Opening Rechtschen bezetten Guernica VRIJ BAL Brandwonden Chr. Democratische Unie Het bombardement van Guernica Nederland ligt niet op een zenuwknooppunt A. HOM AN Marktberichten SPANJE Bilbao uit de lucht gebombar deerd. Evacuatie van vrou wen en kinderen. De bijzondere correspondent van Havas meldt: In het midden van den dag hebben de rechtsche troepen Guernica bezet. Zestien toestellen bombardee ren Bilbao. Bilbao wordt, seinde gisteren een verte genwoordiger van Reuter, op het oogenblik uit de lucht gebombardeerd. „De aanwezi gen in het gebouw, waar ik mij bevind, zoggen dat zij zestien toestellen geteld heb ben, welke op de gebruikelijke Duitsche modellen lijken en die zonder onderscheid te maken bommen op de stad schijnen te werpen." Gisterenmiddag om vier uur hebben vliegtuigen der rechtschen verscheidene bommen neergeworpen in de omgeving van Valencia. Eenige dorpen werden getroffen. In het bijzonder Carcagonte. Bijzonderhe den ontbreken echter. Men denkt dat het bombardement door een tiental vliegtuigen uitgevoerd is. De Verdedigingsraad van Madrid heeft medegedeeld, dat de linksche troepen bij I-as Rosas twee kilometer ziin opgerukt na een heftig voorbereidend artillerievuur. Op den weg naar Coruna werd een aanval van de troepen van Franco afgeslagen. Mededeelingen van Baskische zijde. Vliegtuigen der opstandelingen hebben hun vernielingswerk in Biskaye voortgezet. Tegen half vijf gisterenmiddag hebben 24 bommenwerpers, vergezeld van zes jacht vliegtuigen. boven Galeadona, een dorp op 12 K.M. van Bilbao, gevlogen. Zij hebben 300 bommen uitgeworpen, waarbij een groot aan tal brandbommen. De jachtvliegtuigen vlogen op slechts 40 meter hoogte. Met hun machinegeweren heb ben zij de vluchtende bevolking beschoten. 25 huizen werden door brand vernield, even als zulks met verscheiden bosschcn in de buurt het geval was. Vrouwen en kinderen, die uit de in brand gestoken woningen konden ontsnappen, ver- kceren in buitengewoon bedroefderstcmming. De bevolking van Galcadano beeft met. be wonderenswaardige koelbloedigheid gerea geerd. Toch vreezen allen, dat de rechtsche troepen geen enkel Baskisch dorp zullen sparen. Bommen van Duitsch maaksel? Te Galcadano en in de omgeving van deze plaats heeft men tal van brandbommen ge vonden, waarop te lezen staat: „Reinsdorf 1936". Men weet nog niet precies hoe groot het aantal slachtoffers is. De planne Inzake de evacuatie van vrouwen en kinderen. Parlementaire kringen te Londen zijn van meening, dat de liberale afgevaardigde Ro berts een beetje ver is gegaan, toen hij ver klaarde, dat het plan tot evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao de volledige toestemming van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ontvangen en dat de Britsche marine haar medewer king bij deze evacuatie zou verleenen. Zij wijzen er op, dat al is het politiek Van het Foreign office zich voortdurend te interesseeren voor humanitaire werkzaam heden, de minister nimmer een zekere voor zichtigheid heeft laten varen. Voor een di recte actie zou het noodig zijn de toestem ming te verkrijgen van de beide bij het con flict betrokken partijen. Anders zou de Britsche regeering kunnen worden beschuldigd van inmenging. Uit onze omgeving ANNA PAIJLOWNA Jubileum Meuleveld. Zaterdag, 1 Mei, herdenkt de heer G. Meu leveld den dag, waarop hij, vóór 25 jaar in dienst kwam bij den Anna Paulownapolder. Den lsten Mei 1912 werd de heer Meuleveld dus aangesteld bij het personeel, dat belast is met het onderhoudswerk aan wegen, sloo- ten, enz., van onzen polder en in z'n vijf-en- twintig-jarigen diensttijd heeft hij de groote verbetering van ons wegennet van wel zeer nabij meegemaakt en ondervonden welke veranderingen die, ook in zijn werk mee