De „Gouden Eminentie" Buitenland De groote afrekening! Engelsch mijowerkersdorp in staat van beleg Verstandige woorden van Campinchi Amerika offert 25 millioen meer voor het Leger De Duitsch-Italiaansche besprekingen De belasting op overwinst in Engeland Italiaansch oordeel over België's neutraliteit Hevige overstroomingen in Canada Zesduizend personen dakloos. Maandagavond steeg het water van de ri vier Thames (Ontario) zoo hoog, dat het over de met cement versterkte dijken heen- stroomde. Zesduizend personen werden uit hun woningen verdreven, vele anderen worden door liet water in hun huizen ge vangen gehouden. Er is gebrek aan vaar tuigen om hen te redden. De gemeentelijke electriciteitscentrale loopt gevaar. Het is de hevigste overstrooming sedert veertig jaar. Temidden van het wa ter hebben de bewoners te lijden van dorst, aangezien de artesische putten onder water staan. Om de jonge bloesem tegen nachtvorst te beschermen, brandt men dikwijls in de boomgaarden sterk rook-verspreidende vuren. Het „Berliner Tageblatt" over Rusland. In een commentaar op de PoolschRoe- meensche besprekingen schrijft het Berliner Tageblatt onder neer: „Als eens de groote afrekening met den Sovjet-Russischen kolos zal komen, zullen de twee buren van Rus land wel te zwak zijn om den stoot op te vangen. Men behoeft geen groot militair deskundige te zijn om in te zien, dat hun slechts steun kan worden geboden door Duitschland en het Statenblok, dat zich in het zuidoosten van Europa vormt onder lei ding van Italië, want de Slavische macht, die Sovjet-Rusland vijandig gezind is, breidt zich uit van de Alpen en de Adriatische Zee tot aan de Zwarte Zee. Hoe eerder War schau en Boekarest dit begrijpen, des te voordeeliger zal het zijn voor alle belang hebbenden, want, een zoo belangrijke samen werking moet. worden voorbereid om succes te kunnen hebben. Een dergelijke voorberei ding moet niet alleen militair, maar ook psychologisch zijn. De besprekingen tus- schen Beek en Antonescu kunnen het ge meenschapsgevoel tusschen alle naburen van Rusland slechts versterken. De rest moet van een natuurlijke politieke ontwik keling komen." De toestand In Nottinghamshire. Het. mijnwerkersdorp Bircotes in Notting hamshire, in het, midden van Engeland, verkeert practisch in staat van beleg. Twee honderd politieagenten patrouilleeren dag en nacht door de plaats voor het handha ven van de orde onder de mijnwerkers, die uiterst verdeeld zijn over de kwestie van vrijheid van vereeniging. De politie heeft zes en twintig arrestaties verricht. Vier en twintig mijnwerkers, die een nachtploeg vormden, konden den schacht slechts onder bescherming van vijf tig geüniformeerde agenten bereiken. De spanning is groot en overal in de kleine straatjes van het dorp ziet men redetwisten de groepen, waarbij zich bijna altijd perso nen bevinden, met een verbonden hoofd of andere verbonden lichaainsdeelen, terwijl de politie voortdurend aanmaant tot doorloo- pen. Democratisch persagent schap in Polen verboden De Poolsche autoriteiten hebben het kleine, onafhankelijke persagentschap „Press" waarvan veel gebruik gemaakt werd vooral door de oppositiebladen, ver boden. Als motief wordt gegeven, dat het agentschap zich schuldig maakte aan voor het welzijn van den staat schadelijk optre den door zijn „onware en tendentieuze wij ze van voorstellen van kwesties, die zoo wel de buitenlandsche als de binnenland- sche politiek raken". Het agentschap „Press" is deze laatste maanden opgevallen door zijn heftige cam pagne tegen de machtsovertredingen der nationaal socialisten in Dantzig en tegen 't optreden van nat.