse aanwezige afdcelingsbesiu- ren van Middenstandsvereenigingcn. Voor gesteld wordt een commissie te benoemen, bestaande uit 5 leden, t.w.: a. Een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur, door het college uit z'n midden aan te wijzen als voorzitter; b. Een vertegenwoordiger van elk der in deze gemeente gevestigde middenstandsor ganisaties; c. Een pensionhouder, te benoemen uit een aanbeveling van de V.V.V.; d. Een vertegenwoordiger van het B. A., te benoemen uit een aanbeveling van het armbestuur. Benoemd worden de heeren: P. Hopman, H. H. Kleijberg, J. A. Verhagen en A. B. M. Kollmer. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodiek aftreden van den heer C. de Wit (niet berk.) B. en W. bieden den Raad de volgende aanbeveling aan: 1. A. B. M. Kollmer en 2. W. Beukers. Benoemd werd de heer A. B. M. Kollmer. Nogmaals de kermis. De Voorzitter deelde mede, dat was inge komen een schrijven van Ged. Staten en van den heer J. H. Elfring tc Bergen, betreffen de de kermis. Dit laatste was een afschrift van de cor respondentie welke de heer Elfring met Ged. Staten had gevoerd. De heer Vrije wilde tegen behandeling van het schrijven van den heer Elfring stem men, omdat het niet behoorlijk had ter vi sie gelegen. in meerderheid was de Raad ervoor het schrijven tc behandelen. De secretaris las allereerst voor het schrij ven van Ged. Staten. Hierin werd aange drongen op het noemen van de dagen, waarop de kermis zou worden gehouden, waarom de Raad wordt verzocht, deze zaak nog eens aanhangig te maken. Daarop werd het schrijven van den lieer Elfring voorgelezen. De schrijver meende daarin, dat de stichting van een kermis moeilijk kan worden tegengehouden door de afgezaagde argumenten, betreffende „verlei ding", „geldverspilling" e.d., welke naar zijn meening door politieke- of godsdienstige overwegingen zijn ingegeven. Dat in „arren moede" aan een kermis wordt gedacht, spruit in hoofdzaak voort uit de tekortkomingen van de V.V.V., welke tekortkomingen feitelijk weer te endossce- ren zijn aan den gemeenteraad. Beter nog dan een kermis, ware een gron dige reclame voor Bergen als woonstad voor Amsterdam* De heer Hemelrijk wees erop, dat, aan Ged. Staten niet is gebleken, dat de bezwa ren uit de burgerij door de meerderheid niet voldoende zij 11 overwogen. De Voorzitter wilde doen stemmen, of het principe voor al- of niet invoering der ker mis wordt gehandhaafd. De heer Voüte: U maakt de zaak inge wikkelder. De heer Hemelrijk: Ged. Staten vragen een nieuwe principieele beslissing! Spr. zei de, dat de Raad nu aan het derde bedrijf van de kermis bezig was, en wees erop, dat een meerderheid stemde tegen het advies van het geheele college van B. cn W. Daartegen zijn particuliere instanties op gekomen en dat was hun goed recht. Bij Ged. Staten, was feitelijk niemand te vin den, om het standpunt der meerderheid te verdedigen. Tenslotte las een der voorstem mers een stuk voor, opgesteld door een ambtenaar ter secretarie. Dat heeft een pijn lijken indruk gemaakt bij Gedeputeerden. De minderheid daarentegen is met klemmende argumenten gekomen. Spr. wees erop, dat de meerderheid eigenlijk den heer Swaag een beroerd figuur hebben laten slaan. De Voorzitter: Wat heeft dat er mee noo- dig; U maakt er een persoonlijke kwestie van. Dc heer Hemelrijk meende, dat. het een wijs besluit van den Baad zou zijn op zijn schreden terug te keeren. Dat verwachten volgens spr. Ged. Staten