IBIS SHAG Uit Bergen honig's Bouillonblokjes thans 6 voor 8 ct. en 25'/. zwaarder dan de meeste andere. loDDelmaim lekker, man! Predikbeurten Uit onze omgeving FILMAVOND VOLKSONDERWIJS. Door de afd. Bergen van Volksonderwijs was gisteravond in hei Oranjehotel een filmavond georganiseerd voor de leerlingen der gemeentelijke U.L.O. school en de hoog ste klassen der Openbare Lagere school. Ook waren tal van ouders der kinderen opgeko men. De voorzitter van V.O. de heer J. Leistra zette de bedoeling van dezen avond uiteen. Het woon! werd daarna aan den heer Wlm Wiese uit Dirkshorn gegeven, die sprak over jeugdherbergen in het algemeen. De heer VViese noemde het instituut jeugd herbergen in ons land betrekkelijk jong. Ze beoogen jongens en meisjes die door het land trekken, te laten overnachten. Spr. zet te voorts uiteen, hoe het in jeugdherbergen toeging en zeide, dat jeugdherbergen een goede, goedkoope, en veilige plaats boden. Gebaseerd is de jeugdherberg op twee idea len, er wordt geen sterken drank geschon ken en er mag niet worden gerookt. Een elk is vrij in een jeugdherberg, maar ieder heeft een andermans idealen te eerbiedigen. Daarom kunnen in jeugdherbergen jongens en meisjes van eiken godsdienst en van iedere overtuiging een plaats vinden. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale vertegenwoordigt alle groepen. Met werk is niet zorg opgebouwd om een basis te worden voor het geheele volk, eigenlijk voor de ge heele wereld. Spr. vertelde dat er in de tien jaren, dat de Centrale bestond, 66 jeugd herbergen waren verrezen. In dien tijd over nachtten daarin 160.000 trekkers. De basis is dus, dat iedereen, van welke overtuiging ook, in een jeugdherberg kan overnachten. Het voordeel is voorts nog, dat het jeugdherberg-werk internationaal is. Spr. wees erop, dat iedereen die in een jeugdherberg wil komen een kaart moet hebben. Gedraagt iemand zich niet behoor lijk. dan is de jcugherberg-vader of moeder verplicht de kaart in te houden en kan zoo iemand in geen enkele andere jeugdherberg ook niet in het buitenland verder te recht. Spr. vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het werk verricht in de jeugdher bergen, op idealen berustte. De overnachtingen zijn goedkoop, evenals de maaltijden. Bovendien zijn deze laatste overvloedig en goed. De heer Wiese meende voorts, dat de trekkers in een jeugdherberg zich thuis moesten voelen, daarom worden de beheerders, ouders genoemd. Er dient een sfeer van vertrouwen te zijn. Spr. zette voorts uiteen, hoe het leven in een jeugdherberg geleefd werd en welke verplichtingen de trekkers hadden. De jon gens en meisjes moeten werken, ze moeten weten, dat ze met. elkander den rommel dienen op te ruimen. De paedagogische beteekenis hiervan is buitengewoon groot. De heer Wiese wekte op. de jeugdherber gen te bezoeken, om zelf de ervaringen op te doen, welke spr. had uiteen gezet. De jeugdherbergen maken het mogelijk <ie natuur in to trekken op buitengewoon goedkoope manier; de jeugdherbergen ma ken het ook mogelijk naar andere landen te trekken, waar men dan in aanraking komt met jongens en meisjes van verschil lende nationaliteit. Op deze wijze moet men elkander leeren waarde,eren. De jeugdherbergen maken, dat de jongens en meisjes op trek zichzelf leeren helpen en daarbij van de natuur leeren houden. De jeugdherbergen zijn geworden een groeiende internationale beweging, welke voor hot opkomend geslacht van buitenge wone beteekenis kunnen zijn; aldus eindig de spr. zijn inleiding. Applaus. Onder leiding van mej. Roos, onderwijzeres aan de Openbare lagere school, zong daar op een koortje, bestaande uit jongens en meisjes, eenige trekkereliedjes. In aanmer king nemende de korte voorbereiding, was de zang inderdaad zeer verdienstelijk. Achtereenvolgens werd daarop door een drietal meisjes van de U.L.O.