-socialistische elementen onder de Duitsche minderheid in Polen. In problemen der binnenlandsche politiek ver dedigde het agenlschap „Press" de demo cratische instellingen. De moeilijkheden in het Londensche autobusbedrijf Nog geen overeenstemming be reikt. De besprekingen, welke op het ministerie van arbeid zijn gehouden tusschen de ver tegenwoordigers der autobusondernemingen en die van de vakvercenigingen, hebben niet tot resultaat geleid. De bespreking is tot heden verdaagd. Het garagepersoneel heeft besloten de staking van het personeel bij de transport ondernemingen op 1 Mei 'te steunen, indien de eischen niet zouden worden ingewilligd. Ook in Edinburg is een conflict uitgebro ken bij de autobusonderneming. De chauffeurs en de conducteurs hebben aangekondigd, dat zij op 7 Mei in staking zullen gaan, indien hun eischen aangaande de werktijd niet zullen worden onderzocht. Trouwt de Hertog van Windsor toch in Frankrijk 1 De „Daily Miror" bericht, dat de Hertog van Windsor de komende week naar Frank rijk zal komen en zijn intrek zal nemen in het kasteel van Cande. Het huwelijk met mevrouw Simpson zal dan later in alle een voud worden voltrokken in dc bibliotheek van dit kasteel. Montague Norman, de man achter de coulissen. Regeeringen gaan de gouverneur van de Bank van Engeland blijft. Op het oogenblik, dat deze regels geschreven worden, maakt, de mi nister van financiën en toekomstige premier Neville Chamberlain in het Lagerhuis de bijzonderheden van de nieuwe begrooting bekend. Weinigen zullen weten, dat deze begroot ing voor een groot deel het werk is van Montague Norman, den gouverneur van de Bank van Engeland. Wanneer de „Queen Mary" of een ander groot, schip juist het anker wil lichten voor een tocht naar New York, duikt niet zel den op de kade nog een haastige passagier met een klein puntbaardje op. Hij is ge huld in een lange regenjas, zijn hoofd is bedekt door een klein grijs hoedje en over de arm draagt hij een plaid. Snel beklimt hij de eenige landingsbrug, die men speci aal voor hem heeft laten staan en die on middellijk daarna wordt ingehaald. De ka pitein wacht slechts op dit signaal, om het commando tot vertrek te geven. De reiziger met het puntbaardje en den te kleinen hoed verdwijnt in dc gereser veerde apartementen en de andere passa giers, die zijn aankomst nauwelijks opge merkt hebben, zien hem niet eerder dan in New York terug. Wie is deze mysterieuze reiziger, die aan de indiscretie van de journalisten en de fotograven, ja zelfs aan de nieuwsgierigheid van het publiek weet te ontsnappen? Het is geen minister-president, een diplo maat of zelfs maar een agent van den ge heimen dienst. Hij is dit alles tezamen en meer, namelijk de right honorable Montague Norman, gouverneur van de Bank van En geland. Montague Norman blijft.... Regeeringep wisselen. Mr. Bald- Montague Norman. win volgt Mac Donald op en Neville Chamberlain lost Baldwin af. Maar Montague Norman blijft. Sinds 17 jaren leidt hij voor een groot deel dc binnen- en buitenlandsche poli tiek van Engeland. Hij vertegen woordigt de macht van het geld. Hij is de verpersoonlijking van de „city". Deze man men zou hem de „gouden eminentie" kunnen noemen is een uiterst handig diplomaat. Hij mengt zich nimmer in politieke kwesties. Hij past zich bij alle regeeringen aan. Van de gehoorzaamheid van de ministers is hij 'zeker, want hij weet, dat hij de crisis te voorschijn kan tooveren. welke noodig is om de weerspannigen tot toegeven te dwingen indien er weer spannigen zijn. De gouverneur ontvangt zijn groote macht niet van de kiezers, noch heeft hij deze aan politieke factoren te danken. ITij is de man van het. heilige Engclsche grootkapitaal. Wanneer de Engelsche politiek pro-Duitsch of pro-Fransch. anti-Duitsch of anti-Fransch pro-Russisch of anti-Russisch wordt, is het Montague Norman, die mede de richting aangeeft. Voor Montague Norman is de City Engeland. Niet in het Westoninster- paleis zetelt de regeering, maar in de Threadnoedle