bracht. In het begin was hem meer in het bijzon der het werk met de paarden, het rijden van grind voor de verharding der wegen opge dragen. Nu de wegen zijn geteerd, niet meer zooveel grind verslinden als vroeger en veel minder onderhoud vragen, nu de polder geen paarden meer als trekkracht gebruikt, nu zijn zijn werkzaamheden ook meer verschil lend van aard geworden. Maar met welk werk hij ook bezig was, de heer Meuleveld deed het altijd ambitieus en tot volle tevre denheid van zijn superieuren. Hij deed en doet zijn werk met groote opgewektheid en geen kennis (en wie zou „Gert" niet ken nen) gaat voorbij, of z'n glunder gezicht en wijde armzwaai, z'n vroolijke roep als groet, getuigen van de opgeruimdheid, waarmee hij z'n taak verricht. Al is het de gewoonte niet van den Polder dergelijke jubilea officieel te gedenken, en zal dit dus ook nu wel niet gebeuren, toch zal den len Mei voor den heer Meuleveld wel niet ongemerkt voorbijgaan. Daarvoor heeft de jubilaris te veel vrienden en we zijn er van overtuigd, dat. in de felicitaties, die hem op dezen dag zullen bereiken, naast de waardeering van z'n plichtsbetrachting, ook die voor de vriendelijkheid van z'n ka rakter tot uiting zal komen of in de eerste plaats ook daaraan gedacht zal worden, als alleen maar tegen hem gezegd wordt: „Ge feliciteerd, hoor, Gert!" Snijwondcn. Ontvellingen lUROL. gceent tomdet litttcka» Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. BREEZAND. „En ziende van verre eenen vijgeboom, die bladeren had, ging hij om te zien of hij ook iets op denzeive zoude vinden; en daar bij gekomen zijnde, vond hij niets dan bla deren, want het was de tijd der vijgen niet". Met een herinnering aan dit woord uit Marcus 11, ving de heer Rinsema, die voor de afd. Breezand van de C.D.U. sprak, z'n rede aan, nadat de heer Compagnc met ge bed had geopend en gelezen had van het zelfde elfde hoofdstuk van het evangelie van Marcus. Jezus wist natuurlijk wel, zoo legde spr. de tekst uit, dat de oogst voorbij was, maar Ilij mocht verwachten, dat, zooals voorge- geschreven was, eenige vijgen aan den boom waren gelaten voor den vreemdeling, voor wezen of armen. Wanneer Hij, gebruik ma kend van z'n recht als vreemdeling, vijgen wil plukken en er niet een aan den boom gelaten vindt, vervloekt Hij den boom, die dan ook verdort. Zoo strafte Jezus de heb zucht van den gardenier. Hoeveel navolgers van den eigenaar van dien vijgeboom kent onze tijd wel niet, ver volgde spreker. Het egoismc is een van de ergste zonden en het verzaken van den christen-plicht heeft zeker de crisis, die ons teistert, heviger doen zijn. Er is geen gene zing van onze zieke maatschappij mogelijk als de richtlijnen, gegeven in Gods woord, niet in toepassing worden gebracht. En wat is daarvan terechtgekomen in de parlemen taire periode, die achter ons ligt! Het is nog altijd zooals een schrijver zei: produceeron kunnen we wel (gedreven door hebzucht), maar 20 eeuwen christendom hebben ons nog geen rechtvaardige verdeeling van het geproduceerde geleerd. Het resultaat van het gevoerde beleid is dan ook, dat de minder draagkrachtigcn zich verongelijkt gevoelen, omdat „aangepast" is van onder af en niet van boven af, met sparing van het kapitaal. Spr. geeft daarvan als voori>eclden: Van de werkloozcnsteun wordt 2/3 van de ver diensten der vrouw ingehouden, maar de werkelijke cumulatie is niet uitgegroeid; in Twente is de werkloozcnsteun verlaagd, r.iet omdat het noodig was voor de schat kist, maar om de wanverhouding tusschen steun en loon weg te nemen. Het loon is echter al te laag, dus van den steun kon niets af; salarisverlaging, in Voorburg moesten de salarissen boven f 2500 met. 12 pet., maar beneden de f 2500 met 24 pet. verlaagd worden, in