-school gede clameerd. Na de pauze was er eerst gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna een koortje, onder leiding van den heer Schuil, onder wijzer aan de Gemeentelijke U.L.O.-school, eenige trekkersliedjes op zeer verdienstelij ke wijze ten gehoor gebracht. Tenslotte werd een film vertoond, speciaal vervaardigd voor de N.J.H.C. welke uit den aard der zaak van propagandistische strek king was. Nadat de voorzitter den heer Wiese had dank gebracht voor zijn boeiende en interes santé inleiding en ook mej. Ro.os, de hecrcn Schuil en de Winter en de jongens en meisjes die hadden gedeclameerd én gezon gen. bedankt had, volgde sluiting. BERGER SPORTVEREENIGING. Zondagmorgen trekt B.S.V. 2 naar Koedijk 2 om aldaar z'n laatsten competitiewedstrijd te spelen. De reserves zullen moeten winnen om zich veilig te stellen. Immers, indien er verloren wordt, zullen zeer vermoedelijk B.S.V. 2 en Egtn. Boys 2 met een gelijk aan tal punten eindigen en zal er dus een be slissingswedstrijd voor de bezetting der on derste plaats noodig zijn. Wel een schrille tegenstelling met het eerste elftal. Daar a.s. Zondag liet eerste vrij is, hebben de reserves de beschikking over Ab v. d. Berg en Bcp van Diepen, hetgeen wel noodig is, daar Flurschüfz niet beschikbaar is en Piet van Ext er uit de gemeente, vertrok. Onze beste wenschen vergezellen de jon gens op hun tocht naar den overkant van bot Kanaal. Eveneens in de morgenuren zal er op het B.S.V.-tenein aan den Kerkc- dijk een vriendschappelijke ontmoeting plaats vinden tusschen B.S.V. a en Koedijk a. Het geldt hier een tegenbezoek van de Koedijk-adspiranton. Aangezien de A-ploeg volledig uitkomt, kan deze ontmoeting voor de jongens uit Koedijk weer een nuttige oefening worden, waar ze later als ze in een hoogcre afdeeling spelen voordeel van kunnen trekken. En daar de verstand houding tusschen beide adspiranten-elftal- len uitstekend is, kan de wedstrijd onge twijfeld ook een prettig verloop hebben. ZIJPE 'T ZAND. Woensdagavond hield de Esperantoclub alhier bij den heer Kreijger haar jaarverga dering. Aanwezig waren 11 personen. Voor zitter de heer C. Lenghaus, opent met woor den van welkom deze eerste jaarvergade ring. Daarna volgt voorlezing dor notulen van de wekolijksche bijeenkomst door de waar nemende secretaresse mej. M. Marees. Onder dank wórden deze goedgekeurd. De hoer Blokland heeft daarna een twee tal modedeelingen: 1e. betreffende het door tic club aan te koopon ljchthceldenapparaat; 2e. over de dezen zomer te maken reis naar Denemarken. Er kwam een schrijven uit, Denemarken in, dat, ovenfueclo deelnemers aldaar in een 10-lal plaatsen welkom zijn. In bedoelde plaatsen zal dan in Esperanto door den heer Blokland redevoeringen over Nederland, gewoonten, zeden van liet volk, klimaat, ligging, bevloeiing enz., enz. wor den gehouden. Men stelt dit in Denemarken op prijs, schreef men. De secretaris leest lderop liet jaarrapport, waaruit, blijkt dat op drie na liet gehoelc jaar wekolijksche bijeenkomsten zijn gehou den; dat vier buitenlanders de club hebben bezocht; dat men eenexcursie heeft gehou den naar het Esperantojiuis in Arnhem; dat men door te kleine belangstelling der nieu welingen een gecombineerde cursus hééft gehouden voor beginners en gevorderden; dat met succes werd deelgenomen aan dc optocht ter ccrc van hel vorstelijk huwelijk. Door voorzitter wordt dank gebracht aan den samensteller. Volgt kascontrole. Door de heeren Lakc- mond en Vries wordt rapport uitgebracht. De totaalontvangsten bedroegen f 27.61, uit gaven f 23.321/2, in kas moest, zijn en was f -1.28^2. Aan de penningmeesteresse mej. Annic Brak wordt dank gebracht voor het, beheer. Volgt verkiezing van een tweetal bestuurs leden: le. wegens vertrek van mej. Brak, 2e. wegens aftreden van den heer P. de Wit. Na stemming zijn gekozen de heer H. Vries als vice-voorzitter en mej. J. v. d. Oord als penn i ngmeest eressc. Voorzitter dankt mej. Brak bij haar heen gaan voor hetgeen zij voor de club deed, hij hoopt dat zij voorspoed in haar nieuwe woonplaats moge hebben. Mej. Brak dankt voor de vriendelijke woor den en hoopt dat het de club goed moge gaan. Bij de nu volgende rondvraag betuigt Henk Vries dank voor het door stemming ge bleken in hem gestelde vertrouwen. Hij zal zijn best doen voor cfe club. De heer Vrielink deelt mede vanaf 1 Mei als lid der club toe te treden. Hierna volgt, onder dank voor de opkomst, sluiting. Do geheele vergadering werd in Esperanto afgehandeld en zoodanig verslagen door uw correspondent. Deze week raakte een 2-jarig dochtertje van den heer S. in de diepe egalementsloot bij de ouderlijke woning. Op ht hulpgeschrei schoot de heer J. R. alhier direct toe en smaakte liet genoegen, vóór erger gebeurde, dc kleine behouden op liet droge te brengen. Zondagavond is bij het café De Wit een heerenrijwiel ontvreemd. Later werd dit bij de Zuivelfabriek „Nieuw Leven" terugge vonden. Dc clcctrische rijwiel lamp bleek er echter tc zijn afgenomen. Ue politic stelt een onderzoek in. Tengevolge van baldadige handelingen van een paar schoolmeisjes, geraakte dc pl.m. 12-jarige P. Hertogh alhier, met zijn fiets en al kopje onder in een moddersloot. Hij kwam onder het rijwiel terecht, doch wist tóch zelf weer aan den kant te krab belen. Met slechts een flinke schram op zijn voorhoofd en een nat, pruttig pak, liep dit ongeval af. LANGEND1JK DE GEVOLGEN VAN DE HAUSSE IN OUD IJZER Doordat er veel vraag is naar oud ijzer wordt alles en alles afgespeurd, om maar iets van waarde te kunnen vinden. Dat niet altijd de eerlijke rechte weg wordt bewan deld kan men zoo af en toe in diverse kran tenberichten lezen. In een dijk van een of andere polder in het Waarland was voor ccnigen tijd gele den een oude ijzeren vijzel van een water molen aangebracht als waterkecritjg. Deze vijzel had er al eenige jaren gelegen, zon der dat er iets mee was gebeurd. Totdat het oude ijzer geld waard werd. Zekere G. uit Hecrhugowaard, die dicht bij genoemd stuk ijzer land had liggen, dacht er een voordeeltje uit te kunnen slaan en verkocht het aan dc gebr. K. te. Zuid- scharwoude, voor een niet al te hoogc prijs, zoodat ook deze handelaren er nog wel iets aan zouden kunnen verdienen, wanneer het tenminste zuivere koffie was geweest. De gemeentepolitie van Zuidscharwoude had spoedig het vermiste oudroest, met een totaal gewicht van 600 k.g. opgespoord en in beslag genomen. Bovendien werden dc gebr. K. bedacht met een proces verbaal wegens het. bandelen zonder register, het geen hun niet op een koopje zal komen te staan. Dat legen den verkoopor G. eveneens pro ces verbaal werd opgemaakt behoeven 'wij hier nauwelijks aan loe to voegen. Hieruit blijkt alweer, dat menvan eens andermans eigendom moet afblijven, al is het ook maar oudroest. ZUIDSCHARWOUDE. Men deelt ons mee, dat dc beer J. van Kleef, benoemd als bestuurslid van Maat schappelijk Hulpbetoon, voor die benoeming heeft bedankt. ZUIDSCHARWOUDE INSTITUUT V. ARBEIDERSONTWIK KELING De afdeeling Langcndijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield Woens dagavond in het lokaal van mej. de Wed. P. Schoenmaker haar algemeene jaarverga dering. De opkomst der leden was niet groot. Voorzitter, de heer Frielink, opende de vergadering met welkom. Spr. betreurde de geringe opkomst der leden. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris den heer Jb. Schouten werden onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. Eenige medcdcelingen werden nog gedaan waarna het jaarverslag van den secretaris werd voorgelezen. De verschillende voorval len in het afgeloopen jaar, de gehouden le zingen, enz. passeerden de revue. Mocht het bezoek aan deze lezingen niet overgroot zijn geweest, liet was toch bevredigend. Het ledental der afdeeling was 36; het aantal donateurs 10. Dc penningmeester, dc heer D. Bakker heeft rek. en verantwoording gedaan ter wijl de kascommissie adviseerde, diens be heer goed te keuren. Er was een achter uitgang gemaakt van bijna f 50.- Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren D. Bakker en J. Schouten herkozen; in de plaats van den heer P. van Eeten, die niet herkiesbaar was werd gekozen de heer C. de Vet. Besprekingen werden gevoerd over de sa menstelling van een voorloopig winterpro- gramma. Men zal probeeren, in samenwer king met dc afdcclingcn van de vakvereeni- gingen een weekend te organiseren. OUDKARSPEL MOTORONGEVAL. Donderdagmiddag heeft zich alhier een motorongeval voorgedaan, dat naar om standigheden nog al goed is afgekomen. Een dochtertje van den heer O. meende den weg over te steken toen juist een motorbe rijder uit Bloemendaal met een duopassa- gierc kwam aanrijden. Om het kind niet over te rijden moest vlug worden uitgewe ken en had dit tengevolge dat de heer J. Stoop werd aangereden en ernstig kwam te vallen. Hij bekwam een lichte hersen schudding terwijl de duopassagier 'n hoofd wonde opliep. De bestuurder van het motor rijwiel bekwam nog een beenwonde. Door Dr. do Wit werd de eerste Kuip Ver leend. BARSINGERHORN Hef jaarlijksch onderzoek van dienstplich tigen der lichtingen 1923 en 1928 uit deze ge meente, zal plaats'hebben op 7 Juni a.s., in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagcn. De volgende dienstplichtigen uit deze gemeente zijn opgeroepen om op 9 September a.s. voor herhalingsoefeningen in werkelij- ken dienst Ie komen: H. Vocts, lichting 1931, behoorendo tot de Conip. Intendance Troe pen, te Naardon bij dc lc Schoolbgtf. van hel Regiment Motor-Artillerie; B. Koens,' lichting 1931, bij het le Regiment-Inlanteric te Assen, Woensdagmorgen .geraakte het vierjarig zoontje van den lieer E. spelenderwijs in dc voor het huis Ioopende sloot. Het ventje had reeds 'eenigen tijd in het water gelegen toen het ongeval werd bemerkt, en het zijn va der gelukte hem behouden op het droge te brengen. Donderdagmorgen werd een tweetal per sonen in deze gemecnj'e aangetroffen bezig met bet bekladden van andermans Qigendóm met verkiezingsreclame. Tegen de overtre ders werd proces-Verbaal opgemaakt. KOLHORN. Bij deii heer J. van Dompèelaar in don Waardpolder alhier, kwam een postduif aan vliegen, gemerkt F 5971/1J 389. Rookt IBiS bij voorkeur uii een IBIS-piJp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. ZONDAG 2 MEL Ned. Herv. Gemeente. Schagen. voorm. 10 uur. Ds. de Kloet van Purmerend. Maandel. collecte. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Bevestiging van lidmaten. Nam. 7 uur, Ds. Eikema. H. Avondm. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. V. d. Kieboom. Burgerbrug, geen dienst. St Maartensbrug, geen dienst. Oudcsluis, zie Schagerbrug. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Van der Kam. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet. Warmcnhuizcn, voorm. 10 uur, Ds. Mole naar. Oude Niedorp, geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Aartswoud, voorm. 10 uur. Ds. Baudet. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Anna Paulowna, vin. 10 uur, Ds. Vorstman. •Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Dirkshorn, voorm; 10 uur, Ds. dc Leeuw. Onderwerp: Ontkenning. 'Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. de. Leeuw. Onderwerp: Demagogie. Winkel, geen samenkomst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds, R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds'. M. A. 1-Iyl.kema, van Westzaan. Hippolytushocf, nam. 2 uur, Intrede van Ds. de Wilde. Bevestiging door Ds. Veen- land van Tjallcberd. Geref. Kerk. Schagcn (voormalig gebouw Kantongerecht) pam. 5.30 uur, Ds. Greving. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Leesd\enst. Voorbereiding H.A. Nam. 2.30 uur, Leesdicnst. Evangelisatie. Brcezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de hepr Boon. I-Iippolytushoef, vm. 10 uur, de heer Deen. Den Oever, nam. 2.30 uur de heer 'Deen. Schagerbrug, Hemelvaartsdag geen samen-- komst van de Chr. Jongemannenvcrecn. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, Ds. de Zeeuw, van Echten (Fr.) E. V. „Maranatha". Bergen, Dr, v. Peltlann 1, voorm. 10.30 u., Ds. Kloosterman van Amsterdam. „Zal je me dan nooit uitlachen, Berta?" „Je uitlachen?" zei de oude meid hartelijk, terwijl ze haar arm over het dek heensloeg, dat zal ik hcusch nooit meer doen. Dc juffrouw van jouw school heeft groot gelijk als ze zegt, dat het dom is als je lacht, wan neer je iets niet begrijpt. Maar nou begrijpt Berta jou wel en nou zal je d'r bij zóóiets ook niet meer zien lachen. Kom maar gerust bij me, als je narigheid hebt, hoor! En nou slapen, want anders zie je morgenochtend zoo wit als m'n schort." Ze verliet hoofdschuddend Marry's slaap vertrek. Wat zoo'n kind toch al allemaal in de gaten had. En dat piekeren er over... Het ging een mensch gewoon boven z'n verstand. XXVI Den volgenden dag toen Paul niet met de lunch naar huis kon komen, omdat een be langrijke operatie hem in het ziekenhuis hield, zat Diny met een ontevreden gezicht in de kamer. Marjoleintje was juist naar school gegaan. Na het drukke gebabbel van het kind, viel de stilte in huis haar dubbel op. Was dat nu het le-en, waarvan zij zich zoo veel had voorgesteld? Een ideaal had het haar toegeschenen, toen zy en Paul elkaar teruggevonden hadden. Wat was daar van over gebleven? Een leven van eentonigheid, niet anders. Paul, altijd weg. nooit had hy eens tyd voor haar. Hij had het druk. goed, maar overdreef hij het niet? Kwam er niet wat gewichtdoe- nerij bij Als hij zelf geen andere eischen aan het leven stelde dan te werken, dan kon hij toch wel eeps een weinig rekening met haar houden. Ze was jong en ze had ontbering genoeg gekend. Soms dacht ze wel eens dat ze onredelijk was, dat ze er verkeerd aan deed, Paul in de nauwgezette vervulling van zyn plicht te be lemmeren. Maar hij maakte dien zoo noodeloos zwaar, ook voor zichzelf. Hij verdiende im mers geld genoeg. Waarom zou hij zich dan drukker maken dan noodig was? Hij gunde haar alles, zocht genoeg amuse menten voor haar uit, maar wat had ze daar aan, alléén? Ze had er nooit van gehouden alleen ergens heen te gaan. Gisteren was dit haar nog geblekA. dat het meer een opoffe ring dan een genoegen was. Maar ze was expres gegaan om Paul niet het idee te geven, dat zij, nadat hij met zoo'n stuggen groet ver trokken was, een beetje was gaan zitten kniezen. En toch had ze dat gedaan... Niet thuis, maar in de bioscoop, waar niets van het ver toonde haar geïnteresseerd had. omdat zij teveel van haar eigen gedachten vervuld was. Toch had het haar later een zekere genoeg doening gegeven, dat hij vóór haar thuisge komen was. En ze had in zichzelf geglim lacht toen Berta haar zei. dat mijnheer zoo vreemd opgekeken had toen hij hoorde, dat ze uitgegaan was. Dat moest ze toch maar eens meer doen. Als het hem dan niet aan stond. bleef hy vanzelf wel meer thuis of ging hy wel samen met haar uit. Ze wou heusch niet teveel eischen, als hij haar zoo nu en dan maar eens ergens mee naar toe nam. eens over iets anders met haar praatte, dan over zijn werk. Hij kon het wel, met Mar joleintje deed hij het ook Wat hield hy veel van het kinc" Zy kreeg