Street. Zijn be slissingen zijn dikwijls van veel groot er invloed dan die van een Geen beloften aan de volks massa, welke niet kunnen wor den nagekomen. De delegatie der linksche partijen in Frankrijk is bijeengekomen. Tijdens de ge- dachtenwisseling zette de communist Duclos o.m. uiteen, dat zijn jartij tegen een ver plichte winkelsluiting gedurende twee da gen is, maar voorstander is van een rust tijd door middel van rouleering. De radicaal- socialist. Campinchi, wees op de noodzake lijkheid van een beperking der samenwer king met de C.G.T. tot de sociale proble men, maar buiten het parlement. De C.G.T. moet op eigen terrein blijven en geen di- recten invloed uitoefenen, noch op de re geering, noch op het parlement, die alleen voor het land verantwoordelijk zijn. Er moet rekening gehouden worden met de finanticcle mogelijkheden. Spr. deed een beroep op de vertegenwoordigers der par tijen en in het bijzonder op de communis tische te vermijden de volksmassa's belof ten te doen, waarvan zij tevoren weten, dat zij onuitvoerbaar zijn en slechts te leurstellingen kunnen wekken bij de arbei dersklasse. De begrootingscommissie van het Ameri- kaansche huis van afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan de legerbegrooting ten bijdrage van 416.413.382 dollar, welke dus ruim 25 millioen hooger is dan die van het loopende jaar. De commissie verklaart, dat tenzij de toekomstige lcgcrbegrootin- gen belangrijk hooger zullen zijn de Ame- rikaansche defensievoorbereidingen er uit zullen bestaan niet-uitgeruste troepen te bezitten, die practisch niet gereed zullen zijn tegenstand te bieden aan een strijd macht, die beschikt over moderne offensie ve wapenen. Er is een gebrek aan tanks, pantserauto's half-automatische geweren, en luchtafweergeschut. Aanbevolen wordt 67.075.514 dollar uit te geven voor de mili taire luchtvaart, met inbegrip van den bouw van 513 nieuwe vliegtuigen. Brook terecht Hij heeft een noodlanding gemaakt De Britsche vliegenier Brook, die op zijn vlucht van Londen naar Kaapstad werd ver mist, is gisterochtend kwart over zeven plaatselijke tijd te Juba in Egyptisch Soe dan aangekomen. Nader wordt gemeld, dat Brook door een hevigen storm genoodzaakt was een nood landing te maken bij Bor, ongeveer honderd mijl ten Noorden van Juba. Toen hij weer uit Juba wilde vertrekken, brak zijn staart- wiel. Brook hoopt dit. te kunnen herstellen, en in den middag te kunnen vertrekken. minister of zelfs van een regee ring. En het kenteeken van zijn absolute autoriteit? Geen minister president, geen regeering kan hem ter verantwoording roepen. Verant woording is hij slechts schuldig aan de Bank van Engeland, den hoog- sten staat in den staat. Deize almachtige persoonlijkheid, deze Caesar is hoe eigenaardig het ook moge klinken bijna onbekend. Hij kan rustig zijn weg gaan, zonder door iemand opge merkt te worden. Hij beeft geen „verleden". In 1S71 werd hij geboren. Hij was scholier in Eton en later student aan het Kings Colege te Cambrid- ge. Van het jaar 1000 tot 1901 nam hij aan den Boerenoorlog deel. Daarna verwisselde hij het leger tegen bet bankbedrijf en dit boeide hem zoo, dat hij gedurende den wereldoorlog van daaruit zijn wapens smeedde. In 191S benoemden de directeuren van de Bank van Engeland, die geenszins blind waren voor Montague Norman's groote financieele kundigheden, hem tot onder-gouverneur van de „oude da me van Threadneedle Street" en in 1920 tot gouverneur. Hij is moeilijker dan de koning. te bereiken Zijn kamer in de Bank van Engeland wordt streng bewaakt. Hij is moeilijker te berei ken dan de koning. En desondanks wan trouwt hij zelfs dit goed bewaakte toe vluchtsoord. Wanneer hij een belangrijke bespreking met een buitenlander wenscht, neemt hij de boot naar Calais. Oostende. Vlissingcn of Cherbourg. Slechts