A Ü0 Naar de revanche van Antwerpen? GRATIS ■een ADOZO tfiiqinje&te aooo, J ukzatidei U BETAALT NIETS Voetbal N.H.V.B. Buitenland Engeland schaft de belastingspionnen af Luchtdienst Java-Australië De spanning tusschen Rusland en Mandsjoekwo H. Plekup. Directeur International Laboratories Ltd. r^uizenden asthmalijders hebben in de Adozo tabletten een krachtig bestrijdingsmiddel .gevonden. Adozo geeft inderdaad onmiddellijk verlichting, zelfs bij ernstige aanvallen. Oe geneesmiddelen, die in deze tabletten zijn verwerkt, zijn tevens een bescherming tegen een hevige aanval. Om alle asthmalijders in de gelegenheid te stellen de proef te nemen, bieden wij U geheel gratis een doos Adozo tabletten aan. Het gaat hier niet om een eenvoudig monster, maar om een origineele doos, die bij alle apotheken en drogisten verkocht wordt voor f. 1.00. Wij wen- schen dat iedereen een proef neemt en zelf ondervindt, dat wij gelijk hebben. Vul nevenstaande bon in en stuur hem zonder er een cent bij te voegen aan het opgegeven adres. Tabletten tegen asthma. Onmiddellijk verlichting. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 9 tabletten f. 1.00 27 tabletten f. 2.50 DEZE BON HEEFT EEN WAARDE VAN Stuur mij geheel gratis en zon- I der eenige verplichting een origi- i l neele doos Adozo tabletten ter waarde van f. 1.00 Naam I J Adres_ Mijn apotheek-drogist is Opsturen aan BOROMAG, Kei- J zersgracht 6, Amsterdam-C. aö i Kleine kans om de onregelmatig op- geloopen nederlaag te niet te doen. Wederom spannende en forsche partij in 't verschiet A.s. Zondag weer HollandBelgië! Dit maal niet in de oude vertrouwde arena te Amsterdam, maar voor de eerste maal in het nieuwe Feyenoord-stadion te Rot terdam, dat hiermede de echte' interna tionale vuurproef ondergaat. Zooalè altijd is de belangstelling voor dezen kamp weer buitengewoon groot. Ofschoon het Feyen- oord-kasteel een 60.000 plaatsen kan .aan bieden, -is dit aantal nog veel te klein 'dm aan alle aanvragen, die binnengekomen zyn, te kunnen voldoen. Naar verluidt zop het aantal daarvan ongeveer 200.000 heb ben bedragen! Rotterdam treft het uitstekend met haar eersten interlandwedstrijd in de moderne voet balgeschiedenis. Niet alleen is' het Holland België, de clou van het seizoen, maar er zijn ditmaal wel bijzondere factoren aanwezig, die dezen wedstrijd aantrekkelijk kunnen maken. In de eerste plaats is daar de recente 12 nederlaag, welke de Oranjehemden ii Antwer pen geleden hebben, en welke een einde maakte aan het trotsche record, dat zij er o^ na hiel den: in 12 uitwedstrijden ongeslagen! De der tiende (het ongeluksgetal, bijgel oovigen!) bracht de eérste nederlaag in het buitenliand sinds jaren. Was dit een bittere pil voor de onzen, meer nog het feit, dat de nederlaag op onregelmatige wijze werd toegebracht, maakte de spelers wrevelig en deed .hen dadelijk na afloop van dien onfortuinlijk gespeeldén wedstrijd besluiten om in Rotterdam de re vanche te bewerkstelligen. Men herinnert zich dien wedstrijd natuurlijk nog als 02 dag van gisteren. In de eerste helft was België wel iswaar iets sterker in het veld geweest, maar de rust ging toch in met gelijken stand. Het was alsof het Ned. elftal nog niet loo gekomen was, zoodat na rust de ontplooi ing van de ware Nederlandsche speelkracht ver wacht- werd. Helaas was ech ter juist voor de rust Wilders uit gevallen en z(jn kwetsure was zoo ernstig, dat hy na de rust niet meer in het veld verscheen. Volgens de nieu we F.I.F.A.