Winterswijk de sala rissen beneden f 3500 verlaagd en boven f 3500-verhoogd worden! Men noemt dat plooiongladslrijkerij! Het is éénzijdige aan passing. Bezuiniging noodig goed, maar dan over de heele line. Aan het kapitaal mocht "^"n echter niet komen. Van devaluatie moest de regering eerst niets hebben. Wat heeft inzonderheid „De Standaard" de menschen daar niet eerst bang voor gemaakt, maar toen 't gebeurd was. zei de vaderlijke stem door de radio: maak je niet ongerust, er gebeurt eigenlijk niets en van die devaluatie, die eerst zoo verfoeid werd, wordt nu gezegd, dat ze waarschijnlijk juist op 't goede moment is gekomen. Zou men 't erg gevonden hebben, dat men gedwongen werd door 't voorbeeld van Frankrijk en Zwitserland? Nu de devaluatie een feit is. vraagt de C.D.U. ook de winst te gebruiken voor constructieve welvaartspolitick. De C.D.U. eischt niet, maar vraagt te verwezenlijken wat wenscheliik en mogelijk is. De A.R. partij zegt; „Wij beloven den kiezers niets". Kan dat ook nederige hoogmoed zijn, vraagt spreker. Uitvoerig verdedigde de heer Rinsema dan de uitvoering van staatspensioen voor iedereen. De A.R. partij is er tegen, maar er is nog nooit iemand geweest, die snr. o" principieele gronden heeft kunnen overtui gen dat staatspensioen uit den booze is. Hii wijst in dit verband ook op de leugenachti ge berichten in de chr. pers om aan te too- nen. dat het niet te betalen zou zijn en on de „nrincipieele" tegenstanders, die het toch maar aanvaarden, als het aan hen uitge keerd wordt. Over de belastingen, die nu in de crisis jaren een vermindering van de inkomsten belasting en een verzwaring van de indi recte belastingen te zien geven, die niet ge heven worden naar draagkracht en in christelijken zin, maar de grootste gezin nen het zwaarst drukken en het kapitaal ontzien, ook daarover wijdt spr. uit on geeft cijfers om z'n beweringen te schragen De C.D.U. vraagt de belastingen te halen waar ze zit: verhooging van inkomsten- en veimogensbelasting en successierechten, ver laging van indirecte belasting (belasting op verbruiksartikelen) en opheffing van het bankgeheim. Spreker wijst, er vervolgons op. dat hel beginselprogramma van do C.D.U. geen kerkelijk-dogmatische belijdenis is. Men vraagt dan een nieuw lid niet naar welke kerk hij gaat. wel of hij het programma onderschrijft. Daardoor, en dat schijnt men hii de A.R. erg te vinden, kon een dame van vrijz. Christ. beginselen lid zijn. Maar wist men dat de vrijz. jood Ries. de bekende Ries lid was van de A. R. partij? Een politieke formatie heeft niet te oordeolen over het ™o weten van zijn leden. De A. R. raadsleden in Emmen trokken weer te keer tegen het gemengd zwemmen, maar wat doen ze voor het opruimen van de krotwoningen, waai de zedelijkheid ongetwijfeld meer geweld aan gedaan wordt dan in een zwembad, waar toezicht is? De heeren gaan zelf naar Scheveningen, waar in zee toch ook gemengde baden zijn. Men kan ook zoo christelijk zijn, zegt spr.. dat de christelijkheid de broekspijpen uit gaat loopen! Spr. eindigde met te zeggen, dat het hij de verkiezingen niet gaat om Mussert of Moskou, ook niet om Colijn of Mussert. maar alleen om, hoe Nederland in den vervolge geregeerd zal worden, naar de eischen, neer gelegd in Gods woord of naar die van de liberale politieke economie. Stemmen op A.R., C.H., Kath. Staatspartij, V.D. of Libe ralen houdt in een motie van goedkeuring voor het gevoerde beleid. Wie het er niet mee eens is, stemme anders! Van de gelegenheid tot debat werd door den heer Van Bostelen gebruik gemaakt. Ilij uitte z'n bezwaren tegen beginselprogram ma en onderdeelen van de gehouden rede, stelde ook nog enkele vragen daarbuiten en deed dit zoo uitgebreid, dat het debat met de repliek tezamen