ook. Wethouder Macdonald zeide, dat B. en W. unaniem tegen dc kermis waren in het seizoen. De heer Hemelrijk: Natuurlijk! De lieer Swaag merkte op, dat het er niets toe deed, wie liet, stuk had opgemaakt, hoofd zaak was, dat de argumenten der meerder heid klemmend waren. Dc heer Voüte zeide, dat de heer Swaag zich bereid verklaarde de meerderheid te vertegenwoordigen, dat was voor spr. vol doende. Wie het stuk heeft opgemaakt, gaat tenslotte den heer Hemelrijk niets aan. De heer Hemelrijk wees erop, dat het ge heele stuk van dc meerderheid een pole miek was tegen dc V.V.V. en dat noemde spr. tegenover Gedeputeerden ongepast. De heer Swaag meende, dat na hetgeen nu gebeurd is de kermis voor het eerste jaar moet mislukken. De heer Hemelrijk: Stelt U het dan een jaar uit! Wethouder Dingerdis merkte op, dat die één-stem-meerderheid, welke hier wordt aangevoerd, ook de kermis heeft afgeschaft. In stemming werd gebracht, de kermis in dit seizoen te houden. Aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen. Tegen stemden de heeren Brak, Dr. Hemelrijk en de wethouders den Das en Macdonald. Vervolgens werd besloten de kermis te houden gedurende 3 dagen en wel op den eersten Zondag, Maandag en Dinsdag in dc maand Juli. De heer Brak (S.D.A.P.) ging in deze mede met de voorstanders der kermis. Rondvraag. De Voorzitter wenschte den heer Swaag geluk met z"n 25-jarig huwelijksfeest, het welk hij j.L Zondag mocht vieren. Ap plaus. De heer Brak zeide, dat, door het N.V.V. bij den Minister was aangedrongen op ver- hooging van steun in werkverschaffing, nu de levensbehoeften gestegen zijn. Spr. wilde dat het Gemeentebestuur aan dit adres ad- haesie betuigde. De Voorzitter antwoordde, dat het college van B. cn W. dan toch eerst precies moest weten, wat het N.V.V. wilde. Daarna sluiting. Voorzitter J. Ootjcrs opent de goed bezette vergadering, die is bijeengeroepen om een tweetal punten, die in de jaarvergadering zijn aangeroerd, nader onder oogen te zien. Het gaat hierbij om: 1. Het verplicht sproeien van vroege aardappelen tegen dc gewone aardappel ziekte. 2, Het verplicht veilen van goedgekeurde pootaardappelcn. Punt 1 wordt onmiddellijk aan de orde gesteld en uitvoerig toegelicht door den voorzitter, die er zich feitelijk over verwon derd, dat tegen het sproeien van vroege aard appelen nog bezwaar kan bestaan. Vooral van belang is het tijdig sproeien. De bedoe ling is daarom het sproeien verplicht te stelten vóór 1 Juni. Controle echter wil men niet uitoefenen. Dc menschen dienen over tuigd te zijn van het belang en de voor zitter meent, dat het eerste jaar stellig 90 der bouwers het voorschrift zullen volgen. Degenen, die niet sproeien, zouden moeten worden aangebracht aan de veilingsbestu- ren, opdat deze de namen kunnen hekend maken aan den handel. Er schijnt eerst zeer weinig oppositie te zijn, doch successievelijk komen de tongen los. De eerste vragensteller vraagt zelfs of éénmaal sproeien vóór 1 Juni voldoende kan worden geacht. Sproeien acht hij goed, maar liet dient te geschieden tot het einde toe. De tuinders moeten worden opgewekt het .sproeien goed to doen geschieden. Daar bij dienen de menschen de .juiste samen stelling van het sproeimiddel te kennen. De heer Commandeur wil de kostprijs per H.A. weten. Bij 4 maal sproeien komt het buiten den arbeid op hoogstens f 10 per H.A. Gevraagd wordt of het geen overweging kan verdienen sproeiers, vooral aan de kleine