-be- palingen mocht voor hem geen ander invallen, 22? W°r in KICK SMIT. tegen 11 man de man dte terugkwam moesten spelen. Dat in deze omstandigheid met slechts 1—2 verloren werd, wijst er toch wel op, dat de Ned. ploeg, indien zy numeriek normaal gebleven was, zeker een gelijk spel had kunnen bewerkstelligen. In het wonder, dat er ditmaal een extra prikkel by de Oranjehemden aanwezig is om van de Belgen te winnen? Een andere vraag ia, zullen z(j inderdaad die zoo zeer verbeide zege erlangen! Het antwoord daarop is niet zoo heel eenvoudig. Immers men moet zich ook eens even verplaatsen in den gedachten- gang der Roode Duivels, die niet zoo heel blij waren met hun in begin-April behaal de zege. Z\j voelden wel, dat Holands on volledigheid na de rust een schaduw wierp op hun prestatie. Dus kunnen we ons levendig indenken, dat die heeren er op gebrand zullen zijn om door een over winning in Rotterdam te bewijzen, dat de vorige in Antwerpen niet alleen toege schreven moet worden aan Wilders' uit vallen. M.a.w. van de gasten mag het zelfde fanatieke, forsche spelletje ver wacht worden, dat zy in Antwerpen ten beste gaven en... dat de onzen zoo buiten gewoon slecht lag. Nu zegt een bekend Fransch spreek woord: un homme averti en vaut deux, een gewaarschuwd man- telt voor twee. Dus de Hollanders kunnen -rekening houden met het de verwachten tegenspel en daarnaar hun maatregelen nemen. Men moet dit niet ver keerd opvatten. Het is allerminst de bedoeling, dat onze jongens, nu het weer hard tegen hard beloofd te worden, bij voorbaat éxtra hard moeten beginnen om de tegenpartij ont zag in te boezemen. Voor alles dient er voor gewaakt te worden, dat de HollandBelgië- wedstryden het karakter van ruw en onaange naam krijgen: dan kon het wel eens gauw met deze interessante wedstrijdserie gedaan zyn! Nu verwachten wy wel, dat de Belgische leiders hun spelers het consigne gegeven heb ben, zich wat in te palmen; dat zal vooral hen gelden, die af en toe een geniepigheidje aan hun forsche spel paarden. Zoodat dit al een voorwaarde is, dat de atmosfeer in en rond het veld iets prettiger zal zijn. Maai aan den anderen kant hoeft men niet te vreezen, dat het een oude juffrouwenpartijtje wordt, want daar zorgen de factoren, die wij hierboven geschilderd hebben, wel voor. Het Nederland sche elftal heeft echter leergeld gekregen en het beeld, dat het in de geheele eerste helft eigenlijk overdonderd is, (zooals in Antwer pen), zal thans wel niet vertoond worden. Daar gelooven we niets van. We verwachten een Nedcrlandsch elftal, dat Zondag méér in den aanval zal zijn dan de Roode Duivels; dat ligt zoo in de omstandigheden opgesloten. Dat wil nu niet zeggen, dat wt dus ook gaan winnen, want daar is nog wat anders voor noodig. En wel: geniaal voorhoedespel. Men weet het: de Belgen beschikken over een oer- solide verdediging, welke nog jJ. Zondag van haar deugdelijkheid blyk gaf. Tegen de stormaanvallen der Duitschers, die by- kans de volle 90 minuten duurden, ble ken Badjou, c.s., op een enkel oogenblik na, ten volle bestand. Wat zal ónze voorhoede nu tegen dezen muur uitrichten? Er is veel onzekers daar omtrent. Wel speelt deze linie in de beroemde samenstelling uit de dagen van „We gaan naar Rome", toen gemiddeld 5 doelpunten per wed strijd heel gewoon waren. Maar in deze samen stelling hebben de heeren langen tijd niet meer gespeeld en daarbij mag men zich afvragen: is Vente in den vorm van weleec en Kick Smit, is hij weer heelemaal de oude?? Dat zijn vragen, waarop iedereen het antwoord schul dig moet blyven en dat afgewacht moet wor den tot Zondagmiddag. Voetbal-Nederland hóópt natuurlijk, dat alle 11 Oranjemannen in topvorm zijn, in welk geval de revanche van Antwerpen zeker tot stand zal komen. Laten we het tot slot nog even over de samenstelling der elftallen hebben. Op papier maakt dat van ons een zeer goeden indruk. Wilders is heelemaal hersteld en dus was er geen aanleiding om hem te doen vervangen door Mauk Weber, in wien we echter een uit stekenden reserve blijven behouden. Achter hoede en middenlinie blijven ongewijzigd, het geen wel te verwachten was. Anderiessen is er de laatste weken uitstekend in, zoodat van hem zelfs iets