evenveel tijd kostte als de rede. We kunnen om de plaatsruimte, die we noodig zouden hebben, zelfs voor een zeer beknopte weergave, niet meer op debat en antwoord ingaan. De vergadering werd te ongeveer twaalf uur door den heer Campagne gesloten met gebed. WIERINGEN De uitslag van den sjoelbakwedstrijd tij dens de oud-Hollandschc kennis van de voetbalvereeniging Succes is: Dagprijzen: P. Tijsen, S. de Vries, en Bartelson. De hoofdprijs, der drie dagen behaalde de heer P. Tijsen met 93 punten, waardoor hij win naar werd van een luxe wringer. Een voetbal, welke beschikbaar was ge steld door fa. Rasch, schoen- en leerhandel, kon worden gewonnen als men de juiste naam kon raden van een bekond Noder- landsch voetballer. Deze naam was Puck v. Ileel en is geraden door 12 personen. Na loting kwam de voetbal aan den heer Hoogetoorn, welke hem schonk aan de voet balvereeniging „Succes". Aan het einde van het feest is de z.g. groote verloting gehouden, waarbij op lot nummer 1569 de hoofdprijs viel. NIEUWE NIEDORF Donderdag 29 April hield de Vrouwen- Vredebond, alhier, een ledenvergadering ten huize van den heer Gelder. Nadat de huis houdelijke zaken waren behandeld en de be sprekingen aangaande de a.s. Vrouwen-Vre desgang (te houden op 18 Mei te Utrecht) waren gehouden, hield het Hoofd der O.L. School, de heer Wessels een lezing, die door alle aanwezigen met groote belangstelling werd gevolgd. In't kort samengevat hield deze lezing 't volgende in: Opvoeders wat doet ge voor den Vrede! Iedere tijd legt den menschen z'n bepaalde vragen en problemen voor, 't belangrijkste probleem, van onzen tijd is stellig dat van den Vrede. Hoe staan wij als opvoeders daar tegenover? Naast de kennis en kunde, die we op school den leerlingen hebben bij te brengen, noemt de wet ook de opvoeding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Eerbied, voor liet leven, een der eerste Christelijke deugden, dienen we alzoo den kinderen voor te houden. En nu oorlog? Oorlog en eerbied voor het leven zijn met elkaar in flagrante tegen stelling. Immers, oorlog is moord. Als en keling moorden is ons verboden; tien, twin tig, honderd moorden zijn strafbaar. Zouden duizenden en tienduizenden moorden dan wel toelaatbaar zijn? Nooit! „Maar de verdedigingsoorlog? Moeten we ons vaderland dan niet verdedigen?" wordt ons gevraagd. Indien ons vaderland, de staat, al eischen aan ons mag stellen, nooit kan en mag het van ons verlangen, dat we dooden, want dan zou het vaderland voor ons wel het allerhoogste moeten zijn. Hoo- ger dan God. hooger dan het leren zelf. En dat kan het nooit zijn. Een- omwenteling in de gedachten in dezen geest is in onzen tijd dan ook duidelijk waar te nemen. Spr. eindigde met de woorden: ..Evenals gij Vrouwen en Moeders hebben wij te planten en te wieden in het kinderhart. Laten we dat kinderhart behoeden boven al wat te bewaren is, want vandaar uit zijn de uitgangen van het Leven." De voorzitster dankte den heer Wessels heel hartelijk voor het gesprokene en zcide verheugd te zijn, het Hoofd der school aan de zijde van de vredesstrijders te W ARMENHUIZEN VERGADERING MIDDENSTAND. De Middenstandsvereeniging, afdeeling van den K.N.M.B., hield Donderdag een al- gem eene vergadering in de zaal van den heer Slikker. De Voorzitter opende de vergadering met welkom. De secretaris, de heer W. Diepsmeer, las de notulen, die onder dankzegging werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling dat op Woensdag 19 Mei a.s.'een Bondsvergade ring zal worden gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. Een uitgebreide agenda, wei- ke op deze vergadering zal worden behan deld, werd door den secretaris voorgelezen. Een schrijven over het Borgstcllingsfonds voor de kleine middenstanders. Het