nu en dan wel eens de angstige gedachte, dat zijn liefde voor haar. geheel en al op Mar joleintje was overgegaan. En dan te beden ken. dat hij eerst nog getwijfeld had... Ze vroeg zich de laatste weken onophoude lijk af wat ze toch van het vroegere in hem miste. Zijn manier van spreken en bewegen was dezelfde gebleven... Hij had veel van de wereld gezien, veel meegemaakt. Zou dat hem misschien in haar oogen veranderd hebben Hy had geleerd geheel en al op eigen bee- nen te staan... En ineens wist ze wat ze in hem miste... Hij had vroeger bij alles haar raad. haar inzicht gevraagd... Hij zou niets gedaan hebben zonder het eerst met haar overlegd te hebben. Daarom hadden z\j ook altijd zooveel met elkaar te bespreken gehad. Nu had hij haar niet meer noodig... Hij was er door de omstandigheden aan gewend ge raakt alles alleen te overwegen, alleen te be sluiten. Hij zocht voor alles nu zelf de op lossing. Zij was zijn vrouw, maar niet meer zijn kameraad, zooals vroeger. Konden men- schen in tijd van weelde elkanders steun mis schien beter missen dan in een zorgelijken tijd? Brachten zorgen en moeilijkheden de mcnschen dan dichter by elkaar? Dan zou ze armoede verkiezen boven dit bestaan. Maar had armoede hen destijds niet uit elkaar ge dreven? Dc omstandigheden waren het niet die hun leven bedierven. zy waren het zelf... Deed ze wel alles zooals zij zich dat voor genomen had. om aan Paul goed te maken, al hetgeen hij om haar geleden had? Ze had hem gevraagd haar daarbij te helpen en nu hij dit niet deed, moest zij den moed nu ook opgeven? „Marjoleintje zal je wel helpen." had hy gezegd. En nu liet zy het de kleine alleen doen en was ze er nog verwonderd over, dat Paul de meeste aandacht aan het kind schonk. Er kwam een verlangen in haar om anders te worden, om zichzelf geheel en al weg tc cijferen terwille van Paul's geluk. Zijn geluk, dat voor het grootste deel scheen te bestaan in zijn werk. Het zou anders, beter worden, het moest... En door haar. Dat voor nemen maakte ze nu. Doch toen Berta met de middag-post binnenkwam en zij die wre velig doorkeek, vielen al haar goede plannen meteen in duigen. „Daar heb je het weer," zuchtte ze ont stemd, een aantal brieven terzijde leggend en eenige briefkaarten doorlezend: „Vereeniging Zuigelingenzorg, vergadering. Congres voor doktoren, Twee lezingen in de aula... Vergadering Armenraad..." „Er kan nog meer by," mopperde ze. „Eens kijken wat hier al staat" en op de agenda toeloopend, die er juist lag, las ze, de blaad jes omslaande: „Maandag operatie, Dinsdag vergadering. Woensdag Laboratorium. Donderdag, vrijhouden voor..." Zy klapte de agenda dicht. „lederen dag wat anders," riep ze geër gerd uit. ,,'t Is om gek te worden! Iedere post brengt nieuwe afspraken, nieuwe verbintenis sen. 't Is maar werk, werk en nog eens werk... Geen uur gezelligheid, geen dag ont spanning. En ik moet maar in dien tred molen mee. Wat een leven!" Opeens ontdekte ze tusschen de brieven het handschrift van Lottie. Gelukkig maar, dat Paul niet thuis is, verzuchtte ze. Als hy dien brief in" handen gekregen had, had het onge twijfeld weer een nieuwen twist gegeven. Ze waren allebei zoo prikkelbaar tegenwoordig, dat ze om de kleinste voorvallen verschil van meening kregen. En Lottie werkte op Paul als een roode lap op een stier. Ze zou dezen brief, ongeacht den inhoud, maar weghouden. Paul behoefde niet te weten, dat Lottie haar schryven van enkele weken geleden beant woord had. Geïnteresseerd begon ze te lezen: Lieve Diny, Je brief heb ik ontvangen en ik verheug me daarin te lezen, dat je weer heelemaal gezond bent. Wat zal je blij zijn, dat je Marry nu voor altijd bij je hebt. Die stum per heeft een ellendige tijd doorgemaakt bij dat vreeselijke mensch. Als ik dat voor uit geweten had. had