meer verwacht mag worden. Van Heel heeft last van een rheumatischen schoude.' (ge had en mis schien, dat hjj dus niet zijn bes ten vorm zal be reiken. Maar in ieder geval gaat hy een record vestigen: het wordt n.1. zijn 58sten interand- land-wedstrtjd en dat is het groot ste ax .ital dat ooit een Neder- landsch speler op zijn naam heeft kunnen brengen. (Harry Denis is heden nog re cordhouder met 57 wedstrijden). Over de voorhoede is natuurlyk veel te doen geweest en nóg zijn sommigen er niet over uitgepraat. We doelen natuurlijk op de niet- verkiezing van Charles Lungen. Ook wij had den graag nog eens een proef gezien mot het binnentrio (v.r.n.1.): Lungen-Bakhuys-Smit, maar de Keuzecommissie, alhoewel zij er mischien nog wel over denkt, durft het tegen België toch niet aan. We gelcoven echter wel, dat h^t er in de toekomst nog wel eens van zal komen: vooral als de druk van de Am- sterdamsche pers in deze richting blijft aan houden. Wat de huidige samenstelling betreft, hierboven plaatsten wy vraagteekens achter Vente en Smit. Blijken deze vraagteekens ten onrechte geplaatst te zijn, dan zal het Ned. elftal er wel by varen en... mag er aan een kleine overwinning van Nederland gedacht worden. De Belgen verschijnen eveneens, naar vrij wel aller meening, in de beste samenstelling. Zooals gefeegd, de achterhoede is zeer sterk, evenals de beproefde middenlinie. In de voor hoede wordt het meest verwacht van den lin kervleugel, waar. Van den Eynde en Raymond Brayne zullen opereeren en menig gevaarlijk moment voor het Hollandsche doel zullen scheppen. Vraagteekens heeft deze linie echter evenals de onze, rr.I. Voorhoof en Capellè, dié véél maar ook een nul kunnen zijn. - Zoo ziet men, èr is veel onzekers, maar dat maakt den strijd des te interessanter. Ons ge voelen zegt ons evenwel, dat wij een goede kans hebben. Moge dat waarheid worden! Aanvoerder VAN HEbt, die een nieuw record gaat vestigen N.H.V.B.-ELFTAL. Zondagmorgen om half elf speelt het N.H. V.B.-elftal nog cenriiaal een oefenwedstrijd eu wel legen een sterke H.R.C.-combinatie in Den Helder. De samenstelling van het N.I1.V.B.-elftal is toch niet zoo veranderd als we dat aan de hand van de te Nieuwe Niedorp gelanceerde uitingen konden ver moeden. Alleen Ilazeloop is gepasseerd. Rechtsbinnen Verdonk staat nu midvoor terwijl Hartman (H.R.C. 4) diens plaats is toevertrouwd, wat de Racer in hoofdzaak dankt aan zijn goede spel vorige week tegen J.V.C. waarbij een der commissieleden hem gadesloeg. Wij hopen dat II.R.C. een vooral technisch goed spelende sterke combinatie op de been brengt. Wellicht vinden de N.H.V.B.'ers dan ineens het onderling verband, waaraan het. vorige jaren nooit heeft ontbroken. Het wordt nu kort dag! GOUDEN KRUIS. Den Helder, eerste ronde Groep 1. Om 11 uur 's morgens wordt op het N.A. S.B.-tcrrein aan do Kleine Sluis, achter het in bewerking zijnde B.K.C.-veld, gespeeld B.K.C. 2—Wieringerwaard 2. liet N.A.S.B.- terrein is veertien dagen geleden door het N.H.V.B.-bestuurslid Oden goedgekeurd. Alkmaar, tweede ronde, Groep 1. Om 10 uur ontvangt Schagcn 3 Dirkshorn 1, waaraan Breebaart c.s. een harde dobber zullen hebben, vooral omdat de bezoekers bij gelijk spel reeds in de volgende ronde komen. HALLE (Go Ahead) WILDERS (BI. Wit) CALDENHOVE (D.W.S.) WELS tUnitas) v. d. EYNDE (Beerschot) PAUWE (Feyenoord) VENTE (Feyenoord) R. BRAINE (Beerschot) DE WINTER (Beerschot) ANDRIESSEN (Ajax) BAKHUYS (H.B.S.) CAPELLE (Standard) STYNEN (Olympic) VAN HEEL (Feyenoord) SMIT (Haarlem) VAN NELLEN (D.H.C.) VOORHOOF (Liersche) BUYLE (Daring) DALEM (Standard) JOACIM (Olympic) PAVERICK (Antwerp F.C.) Eerste klasse D. J.V.C. ontvangt om half een Zeemacht. Als oefenwedstrijd voor de komende beslissende ontmoetingen tegen Succes 2 en H.R.C. 5 biedt dit treffen J.V.C. gelegenheid voor proefne mingen e.d. Derde