daar voelt hij zich veilig voor indiscrete ooren. Uiterlijk lijkt hij meer op een kunstenaar dan op een bankier. Van nature zeer te rughoudend spreekt hij weinig en vreest hij de openbaarheid. Hij is de minst ge fotografeerde man van Engeland. Met zijn slanke figuur, zijn intelligent ge zicht, den spottenden blik. den mond met het ietwat cynische lachje, de grijze, recht naar achteren gekamde haren en het hooge voorhoofd maakt hij den indruk van een magiër. En inderdaad, hij is er een. Italië wordt voorzichtiger. De uitwisseling van bezoeken tusschen Duitsche en Italiaansche persoonlijkheden zal den eersten tijd nog doorgaan. Zoo ver wacht men te*Rome den Duitschen minis ter van oorlog, von Blomberg, en zijn col lega van buitenlandsche zaken, von Neu- rath. Omtrent een reis van Göbbels. den minister van Pers en Propaganda, schijnt minder zekerheid te bestaan. Aan den an deren kant vertoeft op het oogenblik in Duitschland de Italiaansche onderstaats secretaris van Nationale Opvoeding, Ricci, alsmede een aantal Italiaansche journalis ten en industriëlen. Italië ten aanzien van Spanje meer terughoudend? Wat Spanje betreft is niet bekend, wat het resultaat is van de Duitsch-Italiaan sche gedachtenwisseling van Maandag. Sinds de inwerkingtreding van de inter nationale controle zijn de aanvallen, die da gelijks werden gericht tegen de landen, die gunstig staan tegenover de Spaansche re- geeringsaanhangers. gestaakt, ofschoon de steun,die de Britsche oorlogsschepen „Hood" en „Shropshire" aan Britsche trans porten naar Bilbao hebben verleensL gecriti- seerd wordt. Het, denkbeeld van een compromis in Spanje vindt in Italië geen voorstanders, doch, wat belangrijker is, evenmin tegen standers. Het schijnt, dat de houding van Italië op het oogenblik voorzichtiger is dan de vorige maand en alles wijst. erop. dat de Duitsch-Italiaansche besprekingen deze voorzichtigheid nog meer zullen doen uit komen. Chamberlain weigert zijn voor stel in te trekken. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain tijdens de debatten over het begroo- tingsbesluit betreffende een nieuw in te voe ren belasting op toenemende winsten o.m. verklaard, dat hij geenszins het voornemen heeft zijn desbetreffende voorstellen in te trekken. De berekening van de toeneming der winsten, met als basis de gemiddelde winsten over de jaren 1933—1935 is echter een punt, waaraan spr. niet te veel wil vasthouden. Hij is bereid dit. punt te her zien en de keuze te geven tusschen verschil lende jaren of er andere jaren aan toe te voegen, of wel deze beide methodes combi neeren. Chamberlain wil niet nu een vaste belofte doen, maar hij is zelf in contact met personen van groote finantieele en industri- eele ervaring henevens talrijke organisaties en hij zal alle voorstellen niet. zeer groote sympathie hestudeeren en zijn best doen al le moeilijkheden uit den weg te ruimen om ongelijkheden en onrechtvaardigheden te beletten. Tenslotte legde Chamberlain den nadruk op de noodzakelijkheid het hoofd te bieden aan ongelimiteerde uitgaven en verklaarde: „Wij trachten niet de wereld te beheer- schen. Wij streven cr naar onze veiligheid te verzekeren en die van onze verbindingen in het Britsche rijk." Het Italiaansche blad „La Tribuna" le vert. commentaar op de Fransch-Engelsche verklaring, waarbij België wordt bevrijd van zijn Locarnoverplichtingen en. betoogt, dat dit. in feite gelijkwaardig is met een uittreden van België uit den Volkenbond. „Een neutrale mogendheid kan niet het systeem van collectieve veiligheid of on deelbare vrede tot het hare maken, aange zien een zoodanig systeem beteekent een systeem van solidairen oorlog. Een neutra- liteitsregiem staat slechts een directe en per soonlijke verdedigingsoorlog toe. Bijgevolg is de clausule, vervat in de Fransch-Brit- sche