nut en de noodzaak van bestaan dezer instelling wordt ten zeerste bepleit en aanbevolen om die instelling te steunen. De opmerking werd gedaan, dat het op vallend was dat in dit schrijven tot uiting komt, dat in Alkmaar de minste aanvragen worden behandeld. Wanneer een verzoek te zwaar wordt beoordeeld, is het van de baan en komt niet in aanmerking, noch voor gcl- delijken noch voor moreelcn steun Besloten wordt om een schrijven te richten aan het Bórgstellingfonds, waarin wordt om schreven de nood die heerscht onder de mid denstanders alhier. Oplossing gaskwestie. Gememoreerd werd dat op de laatst gehou den vergadering zijn besproken de toenma lige plannen tot opheffing van het Gem. Gasbedrijf. Door de vergadering is toen be sloten om actie hiertegen te voeren in sa menwerking met de zustervereeniging De Hanze. Voorzitter merkte op, dat de actie welke door de vereenigingen is verricht, niet enkel en alleen ging uit middenstandsbelang maar terdege het algemeen belang hiermede was gediend. Ook door Dr. Van Hesteren is dit heel goed ingezien en ook hij heeft hier krachtig voor gestreden. Het eindresultaat is geweest dat onze gas fabriek behouden blijft. Bespreking inzake belasting betalen. Voomtter deelde mede dat in enkele ge meenten de belastinggelden wekelijks wor den geind. Een bepaalde persoon is daar aangewezen om deze gelden te incassceren. De vergadering werd gevraagd hoe er over wordt gedacht om ook hier ditzelfde toe te passen. Een beslissing hierin is door de ver gadering niet genomen; de questie werd aangehouden. Voorzitter deelde nog mede dat het bestuur een geschikt persoon hier voor op het oog had. Contante betaling. Door de vergadering werd besloten het crediet in te krimpen. Verkiezing afgevaardigde Dis trictsvergadering, Hiervoor werden gekozen de heeren H. Slikker en als plaatsvervanger de heer A. Nieuwland. Bij de rondvraag kwamen besprekingen van meer liuishoudclijken aard aan de orde. Hierna sluiting. WIERINGERME E li SLOOTDORP. Pater Henry de Greeve voor de R. Kath. Staatspartij, afd. Wie- ringermeer. In het Gymnastickgebouw te Slootdorp trad voor de R. Kath. Staatspartij op Pater Henry de Greeve, de bekende K.R.O. radio medewerker. Er waren zeer veel belangstellenden. Spr. behandelde 'net R. Kath. beginsel. In tegenstelling met de vaak geuite opmerkin gen, alsof de politiek steeds vuil is, weer legde spr., dit als men zich maar door liet beginsel hierbij laat leiden. Blijft men daar bij in gebreke, dan volgt verloochening en jacht naar de materie alleen. Altijd en door eeuwen geldt „zoek eerst het Gods Rijk en al het andere zal worden toegeworpenIm mers, zoo zeide spr., wortelt de chr. politiek in den dicpsten bodem van liet leven, ook van het Kath. leven, omdat het Kath. leven niet is geëindigd bij t gezin, doch dat er ook andere gebieden zijn, welke hun be langstelling vragen in dit leven. Doordat elk niet gelijk denkt over kerk, bekeering der wereld enz., treedt de politiek op naar buiten. Christus is menscli geworden, waar bij Gods bedoeling en plan doorgevoerd zou worden in de wereld. Daarom behoeft, ook Nederland, als stip op dp wereldkaart, bij de grootere broers niet. onder te doen, omdat. God ook daar zijn eigen plan uitvoert. Daarom is het godsdienstig, geestelijk en maatschappelijk plicht zich daarnaar te richten en te leven. Het burgerlijke leven moet opgaan in Christus en daardoor ont staat godsdienst, rust, orde en welvaart op alle terrein des levens. Spr. plaatst daar tegenover Rusland, waar gedurende 18 ja ren reeds het godsgeloof werd uitgeroeid, Duitschlnnd, waar men van God wordt weggerukt. Na de pauze behandelt spr. moer speciaal het gezin, openbare zedelijkheid, openbare welvaart en den zwaar ontredderden toe