klasse F. Succes 3 ontvangt Cocksdorp. De Texelaars moeten wel ongelooflijk vroeg van huis, want deze match is tegen half tien uitgeschreven. We zien de Cockdorpers terugreizen met den vollen buit. Vierde klasse H. Petten speelt haar laatsten wedstrijd tegen Succes 4 op Wieringen (11.30 uur). Om het kampioenschap niet voor het noodig is in Wie- ringerwaard's handen te spelen, dienen de Pet. temers te winnen. Waaraan we trouwens niet twijfelen. Adspiranten. In afd. S. wint H.R.C. d om 10 uur thuis van Succes b. BADJOU (Daring) België Zij stichtten meer kwaad dan goed. Dc Engelsche minister van financiën heeft het systeem van den „infor- mcr", d.w.z. den belastingspion te gen provisie afgeschaft. Hoe braaf de burgers ook over het alge meen mogen zijn, toch schijnen zij het nim mer te kunnen nalaten, zoo mogelijk iets over de grens mee te smokkelen of op eeni ge andere wijze de belasting te ontduiken. In vroeger tijden werd het zelfs als „flink" beschouwd, indien men den staat er eens tusschen nam. In deze opvatting is gelukkig wel verandering gekomen. Interessant is nu de ontwikkeling in Enge land. In vroeger tijden kwam iedere Engel sche burger op een bepaalden dag op het raadhuis en stopte zijn vrijwillige bijdrage in een bus. Iloe conservatief men ook anders in Engeland is, moest men tenslotte toch van dit oude gebruik afstappen en ging men er toe over de mcnschen ambtshalve aan te slaan. Toen bleek echter tot de over- groote verwondering van de autoriteiten, dat de ambtelijke schatting tot een veel lager bedrag kwam, dan de vrijwillige bijdragen hadden opgeleverd. Daarop volgden er vele experimenten, totdat men er ook in Enge land toe overging, de belastingplichtigen zeJ(.hun opgaven te laten doen. Het resul taat daarvan was over het algemeen wel bevredigend. Maar natuurlijk bleven er ook in Enge land nog belastingontduikers. Om hen te betrappen en de te weinig betaalde bedragen alsnog te kunnen innen, bediende het mi nisterie van financiën zich van een leger spionnen, die men weliswaar niet bij de zen naam noemde zij kregen den on- schuldigen titel van „informer" maar wier taak het toch was, op listige wijze achter de overtredingen van de verschillen de zondaars te komen. Zij ontvingen daar voor geen salaris, maar wel provisie. Daar het Britsche ministerie van financiën jaar lijks ongeveer 10.000 pond aan provisies uit betaalde, is de conclusie gewettigd, dat er toch nog aardig wat belasting ontdoken werd. De informers oefenden hun werk meestal op deze wijze uit, dat zij bij zakenrelaties of buren van verdachte personen inlichtin gen vroegen. Gebleken is nu, dat misdadige elementen onder deze inforjners van de din gen, welke hun ter oore kwamen, misbruik maakten. Zij vervoegden zich bij den over treder en persten hem geld af. Tegenover het ministerie van financiën hielden zij dan hun mond. Men behoeft er in Engeland dan ook waarlijk niet rouwig om te zijn, dat dit systeem thans afgeschaft is. De minister zonder portefeuille, Thorby, heeft heden te Sydn bekend gemaakt, dat de Australische regeering de K.N.I.L.M. toe stemming heeft verleend tot het instellen van een luchtdienst tusschen Java en Au stralië. De K.N.I.L.M. heeft dit bericht be vestigd. Wanneer de dienst zal ingaan, en met hoeveel machines hij zal worden gevlo gen, is een kwestie, welke nader zal worden geregeld. Dochter van den consul van Mandsjoekwo gearresteerd. Uit Hsinking wordt vernomen, dat Zater dag j.1. de dochter van den consul van Mandsjoekwo te Glagoveschensk door de Sovjet-Russische politic werd gearresteerd, toen zij zich met een employé van het con sulaat naar het postkantoor begaf. Het jonge meisje werd korten tijd later vrijge laten, doch de ambtenaar van het consu laat wordt nog in hechtenis gehouden. De commissaris voor buitcnlandsche zaken van Mandsjoekwo, Sji Li Pen, heeft