verklaring, waarbij men nota neemt van de door België herhaalde verzekering van trouw aan den Volkenhond en aan zijn voor leden daaruit voortvloeiende verplich tingen, een stelling, die op niets uitloopt en waarbij men kennis neemt, van een zuiver platonische bewering. Wanneer België een neutrale mogendheid is geworden, staat het in feite buiten den Volkenbond". De prijsvorming in Duitschland Lagere binnenlandsche prijzen door verhoogde erport-notecrin- gen. De Duitsche Rijks-commissaris voor de prijsvorming Wagner heeft in een bijeen komst der industrie- en handelkamer me degedeeld dat een nieuwe verordening voor bereid werd aangaande de prijsvorming van buitenlandsche goederen. Hij deelde hierin mede, dat men een tegenwicht voor de ver hoogde prijzen op de wereldmarkt der góe deren, die men uit het buitenland moet in voeren, zal vinden door eenerzijds verhoog de export-prijzen en prijsverlagingen in het binnenland, anderzijds. Nauwer aanhalen der contröle Ondercommissie van noninter- ventiecommissie bijeen. Het ondercomité der nietinmengingscom- missie is gedurende drie uren bijeen geweest en heeft maatregelen besproken om de con trole nauwer aan te halen en beletten, dat wapenen en munitie Spanje binnenkomen. De agenda is niet afgehandeld en waar schijnlijk zal heden een nieuwe bijeenkomst gehouden worden. De kwestie der Spaan sche activa en in het bijzonder goud in het buitenland, is naar men meent niet aange sneden. Verwachting: meest zwakke wind uit N. toï W. richtingen, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: geleidelijk iets zach- ter. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN; 8 UUR: 774. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan De Scandinavische landen profesteeren bij Franco Wegens het opbrengen van sche- pen naar Ceuta. Noorwegen, Zweden, Denemarken en Fin land hebben tegelijkertijd een protest inge diend bij den vertegenwoordiger van Franco in Lissabon tegen de verschillende daden der schepen der opstandelingen, die talrijke vrachtschepen der Noordsche landen hebben aangehouden en ze naar Ceuta hebben ge bracht, waar zij gedwongen werden hun la dingen te lossen. IERSCHE VRIJSTAAT NIET OP DE RIJKS- CONFERENTIE. Minister-president de Valera heeft offici eel medegedeeld, dat de Iersche Vrijstaat op de aanstaande rijksconferentie niet verte genwoordigd zal zijn. Duitschland en de vlootrevue nabij Spifshead Naar thans officieel medegedeeld wordt, zal het pantserschip „Admiral Graf Spee" deelnemen aan de vlootrevue ter gelegen heid van de Britsche kroningsplechtigheden AMERIKAANSCHE OUDSTRIJDERS NAAR FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft de leden van; het „American Legion" met hun gezinnen uitgenoodigd tot een achtdaagsch bezoek aan Frankrijk ter gelegenheid van het feit, dat twinlig jaar geleden de Verecnigde Staten aan den oorlog gingen deelnemen. Men ver wacht tienduizend bezoekers uit Amerika, die einde September over zullen komen. MUSSOLINI EERE-PILOOT DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Tijdens zijn onderhoud met Mussolini heeft Goering den Duce het eere-diploma der Duitsche luchtmacht overhandigd. LEDEN VAN „IJZEREN GARDE" KRIJGEN LEVENSLANG. De Roemeensche krijgsraad heeft gisteren acht leden van de „IJzeren Garde", die des tijds den uit dezen uiterst-rechtschen strijd hond getreden afgevaardigde Stelesco heb ben vermoord, tot levenslange dwangar beid veroordeeld. Twee anderen werden gestraft tot tien jaar dwangarbeid. Bloeiende Amorphophallas Titanum in de Botanische tuin van de Universiteit te Bonn. De roode kelk heeft een doorsnede van 1.40 Mtr., terwijl de gele stengel 1,60 Mtr. hoog is. In de vrije natuur lokt deze grootste bloem ter wereld de insecten door een sterke geur.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8