stand. Aangaande het uitbrengen der stem bij de verkiezing merkt spr. op, dat men zich moet laten leiden door een vertrouwd beginsel. Een vertrouwd beginsel werkt al tijd ordenend, terwijl wc vanaf 1914 een vol slagen wanhoop aanschouwen. Eisch van een beginsel is een christelijk of kath., om dat alle elementen van socialen inslag door Christus zijn gegeven tot uitbreiding van 't Godsrijk. Juist ook daarom eenheid en niet een kleine boer of middenstander zich ont trekken en zich bij andere groepen aan dienen, ook die immers kunnen het wereld gebeuren niet verbeteren bij 'n handom draai. Vaak, zelfs onwetend raakt men in een gevaarlijke zone, waartegen spr. ernstig moet waarschuwen, geillustreerd met vele oorbeelden ujj. Mexiqg, waar ettelijke pries- ters zijn vermoord. Frankrijk, dat geen oen heid kent. Alleen door één eenheid, gedra gen door 't beginsel en dóór de Bisschop pen gepropageerd en uitgedragen, kan lei den tot verbetering. Applaus. De heer Giessen dankte den vaardigen spreker voor diens diepgaande principieele rede en sloot met den chr. groet dit samen zijn. Duitsche reactie op de berichten in Engelsche bladen. Duitsche politieke kringen zijn geschokt door de hevige reactie van de Britsche meening na het bombardement op Guerni ca. Tot nu toe is niet officieel tegengesproken dat vliegtuigen van Duitsch fabrikaat aan het bombardement hebben deelgenomen. Zij betwisten toch de juistheid van de door de Engelsche pers gepubliceerde cij fers Een van officieuse zijde geinspireerd be richt beweert daarentegen, dat het de „Bas kische bolsjewisten" zijn, die de stad in brand hebben gestoken en door hun .schaam telooze soldatenbende" de vreedzamen be volking hebben laten dooden Vernieuwing van de Fransche visscbersvloot De regeering geeft subsidie. De onderstaatssecretaris voor de koopvaar dij heeft gisteren een wetsontwerp bij de Fransche Kamer ingediend tot vernieuwing der kust- en zeevisscherijvloot. De verjon ging der Fransche visschersvloot is werke lijk noodzakelijk wegen den ouderdom van de meeste der schepen, waardoor zij niet loonend geëxploiteerd kunnen worden en ingeval van oorlog de marine van de on misbare medewerking van hulpvaartuigen verstoken zou blijven. Er is gebleken dat van de 394 trawlers van meer dan 100 ton 244 meer dan de gebruikelijke twintig jaar in gebruik zijn. De regecring denkt de reede- rijen, welke niet in staat zijn zelfstandig de kosten der vervanging te dragen, te steunen, door gebruik te maken van de crcdieten, waarover zij beschikt voor het programma van werkzaamheden ter bestrijding der werk loosheid. Subsidie zal worden verleend aan reeders en visschers, die voor elke twee ton verouderde schccpsinhoud een ton nieuw doen bouwen. Het bedrag der subsidie zal afhangen van de tonnage van het te bouwen schip. Vlaamsch-nationalist bepleit een BelgischNederlandsch bondge nootschap. Na de rede van Minister Spaak over de gewijzigde politieke toestand van België door het losmaken van de Locarnoverplichtingen welke rede men elders in dit blad vindt op genomen, hield volgens Belga het Socialis tische Eerste Kamerlid Louis Piérard na mens zijn fractie een rede, waarin hij waar- ZONDAG 2 MEI Aanvang 3 uur. Muziek Sonny Band. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Morgenmiddag om 2 uur van onzen geheel nieuw inge- ricliten Kruidenierswinkel Ter gelegenheid hiervan ont vangt, ieder, die voor f 1.25 be steedt, een half pond Koekjes cadeau (Roomboter en suiker uitgesloten.) Komt U eens kijken en profi teert van dit buitenkansje. Beleefd aanbevelend, S. VOGELZANG CALLANTSOOG Te koop: Pl.m. 300 zak puike AARDAPPELEN, (Noordelingen). Tevens af te ge ven O.I. kers, hij Jb. VAN DUIN, Meerweg 16, Anna Pau- lowna, Tel. 25 Breezand. BESTE EETAARDAPPELEN, blanke en blauwe, 90 ct. pei zak. W. KOMEN Jz., Anna Paulowna. schuwde tegen het aanbod van Hit Ier tot het afsluiten van een tweezijdig garantie verdrag met Duitschland, door welke me thode dit land de handen aan zijn Oostgren zen probeert vrij te krijgen. België wenscht, zeide Piérard, in volledige souvcreinitcit te beslissen over zijn eventu eel deelnemen aan elke colleclicve actie, on dernomen krachtens het Volkenbondshand- vcst." Spr. begrijpt, dat België niet wil deelnemen aan een collectief optre den, waaraan door Frankrijk en En geland niet zou worden deelgeno men. Maar zal het ook een deelne ming van Nederland eischen? De po sitie van Nederland, dat nooit ge vraagd .heeft, gewaarborgd te wor den, is niet dezelfde als de Belgische. Nederland ligt niet, als België op 'n zenuwknooppunt. Het is dus onmo gelijk, aldus spr., onze houding nauwkeurig le modelccrcn op de Ncderlandschc. Een ander probleem dat onder oogen ge- riet] moet woeden, is de werking van de garantie. Zal België contact houden met Frankrijk en Engeland? Spr. hoopt dat dit het geval zal zijn, want militaire bijstand wordt niet geïmproviseerd. De Vlaamsch-nationalist Borginon bepleit te een bondgenootschap met Nederland en wees op dc „gevaren" van den Volkenbond. EIERVE1LING SCHAGEN. 29 April. Aangevoerd: $8.000 kipciercn: 5658 Kg. f 2.702.80, 5800 Kg. f 2.75-2.90. 60-62 Kg. f 2.S03. 62—05 Kg. f 2.85—3.15; 5000 eend- eieren f 2.35, alles per 100 stuks. HELDERSCHE KI EB VEILING, 29 April. Aanvoer: 33547 kipeieren: 5254 Kg. 2.00, 55—57 Kg. 2.20-2.40. 58— 60 Kg. 2.30-2.60, 61—03 Kg. 2.30—2.80. 04—07 Kg. 2.50—3, 810 Een doleren 2.20 -2 40 per 100 stuks. WARMEN'HUIZEN. 29 April. Boode kool f 56.90. gele kool 5—6.20, D. witte kool 22.50, drielingen 60 ct., uien 11.40. grove uien 1.30—1.40. peen 150 1.40, kleine peen .">0 ct Aanvoer: 21100 Kg ronde kool. 9400 Kg. gele kool, 7200 Kg. D. witte kool, 5400 Kg. uien, 1100 Kg. peen. HOORN, 29 April. 1 stapel kleine Fabriekskaas f 17, 4 sta pels kleine Boerenkaas f 18. Totaal 5 sta pels. wegende 1881 Kg. Handel vlug. NOORDSCH ARWOUDE. 30 Anril. Aanvoer: 5900 Kg. uien 11.20, drielingen 60 ct.. grove 1.70—2, 2425 Kg. peen 1—1.20, 1.800 Kg. gele kool 5.306. 22000 Kg. Decn- sche witte kool f 2.40—3.20. BROEK OP LANGENDIJh'. 30 April. Aanvoer: 4200 Kg. uien 0.801.70, grove 1 501.60. 110 bos rabarber 4.10. 3100 Kg. loode kool f 5.90; 550 Kg. gele kool f 5.90, 9300 Kg. D. witte k<?ol f 2.40—3.10. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en fruit. 29 April. Berlijn: De aanvoer van kropsla was veel te klein en de vraag kon absoluut niet worden ge dekt. Dit brengt men in verhand daarmee, .dal de consenten uitgeput zijn. Dc Duitsche kropsla komt maar'in geringe kwantiteiten op dc markt, wat met het donkere weer in verband staat. Genoteerd wordt: Holl. sa- vovc kool 8.509.25 per 50 Kg; Canarische tomaten 5—6.60 per kuip; Ital. sla 11—14 per 100 krop; Holl. sla 12—18 per 100 krop; Holl. radijs 1621 per 100 bos; Holl. kom kommers 3545 per 100 stuks; Holl. spina zie 20—25 per 50 Kg. Munehen: Holl. roode kool 7.809 per 50 Kg.; Holl. witte kool 6 —7.50 per 50 Kg; Holl. savove kool 11 per 50 Kg.; IIoll. komkommers 5.206 per kist IIolI. kropsla 4—4,20 per 30er; IIoll. wortel tjes 4.50—5 per 10 bos. DEENSCHE BOTERNOTEERING. Kopenhagen. 29 April. De officieele Deensche boternotccring is heden vastge steld op 197 kronen, is 79 cent. Taxegeld consumptiemelk Nedcrlandsche Zuivelcentrale, 2 Mei t. en m. 8 Mei 1937 consumptiemelk regeerings contract, taxe gedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 4.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie vatt andere dan taxe melk 2.50 cent.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3