te Harbin bij den Sovjet-Russischcn consul- generaal krachtig geprotesteerd. Hij heeft gcëischt, dat ten eerste de consulaire amb tenaar onmiddellijk wordt vrijgelaten; ten tweede de schuldige politiebeambten wor den gestraft en ten derde de formeele ga rantie, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. /HEERL'JK DIE LENTEGEUREN/ ,TWR KINDLIEF JE RUIKT DE RUPE TABAK.' NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT 15 Ct R HALF ONS Binnen vijf jaar een Europeesche oorlog Verwachting in Amerika. Volgens rechter Curtis Bok, secretaris van de officiecle delegatie der Vereenigde Staten bij de Kroningsplechtigheden, en prof. Ha- rold Laski, die Woensdag beiden uit New York te Plymouth zijn aangekomen, ver wacht men in Amerika dat binnen vijf jaar in Europa een oorlog zal uitbreken. „De overhecrschende meening is", aldus rechter Bok, „dat Amerika er buiten moet blijven, doch of dit mogelijk is of niet is een andere zaak". Vliegtuig van Delmotte verongelukt De vlieger weet zich met zijn pa* rachute te redden. Gisterochtend is het vliegtuig van den vlie ger Delmotte verongelukt bij een poging om 't snelheidsrecord te verbeteren. Twee minu ten na het vertrek van het Italiaansche vlieg veld Istre sloeg het toestel om en vloog in brand. Men zag een zwarte stip zich losma ken van het vliegtuig. Het was Delmotte, die met zijn parachute omlaag sprong. Hij be reikte ongedeerd den grond, alleen liep hij enkele schrammen in het gelaat op. Het vliegtuig stortte brandend in la Crau, er is absoluut niets van over. DE STUDENTENRELLETJES IN POLEN. Als strafmaatregel zullen de aca demische vrijheden worden be perkt. In de landbouwhoogcschool te Warschau is Woensdag opnieuw een bom. tot ontplof fing gebracht, die matcrieelo 'scnade aan richtte. In dc technische hoogeschool hebben zich tusschen verschillende studentengroe- pen ernstige botsingen voorgedaan. Tijdens een Woensdag gehouden bijeen komst van do rectors van alle Poolsche hoo- gescholen heeft de minister van Onderwijs een hervorming van de wet op de hoogcscho- len aangekondigd, waardoor dc academische vrijheden zullen worden beperkt. BRAND IN ZIEKENHUIS VOOR OPIUMSCHUIVERS. In den vorigen nacht is brand uitgebroken in den tempel Wan Sjoe Soe in de omgeving van Peking. Deze tempel was ingericht voor hen, die verslaafd zijn aan verdoovende middelen. Tijdens den brand ontsnapten achthonderd verpleegden. Dc politie slaag de er in vijfhonderd van hen terug te bren gen. De overigen bevinden zich nog op vrije voeten. 500 SPAANSCHE KINDEREN NAAR MEXICO. Volgens een mededeeling van het departe ment van Onderwijs, in Mexico, zullen 500 Spaansche kinderen, die in den burgeroor log wees zijn geworden, naar Mexico worden overgebracht en een opvoeding krijgen te Morclia in den staat Michoacan. VLIEGTUIG MET ACHT INZITTENDEN NEERGESTORT. In de oerwouden van Venezuela, De regecring van Venezuela heeft thans bevestigd, dat het sinds vijf dagen vermiste lijntocstel met vijf passagiers en een beman ning van drie personen in dc oerwouden van Zuidoostelijk Venezuela is neergestort, toen het verleden week Vrijdag van dc Bra- ziliaansche grens terugkeerde. VOSSENPLAAG IN FRANKRIJK. De boeren zijn de wanhoop nabif. Het departement Charente. (Frankrijk) en in het bijzonder de landstreek Cognac, heeft op het oogenblik zeer te lijden van een vos* senplaag. De vossen gaan buitengewoon driest ïe werk, en midden op den dag dringen zij de kippen- en konijnenhokken binnen. De boe ren zijn dan ook de wanhoop nabij. De autoriteiten hebben de streekbewoners verzocht, vallen uit te zetten, terwijl een groep jagers is gevormd om onder de roof zuchtige dieren opruiming te houden. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland sche boter Is heden vastgesteld op 10.74 per K.G,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2