bouwers, ter beschikking te stellen. Bovendien is het voorstel door de veilings- verccniging tc Broek op Langcndijk met vlas: cn wimpel afgewezen. Heeft het nu nog zin? Daarnaast wordt gevraagd of men bet voorsfol kan aannemen zonder dat er behoorlijke controle is, terwijl er verder land is, waar niet gesproeid behoeft te worden, terwijl op ander land twee of driemaal sproeien soms weinig resultaten oplevert. De Voorzitter anUvoordt. «lat men opbou wend te werk moet gaan, terwijl men zon der dat maatregelen worden getroffen, moei lijk bij de regeering kan blijven aandringen op hulp of medewerking. Dc heer Hoogland deelt mede, dat de vci- lingsverccniging Broek op Langcndijk z.i. ge rechte bezwaren tegen het sproeien heeft ont wikkeld. Vooral voor de kleine tuinders, die vaak niet moer houwen dan een halve bunder, is het aanschaffen van een sproeiapparaat een onoverkomelijk bezwaar. Wel heeft men de wenschelijkhcid van het sproeien inge zien, maar men zag geen kans het. door tc voeren. Dat de vereeniging, die oorspronke lijk met liet voorstel is gekomen, ten slotte in eigen boezem geen meerderheid kon vin den, is voor een goed deel toe tc schrijven aan een uitlating van den heer van Poe- lerin. Men heeft het daarom gelaten bij een besluit om het sproeien zoo sterk mogelijk te propagecren. Nog verschillende" sprekers voeren het woord. De algemeene tendenz is, dat er wel iswaar moeilijkheden zijn. doch dat die die nen te worden overwonnen. En het sproeien is noodig. De vercenigingen kunnen het overigens voor de kleineren zoodanig inrich ten, dat. het voor hen niet duurder worrlt dan voor dc groote tuinders. De'heer Rietsema beschouwt het niet- sproeicn als klaplooperij. Hij wijst er op, dat de steun niet altijd-durend is In nor male tijden zou liet bezit van een sproei apparaat zeer zeker als vanzelfsprekend .mogen worden beschouwd. Minder goede resultaten schrijft hij voornamelijk toe aan minder rationeel sproeien. Hij juicht het voorstel om vóór 1 Juni minstens éénmaal te moeten sproeien, toe, doch verder zal men zich moeten regelen naar de weersomstandigheden. Propaganda en voorlichting omtrent de wijze hoe moet worden gesproeid, acht hij daarnaast zeer noodig. Niemand der tegenstanders heeft intusschen een andere weg gewezen, ter wijl de kans om weer te worden zelfstan dige tuinders toch wel een enkele opoffe ring waard is. De heer P. Slot zegt namens den handel, dat de reputatie van de Xederlandsrhc aardappel in het buitenland door de ziekte heeft geleden. Een prima kwaliteit zal de prijzen ten goede komen, doch deze is al leen t« bereiken door afdoend snroeten. niet 75 pet., doch dc heele 100 pet. moet goed zijn. Besloten wordt het voorstel aan te nemen, niet dien verstande, dat degenen, die niet sproeien, door dc veilingsbesturen zullen worden bekend gemaakt. Het verplicht veilen van goedgekeurde pootaardappelcn staat reeds vast, de provin- iale organisatie heeft daartoe besloten. Het komt dus neer op de wijze van uitvoering, waartoe de voorzitter zich zou willen ba seeren op dc ovorschriften, welke in Fries land gelden. De boer Groen wil zich niet geheel vast leggen aan Friesland, aangezien de toestan den daar anders zijn dan hier. Het verre weg grootste deel der aardappelen is daar aanwezig bij den landbouw, hier daarente gen bij de tuinders. Hier in Noord-Holland zal het bepaald noodig zijn, dat daarbij prijsregelend wordt opgetreden. Tot dusverre werd hier voor