ik haar nooit bij dat stuk ongeregeld in huis gedaan Je zal misschien zeggen, dat het m'n zaken niet zijn, maar ik ben toch. toen ik eens een dag in Den Haag moest zijn, naar haar toe gegaan en toen heb ik haar even tjes wat verteld, nou! Ze was trouwens zelf ook niet op d'r mondje gevallen. En wat ze me naar m'n hoofd slingerde, nou. daar was dat. wat je bij ons in de kleedkamers hoort, kinderspel bij! Dan weet jij het wel. Diny," je kent me genoeg om te weten, hoe ik je alle geluk van de wereld gun, al begrijp ik niet, dat je dat kan vinden bij zoo'n opgeblazen kikker, als die man van jou geworden is. Waarom wil hij eigenlijk niet hebben, dat je me ontvangt? Hij vindt me zeker geen omgang voor z'n vrouw. Nou vraag ik je! Ja, Diny, al schreef je het me met heel andere woorden, zoo'n suffert ben ik niet, dat ik niet begreep, waar je heen wou. Of waar je heen moest, kan ik wel zeggen, want het is jouw aard niet om zoo'n brief te schrijven. Ik voor mij heb liever een klap in m'n gezicht dan zoo'n vriendelijke brief met weerhaakjes. Maar daar kan jij niets aan doen. Het geeft me alleen het idee dat je al aardig onder den plak komt te zitten en dat is jammer. Het ontneemt me de laatste hoop, dat het jou zal geluk ken, waar die kaffers daarginds schijnbaar geen kans voor gekregen hebben, namelyk, om je man van zijn hinderlijke verwaand heid af te helpen. Je houdt je er maar aan hoe ik vroeger al over hem dacht. Je herin nert je nog wel uit dat telegram, dat ik je stuurde, op dien morgen, dat hij z'n dokto raal deed. Tusschen twee haakjes... Weet je dat je me de kosten daarvan nog steeds vergoeden moet? Maar dat komt wel te recht. Als je man jou tenminste niet met z'n lef aansteekt en jy er toe komen zou je hoofd om te draaien als je je oude vrien din Lottie op straat tegenkwam. Vooreerst is daar geen kans op, want we gaan de volgende week met de revue de provincie in. Val niet om bij wat je nou gaat lezen. Ik ben geen „girl" meer. Ik heb in een nieuwe scène, die ingelascht is, een rol ge kregen, wel geen groote, maar dat hindert niet, 't is in ieder geval een stap vooruit. De anderen waren woest toen ze het hoorden, dat snap je. Zooals jullie zien. kom ik er ook zónder Van Dalen", zei ik. Dat kon Ina zich aan trekken, die maakte in dat verband altijd hatelijke opmerkingen, weet je nog wel? Waar je ook van op zult kijken is. dat het nu, na zijn dood blijkt, dat Van Dalen eigenlijk zoo goed als geen cent bezat, hij deed alleen maar een beetje dik. Hij was, wat wij noemen, een echte artistenvloo. Je kent dat soort wel, dat alles wat het bezit in revues en dergelijken steekt om daardoor met verschillende artisten in aanraking te komen, 't liefst vrouwelijke natuurlijk. Hy was getrouwd ook. Dat had ik moeten we ten. Met getrouwde mannen houd ik me niet op. Maar je kan het aan iemand z'n neus niet zien, wat jou? Je vraagt je zeker af. ty>e ik dat allemaal weet van Van Dalen? Een kennis van my heeft laatst zijn vrouw gesproken. Die stakker verhuurt nu kamers, is zoo arm als Job. Snap je nou, hoe zoo'n ventEn fin, van de dooden niks dan goeds. Ik ga op het oogenblik met Renè Paulus, je weet wel, die blonde, waar jy niets van wou we ten. Hij valt toch reuze mee. 't Is gemak kelijk iemand te hebben, die in dezelfde zaak werkt. Ze nemen nog eens wat voor je uit de hand en je hebt tenminste des avonds, als je naar huis gaat, gezelschap. Bovendien loop je dan nog wel eens een broodje met pekelvleesch of een warm grocje op. Ik hoop dat m'n brief niet te veel uit jouw stijl valt. Of ben je nog de de oude. eenvoudige Diny van destijds? Ik hoop dat het je goed gaat. maar mocht je nog weer eens in de misère komen, vergeet dan niet, dat je altyd bij mij aan kan klop pen.. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6