dc goedgekeurde poters een lager prijs gemaakt dan overal elders. Spr. is voor verplicht veilen, mits daarbij wordt wordt bereikt, wat te bereiken is. Dit zou kunnen geschieden, indien een ophoud prijs werd vastgesteld, die verband houdt met den algemeen gangbaren prijs, dus niet den minimumprijs van de groente- en fruitccntrale. Daarnaast wou hij en-bloc veilingen van groote partijen, terwijl ten slotte een zekere dwang noodig is. die zijns inziens alleen kan komen van de groente- en fruitcentrale. De heer Veerman sluit zich daarbij aan, hij acht echter het voorschot van 20 pet., zooals in Friesland wordt gegeven, te laag en hij meent, dat verplicht keuren noodza kelijk is. De voorzitter is het met een en ander eens cn stelt voor een kleine commissie te benoemen, waarmee de vergadering ac toord gaat. Door iedere standsorganisatie zal daartoe een lid worden aangewezen, terwijl ook de handel zal worden uitgenoo- digd. De commissie heeft tot opdracht een concept-regeling voor het. veilen van poot- aardappelen samen te stelten. KOEDIJK. Maandagavond werd onder leiding van den heer M. Mulder door de afri. van het Witte Kruis een buitengewone ledenverga dering gehouden in het lokaal van den heer M K. de Weert. Na opening wordt medegedeeld, dat de contributie in 4 keer betaald mag worden, mits bij den penningmeester thuis bezorgd. De kleuterverzorging kan in Alkmaar op Dinsdag plaats hebben tegen betaling der kosten naar draagkracht a f 0.50 tot. f 0.75 per consulatie. De secretaris zal omtrent de juiste kosten nog nadere inlichtingen in winnen. Inlichtingen zijn bij hem te beko men. Hierna kwam in behandeling de verbou wing magazijn. De heer Molenaar geeft toe lichting op de teekening. Dc heer P. Hart wil de restauratie verder uitbreiden met het oog op de toekomst, doch dit brengt te veel kosten mede. Door uitbreiding met kasten kan nog veel ruimte gewonnen worden. Na eenige bespreking acht men verdere uitbreiding niet noodig Het plan zooals het bestuur dit voordraagt, werd goedge vonden. De kosten zullen bedragen f 650.—. Er zal nog een plafond bij kunnen komen. Hierna volgt behandeling van de finanti- ecle regeling. Voorgesteld wordt f 150.— uit de kas te verstrekken en de rest te vinden door uitgifte van aandoelen ad f2.50. met een minimum-aflossing van f 100— per jaar Subsidie zal aangevraagd worden hij het hoofdbestuur en bij plaatselijke corporaties. De aanbesteding zal plaatselijk geschieden. Hierna sluiting. Z1JPE Het aantal werkloozen is iets teruggeloo- pen. In de afgcloopen week waren 44 werk loozen in de werkverschaffing geplaatst, terwijl 60 werkloozen uitkecring ontvingen ingevolge de Rijkssteunregeling. Totaal aan tal werkloozen alzoo 104, terwijl het aan tal in de voorafgaande week 111 bedroeg. Het vorige jaar omstreeks dezen tijd be droeg het aantal werkloozen 100. Het jaarlijksch onderzoek van verlofgan gers van dc lichtingen 1925 en 192$ van deze gemeente zal worden gehouden op 7 Juni a.s. te Schagen. Voor 8 kinderen is met het nieuwe school jaar op 1 Mei a.s. toelating tot de O. L. School te Petten verzocht. Voor toelating tot de O. L. School te 't Zand hebben zich 7 leerlingen aangemeld. Naar wij vernemen is aan den heer J. Ileman te St. Maartensbrug op verzoek eer vol ontslag verleend als ontvanger der Ned. Hervormde Gemeente Zijpe en is als z,ooda- nig benoemd de heer K. Paariberg te Oude- sluis.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7